Elke straat in iedere stad boeit de kijker NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 WANDELING DOOR ATHENE Gearmd met andere mannen, doen de mannen hier boodschappen TK KAN HET NIET LATEN: ik móét u iets meer van die straat vertellen. Welke straat? Och, dat maakt niet zoveel uit: de één is wat breder dan de andere, de één is wat voornamer, de ander wat simpeler, maar ze hebben alle dit gemeen: ze leven. Ze leven zó sterk, dat ze u meeslepen. Eerst ben je een beetje verbaasd, daarna alleen nog wat verwonderd, en op het laatst word je enthousiast. Want kijk, het geheim van het hier-zijn is, dat je je gééft. Je moet niet op een afstand blijven staan kijken, niet op een stoepje blijven staan van het héél kleine restaurantje, waar het zo donker is daarachterin, en waarvan je denkt: zou dat nou welniet een beetje vies? Het ruikt er zo eigenaardigEn zou je dat vlees nu wel kunnen eten, dat daar zo maar aan dat verticale spit gebraden wordt? En is de textiel wel je dat? Er zijn zóveel winkeltjesEn waarom gaan alle ansichtkaartenverkopers bij elkaar op een kluitje staan met hun stal letje? Wat bezielt die man die met lootjes loopt? Niemand koopt ze im mers? Waarvoor.maar drommel, kijk uit, daar was je bijna onder een motorfiets met zijspan gekomen! Gaat me daar een slager mee rijden met een hele gevilde koe in het bakkie! Gauw overstekenKijk wéér uit, want je ligt zó op je gezicht met die boven het asfalt uitstekende tramrailszo. Zou je nou alwéér een halve Oka druiven kopen? Ze zien er zo lekker uiten zo goedkoopnee,- vandaag niet jongen, ik héb m'n schoenen net gepoetst.... alhoewel.... er zit warempel al wéér stof op „het tweede plan" Ziet u, ik loop maar wat, met in m'n gedachten u aan de arm dat is héél gewoon hier: de mannen lopen met de mannen gearmd, de vrouwen bungelen er zo'n beetje bij. Trouwens, u wist toch dat de vrouw in Griekenland op Oosterse wijze „op het tweede plan" staat? Maar kom, we gaan verder Nou, vérderhet kost wel een beetje moeite om vooruit te komeniedereen loopt hier blijkbaar op straat! En niet zó maar, zoals wij, netjes links en rechts en niet op de rijweg, en alleen maar over steken bij de spijkers in de wegNee. iedereen loopt hier overal! Ja, u heeft het goed gezien: één ding doen de mannen toch wél voor hun vrouwen: de bood schappen! Dat is nog een overblijfsel uit de Turkse tijd, toen de vrouwen alleen niet vertrouwd waren op de markt Sjonge jonge, wat een drukte.... wat willen al die mensen tocheen groente winkel.... twee groentewinkelsdrie, viermaar wat is dat hier? Een straat van groentewinkels? Ah, de markt! De markt! De markt, met tien, twintig, vijf tig, honderd groentestalletjes! Dat groen van de komkommers, dat rood van de tomaten en wét voor tomaten, zulke grote! Ah, en dan die sinaasappelen, die citroenen, de druiven! De witte, soms gele, soms kleine en soms heel grote druiven! De blauwe, dof en mat, de groot ste en mooiste trossen aan een touwtje gehangen bóven het stalletje, tezamen met een paar sinaasappels aan de tak nog! Er is gewone groente: eep soort sla of andijvie, héél grote aardappels, monsters van perzikenEn dat wisselt maar af, rij na rij: grien, qranje, rood, blauw En overal als kleine schietschijfjes op de vruchtenheuveltjes: de prijzen: carton- netjes: 2000, 3500, 4000.... Ja, schietschijf jes zijn het, want de ogen van de kopers boren er met hun blikken diep door heennee. dóór verderop moeten ze beter en goedkoper zijn, de meloenen Mesjokka Opeens een gekakel, een gekir, een gelawaai van vogels.... nee maar, een pluimveestalletje: meters hoog staan de korven met jonge kippen, hanen, kalkoe nen. Er zijn ook konijnen en hazen bij, geloof ikde kippekoppen steken mis troostig door de stijlen van de korven en kooien, ze kijken de drukte op de markt nog eens aan, alsof ze weten dat hun laat ste uur gekomen is.... en de koopman prijst maar aan: hier moet je komen, zulke kippenmeneer luistert u nou eens evenmeneerDe groentelui vragen weer aandacht: kijk, daar wegen ze de zaken af: een handvol druiven op de schaal, de handwaag, een verstellen van het gewichtéén Oka mevrouwtje. en precies vier en een half duizend drachme voor deze unieke tros drui ven.... Zullen we maar. Maar een oka is weer zoveel: één en tweetiende kilo.... een halve oka dan? Hoe zég je dat nou in het Grieks? O, dat is erg simpel: ge woon: „mesjokka", net als in Holland.... Ja, daar sta je nou met je druiven.... wassen moet je ze eigenlijk weldus mee naar huis nemen? Toch even proe ven, zo tussen het gedrang ln.... héér lijk.... nóg een en nóg twee en nóg drie en nóg een trosje.... ach arme, daar heb je alles opgegeten voor je thuis bent on ze te wassenNee, we moesten maai naar de overkant gaan. naar de vlee*\al- lenKunt u tegen oloed? Want er lig! nogal wat daar Levensgevaarlijk die oversteekplaats wat dringen de mensen 'nier en wat bot sen ze tegen je opZijn die Grieken nu zo onbeleefd? Ja, alleen in d i t op zicht! Maisepein-kippen Nee, dat is iets geweldigs! Wét een vlees, wat een licht ook daarop, zodat je kunt zien hoe goed het is! En dat vlees hangt allemaal aan grote haken geprikt tegen een witte wand! En óm de meter een grote peerlamp, die er vlók op straalt! En daar hangen in alle trots van het witte licht de hammen en de varkens koteletten, daar liggen de niertjes op de witte banken, de benen, de lever! Kiest wat ge wilt, er is keuze genoeg bij de tien- Een straatfotograaf soest hier op een stoel naast zijn eeuwenoude camera obscura. tallen slagers, die, als was 't een examen, allen naast elkaar, ieder op hun hakbord slaan, een wedstrijd gelijk! Er liggen kip pen nu dood en geplukt en dus mals- geel, gerijd als waren ze niet écht maar van marsepein, ergens in een banketzaak. Voetje voor voetje moeten we wél lopen, want het is hier zo mogelijk nóg drukker dan buiten op het plein daarnet.... En de stemmen van de slagers en liers schallen hier hoog tegen de witte wanden, het klinkt door de hal, waar het fris en koud is en tóch niet gekoeld.... Altijd stollig En de dode beesten hangen maar aan de grote, blinkende haken, vers van het druipende bloed dat netjes wordt opge vangen door de schuinaflopende banken En dan opeens zijn we de hal uit: de zon straalt fel in de ogen. we staan op straat...., welke straat.... .eens De markt in Athene, één markt i Athene bedoel ik. Wat jam mer, dat 'n doodgewone zwart wit foto u niets kan laten zien van die kleurenweelde van rood en groen, van druiven en si naasappelen, van vis, kippen en hanen, beschenen door de zon, glanzend in het licht. Wat jammer, dat u niets kunt hóren van het geroezemoesMaar het is maar een foto. kijkeno, dat is zo moeilijk hier. met dat GrieksMaar wat gééft dat? Hè, ilstaan, éven kijken, drukte hier. grond! Getik, blik gaat naar jongen met eer handen, en ee maal flesjes wat is dat9 Getik op de :éér nadrukkelijkUw beneden: een jongen! Een grote schoenborstel in zijn kistje bij zich met élle- potjes: de schoenpoetser. Nee, we hébben schone schoenen, morgen nogmaar nee, we hebben nog m uur gelopen en nu is het één en stofJa, dat héb je in Athene, dat tussen de bergen ligt. Altijd stuift het al zie je het niet altijd waaien de auto's het fijne spul op We kunnen dus nét zo goed even wach- n met dat poetsen. Maar het zal niet meevallen! Misschien kunnen we déze jongen wijs maken, dat we hem niet nodig hebben, maar vijftien meter verder wor- ive wéér gewaarschuwd door dat tikje op de grond, ard en nadrukkelijk: uw :hoenen moeten gepoetst! U bent toch in Athene, meneer of mevrouw, u diende toch te weten dat de Grieken zéér gesteld zijn op keurig gepoetste schoenen? Nou, vooruit dan maar Tikandere voet Uw schoen op het bankje, twee grote borstels malen als wilden over uw stap pers. Dan een zorgvuldige blik in het flesjesarsenaal, alle van verschillende kleur en afgesloten met een fitting een kapotte gloeilamp: ja, de juiste kleur is gevonden! Met een borstel worden de schoenen ingewrevi schoenpoetser zet dan eerst twee karton netjes van een sigarettendoosje tussen de bovenkant en de kous, opdat deze niel vuil wordt. Dan is de schoen dof gewor den: een tikje op de voet: de andere alstublieft. U verveelt zich intussen toch niet? Welnee! Hoe kun je je hier len, waar elke meter van de strs anders te zien geeft? Tien meter verder staat een goudkoopman, achter stalletje waar u een ringvormig broodje kunt kopen, of een langwerpig, gesmeerd met boter of Parnassus-kaas, worst met knoflook hoor! O, alweer een tik: de andere voet moet weer op het bankje! Nu wordt de zaak ultgeborsteld, maar u bént er nog niet: een behande ling met blanke schoenwas komt nog na en dan pas glimmen ze zoals u nog nooit hebt gezien! En "wat kost dat allemaal? Duizend drachmen voor een jog, vijftien honderd voor een arme ouwe stakker of een invalide. Klaar? Maar drommel, het wordt stiller, op straat! Hoe laat is het eigenlijk? Twee uur! Maar dat klopt mers Tussen twee en vijf is het rusten geblazen, dan worden er geen zaken ge daan! Dan zijnde kiosken weliswaar open dat zijn ze altijd, tot twaalf 's avonds én nog later maar de n ln-het-hokje. suft maar wat en schrikt op als u tóch sigaretten, luchtpostpapier, aansteker, een kam, chocolade, een krant, mesjes of een scheerkwast nodig hebt of een van de andere duizend en één din gen die hij verkoopt. Tussen tweeën n dromen de taxichauffeurs van r betere dagen, soest de straatfotograaf stoel naast zijn eeuwenoude cami obscura. Tussen tweeën en vijven moesten we maar wat gaan rusten 's Avonds leelt Athene Maar we mogen niet vergeten dan te gaan kijken! Dan pas lééft Athene, dan pas lééft de mens! Dan pas wordt er écht verkocht, wordt er écht gehandeld! De grote zaken, de Europese met hun chroom en hun glas hebben het licht aan, de kleinere niet, die kunnen het er wel zonder doen: ze aan de straat, bijna óp de straat en heb ben geen glas, geen donkere puien, zi het licht zélf. Maar in de vele, vele gan gen en corridors, héél diep en ver, niemand iets zou zoeken, daar brandt wél weer licht: daar is óók zakenle' En het kost moeite om het te vinden, daar weggedoken achter een trap. om de hoek van een donker portiek. Als je binnen gaat, verdwaal je bijna: links af. weei links af en dan rechts: hé! een hele ga lerij met winkels! En een trap op, eer klein, wankel, héél oud trapje dat naai een galerij voert die helemaal rondom loopt: wéér winkeltjes! En dan nóg eei verdieping hoger: wéér winkeltjes! Maa wie kóópt hier nu? Wie vindt dat zaakj' in textiel hier drie hoog? Wie gaat hier helemaal naar toe om stof te kopen een pak, drie meter laken, of wat je zou %villen hebben in bont, rose, blauw of gestreept? Wie koopt hier, waar al die winkeltjes datzelfde verkopen tegen de zelfde prijs? Wijn zó uil het vat nadenken, het O, u moet daar niet is hier het Oosten! Zullen iets anders doen: naar beneden gaai Zomaar een trapje af, een kelder in! Waar het baadt van buislampenlicht? Waar vriendelijke verkoopsters staan achter lange toonbanken of waar eer taverne gevestigd is en waar je de wijr zó uit het vat op de stelling kunt bestel len En dan dat zaakje éven ingaan met die héérlijke lucht uit het Verre Oosten: peper, kaneel, nootmuskaat? O en dit: een heerlijkheid van noten, zo pitten, gepelde pinda's, hazelnoten en meer soorten noten die we helemaal kennen en waarvan we zó maar mogen proeven? Die we afgewogen krijgen gezellige kleine zakjes van kranten ge maakt en uitgeschept uit jutezakken? Wat kunnen we hier dwalen! We zijn compleet de weg kwijt, we lopen wat, we sjouwen maar, overal kijken nieten. Nou ja, ze kijken óns ook beetje aan. want ze zien hier niet altijd vreemdelingen in dit gedeelte stadO, ze roepen ons: „Hé, Johnnie American?" Nee, dat zijn we niet schud- nze wijze hoofden, pinda's kauwend. (Die kun je voor duizend drach- wèrm nog wel, niet laten staan). „Ah, sprechcn Deutsch?" Nee, ók niet, Hollandös zeggen we dan maar, om er van zijn. En merkwaardig: er glijdt iets het gezicht van de Grieken, iets blij's, iets verrassends, iets van een-ouwe- riend-komt-ons opzoeken Maar we moeten verder, anders is het helemaal donker en vinden we de weg misschien niet meer terugeven een koffietje drinken op z'n Turks? Met een groot glas water en een kellner, die er bij afrekening zijn vinger insteekt? Want moeten toch weten hoeveel we moe- betalen? Welnu, hij schrijft het met i natte vinger op het tafelblad: 3C00 drachmen. En nu moeten we nódig naar lis, is me dót sjouwen! Ja, sorry hoor, aar er is ook zóveel te zien! Maar goed, ilt u nou wat uitrusten? Lekkertjes in in luie stoel? Bést, dan doe ik het ook. i een luie stoel een extra luie op het dek van het schip, dat me naar Tur kije brengtJammer? Ja. dat vindt Wim Dussel WOUBRUGGE Plan voor herstel Herv. kerk Hoogmade gereed Begrotingsvergadering op 21 November Gisteravond vergaderde de raad van Woubrugge. De heer A. Boon was met ken nisgeving afwezig. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat een plan is tot restauratie van de Herv. Kerk te Hoogmade. Hiermede is een I drag van f36.838,10 gemoeid. Van gemeentewege zou 10K subsidie gevraagd worden, waarover B. en W. zich nader zullen beraden. voorstel vond niet voldoende ondersteu ning, waarna met 51 Voorts is subsidie aangevraagd het stichten van een kleuterschool te Hoogmade door een parochiaal comité, een verhoogde subsidie over 1954 vi de Christ. Nat. school te Woubrugge subsidie voor de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Een ingekomen stuk van de rentmees ter van mevrouw Borgerhout. waarbij afsluiting van een deel van het Wete ringpad werd gevraagd voor het open bare verkeer verwekte nog al wat dis cussie. De heer Venhuizen bracht het eigendomsrecht van dit pad ter sprake Hij achtte de gemeente onderhoudsplich tig De voorzitter betwistte dit: volgens hem blijven dat de aanwonenden. on danks de van gemeentewege aange brachte verbeteringen. De heer Venhui zen wilde de door burgemeester Bod- dens Hosang destijds getrokken lijn hier doortrekken, hetgeen inhoudt, dat dit pad voor het verkeer open blijft. De heer J. Keuken, hoofd van de O.L.S. word per 1 Jan. eervol ontslag verleend. De voorzitter deelde nog mede. dat bij een onlangs aan de raad van Alkemade gebracht bezoek de kwestie ter sprake kwam van het berijden met melkauto's van de verbindingsweg HoogmadeRÜP- wetering. Nu binnen afzienbare rijksweg 4A hier dicht langs komt, leek het spreker ongewenst, geld te besteden aan vèrbetering van de weg. Men zal de A.N WB. om advies vragen en naar het Prov. bestuur doorzenden. De begrotingsvergadering zal plaats vinden op 27 November. De gewone dienst beloopt drie ton, de kapitaaldienst acht ton, terwijl er een post voor voorziene uitgaven is van 8500 gulden. De heren Venhuizen, Van der Eng Den Hertog namen hun benoeming tot lid van de commissie van onderzoek voi de begroting aan. Alle leden gingen accoord met h voorstel, de winkels van 28 November- 5 December tot 9 uur open te doen zijn. Daar de gemeentelijke los- en laad plaats nog al wat geleden heeft bij de restauratie van de Herv. kerk en de bouw van de brug, stelden B. en W. 900 gulden voor herstel en bestra ting uit te trekken. Dit bedrag zal nog verlaagd worden, daar de Vobi een be drag in overleg moet betalen. De be strating voor de Herv. kerk zal ver fraaid worden. Minder prettig was de mededeling, dat de ketel van de centrale verwarming in brandweerkazerne. waarschijnlijk door vocht en onregelmatig stoken, kapot _j. Hier heeft de zuinigheid de wijsheid bedrogen. Na lange discussie werd met algemene stemmen besloten, een nieuwe ketel van 350 gulden aan te schaffen. Eveneens ontstond een langdurige dis- _ussie over een voorstel van B. en W.. het klokgelui bij begrafenissen te bekor ten tot een half uur. Voortaan wordt per begrafenis slechts een half uur geluid, hetgeen met 42 stemmen werd aan- Bij het punt verplaatsingskostenbesluit, vroeg de heer Venhuizen, dit óok voor ongehuwden toe te passen, zij het alleen verhuis- en installatiekosten Dit OEGSTGEEST Hugo Grotius als geleerde en mens als meente heeft het goede idee gehad om deze winter een aantal bijeen komsten te beleggen, waarop onder werpen van algemene aard op het gebied van internationale organisa tie, geschiedenis en litteratuur wor den behandeld. Gisteravond werd in deze reeks de ;rste causerie gehouden. Er bestond grote belangstelling voor, zeker ook wel omdat er gesproken werd over Huig de Groot. Prof. jhr mr W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar in het volkenrecht aan de Leidse universiteit, bracht, zoals ds Callenbach het uitdrukte, de ouver an de lezingenreeks. Prof. Van Eysinga behandelde zijn ln deze kaart geven wij een overzicht van de herstelwerk zaamheden aan de dijken sedert 1 Februari. Er is duidelijk te zien hoeveel werk verzet rrioest worden om in deze betrekkelijk korte tijd de dijken en stroom- gaten alle te sluiten. Vandaag is de bekroning van deze taak te verwachten met de sluiting van het laatste stroomgat bij Ouwerkerk. Is ook dit laatste gat gesloten, dan gaan al de ge malen en de vele hulpgemalen op volle kracht verder om het nog overtollige water uit de overstroomde gebieden ten spoedigste te verdrijven. van Hugo Grotius, sprak daarna over hem als „godsdienstman" en vertelde tenslotte iets over de geleerde als Spreker noemde Grotius groot in vele dingen. Hij was philoloog, jurist, histori cus. theoloog, dichter en politicus. Hij werkte in alles met een merkwaardige snelheid. Als ..godsdienstman'" man, die met vele godsdienstige zaken te maken had. Hij stond boven de verschil len tussen de Kerken, verhief zich, zoals Schweitzer eens zei. boven alle Kerken en was daarom ook niet bij een Kerk aangesloten. In zijn testament merkwaardige trek van hem terug te vinden; hij hoopte, dat de Protestantse Kerken één zouden worden. De Groot werkte ook practisch aan die eenwording. Hij was theoloog in de volle woord en toch een gewoon Christen. Zijn boek „De waarheid van het Christelijk geloof" heeft velen tot geestelijk voed sel gediend, aldus spr. Tenslotte schetste prof. Eysinga de mens De Groot als een man, die buiten gewoon zelfstandig was en zijn eigen lijn in het leven had. De parallelie tuss rechtsbesef en Godsbesef was steeds bij hem aanwezig. Hij had veel verdriet, ook van zijn zoons, maar hij had de gave en het verstand zijn eigen leed te subli meren door het op hoog bijbels niveau te brengen. Wil men De Groot per se zier als tragisch mens, zei spreker, dan moet hij gezien worden in de geest van het ge zegde, dat de tragiek de vloek is, die nu eenmaal rust op alle waarlijk grote De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. graaf Bylandt, is gisteren per vliegtuig Nederland vertrokken, waar hij drie weken verblijven zal. plaatsingskostenbesluit werd aanvaard. Tenslotte drong de heer Venhuizen nogmaals aan op publieke bekendmaking van de begrotingswijzigingen. hetgeen geschiedt. Bij de rondvraag vroeg de heer Den Hertog om een nieuw lichtpunt bij de Westelijke tunnel onder de brug e heer Hoogeveen om een lichtpunt bij het postkantoor te Hoogmade. Hierna ging de raad in besloten zit ting ter bespreking van de woningbouw in de Dokter Lothlaan. Huldiging prof. Zemike Zaterdagmiddag zal de Nobelprijswin naar prof. dr. F. Zernike, in een besloten bijeenkomst van het curatorium ei senaat der Groninger Universiteit den gehuldigd. De directeur-hoogleraar van het natuurkundig laboratorium dezer universiteit, prof dr. H Brinkman, zal bij deze gelegenheid de figuur van prof. Zernike als natuurkundige schet- Vier jaar met aftrek heeft de auditeur bij de Krijgsraad te Velde Oost te Arn hem. luitenant-kolonel mr B. A. Everdingen, gistermorgen geëist tegen de soldaat L. uit Breda, die tijaens een vechtpartij op 12 Juli dit jaar een burger C. A-, dusdanig met een zakmes aai hoofd verwondde, dat deze aan de gevol gen later overleed. Waai is Mololoi In de uitzending van radio-Moskou, waarin de jongste Russische nota aan de Westelijke grote drie werd omgeroepen, is de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof niet genoemd. Mer. heeft hem de afgelopen maand niet in Moskou gezien. Normaal zou Molotof vermeld moeten zijn als ondertekenaar van de nota, zoals dit in het verleden bij de laatste drie nota's het geval is geweest. Er werd reeds verondersteld, dat hij in ongenade was gevallen, totdat zijn foto deze week op de aanplakbiljetten ter herdenking van de rode revolutie verscheen. De 63-jarige Molotof was op 10 October j.l. toen de nieuwe Britse ambassadeur zijn geloofsbrieven overhandigde: niet aanwezig. Dinsdag j.l. werd ce Griekse ambassadeur, die zijn geloofsbrieven kwam overhandigen, door president Klementy Worosjilof ontvangen. Een Westelijke woordvoerder heeft onlangs in Berlijn opgemerkt, dat het mysterie waarschijnlijk Zaterdag opge helderd zal worden bij de herdenking van de revolutie als de Russische minister van Buitenlandse Zaken het diploma tieke corps ontvangt. Het wordt nog steeds mogelijk geacht, dat Molotof ofwel ziek is of een lange vacantie heeft Moskou in feesttooi Dezer dagen was Moskou reeds in feest tooi, ter gelegenheid van de viering der October-revolutie. Op de gevels der open bare gebouwen prijken de reusachtige portretten van Lenin, Stalin en Malen kof. maar ook van minder belangrijke politieke grootheden. De portretten van Lenin en Stalin waren bijna tweemaal zo groot als alle andere. De meest ge bruikte slogan was „hulde aan de com munistische partij". Wij herinneren er aan, dat op 7 November de 36ste ver jaardag van de bolsjewistische revolutie wordt gevierd. Tijdens het spionnageproces te Lu- zern tegen de Zwitserse spion Rusland Rössler, is gisteren vonnis gewezen. Rössler kreeg 1 jaar gevangenisstraf; zijn koerier, Schnieper, kreeg negen maanden. Nooidwijks begroting Dank zij oude reserves een sluitend budget In de algemene inleiding op de begrotingen voor 1954 geven B. en W. van Noord- wijk een uiteenzetting omtrent enkele aspecten van de financiële toestand der gemeente zoals deze zich thans laat aanzien. Herinnerd wordt allereerst aan het feit dat de begrotingen voor 1951, '52 en '53 een aanvankelijk tekort vertoonden resp. 100.000, 240.000 en 142.000, zodat ook voor 1954 niets anders ver wacht kon worden. Bij eerste telling werd dan ook inderdaad een tekort gecon stateerd van 162.000. Voorgaande begrotingen konden steeds de loop van het dienstjaar sluitend ge maakt worden, in hoofdzaak door hogere uitkeringen uit het gemeentefonds of uitkeringen wegens ondernemingsbelas ting. Deze laatste is echter per 1 Janu- 1951 afgeschaft, en het equivalent t komen uit het gemeentefonds. De uitkering uit dit fonds is gebaseerd op de geraamde opbrengst over 1950. welke raming inmiddels aanmerkelijk te laag gebleken. 3. en W. wijzen er vervolgens op, dat dit voor Noordwijk dus geen voordeel opleverde. In een gemeente als de onze. toenemend bedrijfsleven, levert elke maatregel tot stimulering van dat bedrijfsleven, wel kosten, maa' geen ba ten op. Nu de ondernemingsbelasting is afgeschaft heeft het bedrijfsleven, en dus bijvoorbeeld ook het badbedrijf. nage noeg geen directe betekenis voor de in komsten van de gemeente. Daartegenover staat, dat ten behoeve an de badplaats, de gemeente zich hoge uitgaven moet getroosten. In het Water leidingbedrijf is bijvoorbeeld ongeveer een half millioen geïnvesteerd, in het badseizoen voldoende water te kunnen leveren. Deze investering heeft echter een belangrijke daling van winstuitkering ten gevolge gehad. B. W. wijzen op de jaren 19461951. wa in het Waterleidingbedrijf vrij grote winsten boekte. Dank zij de geraamde tariefsverhoging voor water, verwacht het college 1954 een bescheiden winst van f 8509. In 1953 was het verlies echter f 7777, waaruit de noodzaak van de tariefsve hoging blijkt. Verbeteringen B. en W. wijzen vervolgens nog op de verbetering van de Oude Zeeweg uitmuntende verlichting aldaar, op de verbetering van de Nieuwe Zeeweg, de Quarles van Uffordstraat en de verlich ting aldaar, zo ook die van de Kon. Wil- helminaboulevard. de voorgenomen betering van de Grent. en de verbinding van de Van Panhuysstraat met de Goo- weg. Hieraan zijn kosten verbonden, welke die van normale verkeerswegen te boven gaan. B. en W. kunnen, nu de onderne mingsbelasting verdwenen is, hun verlangende blikken alleen nog slaan op de levensbron voor alle gemeen ten: het gemeentefonds. Het college geeft vervolgens een uiteenzetting van de werking van dit fonds, merkt op. dat in 1953 de uitkeringen voldoende waren om het tekort op de begroting te dekken. Voor dit jaar bleek de uitkering evenwel weer on toereikend. In een zeer uitvoerig en gedetailleerd overzicht toont het col lege aan door welke oorzaken thans weder een tekort ontstaan is. Dit be draagt uiteindelijk f 120.000.- In dit vergelijkend overzicht worden de cijfers verstrekt waaruit de toene ming der uitgaven blijkt. De grootste posten zijn wel de verhoging der lonen en salarissen en vooral de toeneming van de kapitaalslasten. Wat deze laatste post betreft, het nadelig verschil met 1953 bedraagt bijvoorbeeld bij hoofdstuk VI openbare werken f 14.400. bij hoofd stuk VIII bijzonder gewoon lager onder wijs f 21.370 en bij hoofdstuk IX maat schappelijke steun en voorzorg f6016, totaal rond f 64.000. Reserves Voor dekking van het tekort ad f 120.000 stellen B. en W. voor te beschik ken over de reserve ontstaan door het batig saldi van vroegere dienstjaren. Bij het sluiten van de dienst 1951 is deze reserve f 188.005.14. Het college wijs; echter op. dat momenteel de uitkomsten van de dienst 1952 nog niet bekend zijn en dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat deze dienst een tekort oplevert. Mocht uiteindelijk de saldireserve niet toereikend zijn, dan zal voor het ont brekende moeten worden beschikt over e wegens uitkering uit het ge meentefonds, jaren 19481950. ad f 240.948.35. Deze reserve is ontstaan doordat in die jaren de uitkeringen aan de gemeente lager waren dan de in het fonds beschikbare middelen. De gelden mogen slechts als financieringsmiddelen worden gebruikt, maar de mogelijkheid open gelaten aan een deel van deze ierves een bepaalde bestemming te geven, onder het normale toezicht van Gedeputeerde Staten. Bedrijven Tenslotte wordt nog de aandacht ge raagd voor de uitkomsten der gemeen telijke bedrijven. De winsten der bedrij- zijn ongeveer f 22.000 lager geraamd dan vorig jaar. B. en W. gaven de rede- winstraming kwam, b.v. hogere kolen- toeslag aan Leiden te betalen en toene ming van de kapitaalschuld. De geraamde winst bedraagt voor het Waterleidingbedrijf f 8534.85. voor het Electriciteitsbedrijf f 12.099.12 en voor Gasbedrijf f 15.060.34, totaal f 35.694.31. Hierbij dient opgemerkt dat de ge raamde winst van het Waterleidingbe drijf alleen gerealiseerd kan worden bij aanvaarding van de in de begroting voorgestelde tariefsverhoging, waarom trent de raad nog een afzonderlijk voor stel ter behandeling zal ontvangen. Alles bijeen genomen geven de be grotingen ook dit jaar geen reden voor optimistische verwachtingen. Dank zij het toepassen van buiten gewone middelen sluit de begroting van de gewone dienst toch met een bedrag van f3.249.302,77. Kapitaaldienst Om practische redenen zijn op de ka pitaaldienst nagenoeg geen nieuwe cre- dieten geraamd. Deze kunnen beter bij afzonderlijk besluit aan de begroting worden toegevoegd, wat als voordeel heeft dat eerder de beslissing van Gede puteerde Staten kan worden tegemoct- gezien. daar zij aan de goedkeuring van de begroting kan voorafgaan. Voorgesteld wordt de volgende kapi taalsuitgaven alsnog op te nemen. Ver nieuwing van de bestrating in de Pické- weg tussen de Rembrandtweg en villa „Hoogduin". Daar deze weg in hoofd zaak gebruikt wordt als wandelweg, wordt voorgesteld de kosten ad f 18.400 in 30 jaar af te schrijven. Voor de aan schaf van kantoorbehoeften voor het bureau gemeentewerken wordt f 1750 ge raamd. Ook wordt voorgesteld aan te schaffen een rioolputten- en kolkenzui- ger en een riooldoorstroomapparaat, resp. f 7500 en f 4000 vergend. Ter toelichting wordt opgemerkt dat het ledigen van rioolputten en straatkolken een tijdrovend werk is. Bij de tegenwoordige omvang dezer werkzaamheden zullen meer arbei ders moeten worden ingezet dan tot heden het geval was. Teneinde uit breiding van arbeidskrachten tegen te gaan en het vuile en ongezonde werk voor de arbeiders tot een mi nimum terug te brengen, wordt de aanschaffing van deze hulpwerktui gen voorgesteld. Bovendien wordt voorgesteld een klei ne vrachtwagen aan te kopen ter ver vanging van de versleten driewielige „Tempo". Deze wagen kan dienst doen als trekker voor de putten- en kolken- zuiger. Kosten f 15.600. Voorts wordt de aanleg voorgesteld van een ondergrondse benzinetank met aftapinrichting. Hierdoor zal ten aan zien van de huidige toestand, het brand gevaar ten zeerste verminderd worden. Voorts kan door voordeliger inkoop en het vervallen van arbeidslonen ongeveer f 420 per jaar bespaard worden. De inkomsten en uitgaven van de kapitaalsdienst zijn begroot op respec tievelijk f 8.914.621.46 cn f 9 418.505 15. zodat het nadelig saldo f 503.883.69 be draagt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5