Ind. Nederlanders (100.000) verkeren in nood VAL DA Toch is het zo Misleidende propaganda van Ommelanden-directeur Kol. Smael was exponent van 't aanvallend Christendom Ook een sociologisch instituut op Geref. grondslag 1 Zo oud als de wereld... De betere haven 2 DINSDAG 17 NOVEMBER 195) N TOESTAND ONHOUDBAAR Honger, vervuiling, morele ondergang, mishandeling en verval De noodtoestand van 100.000 Indische Nederlanders in Indonesië en de behan deling van hun lot in de Tweede Kamer is aanleiding geweest tot een persconfe rentie der Vereniging Indische Nederlan ders te 's-Gravenhage, waarin de heer C. E. Barre, ds J. G. J. Iterson, en mr K. Raue benevens verschillende anderen het woord voerden. Ds Van Iterson en mr Eaue zijn pas terug uit Indonesië en heb ben jarenlang vruchtbare arbeid onder de Indische Nederlanders verricht. De heer Barre wees er op, dat de moties-de Graaf en -Lemaire het levensbestaan van dui zenden raken. De motie-Lemaire eist het recht op voor de Indische Nederlanders om als vrije mannen over hun lot te be slissen, namelijk of zij hun geboorteland voor goed zullen verlaten of niet. Als zij daartoe besluiten omdat het klimaat daar ondragelijk wordt, dan dient Nederland hen daartoe in staat te stellen, aldus spr., omdat de situatie diabolisch is geworden. De Nederlandse Hoge Commissaris heeft ontkend, dat hun toestand onhoudbaar is. Spreker kwam hiertegen met klem op. Nadat zij jarenlang het land met de wa penen hadden gediend, werden zij zonder bescherming achtergelaten en men eist van hen ressentimentloze overschakeling op de Indonesische maatschappij. Dat Is wreed. Ook heeft de ervaring geleerd, dat optie voor het Indonesische staatsburger schap, voor hen geen verbetering brengt. In de regel groeit een onhoudbare toe stand eerst geleidelijk en als de Neder landse regering beseft, dat deze onhoud baar geworden is, dan is het voor velen te laat. Ds Van Iterson is tot de conclusie ge komen. dat de toestand voor talrijke In dische Nederlanders zeer moeilijk, ja onhoudbaar geworden is. De adviserende raad voor sociale aangelegenheden te Bandoeng, waarvan hij deel uitmaakte, heeft gerapporteerd dat een menswaar dig bestaan niet meer aanwezig is, ja dat velen in het naakte bestaan worden be dreigd door honger, ziekte, vervuiling. TEGEN HOE ST PASTI LLES IfiSSU VALDAMILD demoralisatie. stijgende criminaliteit, waardoor verschillende overgihgen naat benden, prostitutie, haat. ressentiment Dit was in 1951. Sedertdien is de toestand slechter geworden. In 1952 nam de raad een motie aan, waarin de steunnormen te enenmale onvoldoende werden ge noemd en de Nederlandse regering ten volle verantwoordelijk werd gesteld. Pas in Augustus 1953 kwam er een verhoging lager dan was voorgesteld, terwijl de levenskosten weer waren gestegen. De jeugdraad onder voorzitterschap van prof. dr D. v. d. Pijl heeft gerapporteerd, dat het niet mogelijk is in Indonesië passend onderwijsinstellingen op te rich ten of instellingen 'ter bescherming van de in gevaar verkerende jeugd. Dat het niet mogelijk is voor de in Indonesië ge wortelde Nederlandse jeugd een toekomst te vinden in Indonesië. Schrijnende bij zonderheden vertelde spr. in een niet verschenen brochure over bezoeken aan een tiental gezinnen van Indische Neder landers. Hokkende met hun allen in en kele vertrekken zonder meubels. Soms werd de enige tafel verkocht omdat men in twee dagen geen eten had gehad. Dik wijls is er in hun woonvertrekken niets meer dan één rottende bultzak. In de medische nood is pas de laatste tijd door een fonds redelijk voorzien. Als de Hoge Commissaris zegt, dat er van onhoudbare toestand geen sprake is, dan is hij misleid of hij geeft een on juist beeld. In elk geval spreekt spreker van een zedelijke ontoelaatbare mislei ding der Tweede Kamer. Naar aanleiding van hetgeen het rap- port-Werner verklaart over sociale ver zorging binnen Indonesië, vraagt spr.: Hoe komt men aan leerkrachten, materia len, leermiddelen, aan scholen? Scholen worden gevorderd en herhaaldelijk leeg- Uitreiking in Oiischot Amerik. ereteken voor Korea-vrijwilligers Ook voor zusters v. d. Plas en Koopman De- Amerikaanse zaakgelastigde in on: land,, de heer William C. Trimble, zal Donderdagmorgen in de legerplaats Oir- schot Amerikaanse onderscheldinge uit reiken aan 32 Nederlandse Korea-vrijwil ligers. -lOnder hen. die gedecoreerd zullen worden", bevinden zich zuster F. v. d. Plas en 'zuster C. M. Koopman, die ge ruime tijd als verpleegster hebben ge wérkt op -Korea of in het hospitaal te Tokio, voorts de legeraalmoezenier ma joor H. P. Schins en de legerpredikant kapitein ds J. Couvée. De Zilveren Ster zal worden uitgereikt aan de voormalig korporaal H. H. Groen uit Enschedé. De Bronzen Ster zullen ontvangen: maj. aalmoezenier H. P. Schins. maj. T. Spier, maj. D. B. J. van Ardenne, maj. D. den Daas; kap. W. H. Verbeek, kap. T. J. F. de Haas, kap. L. T. Watboom, kap. H. Meyer, kap. W. M. C. Hogenboom, kap. J. Engelbert, ds J. Couvée. legerpredikant, wonende te Roodeschool; le luit. W. H. van Ast. Ié" luit. J. C. Constandse, le luit. H. M. Maassen, mej. F. van der Plas Bleyerheide. 2e luit. J. A. C. Rozendaal, sergt-maj. P. Klok, de voormalige serg.- maj. J. J. van Rijn te Halfweg, sergt 1. H. A. C. M. Mes, sergt 1. R. B. Rühüles- sin, sergt 1. J. Chr. ten Tuijnte, sergt 1. L. M. Schipper, sergt G. Th. Boeijen, sergt. J. Th. van der Linden, sergt A. T. C. Vries, de voormalige korporaal A. J. Pot te Rotterdam, sold, 1. J. Migalski, sold. 1. A. J. Kelders, sold. 1. B. H. Th. Fiévez, sold. 1. Th. W. van Hoorik. De Medal of Freedom zal worden uitge reikt aan mej. C. M. Koopman te Haar lem. Mr Raue kwam op tegen de de commissie-Werner, dat men deze Nederlanders ook als zij de overtocht be talen, verhinderen wil in Nederland te komen. Hij vertelde, hoe meisjes van H jaar worden lastig gevallen, met modder ingewreven. Hoe kinderen worden afge ranseld. Hij vertelde hoe toezeggingen van hoge ambtenaren niet worden geho- noreerd. De Indische Nederlanders, d: gestolen. Men zegt In Nederland: Zij pas-j Nederland in ellende verkeren, willen Indonesië terug. niet in onze maatschappij. In Indo nesië zegt men hetzelfde. Zij voelen zich in Indonesië nameloos ongelukkig. In geval van aanneming der motie-De Graaf herinnert spr. aan de schrijnende gevallen, waarin hun het Nederlander schap wordt ontnomen, o.a. van een man., die tegelijkertijd een decoratie ontving! tocht en op alle faciliteiten, waarop zij en zijn paspoort verloor. aanspraak hebben. Aanneming van het Indonesische staats-: Ir J. R. de Vries zeide, dat vooi burgerschap gaat tegen veler geweten in. I jéugd, die in Indonesië zal blijven, de Bovend.en^worden zij achtergesteld bij1 komst slechts prostitutie of opneming in benden zal brengen. De heer Rozario bracht een brief sprake van het centraal comité van 1 kelijke en particuliere instellingen sociale zorg, waarin gepleit werd voor onaantastbaar recht om zelf over hun lot te beslissen, op een onbelemmerde de autochthone Indonesiërs. i T7TIIJWEL EEN IEDER kent het ver- haal van het touw dat door de In dische fakir hoog de lucht in wordt geworpen en dan rechtstandig over eind blijft staan, zodat de fakir naar boven kan klimmen met hetzelfde ge mak als waarmee wij vroeger klau terden in de touwen die in het gym nastieklokaal waren opgehangen. Toch is het verschil tussen onze klimpartij en die van de fakir evident, want ónze touwen waren destijds aan ce boven kant soliede bevestigd, terwijl het fakir-touw in het niets schijnt te han gen cn als door een mysterieuze 'kracht wordt vastgehouden. Critisch aangelegde mensen die aan dergelijke geheimzinnige verschijnse len geen geloof schenken, weten te vertellen dat deze truc berust op hypnose, waardoor de fakir bij de ge zamenlijke omstanders een collectieve zinsbegoocheling weet op te wekken. Want als dit in-het-niets-har.gende- touw wordt gefotografeerd, geeft de foto een beeld ie zien van een touw dat heel normaal op de grond ligt, ter wijl de omstanders menen het in ae lucht te zien hangen. Het fototoestel is immers niet voor hypnose vatbaar en toont ons dus de plaats waar het touw zich in werkelijkheid bevindt, n.l. op de grond! Deze verklaring klinkt zeer aan vaardbaar, maar ondanks haar nuch tere toon, is zij toch ook weer niet zó critisch als wij aanvankelijk meen den te mogen veronderstellen. Want wèl is het waar, dat er verschillende voorbeelden van collectieve halluci naties bekend zijn, maar deze werden altijd te voorschijn geroepen door de suggestie, welke aan het gesproken woord uitging. Voor zover bekend, is er nooit een geval opgetekend van collectieve zinsbegoocheling, veroor zaakt door suggestie van gedachten alléén. En juist daarvan is hier sprake. Bovendien spreken deze critische mensen met grote zekerheid over de controle die het fototoestel tijdens deze truc heeft verricht, maar in wer kelijkheid is deze fakirfcruc nooit ge fotografeerd! De ogenschijnlijk zo bevredigende uitleg maakt er zich dus wat te ge makkelijk van af, hetgeen echter niet wil zeggen, dat we de truc met het zwevende touw als werkelijkheid zouden aanvaarden. De mogelijkheid is n.l. geenszins uitgesloten dat deze truc nooit is vertoond en dat deze mystificatie dus niet van een bedrie- gelijke fakir afkomstig is. maar van Westerse toeristen, die interessante verhalen over het geheimzinnige Oosten wilden vertellen! Precies 25 jaar geleden heeft C. de Vesme in een tweetal artikelen de verklaringen van z.g.n. ooggetuigen eens terdege ont leed en hij kwam tot de slotsom dat de truc uitsluitend in de fantasie van toeristen heeft bestaan. Ook de jour nalist Mr C. P. van Rossem die zich voor dit vraagstuk bijzonder interes seerde, heeft op zijn reizen in India, Malakka, Birma cn Ceylon nooit iemand ontmoet die deze truc met eigen ogen had aanschouwd, ja, bij veelvuldige navraag kon zelfs nie mand worden aangewezen die het verhaal uit de tweede hand had! On danks uitgeloofde geldbedragen zijn de onderzoekers er nooit in kunnen slagen een dergelijke vertoning bij te wonen, 'cn de destijds aanwezige Engelse bestuursambtenaren be schouwden dit verhaal dan ook als een volslagen verzinsel. Wanneer van de Nederlanders, die her en derwaarts over de wereld hebben gezworven, er ook maar één mocht zijn die per soonlijke ervaringen op dit gebied heeft, zouden we het waarderen in dien hij ons daarvan deelgenoot wilde maken Tot zo lang beschouwen we het gehele verhaal als een legende. Over legenden gesproken, weet u dat de middeleeuwse Karelromans helemaal geen betrekking hadden op Karei de Grote, zoals ons altijd werd voorgehouden? Daarover morgen. (Nadruk verboden). Koit geding in Groningen Getracht boeren uit de veenkoloniën bij andere fabriek weg te lokken Hoewel de staking bjj de coöperatieve zuivelfabriek De Ommelanden te Gro ningen tot het verleden behoort en de verhouding tot het personeel geen moei lijkheden meer schijnt op te levéren, doet het bedrijf nog steeds van Èich sprekeri. De weer in ere herstelde directeur, de heer F. de Boer. moest gisteren in een kort geding voor de rechtbank te Gro ningen verschijnen. Eiseres was de coöpe ratieve zuivelfabriek Eendracht te Eext. De heer De Boer heeft namelijk de laatste tijd gepoogd de boeren uit de veenkoloniën (Veendam, Wildervank, Oude en Nieuwe Pekela) naar zijn be drijf te lokken en hen te bewegen de melk aan De Ommelanden te leveren. Deze fabriek heeft namelijk ten gevolge de staking een aantal melkleveran- gevoerd tegen Eendracht. Pamfletten den verspreid en vergaderingen uitge schreven met als spreker de heer De Boer. Te Oude en Nieuwe Pekela wist zelfs een vergadering te organiseren leden van Eendracht, waar de direc teuren van beide fabrieken zouden spre ken. Bij deze gelegenheid zou de heer De Boer vele verdachtmakingen en insinua- het adres van zijn collega en diens fabriek gericht hebben. Juist eind Op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam werd gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de bij een verkeersongeluk om het leven gekomen chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Jac. Smael. De stoet vertrok van de congreszaal op de Over toom naar de begraafplaats. Grote belangstelling bij begrafenis chef-secretaris Leger des Heils Een lange begrafenisstoet, die gister middag door de straten van Amsterdam trok, legde getuigenis af van het mede leven van het Leger des Heils in het plotseling heengaan van de chef-secreta ris, kolonel Jac Smael. Honderden heils officieren en -soldaten volgden de baar, terwijl telkens de Legermuziek zich liet horen. Op tal van punten in de stad sloeg een groot publiek de stoet gade. In de morgenuren was, zoals reeds in een deel onzer editie van gisteren werd gemeld, in de congreszaal aan de Over toom een uitvaartdienst, die ook door een belangstellende schare buiten de zaal via microfoons werd gevolgd. Het podium was gesierd met palmen en bloemstukken. Wit was overeenkomstig de Legertraditie de hoofdkleur, afgewis seld met paars. De dienst stond onder leiding van luitenant-commissioner A C Beekhuis. Wij waren vrienden, zeide spr. en veel hebben wij samen besproken en vaak samen de knieën gebogen. Smael was een opgewekt mens met steeds een korrel humor. Kolonel Smael was een strijder; hij hield van de strijd, aldus commandant E. T'..ykjaer. Die strijd was er om daar mede de komst van Gods Koninkrijk te bevorderen. Zijn dóód is de bekroning van een Gode toegewijd leven. Luitenant-kolonel W. F. Palstra, die veel met wijlen kolonel Smael heeft samengewerkt, karakteriseerde hem als drager van de Legergeest, als exponent van 't aanvallend Christendom. Mevrouw kolonel J. P. Smael-Joosse dacht aan 12 October begon De Ommelanden deze actie, omdat per 1 Januari de contracten bij Eendracht hernieuwd moeten wA-den i gelukkige, schone jaren, en twee maanden-van tevoren dus per rein en schoon geluk. Haar qchtgenoot 1 November konden "worden beëindigd, i was de zon van haar leven en de blijd- Eendracht deed De Ommelanden een schap van haar hart. Zij wekte op kort geding aan. in verband waarmee j dapper voorwaarts te gaan om zielen beide, partijen gisteren voor de recht- vt r Jezus te winnen, Te ongeveer half drie had de teraarde bestelling plaats. Vele honderden warer samengestroomd en stonden in een wijde kring rondom een gemeenschappelijk Legergraf op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats waar de witte kist is neergelaten, terwijl* de Legervlaggéh neigden. muziek speelde de melodie van de hymne „Nader mijn God, tot U" toen het stoffelijk overschot een plaats ontving te midden van makkers en vrienden, die bank moesten verschijnen. De verdediger van De Ommelanden.1 mr T. Bout, mérkte op, dat de melkprijs, bij De Ommelanden gemiddeld 1,51 cent per kg melk hoger ligt. Hij ontkende, dat de heer De Boer misleidende propa ganda had gevoerd en vond dat er door de tegenpartij weinig conèreets was aan gevoerd. De verdediger van Eendracht bracht dat „de duiven waarop De verloren. Voornamelijk werd actie!Ommelanden in de veenkólóniën heeft VIEESWAREI geschoten" bijna 30 jaar tevreden zijn geweest met de zuivelfabriek te Eext. De heer De Boer zou uitlatingen hebben gedaan die bewurte onwaarheden bevat- strijd zijn met het normale fatsoen.Dat.geld. bestemd voor do boeren, zijn aangewend voor kapitaalsuitbrei ding, sprak de verdediger pertinent tegen. rrdediger van De Ommelanden, in tweede instantie het woord voerend, noemde wat ei" voorgevallen was eén normale concurrentie-actie. Eendracht eiste echter een verbod voor het uitvoe- van deze practijken bij het werven melkleverancies op straffe van een dwangsom van ƒ5000. president zou hedenmiddag uit spraak doen. Zijspan vloog van motor: vrouw gewond Op het Weesper Zandpad bij Diemen is gistermiddag de zijspan van een motor losgeraakt, toen de berijder van de motor de bocht bij de Bijlemerbrug wilde ne men. De zijspan vloog tegen een betonnen wand van de brug. De inzittende, mevr. Koning--Keuker uit Amsterdam, ls met vrij ernstige verwondingen naar het O.L.V. Gasthuis te Amsterdam overge bracht. N.V. voor verkoop van werk van blinden Nieuwe organisatie met degelijke controle Het gevóél van Onbehagen over onge oorloofde practijken bij de verkoop van artikelen, vervaardigd door mindervali- den. heeft de stoot gegeven tot de op richting van een nieuwe verkooporgani satie, de N.V. Amiva te Amsterdam. Twaalf inrichtingen voor mindervaliden- zorg hebben aan de oprichting meege- De in- en verkoopprijzen zullen den gecontroleerd door vertrouwensi nen uit de werkinrichtingen. Een deel van-de winst zal aan de werkinrichtin gen ten goede komen. Er zullen alleen wederverkopers worden aangesteld, wie vooraf gunstige inlichtingen va politie zijn verkregen. Voorts moeten de wederverkopers zijn voorzien van eei gitimatiekaart en een gedrukte lijst de verkoopprijzen. De regering van West-Berlijn heeft de drie Westelijke Hoge Commissarissen verzocht, de interzonale pas voor Duitse luchtreizigers tussen West- Berlijn en West-Duitsland af te schaffen. •n voorgegaan. Na gebed. Schrift lezing en samenzang was de indrukwek kende plechtigheid ten einde. In de con greszaal is gisteravond een tweede ge- denkdienst gehouden voor hen, die over dag geen gelegenheid hadden. Hier sprak o.a. zuster D. van Hemert, korps-secr* taresse van Rotterdam-Noord. Luchtvaartovereenkomst met Ceylon De ministers Beyen en Luns hebben de (al dan niet stilzwijgende) goedkeuring van de Staten-Generaal gevraagd voor de luchtvaart-overeenkomst tussen Neder land en Ceylon, die in September te Co lombo is opgesteld. De overeenkomst voor Nederland van belang, aangezien zjj de mogelijkheid schept, Colombo als tussenlandingsplaats op één of meer de Nederlandse luchtdiensten naar het Verre Oosten in te schakelen. Daardoor vorden voor die luchtdiensten nie commerciële mogelijkheden geopend. Tevens hebben de ministers de goed keuring van de Staten-Generaal gevraagd de Brits-Nederlandse overeenkomst over douanefaciliteiten voor consulaire amhtenaren en lager diplomatiek perso neel. In een leemte voorzien Zeer binnenkort zal een sociologisch I Instituut voor de Gereformeerde gezindte worden opgericht, nauw verbonden aan I de Vrije Universiteit. Dit betekent, dat sn leemte zal worden voorzien. Im- bij de regeringsopdrachten voor sociologisch onderzoek waren tot nu toe alleen betrokken het (algemene) Insti tuut voor Sociaal Onderzoek van het Ned. volk. het Rooms-Kath. sociaal- kerkelijk instituut en het Ned. Herv. sociologisch instituut. Thans zal dit drie tal worden uitgebreid met een instituut, dat nadrukkelijk steunt op de Christe lijke organisaties. De raad voor kerkelijke sociale arbeid, uitgaande van de diaconieën der Geref. Kerken heeft het initiatief genomen voor de oprichting van dit nieuwe instituut. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. r o e p e n te Naaldwijk S. J. verts te Katwijk aan den Rijn. Aangenomen; naar Hindelopen H. de Wolf. vicaris te Warfhuizen. Bedankt: voor Lage Vuursche W. van Tuyl te Lopik. voor Tweede Exloër- mond T. W. Dekker te Hemelum. Geref. Kerken. Beroepen; te Gouda (vac. W. van Dijk) J. M. Vlaming te Echten; te Hyum- Finkum D. Pasman, cand. te 's-Graven- hage; te Castricum E. J. Nijbuis te Val kenburg (ZH.). Bedankt: voor Roden G. S. Oege- ma te Zufiphen. Aangenomen: naar Haarlem-Zuid C. Goeman te Schipluiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te 's-Gravenzande B. Bij- leveld te Noordeloos en P. de Smit te Zeist: te Nieuwpoort W. Baaij te Alphen aan den Rijn en P. van d. Bijl te Drie bergen. Te Ouderkerk aan de Amstel C, Noordegraaf te 's-Gravendeel en J. de Vuyst te Vlissin-gen. Aangenomen: naar Groningen (voor de Evangelie-verkondiging onder Israël met standplaats Hamburg) Boertlen te Wormerveer: naar Amster dam-West (vac. Joh. Prins) M. W, Nieuwenhuize te 's-Gravenhage-Cen- trum. Remonstr. Broederschap Beroepen: te Alkmaar J. Th. Mackenzie te Doesburg; benoemd, tot tijdeljjk predikante te Vlaardingen mej. D. R. A. Westerouen van Meeteren. prop. te Leiden. Ned. Prot. Bond Aangenomen: de benoeming tot voorgangster te Brielle mej. C. A. Schip per cand. te Den Haag; Benoemd: tot voorganger te Rijs- sen S. Gosses, Doopsgez. predikant te Al melo. idem te Nunspeet H. A. Enklaar, em. Ned. Herv. Pred. te Blaricum, idem te Tholen O. Elseman, Ned. Herv. pre dikant te Bergen op Zoom. Oud Geref. Gemeenten Bedankt: voor Papendrecht J. v.d Poel te Giessendam. Deze plannen zijn reeds in een gevorderd stadium van voorbereiding en naar men verwacht, zeer spoedig kunns worden verwezenlijkt. Men hoopt ter op een zo breed mogelijk vlak samenwerking en daarom zullen de ko mende weken nog besprekingen wprden gevoerd met andere kerken en Christe lijke maatschappelijke organisaties, tei einde deze tot deelneming aan te mot digen. De initiatiefnemers willen het tuut verbonden zien aan de V.U., reeds een sociologische faculteit heef De hoogleraren dr R. Schippers cn dr R Dijk zijn aangezocht, eventueel 1< ding te geven. De plannen zijn inmiddt nog niet zo ver gevorderd, dat men ge waardevolle suggesties meer in overw ging zou nemen, integendeel. Zoals men weet, verrichten de thai) bestaande instituten in opdracht regering in een aantal „ontwikkelingsge bieden" sociologisch onderzoek en het i te begrijpen, dat men van Gereformeerd^ zijde aan deze studie daadwerkelijk wi deelnemen. Bij het voorstellen van maal regelen op economisch, sociaal tureel gebied in de onderzochte gebie den (met name ook in de rampgebieden speelt de levensbeschouwing ee rol. De Raad voor kerkelijke social arbeid te Utrecht heeft dan ook gemeend mede omdat de diaconieën bij een et ander nauw betrokken zijn. het initiatie! men tot het oprichten van een sc logisch instituut op Geref. grondslag. Advertentie Gedenkboek C.J.M.V. (100 jaar) verschenen jj Er was alle reden om een gedenkboel te schrijven over de CJMV. nu de r op zo luisterrijke wijze het eeu- feest is gevierd. En dit gedenkboek kloek werk geworden. Talrijfa prachtige foto's sieren het en niet allee de laatste jaren, maar Ook va: geleden. De heren E. J. M. Faber e Gordeau, de laatste is intussen overlede: konden niet alleen putten uit een s gegevens, maar eerder nog uit rijke ervaring. Gegevens zijn soms droog, maar uit 'n eigen ervaring, spreek varme gevoel om er iets goeds te maken. De beide schrijvers zijn e geslaagd een boeiende geschiedenis sohrijven. Het begin is daarbij wellich iets beter geslaagd dan het slot, al dat wel een gevolg zijn van het feit, da het verleden met een soort wee moedige liefde koestert Hoe het ook zjj wie dit boek gelezen heeft, kent niet a!- j leen de geschiedenis van het Verbond is tevens geconfroteerd met eei V( stuk sociale en jeugdgeschiedenis in Ne Je derland. Missohien is dat wel de groot »té verdienste er van. Het is ruim va: blik en beperkt zich in de goede zin var het woord niet alleen tot de kring, die.in V( hét geheel genomen natuurlijk altijij w klein blijft. Een prachtige band met eerj mooie omslagfoto en op goed papier ge-: drukt, maakt het boek tot een sieraad de boekenkast. Het werd gedrukt op n de persen van C. C. Callenbach te Nij-i kerk en is verkrijgbaar in de Verbonds! 0| Doe het met Castella I Zo lang als de wereld bestaat, dat is mis schien een tikje overdreven, maar in ieder geval zo lang als er vrouwen op aarde zijn, hebben zij altijd alles in het werk gesteld om haar natuurlijke charmé en Schoonheid te behouden en zo mogelijk te verhogen. En dat deden ze niet alleen door het dragen van mooie kleren en kost- Huidverzorgin g ter verhoging van Uw charme bare sieraden, neen, al in de grijze oud heid wisten de dochters van Eva, welk een bekoring er uitgaat van een móóie, gave huid, en allerlei schoonheidsmidde len, bereid volgens oude recepten, waarir welriekende oliën een hoofdbestanddeel vormden, werden aangewend om dit re bereiken. Hoe bevoorrecht is in dit op zicht de positie van de hedendaagse vrouw Een dagelijkse behandeling met Castella Schoonheidszeep (2 stukken 50 ct) is voldoende voor de verzorging van haar huid. Immers in deze zeep is de weldadige olie verwerkt, die haar huid de nodige zachtheid en soepelheid geeft. Mocht Uw huid echter meer gebaat zijn door een behandeling met overvloedig schuim, dan is èr de Castélla Spécial (32 ct) en éen kleine beurs de heerlijke, onverpakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor taties In fraaie kleuren, vóór slechts 20 cent. Het lied der aethergolven 8.30 „Tot uw dienst"' de zieken 9.30 Voor de 10.30 Morgenwijding ..Schuld", hoorspel 12 en tuinbouwmededelin Klokgelui 1.00 Nieuws 1.20 Metropole-orkest roeporkest en soliste .00 Voor pel 6.00 Militaii 15 „Met Pit op pad" 55 Gram. 2.40 Om- igd. 5.20 Gram° 5,3(J1 Orgel- e causerie 6.10 Gram. 6.30 irgel 8.00 Radi Ionisch Orkest sociaal nul". rant 8.20 Radio Phil- soliste 8.50 Chnste- js. 9.10 Promenade- 9.35 Gram. 9.50 So- 32. Ik ben nu blij, dat ik je naar de boot heb gebracht. Vaders netten blijven nog lèeg. Er hangt in moeders kamer een tekst: Vrees niet, maar geloof, 't Is wel es moeilijk, om zonder vrezen te zijn. Maar ik ben nog erg blij om wat de dokter gezegd heeft. Nu pen ik niet meer, ik heb kramp in m'n vingers gekregen. Dag Berendgoeie reis en veel groeten van Aag.... P.S. Je moeder zegt, dat je druppels moet nemen, als je soms grieperig bent. Ze heeft een flesje in je koffer gestopt. Dag Berend vouwde de brief dicht. Hij glimlachte am het P.S. Zijn moeder leefde niet, als zij niet met de olie dokteren kon! Die had voor Job toch wel goed gewerkt. Wat was Job dapper geweest! Maar Aag had het Berend van die angst moeten zeggen. Het zou voor zijn liefde geen verschil ge maakt hebben, als Aag een rustkuur had moeten Het was Berend, of ze op de plaats met hem had gepraat. Zijn gedachten vlogen naar huls. „Aag.. Aag ik ben voor jou ook zo blij.. Heer, bewaar Aag en geef, dat mijn hartewens in vervul ling mag gaan.." „Een brief uit verre landen", zei de postbode tot Aag. „Van Berend Aag glipte er mee in de keuken. Even drukte ze de brief aan haar warme wang. Een brief van Berend! Het was. als voelde Aac de zon en dé wind van het Zuiden. Ze lachte zacht. Want in die zón en die wind ze Berpnds gezicht. Met blijde ogen begon ze te lezen. „Lieve Aagje, In Lissabon kreeg ik je brief. Je hoeft je schoolgeld nog niet terug te halen, hoor Aag Je hebt me wel lang laten wachten, maar sinds ik weg ben ook veel be leefd. Ik ben al net zo blij als jij om wat de dokter gezegd heeft. Maar die angst had je niet alleen mogen dragen. Hoe je ook bent, je blijft dezelfde Aagje voor DOOR ANNIE VREELAND mij. Als ik meer zeggenschap over je had, zou je niet zo hard mogen werken. Let nou wat meer op je zelf, Aag, en zeg, dat Olga de grootjes ook es moet helpen. Jullie Job heeft zich kranig gedragen. En dat Job, na die dappere daad, niet veel zin in de druppeltjes had, kan ik begrijpen. Ik heb ze ook vaak met geweld moeten slikken, hoor Aag. Maar je weet, dat moeder met die olie nog al erg dweept. Job had die taart wel verdiend. Heeft hij die ge redde jongen later ook nog gesproken? Wij hadden een paar dagen mist, maar toen een voorspoedige reis. In Lissabon mochten we niet aan de wal. Ik was er blij om, want Nol, een der maats, ls zijn stuur wat kwijtgeraakt, Aag. Hij was dol op een meisje, maar ze heeft hem bedrogen. En nou. zou 't mij spijten, als No] zich om dat nest gine vergooien. Hij heeft nog een moeder, die veel van hem houdt. Ik praat elke dag wat met Nol. Hij kan mooi hout snijden, en wil het mij leren. Dat geeft hem ook wat verzet. We zijn nou door de straat van Gibraltar gevaren. Het is een heldere avond, de sterren stralen boven 't water. Morgen zie ik ook plaatsen, waar de apostel Paulus geweest is. Ik wil er Nöl van vertellen, hij weet niet zoveel van de Bijbel. Als we in Athene aan wal gaan, hoop ik Areopagus ook te zien, Aag. Maar soms zou ik weer met jou aan 't strand willen zijn. Ik ben ook verlangend om van je te horen, of ik nou méér dan een vriend en buur jongen voor jou worden mag, Aag. Als ik op 't gouwe feest van de grootjes aanwezig kan zijn, ben ik je tafelheer, hoor. De grootjes krijgen van mij een ets, die jij ook mooi vinden zult We moeten soms hard aanpakken, Aag, maar als we vrij zijn, nemen we een zonnebad op het dek. Ik zie veel moois, maar in de grote steden is ook veel zonde. Daar leven de mensen vaak niet, alsof er maar één schrede tussen ons en de dood isZe dansen en maken plezier, als was er geen tweede wereldoorlog geweest. En dat kan Goed niet goed keuren. Aag Kijk jij maar veel naar die tekst. Ik zal je weer gauw een ansichtkaart sturen. Als mijn oren erg toeteren, weet ik. waarvan 't komt. Schrijf Je mij ook weer gauw, Aég? Veel liefs van je Berend.." (Wordt vervolgd) 7.10 Gram. 7.15 Gvi 7 40 Gram. 8.00 Nle Gram. 8.50 Voor di nastiek 9 10 Orgel. 9.20 Residentie il. VPRO: 10 00 Schoolradio iu.zu voor de vrouw 1100 G' 2.00 Carillonmuzlek 12.07 Accordeonor n solist 12 30 Land- en tuinbouwmede. ellngen 12.33 Voor het platteland 12 iccordeonorkest 1.00 Nieuws 1.15 Tentoo..- telllngsagenda 1.18 Orgelspel 1.45 ,De ro) 'n de geschiedenis stad?" 2.35 Vt 3.20 ..Wat weet u van u^H de Jeugd 4 00 Voor de zieken 4 30 W: weet u van uw stad?" 4 35 Jeugdconcert' 5.15 Gram 5.50 Regeringsultzending- P G Wong- Volkshuisvesting in Suriname '6 00 Nieuws en commentaar 6.20 Praatje ovel consumentenbelangen 6.35 Lichte muziek 7 00 Voor de kinderen 7 05 Artistieke staalkaart 7.25 Vara-varla VPRO: 7 30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8 05 Polit1-1- 815 Kon. Militaire Kapel I mhagè". klank- nlty-singlng 9 05 beeld 9.30 Cabaret 1.15 Socialistisch 10.00 Gram. 10 45 Uit. stad?" 11.00 Espe- 1.20 Lichte muziek 11.50—12.00 Gram Causerie 2 15 Ooggetulgeverslagen Dansmuziek 3 00 Voor de scholen 4 0(1 spel 5 00 Vei kinderen 7.00 Nlei serie 7.30 Volksdansen 8 00 "H< muziek 8 30 Zes Afrikaanse etudes 9'od Con cert 10 00 Nieuws 10 15 Concert 10 50 Discus, sie 11 30 Gram. 11.45 Parlementsovérzichl 12.00—12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Mrj Dale's dagboek 12.15 Concert 12.45 Voor dracht 1.00 Parlementsoverzlcht 1 43 Schoti Lichte muziek 5 15 Mrs Dale's dagbo'c Concert 6.30 Gev. muziek 7.00 Pianor Igd 7.45 Hoorspel 8.00 f i Sport 8.30 Gev nrogi 9 45 Hoorspel 11.00 NieUw: i 11.20 Gram. 11.35 Causeri 12.20 Gev. muziek 12.5 Brussel. 324 m 11.45 Gram 100 Nieuws .15 Gram 2 00 Schoolradio 3.40 Kamer, 'rkest 4.30 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram eking 6.00 Voordracht 6 3C soldaten 7.00 Nieuws 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.3 Engeland. BBC Uitzending voor Neder land: 10.00-10.30 n.m. Nieuws: Achter hé- IJzeren Gordijn: Vrijbuiters radiódigbóek boekhandel. D.E Eéris pér maand kerkdienst in 't Fries te Leeuwarden In de Geref. kerk van Leeuwarden zal si voortaan elke maand één dienst in he: Fries worden gehouden. Al veel eerder li n overal :n Friesland soms wél een Fries^ jj dienst belegd maar in de provincial» hoofdstad zal dit nu geregeld gebeuren Het zal .nu mogelijk zijn, zo blijkt wel uit e.-n artikel in de Friesche Kerkbode", c dat bij beroepingswerk in de toekomsl de kerkeraad rekening zal moeten hou den met de kennis van het Fries bij ds betrokken predikanten. Zoals men weet, is er al geruime tijd B een Bijbel en een Psalmboek in het Friej verschenen. Niettemin de Gereforj meerde kerkgangers in Leeuwarden schijnen daarmee nog niet vertrouwd t« k zijn. Althans, de corr. van Trouw merk( e op: „De enige in de kerk aanwezige o Friese Bijbél was die op de kansèl enii{ z plaats van Friese Psalmboeken werdei( hoofdzakelijk de gecyclostyleerde bricf-j jes met de aangekondigde Friese Psalj mén gebruikt". j Geref. Gemeente Opheusden r Ds T. Dorresteyn. predikant van ds Geref. Gemeente te Opheusden, verzoek ons mede te delen dat in zijn gemeenti niet enkelen doch zeer velen zich hebb< uitgesproken tegen de bekende beslui ten der Generale Synode. Op een leden vergadering die bezocht werd door 21. leden stelden zich slechts zes personer 8-chtor dè besluiten der Synode. Men if echter rtiet voornemens het verband de Geref. Gemeenten te verlaten. Academische examens Roest. Leeuwarden t._ GRONINGEN. 17 Nov. Geslaagi doet ex geneeskunde: M O Tlssing 1 Haag. UTRECHT. 14 Nov Geslaagd voi klassieke letteren: H Vos Utrecht: C Franse taal en letterkunde: P Hev Utrecht: Doet ex geneeskunde: P E M L A Valkenburg. J L P Besscms Maastricht, mi E Holsberecn Utrecht, mej A B Janse van Raay Utrecht. A ten Pas Utrecht. J M Rutten Eygelshoven. E de Swart Utreen J J Vogelaar Dintcloord; Semi-arts ex: M C Schellen Tilburg. P P van der Sche Zeist, mej L E Boterenbrood Bilthoven. A J J Schoenmakers Tilburg; Arts ex: P Fit melot Utrecht, mej E van Rissen Zeist. J Achterberg Utrecht. W H Dijkman Utrech Tandarts-ex: T S The Utrecht. Examen Aardrijkskunde M.O. 's-GRAVENHAGE, 14 Nov Voor hel examen aardrijkskunde MO zijn geslaag< P cifassen Amsterdam. W de Grip ZettPi L F Hemels Eindhoven. B Krommendii Amsterdafn. en H Manthuis Amsterdam. EXAMENS STAATSINRICHTING EN STAATHUISHOUDING DEN HAAG, 16 Nov. Geslaagd voo M.O. Staatsinrichting K II- H L Gever» Den Haas: voor M.O. Staathuishoudkunde' L J Stembord en T Soerjobroto. beiden Dei Meisje viel uit raam en overleed In het Wilhelminagasthuis te Amsjer-; dam is gisteren overleden het vijfjarige meisje E. A. Roesink, die de vorige dag zwaar gewond was opgenomen, na een val uit het raam' van de twèede verdié- ping van een woning aan de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam. Het meisje kwam bij de val terecht op een houten trap bij de 'voordeur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2