Jlicutuc gti Jtsrlje (ftmrani Gewaagd en gewonnen Republikeinen wakkeren met de zaak- White de partijstrijd aan McCarthy zal via radio en televisie tegen Truman van leer trekken Schaatsenrijdster bestolen en uit trein geworpen - y.. Prins bood een diner afscheid aan ten Perzische prinses Asjraf is voor 800.000 opgelicht Wist U Vrouwenkiesrecht Frans munitiedepot (oud fort) vloog in de lucht ff !!H lig WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2,per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .itanloasUctj Is 9hebttun man fieri fa legtjeaspoel" Hel gaat in Amerika iris toe DE AMERIKAANSE procureur-generaal, Brownell, heeft voor een Senaatscommisie te Washington verklaard, dat ex-president Truman zich niet bereid heeft getoond, de ware feiten betreffende communistische spionnage in zijn regering onder de ogen te zien. Daardoor heeft hij zijn land grote schade berokkend. Volgens Brownell heeft de regering-Truman verzuimd, stappen te ondernemen tegen de spionnagegroep, waarvan White deel uitmaakte. Zo kon het gebeuren, dat White en anderen inzage kregen van geheime stukken. beschuldigd. Partijen gaan voort met verdachtmakingen. Mc Carthy heeft nu weer meegedeeld, dat volgens een voor malige bedrijfsdetective van de „General Electric Cy" te Schenectady (Staat New York) een dertigtal geheime documenten betreffende een torpedo-project uit de fabriek zijn verdwenen, waardoor het Brownell wil aantonen, dat de inmid dels overleden White in een zeer belang rijke regeringsfunctie gehandhaafd was, ondanks de rapporten van de Federale Recherche, dat hij een spion was. Op zijn beurt heeft ex-president Truman Brow nell beschuldigd van „verdraaien van be sluiten", van „schandelijke demagogie", van „goedkoop politiek bedrog", van „laffe beschuldigingen tegen doden", als mede van het afleggen van een half- ■achte verklaring". De tekst is van Reuter en men ziet, het gaat er in Amerika fris toe. Politieke waarnemers zijn van oordcel. dat Tru man het gevechtsterrein heeft aange geven, niet slechts voor de verkiezingen van het Congres voor 1954, maar ook voor het politiek bestel der Ver. Staten. Op Trumans kantoor in Kansas City waren vijf personen bezig de duizenden telegrammen, die hem uit heel Amerika waren toegezonden, te openen. Circa 95 procent zou instemmen met Trumans standpunt. Dat de gehele affaire meer en meer een politieke kant krijgt, blijkt wel uit een zinsnede uit de rede van Brownell, die luidde: „Wat heeft de regering-Truman gedaan om de nationale veiligheid te beschermen?" Het stand punt van Brownell is, dat de benoeming van White zelfs een buitengewoon groot gevaar inhield voor de veiligheid van de Ver. Staten. En in een brief van 8 November 1945 verklaarde Hoover (leider van de Fede rale Reclwrche. Red.) dat inlichtingen bewezenoV&la zouden verscheidene per sonen in dienst van de regering, waar onder White, inlichtingen hebben ver strekt aan personen, die in verbinding stonden met Sowjet-agenten. Voornoem de Hoover bevestigde dan ook voor de Senaats-commissie, dat Truman de ré cherche opdracht had gegeven, White als spion in de gaten te houden. En andere getuige, namelijk Senator Jenner, wees er op, dat er overvloedige bewijzen be staan van spionnage voor de Sowjet- Unie in de afgelopen jaren, waarbij hoge Amerikaanse ambtenaren waren betrok ken. Er was hier sprake van een „zeer verbreid kwaad". De befaamde Senator McCarthy heeft reeds aangekondigd, dat hij spreektijd zal vragen voor radio en televisie zich te verantwoorden tegen de aar die Truman op hem heeft gedaan. Dit slaat dus op de zinsnede: „Het is nu zonneklaar, dat de huidige regering zich voor politieke doeleinden tot het Mc Carthy-isme heeft bekeerd". Truman heeft McCarthy van grove leugens gehele project in gevaar is gebracht. Een desbetreffende verklaring werd afgelegd voor de permanènte sub-commissie van onderzoek uit de Senaat. Op het jaarlijkse congres van de C.I.O., een der twee grote Amerikaanse vak bonden, werd het ontslag van de, reeds genoemde minister van Justitie, Brow nell, geëist en een resolutie ingediend, welke door het congres met algemene stemmen werd aanvaard. Deze resolutie veroordeelt niet alleen de houding van de minister van Justitie, maar oefent tevens critiek uit op Eisenhower, wegens zijn houding in de zaak-White. Verder wordt in de resolutie verklaard, dat Tru man tijdens zijn bewind, het communis me juist voortdurend heeft bestreden. Wij wijzen er op, dat Eisenhower cc der verklaarde, dat hij persoonlijk e president Truman nooit gedagvaard zi hebben. Eisenhower heeft gepoogd tus sen de elkaar bekampende partijen door te zeilen. In verband met zijn verkiezing tot president van de Philippijnen, moest Ramon Magsaysay zowel van zijn echtgenote (links) als van zijn oudste dochter Teresita, een stevige pakkerd incasseren. Magsay say beloofde zijn volk, een eind te zullen maken aan de corruptie. Hij zal voorts de banden met de V.S. versterken. Vermiste straaljager gevonden Naar aanleiding van het opsporings werk naar de vermiste straaljager deelde de Luvo het volgende mede: Gisteravond tegen het donker worden zijn twee sleep boten van de Kon. Marine, die met vier boten van de politie te water de gehele dag hadden gesleept in de omgeving van de plaats, waar visser Mol uit Volendam Donderdagmorgen j.l. een waterzuil had zien opspuiten, bij het dreggen gestoten op een hard voorwerp. Deze plaats ligt 1 mijl ten Noordwesten van de plaats, die door schipper Mol was aangegeven. Van daag zouden duikers van de Marine een nader onderzoek instellen. Het aantal bakkerijen in ons land zal worden beperkt. Minister Mansholt heeft n.l. goedgekeurd een verordening van het Bedrijfschap voor Granen, waarbij het bakkerijbedrijf zal worden gesaneerd. Veertien jaar na kiellegging Koningin stelde nieuwe kruiser De Ruyter in dienst Een modern schip van 10.000 ton met een zware bewapening DE NIEUWE KRUISER van de Koninklijke Marine, de Ruyter, is van daas door Koningin Juliana te Schiedam officieel in dienst gesteld. Het zusterschip van de nieuwe kruiser, De Zeven Provinciën, zal waar schijnlijk over een maand eveneens officieel in gebruik worden genomen. De Zeven Provinciën lag nog op de helling en was nog lang niet in een tewaterlating toe. Door de ontwikkeling van de techniek tijdens de oorlog was het niet wenselijk, de schepen af te bouwen volgens de be staande plannen. Ingenieurs en technici ontwierpen, met deze casco's als basis, moderne kruisers. Reeds op 19 Mei 1939 werd bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij de eerste kielplaat gelegd van wat later de kruiser De Zeven Provinciën zou worden. Enkele maanden later, op 5 September van datzelfde jaar, werd bij Wilton- Fijenoord de eerste kielplaat gelegd voor. de tegenwoordige kruiser De Ruyter. Toen de Duitsers in 1940 ons land bin nenvielen, verkeerde van beide schepen de bouw nog in een beginstadium. Wat op stapel stond twee casco's in verschillen de stadia van bouw werd in beslag ge nomen en de Duitse Kriegsmarine besloot deze schepen in een zo snel mogelijk tempo te laten afbouwen. Enerzijds wegens gebrek aan materiaal en personeel, anderzijds door opzettelijke vertraging waren de Duitsers in 1945 ech ter niet veel verder gekomen. Op 24 December 1944 wist men het bij Wllton-Fijenoord aanwezige casco van de latere De Ruyter te water te laten. Maar men slaagde er niet in, dit casco naar Duitsland te slepen voor afbouw en in 1945 lag het nog bij de oude werf Wilton te Rotterdam. Bandiet slaagde er in te ontsnappen; slachtoffer inmiddels overleden De 51-jarige knappe, blonde Belgische schaatsenrijdster Simone de Ridder is gisteren nabij Erlangen (Did.) door een bandiet uit eén internationale expresse- trein gegooid en overleden. Haar echtge noot Louis de Ridder is reeds naar Er langen vertrokken. Simone de Ridder is de moeder van Micheline Lannoy, die in 1948 met Pierre Baugniet de Olympische gouden medaille won voor kunstrijden voor paren. De dader is een mysterieuze passagier, die er in slaagde uit de trein te springen en te ontsnappen. De trein was onderweg van Wenen naar Ostende. Aanvankelijk deelde de politie mee dat de dochter het slachtoffer van d( roofoverval was geworden. Met een sche- delbasisfractuur en inwendige kneuzin gen werd Simone naar het ziekenhuis ir Kitzingen overgebracht, waar zij later i: overleden. Mevrouw De Ridder was op weg naai Brussel. De stationschef van Kitzingen heeft verklaard, dat hij een vrouw hangen aan een raam van een der gons, terwijl een man probeerde haar handen los te maken, toen de trein lang- laam het station passeerde. Even latei- rag de conducteur van de trein een man door de gang van de wagon snellen. Toen deze probeerde uit de rijdende trein te springen, trok de conducteur onmiddellijk de noodrem, omdat hij meende, dat lan zelfmoord wilde plegen. Voor de trein echter stil stond, sprong de man uit en rende het land in. De leeftijd van de bandiet wordt geschat op veertig jaar. De Friese schrijver Reinder Brolsma vermist De Friese schrijver Reinder Brolsma, die sinds drie weken verbleef in het Oud St Anthonie-gasthuis te Leeuwarden, heeft Vrijdagavond het gasthuis verlaten om een eindje te wandelen, doch is sinds dien niet teruggekeerd. Men heeft in middels Brolsma's overjas gevonden in een boosje, dat op het water areef de omgeving van Goutum. de vroegere woonplaats van Brolsma. Een ongeluk wordt gevreesd Niet laag vliegen boven paleis Het Loo Prinses Wilhelmina heeft de wens geuit, dat luchtvarenden het vliegen op geringe hoogte in de omgeving van het Koninklijk paleis Het Loo zullen vermijden. De De Ruyter heeft een lengte van 187 leter, een standaardwaterverplaatsing an 10.000 ton en een machinevermogen an 78.000 pk. Het schip haalt 32 knopen (58 km) per uur. Het is bewapend met acht snelvuurkanonnen van 15.2 cm, acht stuks luchtafweergeschut van 5.7 cm met hoge vuursnelheid en acht mi trailleurs van 40 mm. De bemanning bestaat uit 973 koppen. Om hen behoorlijk onder te brengen is er gewoekerd met de ruimte. Bij de maal tijden zal het cafetaria-systeem worden toegepast, daar „baksgewijs" eten niet mogelijk is. Aanwezigheid van water of rook in een der compartimenten wordt geregistreerd in de scheepsbeveiligings- centrale. Het schip heeft een pantsergor- geen enkele patrijs poort, zodat men het steeds met kunst licht zal moeten stellen. H.M. de Koningin arriveerde omstreeks twaalf uur in Schiedam. In de straten, die de koninklijke auto passeerde, ston den honderden mensen opgesteld, die de 'orstin hartelijk toejuichten. Hare. Ma jesteit gebruikte de lunch in de villa van de heer Wilton, de president-directeur in Wilton-Fijenoord. Om half tien vanmorgen heeft de w nemende vlagofficier materieel var Marine schout bij nacht C. W. Heringa, de nieuwe kruiser De Ruyter overgenomen van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton Fyenoord. Ik ben onschuldig, zegt Dominici Vreemde onthullingen over verhoor Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer die Zondag bekende, de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft imorgen in zijn cel in de gevangenis i Digne verklaard: „Ik ben onschul dig". de Hij zei, dat hij „gedwongen comedie van het bekennen te spelen' Gustave verklaarde op vragen van ver slaggevers, dat zijn bekentenis door de politie was „gedicteerd" en dat hij deze had getekend, omdat hij de ondervraging niet langer kon verdragen. Hij was 36 uur zonder eten en drinken gehouden, zo zei hij. Voortdurend hadden zijn ondervra gers gezegd: „Je moet kiezen, Gustave, jij of je vader is de moordenaar. Jij hebt ';wee kinderen en een derde kind wordt verwacht. Je vader is oud, hij zal het niet zo lang meer maken". niet begrijpen, hoe zijn vader tot bekennen was gekomen. „De politie moet hem hebben gezegd, dat hij zijn gezin,-zijn boerderij en zijn geiten zou mogen terugkeren. De magistraat Marcel Perries, noemde Gustaves mededelingen „te belachelijk om enige commentaaar te rechtvaardigen". Volgens hem zou gemakkelijk kunnen worden aangetoond, dat Gustave tijdens de ondervraging voldoende voedsel en rust had gekregen. Verzoek aan Tweede Kamer Vrouw zat 12 dagen onschuldig gevangen P. de Boer vraagt eerherstel voor echtgenote De heer P. de Boer uit Drachten wenst rehabilitatie van zijn vrouw, die begin 1950 12 dagen in voorlopige hechtenis heeft gezeten, verdacht van een inbraak, welke later gepleegd bleek te zijn door de brigadier van politie J. O., die daarvoor tot 7 jaar gevangenisstraf werd deeld. De heer De Boer, voorzitter Bond van Mobilisatie-Invaliden en hun nabestaanden en directeur van de stich ting De Nederlandse Soldaat, heeft thans een request gerich1: aan de Tweede Ka mer. Hierin verzoekt hij „alsnog maat regelen t,e treffen tot rehabilitatie v zijn echtgenote, passende maatregelen nemen tegen mr F. Hollander, destijds officier van Justitie te Leeuwardei (thans te Amsterdam! en in elk geval de bevordering van genoemde officier han gende het civiele proces P. de Boer con tra mr F. Hollander af te keuren." Zoals bekend is, werd de heer De Boer in 1950 in arrest gesteld op beschuldiging van verduistering van dit feit en werd hij later vrijgesproken. Tjjdens zijn de tentie werd zijn vrouw op last van mr F, Hollander gearresteerd, verdacht van het plegen van een nachtelijke inbraak het door de justitie hangende het onderzoek in de zaak tegen de heer De Boer verzegelde bondskantoor te Drachten, waarbij een bedrag van ƒ700 ';t de bondskas verdween. In het verzoek aan de Tweede Kamer deelt de heer De Boev verder mede, dat hy zich nadien meermalen tot de minis- *er van Justitie heeft gewend met het .•erzoek zijn vrouw te rehabiliteren. De heer De Boer zegt „hierop geen bevre digend antwoord te hebben ontvangen". Kind in wieg gestikt Toen het echtpaar P. uit de Nassau- straat in Doesburg 's nachts van een feestavond thuiskwam, bleek hun 9 maanden oud zoontje in de wieg te ziin gestikt. De buren, die een oogje in het zeil zouden houden, hadden het kind niet horen huilen en dachten dat het rustig sliep. Ouwerkerk op Lilliput-schaal Menselijkheid J' O De dichting van het dijkgat bij Ouwerkerk is gisteren nog eens op Lilliput-schaal overgedaan in het Waterloopkundig Laboratorium te Delft. Dit laboratorium heeft in de voorbereiding van het sluiten der stroomgaten een belangrijk aandeel gehad. Gisteren werd voor een aantal genodigden een demonstratie gegeven in deze technische keu ken. Men kan er elders in ons blad meer van lezen. Vanmorgen naar Athene Keizerlijke familie was te gast op het Ned. gezantschap (Van onze correspondent Alfred van Sprang). De ambtswoning van de Nederlandse gezant in Addis Abeba heeft nog nm zo'n illuster gezelschap binnen haar muren verzameld gezien als gisteravond, toen Prins Bernhard er als besluit van zijn vijfdaags bezoek aan Ethiopië een afscheidsdiner aan de keizerlijke fa milie aangeboden heeft. Behalve keizer Haile Selassi en zerin Menen zaten hierbij onder andere aan Kroonprins Asfa Wassan, de tweede zoon van de keizer, de Hertog van Harar, Prins Sahla Selassi, Prinses Meaferiash Worq en Prinses Sara. In verband met de bescheiden ruimte in het gezant schapsgebouw was het aantal gasten tot twintig beperkt. t menu bestond uit: kreeftencocktail, ossenstaartsoep, filets van zeetong in witte wijnsaus en aardappelpuree, gebra den kalkoen met preiselberen en patates frites, jjs, kaas en fruit Een belangrijk deel van de ingrediënten voör dit feest maal was met het vliegtuig van de Prins uit Nederland meegebracht, evenals de bloemen waarmee de tafel versierd was. En de menukaarten waren in Nederland gedrukt. De slechte weg naar het gezantschap as vanwege het keizerlijk bezoek hals /er kop hersteld en kort voor het diner door de brandweer bespoten, teneinde stuiven te voorkomen. De gasten betraden de ambtswoning door een haag van bediende in witte pak- Ook cadeau van Stalin verdwenen Franse zwendelaar gaf zich uit voor „directeur van onderneming" en sloeg zijn slag "DRINSES ASJRAF PAHLEVI, de zuster van de Sjah van Perzië, heeft -1- er gisteren twee Franse „zakenlieden" van beschuldigd, kostbaar heden van haar ontvreemd te hebben voor een waarde van ongeveer 800.000 gulden. Er is een sabelbontjas bij, die zij van Stalin had gekregen. Het gebeurde vorig jaar November. Prinses Asjraf ontmoette in de Franse hoofdstad een jongeman, die zich uitgaf voor directeur van een grote onder neming. De prinses vertrouwde hem een hoeveelheid juwelen toe ter waarde van f300.000. Hij moest deze voor haar verkopen, aangezien zij het wegens de onzekere toestand in Perzië nuttig achtte. in Frankrijk over voldoende geld te beschik ken, om er een tijd te kunnen blijven. Maar een paar dagen later kwam de ..directeur van een grote onderneming" haar vertellen, dat de tussenpersoon, aan wie hij de juwelen had toevertrouwd, beroofd was. Prinses Asjraf, wier goed niet berekend bleek op de slechtheid van deze wereld, schonk de jongeman een schriftelijk volmacht, waarmee hij haar belangen verder zou kunnen behar tigen. En zij stelde hem er van op de hoogte, dat er op de Perzische ambas sade te Parijs een dozijn kostbare tapijten van haar bewaard werd. ■En kort geleden toonde iemand dezelf de volmacht aan een Parijse bontspecia list, die de bontjassen van de prinses ge durende de zomer in bewaring had en deze verdwenen, inclusief de sabel bonten jas van Stalin, die ruim honderd duizend gulden waard is. Prinses Asjraf heeft vooral bekendheid gekregen door haar felle actie tegen Mos- sadeq. De vroegere Perzische premier, die thans terechtstaat, wees haar eens het land uit. DAT in Venray-IJsselstein een ni D.U.W.-kamp in gebruik is genomen in het oude D.U.W.-kamp Vlakwater te Venray Anvbonnezen worden gehuisvest. DAT de B.B.C. een reportage over de Jeugd Amateur Radio Omroep te Haar lem heeft uitgezonden. DAT bij de grensposten Velserquartier (te Aken) Elrmpt (bij Roermond) informatiekantoren zijn geopend. DAT minister Witte Kesper Vrijdag Nieuwe en Oude Tonge zullen bezoeken. DAT in de kalkmergelgroeve van de St Pietersberg weer. twee wervels van een Maashagedis (een reusachtig reptiel uit de krijttijd) zijn gevonden. DAT minister Beel Donderdag Harlin- gen zal bezoeken i.vjn. een voorstel tot wijziging der gemeentegrenzen. DAT tegen de 55-j. autohandelaar J. T. van S. uit H'sum wegens verkoop van een gesmokkelde auto zonder na- tionaliteitsbewijs in Amsterdam 2 mnd. voorw. en f 1.000 boete is geëist DAT J. J. Winkelberg te Koog aan de Zaan, die dit voorjaar i.v.m. een gerech telijk vonnis werd ontslagen als directeur der Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, de rechtsgeldigheid van dit ontslag betwist en schadevergoeding heeft gevraagd. DAT het Ned. Rode Kruis met een speciaal vliegtuig 300 gram fibrinogeen heeft verstuurd voor een patiënt in Portugal. DAT in Arnhem 1 jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling is geëist tegen de 57-j. reiziger H. A. P. uit Arnhem, die als colporteur door oplichting en ver duistering f 1200 had opgestreken. DAT de 33-j. propagandist E. K. uit Doetinchem. die f 9.000 zou hebben ver duisterd van de Stima (voor doorlichting der bevolking) in Arnhem is veroordeeld tot 12 mnd., waarvan 4 voorw. DAT de Lentse Lus. de parallelweg in de autoweg Nljmegen-Arnhem. begin De cember in gebruik wordt genomen. DAT het meer dan 1.000 jaar oude scheepje, hetwelk onlangs werd gevon den bij een afgraving in Daarle, naar he' Rijksmuseum Twenthe in Enschede i: overgebracht. DAT het tweede crematorium, te Die ren, op zijn vroegst in Januari gereed komt. DAT de Prov. Staten van Friesland officieel een Statenjacht (de Friese boeier Jean Bart. die vroeger Friso heet te) hebben aanvaard als geschenk van het Friese bedrijfsleven. DAT de 35-j. Amersfoortse caféhouder P. K.. die terwille van de vefcekerings- premie brand had gesticht in zyn restau rant en daarby levensgevaar voor de bo venbewoners veroorzaakte, in Utrecht werd veroordeeld tot 1 Vi jaar. DAT de Rotterdamse politie opnieuw heeft gewaarschuwd tegen exploitanten van de stichting Hulp in Nood. die met een blaadje colporteren en gelden trach ten in te zamelen DAT tegen de 51-j. fabrikant C. C. L. uit R'öam. die goederen aan de failliete boedel van zijn vrouw zou hebben ont trokken, in R'dam 6 maanden is geëist. DAT tot archivaris bij de Raad van Ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Luxemburg is benoemd Th. J. M. van Beusekom. chef van de afd. archief der gemeente Bloe- mendaal. ken met oranje sjerpen. Prins Bernhard generaal met de wing der Ethiopische droeg het gala-uniform van luitei luchtmacht welke de Keizer hem en joor Sondermann heeft gegeven. Behalve de wing heeft de Keizer Prins Bernhard een complete serie Ethiopische postzegels: en een foto-album aangeboden. Prins Bernhard heeft de Keizer namens de Ko ningin een ingelijst portret van haar er hemzelf aangeboden; voorts schonk hij zowel de Keizer als de Keizerin prachtige vaas van Leerdams glas. De Prins is vanmorgen vroeg Athene gevlogen. In de afgelopen dagen heeft hij ledereen die hem ontmoette wonnen door zijn eenvoud. De Neder landse good-will is daardoor ongetwijfeld gestegen. PRINSES ASJRAF AAN het beschamende hoofdstuk Indonesië in onze geschiedenis ren in de Tweede Kamer een triest nawoord toegevoegd. Het betrof hier de Indische Nederlanders. Zeer onlangs heb- wij in ons blad de vereniging van mensen in de gelegenheid gesteld, te vertellen van de wijze waarop in land met sommigen hunner wordt gesold. Sedertdien heeft ds Van Iterson, juist uit Indonesië teruggekeerd, ontstel lende mededelingen gedaan over de toe stand, waarin deze mensen in Indonesië verkeren. Gisteren ging het in de Tweede Kamer ii de vraag, of de Indische Nederlanders die nog in Indonesië vertoeven, zelf mo gen beslissen of zij naar Nederland mogen komen, of dat dit beslissingsrecht hun :al worden ontzegd. Het eerste standpunt bleek slechts bij een minderheid van de Kamer steun te vinden. :ten het eens zijn met diegenen, iordeel zijn, dat, wanneer men mensen het eigen beslissings recht ontneemt, men inbreuk maakt op fundamentele mensenrechten. Daaraan doet niet af. dat straks, bij de beoor deling van geval van geval, misschien allerlei methoden van nauwkeurig heid wordt te werk gegaan. Het kan zijn, dat het voor velen van deze mensen beter is, zo zij in Indonesië willen dat toch gaarne uiteindelijk aan henzelf ter beslissing overlaten. In deze overtuiging zijn wij bevestigd door de wijze waarop sommigen hunner ook in Nederland door officiële zijn „benaderd" en voorts door de weinig opbeurende inlichtingen, waar mede een gezaghebbend man als ds Van Iterson uit Indonesië is teruggekeerd. Nu de meerderheid der Tweede Kamer niettemin het beslissingsrecht niet aan deze mensen zelf wilde laten, wensen wij elk geval de hoop uit te spreken, dat de organen aan wie de beslissing zal worden gelaten, zullen optreden met een ermaat aan menselijkheid. Want aan inselijkheid hebben, na alles wat zij hebben moeten meemaken, deze Indische Nederlanders wel een zeer bijzondere be hoefte. TN HET ALOUDE TtVOLI te Utrecht heeft vandaag de A.R, Partij haar buitengewone deputatenver- gadering gehouden om te komen tot een beslissing inzake het passieve vrouwen kiesrecht. Men kan niet zeggen, dat deze beslissing onverhoeds komt. Er is in de afgelopen jaren al heel wat over geschre ven en niet minder over gesproken. De tijd is voor een beslissing ook wel rijp. Vandaag werd bij de aanvang der ver gadering een voorstel uitgereikt van het centraal comité der A.R. kiesverenigingen (het hoogste besturende orgaan) om het besluit van 1921, waarin van het passieve vrouwenkiesrecht afstand werd genomen, in te trekken. Dat voorstel was geen ver rassing. ömdat het centraal comité zich al eerder in deze zin had uitgesproken. De overwegingen, waardoor het cen traal comité zich laat leiden, getuigen van een grote omzichtigheid. Er wordt in gesteld, dat de vrouw in het algemeen een andere taak heeft dan haar bij de toepassing van het passieve vrouwenkies recht wordt toegedacht, dat echter de Bijbel geen gebod of verbod bevat, maar wel melding maakt van uitzonderingen op bovengenoemde regel en dat daarom ge bruikmaking van het passieve vrouwen kiesrecht in bijzondere gevallen niet be hoort te worden afgesneden. De beoor deling van die bijzondère gevallen komt toe aan de voor de candidaatstelling be voegde organen. We kunnen niet zeggen, dat we met deze formulering in alle opzichten geluk kig zijn, tenzij men, met ons. van oordeel is, dat ook de mannen in het algemeen niet zo bijster geschikt zijn voor het pas sieve kiesrecht. Hoeveel moeite heeft men veelal niet bij de samenstelling van een fractie en hoe gelukkig is men niet met een bevredigende samenstelling van een fractie. Wat dat aangaat komen de dames dus in vertrouwd gezelschap te verkeren. Scherts echter ter zijde thans. Want waarop het aankomt is, dat een oud be sluit, waartegen in steeds toenemende mate bedenkingen zijn gerezen, wordt weggenomen. En daarvoor is men van daag te Utrecht bijeen geweest. Morgen vertellen wel r Drama bij Straatsburg Zes militairen werden door vlammen ingesloten en kwamen om het leven Zes Franse militairen zijn gisteren om het leven gekomen by een hevige brand, gepaard gaande met explosies, in de mu nitie-opslagplaats van Fort Foch, 10 km van Straatsburg. Ingesloten door meters lange vlammen, die uit de tientallen hou ten munitiekisten schoten, wachtten zes wanhopige mannen op het ogenblik, dat het vuur de patronen zou bereiken. Tientallen huizen in de naaste omgeving van het fort zijn ernstig beschadigd door de enorme luchtdruk van de ontploffin gen; duizenden ruiten zijn vernield. Tot dusver is het niet mogelijk geble ken, de brandende opslagplaatsen, waai HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: E f z s C g E 2,s Helsinki Oslo mist NW 2 NNW 2 -0 1 -1 0 Kopenh goh. bew. ZZW 3 7 0 A'flam motregen N 2 6 0.1 Parys Bordeaux mis! ZZO 2 windstil 4 0 Grenoble Nice EttSr. windstil NNW 6 -2 0 8 0 Berlyn nevel OZO 2 -0 0 Z(lrichen nevel windstil WZW 2 -3 0 3 0 Wenen" nevel geh. bew onbew. windstil O 1 OZO 2 3 0 6 0 Rome mist half bew. windstil NO 3 4 0 200 ton munitie ligt. te naderen. Franse troepen en politie staan machteloos Boven het oude fort hangt een enorme, paddestoelvormige zwarte wolk. In de afdeling van de infanterie-mu- nitie, waar de zes mannen zaten opgeslo ten. heerste gisteravond de stilte van de dood. Hier vond het vuur geen voedsel meer. Maar enkele meters verder hadden de vlammen zich opnieuw een weg ge baand, nu naar de opslagplaats van de artillerie-munitie, naar de granaten,... Binnen een straal van 800 meter is dé omgeving van het fort door politie en militairen afgezet. Het is de enige veilig heidsmaatregel die men kan nemen. Zel den is een fort zo'n onneembare vesting gebleken Wat meer wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: droog en overwegend zwaar bewolkt. Dezelfde temperaturen of iets hogere. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust later vrij krachtige, zuidwestelijke wind. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt met plaatselijk opklarin gen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. Aanvar.kelyk weinig wind. later zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Zuidwest. (Opgemaakt hedenmorgen 10 uur). Zon en maan Donderdag: Zon van 8 06 tot 16 44 uur; Maan van 15.21 tot 6.15 uur. Op 21 Nov.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1