ïlicuwc £eiter()i> GTouranl Staan voor ons klaar Truman zou een Russische spion in dienst hebben gehad! Hij is gedagvaard, want Republikeinen hebben het zwart op wit (White) Prins Bernhard onderweg naar Ethiopië Gratis juridische bijstand Churchill gaf een telefoontje aan Eisenhower Kolonel Jac. Smael heden bij een auto-ongeluk gedood Wist II WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2,— per maand; 0.47 per week Vier en dertigste jaargang No 9887 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUE-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stootvast! dt Is 9teb(eves «go btrt ia tegljeaspott" Zie pag. 3 Discriminatie van „ras"-Amerikanen onderling AAN NIEMAND minder dan aan Truman, oud-president van de Ver. Staten, is in het Waldorf-Astoria Hotel te New York, waar hij ressor teert, een dagvaarding overhandigd. Truman moet a.s. Vrijdag voor de commissie van „on-Amerikaanse-activiteiten" van het Huis van Afge vaardigden verschijnen en wel als getuige in de zaak van wijlen Harry Dexter White. Voornoemde White zou door Truman tot directeur van het monetaire fonds zijn benoemd, ofschoon Truman uit een desbetreffend rapport van de Amerikaanse Federale recherche kon weten, dat deze White een Russische spion was. De Republikeinen beweren dit zwart op wit te hebben. De dagvaarding ging vergezeld van een strafbedreiging, indien Truman aan de oproep geen gehoor zou geven. Het feit, dat hij dit ambt van president heeft bekleed, beschermt hem niet tegen een dag vaarding van de commissie uit het Congres. Ook de voormalige minister van Buit. Zaken, Byrnes, moet zich verantwoorden. rapport van de inlichtingendienst Aan Ass. Press ontlenen wij. dat kort. nadat een medewerker van Truman de pers er van verwittigd had dat geen dag vaarding was uitgereikt, een man ver scheen, die verklaarde: „U behoeft niet langer te wachten, ik ben van de com missie Harold Velde (de naam van de Republikeinse afgevaardigde, die voor zitter de zoek. Red.) en heb zojuist de daevaar- ding uitgereikt. Deze ambtenaar stelde zich aan Truman voor als George Cooper, een man die vroeger werkzaam was voor de politie te Washington. Later vertelde Cooper, dat Truman hem prompt herkend had en hem zelfs de hand schudde, toen hij de hotelkamer binnenkwam. Toen hij na overhandiging van de dagvaarding de kamer verliet, zei Truman: „Vertel de journalisten vooral, dat ik je er niet uit gegooid heb". De commentaar van Tru man luidde: „Die Republikeinse jongens en de pers zijn er altijd op uit, publi citeit te verkrijgen". Toen men de oud president vroeg, of hij aan de dagvaar- Hier de foto van wijlen Harry Dexter White, die indertijd door Truman, toen deze nog president was der Ver. Staten, tot directeur van 't monetaire fonds was benoemd. Van Republi keinse zijde wordt nu beweerd, dat deze White een Russische spion was en Truman zulks bij diens aanstelling geweten heeft. Een onverkwikkelijke geschiedenis. ding gevolg zou geven, zei hij „Wacht maar af. wat ik zal doen." Volgens A.F.P. heeft echter de secretaris van Truman meegedeeld, dat hij aan de op roep gehoor zal geven. Wat is nu de kem van de tenlastelegging? White, die enige jaren geleden is ge storven, werd begin 1946 tot directeur van het Internationaal monetair fonds benoemd, hetgeen een promotie voor hem betekende, hoewel de federale re cherche een rapport naar het Witte Huis had gezonden ter attentie van Truman, waarin White er van werd beschuldigd communist en bovendien een spion voor de Sowjet-Unie te zijn. Om het tijdstip waarop dit rapport door Truman is ont vangen. draait nu de gehele zaak. Was dit vóór of na de benoeming van White? Gouverneur James Byrnes, die in die tijd Trumans minister van buitenlandse zaken was. en die eveneens is gedag vaard, heeft verklaard, dat hij in 1946 heeft ontvangen over de betrekki van Harry Dexter White met de com munisten. Hij had er toen terstond bu Truman op aangedrongen. White's benoe ming ongedaan te maken. Dat had Tru man ook gedaan door White (met Tru mans eigen woorden:) „toe te staan zijn ontslag te nemen". Byrnes zegt het rapport te hebben ont vangen de dag vóór de goedkeuring van Prins Charles krijgt gouvernante Prins Charles, de Britse troon opvolger, die Zaterdag a.s. vijf jaar wordt, heeft een gouvernante ge kregen, die hem lezen, schrijven en rekenen moet leren. Een woordvoerder van het Buckingham Palace deelde de be noeming mede van de 31-jarige mej. Catherin Peebles. Mej. Peebles heeft vroeger ook prins Michael, de zoon van de hertogin van Kent. les gegeven. Prins Charles kan zijn eigen naam schrijven en reeds enkele eenvoudige sommetjes maken, aldus A.P. Een persfotograaf, die gisteravond een plaatje wilde maken van ex-pre sident Truman, nadat deze was gedag vaard om voor de Congrescommis sie voor Onderzoek naar Anti-Ame rikaanse Activiteit te verschijnen, beklaagde zich erover, „dat Turman niet somber genoeg keek." ,U doet niets anders dan glimlachen", aldus zijn klacht. Truman grijnsde opnieuw en verklaarde: „U zult mij nooit knippen als ik een triest gezicht zet sproken, dat deze de Senaat onmiddellijk moest verzoeken, in verband met dit rap port, geen besluit te nemen en daarop de benoeming moest intrekken. Maar, zo Tot gewoon hoogleraar zei hij, de Senaat had zijn besluit reeds teit der letteren en wijsbegeerte genomen. R.U. te Groningen is benoemd om on- Geheel Amerika houdt zich op het j derwijs te geven in de opvoedkunde, dr| ogenblik met het geval-White bezig. HetH. Nieuwenhuis, thans leider van het White's benoeming door de Senaat. (Jp j Gem. Paedagogisch Centrum te Den i de dag zelf had hij met de president be-1 Haag. is er opzienbarend genoeg voor, want „ofwel procureur-generaal Brownell wil beweren, dat iemand in de omgeving van de toenmalige president gebruik van Tru man heeft gemaakt, ofwel hij beschuldigt een ex-president van de Verenigde Sta ten van landverraad", zoals de landelijke voorzitter van de democratische partij Mitchell het heeft uitgedrukt. De tegenstanders van Truman staan niet stil. Prompt heeft de „Commissie voor on-Amcrikaanse Activiteit" enkele der beruchte „pompelmoes-documenten" gepubliceerd, afkomstig van Chambers. Deze stukken hebben indertijd bijgedra gen tot de veroordeling van Alger Hiss Men wil er nu ook mee aantonen, dat White een spion is geweest. Een rege- ringsdeskundige houdt vol, dat de „pom pelmoes-documenten" door White ge schreven zijn. Voornoemde Chambers heeft ze van White gekregen, toen deze in de periode van '45 tot '46 onderminis ter van Financiën was. De documenten zijn gevonden in een uitgeholde pom pelmoes, welke Chambers (voornaamste getuige tegen Alger Hiss) op zijn boer derij in Maryland bezat. Truman: geen hysterische vrees hebben Truman heeft later een rede gehouden voor studenten van de New-Yorkse versiteit. Hij kwalificeerde het als lachelijk", dat hij de communisten met fluwelen handschoentjes zou heoben gepakt. By alles wat ik als p-esident deed ter bestrijding van heb ik steeds getracht de rechten het individu te beschermen. De van Truman kan als een antwoord c_ beschuldiging van de Amerikaanse "pro cureur-generaal Brownell worcien be schouwd. Althans sprak hij over perso nen. „die de vrees uitbuiten ter bevor dering van extremistische doeleinden" Truman wijdde het grootste gedeelte van zijn rede aan een verzoek der Congres- commissig om haar handen af te houden van de scholen en kerken. En hij waar schuwde: „Indien de Amerikaanse lege ring geen onderscheid maakt tussen de werkelijke gevaren van het communisme en de hysterische vrees er voor. dan liggen er kwade tijden in het verschiet." Chauffeur De Baat thans vrijgelaten De 24-jarige Nederlandse chauffeur Dirk de Baat ls gisteren tegen storting van een borgtocht van 7000 mark (f 6300) inderdaad in vrijheid gesteld. Hij is inmiddels naar Nederland vertrokken. Hij werd, zoals be kend, gearresteerd na het verkeersonge luk op de Wiedbachbrug, waarbij zes men sen het leven verloren. De Baat is inmiddels in zijn woonplaats Streefkerk aangekomen, maar in op dracht van zijn advocaat was hij voor niemand te spreken. Ploegend meisje (16) onder tractor gedood Bij het ploegen is gisteren de 16-jarige Wilhelmina Verhocve, dochter van een landeigenaar aan de 's Graveweg te Rot terdam in de omgeving van de ouder lijke woning om het leven gekomen. Zij bestuurde een tractor, waar de ploeg achter bevestigd was Toen dit werk tuig onverwacht achter een boomwortel bleef steken, maakte de tractor een draai en kantelde, met het gevolg dat het meisje van haar zitplaats viel en onder de tractor terecht kwam. Zij werd zo ernstig gewond dat zij reeds na enkele minuten overle' i. Dit is drs L. de Jong, nog wel bekend van Radio-Oranje als nieuws lezer en tegenwoordig chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, die gisteren aan de Gem. Universiteit te Amsterdam promo veerde tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte en in zijn proefschrift min of meer opzienbarende mededelingen deed over de gebeurtenissen in de Mei-dagen van 1940. Links de nieuwe doctor, rechts de echtgenote van prof. mr P. S. Gerbrandy, oud-premier te Londen en in het midden prof. Gerbrandy die hem feliciteert. Dakota vandaag vertrokken In speciale ijskast worden vele Hollandse producten meegenomen (Van onze correspondent Alfred van Sprang) ADDIS ABEBA (Ethiopië) "It/TET UITVOERIGE levensbeschrijvingen in verschillende talen en het afdrukken van statieportretten heeft de Ethiopische pers (er ver schijnen geen dagbladen in Addis Abeba, uitsluitend enkele weekbladen) de bevolking op de hoogte gebracht van het bezoek van Prins Bernhard. Het is de eerste maal in de geschiedenis, dat een lid van de Nederlandse Koninklijke familie de gast is van keizer Haile Selassie. De geste wordt dan ook algemeen op prijs gesteld. Het staat thans vast. dat Prins Bern-1 paleis. Er z\jn echter plannen om een hard op Nieuw Guebi zal logeren. Dat is nieuw paleis in moderne stijl te bouwen, het paleis aan de buitenkant van Addis no -du do a Abeba waar de keizer en de keizerin Nedeilandse Dakota PH-PBA, wonen. Oorspronkelijk was het een ge-1 waarmee Prins Bernhard en zijn ge wone villa. Een Oostenrijkse architect volg Vrijdagmiddag op het vliegveld heeft het voor de oorlog tot een paleis omgebouwd. Tor.u de Italianen in Eth:o-lvan Addis Abeba verwacht worden pië waren hebben Graziani en de Hertog zal verschillende Nederlandse pro-, 1041 ^0SthaOf eLÜ,U,n. 'ntrekK seriomen In ,ducten meebrengen. Een deel van de j ProHltC'pi'erBuys!"i'r gisteren per vlleg- gebreid en sindsdien oTficiëlê ingrediënten voor het diner, dat na*r Addis Abeba vertrokken "tl ouluwe PrincRomk^ n;„c-A-a i7 xt— de tocht van de Prins te verfilmen. Puns Beinhaid Dinsdagavond 17 No-|ligt in de bedoeijns deze reportage vember in de ambtswoning van de!spoedig mogelijk in het Nederlandse Nederlandse gezant aan de -keizer- j filmjournaal uit te brengen, lijke familie aanbiedt zal namelijk! In het vliegtuig waarmee Prins Bern- ui. Nederland afkomstig zijn. Het betreft onder andere kreeft, zeetong, j van de afdoiinc Afrika van het departe- verschillende soorten kaas, beschuit I ment van Buitenlandse Zak< en boter. Ook de bloemen de tafel versierd zal zijn komen uit Nederland. En zelfs de witte anjers welke de Prins in zijn knoopsgat pleegt te dragen. Teneinde een en ander in frisse toestand te kunnen overbrengen is het vliegtuig voor deze gelegenheid met een speciale koelkast uitgerust. Een van de eerste daden van Prins Bernhard na zijn aankomst in Addis Abeba zal z(jn het leggen van een krans van Nederlandse bloemen aan de vo< van het Monument der Bevrijding: ee 15 meter hoge gedenkzuil met een Leeu' van Judah erop, welke opgericht is i herinnering aan degenen, die hun leve gegeven hébben in de strijd om Ethiopië te bevrijden van de Italiaanse bezetting. Het is gebruikelijk om ter gelegenheid van een officieel bezoek de gastheer Nederlandse onderscheiding aan te den. In dit geval is dat echter niet moge lijk. Keizer Haile Selassie is namelijk al in het bezit van de hoogste Nederland: onderscheiding, grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Deze is hem bij de kroning in 1930 verleend. (Nadruk verboden) )E KLACHTEN over het huidige stelsel van gratis juridische bijstand aan - en minvermogenden zijn vele. Zowel or hen die deze bijstand bieden als or hen die hierop een beroep moeten doer., is de toestand onbevredigend to t is op het ogenblik zo. dat het Bu- van Consul'.atie aan een rechtzoe kende, van wie gebleken is dat hij niet voldoende financiële middelen be schikt om zich de medewerking van een advocaat te verzekeren, een advocaat ijst, die hem kosteloos juridische bij stand moet verschaffen. t is natuurlijk juist, dat men, onge acht of men rijk of arm is, in staat wordt gesteld zijn rechten te verkrijgen. In de huidige maatschappij is het echter onjuist de lasten, die deze gratis hulp met zich meebrengt, alleen op de schouders van de advocaten te doen drukken. Ook deze pro deo-zaken zijn dikwijls zeer in gewikkeld en tijdrovend en maar al te moet de toegewezen advocaat on- :n maken die vrij hoog oplopen. TN ONS LAND doen zich jaarlijks ge- middeld 15.000 van dergelijke pro deo- zaken voor. In de practijk blijft deze gratis hulp dan ook beperkt tot die ge- allen, waarin men het wettelijk niet zonder advocaat kan stellen, d.w.z. in de procedures voor de verschillende rechter lijke colleges. Van juridische bijstand in zaken, waarin dit niet wettelijk voorge- :hreven, doch wel zeer wenselijk is, kan i het huidige systeem geen sprake zijn. Andere bezwaren tegen het stelsel zijn nog: de omslachtige wijze, waarop be paald wordt of men voor gratis juridische bijstand in aanmerking komt, en de strakke onderscheiding tussen onvermo- genden, die niets, en minvermogenden, die de helft der kosten moeten betalen, waardoor het niet mogelijk is de cliënt overeenkomstig zijn financiële toestand te laten betalen. Al deze bezwaren maken een herzie ning van het hedendaagse systeem voor gratis juridische bijstand dringend nood zakelijk. Zoals gemeld is. hebben de genees heren Prins Bernhard vandaag naar Ethiopië te vertrekken. facul-1 aan rlp Persoonlijk heb ik niets tegen de Sjah Mossadeq: De Sjah moet regeren a de „vorst" van Engeland! Hij haalt twee korstjes brood uit zijn actetas voor z'n souper Mossadeq poogt telkens weer te bewij zen, dat de krijgsraad niet bevoegd is. hem te berechten. Hij dreigt of huilt, snauwt en grauwt tegen zijn verdediger, die voor „analphabeet" wordt uitgemaakt Deze raadsman, Bozorgmehr genaamd, heeft daarom het Hof duidelijk gemaakt, dat hij onder deze omstandigheden niet veel zeggen zal. Zijn pleidooi komt hier op neer. dat een krijgsraad niet bevoegd is, maar dat het opperste Gerechtshof Mossadeq moet berechten. Bovendien moet de Maijlis (Kamer) nog beslissen, of Mossadeq de wettige premier is of niet. Later zalen Mossadeq Hoe het Bermuda-plan werd uitgebroed Maar het voorstel kwam voor premier Laniel als een volkomen verrassing Volgens Reuter, zal Churchill waar schijnlijk op 1 December per vliegtuig uit Londen naar Bermuda vertrekken, voor de conferentie met Eisenhower en Laniel. Zoals eerder vermeld, wordt deze conferentie, die te Washington als zeer belangrijk wordt beschouwd, van 4 tot 8 December op Bermuda gehouden. De drie regeringsleiders zullen, elkaar in di weelderig ingerichte „Mid-Ocean Club' ontmoeten. Churchill zal dus niet naai Stockholm kunnen gaan om daar op 10 December de Nobelprijs in ontvangst nemen. Politieke waarnemers zijn oordeel, dat geen „toehoorders" Duitse of andere zijde de gelegenheid krijgen de besprekingen op Bermuda bij te wonen. Volgens gezaghebbende kringen te Londen, is het initiatief voor de confe rentie uitgegaan van Churchill in telefoongesprek met Eisenhower, nadat Rusland de Westelijke uitnodiging Lugano van de hand had gewezen, wijzen er op. dat het Westelijk beraad plaats vindt, alvorens Oost en West ten en van Europa (Duitsland) een eigen weg gaan. Immers, de verklaring minister Foster Dulles, dat de Grote nu onafhankelijk van Rusland be sluiten over Duitsland zullen ne betekent in de naaste toekomst algehele „souvereiniteit" voor West-Duitsland, ook al zou dan het E.D.G. nog niet geratifi ceerd zijn. Uiteraard zal Frankrijk zich hier krachtig tegen verzetten. j citeren wederom Reuter, welk persbureau zegt, dat de voorgestelde ferentie op Bermuda voor Frankrijk als „verrassing" kwam. want minister Bidault werd eerst Maandagavond van het voorstel op de hoogte gesteld. Frank rijk is bevreesd, dat Washington en Lon den druk zullen uitoefenen op aanvaar ding van het E.D.G.-verdrag door de Nationale Vergadering te bewérken. In Frankrijk is de verdeeldheid van mening over het E.D.G. sterk toegenomen. De Fransen zullen te Bermuda aandringen op een gezamenlijke Westelijke actit de oorlog in Indo-China tot een einde te brengen. Dit zou zelfs een Franse ,;i waarde" zijn. en rijn verdediger, Bozorgmehr, weer schouder aan schouder. Opeens kreeg Mossadeq honger, en hij haalde twee stukjes oud brood uit zijn actetas te voor schijn. De fotografen wilden ook dit mo ment vereeuwigen, maar toen haalde de ex-premier de schouders op, en borg de korsten toen weg. Ondanks zijn critiek op de handelwijze van de Sjah, bracht Mossadeq hulde aan de persoon van de vorst. Mossadeq zei op pathetische toon„Ik heb persoonlijk niets tegen de Sjah. wel tegen diens ver antwoordelijkheid. De Sjah moet rege ren zoals de vorst van Engeland." Mossadeq sprak in totaal acht uur. met zes tussenpozen van tien minuten, en hij wilde maar door blijven praten, tot d«> voorzitter er genoeg van kreeg. Hij had toen nog 14 pagina's van zijn rede voor zich liggen. TJTHIOPIë (het vroegere Abessinië) be- *-* zit volgens de laatste schatting van dit jaar totaal ca. 16 millioen zielen. De hoofdstad is Addis Abeba en telt 340.UUU inwoners. Het land is een keizerrijk met aan het hoofd keizer Haile Selassie. Het land heeft een zeer grote Christelijke bevolking. Men schat het totaal aantal Christenen op 45 pet. terwijl zo ongeveer 37 pet van de bevolking tot de Islam ge rekend wordt. De naam van het land betekent „met de verbrande gezichten." Totaal kent het hele land slechts negen kranten. Voor al deze bladen bestaat een strenge censuur. Als b.v. de naam van de Keizer (de Negus) wordt genoemd mag er geen enkele andere naam voor de zijne worden genoemd. Alle artikelen moeten bij de censuur worden ingele verd vier dagen voor het verschijnen van deze krant. Op één pagina mag men niet het potret van een overleden en een levende persoon gelijk gedrukt worden, anders zal de levende persoon ook ster ven meent de censuurHet land telt totaal 6 bioscopen en ook voor de bio scoop is een censuur ingesteld. De chef-< Polygoon/ een wetsontwerp heeft ingediend, deze materie opnieuw wordt ge regeld. De minister stelt hierin vóór, in ieder arrondissement een Bureau voor Rechts bijstand in te stellen, waarvan de kosten door het Rijk zullen worden gedragen. Aan het hoofd van het Bureau staat een bestuur, dat een aantal advocaten als medewerkers aanstelt, die voor hun be moeiingen een jaarlijks salaris zullen ge nieten. Ook deurwaarders zullen aan het Bureau verbonden worden, die voor de uia „.„.door hen in opdracht van het Bureau uit- de Prins te verfilmen. Het gebrachte exploiten de helft van het hun toekomende salaris zullen ontvangen. (Zie verder pagina 2.) Op 14 November Baan van Mercurius over de zon Groot verlies voor het Leger des Heils in ons land De kolonel Jacob Smael, de bekende chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, is vanmorgen bij een auto ongeluk in Amsterdam om hel lever komen. Hij bereikte de leeftijd va Dit bericht, dat zich snel verspreid de, heeft vandaag diepe verslagenheid gewekt met name in de kringen var Leger des Heils. De kolonel was op weg om een lezing te houden voor officieren in opleiding op de kweekschool van het Leger Heils in Amstelveen, toen de auto, die hij bestuurde, op het Stadionplein tegen een boom reed Dc kolonel kreeg het stuur door de borstkas en is spoedig daarop overleden. Het stoffelijk c schot is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Jacob Smael werd op 20 Juli 1900 Rotterdam geboren. Hij begon zijn loop baan als heils-officier op 1 April 1921 als luitenant te Vlissingen. Hij was werk zaam in het evangelisatiewerk tot 1929 en was daarna zes jaren verbonden aan dc opleidingsschool voor heilsofficieren. In 1938 werd hij aangesteld als divisie officier voor Zuid-Nederland. Gedurende de bezettingstijd leidde hij het Leger des Heils in ons land. nadat de Duitsers het Leger hadden geliqutdeerd. Hij was offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Als spreker op allerlei vergaderingen in diensten, op velddagen, en niet der als schrijver van allerlei artikelen in „De Strijdkreet", was kolonel Smael DAT een das in het kippenhok van de landbouwer J. Jansen te Lottum (N. Lim burg) 40 kippen heeft doodgebeten. DAT de meubelmakerij van de fa. G. van Eikenhorst te Ermelo gisteren ge heel is afgebrand. DAT de tentoonstellingen „Geld- en Deviezenwezen" en „Veertig jaar econo mie" in de 40 jaar bestaande Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam ook heden- en morgenavond geopend zijn van 19.3022 DAT thans 36 manschappen van de Kon. Maréchaussée te Utrecht bij de verkeers politie in de Domstad worden opgeleid tot verkeersagent. DAT de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf een O.E.E.G.-studiecommis- sie heeft ontvangen en voorgelicht inza ke de woningbouw in Nederland. DAT de Apeldoornse industrieel Alex ander van Brero, directeur van de N.V. Zeepfabrieken v.h. De Haas en v. Brero, gisteren is gehuldigd i.v.m. zijn 80ste ver jaardag en zijn afscheid als directeur. DAT voor het overstroomde Schouwen en Duiveland niet minder dan 1.500.000 bomen nodig zijn en de boomplantactie (giro 1483) de eerste resultaten al heeft opgeleverd. DAT het in Haarlem al sinds 1938 ver boden is sigaretten per automaat te ver kopen en nu een automatenfabriek ver moedelijk door middel van een proefpro ces wil trachten aan deze verordening een einde te maken. DAT Haarlem en Dordrecht de enige steden zijn waar de bovenwoningen een andere kleur voor het huisnummer heb ben dan de benedenwoningen en B. en W. van Dordrecht nu voorstellen hieraan een einde te maken door zgn. subnummers te DAT de electriciteitstarieven voor vast recht in Noord-Brabant m.i.v. 1 Januari a.s. worden verlaagd van 8.5 cent per kwh tot 8 cent en voor de grootverbrui kers een tariefverlaging in de bedoeling ligt van f 0.75 tot f 0.70. DAT de 24—j. chauffeur H. G. H. uit Maastricht door de rechtbank aldaar ver oordeeld werd tot f 75 wegens het roeke loos passeren van de onbewaakte over weg onder Maarland-Eysden. waardoor zijn bestelwagen door de trein werd ge grepen en de 47-j. inzittende W. L. P. de dood vond. DAT de 24-j. koopman P. v. d. H. te Vinkeveen, die al verscheidene veroorde lingen op zijn strafblad heeft, nu door de officier van Justitie le Utrecht een jaar gevangenisstraf hoorde eisen wegens het afrekenen met ongeldige bankbiljetten f 20 en f 25 en wegens verduistering.gemenebest". DAT de R.K.-fractie in de gemeenteraad van Heemstede zich gekant heeft tegen de door B. en W. opgestelde aanbeveling voor de functie van gemeentesecretaris, daar deze fractie een R.K. gemeentesecre taris wenst. DAT circa 60 exploitanten van kermis- attractiebedrijven een combinatie van kermisvakgenoten hebben opgericht met als voorzitter de heer H. v. Leeuwen uit Haarlem. DAT 13 burgemeesters van Waterland op een persconferentie de noodzaak heb ben betoogd van de spoedige totstand koming van een IJ-tunnel. DAT op 19, 20 en 21 Nov.'in de cen trale veiling te Aalsmeer een cyclamen tentoonstelling wordt gehouden, waar voor Koningin Juliana. Prins Bernhard en minister Mansholt o.a. ereprijzen be schikbaar hebben gesteld. DAT de commissaris der Koningin in Utrecht Zaterdag 21 Nov. op het Gem. Sportpark te Oss de eerste kokerschiet baan van het Zuiden, bestemd voor ryks- en gemeentepolitie en voor de nationale reservisten, zal openen. DAT de ambassadeur van Australië, mr Alfred Stirling, gisteren voor de afd. Utrecht van het Genootschap Nederland —Engeland heeft gesproken over „De ont- ikkelinc van Australië uit koloniën tot een bekende en beminde persoonlijkheid wiens verscheiden diep betreurd wordt Van alle gebouwen van het Leger des Heils is vandaag de Legervlag gehesen, witte rouwlinten. KOL. JAC. SMAEL Twaalf jaar boven een bom gewoond De bewoners van het pand Zuider straat 18 te Harlingen. het echtpaar B-, gingen verhuizen en deden toer. bij de politie de sensationele mededeling, dat zich onder de keukenvloer van hun vroegere woning nog een bom be vond van 1 m lengte. Bij het bombar dement van de Harlinger haven, in de nacht van 21 op 22 Juli 1941. sloeg ook een bom door het dak van dit pand. Het projectiel boorde zich door een balk van plus minus 40 cm dikte en door de keukenvloer. Het huis werd ontruimd, maar de bom ontplofte niet en werd ook niet verwijderd. Op bevel van de Duitse bezetters werd de vloer hersteld en de woning opnieuw betrokken. De beu>oners kregen ad vies na de oorlog of bij verhuizing opnieuw aangifte te doen. Dat is heden, na ruim twaalf jaar, geschtea. Thans is de mijnopruimmgsdienst ge waarschuwd, die een onderzoek zal in stellen. Leiders Herv. Geref. Knapen- verenigingen Zaterdag a.s. kwart over tien wordt n Termines te Utrecht de bondsdag ge houden voor de leiders van de Bond Ned. Herv. Knapenverenigingen op G.G. Op 14 Nov. a.s. kan men getuige z\jn van een overgang van de planeet Mer curius over de zon. Men kan dit uer- schijnsel slechts ca. 12 maal in de hon derd jaar waarnemen. De schets geelt een duidelijk overzicht ran de situatie en de volgorde van verschillende plane ten tot de zon. Wij zien dat Mercurius de planeet is die het dichtste by de zon staat. Het verschijnsel van dc overgang zal plaats hebben op 14 Nov. om 16 u.. 36 min. De tijd ran waarneming zal slechts kort kunnen zyn, daar de zon ongeveer een kwartier later gaat ver dwijnen. Met het blote oog zal men het gebeuren niet kunnen volgen, mee een kleine kijker echter kan men reeds goede resultaten verkrijgen. Het verdient dan wel aanbeveling om tegen de kijker een wit stuk papier te houden, op het vlak van de zon zal men dan de planeet Mercurius als een klein schry/je over het zonnevlak zien trekken. Huurvoorstellen c.a. vóór Kerstmis in Eerste Kamer De afdelingen der Eerste Kamer zul len Dinsdag 17 November de huurwet en de belast ingontwerpen in behandeling nemen. Het zal dan mogelijk z(jn deze wetten, die. by goedkeuring, per 1 Ja nuari in werking dienen te treden, te behandelen omstreeks midden December, in ieder geval vóór Kerstmis. De beschouwingen over het algemeen begrotingsbeleid zullen, niet zoals in de Tweede Kamer gekoppeld worden aan die over genoemde wetsontwerpen. Veel bewolking Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Over het algemeen veel be wolking, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Z.W. wind. Zach ter 's nachts, overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt hedenochtend 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon van 7.54 tot 16.54 uur; laan van 13.08 tot 21.43 uur. Op 14 Nov. Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1