Leids Politiekorps dient worden uitgebreid te ,De Realisten" in debat met Leidse studenten K.N.Z.H.R.M. bestaat vandaag reeds 129 jaar Doofstommen organiseerden in Rehoboth een bazar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG II NOVEMBER 1953 Mannen die voor ons klaar slaan Waarom de brandweer steeds met drie wagens uitrukt Organisatie Bescherming Bevolking verloopt geheel volgens plan Hoe staat het met onze politie, met onze brandweer en met de bescherming der bevolking in de Sleutelstad? Bij het onderzoek van de begroting 1954 hebben tal van raadsleden vragen gesteld over deze onderdelen van de gemeentelijke zorg. Al kan dan ook niet van een volledig overzicht worden gesproken, uit de vragen en antwoorden komen toch enkele wetenswaar dige gegevens naar voren. Wij laten ze hieronder volgen. In de eerste plaats de politie. Hoe groot is het Leidse korps en is de be zetting voltallig De maximum-sterkte van het korps is door de minister van Binnenlandse Zaken vastgesteld op 160 man. waaronder het administratief perso neel (10 man) niet is begrepen. Deze sterkte is, behoudens twee vacatures. B. en W. achten 'n numerieke verster king van het korps, met het oog op de uitbreiding van de stad, maar ook van wege de vergroting van de politietaak in het algemeen, noodzakelijk. Nu de politie beschikt over een sport- instructeur, is de lichamelijke oefening in dienstverband intensief ter hand geno men. Exercitie en athletiek vormen de hoofdschotel. Veel werk wordt gemaakt van het opvoeren van het uithoudings vermogen. Ook wordt getraind voor diploma's, waarvan er al tientallen be haald zijn. en in L.P.S.V.-verband. De Leidse politie-sportvereniging telt mo menteel 85 leden en slaat vaak een goed Verscheidene leden nemen deel aan taalcursussen, vooral Engels. Het aantal personeelsleden, dat vreemdelingen op de weg te woord kan staan, bedraagt naar schatting enige tientallen. Talen studie wordt gestimuleerd. Overwogen wordt, op de uniform te doen blijken of een surveillerend politieman een vreemde taal spreekt, en wélke taal. Voor brigadiers wordt een herscho lingscursus gegeven, samen met de an dere gemeenten in Zuid-Holland, waar gemeentepolitie is. B. en W. achten het noodzakelijk, dat de politieposthuizen aan de Steenstraat en het Havenplein ge handhaafd blijven. Reservepolitie Het korps reserve-gemeentepolitie was in Leiden op 1 October j.l. 118 man sterk. De theoretische en practische oefeningen vinden normaal doorgang. waarbij wat het theoretische gedeelte betreft ingevolge voorschriften van hogerhand voorlopig theorie over „Taak politie in het kader van de bescherming bevolking" het leeuwenaandeel opeist. Het practi sche gedeelte bestaat uit schietoefeningen exercitie en surveillancedienst onder lei ding van een oudere hoofdagent of agent. Bij wijze van oefening worden vrijwil ligers. die zich daartoe aanmelden, in de mogelijkheid gesteld, bij bijzondere ge legenheden. zoals de sportweek en het 3-Octoberfeest. in de dienst van de actie ve politie te worden ingeschakeld. De bereikte resultaten stemmen, vol gens B. en W. tot tevredenheid. Loon wordt voor de oefeningen niet betaald, wel een tegemoetkoming ter bestrijding van kleine onkosten ad één gulden per oefening. Brandweer Door B. en W. wordt, met het oog op de uitbreiding van de stad en mede in verband met andere omstandigheden, on der oog gezien of aan 't brandweerkorps uitbreiding dient te worden gegeven. Het korps bestaat thans uit 33 man, de com mandant inbegrepen. Een lid zou graag vernemen, of het ii gevallen van brand steeds noódzakelijk is met niet minder dan drie wagens uit te rukken. B. en W. antwoorden, dat dit inderdaad het geval is. omdat de hand van een inkomende brandmel ding nooit een indruk kan het in te zetten materieel. Voorts zijn de voertuigen ieder afzonderlijk voor een bepaalde wijze bij brand uitgerust. Het eerste voertuig is namelijk in het bijzonder bedoeld om als eenheid van groot vermogen te worden gebruikt. Het eerste voertuig is namelijk in het bijzonder bedoeld om als eenheid van groot vermogen te worden gebruikt. Het tweede voertuig is speciaal uitge rust met een hogedruk-watervernevel- installatie, die in de practijk heeft bewe zen zeer goede resultaten op te leveren. Zij stelt namelijk in staat tot het zeer snel blussen van een brand met een mi nimum aan te gebruiken water. Het zal altijd het streven van de brandw moeten zijn om zo weinig mogelijk terschade aan te richten. Een bezwaar van deze blusmethode is echter, dat niet iedere brand hiermede kan wordèn be streden. Het derde voertuig is een autoladder, die voor redding of bluswerk op hoge punten, direct bij de brand, aanwezig moet zijn. De inleiding van Redeker logisch opgebouwd betoog, mi losse opmerkingen naar aanlei-!zeer gevarieerd i ding van genoemde expositie. Redeker I Forum verdedigde uitdrukkelijk het standpunt! „De Realisten" en betoogde, dat deNa een koffiepauze werd het gezel- abstracten slechts een deel van de pro-jsohap, gezeten temidden van de geëxpo- 4et resultaat van de nu gevolgde wijze n uitrukken naar de brand is in prak- c zeer doelmatig omdat men ter plaat- direct kan beschikken over alle blus methoden. Tijdverlies door het nazenden bepaalde voertuigen wordt hiermede voorkomen. In kerken Zijn er behalve Pieterskerk en Mare- kerk niet meer monumentale gebouwen, n aanmerking komen voor het aan brengen van een brandbeveiligings installatie, zo vragen vele leden. Behoudens de Pieterskerk en Marekerk het noodzakelijk ook in de Hooglandse kerk een brandbeveiligingsinstallatie aan te brengen, aldus antwoorden B. en W. Deze kwestie is in behandeling bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die ook van de noodzakelijkheid over tuigd is. Echter zullen gelijktijdig met de res- mratiekosten. ook de gelden voor een brandbeveiliginginstallatie door het Rijk en worden gevoteerd. Een afwikke ling van dit probleem heeft nog niet plaats gehad. In de andere monumentale gebouwen zijn slechts de normale blusmiddelen geplaatst. Het is niet noodzakelijk geble ken hiervoor die maatregelen te treffen, welke voor genoemde kerken als urgent moeten worden beschouwd. Mochten zich alsnog situaties voor doen. die bijzondere voorzieningen nood zakelijk maken, dan zullen B. en W. hieraan de nodige aandacht besteden. Bescherming Bevolking De uitbouw van de organisatie Be scherming Bevolking verloopt geheel volgens plan. De wensen, die ten aanzien van de verdere gang van zaken bestaan, kunnen over het algemeen worden ver wezenlijkt. Met registratie en indeling van de vrij willigers zijn goede vorderingen ge maakt. zelfs zodanig. dat deze bij de diverse overheidsdiensten als voltooid worden beschouwd. Ten behoeve van de georganiseerde zelfbescherming worden wijksgewijze basiscursussen gegeven, terwijl de op leiding voor de bloknoodwachtcrs bin nenkort een aanvang zal nemen. Maan delijks worden wijkhoofdenvergaderin- gen gehouden om de belangen van wijk en blokbescherming te behartigen. De bedrijfszelfbescherming zal over enige tijd ter hand worden genomen. Ter betere voorlicbring is 'n boekwerkje in voorbereiding, dat een overzicht geeft van de organisatie, geheel afgestemd op de opbouw in de A-kring Leiden. Voorlichting aan de burgerij t.a.v. te nemen zelfbeschermingsmaatregelen zal zeker geschieden. De tijd daarvoor is nog niet aangebroken. Te zijner tijd zal de burgerij in haar geheel nader in contact i worden gebracht met de organisatie I ha haar onderdelen. L.A.K. hield tentoonstelling en dispuutavond In het Prytaneum, waar een tentoonstelling wordt gehouden van „De Rea listen", een Amsterdamse schildersgroep, die zich tegen de abstracten richt, debatteerden gisteravond een grote groep leden van het L.A.K. met een „forum" van schilders uit deze groep, onder leiding van de publicist en Tentoonstellingen kunsthistoricus Redeker. Prentenkabinet Klokateeg 25. 2-5 prenten en gouaches van Harry Disberg uit deze anti-houding is dea m 21 November) overigens onderling Lakenhal: werken van Gentse schilders Agenda voor Leiden Woensdag Rehoboth, half 111 en 211 uur: bazar voor Dovenvreugd. Vlies, 4 uur: Vereniging tot ijsbestrij- aing. ledenvergadering. Snouck Hurgronje-huis, Rapenburg 61, 8 uur: K. cn O., psychologische studie kring door W. A. Nell. Zuiderkerk. 8 uur: Contactcommissie voor Evangelisatiewerk, Evangelisatie- dienst. sprekers kapt. Dros en dr Schoon- heim. Schouwburg. 8.15 uur: K. en O.. Eerste uitvoering Amateur-festival (Litteris, D.O.S.. orkest Sylvia) Kleine stadszaal, 8 uur: bevolkings onderzoek op tuberculose, bijeenkomst medewerkers. Burcht. 8 uur: Het Zonnehuis, propa- «anda-avond met medewerking van Sem pre Avanti en Crescendo (Noordwijk) Stadsgehoorzaal. 8 uur: 3-Octoberver- eniging, feestavond deelnemers aai optocht Wijkgebouw Irene, Driftstraat, 8 Kooiwijk. ds H. A. C Hildering ove Kerk in Azië in de maalstroom Steenschuur 21. half 8half 9: zitting prijzencommissie Oegstgeest, bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: oprichting A.R J.O.S. Oegstgeest. Palronastsgebouw, 7 41 uur: De Lekenspelers met De Ridder var ae Kouseband door Henk Bakker. Donderdag Stationsweg 43, half 3: vergadering Ka mer van Koophandel. Casino. 7 en 9.15 uur: Chr. Filmactie. „Morgen ben ik rijk". Rehoboth. 8 uur: Veron. Chr. Militair Tehuis. 8 uur: gezellige avond voor militairen (één-jarig bestaan). Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Nieuw-Brunhilde Gymnasium. 8 uur: volleybal. Leiden Haarlem Oegstgeest, Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, mevrouw A. van der HeideKort- Door weten tot groter ge luk. (Alleen voor dames boven 18 jaar). Schouwburg. 8 uur: K. cn O., eerste voorstelling in de serie Scherts en Schoonheid. kleinkunst-ensemble van Cruys Voorbergh brengt" Vanouds Adam en Eva. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, propaganda-avond, mevrouw J. B ScherpbierSam-nm en de heer J, A Christiaanse spreken. Volkshuis. 11 uur v.m.: Leidse Jeugd- actie en Ned. Jeugdgemeenschap, lande lijke jeugdwerkconferentie over proble men rond Ue militaire dienst. Turk, 8 uur: Ned. Reisvereniging, K.L.M.-filmavond. Federatiehuis. Gerecht 10, afdeling Ned Protestantenbond, ledenvergadering. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur besloten filmgespreksavond, La Putaine Respectueuse (De eerbiedwaardige lich tekooi). toelicht*'-;: dr J. J. Louet Feisser. Uitgaande van de gedachte, dat de veel geuite klacht (dat men in de St. Nicolaas- ?k door de grote drukte Tjijna niet ge holpen kan worden) inderdaad waarheid zon de Heer G. Wolfslag, eigenaar der Vulpenklinick aan de Brëestraat 145. op middelen om deze klacht uit de weg te :n. Dezer dagen ontvouwde hij zijn systeem, dat eigenlijk het ei van Columbus Hier heeft U het. U koopt, nu het nog rustig is. een vulpen ander artikel en hoeft dat voorlopig iet te betalen. Men ontvangt een bon en _aat rustig de zaak uit met de wetenschap dat de Vulpenkliniek met een staf van medewerkers er voor zorgen, dat het door U gekochte „in stelling" komt. zoals meD dat i Verjarend reddingwezen GEBREK AAN GELD EN REDDERS STEEDS URGENT Er is in feite voor de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij maar één man belangrijker dan de man op de blauw-witte hoot. Want Jaap van der Meulen, Klaas Toxopeus of de potige knapen van het station Oostmahorn mogen in tijd van nood de kerels zijn. van wier beleid vaak tientallen mensenlevens afhangen zonder de „redder" aan de wal kunnen zij niets beginnen. Deze figuur is naamloos, bijna 23.000 keer. Alleen dc ledenbakken van de maat schappij-administratie zouden al die 23.000 en kunnen vertellen. Het is de slager de overkant en een kleine boer in 'en beeldhou- Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- de huidige schilderkunst seerde schilderijen, geconfronteerd met een „forum" van zes schilders uit de groep o.l.v. de heer Redeker. Er werd met scherpzinnigheid geopponeerd en aandachtig geluisterd, naar wat de heren Engelman. Kurpershoek. Berserik. Van Norden en Wijnberg tegen al die scherp zinnigheid hadden in te brengen. De heren Engelman en Van Norden toonden bij die gelegenheid ook bedreven te zijn in de woordkunst: de anderen hadden geen ander verweer dan dat zij het zó en zó alleen konden „zien". En dat is ten slotte, waar het bij een kunstenaar om gaat. Hij zag er geen brood in -blematiek oplossen. Spr. begon met te stellen, dat datgene. at een schilderij goed of slecht maakt, uiteindelijk aan het woord als zodanig ontsnapt, omda-t de schilderkunst een eigen uitingsmiddel is. dat met woorden niets te maken heeft. Spreken over kunst kan zo alleen een wegnemen van „schut tingen" zijn. De heer Redeker bestreed verder de opvatting, dat er in of achter een schil derij „iets te zoeken" zou zijn. Er is nooit iets achter" een schilderij: er is alleen het schilderij zélf. Vervolgens wees spr. erop, dat in de huidige kunst/waardering zoveel met muzikale begrippen wordt gewerkt. De abstracten vermengen zelfs muziek en schilderkunst geheel. Bij deze schilderijen nu,0UCle bedelaa: is de „inlioud" het minst belangrijk. Dize j '"ochtend „aar het Haag,, liefde voor het muzikale heeft in dag^hjlt. raottoM van misschien enige schilderkunst te maken met de doorbraak van het liniaire, met de spanning van de lijn. Perspectiet Sprekend over de exposanten, behan delde de heer Redeker de losmaking van het schilderij uit de ruimtelijkheid in de Renaissance en de daarop volgende perioden en verklaarde, waarom er toen in het schilderij ruimtewerking moest komen, perspectief! De moderne schilder wil het schilderij weer in de ruimte terug brengen, maar dit is niet het monopolie van de abstracten alleen. Ook „De Realis ten" stellen de compositie constructief, waarbij zij bovendien vasthouden aan het „gesprek" van de kunstenaar met een voorstelbaar object, iets wat tooh essen tieel voor de schilderkunst mag worden genoemd. Ter verklaring van de benaming „Rea listen" legde spr. er de nadruk op. dat hier geen fotografische realiteit wordt nagestreefd. Een foto geeft zelfs nooit de realiteit, maar een bepaald aspect er- de weergave in een vlak Zorg voor geesteszieken in Leiden i Pro- Ten bate van het rusthuis Dovenvreugd in Baarn Gistermiddag is in Rehoboth onder grote belangstelling de bazar va: afdeling Leiden van de Chr. bond van doofstommen geopend. De leden zijn er in geslaagd een aantrekkelijke bazar in elkaar te zetten, die een bezoek alleszins waard is. De opbrengst komt ten goede aan het tehuis voor alleenstaande doofstommen, Dovenvreugd te Baarn. het c oog - de c Sprekend over de kleur zei Redeker, dat er nooit van nabootsing sprake kan zijn. De kleur is een autonome factor, die veel meer mogelijkheden heeft dan het publiek wel wenst te veronderstellen. „De Realisten" willen uitdrukkelijk de schilderkunstige problemen schilderkun stig en niet muzikaal oplossen Dat plaatst hen regelrecht tegenover de ab- DE ONDERDAAN K.en O.film van de maand, een vlijmscherp document In Zijn In 1918 ver Onderdaan heeft Hei leven geschilderd var burger, opgroeiend ir loop van dril, van het gezag, van de st lijking van het 1 tienen roman De ich Mann ons het en typische Duitse lioorzaamheid aan irland, i de Kcizc In een verbazingwekkend scherpe teke ning van de Pruisische opvoeding, waar in de Duitse burger zich voelt als een radertje in de grote machinerie van de Staat, voorbestemd om leiding te geven in een heel werelddeel, heeft Mann als strijdbaar humanist ieder, die de veraf goding van de Macht als een levensroe ping voelt, getekend in die ene tragisch- komische figuur, dr Kessling. Wolfgang Staudtke heeft na de oorlog deze lijvige roman verfilmd. Hij heeft daarmee een meesterlijke prestatie leverd. In beelden, die de toeschouwers blijven achtervolgen als even zovele nachtmerries uit een nabij verleden, tegelijk als een niet voor misverstand vatbare waarschuwing voor de toekomst, heeft hij de hoofdfiguur op de voet ge- olgd. Door de veelheid en veelzijdigheid -an de te verfilmen stof is de film niet ontkomen aan een zeke e verbrokkeld- heid. Een commentator moet zo nu en dar aanvullen, wat de filmtaal niet weet ui te drukken. Dat is de zwakheid van di' werk. Maar aan de andere kant zijn zovele unieke vondsten te noteren, dat we dit gebrek graag voor lief nemen. De tot in het dolzinnige doorgedreven verheerlij king van de grote vaderlandse figuren, op grandioze wijze belachelijk gemaakt in het afdrukken van hun gevleugelde den op rollen closetpapier, wie zal dit kostelijke fragment ooit nog vergeten? Waarlijk, het is te begrijpen, dat de; film in Duitsland het voorwerp is gi weest van even heftige verering als v guizing. Het kwaad, waartegen zij zich keert, is immers niet dood. Opvoeding van generaties in deze geest laat zich niet in een decennium teniet doen. Deze kei van alles rakende film maakt ons stil, zij is een monumentaal getuigenis van massale hystérie in een volk teweeg kan brengen. G. T. In een uitvoerige voordracht vinciale Staten dringen G S. a< reorganisatie van de voor- ei voor geesteszieken in de prov Den Haag en Rotterdam waren krachten met een volledige dagtaak hiermee belas in Leiden en de verdere provincie gt schiedde het door psychiaters, die hu hoofdtaak in een inrichting hadden. G.S. willen de zorg intensiveren door 1 stellen van meer krachten. Voor zonderlijke gemeentelijke voorziening zal Leiden toog gis- dan ten aanzien van de gemeente Leiden daar zijn geen plaats meer zijn. Dit heeft, zo schrij- G.S., in beginsel de instemming ntjes bij elkaar te bedelen. Toen de het gemeentebestuur van Leiden. an echter vernam, dat een geduchte. zzia onder zijn confraters was gehou-j De enige Chr. Montessorischool n, verdween hij met bekwame spoed uit Nederland, namelijk te Den Haag, be- t „te heet" geworden arbeidsterrein. staat dertig jaar. mt. Zonder dat U verder enige moeite hoeft doen. ontvangt U zo tegen St. Nicolaas at gekochte keurig verpakt en verzorgd luis en hoeft eerst dan af te rekenen. Het grote voordeel van dit systeem zit ierin. dat men nu rustig kan uitzoe- ;n. dat men de volle keus heeft, ter- ij] zo tegen St. Nicolaas soms vele arti kelen uitverkocht zijn. Mocht U nog niet L' zult geven, dan verstrekt de VulDenkliniek gaarne een inl oekie. waarin tientallen fraaii ooral ook nuttige geschenken worden mschreven. Wij i K. EN O. R.Ph.O. gaf populair concert voor geestdriftig gehoor Reeks kleineie weiken van uiteenlopende waarde Het bestuur van K. en O. streeft er naar met de zogenaamde populaire concerten vooral hen te bereiken, voor wie dé gang naar de concertzaal der „ernstige" muziek nog wat onwennig is. Men zal dan vanzelf gaan begrij pen, dat de muziek een kunst is die zich tot allen richt, die gevoelig zijn voor de vreugde over rhythmen en klanken, zonder dat daarbij enige di ploma's van welke aard ook noodzakelijk zijn. In Eduard Flipse heeft men een dirigent kleinere werken van uiteenlopende stijl gevonden, die voor deze moeilijke, op- en waarde, die echter alle gemeen had- voedende taak alle talenten bezit: hij den. dat zij voortreffelijk georchistreerd weet. dank zij een zeer rijke literatuur- en sterk melodisch van structuur zijn. kennis, een programma samen te stel'.en Rossini's ouverture Guillaume Tell sen.op dat gemakkelijk boeit zonder hoge al dadelijk de vreugdevolle, muzikan'cske eisen aan muzikale vorming te stellen sfeer, waardoor de gehele avond geken- en dat toch van hoge artistieke waarde merkt werd. Terecht wees Flipse op de is; en bovendien heeft hij het enthou- oorspronkelijkheid van de Instrumenatia siasme der ware paedagogen. dat de juiste in het eerste gedeelte, waar de soIj- toon doet vinden om een groot heterogeen violoncel een prachtige cantilene vertolkt, auditorium „mee te krijgen". Dit enthou- Liadow's acht Russische volksmelodieën siasme is wellicht nog belangrijker don hoorden we reeds onlangs tijdens een hetgeen hij vertelt. I jeugdconcert; deze muziek is prachtig Wij hoorden op deze avond een Pingjum. de onderwijzer in Sittard weduwe uit Alkmaar. Zij betalen elk jaar hun drie gulden of meer aan de redding- laatschappij en als er in een stormnach' ;n kleine boot naar buiten gaat. de ra zende branding tegemoet, weten die slager i die weduwe dat vaak niet eens. Zonder hen echter was het werk van e K.N.Z.H.R.M. onmogelijk: maar met en wordt het nu zelfs ook een beetje loeilijk Want de basis is beslist te .-mal. De reddingmaatschappij heeft, dank /.ij paar forse giften en legaten, na de oorlog haar materiaal kunnen vernieuwen of moderniseren, zodat ook de laatste roei- eddingboot verdwijnen kon. maar dear- nee is deze organisatie aan hét eind van laar latijn. Bij de overheid aankloppen wil zij niet :n de overheid ziet zelf ook heel goed in. lat een Reddingmaatschappij met Red dingambtenaren en Rijksinspecteurs een onding zou zijn. Het voorbeeld is wel eens ingehaald van de bemanning van de red dingboot. die wel in staatsdienst was en toen ging stakenDe zaak ligt natuur lijk anders, maar in wezen is het voor beeld nog zo vreemd niet: de onbaat- :uchtige hulp aan de benarde medemens- s een kwestie van het hart en niet van de portemonnaie. hoe duidelijk ook de K.N.Z.H.R.M. zelf die portemonnaie ove- gens laat meetellen in dé beloning van aar mensen op de diverse stations. Geld De K.N.Z.H.R.M. is met ere 129 jaarl oud geworden. Zij heeft haar moeilijke jaren gehad in de malaise van de der tiger jaren en zij hield met moeite het hoofd boven de golven van de bezettings maar na de oorlog kwam er geld los. Nieuwe boten werden gebouwd, be staande boten kregen sterkere machines en het strandmateriaal is grondig her- Wil nu echter dit bedrijf, dat eigenlijk geen bedrijf is maar een menslievende vereniging, blijven voortgaan op de in geslagen weg. dan zullen er niet 23000. maar minstens 100.000 leden achter moe ten staan. De kosten zijn namelijk enorm gestegen: werd er in de jaren 19271931 750.000 door de maatschappij uitgegeven, waarv&n 35 percent uit de jaarlijkse bij dragen terug kwam en 34 percent uit door de maatschappij beheerde fondsen, tussen 1947 en 1951 bedroegen de uit gaven 520.000. waarvan in totaal niet meer dan 32 percent door leden en fond sen werd gedekt. Met andere woorden: de K.N.Z.H.R.M. moest aan haar reserves gaan knagen en deed dat met weinig plezier. Enige basis Gelukkig hebben grote legaten bedrag van twee millioen gulden de kapitaalinvesteringen mogelijk gemaakt, maar dit kan niet zo blyven. De enige vaste basis is te vinden in de bijdragen van de leden. De uitgaven worden ■el stabieler, want de grote kosten zijn ven achter de rug; zij staan echter in geen enkele verhouding tot de inkomsten. Naar schatting heeft de K.N.Z.H P M 1.000 per jaar nodig om zich te kun- bedruipen. De leden hoeven dat niet alleen op te brengen, want elk binnen komend schip in IJmuiden betaalt bij voorbeeld een bepaald, vrijwillig bedrag aan degenen, die straks misschiei enige strohalmen in vliegend wee len zijn en vele grote ondernemingen verstaan in dit opzicht morele plicht. Redders Het is echter niet de enige heid. waarvoor de reddingmaatschappij een uitsveg moet zien te vinden. Er rijzen momenteel in deze maatschappij ook personeelsproblemen. Op sommige wad deneilanden wordt het steeds moeilijker bemanningen voor de boten te vinden en de schipper van Egmond gaat bijvoor beeld al met de boot van Wijk aan Zee uit. „De redders worden schaars." Aan de andere kant is het plezierig, dat de Nederlandse jeugd de maatschap pij een goed hart toedraagt en haar kent. haar en haar reddingboten. Een spaar actie met als inzet een boekje „De red dingboot vaart uit" heeft in dit opzicht een ongelofelijke hoop goodwill ond' de jeugd gekweekt en speciale lessen op de scholen, gewijd aan het reddingwezen, leveren soms bemoedigende reacties. Al is het verhaal van een kleine meid. die in de klas iets over de Neeltje Jacoba leden hebben verlangd naar dit ogenblik. Ons Eiland en het eiland, waarop de Zij hebben er zo hard voor gewerkt, dat'doven wonen, is een uitstekende brug konden slapen. We slagen. Die samenwerking tussen horen- hebben veel met elkaar gesproken en. den en doven zal er voor zorgen, dat de vooral veel samengewerkt, aldus de heer I eenzaamheid van de doven steeds Kalkhoven. In nederigheid en dienende wordt doorbroken, liefde willen wij samenwerken voor de] Hierna vertelde ds Firet nog iets doofstomme vrienden. het tehuis. Het is een rusthuis, maa Ds J. Firet. Geref. predikant te Berg-|ecn vacantie- en weekeindecentrum. De ambacht en geestelijk verzorger van de doven moeten er. als ze in de buurt Ned. Chr. bond van doofstommen, zei in| komen, beslist eens gaan kijken, raadde zijn openings\s«t>ord, dat de afdeling Lei- predikant aan. Vermelden wij tenslotte, dat D. J. VerkregtOussoren, de secreta- goede naam in de bond heeft. De bond werd op 2 Mei 1940 opgericht. I< in een moeilijke tijd dus. Hij doet slles voor de doven na de schooljaren. Hij ver-,, zorgt de eigen leden, natuurlijk met hulp - van horende vrienden Dank bracht spr. i aan het damescomité van de speeltuin-1 Universitair nieuws Bij K.B. is aan dr H. A. T o 1 h o e k op dracht verleend om in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse versiteit onderwijs te geven in de theo retische kernphysica. Aan prof. dr J. d e Z w a a n. oud-hoog leraar aan de Leidse universiteit, is op dracht verleend om aan deze universiteil onderwijs te geven in 'de uitlegging var het Nieuwe Testament, inleidingswetcn- schap en oud-Christelijke letterkunde. Echtpaar zestig jaar getrouwd Het echtpaar Prins-de Bolster, Deci- mastraat 13. is zestig jaar getrouwd. De bruidegom, 82 jaar oud. heeft lange tijd gewerkt als werkbaas in de voormalige katoenfabriek. Hij is ook ruim dertig jaar keliner geweest in Oegstgeest. Thans hij nog lid van het dvagerscorps van Barbaravereniging, in welke kwaliteit hij regelmatig assistentie verleent bij be- hot hoofdbestuur, do opening, °P begraafplaats. Er n doze bazar ook bijwoonde. Men kan crdCT tw"" Rehoboth vanavond tol elf uur terecht. ,*r "J*"»". Foto N. van der Horst. I r 45 kleinkinderen en 16 achtèrkleinkinde- K.N.Z.H.R.M. Vijf Amsterdammers namen op 11 November 1824 het jtnjzens- waardig initiatief een vereniging op te richten, die zich bezig zou moeten houden met de redding van schipbreukelingen langs de Nederlandse kust: de N.ZH.R.M werd geboren, na vele eeuwen van troosteloze toestanden tussen Bor- kum en Breskens. Een kleine an derhalve eeuw later bestaat deze N.Z.H.R.M. die inmiddels met ge rechtvaardigde trots de Letter K van Koninklijke voor haar bekende lettercombinatie mocht gaan voe ren. nop. Sterker: dc Aoom' ZavI Hollandse is een begrip geworden langs de kust, op zee en tot ver in het buitenland. De vloot is ge groeid en gemoderniseerd, de strnnd-roeireddingsboten zijn ver dwenen en het materiaal is zo mo dern als maar enigszins mogelijk is. Ondanks de dankbaarheid voor deze stand van zaken heerst er in de kringen van de K.NZH.R.M. een gemotiveerde vrees voor de toekomst. Op de verjaardag van de Reddingsmaatschappij willen wtj onze lezers trachten te bepalen bij de achtergrond dezer problemen. had horen vertellen en daar ee: moest maken, met geheel uitgevallen en die boot Jacoba van Beijeren; zij was op haar man, de boot sloeg om en iemand uit Den Helder zag het en gooide de kogel uit"), de jeugd heeft over het al gemeen „voeling" met het Nederlandse reddingwezen en dat is een goed sor de toekomst. Niettemin zullen er meer van d( millioen Nederlanders het werk v; K.N.Z.H.R.M. daadwerkelijk m steunen. De Brandaris. de Neeltje en al die andere, beroemde kleine schepen langs de Nederlandse kust, zullen moeten blijven varen dank zij het Nederlandse volk en vooral niet „omdat er toch be lasting voor wordt betaald". Voor de genen, die onmiddellijk iets willen doen: het gironummer van de K.N.Z.H.R.M. is I. Amste^am. elodlek i Haagse Politierechter Voor steunfraude veroordeeld. Bij verstek behandelde de Haagse Po litierechter de zaak tegen een chauffeur uk Alphen a. d. Rijn. die steunfraude zou hebben gepleegd. Verd. had tegenover de politie bekend. Aangezien het niet om zo'n hoog bedrag ging eiste de officier van Justitie f40 boete of 20 dagen en veertien dagen voorwaardelijk. Het von nis luidde: f30 boete of 10 dagen en een week gevangenisstraf voorwaardelijk. Gevangenisstraf voor straatboefjes. Een Leidse koopman ontkende tegen over de Haagse politierechter, dat hij be trokken was bij de door een niet ver schenen bankwerker uit Koudekerk a. d. Rijn gepleegde diefstal van een actetas uit een auto. Hij vertelde de rechter, dat hij niets vermoedend op de Turfmarkt liep en dat hij toen de man was tegen gekomen. Deze had hem zonder meer de tas in de hand geduwd. Hij had er eens in gekeken en gezien dat er geld in zat. De politierechter moest lachen om dit verhaal en vertelde vervolgens een an dere geschiedenis. De koopman had op de uitkijk gestaan, terwijl de bankwer ker de diefstal pleegde, die de Leidenaar had voorgesteld. Toen de bankwerker terug kwam met een tas uit een vracht auto had de Leidenaar het geld overge nomen, waarna de bankwerker de tas in het water wilde gooien. Terwijl dit ge beurde trok hij er tussen uit. Toen de ander dit bemerkte poogde hij nog een deel van de buit te krijgen door een ach tervolging onder het luidkeels „moord" roepen. De vrachtauto stond op de Nieu we Beestenmarkt. Toen de rechter dit vertelde had moest verd. erkennen, dat hü er niet veel meer van wist, want hü zou onder drankin vloed zün geweest. De officier van Justi tie eiste tegen hem twee maanden e tegen de Koudekerker, die ook nog ee fiets had gestolen en reeds een zwaa strafregister had vier maanden. D eerste kreeg een maand en de tweede werd conform de eis tot vier maanden veroordeeld. ook al veroleekt zij. •en haar vergelijkt met de uit ngeveer dezelfde periode stammende sniale werken van Moussorgsky. Interessant was daarna de kennismaking iet Milhaud's Carnaval d'Aix. waarin Marinus Flipse op uitnemende wijze de pianosolo vertolkte. De muziekliefhebber an verfijnde smaak zal zich wellicht af- ragen, of men deze muziek au séricux noet nemen. De grens tussen de kunst muziek en de amusementsmuziek wordt ners niet zelden door Milhaud hier -el als elders overschreden. Men moet echter niet vergeten, dat Milhaud, de spelling van zijn naam duidt er al op, :elf van provengaalse afkomst is en voor de Zuideuropese volksmuziek een begrij pelijke liefde koestert. Dit is feestmuziek zonder veel pretenties en al is de waarde misschien nogal twijfelachtig, men vindt er toch véle voortreffelijke vondsten i. zoals in no. 11, de Braziliaanse tango, e een meesterwerkje is. Milhaud heeft zich immers tijdens e°n langdurig verblijf in Brazilië geïnteres seerd voor de rijke folklore van dat land. Ook de door Milhaud indertijd gepropa geerde pluritonaliteit komt meer dan eens er gelukkige wijze tevoorschijn. Jam dat de uitvoering nog niet volmaakt het orkest speelde nogal eens slordig, evenals na de pauze in Fauré en Chabrler. Na dit luidruchtige en uitbundige werk an Milhaud viel Saint-Saëns' Rhapsodie Auvergne. waarin Marinus Flipse even- ;ns de solistische partij op virtuose wijze ertolkte. wel wat af met haar conventio- ele. ietwat burgerlijke thematiek en harmoniek. s extra nummer werd nog gespeeld Fileuse en Sicilienne uit Fauré's prachtige toneelmuziek bij Maeterlinck's drama Pelléas et Mélisande, twee meester werkjes der Franse orkestliteratuur. Enige repetities zouden voor dit werk nog wel nuttig kunnen zijn. Chabrier's Epana met zijn stellig niet zeer authentieke Spaanse dansthema's en -rhythmen. die stammen uit een tijd, toen de echte Spaanse muziek in decadentie verkeerde, deed het natuurlijk zeer goed als climax; en al danste men dan niet. zoals Flipse had verondersteld, de extra-tram binnen, men verliet de concertzaal toch met een goede herinnering, nadat dirigent en or kest een geestdriftige ovatie in ontvangst genomen hadden. J. v. d. V, Ptolessorenwijk „Als de klok waar schuwt" Ifens in het Friese land staat het kasteel, dat kapitein Brouwer, een zee man in ruste, gekocht heeft. Alle moge lijke gr zzeligheden, aan zo'n oude be huizing eigen, krijgt hij'er bij cadeau, en het is volledig uitgerust met allerlei ge heimzinnigheden: dansende blauwe licht jes, gelach, voetstappen, gebons, terwijl er bovendien nog een oude Friese klok hangt, die een gewicht laat vallen om een onverwacht sterfgeval aan te kondi gen. De schrijvers van dit stuk „Als de klok waarschuwt", R. en C. H. Feenstra zijn er in geslaagd er de nodige spanning in te brengen en er de anticlimax van ko mische scènes in teverwerken. Het stuk heeft bovendien uitgesproken typen, die vrij gemakkelijk te spelen zijn. De toneelgroep van de Professorenwijk heeft er gisteravond onder regie van de heer F. H. M. Kok een zeer geslaagde opvoering van gegeven. Alle speelsters en spelers wisten hun type goed vol te houden en over het geheel genomen werd er vlot gespeeld. Men sprak duidelijk en er was een behoorlijke reactie op de tekst. Mevrouw C. Klaasen gaf een voortref felijke freule Van Sminia te zien. Haar spel bezat de nodige variatie, maar haar stem was soms te onnatuurlijk; mevrouw B. Hokkeling was een vlotte dochter Ba- bette, het evenbeeld van haar vader, kapitein Brouwer, een rol. die zeer ver dienstelijk gespeeld werd door de heer W. v. d. Horst. De heren J. Onmens en L. Gaykema waren heel goed in de plastische uitbeel ding. waarbij vooral de goede mimiek van eerstgenoemde opviel. Alles tezamen was het een avond, waar op door de bewoners van de Professoren- wijk veel genoten is. De dank voor het gepresteerde werd door bloemen vertolkt. Leidse pluimvee- en konijnenvereniging Er waren weer heel wat belangrijke onderwerpen te behandelen op de gister avond gehouden vergadering van de I.eidse pluimvee- en kontynenvereniging. Na de opening deelde dc voorzitter, de heer J. Rol, mee, dat de vereniging 223 tentoonsteilingskooien heeft gekocht, die voor een gedeelte konden worden betaald uit een fonds. Men hoopt, dat de verbuur van de kooien en enige andere inkomsten zo veel opbrengen, dat de kooien binnen twee en een half jaar z(jn afbetaald. Vervolgens werd de contributie-rege- regeling 1954 bekend gemaakt. Door een collectief abonnement op het blad Fok- kersbelangen zal men een som besparen, die de leden ten goéde zal komen, door dat de vereniging de vervoerskosten van dieren naar de bondstentoonstellingen van de N. K. B. gaat betalen. Op 21 en 22 November wordt in Oud- Hortuszi-ht een clubtentoonstelling ge- houden. Men verwacht een inzending van ten hoogste 150 dieren (konijnen cn dui ven). Een groot aantal ereprijzen en pre- dicaatprijzen staan ter beschikking. Voor het mooiste dier van eigen fok krijgt de eigenaar een grote wisselbeker. Deze beker moet men tweemaal achter elkaar behalen, of driemaal in het geheel, voor men eigenaar wordt. Nadat mededelingen waren gedaan over de provinciale ten toonstelling te Zoetermeer op 19 en 20 December, en de nationale tentoonstel ling van de Nederlandse konijnenfokkers- bond te Enschede op 9 en 10 Januari, be sprak men ten slotte enige meegebrachte Tan-konijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3