Pleidooi voor eerbiediging eigen oordeel der Indische Nederlanders Zowel met betrekking tot vertrek naar Nederland als tot het onderwijs Vergelijking met bezoldiging is een cardinale fout Toch is het zo Gratis juridische bijstand De betere haven 2 WOENSDAG 11 NOVEMBfcft 1953 Vier-partijen-molie tegen minister Van Thiel (Van onze Parlementsredacteur) "P\E TWEEDE KAMER is gisteren nog niet gereed gekomen met de be- ■*-' handeling van de begroting van Maatschappelijk Werk. De oorzaak hiervan ligt in de indiening van een motie door prof. Lemaire (K.N.P.) waarin wordt gevraagd het eigen oordeel van de betrokken Indische Ne derlanders in Indonesië doorslaggevend te doen zijn bij de houding tegen over een vertrek naar Nederland en bij de subsidiëring van het onderwijs. De motie was medeondertekend door leden van de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. Minister Van Thiel vroeg hierop schorsing van de beraadslagingen tot een nader in overleg met de voorzitter te bepalen tijdstip. Het gaat hier om twee aangelegen heden. Het standpunt van de regering met betrekking tot het naar Nederland komen van Indische Nederlanders is be kend: zij zijn daar geworteld en al heb ben zü grote moeilijkheden, de moeilijk heden zouden nog groter worden, wan neer zij naar Nederland zouden komen. Dit oordeel is gegrond, gelijk minister Van Thiel gisteren meedeelde, op erva- ringen en adviezen (o.a. uit het ambte lijke rapport-Werner). De bewindsman sloot in dit opzicht aan bij de heer De C.raaf (K.V.P.), die onlangs in Indonesië is geweest en tot dezelfde conclusie was gekomen, onder voorwaarde echter, dat de politieke situatie in Indonesië een voortgezet verblijf aldaar mogelijk maakt. De bewindsman verklaarde, dat deze po litieke situatie door de regering nauw lettend in het oog wordt gehouden, doch hij was het eveneens met de heer De Graaf eens. dat een politieke noodsituatie nog niet bezig is te ontstaan. De andere kwestie is deze: de regering subsidieert ten behoeve van het onder wijs aan kinderen van Indische Nederlan. ders. Nu zijn er scholen, waar Westers onderwijs wordt gegeven en er zijn zgn. aanpassingsscholen. Het streven van de regering is er op gericht, geheel in de lijn van de gedachte, dat de Indische Ne derlanders het beste in Indonesië kun nen blijven, het bezoeken van de aanpas singsscholen zoveel mogelijk te bevor deren. Hiertegen nu kwam prof. Lemaire (KNP) in zijn motie op. Hij was van oordeel, dat men wel kan beweren, dat de Indische Nederlanders in Indonesië zijn geworteld, maar het Indonesië van thans is niet meer fiet land, waar zij met e'le vezels aan verbonden zijn: niet zij ziin maar Indonesië is veranderd. Daar om vroeg hij in zijn motie de regering zodanige maatregelen te treffen, dat bij het verstrekken in Indonesië van voor schotten voor overtocht naar Nederland (op grond van sociale noodzaak) met het oordeel der betrokkenen ten aanzien van Zwakke luchtpijpen Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel erkende,verzachtende, slijmoplossende het vertrek uit Indonesië als doorslag gevende factor wordt rekening gehouden. Voorts wilde hij, dat bij het verstrekkne in Indonesië van schoolgeldsubsidies de vrije keuze der betrokken ouders van het meest passende onderwijs voor lnuri kinderen volkomen wordt geëerbiedigd. De motie werd bestreden door de heer De Graaf (KVP). die van oordeel was, dat de betrokkenen niet in staat zijn, zich een eigen oordeel te vormen, doch dat een andere instantie dit behoort te doen. Hij logde nogmaals de nadruk op het feit, dat bij de overtocht naar Ne derland niet de sociale, maar hoogstens de politieke noodzaak de doorslag dient te geven. Hij deelde mede, dat het over grote deel van de KVP-fractie tegen de motie zou stemmen. Minister Van Thiel had nog meege deeld, dat alle verzoeken om overtocht minutieus worden onderzocht en indivi dueel bekeken. Een massale beoordeling heeft in geen geval plaats. Sinds de sou- vereiniteitsoverdracht zijn 115.000 Neder landers gerepatrieerd. Hiervan zijn er 12.500 bij de overheid in zorg. Naar schatting zijn er nog 125 000 Nederlanders in Indonesië, waarvan 9.000 Indische Ne derlanders. Hiervan genieten 6.000 onder steuning. Vóór de minister aan het woord kwam, was nog gesproken door de heren Kik kert (CH) (aanpassing in industrialisatie- gebieden, gezinsraad, vervanging armen wet), Van de Wetering (CH) (zorg voor gerepatrieerden, geen kunstmatige rem men om Indische Nederlanders, die naar Nederland willen komen, tegen te hou den), Stuf kens (PvdA) (zorg voor ge- repatrieerden, niet al te ambtelijke toe passing, vooral op jongeren, van richt lijnen voor Indische Nederlanders), Van Dis (SGP) (meer blindenzorg, hulp van Verenigde Naties voor financiering over tocht Indische Nederlanders, huizen voor gerepatriëerdenen mevr. Lips-Odinot (Comm.) (meer blindenzorg, zorg voor bejaarden, clublokalen). Gezinsraad Uit het antwoord van de bewindsman stippen wij nog aan, dat hij waarschuwde voor het gevaar van te veel organisaties en te veel organiseren op het gebied van maatschappelijk werk. Maatschappelijk werk naar eigen levensovertuiging is het meest gewenst. De practijk zal moeten leren, hoe het subsidiebeleid moet wor den gevoerd. Bij de gezinsvoorlichting zal er op worden toegezien, dat degenen, die voorlichting geven van dezelfde le vensovertuiging z(jn als degenen, die de voorlichting ontvanger De status van de Gezinsraad is nog in bespreking b\j het Kabinet. Er zullen 16 leden zijn. waarvan aan te wijzen door de protestantse groeperingen 5. de rk groeperingen 5. de joodse 1. de humanis tische 1 en door algemene groeperingen 4. Overigens zal het nog wel even duren, voor de Gezinsraad er is. Met het Kabinet zal overleg worden geopend om te komen tot een beleidslijn voor de bejaardenzorg. Wat de gerepatriëerden betreft, er zal een onderzoek worden ingesteld naar de aanpassing van hen hier te lande. De bewindsman bestreed de opvatting, dat de aanpassing alleen bemoeilijkt wordt door gebrek aan eigen woonruimte en werk. Vaak beginnen pas daarna de eigenlijke moeilijkheden. Er wordt naar gestreefd, zoveel mogelijk eigen huis vesting te verkrijgen. Waar in de huis vesting in contract-pensions onvolkomen, heden voorkomen worden correcties aan gebracht. Met een herziening van de pen si onp rijzen is reeds een aanvang ge maakt De avondvergadering werd gisteren gepresideerd door orof. Gerhrandy. Hij kwam een paar minuten te Iaat, waar om dr Schouten maar vast in de presi dentiële zetel was gaan zitten. Hij heeft echter de hamer niet behoeven te han teren. Het eerste, dat prof. Gerhrandy deed, nadat hij zijn plaats had ingenomen, was het op charmante wijze maken van z(jn excuus voor zijn late komst. Wanneer het debat over de begroting van Maatschappelijk Werk wordt voort gezet is nog niet bekend. Vanmiddag be gon de Kamer met de behandeling van de regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening (Vestigingswet Bedrijven). Daarna zal in dagvergaderin gen de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden behandeld. Don. derdagavond begint de bespreking van de begroting van Overzeese Rijksdelen. Deze zal geheel in avondvergaderingen worden afgehandeld. Verhoging schadeloosstelling Kamerleden In totalitair land is iedere vergoeding voor verplicht applaus te veel niet onttrekken aan de gedachte, dat hier intelligente wezens werkzaam zijn, die met feilloos inzicht aan het organiseren zijn geslagen, zodat zij niet een samenleving voor de dag kunnen komen, waaraan de mens een hartig voorbeeld zou kunnen nemen. Hoe aantrekkelijk deze gedachte voor velen ook moge zijn, toch ver menselijken we deze insectenwereld te veel, wanneer we een dergelijke ver onderstelling wagen. Alles wat In het nest plaats vindt, is In verreweg de meeste gevallen geen gevolg van eigen keus, of van verstandelijk overleg der dieren, doch is een uitdrukking van het totaal hunner instincthandelingen. Er bestaan bijv. zogenaamde oog stende mieren, die graankorrels ver zamelen en deze naar het nest dragen, waar de vruchtjes ontdaan worden van het kaf. Hierdoor zou in het mie rennest een opeenhoping van schillen kunnen ontstaan, waardoor de werk zaamheden in de kolonie ernstig ge stoord zouden kunnen worden. We zien dan ook, dat de mieren op enige afstand van het nest een afvalhoop maken, waarop alle schillen keurig worden gedeponeerd. Eigenlijk hadden we van de mieren met anders ver wacht, maar desondanks zijn we bereid hun inzicht en het gevoel voor netheid te waarderen. Toch blijkt het aan inzicht bij deze handeling geheel te mankeren, want bij een mierennest, dat vlak bij de rand van een steile berghelling was gebouwd en waar de mieren dus niet anders te doen hadden dan het afval van de helling te kieperen, volgden zij hetzelfde instinct en brachten de schil len een heel eind buiten het nest, waar zij een afvalhoop maakten tegen een hoger gelegen helling, zodat alle schil len direct weer naar beneden in het nest vielen Onverdroten ging het ijve rige volkje echter voort met deze vruchteloze opruimingswerkzaamhe- Het instinct, dat de Zuid-Amerikaan se trekmieren noodzaakt in lange, aan eengesloten colonnes op roof uit te trekken, moge de strateeg in verruk king brengen, maar inzicht en vrije keus ontbreekt ook in dit geval. Want toen de spits van een dergelijke op tocht werd afgebogen, zodat de voorste rijen ten slotte tegen de achterste rijen aansloten en de dieren dus in een kring marcheerden, liepen de mieren twee dagen aan één stuk doelloos in het rond, eenvoudig omdat het in stinctieve consigne luidde ..volg je voorman". Processierupsen hebben op deze wijze zelfs een volle weck in een kring gelopen. 355 maal in het rond, en waren dodelijk uitgeput en bijna verhongerd toen een medelijdende toe schouwer ten slotte de „magische" cir kel verbrak. Het instinct volgend, gaan deze dieren dóór, zij móeten doorgaan tot het bittere einde, d.w.z. tot de dood er een eind aan maakt. Het kenmerkende van het instinct is echter niet dit ridicule uiterste, maar hét gericht zijn op één doel, een doel, dat aan het dier onbekend is. Daarover morgen (Nadruk verboden) (Van onze Parlementsredacteur) Voor de Tweede Kamer gistermiddag besloot tot aanvaarding van de wetsont werpen tot verhoging vande schadever goeding voor de leder, van"dit college en van de tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer is er nog we! een en ander over gezegd. De heer Gortzak (comm.) had bezwa ren tegen de voorgestelde verhogingen, omdat het werkende volk een loonsver hoging van meer dan 5 pet is onthouden, omdat, zij het met opofferingen, het Ka merlidmaatschap van het huidige bedrag wel kan worden vervuld en tenslotte om dat voor vele Kamerleden de vergoeding voor hun lidmaatschap slechts bijver dienste is. De heer Burger (Arb.) vond de bestrijding van de heer Gortzak al te gemakkelijk. Hij wees er op, dat ander halve eeuw geleden de vergoeding gesteld werd op f 4000, zodat de waardering toen naar verhouding veel groter was. Bovendien is een politieke functie altijd onzekere. De redenering van de heer Gortzak achtte hij van diens standpunt uit juist: in een totalitair geregeerd land behoeft een volksvertegenwoordiger slechts te applaudisseren en dan is f 10.000 inderdaad te veel. Maar In een democratie doet een Kamerlid wel iets nders. Overigens constateerde hU, dat Paul de Groot, één der communisten, in- (Aduertentic; Met Rheumatlsche Pijnen moet U niet door blijven lopen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze ledematen die bevrijding van stram heid en pijn. derdaad zo weinig in de Kamer komt, dat vbor hem dé schadeloosstelling wel te hoog kan worden geacht. Minister Beel zag als achtergrond, dat het Kamerlidmaatschap beschikbaar moet blijven voor :edereen, zonder el te grote financiële offers De roeping moet kunnen worden vervuld met behoud van de verantwoordelijkheid voor het gezin. Vermeerdering van werkzaamheden, het nodig zijn van administratieve hulp en de verhoging van de kosten van levens onderhoud wettigen de voorgestelde maatregel. Vergelijking van schadeloos stelling (geen bezoldiging» met lonen en salarissen is cardinaai fout. De heer Gortzak betoogde in tweede instantie, dat een groot deel van de Ka mer helemaal geen schadeloosstelling verdiende, omdat zü niet de belangen van het Nederlandse volk, maar dat van de Amerikanen dienden. Zij moeten dan maar in dollars worden betaald en dat gebeurt ook gedeeltelijk, zo riep hy uit, welke opmerking met hoongelach werd ontvangen. Aangezien de voorzitter deze opmerking beledigend achtte moest de heer Gortzak haar terugnemen. Voorts deed hij een aanval op N.V.V.- vertegenwoordtgers. die op een congres anders stemmen dan in de Kamer. Zijn opmerking, dat h(j tot het vraagstuk zou terugkeren lokte opnieuw gelach uit. Voor de stemming legde ds Zandt (SGP) de verklaring af, tegen te zijn, gelet op de hoogte der uitgaven, die om bezuiniging roepen en de omstandigheden van vele anderen in den lande. Voorts verenigde de Kamer zich met 8 naturalisatiewetsontwerpen, totaal 158 personen betreffende, een tweetal be grotingswijzigingen en een wetsontwerp tot %vijziglng en aanvulling van het tarief van invoerrechten in verband met de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Vervolgens werd de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken voortgezet. De replieken leverden geen Als het werk u zwaar valt.. sandeweg Uw gehele oordrenkt. slapte en tosheid verdrijft en U v (Vervolg van Pag. 1) T")E SAMENSTELLING van het bestuur heeft de minister zich als volgt voor gesteld: uit het arrondissement waar het Bureau gevestigd is, zijn de president van de rechtbank, de deken van de Orde van Advocaten en een door de minister aan te wijzen kantonrechter, lid. De twee ver dere leden van het bestuur zullen be noemd worden door burgemeester en wethouders van de gemeente waar het Bureau gevestigd is: één uit de kringen van het gemeentelijk bestuur binnen het arrondissement en één uit werknemers kringen. Op deze wijze wil de minister kennelijk naast het juridische ook het sociale element, dat in deze materie een belangrijke rol speelt, in het bestuur tot zijn recht doen komen. Of B. en W. van de plaats waar het Bureau gevestigd is. nu het meest ge schikte college is om deze benoemingen te doen, valt nog te betwijfelen; de kans dat ze veel een plaatselijk cachet zouden krijgen, is niet geheel uitgesloten. De vertegenwoordigers van het sociale element zullen zoveel mogelijk voor het gehele arrondissement representatief moeten zijn. ÜOVENDIEN neemt de minister aan. dat het lid uit de werknemerskringen, alleen al omdat hij uit deze kringen komt, in zekere zin de cliënten van het Bureau vertegenwoordigt. Nu is het zeer aanvechtbaar te bewe ren, dat zij die gratis juridische bijstand nodig hebben, alleen maar of voorname lijk uit werknemerskringen zouden voort komen. Men hoeve slechts te denken aan de kleine zelfstandigen, de gepensionncer- den, en diegenen die door ziekte of tegen slag tot de groep van on- of minvermo genden zijn gaan behoren. Als men een werkelijke „cliënten-vertegenwoordiging' in het bestuur van het Bureau wil, zal men de vertegenwoordiger uit een rui mere kring moeten kiezen. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid dat de cliënt naar vermogen voor de kosten van de juridische bijstand betaalt. Het Bureau mag hem een redelijke ver goeding in rekening brengen. Merkwaardig is echter, dat bij de vast stelling van deze vergoeding niet alleen rekening wordt gehouden met de finan ciële positie van de rechtzoekende en met de aard en omvang van de door het Bureau verrichte werkzaamheden, maar ook met het bereikte^ esultaat. men bij het bepalen van de vergoeding wel met de eerste twee factoren rekening mocht houden, maar nooit met de resul taten die de rechtskundige bijstand van de advocaat voor zijn cliënt had opge- De practijk was misschien wel eens anders, maar in het algemeen werd aan deze ere-regel toch de hand gehouden. Wil de minister de advocaten een wet telijk aanknopingspunt geven om deze regel af te schaffen, waardoor de advo caat belanghebbende bij de afloop van de zaak zou worden? Vele advocaten zul len dit in strijd met de eer en waardig heid van hun beroep achten. Moet er misschien aan het onderwerp van minister Donker nog wat geschaafd worden, ieder zal er zich over verheugen, dat deze zaak te berde is gebracht. Wij ziging van het huidige stelsel is geboden. Weekstaat Ned. Bank Vordering van banken gestegen Behalve de normale ontspanningsver te balans der Nederlandse Bank van 9 De netto-deviezenreserve is met f 6.5 min. toegenomen tot f 1584 5 min. zodat goud eviezen stegen tot f4323.5 min. Het tegoed der handelsbanken is versterkt met f58 min tot f520 min. het credietsalddo van het Rijk met f 13 min tot f 524 min. Waarschijnlijk hebben de belastingbetalingen het vervallen schat kistpapier met een dergelijk bedrag over troffen. Voorschotten verminderden met f 6 min, tot f 33.3 min, bankbiljetten van f 3210 min tot f 3140 min. Daggeld blijft een half procent. Verkorte weekstaat in millioenen guldens. 9/11 2/11 Staa 216.6 216.6 1.000.0 1.000.0 2 775 3 2.775 3 Zilv. munt en mat16.8 16.4 Vord. en pap. in buit. geld 1.554.9 1.540.9 Buitenl betaalmiddelen 0.9 0.7 Vord in guld. uit betalings- accoorden 220.7 217.6 Diverse rekeningen 35.7 35.0 Passiva; Bankbilj loude) 31.0 31.0 Banbilj. (nieuwe) 3.139.9 3.209 7 Rek.crt saldo schatk. 524.3 511.7 Idem biiz rekening 1.200.5 1.200.5 Saldo's v banken in Ned. .--19 9 462.0 aldo's 87.2 saldo's 27 1 Op 1000 meter Ook olie gevonden bij Rotterdam Bij de boring der Nederlandse Aard olie Maatschappij nabij Rotterdam-Schle- broek is oo een d'evte van circa 1)00 een geringe hoeveelheid aardolie aange troffen. Een nader onderzoek zal moeter uitwijzen of deze vondst van enige eco nomische betekenis is. Laagste 4.495.000 Weg Burgerveen-Rijswijk aanbesteed De aanleg van de aardebaan voor gedeelte van Rijksweg 4 a (Burgerveen- Rijswijk) is gisteren aanbesteed. De hoog ste inschrijver was het aannemingsbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam vooi f 6.794.000 en de laagste N.V. Aannemings- tschai H'i Amsterdam voor f 4.495.000. Stafoefening voor officieren in landsverdediging Vandaag, morgen en overmorgen wordt onder leiding van de chef-Generale Staf. luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman. in de Prinses Julianakazerne in Den Haag een oefenine in de landsverdediging be houden. waaraan circa 160 opper-, hoofd en subalterne officieren deelnemen. Het vorig jaar is een soortgelijke oefening ge houden. Lt.-kol. Broekmeijer wordt dir. luchtmachtschool Binnenkort is de benoeming te ver wachten van luitenant-kolonel M. W. J. M. Broekmeijer tot directeur van de luchtmachtschool in Den Haag, die bin nenkort wordt heropend. Luit.-kolonel Broekmeijer was tot nu toe hoofd van de sectie operaties van het commando lucht verdediging. Verder is tijdelijk benoemd on aange steld bij de generale staf tot brigade-gene raal, de kolonel P. Gips, van de generale staf. Brug over de Brielse Maas Het college van Ged. Staten van Zuid- Holland heeft hi wordt gehoopt met steun een brug te bouwen over die een verbinding zal Rozenburg en Voorne. Het college stelt de Staten voor deze brug met de daarop sluitende wegen op het provinciale we plan te plaatsen. Het tracé heeft lengte van ongeveer twee kilometer. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned Herv. Kerk "Beroepen: te 't Zandt-ftoez.)- R.-K. de Jong, cand. te Heiloo; te Houten (U.) R. W. Steur te Ouddorp. Bedankt: voor 's-Gravenhage (als zie kenhuispredikant) J. Germans te Ensche de. Geref. Kerken Beroepen: te Middelburg (vac. H. Veld kamp) T J. Hagen te Lemelerveld; Hardenbcrg (vac. H. Sweepe) J. van Ree ven te Dirkshoorn. Tweetal: te LIsse F. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Genemuiden. Prof. dr Th. L. Haitjema werd gehuldigd Prof. dr Th. L Haitjema, kerkelijk hoog leraar der Ned. Herv. Kerk aan de Gro ningse universiteit, is gistermiddag aldaar gehuldigd i.v.m. zijn 30-jarig jubileum als hoogleraar. Veiu sprekers wezen op de bij zondere betekenis van prof. Haitjema vooi de theologische wetenschap en voor d« Ned. Herv. Kerk in het bijzonder. Bij af wezigheid van de rector-magnificus voer de prof dr Th. C. v. Stockum namens di senaat het woord. Vervolgens spraken prof. dr H. de Vos, voorzitter van de fa culteit der godgeleerdheid en de heer J. Boneschansker, voorzitter van de facul teitsvereniging. De praeses van de Gene rale Synode, H. J. F. Wesseldijk, bracht prof. Haitjema de dank van de synode over voor de generatie van predikanten, die hij heeft opgeleid en die thans dienst doen in de Ned. Herv. Kerk. Hij was dank baar dat het Haitjema is geweest, die zo veel studenten een goed dogmatisch fun dament meegaf voor hun toekomstig ambt. Ds Wesseldijk schetste prof. Haitji ma als een man van grote invloed in Ned. Herv. Kerk en op de synodes dier kerk. Namens de oud-leerlingen voerde prof. dr A. A. van Ruler uit Utrecht hét woord en bood de hoogleraar een boek werk aan onder de titel „Schrift en Volk" een bundel studies, samengesteld door vrienden en oud-leerlingen, als teken hoge waardering en dankbaarheid. Personalia Dr. F. L. J. Jordan zal op 16 Nov in Utrecht het ambt aanvaarden van ge woon hoogleraar in de inwendige ge neeskunde en de propaedeutische kliniek De promotie van dr mr J. A. Oos- terbaan, Doopsgezind predikant te Haar lem, tot doctor in de theologie aan de gem. universiteit te Amsterdam, schiedde cum la ude. Het lied der aethergolven nieuwe gezichtspunten op. Minister Beel j deelde nogmaals mede, dat de kwestie i Voor der oud-gepenslonneerden als urgent be- Gram schouwd wordt, dat de gemeenteclassi ficatie voortdurend dc aandacht heeft, dat reeds deze week een bespreking Is gearrangeerd met betrekking tot de ver betering van de burgemeesterssalarissen, dat gezocht moet worden naar een be vredigende financiële oplossing voor de kosten van de blokploegen voor de Be scherming Burgerbevolking en dat alle pensioenverhogingen, ook voor Indische pensioenen, op 1 Januari a.s. zullen ingaan. De begroting van Binnenlandse Zaken werd tenslotte zonder stemming goedge keurd (communisten tegen). Ook ver enigde de Kamer zich zonder debat met de begrotingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Provin ciefonds. DONDERDAG 12 NOVEMBER ersum 1. 402 m. KRO- 7.00 Nieu 7.45 Morgengebed 8.00 Nii 7.10 '2 33 Kront. 900 Nieuws 1.15 Mededeli 9 40 Schoolradio NCRV; 10.00 orkest 2.00 „Mag ik 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor Mijn naam Is Cox". ;en 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus 1 recital 3.00 Voor de z tulnbouwmededellnge nble 12.50 Cram. l.C 1.30 Metropol* Nieuws 1.20 Piano en altviool 1.45 Gram NCRV; 2.00 Gram. 2 25 Kamermuziek 2.4 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3 30 Sopraan ei 9.30 Wedstrijd i AVRO; 7.00 Nlei Een pracht van n btftS 27. „Nee, maar ik ben hier toch lievér geen afhóuwertjé. vader. Ik hou niet van 't vissen, zoals opa en u." „Maar als de teelt nu eens slecht blijft, zou je dan willen, dat je moeder in 't veldje bezweek, Job? Of dat Aagje ziek werd?" „Nee..ee.... ik hou veel van moeder. Maar Job leunde tegen de mast. Het was, als had hij een tik met de roerpen gekregen. Hij had al aan zoveel mensen gezegd, dat hij niet op een logger zou varen! Wat zou tante Dién lachen als hij toch afhouwer werd. Taal legde een hand op zijn schouder. „Schrik je er zo van?" „Tante Dien zal wel zeggen: „Job heeft hoog van de toren geblazen, nu gaat hij toch naar een logger." „Wat tante Dien denkt en zegt, blijft buiten be schouwing. Misschien wordt de teelt in 't laatst nog gezegend. Maar met die andere mogelijkheid moet je toch rekenen, Job. Ik was nog jonger dan jij. toen ik voor de eerste maal met de vloot mee ging. En al verstonden de Schotse meisjes me bijna niet, toch moest ik telkens van Holland vertellen. Ik begrijp wat er nu in je om gaat. want voor mij zou het zwaar zijn, als ik aan de wal werken moést. En toch zal ik. als hét niét anders kan, dat offer bréngen Taal werd naar het vooronder geroepen Jobs plezier was verdonkerd. Neerslachtig ging hij met zijn vader naar huis. Zijn moeder droeg nog de Zondagse kap. Maar het Zondags gevoel ging wat wijken. Morgen zou Dobbe het ruime sop weer kiezen. En overmorgen boette Kniertje weer in het %ld. Een bang voorgevoel beklemde haar borst, En wat scheelde haar jonkie? Hij was nu zo stil! Dobbe onderhield zich met Aag. „Ga een poosje naar Schotland, je zult er welkom DOOR ANNIE VREELAND zijn, kind. Verandering van lucht zou je goed doen. En de reis hoeft jou niets te kosten. Olga moet de grootjes dan maar eens helpen." Even aarzelde Aag. Schotland was mooi! Dit had ook opa verteld. Maar „In Schotland zou ik nog meer aan tante Ploon denken. Iedereen zegt dat ik zo op haar lijk. Soms weet ik niet, wie ik bentante Ploon of Aagje Taal." „Je bent Aagje natuurlijk. En die angst mag je bij God brengen, kind. Maar je moet er met de dokter ook over spreken." „Dat heb ik zo dikwijls gezegd. Dobbe", zei Kniertje. „Ik zal wel eens gaan Maar moeder kan nu niet alleen zijn", zei Aag. De volgende morgen werd de plunjezak volgestopt. „Je kan er weer tegen, heb je nou alles. Dobbe". zei Kniertje. „Ik zoek mijn pypje". „Hier is het, vader", zei Job. „Ik wou dat je thuis blijven kon, Dobbe, ik ben zo beklemd", klaagde Kniertje. „Je moet vertrouwen. Wolken, weer en winden wyst God spoor en baan. Bij Hem zijn we veilig. Hij weet wat voor ons het bes-te is, Kniertje Opa ging mee naar de haven. Vroeger had zijn Aag hem naar de logger gebracht Zo vrolijk als onlangs vertrok Dobbe niet. Hij bracht zijn spullen aan boord, kwam nog even bij Kniertje terug Ze klemde zich aan hem vast. „Was je al maar weerom. Dobbe" „Moed houden. Kniertje" „Behouden teelt dan maar. Dobbe." „Behouden teelt, vader", zeiden Aagje en Job. „Behouden teelt, Dobbe", zei opa Mink. De herstelde motor knorde en gromde De wind dolde met de driekleur en Shell-vlaggetjes. De zware tros werd van de wal losgemaakt. Het tij was nu mee. Kalm en zonder ongelukken verliet de logger de haven Op de golven werd het scheepje snel een dansende stip. 1.00 Orgelspel 1.25 uws 2 10 Mededeling l Voor de scholen 4 i Wetenschappelijk - agboek 12 15 Concert 12 45 Voordracht 1 'arlementsoverzicht 1.15 Dansmuziek 1 loncert 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor rouw 4 00 Recital 4.30 Gram. 4.45 Liet ale's dagboe rie 5.45 I» 7.15 Voor 8.25 Spor 7 45 Hoorspel 8.00 Ni< v. programma 9.00 is- en meisjesscholen 9 30 programma 10 30 Hoor- 00 Nieuws 11.15 Actuall- nur.lek 12.05 2.56—1.00 Nlei Gram. 5.15 Voor de kinderen 6 15 Gram. Vbor de soldaten 7 00 Nieuws 7.40 Gram, Politieke causerie 8 00 Verzoekprograr 8.10 Klankbeeld 8.40 Gram 8,45 Concert Ethnologische muziek 10.00 Nleu,ws 10.15 BBC. Ultzendini Advertentie TE VEEL LOF? Het Veluws Kerkblad schrijft over de nieuwe bijbelleesmethode „DE BIJBEL EN ZIJN BOODSCHAP": „Met vreugde en dank vestigen wij de aandacht van onze lezers op deze zeer, zeer belangrijke uitgave." Te veel lof Probeer eens een deeltje en U zult toestemmen: geen woord te veel. Prijs 4.15 per deel. In de boekhandel verkrijgbaar- Jóngblood's Uitgevt saak c. Leeuwarden Meer eerstejaars dan vorig jaar Evenwel minder te Leiden, Utrecht en aan S.U. Uit voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek met be trekking tot het aantal eerstejaars studenten. dat zich voor het academische 1953/'54 bij één de, Nederlandse en hogescholen tot medio October liet inschrijven, blijkt dat het totaal aantal eerstejaarsstudenten op genoemde datum 3298 bedroeg tegen 3221 op 15 October 1952 (stijging 2 procent). Aan de vrijwel onafgebroken daling van dit aantal sedert 1947/'48 is blijkbaar een einde gekomen. De tóeneming was het sterkst bij de •ie „kleinere" universiteiten: Gronin gen, Amsterdam (Vrije Universiteit) en Nijmegen (14 procent). Bij de hoge scholen bedroeg zij 12 procent. Het aan tal eerstejaars bij dc drie grootste uni versiteiten (Leiden. Amsterdam S.l" en Utrecht) daarentegen nam met 8 pro cent af. Voor de faculteit der technische weten schappen, economische wetenschappen en geneeskunde steeg de belangstelling met resp. 7, 20 en 9 procent. Zij nam o.a. af by de faculteit der godgeleerdheid (26 procent), wis- en natuurkunde (4 pro cent), letteren en wijsbegeerte (5 pet.). Prof. dr A. G. van Melsen, hoog leraar in de wijsbegeerte te Nijmegen, is benoemd tot eredoctor van de Duques- ne universiteit te Pittsburg, waar hij vorig jaar gastcolleges heeft gegeven. AKTE STAATHUISHOUDKUNDE DEN HAAG. 10 Nov. Geslaagd voor de akte staathuishoudkunde; J Slevening Am sterdam; J Smit. Utrecht; P Visser, Baren- AKTE STAATSINRICHTING DEN HAAG. 10 Nov. - Geslaagd voo akte Staatsinrichting H Th Coops. He* en J C Davits. Weert. EXAMENS WISKUNDE DEN HAAG. 9 Nov Voor het a examen wiskunde M O. K I ls geslaagt Overdijk. Slikkerveer. Voor akte-ex kunde L.O.; G J D Runia, Dedem C Slob.' Amsterd t en J H Mossink. Hil- wiskunde M.O. K V AMSTERDAM. 7 Nov. - VU. Geslaagd GRONINGEN, cand ex econ we ningen. I No\ >v. Geslaagd d< Iskunde; de heren G van Raes Den Haag en R A Tak te loctoraal examen biologie- mevr eboer-Clauslng te Vlaardingen xamen natuurkunde: de heer G Leiden. Candidaatsexamen f ii sit der wis- en 'oorwijk te Voorburf irtsex.: L t N Baart „J voor sen ïej A J Th J Klas sn Utrecht; W. H J M van Be< M Zijp, Purmerend; N A W M Claó en J J C Ament. Roermond. UTRECHT. 10 Nov. Geslaagd vi Hekkeium, Nijm schten: A M dé Lan- itlaanscn. na t.an- and mdheeikunde; H F J M Wegverkeer eiste weer drie doden in R ter- Gisteren eiste het verki dam twee mensenleven Op de Schulpweg in Rotterdam-Zuid werd de 37-jarige W. J. Maas-Van Noort, die te Rhoon woonde, met haar bromfiets aangereden door een auto. Voor de zie kenauto arriveerde bleek ze reeds te zijn overleden. De 70-jarige oud-politieman F. P. J. v. d. Luur van de Hillevliet werd op de Beijerlandselaan in de Maasstad van ach teren door een tram aangereden. Van der L. werd met het hoofd tegen de straat geworpen, hetgeen hem het leven kostte. Op de rijksweg Breda-Roosendaal onder de gemeente Eiten is de 34-jariee ir torrijder C. J. van O. uit Roosendaal volle vaart tegen een slippende auto ai gereden en onder dit voertuig geraakt. Hij was vrijwel op slag dood De man gehuwd en vader van acht kinderen. In Harlingen 4 gevallen van paratyphus Eendeneieren vermoedelijk niet lang genoeg gekookt In Harlingen zijn vier gevallen van p; r.atyphus geconstateerd. Het bejaarde echtpaar S., de gehuwde zoon en de buur man, Van K., werden plotseling ernstig ziek. Zij zijn op advies van de huisarts naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Daar werd geconstateerd, dat het hier gevallen van paratyphus betreft, vermoedelijk gevolge van het eten van niet lang ge noeg gekookte eendeneieren. De inspec tie van de volksgezondheid zal een on derzoek instellen omtrent de oorzaak cr de te nemen maatregelen. Beroep verworpen De 44-jaiige inwoner van Bussum H. P. is er van beschuldigd de 58-jarige boswachter A. van der Schagt uit Hil versum van het leven te hebben be roofd op 17 Juni 1947. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde P. tot 20 jaren gevangenisstraf, welk nietigd werd door de Hoge Raad. De zaak werd verwezen naar het gerechts hof te Arnhem, dat hem tot 18 jaar veroordeelde. Weder ging P. in cassatie. Thans heeft de Hoce Raad het beroep verworpen. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen voor. om de slichting Provinciaal Rheumacentrum Zuid-Holland over 1954 een bijdrage, groot f 37.126,50 te geven. Faillissementen ievitsoark 27. Voorhout, cur mr ary. Breda. VERNIETIGD: fa Familie Lankwa inn A C E Lankwarden en E H v SURSéANCE i leubelen Indus ent Jr en C J Eylai

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2