Jlieutae £riiiscfi e (üiwriutl Overwinnende Leeuw van Ethioüië Eisen van Moskou voor een conferentie zijn volkomen onaanvaardbaar Gezien de spanningen, kan West-Europa onmogelijk onverdedigd blijven Truman verdedigt zich in de zaak „White" Granaat ontplofteeen dode en enkele gewonden Wist U Een document Huiselijkheid Ethiopië DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENÏIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste Jaargang No 9892 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red!: H. W. j. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcl) l« ghebfeoen «va bert in Itflraspotf De Grote Drie" antwoorden Molotol AMERIKA, ENGELAND EN FRANKRIJK hebben de Sowjet-Unie in drie gelijkluidende nota's meegedeeld, dat zij de Russische voorwaarden ▼oor een te houden „viermogendheden-conferentie" onmogelijk kunnen aanvaarden. Echter hebben de drie grote Westelijke mogendheden Mos kou duidelijk gemaakt, dat zij het viermogendheden-overleg over Duits land en Oostenrijk nog voor mogelijk houden. Maar zij wijzen het Russische voorstel over een „vijfmogendheden-conferentie" met inbegrip van communistisch China, als doelloos van de hand. De Westelijken voeren aan, dat een dergelijke conferentie elke vordering bij het regelen van kwesties, die zowel dringend als concreet zijn, in de weg zou staan. Met leedwezen wordt geconstateerd, dat de Sowjet-Unie voor de derde keer in de afgelopen vier maanden, een uitnodiging ter bespreking van dringende internationale vraagstukken, heeft veronachtzaamd. De Sówjet-nota van 3 Novembei in feite neer op verwerping de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie voor een vier-mogendhedenconferen- tie te Lugano in Zwitserland over Duits land en Oostenrijk. De Westelijke Grote Drie stellen in hun nota de Sowjet-Unie kort en krachtig ver antwoordelijk voor het voortdurèn van de impasse in de wereldpolitiek en noemen de voorwaarden van Moskou „volledig onaanvaardbaar". Sommige van die voor waarden zouden, volgens de nota, de Wes telijke mogendheden eigenlijk dwingen af te zien van het waarborgen van haar eigen veiligheid. Andere, zo betogen zij, houden in het geheel geen verband met Europa, maar moeten, volgens de Sowjet- Unie, niettemin eerst worden ingewilligd vóór het tussen de Grote Vier kan korpen tot bespreking van Europese vraagstuk ken. Over het verzoek van de Sowjet-Unie aan de Westelijke mogendheden af te zien van de plannen voor oprichting van een Europees leger en in plaats daarvan be sprekingen aan te vangen over de een making van Duitsland, heet het in de Westelijke nota: „Een onverdedigd West- Europa blijkt de prijs te zijn, die de Sowjet-Unie verlangt voor deelneming aan een conferentie. De Sowjet-Unie moet er zich terdege van bewust zijn. dat dergelijke eisen volledig onaanvaardbaar zijn." Aldus Reuter en Ass. Pres. Britse diplomaten beschouwen de nieu we nota aan Moskou als een korte, een voudige maar krachtige herinnering aan het al eerder geuite verwijt, dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk is voor de voortdurende impasse en tevens als een persoonlijke terechtwijzing aan het adres van Molotof. Gezaghebbende kringen te Londen wij zen er verder op, dat de Westelijke Grote Drie de nota-wisseling met Moskou over een eventuele conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken met deze nota als beëindigd beschouwen, althans voor lopig. Zij geloven, dat de Grote Drie zich tijdens de conferentie op de Bermuda- eilanden zullen beraden, wat hen ten aan zien van deze kwestie verder te doen Westduitse regeringskringen tonen zich ingenomen met het Westelijke antwoord, dat „in volledige overeenstemming" met de opvattingen van de Bondsregering wordt genoemd. De nota is oók bij de Westduitse socialisten in goede aarde ge vallen, in het bijzonder omdat niét de deur voor een eventuele vier-mogend- hedenconferentie is gesloten. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Prins bezocht scholen en hospitaal Laatste dag van bezoek aan Ethiopië (Van onze correspondent Alfr. v. Sprang' De laatste morgen van zijn bezoek aan Ethiopië 'hééft Prins Bernhard be steed aan het bezichtigen van een hospi taal en twee scholen. Het hospitaal was het Princess Tsahai Memorial Hospital, dat onder Britse lei ding staat. De scholen waren dc Haile Selassi I Secondary School en het Uni versity College. Zolang Ethiopië nog geen universiteit heeft (weliswaar staat de toegangspoort tot de te bouwen universiteit er maar de rest ontbreekt nog) is het Uni versity College de hoogste onderwijs inrichting in het land. Het is een inrich ting welke de vollè steun van de keizer geniet. Degenen die voor verdere die in aanmerking komen, bezoeken universiteiten in Amerika, Engeland, Frankrijk en de Libanon. In de middaguren is de Prins getuige geweest van een spannende polowed strijd. In het clubhvlls van de poloclub heeft Keizer Haile Selassi zijn gast ten slotte nog een informele thee aange boden. Het laatste punt op het uitgebreide programma is een afscheidsdiner. Prins Bernhard de keizerlijke familie vanavond in het gebouw van het Ne derlandse gezantschap aanbiedt. De uitgebreide opnamen, die Piet Buis, dc chef-cameraman van Polygoon/Pro- filti. in Addis Abeba heeft vervaardigd van bezoek van Prins Bernhard, zijn gisteren in Haarlem aangekomen. Deze reportage is vandaag in het journaal ge bracht. (Men zie ook de reportage van Van Sprang elders in ons blad. Red.) De politieke conferentie" Communisten stellen Pan Moen Djon voor De communistische afgevaardigden te Pan Moen Djon hebben op hun beurt I voorgesteld, dat de voltallige „politieke conferentie" over Korea te Pan Moen i Djon zal worden gehouden. Dean, de' Amerikaanse afgevaardigde had voorge-' j steld: San Francisco, Honolulu of Genève. Ook hebben de Roden het plan geopperd I om de Sowjet-Unie, India, Indonesië, I Pakistan en Birma gedelegeerden naar de „politieke conferentie" over Korea te laten zenden (eerder heeft communis tisch China zo'n voorstel gedaan). S.G.P.-raadsleden komen in Rotterdam bijeen I Het verbond van Staatkundig Gerefor meerde Raadsleden in Zuid-Holland zal Zaterdag 21 November in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Rotterdam- 1 Zuid bijeenkomen. Mr J. de Heer zal I spreken over de nieuwe Zondagswet, haar oorsprong en haar mogelijkheden van uit het gezichtspunt der gemeentelijke auto- Utrecht op 9 December naar de stembus Op 9 December wordt in vergroot Utrecht, dus in de gemeente Utrecht en in de delen van de randgemeenten die bij de grenswijziging betrokken zijn een nieuwe gemeenteraad gekozen. De grens wijziging wordt zoals men weet op 1 j Januari van kracht. Het aantal kiezers voor de vergrote ge- I meente Utrecht bedraagt 138.348. In dit geval zijn opgenomen 297 kiezers uit de I gemeenten Westbroek en. Achttienhoven, 85 uit De Bilt, 62 uit Houten, 100 uit Bun- 1 nik. 459 uit Oudenrijn, 13.786 uit Zuilen, 4.385 uit Maartensdijk en 4.541 uit Jut- phaas. Het aantal leden van de gemeenteraad v?n Utrecht wordt uitgebreid van 39 tot 45. 1 De verkiezing voor de gemeenschaps raad van de geannexeerde gemeente Zui- len de eerste in ons land wordt ge- houden op 19 December. Rede over alle iadio-stations Het openbare belang, de veiligheid, werd door Trumans houding gediend Ex-president Truman heeft een rede I onderzoek van de Federale Recherche gehouden, die door alle radio, en tele- kon worden voortgezet. Het was in Febr. visiestations der V.S. werd uitgezonden 11946, dat White benoemd werd tot lid van Hij verklaarde, dat de „spion" White in het Int Monetaire Fonds. Truman wees rijksdienst gehandhaafd werd, omdat het]alle beschuldigingen van de hand. groot belang w derzoek waarbij veU andere personen betrokken waren, doorgang zou kunnen vinden. Hij was bereid te erkennen, dat hij de uiteindelijke verantwoordelijkheid droeg voor het genomen besluit. Trumans rede vormde het antwoord op de be schuldigingen van procureur-generaal hem onmogelijk voor de „onderzoe kingscommissie" te verschijnen, omdat zulks de constitutionele positie- van het presidentschap zou hebben ondermijnd. Hij noemde het belangrijk voor de onaf hankelijkheid van de uitvoerende macht, dat het beleid van een president even- onderzoek van het Congres Brownell, dat White (in 1948 overleden) kan worden onderworpen, nadat'hij in een belangrijke regeringsfunctie ge- zijn ambtstermijn heeft vervuld, als in de handhaafd werd, ondanks de berichten periode, dat hij zijn functie nog bekleedt Russische spion TrumAn legde er de nadruk op, dat hij het Amerikaanse volk te verstaan wilde geven, dat het openbare belang en de opehbare veiligheid juist door .zijn maat regelen beschermd werden, opdat het Bij de aankomst voor het keizerlijk paleis te Addis Abeba inspecteerde Prins Bernhard de erewacht. Keizer Haile Selassi overhandigde daarna de Prins de hoogste Ethiopische onderscheiding, nl. de orde van Koning Salomo. Utrecht ter stembus Het moet nu maar eens uit zijn" Vaandrig wegens onvoorzichtigheid voor Hoog Militair Gerechtshof Een zelfde straf, als waartoe de Krijgs raad vonniste, n.l. 6 mnd. gevangenis straf, waarvan 3 voorw., met een proef- ijd van 2 jaar, werd geëist tegen de !2-jarigê Haagse soldaat K. L. F. Deze lad een reis- en een grenspas vervalst im een Duits meisje, dat hij behulpzaam vilde zijn, en dat naar Engeland wilde, •ver de grens te helpen. Bovendien had hij de onderscheidingstekenen van kor net gedragen. Uitspraak 1 December. Kleuter overleden Blauwe mazelen op school in Leeuwarden (Van eei ,Het moet i met die jectielen. Hier onzer verslaggevers) 1 iu maar eens afgelopen (voorzichtigheid mot pro zijn al veel te veel on gelukken mee gebeurd". Aldus trok van morgen de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr J. Zaaijer, van leer tegen de zich steeds weer voordoen de ongelukken met granaten e.d. Dit ge beurde in de zaak tegen de 22-jarige vaandrig R. F. uit Heemstede, die een brisantgranaat in een kastje van een soldaat had zien staan, welk projectipl na een schietoefening was meegenomen, en die verzuimd had het voorwerp te laten innemen. Later wa sdeze grana oorzaak van een ongeluk, waarbij 1 pi gedood en verscheidene anderen gewond. Beklaagde verweerde zich met te zeggen, dat hij het projec- kende. Maar dit ontlokte de advocaat-fiscaal de opmerking dat hij dan des te voorzichtiger had moeten handelen. Hij achtte de straf vai Krijgsraad te Velde-Zuid, terugve zing voor krijgstuchtelijke afdoening, te licht en eiste 14 dagen militaire detentie. Te zwaar vond de adv.-fiscaal de straf :gen de 22-jarige soldaat K. V. uit Zuid- Beijerland, die door de Krijgsraad tot -oordeeld wegens het stelen van 50 ten nadele van een kameraad. Deze liet het bankbiljet al thans vallen; V. zag dit en gaf het niel terug. Weliswaar had V. al meer ge stolen, maar 8 mnd. m.a. vond de adv.- fiscaal genoeg. Tsjongewat is Utrecht groot geworden". Weer beeldententoonstelling in Arnhem Na de in 1949 en 1952 zo zeer geslaagde tentoonstellingen van internationale beeldhouwwerken in het Arnhemse stadspark Sonsbeek, bestaan er plannen weer zo'n expositie van formaat te hou den. De gemeente Arnhem wil een werk kapitaal verschaffen van 5000. j een kleuterschool in Leeuwarden ls aantal gevallen van blauwe mazelen geconstateerd. Hoewel van een epidemie het geheel geen sprake is, heeft men orzichtigheidshalve toch besloten, de school voor een periode van veertien da gen te sluiten. Een van de patiëntjes, een jongetje van vier jaar, is enige tijd ge leden aan de ziekte overleden. Met blauwe mazelen wordt aangeduid •n zware vorm van mazelen, waarbij de optredende blauwe plekjes veroorzaakt worden door bloedingen onder de huid. Stropersdrama Herwij nen: vrijsraak geëist Bij een hernieuwde behandeling var het stropersdrama te Herwijnen Gld) c gisteren voor het Bossche gerechtshof vrijspraak geëist voor de jachtopziener B. uit Herwijnen. Op 27 December 1951 verloor de 22-jarige L. van Z. te Herwijnen het leven door een schot uit het jachtgeweer van de jachtopziener en onbezoldigd rijksveldwachter B. De jachtopziener was als gevolg van zijn rechtmatig optredei als poljtieman in een schermutseling ge raakt met van Z. waarbij plotseling het geweer afging en de hagel in hoofd en schouder doordrong, zodat de dood intrad. De Dordtse rechtbank sprak B. vrij. maar het Haagse Hof veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 6 maanden wegens dood door schuld. De Hoge Raad verwees de zaak daarna voor een hernieuwe behandeling naar het Bossche Hof. Het Hof zal later uitspraak doen. K. L. M. maakte 3.000ste chartervlucht Sterke toeneming in de na oorlogse jaren De K.L.M. heeft dezer dagen de 3.000ste chartervlucht sinds haar oprichting in 1919 uitgevoerd. Het was een charter vlucht van New York naar Hamburg met 36 zeelieden. In de periode van vóór de oorlog werden 483 chartervluchten uitge voerd. Na 1945 nam het aantal opmerke lijk snel toe en werden in acht jaar tijds 2517 van dergelijke vluchten door de KLM uitgevoerd. Dit is een gemiddelde van 314 vluchten per jaar of wel van zes per De grootste na-oorlogse chartervluchten werden gemaakt voor de Amerikaanse vatenfabrleken Van Leer in 1947 (waarbij met een DC-4 143 uren door Azië en Australië werd gevlogen), voor de U N O. ten behoeve van wijlen Graaf Bernadotte en dr R. Bunch in de jaren 1948 en 19- een vlucht rond de wereld met 'n Austin A-40 in 1951. Voorts werden o.a. 320 emigrantenvluchten uitgevoerd naar Australië, Nieuw-Zeeland, Rhodesia en Canada. Emigrantenvluchten naar Canada en Australië De KLM zal op 17 en 25 November en op 1, 9 en 15 December vluchten met emigranten maken naar Canada en op 7 December een vlucht naar Australië. Vermelden wjj nog, (jat ook de maligë adjunct-procupur-generaal van Trynta-n, genaamd Bergson, door een hoge jury in staat van heschuldlglng is gesteld, wegens het vertegenwoordigen, van particuliere belangen in een zaak tegen de regering, binnen twee jaren, nadat hjj de regeringsdienst had verla ten. Bergson heeft voor zijn voorlopige vryheid een borgstelling moeten geven van 500 dollar. Nog geen spoor van de vermiste Thunderjet Ook gisteren zijn de opsporingwerk zaamheden naar de vermiste Thunderjet onverminderd voortgezet. Vaartuigen van de marine en van de politie te water hebben de plaats afgezocht, waar schip per Mol uit Volendam de waterzuil heeft waargenomen. Er is echter nog niets gevonden. In het groot auditorium van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft dr F. L. J. Jordan gisteren het ambt van gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aanvaard. Dr Jordan (links op de voorgrond) begeeft zich naar het groot auditorium voor het uitspreken van zijn rede. Naast hem de rector-magnificus, prof. dr H. C. Rümke. DAT Harold Russcl, de Amerikaan zonder handen, die bekend is geworden door dc film De beate Jaren van ons n. morgenavond met een fakkel vooropgaat in een optocht te A'dam t.g.v. de bijeenkomst der oorlogsveteranen in Den Haag. DAT Edward Startz van de Wereld omroep Donderdagmiddag in Hilversum wordt gehuldigd t.g.v. het 25-jarig be staan van het Happy-stationprogramma. DAT in September in ons land 32 zware boerderijbranden zijn voorgeko men, waarbij 1352.00Ó directe schade werd aangericht. DAT in Arnhem een melkcontróle- station is geopend van de Ver. voor Melkcontróle Oostelijk Utrecht en Wes telijk Gelderland. DAT de kerst-fruitveiling van de vei ling Septcr in Tiel ditmaal wordt gehou den op 14 December. DAT het gedeelte van het nieuwe Stadstimmerhuis te Rotterdam langs Meent èn Haagse Veer thans is gereed gekomen. DAT de Nèd. directeur-rgèneraal van de Scheepvaart. W. L. de Vries, op het ogenblik Oslo bezoekt. DAT het Ned. Instituut voor Efficien cy Nive te Utrecht op 24 en 25 November de elficiencydagen 1953 houdt. DAT dc 58-j. A'damse huisvrouw J. C. v. d. B., die reeds 13 maal is veroordeeld, thans door dc A'damse politierechter wegens zakkenrollerij in een kleding magazijn is veroordeeld tot 1 maand (Eis: 2 mnd.). DAT de l'.j-jaj-ige Evert O uit de Olie- muldersstraat te Groningen uit het raam van rijn slaapkamer is gestapt en van 8 meter hoogte gevallen, waarbij hij een barst in de sohedel en een gebroken beentje opliep. DAT de schoenfabriek W. van Nieuw- j stadt en Zn te Kaatsheuvel gisteren haar 125-jarig bestaan heeft gevierd. DAT een van de drie Bossu-huizen aan de Slapershaven te Hoorn zal wor den gerestaureerd. Gisteren heeft de Franse politie op het land van de familie Dominicl de moord gereconstrueerd, waarbij Sir Jack Drummond, zijn echtge note en zijn dochtertje op gruwe lijke wijze van het leven werden beroofd. Op de foto ziet men de moordenaar, boer Gaston Domiruci, sjouwend met een veldbed, juist zoals hij 15 maanden geleden deed om het lijk van één zijner slacht offers, mevrouw Drummond, te be dekken. Een leger van politiemen sen en verslaggevers was op het terrein van de reconstructie aan wezig. Intussen heeft Gaston ge weigerd een advocaat te nemen. Indien hij in deze houding vol hardt, zal het Assizenhof van het departement des Basses Alpes hem er een toewijzen. Doodstraf geëist tegen Mossadeq (op verzoek) Maar van executie kan vol gens de wet niets komen In zjjn requisitoir tegen Mossadeq heeft de Perzische openbare aanklager gisteren gezegd: „De familie var slachtoffers van 19 Augustus heeft mij •zocht de doodstraf tegen Mossadeq eisen. Ik ken mijn plicht en zal dat vérzoéjs voldogn". In juridische kringen te Teheran eemt men aan. dat deze eis louter symbolisch Ife, daar artikel 148 va: militair strafrecht de doodstraf verbiedt imbecielen en personen, die ouder zijn dan 60 jaar. Mossadeq is reeds 73 jaar. Drie gezinnen dakloos door brand Jongetje in Groningen speelde met vuur Een felle uitslaande brand In de Nieuw stad te Groningen heeft binnen een uu drie gezinnen met 21 kinderen dakloos ge maakt. De brandweer van Groningen heeft een verwoede strijd gevoerd tegen de felle vuurzee, die een gevaar oplever de voor de aangrenzende huizen. Men zag echter geen kans, de inboedel te redden. De talrijke bewoners moesten bij buren worden ondergebracht. De brand is ontstaan doordat 'n zoontje van een der families met lucifers speelde nabij een kast. waarin een fles petroleum stond. De grensincidenten Israël wenst bemidde ling via de V.N. In de Veiligheidsraad werd het debat hervat over de gespannen toestand aan de grenzen tussen Israel en zijn Arabi- cfie buurlanden. Beide partijen beschul digen elkaar van grensschendingen, „in filtraties" en het aanwakkeren van de spanning. In een nota aan Engeland. Amerika en Frankrijk heeft Israel vooi gesteld, dat hoge regeringsfunctionaris sen van Israel en Jordanië besprekingen zullen houden over de middelen, hoe nieuwe grensincidenten te voorkomen. Israel heeft een bijeenkomst van poli tieke en militaire vertegenwoordigers der beide landen aanbevolen op he» hoofd kwartier van de V.N.. teneinde het be- standsproblcem onder de loupe te n Keizerlijk plafond kwam naar beneden Verveeld door een tèlevisle-uit- tendjng, ging keizer Hirohito van Japan uit zijn zitkamer naar een laboratorium waar hij als hobbv teescheepvaart bestudeert. Ander half uur later kwam het zware plafond in de zitkamer den. Dit gebeurde tien dagen geleden, ■naar het hof maakte het pas gis teren bekend. Het voorval heeft Japan opgeschrikt, want het heeft hier een betekenis, die het in de Westerse wereld mist. De uitdruk king „het plafond naar beneden laten komen" betekent n.l. onge veer hetzelfde als „de keizer ver moorden". Her hof deelde mede. dat hier geen sprake is van onachtzaam heid, maar dat de zomerregens en het dampige weer vermoedelijk de oorzaak zijn. De bekende schrijver Willem Laatsman te Den Haag hoopt op 6 Decembei z'n 60ste verjaardag te vieren. Er heeft zich een klein comité gevormd, dat voor nemens is de héér Laatsman te huldigen. r ANG IS HET WACHTEN geweest '-Jop het proces-verbaal van de Chris- telijk-sociale conferentie, die vorig jaar Nov. te Utrecht werd gehouden. Maar thans het omvangrijke boekwerk van r dan zeshonderd bladzijden voor ziet liggen, weet zijn wachten be loond. ouwens. is het niet een kenmerk het wachten, dat het beoefena wordt aanzien van iemand of iets. die of dat het wachten waard is? En dat is met dit proces-verba-al van deze uiterst be langrijke conferentie buiten err.ge twij fel het geval. Dit boek, dal drukkerij Libertas te Utrecht uitnemend heeft ver zorgd. behoort men om velerlei redenen zijn bezit te hebben. Om alle redenen maar in één samen te itten: hier vindt men bijeen de uiteen zetting. in tal van variaties, maar met een gemeenschappelijke ondertoon, van de Christelijke sociale gedachte in ae vijftiger jaren van deze twintigste eeuw. Inderdaad, de variaties rijn er en ze jn soms diepgaand. Dat is op de con ferentie zoal wel gebleken en daarvoor verigens ook ai. Maar de oncertoon bleef er evengoed: „Het zoeken bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord van de oplossing der maatschap pelijke vraagstukken door marren en die Christus' koningschap alom erkennen." Zoals wij destijds niet hebben nagela- n. telkens wanneer ons daartoe maar jn gelegenheid geboden werd, ae aan dacht te vestigen op de betekenis van ae conferentie, zo willen wij lezing en dat betekent bestudering van dit boek van harte aanbevelen. Onze stellige in druk is, dat de Christelijk-sociaie ge dachte onder ons wel leeft, nog wel wat dan bijvoorbeeld de Christelijke politieke gedachte. Maar bij eer. alge sympathie mag het niet blijven. Men behoort te weten, waarom het gaat. En daarbij kan dit boekwerk voortref felijke diensten 'bewijzen. omvangrijk dat kar. met de 1 ter wereld niet worden ont kend. Maarer staat dan ook heel veel in. En hetgeen niet altijd geldt, dat geldt toch hier: het vele is goed En wat de kosten betreft, moet men zich op de omvang van het boek bepaald met ver kijken. Want voor zulk een boek is de prijs wel bijna bespottelijk laag. STRAKS zullen, krachtens een be- sluit van het ministerie van Oorlog, tijdens de feestdagen in Decem ber enige tienduizenden militairen in de kazernes moeten blijven. Ze zullen het :tek huiselijke feest van Sint Nico- laas niet thuis kunnen vieren en het zelfde zal gelden voor Kerstfeest en Oudejaar. Van de kant van het R.K. Thuisfront il men nu proberen iets van het fees telijke der gezinsviering naar de kazerne te brengen. Om dat mogelijk te maken, ordt een steunbon-actie ontworpen. Het streven dat hier ach-tof zit, vet- dient volgens ons sympathie. Dat aan tallen militairen paraat blijven, is on- •rmvjdelük. Maar we kunnen er wel ts aan doen. om dit voor een deel ..goed te maken". Er zullen wel vele ge zinsleden zijn, die er prijs op stellen ten inzien van hun eigen zoon of broer niet i gebreke te blijven, maar er ligt hier ;n aangename taak voor ons allen. Daarom zijn we er van overtuigd, dat het R.K. Thuisfront hierin niet alleen zal blijven staan, en dat het Prot.-Chris telijk Thuisfront soortgelijke plannen' heeft. We zullen ze van harte steunen. T\E REIS van onze bijzondere am- bassadeur Prins Bernhard naar Ethiopië heeft dit verre en veelszins mys terieuze land met zijn rijke tradities (naar men zegt teruggaande tot Koning Salomo) opnieuw geplaatst in de cirkel van onze belangstelling. We willen wel weten, dat we voor dit land genegenheid koesteren. Niet weinig heeft daartoe bijgedragen, dat het. ten spijt van moedig en krachtig verzet, in de dertiger jaren het onderspit moest delven voor het fascistische Italië van Mussolini. Het kreeg toen reeds het bit tere lot te ondergaan, dat later voor zo vele andere landen, ook voor het onze, bleek te zijn weggelegd. De figuur van de Keizer. Haiie Selassi. heeft toen een grote populariteit verworven, een popu lariteit die is blijven bestaan Het verheugt ons. dat door het bezoek van Prins Bernhard de banden tussen dat land in het hart van Afrika en ons land aan de kust van de Noordzee zijn versterkt. Er zijn tussen onze landen vele verschillen. Liever wijzen we op hetgeen gemeenschappelijk is: de wens om met andere volken op de aarde in vryheid. vrede en voorspoed te leven. En om nog iets van onszelf tc zeggen: we zijn er een beetje trots op. dat or.ze bekwame correspondent Alfred van Sprang onze lezers uit de eerste hand, immers van uit Ethiopië zelf. over dit bezoek kan inlichten. HET WEERIN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: «"I jlf.S Oslo Stockholm Kopenh 4 8 0 Aanhoudend rustig weer Het KN.M.I. te De Bilt ver- verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt mei plaatse- lijke opklaringen en plaat- selijk nevel of mist. Over- *- wegend droog. Dezelfde tem peratuur als vandaag of iets lagere. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Zon en Maan. Woensdag: Zon van 8 05 tot 18.45 uur; Maan van 14.57 tot 4.45 uur. Op 21 No vember V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1