Jlieutur jTciitsrfic ÖTouranl Heel wat zand nodig Felle aanval van generaal De Gaulle op het Europese legerverdrag In Belgische Kamer waarschuwt minister De Greet voor de consequenties Handschrift van 18 eeuwen Straaljager uit Eindhoven wordt vermist «I Rondgang in Oude Tonge Monument te Oude Tonge werd onthuld Politiemannen in Dordrecht liepen klappen op Wist U Overheid en diaconie VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stant»astfc!i Is ghrtlmt! «ngn fcerl (n tcgfjcnspoet" Vier en dertigste jaargang No 9889 Vlak vóór „Grote Drie" verzamelen blazen ZULLEN vlak vóór de conferentie van Bermuda nog beslissingen wor den genomen over het Europese Defensieverdrag? In de Franse Nationale Vergadering hadden de fractievoorzitters besloten, het debat over de Europese politiek, dat aanvankelijk op 17 November was gesteld, te verdagen tot 27 November. Echter heeft de Nationale Vergadering dit voorstel met 492 tegen 122 stemmen verworpen. De stemming volgde op het verzoek der regering, vast te houden aan de datum van 17 November. Inmiddels heeft generaal Charles de Gaulle, op een persconferentie het Europese Defensieverdrag een „wangedrocht" genoemd. De Gaulle uitte zijn bezwi Engeland' wel Frankrijk aanspoort zich bij deze organisatie aan te sluiten en zijr «ouvereniteit te laten varen, maar Enge' land zelf is absoluut niet van plan 'het zelfde te doen. De Gaulle is wel 1 stander van Duitse herbewapening, onder de juiste voorwaarden. Deze i rdcro zijn, volgens hem een grote federatie van Europese staten. Engeland daarbij inbegrepen, zonder dat staten zijn nationale onafhankelijkheid verliest. De eerste plicht van de Weste' llijke wereld is thans, zo zeide hij, orr 1e onderzoeken of alsnog een regeling imet de Sowjet-Unie mogelijk is. En het Frankrijk, in het bijzonder, dat erking komt om die laatste mogelijk heid te onderzoeken door middel diplomatieke kanalen -net de Russen hun satellieten, De Gaulle betoogde, dat Frankrijk de bondgenoot van Ruslnad is, rant geen van beide partijen heeft het erdrag. dat hen verbindt ingeval lieu we Duitse aggressie, verbroken. Gaulle oefende scherpe critiek uit op de strategische plannen van de Nord- tische Verdragsorganisatie, die door Amerika worden gedomineerd Pact moet herzien worden. Wij wijzen er op. dat De Gaulle leider van de Franse Volksconcentratie. de bekende R.P.F.. en volgens hem. heeft :ijn beweging niets te maken met parle- nentaire activiteit, beslissingen van het kabinet, of verkiezingen. Het E.D G. kwalificeerde hij als ..een leger van man- zonder vaderland, geleid door gene- ■aals zonder vaderland, slechts ter be- Fchikking staande van Amerika; kortom plan dat de Franse tradities kwetst Franse soldaten overlevert aan een irgaan, waarin het geen enkele machts- jsitie zou hebben". Tot zover de Gaulle. Inmiddels 'heeft ook de Franse oud- rem ier, Daladier, op een bijeenkomst te Parijs verklaard, dat, volgens zijn ver moeden, de Amerikaanse oud-minisrter Buit. Zaken, Dean Acheson, het lenkbeeld van de Duitse herbewapening de Westelijken heeft opgedrongen, ;ns de tegenslagen op Korea. Overal n het land, aldus Daladier. dienen pro- itbetogingeni te worden gehouden tegen iet E.D.G. De Radicaal, Edouard Herriot, :en adhasiebetuiging aan de Verga- ëring. die door socialisten. Radicalen, .onservatieven. Dissidente Gaullisten en Gaullisten werd bijgewoond. Frankrijk, ldus Herriot, stond nog nooit voor zo'n leiangrijke beslissing als nu. Op een an- ere vergadering heeft de leider der ocialisten, Guy Mollet, gevyezen op het eit, dat het Europese leger niet vol- oende „supra-nationaal" zou zijn. Wij n. aldus Guy Mollet. geen verdrag, de verholen terugkeer van, de „Wehrmacht" toelaat. Er moeten paarborgen komen van Amerika voorwaardelijke Britse medewerking, als mede een beveligend supra-nationaal politiek gezagsorgaan. Wij herinneren, er aan, dat in de Bel gische Kamer door de minister van Buit. Zaken, Paul van Zeeland, het debat over de Europese Verededigingsgemeenschap geopend is. In een uitvoerig betoog drong hij aan op bekrachtiging van het verdrag. Maar aan de andere kant moet het Wes ten niets onbeproefd laten om met Rus land tot een compromis te kpmen. Spre kende over de opneming van Duitsland in de E.D.G., zei Van Zeeland dat het zeer gewenst is dat Duitsland tot de N.A.T.O. wordt toegelaten, maar via de E.D.G. De minister van Defensie. De Greef. deelde mede. dat de Belgische troepen onder Duits bevel geplaatst zullen wor den. „Dit is een consequentie die wij moeten aanvaarden, wanneer wij de de fensie van West-Europa doeltreffend willen maken en voorkomen, dat Duits land zonder controle wordt herbewapend hetgeen zou inhouden, dat wij geen ga ranties hebben tegen de vorming van een nieuw Duits nationaal leger." De Greeg wees er bovendien op, dat België zich zal moeten voorbereiden op legering van Duitse troepen in België. Aldus ont lenen wij aan Reuter. Prol. dr G. Quispel kocht het de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht, kocht enige tijd geleden een koptisch handschrift van ongeveer honderd bladzijden aan, dat uit de tweede eeuw na Christus dateerde. In 1946 vonden Egyptische boeren in de streek van Nag-Hammadi, ongeveer 50 km ten Noorden van Luxor, deze codex, grot aan de Oostzijde van de Nijl voet van een berg ontdekten deze fellahs een pot van aardewerk, waarin zich dertien papyrusbundels bevonden. Alles was nog uitstekend bewaard ge bleven, zeer fraai beschreven en voor het grootste deel door lederen banden be schermd. Uit een onderzoek bleek, dat i- het hier ging om zgn. gnostische ge- Nasporingen zonder resultaat Thunder jet tijdens een oefenvlucht in IJsselmeer gestort? Verklaring van Laniel over Indo-China De Franse premier. Joseph Laniel, leeft de Raad van de Republiek meege- leeld, dat indien Vietnam, Cambodja en de oorlog in Indo-Ohina niet voort- f f t PREMIER LANIEL in, „Frankrijk zich ontslagen zal aoh- van zijn verplichtingen en genood- ikt zal zijn, zijn beleid te wijzigen", i zeide, dat de oorlog een zaak is, neer deze drie staten dan Frankrijk langaat. Laniel was teleurgesteld, dat de Vietminh leider Ho Tsji Minh» de regering van communistisch- i hadden geantwoord, op zijn vre- iroep van 27 October in de Natio- e Vergadering. Hij legde er de nadruk op. dat Frank rijk Indo-China ..de glorie van ons kolo- biale rijk en van drie generaties Fran- Van een oefenvlucht, gistermorgen omstreeks kwart voor elf gehouden, is een Thunder jet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven niet terugge keerd. Direct nadat geconstateerd was, dat de straaljager over tijd was, werden opsporingsmaatregelen ge nomen. Gevreesd wordt dat de Thun- derjet in het IJsselmeer is gestort. Het toestel werd bestuurd door de 23-jarige sergeant-vlieger Joh. C. A. Vis uit Rotterdam. Het toestel is het laatst waargenomen boven Lopik, op 22.000 voet hoogte, vlie gende in de richting van het IJsselmeer. Een Mitchell van de opsporings- en reddingsdienst van de Marineluchtvaart dienst steeg gistermiddag om 12.15 uur van Valkenburg op om boven het IJssel meer naar de vermiste straaljager zoeken, maar kwam onverrichter zake terug. Er stond een grote golfslag dit bemoeilijkte het zoeken zeer. Voorts namen aan het opsporingswerk deel de reddingboot C. A. den Tex uit Njjkerk en de boot van de rijkspolitie water uit Harderwijk. Ook van Enk huizen uit werd gezocht. Wel deelde de luohtmachtvoorliehtings- dlenst gisteravond mede dat om vijf uur 's middags het toestel ten Noorden van Nijkerk in het IJsselmeer was gevonden, doch dit bericht bleek gebaseerd op een vals gerucht. Ook vanmorgen heeft een Mitchell van de Marine-luchtvaartdienst vergeefs naai de vermiste straaljager gezocht. Van middag heeft de M.L-D. de beschikking over twee Dakota's van de luchtmacht, zodat een grotere oppervlakte binnen een kortere tijd kon worden afgespeurd. sen. die het beste wat in hen was er hebben achtergelaten" niet in de steek zal laten. „Indo-China is de voorpost van het Franse humanisme in Azië' ziede hij. „Wij zijn beschuldigd van kolonialisme, maar wij behoeven ons niet te veront schuldigen" aldus Laniel. schriften. Het gnosticisme was een denk richting, die een Christelijke inslag had; vele heidense invloeden werkten er even wel in door. En zo werd het een mengel moes van Christendom en heidendom. De kopten zjjn Christelijke nakomelingen van de oude Egyptenaren. In het tegen woordige Egypte zijn er nog ongeveer 700.000 De handschriften weiden uit het Grieks in het koptisch vertaald. Samen met de bekende Zwitserse psycholoog prof. dr C. G. Jung uit Zurich slaagde prof. G. Quispel er in eeri deel der ge schriften aan te kopen en naar Neder land over te brengen. Op de foto is prof. Quispel bezig met het vertalen van deze belangwekkende oudheidkundige vondst. Haagse stuurman vrijgesproken Twee doden bij aan varing op Theems Kapitein van de Matthew 1 maand geschorst De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren de kapitein van het Nederlandse motortankschiip Matthew, de 43-jarige Koudum de bevoegdheid om als kapitein te varen ontnomen voor de tijd van één maand. Deze beslissing houdt verband met een aanvaring, die in de nacht van 5 op 6 November 1952 op de Theems plaats had tussen het tankschip, dat eigendom de Verenigde Tankkustvaart Rotterdam t Geweermaker bekent moord op jonge vrouw Drama in woning te Arnhem De 48-jarige magazijnbediende-gew< maker J. W. uit Arnhem heeft beki in de nacht van Zondag op Maandag de 33-jarige vrouw M. H. in zijn woning de Hommelseweg door een revolverschot van het leven te hebben beroofd, nadat zij hem een bezoek had gebracht tijdens de afwezigheid van zijn vrouw. De buren hebben dit schot wel gehoord, maar er geen aandacht aan geschonken omdat W. wapenmeester in het leger was. Op het stoffelijk overschot dat eerst enige dagen later werd gevonden, is sectie verricht door dr Van Ledden Hul sebosch. Ondanks Triest ging Pella naar Ankara De Italiaanse premier, Pella, is per vliegtuig in de Turkse hoofdstad aan gekomen, waar hij een officieel bezoek zal brengen, ter versterking van de be trekkingen tussen beide landen. Pella weigerde bij aankomst te spreken over de kwestie-Triëst. Het tegenbezoek van Pella aan Turkije is reeds maanden geleden in orde gemaakt, en dat is waar schijnlijk de reden, dat hij zijn land ver laten heeft, terwijl het geschil om Triest juist zijm climax schijnt te naderen. Vijf-en-twintig doden bij twee vliegrampen Am. bommenwerper stortte op huis bij Napels Bij twee vliegrampen zijn gisteren 25 mensen om het Teven gekomen. Boven de plaats Cordoba, in de Argentijnse provin cie Santa Fe. vlogen een militair trans portvliegtuig en een jager op elkaar. Veertien militairen en zes burgera kwa men om het leven. Bij Napels is een Amerikaanse bom menwerper op een huis gestort. Drie Amerikaanse militairen en twee burgers werden gedood Zeven burgers liepen verwondingen op. Mevr. Churchill naar Stockholm Te Stockholm is officieel bekendge maakt, dat Lady Churchill op 9 Decem ber in de Zweeedse hoofdstad de Nobel prijs voor de vrede, welke aan Sir Win ston is toegekend, in ontvangst zal ko men nemen. Zoals bekend, is de Britse premier zelf wegens drukke werkzaam heden verhinderd te komen. Sir Winston Churchill heeft één van de 173.000 kronen, die hij als Nobelprijs winnaar in ontvangst zal nemen, toege zegd aan het Zweedse fonds voor slacht offers van kinderverlamming. De be heerders van het fonds zijn van plan 1.000.000 kronen bijeen te garen, met in tekeningen van één kroon. Sloos kreeg 20 maanden gevangenisstraf m.a. Werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld Het Haags gerechtshof heeft vanmorgen arrest gewezen in de zaak tegen I. J. Sloos. die werd beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplichting. S. werd ver oordeeld tot 1 jaar en acht maanden ge vangenisstraf m a. Het Hof beval onmid dellijke invrijheidstelling van S. Sloos zal tegen het vonnis cassatie aantekenen. Harrison Williams, een van Amerika's bekendste financiers van openbare nuts bedrijven, is te Bayville aan een hart kwaal overleden Hij beheerste op het hoogtepunt van zijn loopbaan maatschap pijen met een waarde van twee milliard dollar. Hij bezat een jacht van drie mii- lioen. een villa te Miami en landgoederen alle delen van de wereld o.a. op Capri In het zo zwaar door de watersnood getroffen Oude Tonge zijn gisteren de bijna 300 doden, die het slachtoffer werden van de Februari-ramp, herdacht. Na een dienst in de Hervormde Kerk werd een omgang door de nauwe straten gemaakt en op de begraafplaats werd een door Haarlem geschonken monument onthuld. Door Haarlem aangeboden Herdenking van honderden watersnood slachtoffers Tegen twee uur gistermiddag wan goed als alle inwoners van het zo z door de stormvloedramp getroffen Oude Tonge verzameld in het kerkgebouw de Hervormde Kerk voor een eenvoudige plechtigheid ter herdenking van de vele slachtoffers. Ook waren aanwezij Commissaris der Koningin in de pr cie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, het gemeentebestuur van Haarlem, de stad die Oude Tonge adopteerde, het adoptie comité, vertegenwoordigers van de Flak- keese Gemeenschap en vele eiland-burge meesters. Het woord werd gevoerd door pastoor P. de Groot en ds Wolthers. Daarna ging men in stille omgang door het dorp naar het massagraf in de krui de spuidijk, waar 296 van de 299 on gekomen Oude Tongenaars ter ruste zijnl gelegd benevens veertien doden var 'ere plaatsen op het eiland. Hier onthulde mr Kesper een door het Haarlems adoptie-comité aangeboden er door de beeldhouwster Janeke Ducro- Kruijer vervaardigd monument. Het stelt een vluchtende moeder met kind, Zes inwoners in de cel wegens hardhandig optreden Gistermiddag 'hebben voor de politie rechter te Dordrecht zes personen terecht gestaan, die zich hebben schuldig ge maakt aan mishandeling van politie- De Engelse barge werd zó ernstig beschadigd, dat zij vrijwel onmiddellijk zonk. De kapitein en diens echtge note verdronken bij deze scheepsramp, hun zoon werd door de Matthew gered en naar Londen gebracht. Ook de 24-jarige stuurman T. S. uit Den Haag had zich te verantwoorden, omdat hij eerst had verklaard, dat hij in de bewuste nacht de uitkijk had. maar op de zitting bleek dat dit niet het geval was geweest. Hij werd daarom vrijge sproken. l soort Üch- ambtenaren. De eerste, de arbeider F. i D„ had op 4 October een inspecteur politie, die hem en anderen tijdens bet opbrengen van een lastig sujet op een afstand had willen houden, een blauw oog geslagen. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De fabrieksarbeider O. J v. d. D. kreeg zes weken gevangenisstraf, daar hij een agent had geslagen, die een verkeers- slaohtoffer wilde helpen. Van der D. was dronken geweest. De koopman J. J. B. had de stropdas en een regenjas van een agent in 'burger vernield, toen deze hem een bekeuring ielinig kwam B. op B. J. van der W. en B. J. de V. werden ieder tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, veroordeeld wegens het schoppen van een agent. De los werkman H. H. tenslotte werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens het vechten met een agent. Drie van de zes veroordeelden mogen zich bovendien gedurende drie jaar op Woensdagavond. Zaterdagmiddag -avond en Zondag niet in de Voorstraat en omgeving waar de jeugd zich meestal „vermaakt" ophouden. DAT aan de Staten-Generaal is over gelegd de notawisseling met West-Duits- land inzake de afschaffing van visa vooi wederzijdse onderdanen voor een verblijf van niet langer dan drie maanden. DAT de schoenfabriek van de firm van Nieuwstadt en Zonen te Kaatsheuvel 16 Nov. a.s. 125 jaar bestaat en altijd ir rechte lijn in de familie is gebleven. DAT de Nederlandse Pluimvee Fede ratie op 8 December in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht haar 51e algemene vergadering houdt. DAT de Valkenburgso kabelbaan, die dit jaar wegens ondeugdelijkheid moest worden stilgelegd, omstreeks Pasen of ficieel zal worden geopend, na door Duitse firma-Uit.Düsseldorf te zijn nieuwd. DAT ongeveer 40 kinderen van het door Amsterdam geadopteerde Schouwen en Duiveland op 21 November in de hoofd stad de intocht van St. Nicolaas zullen bijwonen. DAT in het rangeerstation te Water graafsmeer een modern locomotieven- depót zal worden gevestigd cn de ma- chineloods op het Westelijk stations eiland te Amsterdam C.S. in 1955 wordt I het ve gesloopt. I de op DAT de eerste radar-walposten Sluisjesdijk te Rotterdam begin Januari in bedrijf komen ten behoeve van de ge meentelijke veerboten. DAT aan boord van het vliegdekschip Karei Doorman gisteren de lt.-ter-zee II E. Marks te Rotterdam en adelborst I. F. H. J. van der Brink te Tilburg zijn beëedigd. DAT, 65 jaar oud, te Arnhem is over leden mevr. A. J. Lautink, oud-hoofd bewaarster in het Huis van Bewaring aldaar, die veel voor oplitieke gevangenen in oorlogstijd heeft gedaan. DAT de uit de 18e eeuw daterende enige laagbouwboerderij te Maastricht „Poesen de Koul" aan de Cannerweg moet wor den afgebroken aangezien restauratie te »el zou kosten. DAT in de St. Pietersberg le Maastricht cee wervels van een mosasaurus zijn ontdekt en de vondst in het Natuurhisto risch Museum is ondergebracht. DAT de proc.-gen. bij het Arnhemse Gerechtshof opnieuw 3 mnd. gevangenis straf eiste tegen de voormalige Harense J. A. wegens onjuiste ver mogensaangifte bij de belastingen. DAT gisteravond door onbekende oor zaak de grote boerderij van G. Verken Spanbroek in vlammen opging, slechts orden gered en verzekering n geschatte schade dekt. DAT de officier van Justitie te Dor drecht een melkinrichting aldaar bevolen heeft de contingenteringen die zij enkel melkhandelaren had opgelegd, op te hef fen en de melksanering in deze stad op losse schroeven komt te staan, wanr de Officier van Justitie gelijk krijgt. DAT de kolonel der grenadiers G Wulfhorst, cdt van het Depót Infanterie belast is met de waarneming van het garnizoenscommando te 's-Hertogen- DAT de R'damse burgemeester mr G. van Walsum gisteren de heer Harold Keller, commissioner van de Staat New' York, die de mogelijkheid tot uitbreiding de handel met West-Europa bestu deert, ontving. DAT het bestuur van de ENCI-Cemij, het verkooporgaan van de Nederlandse Cementindustrie, gisteren in Carlton te Amsterdam recipieerde t.g.v. het 25-jarig bestaan der maatschappij. DAT Selden Chapin, oud-ambassadeur in de Verenigde Staten in Nederland, gisteren met het passagiersschip United States te New York is aangekomen. DAT de productie van persturven in Drenthe en Overijssel, op verzoek van de (organisaties, dit jaar slechts de helft van die van het vorig jaar heeft bedragen en de productie-1952 (600 mil- lioen turven) nog steeds niet geheel is kijkend het stormende bedreigt. Toen de Commi der Koningin een krans legde n; het Provinciaal Bestuur, speelde de kapel van de Haarlemse Politie koraalmuziek. Burgemeester Van Dijk sprak woorder van dank voor al het medeleven. Velt kransen werden tenslotte aan de voe' van het monument neergelegd. Berechting Zuid-Molukkers Regering wil zich niet tot V.N. wenden Nog daargelaten het feit, dat het zeei twijfelachtig is of de Mantel-resolutie var de R.T.C.-overeenkomsten de bevoegd heid geeft om ter zake van de tegen de Zuid-Molukse leiders eventueel dreigende Strafprocessen een klacht in te dienen bij de UNCI of enig ander orgaan Verenigde Naties, is de Regering overtuigd, dat het belang van deze lei ders niet gediend derlandse poging c te verkrijgen van enigde Naties. Dit is de kern van het antwoord, dat de ministers Beycn en Luns hebben geven op schriftelijke vragen van Tweede Kamerlid, de heer Ritmeester (VVD) in verband met berichten de voorgenomen berechting van zi acht leiders van de Republiek der Zuid- Molukken te Djokjakarta. Hoogste Britse onderscheiding De 23-jarige Canadese violiste Betty Jean Hagen uit Tottenham Torontoheeft, alhoewel, zij zwaar influenza had, de hoogste Britse onderscheiding (de Carl Flesch-medaille) voor vioolspel doar personen onder de- 30 jaar gewonnen. De wedstrijd werd gehouden in de Guildhall Mu ziekschool te Londen. Binnenkort zal Betty-Jean Hagen ook in Nederland concerteren. TTET vraagstuk van de verhouding tus- sen overheid en diaconie is.in de kerkelijk Gereformeerde kring aan de orde. Maar ook In sommige andere kerk gemeenschappen werd of wordt aan dit vraagstuk aandacht geschonken. Vooral wordt gediscussieerd over de vraag, of overheidssubsidie voor diaco nale werkzaamheden aanvaard mag wor den Hiermede in verband staat ook deze, enigszins anders geformuleerde vraag, of de diaconie in de nood van behoeftige kerkleden in samenwerking met de instelling voor maatschappelijk hulpbe toon mag voorzien. Zelfs kan men nog verder gaan cn de vraag stellen, of een diaconie de voorziening in bepaalde noden geheel aan de overheidsinstel lingen mag overlaten. Is het in de eerste plaats de taak der ovehheid om armoede te voorkomen niet alleen, voor zover dit mogelijk is. maar ook om in bestaande noden leni ging te brengen? ïyTEN gevoelt het: de kwestie heeft - twee zijden. Zij raakt niet alleen de kerk. maar ook de overheid. Het kan dus geen verwondering wekken, dat zij ook in een met-kerkelijk orgaan wordt besproken. Evenmin kan het iemand ven-bazen. dat de verhouding tussen over heid en diaconie juist nu. meer de volle belangstelling heeft. In de maatschappij hebben zich be- Het aantal onzelfstandigen is gedurende i eeuw sterk toegenomen. De stijging van de leeftijd doet het aantal ouderen ver meerderen. als gevolg waarvan met name de zorg voor degenen, die wegens hun ouderdom niet meer aan het pro ductieproces kunnen deelnemen, een voorheen ongekende omvang heeft ver kregen. De overheidsbemoeiing, in de vorm van sociale wetgeving, sociale zorg. steunverlening aan velerlei maatschap- oeliik werk. is zeer uitgebreid. Eveneens is dit bet geval met de hulp. die van overheidswege. krachten® dc Armenwet 1912, aan duizenden wordt verleend. TJF.T besef ls al meer verlevendigd. AJ- dat. indien d» mogelijkheid daartoe bestaat, in een Christelijk land. waarin de cultuur zich zo rijk heeft ontplooid, niemard ma? leven op of zelfs onder de grens der armoede. Als gevolg van de gedaalde gelds waarde. van de stijging der kosten van het levensonderhoud moeten, wanneer men in voldoende mate hulp wil verle nen. de aan in nood verkei-enden toe te kennen bedragen zeer belangrijk hoger zijn dan voorheen. Dit geldt niet alleen voor hetgeen de overheid in allerlei vormen beschikbaar stelt, maar uiteraard ook voor diaconale en andere instellin gen. En verder ls het zó. dat de diaco nieën de inkomsten niet hebben zien toenemen in dezelfde mate als waarin de uitgaven zijn vermeerderd. Mij wijt dit wel eens te eenzijdig aan de hoge belastingen. Er zijn eohter andere oor zaken ook. T\E vooral ln de laatste halve eeuw al J-' meer ontwaakte „sociale geest", ge combineerd met een dieper inzicht in maatschappelijke toestanden en verhou dingen. heeft geleid tot het aanvatten van velerlei sociaal werk. dat zich richt op het voorkomen van blijvende armoe de. op de verbetering van de volksge zondheid, op hulp aan gezinnen van a- socialen of aan huisvrouwen, die door ziekte of zwakte niet in staat zjjn, haar gezin op peil te houden. In het bijzonder wordt ook aandacht geschonken aan de jeugd, met name aan de zogenaamde „massa-jeugd". aan re classering van ontslagen gevangenen en drankzuchtigen, aan de ongehuwde moe der en aan haar kind. De opsomming maakt geen aanspraak on volledigheid. Het particuliere initiatief laat zich hier waarlijk niet onbetuigd. Het ont plooit nu zelfs meer activiteit dan een halve eeuw geleden, toen de belastingen lager waren en de overheidsbemoeiing meer beperkt. Maar het initiatief der burgerii. waarvoor ook de kerkleden hun financiële bijdragen geven, behoeft bij dit alles de hulp der overheid. TI/TEER dan in welk land ook is hier J-'-L op velerlei terrein een gelukkige menwerking tussen de overheid de particuliere activiteit. De overheid belemmert het initiatief der burgers niet. maar wekt het.op en steunt het indien nodig en wanneer steun bepleit wordt. Nog wel niet altijd op de meest juiste wijze en soms ook niet in voldoende mate. maar van enige verhindering of van een te zeer aan banden leggen is in elk eeval geen sprake. Ook de kerken nemen meer ter hand dan in het verleden. Men d?nke aan de uitbreiding van het zendingswerk cn ooral aan de Evangelisatie. Wat deden de kerken een vijftig jaar geleden" He laas al te weinig. Thans moeten de kerk leden ook aan dit dringend noodzake lijke en gezegende werk niet onbelang rijke financiële bijdragen geven. De werkkring van het diaconaat heeft ch eveneens uitgebreid. De gezinszorg ter band genomen. Hier en daar wor den rusthuizen geëxploiteerd. Zo is er eer. Maar er is nu eenmaal een grens in het firmacieel kunnen. Met een beroep op tot dusver gememo reerde feiten kan echter het Vraagstuk niet worden afgedaan. Aan de princi piële vragen mogen wtf ni«*t voorbii'aan. C. SMEENK. Het Internationaal Gerechtshof zal Dinsdag a.s. uitspraak doen in de zaak issen Frankrijk en Engeland betreffen- e de souvereiniteit over de Kanaal- landen-groepen de Minquiers en de Ecrehous. Minder wind Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met veranderlijke bewolking en vannacht voornamelijk in het Noorden van het land hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid west. Wejnig verandering in temperatuur, maar vannacht in het Noorden van het land iets kouder. (Opgemaakt te tien uur hedenochtend). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon van 7 58 tot 16 51 uur; Maan van 13.50 tot middernacht. EJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1