AA Met Ibn Saoed verdween een stuk romantiek Ckefariite 4 Duitse vijfde colonne in Mei 1940 fantasie Vaccinatie tegen influenza nog proefondervindelijk Bewoners van Triest negeren de Britse soldaten Tegen bouwer van luchtkastelen vier jaar geëist WOENSDAG 11 NOVEMBER 195» BI] HET OVERLIJDEN VAN EEN GROOT MAN Moeilijke overgangsperiode is nu aangebroken rpOEN ONS HET BERICHT BEREIKTE, dat koning Ibn Saoed van 1 Saoedi-Arabië op 73-jarige leeftijd ivas overleden, waren we juist verdiept in het zeer interessante en prettig geschreven boek van onze oud gezant in Saoedi-Arabië, de heer D. van der Meulen, „Ontwakend Ara ble"1). De schrijver tekent Ibn Saoed in z'n boek tegen de achtergrond van het land, dat hem schiep en vormde en waar de vorst het laatste grote Bedoeienenrijk stichtte op de romantisch-heroïsche wijze van dit oeroude woestijnland. Het ziet Ibn Saoed niet als de man, die leefde in de verste uitloper van het stervende romantische tijdperk van Arabië, maar als de laatste wie het gegeven was, een heldenrol te vervullen in een klas siek Arabische en Moslimse omgeving. Het geloof in Allah was z'n levens fundament en de voedende bron van z'n levensvisie. Het werd het geheim van z'n grote successen, die al in 1902 begonnen, maar ook van de door hemzelf nooit herkende oorzaak van falen, wanneer hij later de grenzen van een Wahhabi-Arabië tracht te overschrijden en in conflict komt met de Moslimwereld daarbuiten. Niettemin bleek Ibn Saoed een man te zijn van het soort, dat maar eenmaal in vele eeuwen in een land pleegt te ver schijnen. Een mens van. groot formaat en een geboren leider der Bedoeïenen. niet te verwonderen, dait allen en niet in het minst Ibn Saoed, heimwee had- »n naar de zuivere lucht van de woestijn naar de ruime zalen van 'het paleis i; •-Riadh. Ibn Saoed, die intussen iets gezien ha ïn de harde strijd om het bestaan, di 3 woestijn-nomaden moeten voeren, e ie een levenservaring opdeed, welke dor zijn latere taak onmisbaar zou blij- en. maakte in Koeweit kennis met een halfbroer van de Sultan, een zekere Mu barak Al Subah. En de zaak nam voor Ibn Saoed spoedig een dramatische wen ding. toen Mubarak zijn broer vermoord de en zich op zijn zetel zette om dan met veel grotere bekwaamheid het spel van de internationale politiek, met na tussen Engeland en Duitsland, te g; meespelen Als stille getuige maakte Ibn Saoed dit alles mee. En later deed hü Strijd De tijd van niets doen in Koeweit liep ten einde. Op aandringen van de Duit sers stuurden de Turken de Rasjids naar het Sultanaat Koeweit om het te onder- Grote mannen plegen in de wereldge schiedenis te verschijnen, waar en wan neer de geschiedenis een wending maakt óf een nieuwe periode ingaat, aldus de schrijver (die we in een groot deel van dit artikel aam het woord laten, gebruik makend van zijn gezag als één van de grootste Arabië-kenners in Nederland). Ook Ibn Saoed behoorde tot die grote mannen. Bereikte hij veel, hij faalde ech ter ook in verschillende opzichten en in elk geval slaagde hij er niet in te doen wat z'n voorouders al meer dan duizend jaar geleden deden: er op uit trekken om de (Moslim-)wereld te veroveren en die te bekeren. Niettemin trachtte hij het voorbeeld ra te volgen van z'n voorganger, ae grote Saoed, die een volgeling werd van de beeldenstormer van de Islam, de reformator en protestant Mohammed ibn Abd al Wahhab. De grenzen van het tweede opbruisen van het Wahhabisme bleven echter binnen Arabië. Ibn Saoed deinsde tenslotte terug voor de Moslim wereld buiten z'n achtereiland. Eens heb. ben de Arabische volken nog naar hem geluisterd, toen hij optrad als verde diger van het Moslimse broedervolk in Palestina, dat volgens hem het slacht offer dreigde te worden van het Zionis me en de wereldpolitiek. Toon het er op aan kwam, tastte hij echter niet door en werd hij met de leider van een Ara bische volkenbond. Die bleef daardoor zonder leider en dus krachteloos. Ibn Saoed was de afsluiter van een historische werkelijkheid, die met hem eindigt. In z'n laatste levenjsaren, de Amerikaanse oliemacht met gemotori seerde snelheid binnenrukte, moet dit hem duidelijk zijn geworden. Ook in het buitenland begreep men reeds lang, dat zijn methoden en de hem nog gegevèn mogelijkheden geen Arabisch heerser van formaat na hem ten dienste zouden staan Armoede Abd al Aziz bin Abd ar Rahman Al Fëisal Al Saoed werd op een November morgen van het jaar 1880 in het paleis van ar-Riadh geboren. Hij was de oud ste zoon van Abd ar Rahman en van Sarah bint Sudeirt, een forse grote vrouw uit het geslacht van de Wadi Dawasir. Alles scheen tegen hem te zijn. Zo ook de intriges van z'n ooms, de oudere broers van z'n vader, in hun onderlinge strijd om de macht. Z'n vader bleef tenslotte alleen over en werd erf genaam van een vrijwel failliete machts positie. Hij werd door z'n erfvijand Ibn Rasjid slechts geduld in een vleugel van het paleis, naast de Rasjid-gouverneur, die als werkelijk machthebber in ar- Riadh regeerde. In 1892 moest het gezin van Abd al Rahman ijlings de vlucht nemen, na een laatste vertwijfelde poging, de Rasjids te verdrijven. Eerst gingen de vrouwen en kinderen naar de Bahrein-eilanden, die onder Brits bestuur stonden en later zocht de gehele familie z'n toevlucht in het Sultanaat Koeweit, waar zij genood zaakt was te leven in een armoedig huis met slechts drie kamers in een buurt vol stadsvuil, stank en vliegen. En het valt 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Che!arine„4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. piezier uw wera ie o»«n. Familieberichten uit andere bladen GETROUWD: H G van Grol en E Eliazar BEVALLEN: mevr Hardick-Bakker. zn Enschede: mevr v Rietschotcn-Möller- Jör- Bcrc Splin sr-Enoch, cck, v 65 jr. Renkum nog in December 1944 een bespreking had gehad met Roosevelt en Churchill, waarbij de Amerikaanse president be paalde toezeggingen deed, die later niet in vervulling gingen, veranderde hier Olie Intussen was tijdens de oorlog voor Saoedd-Arabië het olie-tijdperk aange broken. Nadat Nederland eein prachtige kans in dat land had gemist, doordat het geen financieel risico durfde te ■nen de Amerikanen naar het land Ibn Saoed. Het gemechaniseerde Amerika bracht er een grote geestelijke verwarring. Het oude Arabië met zijn geloof, zijn fanatisme, zijn heldenmoed en verraad, met zyn armoede en woestijnromantiek. ging verdwijnen ontmoeting met Amerika bracht Saoed grote sommen gelds, die hij kon gebruiken. Zij tastte echter ook zijn grootse schepping in de wortel sloot zijn tijdperk definitief af. Met zorg in het hart hebben ook de Amerikanen gewacht op het ogenblik van het overlijden van Ibn Saoed. Allen wisten, dat na Ibn Saoeös dood de tijd, die schijnbaar stilstond in dit land, z'n schade zou inhalen. Dc tragedie van de levensavond van Ibn Saoed is geweest, dat hij niet werd weggenomen, toen zijn kracht nog ongebroken en zijn geeste lijke oog nog niet verduisterd was, Toen beschikte hij nog over de capaciteiten om z'n opvolger te steunen met zijn raad en prestige, zodat die zadel zou zitten, wanneer zijn eigen woord voor altijd zou verstommen Zoals het nu gegaan is, wekte de levensavond van de vorst de weemoed van de nee gang van een held, die als een zwak uitgeblust man de arena van het lev. verliet. Levensavond De schrijver heeft de koning enkele jaren geleden nog weergezien. De vorst stond niet op om z'n gasten te begroeten, Sfwed^de^man^die^ook1 'h sjek Zb"iMét financiële steun van de Mutual Security Agency (M.S.A.) heeft in koning was, die door op te "staan boueï°Pdracht van deze instelling prof. dr. J. D. Verlinde van het Nederlands z'n gehele omgeving uitstak, zat in een instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden een onderzoek ingesteld wagentje voor verlamden, dat president, Roosevelt hem eens geschonken had. Zijn- dunne baard en het weinige onder zijn, door middel van vaccinaties heeft plaats gehad m verschillende grote be- pikzwart maar geverfd. De sierlijke, slanke handen waren i en gerimpeld, het gezicht was verstild Merkwaardige conclusie van drs L. de Jong (Radio Oranje) Géén vermomde parachutisten, géén lichtsignalen en géén giftige chocolade GERUCHTEN over een Duitse „vijfde colonne'' in ons land tijdens de Meidagen van 1940 zijn een product geweest van een vooral door angst en onzekerheid opgezweepte fantasie. Dit is de conclusie waartoe drs L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, ge komen is in zijn uitgebreide en zeer gedocumenteerde boekwerk „De Duitse Vijfde Colonne in de Tweede Wereldoorlog", waarop hij gisteren aan de Gem. Universiteit van Amsterdam cum laude tot doctor in de letteren en wijsbegeerte is gepromoveerd; De schrijver maakt nieuwe bijzonder-De voorstelling ener wyd-verbreide, heden bekend over de voorbereiding en tijdens de Meidagen alom in Nederland uitvoering van de Duitse overval op ons opererende Duitse vijfde colonne is door land. Zo is volgens hem o.a. gebleken, het onderzoek van de heer De Jong niet dat Hitier opdracht had gegeven aan de j bevestigd. Dc leiding en vele leden van voorhoede van de Duitse troepen, die op de X.S.B. waren in beginsel bereid in de vliegvelden bij Den Haag zouden lan- j politiek opzicht met de Duitsers den, reeds in de vroege morgenuren van te werken: er zijn echter Wijlen Ibn Saoed met zijn oudste, in leven zijnde, zoon Emir Seoed, die thans koning van het rijke olieland Saoedi-Arabië zal worden. Prof. Verlinde (Leiden) en de preventieve griepbestrijding drijven in Nederland. Gebezigd zijn het monovalente a-vaccine, het dito "^ib-'vaccine en een polyvalent vaccine. De vaccinatieperiode viel tussen 15 No vember en 15 December. Deze periode was zo vastgesteld, omdat de maximum bescherming verkregen wordt als de vac cinatie plaats heeft onmiddellijk voor het begin van een epidemie. In Nederland pleegt een epidemie van het virus a om de twee jaar voor te komen in Januari en Februari. De eerste gevallen worden reeds in December gemeld. Iedereen, die gevaccineerd was, oleef onder observatie van de dag der vaccinering af tot 1 April, toen de influenza-epidemie achter werpen De slimme Mubarak nam toen)en ook het ene gezonde or leek zt ook Ibn Saoed in de arm en vertrouwde zwak. De stem was nog vriendelijk, mc hem een kleine strijdmacht toe. waar- j zonder veel klank. Zo was Ibn Saoed mede hij moest trachten de Arabieren in j z'n laatste levensjaren. opstand te brengen tegen de Rasjids en Ibn Saoed stond de grens van i ïi1® tenslotte op te marcheren naar ar-Riad(h,I,x uu jbare omstandigheden. De verschillende p'oeven toonden dui delijk aan, dat een lichte influenza-epi demie met een voorkomende ziekte van 8 a 9 pet voorkwam in alle gebieden, waar de vaccinatie is uitgevoerd. Het virus was van het a-tyoe. Bij de vac cinatie-proef waren 40.000 mensen be trokken, van wie er omstreeks 20.000 werden ingeënt. Zij waren verdeeld in ;27 groepen, terwijl iedere groep een fa- briek óf instelling vertegenwoordigde, allé personen, levende onder vergelyk- De groepen, inge- Het rapport noemt de resultaten Ie vaccinatieproef weinig bevredigend, ooral als men in aanmerking neemt het feit, dat een zicktevcrmindering vai ige betekenis verkregen is in 3 van d> groepen. Het aantal gcvaccineerdei echter loopt in de verschillende groepen sterk uiteen. Genoemde drie groepen irmen 42 pet van het totaal aantal ge- Het rapport besluit met te zeggen, dat het volgen van deze werkwijze assa-vaccinatles tegen influenza minder i heeft. De algemene tendenz van het rapport is, dat de vaccinatie tégen influenza nog steeds geacht moét worden zich ir proefondervindelijk stadium te bevinden. de stad van z'n vaderen. Aanvankelijk fweè werelden, zo besluit de schrij-jent met vaccine b. moesten beschouwd ontmoette Ibn Saoed (buiten z'n schuld) .ver z'n boek, dat ieder moet lezen.jworden als contróle groepen, daar dit veel tegenslagen en moest Engeland opMet hem hield het Arabië van de ro-Uf'fi", "letj6' toe," h5ersf'"ic en gegeven ogenblik nog een kruiser virus-type beschermde. Er kon geen ver- laar Koeweit sturen om te verhinderen,mantiek' waarin de woestijn over-schil geconstateerd worden tussen de re- iat het door de Rasjids werd bcze'.. heerste en het Wahhabisme van de sultaten van a- en van de polyvalente Tegen het eind van 1901 trok Ibn Saoed iSaoeds mogelijk was, definitief op te m «"k f- j*01!» geCj vcr.S(:h'1 iet een man of dertig de woestijn in.A -, *an betekenis tus»en de duur der ziekte Nadat hij er niet in slaagde, de woestijn-jbestaan Arnerika zal Z1J" zonen. kun van de gevaccineerde en de contróle- j bestaan. Amerika zal zijn zonen, hun "de Rasjids 1 raadslieden en volk moeten bijstaan gewaagde j in de moeilijke tijd van overgang, fwaar ze nu voor staan. Ibn Saoed bewoners tot opstand sporen, begon hij onderneming: hij wilde ar-Riadh, de stad i der Saoeds, met z'n kleine groep gaan; 1. Vijftig dagen hielden de man-j ging zelf die richting niet. Hijzelf en nen zich schuil om alle verdenking en ook de mannen van de Ararnco ge- nasporing le ontgaan. En dan. in Januari Ioofden in zijn juist inzjcht en in de 1902 sluipen de mannen in het diepst van ae nacht naar de stadsmuur. Ze overrom-j Kracht van zijn gezag, pelen de nietsvermoedende Rasjids en' Voor Ibn Saoed was niet de grote vraag, of hij zijn levenstaak beter had kunnen volbrengen. Zijn levensvraag was: „Hoe zal God over mij oor delen?" ijn heer en meester in ar-Riadh. Van ar- Riadh begon de victorie. Ibn Saoed had de taak van z'n voorgeslacht aanvaard.. Langzamerhand breidde hij z'n gebied rondom ar-Riadh uit, ondanks het mo derne gesohut, det dc Turken tegen hem in het veld laten brengen. Zelfs nood zaakte hij de Turken op een bepaald ogenblik, een voor hem voordelige vrede te sluiten. In 1925 veroverde hij de Hadjiz, waarin de steden Mekka, Medina Djedda gelogen waren. De Hasjimiet, koning Hoessein, wiens zonen Abdoellah en Feisal door de Engelsen op de tronen van Jordanië en Irak waren gezet, moest de wijk nemen Moslimwereld Het bestuur van die heilige steden Mekka en Medina noodzaakte Ibn Saoed overleg te plegen met de Moslims uit andere gebieden. Hij waagde het de problemen recht in de ogen te zien door ze in Mekka, op een door hemzelf samengeroepen pan-Islam-congres, de orde te stellen. In de zomer van kwam het congres bijeen en de ogen der gehele wereld waren er op gericht. Het leidde echter niet tot een practisch resultaat. Het was slechts een demon stratie van onenigheid binnen de Islam en van grote onmacht. In 1936 gaf Ibn Saoed de eerste stoot tot vorming van de Arabische Liga. waarvan hij- dan ook wel de geestelijke vader werd genoemd. Nadat hij het denk beeld van de Liga echter weer op gang had geholpen, scheen hij zich aan d« verdere verwezenlijking er van te ont trekken Toen de tweede wereldoorlog bijna ten einde was en het Joodse pro bleem in Palestina de volle aandacht van de Arabieren ging vragen, bleek Egypte, vertegenwoordigd door Nahas Pasja, het initiatief vari Ibn Saoed te hebben overgenomen. Het feit, dat. deze laatste 1) Uitg. H. Meulenhoff te Amsterdam. Utrechtse bus reed het trottoir op Vier voetgangers vrij ernstig gewond naar ziekenhuis Op het stationsplein te Utrecht is gis teren een reserve bus van lijn 9. die zich op het vertrekpunt wilde opstellen, bij het pianoeuvreren door de remmen ge schoten en het trottoir opgereden. Hier bij sneuvelde allereerst een haltepaal, maar bovendien werden enige personen, die op het trottoir stonden te wachten, tamelijk ernstig gewond. Vier hunner werden naar het ziekenhuis vervoerd Gemoederen blijven verhit Advocaat te Genua beschuldigt commandant Winterton van „moord" op Italianen De bewoners van Triëst negeren de Engelse soldaten, die voor hét eerst sedert de ongeregeldheden, weer op straat mochten. De Italianen lopen haas tig de café's uit als de Engelse soldaten binnenkomen. De bewoners van Triëst achten de Britten namelijk verantwoor delijk voor de schietpartijen, waarbij zes Italianen het leven lieten. Een en ander typeert de gespannen diplomatieke be trekkingen tussen Italië en Engeland De Amerikanen staan blijkbaar met de be woners van Triëst op goede voet. Inmiddels heeft, volgens A.P., Nino Musio-Sale, een advocaat uit Genua, een aanklacht ingediend tegen de Geallieerde commandant van Triëst. de generaal- majoor Sir John Winterton. De aanklacht strekt zich ook uit tot andere Britse officieren, die eveneens van moord op zes personen beschuldigd worden. De officier van Justitie in Genua woei nog niet, wat hij met deze aanklacht moet doen. Volgens de advocaat, kan Winter ton in Triëst door Italiaanse rechters veroordeeld worden, omdat het vrije ge bied onder Italiaanse jurisdictie valt. Zo verhit zijn thans de gemoederen. Zuid-Slavië heeft bij Italië opnieu' geprotesteerd .tegen het verbod op de uitvoer, speciaal de weigering van voervergunningen voor twee schepen met olie. Volgens Tanjoeg heefi de Zuidslavische vice-president, aangedron gen op het houden van een conferentie, beogende een compromis-oplossing 't probleem-Triëst. leidende tot Italiaans- Zuidslavische samenwerking. Anderzijds verklaarde hij, dat Zuid-Slavië vastbe sloten is. zijn rechten te verdedigen. De Wereldraad van Kerken za voor het jaar 1953/1954 ongeveer hon derd studiebeurzen beschikbaar stellen voor in hoofdzaak theologische studii verschillende landen. 't Ging ook zonder timmergerei 10 Mei 1940 de Residentie te bestormen, jm de Koninklijke Familie, de minis- De Geer en Djjxhoorn en de opper bevelhebber van land- en zeemacht, ge neraal Winkelman, van hun bewegings vrijheid te beroven Bovendien moesten deze troepen de in Den Haag gevestigde militaire hoofdkwartieren bezetten. Bjj dit plan was een klein aantal Duitse agenten betrokken, die zich vóór het uur van de aanval re3ds in Den Haag be vonden. De uitvoering werd door het verzet dat de Nederlandse troepen reeds op de vliegvelden boden, verijdeld. Ten behoeve van die uitvoering was van te voren druk gespionneerd door de mili taire leden van de Duitse legatie in Den Haag. Misbruik van Nederlandse unifor men werd door de Duitsers gemaakt bü hun overvallen op de bruggen in Lim burg en in het Land van Maas en Waal. Een plan om de bruggen by Nymegen door middel van in Rijnaken verborgen Duitse militairen te veroveren, kon op het laatste moment dank z(j de waak zaamheid van de Nederlandse rivierpo litie niet doorgaan Voor deze onderdelen van het Duitse operatieplan heeft de auteur van „De Duitse Vijfde Colonne in de Tweede We reldoorlog" voldoende bewijsmateriaal kunnen vinden ln Duitse archieven en in de verklaringen van Duitse getuigen. Andere verschUnselen zyn er echter die men in Nederland tijdens de Meidagen in brede kring meende te ontwaren, waarvoor hy bp zyn onderzoek generlei bevesting gevonden heeft, zoals: dat Duitse troepen ook elders dan in Zuid- Oost-Nederland van niet-Duitse unifor men gebruik hebben gemaakt; dat Duit se parachutisten en luchtlandingstroepen opereerden in de vermomming van boe ren. politie-agenten, postboden, conduc teurs, besteljongens, priesters, nonnen dienstboden of verpleegsters: dat de Ne derlandse troepen op grote schaal vanuit hinderlagen door viiandeiüke handlan gers beschoten werden; dat levensmidde len door dergelüke handlangers vergif tigd zouden zyn, dat geruchten met die inhoud opzetteiyk in omloop gebracht werden of dat door die handlangers op grote schaal lichtsignalen aan de vijand gegeven werden; dat de Duitsers gehei me wapendepóts hadden in Rotterdam of dat zich in schepen die in de haven van Rotterdam gemeerd waren, voor hen bestemde wapens bevonden. uitzonde ring van de overvallen op de Maasbrug gen geen bewezen dat N.S.B.-ers orga nisatorisch ingeschakeld waren bü de Duitse overval. Voor verreweg de meeste Nederland woonachtige Ryksdultsers geldt hetzelfde. Slechts ongeveer 4 pro nt hunner was lid van de N.S D.A.P. Wel hadden enkele van hun kader leden op initiatief van de leider van de gecamoufleerde Landesgruppe van de N.S.D.A.P. in Nederland, dr Otto But ting, een spionnage-organisatie gevormd. April 1940 door de Nederlandse autoriteiten opgerold werd. Butting noemde de in Nederland wonende RUks- duitsers „grotendeels zeer bedeesd en angstig"; zijn intentie was het. enkele dienstmeisjes als spionne te gebruiken dat hem dat gelukt is, staat niet vast. Over de N.S.B. was Butting niet te spre ken; het gros der leden duldde hü aan als „burgerlieden, die hun bedaagde rust niet opofferen, omdat het hun econo misch nog vrü goed gaat". De promotie van de heer Louis de Jong, wiens stem als redacteur en om roeper van Radio-Oranje te Londen ty- dens de oorlog door tienduizenden Ne derlanders in bezet gebied is beluisterd die sedert de bevrijding in het Ry'ks- instituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam een schat van boeken, ge schriften en documenten, alle betrekking hebbende op de oorlog, voor ons land heeft verzameld, trok talloze belangstel lenden. onder hen bevond zich prof. mr P. S. Gerbrandy, de Londense premier. Net op dat ogenblik... last van de maag... Juist wjtineer U het beslist niet kunt hebben tijdens een beltngtijke vergadering b.v. leunt U weer last vsn Uw maag krijgen. Agré-Antacjde maag tabletten helpen afdoende. Zij hebben een directe en lang aanhoudende werking en hebben een ver frissende pepermuntsmaak. Zorg ervoor dat U altijd enkele Agré-Antacide maagtabletten (in de zo han dige, hygiénische stripverpakking) bij U hebt een uitkomst als U onverwacht last van Uw maag krijgt. ilacih MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT tegen: maagbranden - maagpijn opruptngen - gevoel van opgeblazenheid 60 tabletten f 1.66 Fantasie leidde tot misdadigheid Schiedamse architect zei woning voor minister te moeten bouwen Tegen de 47-jarlge architect W V J. v. L. uit Rotterdam, die tussen Juli 1952 en Mei 1953 drie personen voor ongeveer f20.000 heeft opgelicht, is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank 4 jaar gevan genisstraf geëist. In de eerste plaats werd hem ten laste gelegd een zekere A. D. te hebben bewogen tot afgifte van f5226. Hij vertelde relaties te hebben met de N.V. Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Amsterdam, welke goede beleggingen zocht. Nu zou hij bestekken moeten maken voor veertien woningen en twee landhuizen, een hotel aan de Keizerlei te Antwerpen en een klooster in Merkelbeek. Ook vertelde hy aan D. een landhuis te moeten ontwerpen voor de minister van Buitenlandse Zaken, mr Beven. Om het geld los te krijgen en vertrouwen te wekken by de heer D. belde hij deze man op. zich voordoende als de vicaris van Den Bosch, de bis- Volgens het psychiatrisch rapport schop van Roermond en de heer Hooge- verdachte toerekeningsvatbaar en wegen, gedelegeerd commissaris van de de officier was deze mening toegedaan, hierboven genoemde maatschappij. „Ja".| Uitspraak over veertien dagen. zou hij hebben gezegd. „U spreekt met de vicaris uit Den Bosch. Ik wil U meede len. dat de zuster van de architect L. is overleden. Dat is natuurlijk heel erg. Maar deze zuster heeft haar broer f 32.000 nagelaten en de notaris is bereid de chitect hierop een flink voorschot te verlenen...." Verdachte ging zelfs zó ver. dat hy overlydensannonces rond stuurde. En zo wist hy tenslotte he( geld los te krijgen. Van een andere, eer zekere B.. kreeg hij f3375. Ook in dit ge val liet hij enkele bestekken zien. Tevens wist hij een zekere H. J. B. op te lichten voor f12.000. Deze man spiegelde hy voor te kunnen zorgen voor een hypotheek, die de heer B nodig had voor zijn op te richten zandstraalbedrijf „Als U eerst maar twaalf duizend gulden op mijn bankrekening stort, maak ik de rest wel Audiëntie op Soestdijk Liberiase missie door de Koningin onderscheiden De Kon.ngin heeft gistermiddag op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen de bijzondere ambassade van Liberia, die Hare Majesteit het geschenk van de pre sident van Liberia; het grootkruis \an de Orde van de Ster van Afrika heeft aan geboden. De heer Casscl werd door hare majes teit benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje-Xas5au cn de lieer Hoffmann tot Grooiofficier in deze orde. Ter gelegenheid van het bezoek aan Nederland van de L.beriase missie heeft de minister-resident van Liberia in Brussel, de heer P van Pauwvliet, gis termiddag in Den Haag een lunch aan geboden aan de bijzondere ambassade, de ministers Luns cn Beyen. de cnef en sous-chef var. het Protocol, de heren W. van Tets en Daniëis. de heer Dinge- mans. directeur van de Directie-Afrika en Midden-Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken en aan de heer A. A. E Buurman van Vreeden, consul van Liberia in Amsterdam. Minister Luns, heeft gisteravond te zijnen huize een dir.er gegeven ter ere van de missie uit Liberia. F oto's van 4 Nederlanders in Amerika bekroond Dollarprijs voor D. G. Lanting (Den Haag) en mej. E. M. Wiegman (Wassenaar) Vier Nederlandse fotografen hebben prijzen gewonnen in de jaarlijkse wed strijd van een Amerikaans tydschrift voor fotografie. Het zyn de heren B. Buurman, chef-fotograaf van De Tele graaf (50 dollar), de Amsterdamse jour nalist K. Graftdyk van Het Vrije Volk (25 dollar) en de PT T.-ambtenaar D. G. Lanting uit Den Haag (50 dollar). Mej E M Wiegman uit Wassenaar, dia op het ogenblik in New York verbluft, kreeg een prys van honderd dollar. Zaak „Eén-Nul" terug naar Gerechtshof De Hoge Raad heeft gisteren arrert gewezen in de zaak tegen de heer W. van der L. diiecteur van de stichting „Een-Nul". De Hoge Raad heeft het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij v d. L. werd ontslagen van rechtsvervol ging, vernietigd en de zaak verwezen naar het Haagse gerechtshof Zoals be kend heeft de heer v. d. L. inmiddels een andere stichting opgericht onder de naam „De Nieuwe Eén-Nul". die zal voortgaan met het organiseren van voet balprijsvragen. Gevluchte boekhouder was in Amsterdam De gevluchte 30-jarige boekhouder D. de R. uit Enkhuizen, die wordt verdacht fraude te hebben gepleegd ten nadele van Vrolings Handelmaatschappij aldaar is thans gearresteerd. Dc man. die zich enkele dagen in Amsterdam had weten schuil te houden, is wegens geldgebrek naar zijn woon plaats teruggekeerd. waar hy op het station werd aangehouden. Voor zover tot nu toe is na te gaan zou een bedrag van vijf a zes-duizend gulden zyn ver duisterd. De gearresteerde heeft een be kentenis afgelegd. Dr R. Flaes. Nederlands gezant by de Argentynsc republiek, wordt niet tevens gezant bij de republiek Uruguay In laatstgenoemde republiek komt een apart Nederlands gezantschap met zetel te Montevideo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5