Tweede Kamer over salarissen van ambtenaren en de burgemeesters de op Indische Nederlanders de Kampongrand De betere haven 2 VRIIDAG 6 NOVEMBER 1953 Meei armslag voor gemeenten gevraagd Wie niet weet, dat Amsterdam hoofd stad is, krijgt een onvoldoende (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is gistermiddag begonnen met de behandeling van de begroting-1954 van het departement van Binnenlandse Zaken. Hierbij plegen heel wat zaken aan de orde te worden gesteld: de bemoeie nissen van minister Beel strekken zich nu eenmaal uit over een omvangrijk terrein. Ook ditmaal is weer ruime aandacht besteed aan de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten. De algemene tendenz was wel: wees toch iets minder schriel, opdat de gemeenten hun taak naar behoren kun nen vervullen en stap af van het „bevriezen" van allerlei bijdragen. Belangrijk was ook hetgeen gezegd is over de salariëring van ambtenaren en van burgemeesters en wethouders. De heer Beernink (C.H.) vond. dat ook bur gemeesters van kleine gemeenten zich ruim moeten kunnen bewegen en de overwogen verhoging van de ambtstoela gen alleen vond hij niet voldoende. Even zo was hei oordeel van de heer Van der Zanden (K.V.P.), die op roerende wijze sprak over de nood der burgemeesters, die zich zelfs in schulden moeten steken. Van eenzelfde gevoelen was de heer Sta pelkamp (A.R.), die zeide, dat de ambts toelage. bedoeld als vergoeding van re presentatiekosten, vaak gebruikt moet worden voor het gewone gezinsonder- houd. De heer Ritmeester (V.V.D.) dreig de op dit punt zelfs met een motie, wan neer de minister bij zijn koele houding zou blijven volharden. Met betrekking tot de wethouderssala rissen wacht de minister nog op adviezen van vijf provinciale besturen. Als die bin nen zijn, zo vroeg mr Beernink (C.H.), wil de minister dan zijn standpunt op een of andere wijze aan de Kamer mee- Ook de jongste voorstellen met be trekking tot de ambtenarensalarissen werden, door de een meer door de ander minder uitvoerig, besproken. De heer Sta pelkamp (A.R.) was van oordeel, dat het huidige georganiseerd overleg die naam eigenlijk niet mag dragen: er moeten niet alleen sociale, maar ook economische kwesties besproken kunnen worden. Overigens wachtte hij gaarne nadere mededelingen van de bewindsman af. De heer Beernink (C.H.) ging er wat verder hij vond dat er nog geen sprake van volledige nivellering en dat de middelbare en hogere ambtenaren nog iteeds onderbetaald worden. Hij en de heer Van der Zanden (K.V.P.) vonden, dat op deze weg nog verder gegaan dient te worden. Dat voor werklieden nog een •klassige gemeente-indeling en voor ambtenaren een drieklassige gehandhaafd worden achtte mr Beernink teleurstel lend. Ook de heer Van der Zanden was nee niet helemaal tevreden, al er kende hij, dat minister Beel de bijl aan 'ortel van de vermolmde gemeente classificatie had gelegd. De heer Stapel kamp (A.R.) betreurde het, dat deze zaak traag verloopt en dat de regering nog eds geen standpunt op langere termijn heeft bepaald. In dit kader moeten wij ook vermelden het pleidooi van de heer Van der Zanden (K.V.P.) voor een verhoging var slagen op de pensioenen in verband met de huurverhoging en de vraag heer Van de Wetering (C.H.) of het wel juist is, dat Indische gepensionneerdi lastig gevallen worden met de meest dwaze vragen omtrent afstamming hun grootouders: hij zag hierin een soort ndiscriminatie. Hij was voorts oordeel, dat de toeslag op de Indische pensioenen dezelfde moet zijn als die op de Nederlandse pensioenen in verband met de huurverhoging. Allerlei andere onderwerpen passeerden de revue. Zo waren de heren Beernink (C.H.) en Verkerk (AR.) van oordeel, dat het rijk in het belang van een goed functionnercn van de Bescherming Bur-'grapje van: hij zou geen bezwaar hebbi gerbevolking de kosten van de uitrusting I tegen S.G.P.-burgemeesters. mits hur van blokploegen moet dragen. Beide he- salaris niet betaald zou worden met bank- ren wilden ook mr Beernink opperde biljetten van vijf-en-twintig gulden, al de gedachte en dr Verkerk sloot zich of met met Sint Maarten hierbij aan dat de bewindsman de| Vanmiddag werd het debat voortgezet. Toch is het zo W/'E HEBBEN er vroeger reeds op gewezen dat pijn iets totaal an ders is dan gevoel, omdat zowel voor pijn als voor de tastzin aparte or gaantjes aanwezig zijn die de prikke lingen langs eigen zenuwbanen naar de hersenen geleiden. Maar behalve aparte orgaantjes voor de pijn en de tastzin, bezitten we ook speciale orgaantjes voor de waarne ming van warmte en koude. Bij nauw keurige aftasting van het huidopper vlak met een heel fijne naald kunnen de onderzoekers dan ook bepaalde tastpunten. pijnpunten, warmte- en koudepunten aanwijzen, die bij lichte aanraking overeenkomstig hun functie reageren. Volgens ruwe raming heeft het menselijk lichaam ongeveer een half millioen tastpunten, 2 tot 4 mil- liocn pijnpunten, een kwart tot een half millioen koudepunten en slechts 30.000 warmtepunten. Deze ontvangst orgaantjes zijn niet gelijkmatig over het lichaam verdeeld. Integendeel, op sommige plaatsen liggen zij zeer dicht bijeen cn op andere delen van de huid zijn zij daarentegen ver verspreid. Dit heeft tot gevolg dat sommige delen van het lichaam veel ontvankelijker voor tast-, pijn-, warmte-, en koude-indruk- ken zullen zijn dan andere delen. Daar komt nog bij dat ook de ont vangstorgaantjes zelf niet overal in gelijke mate prikkelbaar zijn. Dat de ene plaats van het lichaam gevoeliger is voor hitte dan een andere plek, weten we allen. Maar wellicht wilt u ook met een heel fijne naald op de strak gespannen huid van uw wijs vinger-knokkel eens nagaan hoe be trekkelijk gevoelloos sommige plekjes daar zijn? Het geringe aantal tastpunten op de rug heeft een geestig man eens willen verklaren door er op te wijzen dat die plaats voor de handen moeilijk bereik baar js, zodat het betrekkelijk nutte loos zóu zijn wanneer men een vlooion- beet op de rug nauwkeurig zou kun nen localiseren. Het doel van de merk waardige spreiding der ontvangst- orgaantjes zal men zeer zeker niet al tijd kunnen doorgronden, maar wie oog heeft voor de doeltreffendheid van elk levend organisme, zal het zeer ze ker begrijpelijk vinden dat dergelijke ontvangstorgaantjes het dichtst bijeen liggen op plaatsen waar zij het meest noodzakelijk zijn. De vingers die alle voorkomende werkzaamheden moeten kunnen verrichten, hebben aan de toppen een buitengewoon groot aantal tastpunten, gelijk we ook zouden ver wachten. De bovenzijde van de hand daarentegen kan bij het inzetten van een schroefje in een horloge weinig actieve dienst verrichten, en de rug doet aan dit werk in het geheel niet mee. Vandaar dat de spreiding van de tastorgaantjes op laatst genoemde plaatsen veel groter is, zodat we op de achterzijde van de hand en de rug twee drukpunten een véél grotere Onderlinge afstand moeten geven om ze inderdaad als twee punten waar te nemen. Het verschijnsel dat warm water, ge voeld met één vinger, koudef schijnt dan water van iets lagere tempera tuur, waarin we de hele hand dopen, moet eveneens verklaard worden door het aantal warmtepunten dat de hitte van het water naar de hersenen door seint. Dc hele hand heeft vanzelfspre kend meer warmtepunten dan een enkele vinger en hoe meer warmte punten geprikkeld worden, hoe groter de warmte lijkt. Vandaar dat uw lichaam het badwater niet kan ver dragen dat door uw hand als dragelijk werd ondervonden. Een zeer gevoelig orgaan is natuur lijk uw tong, in het bijzonder voor de smaak. Dat wil zeggen, óók maar ten dele! Legt u maar eens wat suiker op het midden van uw tong: u proéft niets! Daarover morgen. (Nadruk verboden.) Pensioenen vêr het kiesraad advies zou vragen denkbeeld, op de stembiljetten en Statenverkiezingen de namen der politieke partijen te vermelden. Ver schillende sprekers, onder wie de heer Maenen (K.V.P.) de eerste was, waren eens met de minister, dat met be trekking tot wijziging van gemeentegren- de uiterste voorzichtigheid geboden is. De heren Maenen (K.V.P.) en Verkerk (A.R.) voerden het pleit tegen een drei- slreven naar centralisme, waardooi de stabiliteit en rust, die het beleid van de minister kenmerkt, wel eens in hel tegendeel kon verkeren, gelijk mr Ver kerk opmerkte. Hij wilde ook graag be vorderd zien, dat de bevolking meer mee leeft met het werk van plaatselijke, ge westelijke en centrale overheid. Die grote stad De andere onderwerpen laten wij nu maar rusten. Voor één moeten wij echter nog een uitzondering maken. Minister Beel had in de gewisselde stukken op- betekenis mist. Hierover heeft hij heel wat moeten horen. Geen wezenlijke be tekenis? zo vroeg mr Beernink (C.H.): «11e kinderen leren nog op school, dat Amsterdam de hoofdstad is en als ze het niet weten krijgen ze een onvoldoende. Op grond van traditie en historie vond hij, dat Amsterdam wel degelijk de hoofd stad is en al zou de bewindsman zijn verklaring niet corrigeren, dan zou deze stad toch hoofdstad blijven met lijke betekenis. Ook de heer Verkerk (A.R.) was deze mening toegedaan: hij deelde het stand punt van de Amsterdamse burgervader: Amsterdam is de hoofdstad en dat be hoeft helemaal niet ergens in een wel te staan en het hoeft ook niet nader te worden geanalyseerd. De heer Scheps (P.v.d.A.) zei het op de hem eigen bloem rijke wijze: Amsterdam is hoofdstad des lands krachtens haar heerlijk wezen haar geschiedenis. De heren v. Leeuv (V.V.D.) en Reuter (Comm.) dachten niet anders over. Ten slotte nog één ding: de heer Beer nink (C.H.) vroeg zich af, of het wel juist zou zijn burgemeesters te benoemen, die lid zijn van de S.G.P.: zij kunnen bij de uitvoering van allerlei wetten immers voor gewetensconflicten komen te staan. De heer Scheps (P.v.d.A.) maakte Begroting van Maatschappelijk Werk Wie hier kan aarden moet in de gelegenheid gesteld Indonesisch Duinkerken te verlaten (Van onze Parlementsredacteur) ÜEN VAN DE HOOFDPUNTEN in het debat over de begroting vai Maatschappelijk Werk, waarmee de Twéede Kamer gisteravond een aanvang maakte, is wel het vraagstuk van dé zorg voor de Indische Neder landers, die in Indonesië verblijven. Het eerst sprak hierover ds Fokkema (A.R.), die betoogde, dat deze Nederlanders volkomen uit hun arbeid zijn gedrukt en vervangen zijn door Indonesiërs. Hun wachtgeld is ontoerei kend en zij leven vaak op de kampongrand. Hij wilde dan ook graag nadere ge gevens van minister Van Thiel hebben en vroeg met name, of het waar is, dat deze mensen, wanneer zij naar Neder land willen komen, door het Hog's Commissariaat in Djakarta met een kluitje in het riet worden gestuurd. Prof Lemaire (KNP) knoopte het vraagstuk vast aan de assimilatie in Nederland, iets uitermate moeilijks, dat echter slechts voor één generatie geldt. Hij zag het zo. dat voor ver schillende Indische Nederlanders de moeilijkheden in Indonesië groter zijn dan in Nederland. „Wie enige aanleg heeft om in Nederland te aarden moet in de gelegenheid worden gesteld, aan het Duinkerken daar te ontsnappen", zo was zijn oordeel. De heer de Graaf (KVP) was mét de bewindsman tot de conclusie ge komen, dat voor het overgrote deel van de Indische Nederlanders het het beste is. wanneer zij in Indonesië blijven, mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan Het belangrijkste is daarbij, dat niet een politieke situatie moet ontstaan, waarin de persoonlijke vrijheid niet meer bestaat. Hij vroeg voorlichting over bestaansmogelijkheden, onderwijs, steun en onderwijs Ook de geropatriëerden hier te lande hadden de nodige aandacht. Zo vroegen de heeren Lemaire (KNP) en de Graaf (KVP) verlaging van de pension- prijzen. Laatstgenoemde bepleitte ook een betere verdeling van woonruimte voor deze gezinnen. De verzorging der Ambonnezen veel verbeterd, zo vonden ds Fokkma (AR) en Ritmeester iVVD). Laatst genoemde was geschrokken van hetgeen in het bekende „Bronnenboek" is ge publiceerd over de massajeugd, daarbij er van blijk gevende, dat hij alles, wat in dit boek is gepubliceerd voor zoete koek opneemt. Wij moeten ons sterk vergissen, wanneer bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over dit boek niet een ander bockjp zal worden opengedaan. Waarmee wij overigens niet ontkennen, cat er inderdaad een probleem van de massajeugd bestaat. Er bestaat ook een probleem van de bejaardenzorg. Hieraan w-erd aandacht besteed door mevr Ploeg-Ploeg (PVDA) en ook mej Klompé (KVP) sprak hier over langdurig met een nauwelijks ver holen -snik. Beide dames waren het ei eiectrisch droogscheerapparaat Anderhall jaar geëist Kellner sloeg metselaar breuk in schedel De 29-jarige Amsterdamse kellner R. V. heeft op 17 Aug. een metselaar te Amsterdam zo'n harde klap gegeven, dat de man een breuk in zijn schedel opliep en nu met een zilveren plaatje onder de huid loopt. V. hoorde daarvoor vanmor gen voor de hoofdstedelijke rechtbank anderhalf jaar tegen zich eisen. De kellner, die al eens met een deli- riumtremens naar het ziekenhuis was gebracht wegens het drinken van 35 borrels op één avond bleek een ware terreur uit te oefenen. Alle getuigen waren bevreesd voor wraaknemingen moeilijk aan het praten te krijgen. Uitspraak 19 November. Kort en Klein Met ingang van 1 November is prof dr R A. M Bergman definitief benoemd tot directeur van de afd. culturele en physische anthropologic aan het Kon. Inst. voor de tropen te Amsterdam, -fr Wegens interne moeilijkheden in het bestuur heeft de voorzitter van de K. v. K. voor West Friesland, de heer E. J. M Stumpel, zijn functie ingaande 1 Januari ter beschikking gesteld. Wegens een technische storing heeft het treinverkeer uit Amsterdam naar de richtingen Haar lem en Zaandam vanmorgen enige tijd vertraging gehad -fr Morgen wordt in de Jaarbeurshallen te Utrecht de pluimvee- tentoonstelling van Ornithophilia geo pend, waarvoor 3000 dieren zijn ingezon- Hoogtepunt viering 40-jarig bestaan Prins Bernhard en burgemeester Van Walsum worden curator Van de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam (Van onze schoolnieuws-redacteur) De Ned. Econ. Hogeschool in Rotter dam viert volgende week haar achtste lustrum. Zij heeft in de afgelopen veertig jaar bewezen, haar plaats in het geheel der Nederlandse academies met ere in te nemen, want in de wetenschap, maar ook in het bedrijfsleven en op andere ter reinen wordt zij zeer gewaardeerd. Een van de hoogtepunten van de lustrumvie ring zal zijn de installatie als curator van Z.K.H. Prins Bernhard en burgemeester Van Walsum, Maandagochtend a.s. Een internationale conferentie" in de Rotter damse Schouwburg zal bijna drie dagen Het lustrum wordt Maandag half tien geopend met een herdenkings bijeenkomst in de aula. ingeleid door da rector-magnificus. prof. dr B Schei stok, en geleid door de academieprefii- kant ds E. van Bruggen. Daarna kunnen studenten en afgestudeerden deelnemen aan een rondvaart door de havens of aar de wederopbouwrit. In de ochtendverga dering van het curatorium zullen Prins Bernhard en burgemeester Van Walsum worden geïnstalleerd. De Prins zal deel nemen aan de stoet, die naar de aula vertrekt voor de openbare senaatsverga- dering om kwart voor twee, doch deze zitting niet bijwonen, daar hij de openings plechtigheid zal verrichten van de Chr.j Academie voor Lich. Oefening. In de senaatsvergadering zal de rector- magnificus de diesrede uitspreken, ge volgd door het aanbieden van eventuele geschenken en een receptie, 's Middags om half vijf is er een ontvangst ten stad- huize en 's avonds organiseren de stu denten een fakkeloptocht van de Veer haven naar de sociëteit Hermes. Dinsdag om 3 uur worden in de aula tentoonstellingen geopend over „Geld en deviezenwezen". en „Veertig jaar economie", 's Avonds zijn er in de so ciëteiten binnensportwedstrijden. Woens dag om 3 uur wordt in de Schouwburg Tiwn'onHo de reeds aangekondigde internationale studieconferentie geopend. Deze behan delt de delegatie van bevoegdheden van n wil het toch wel wat j hogere naar lagere functionarissen, exploitenwerk van 2000 actueel vraagstuk van het ert van School en Kerk Pet al voor De deurwaarder werd vergeten De Vereniging van Gerechtsdeurwaar ders kómt op tégen de nota van de mi nister van Justitie, mr L. A. Donker, over rechtsbijstand aan onvermogenden, omdat de minister daarin wel de koste loze diensten, bewezén door de advoca ten, vermeldt, doch het werk van de ge rechtsdeurwaarders doodzwijgt. Vele ge rechtsdeurwaarders brengen 15 procent hun exploiten kosteloos uit. Als men berekent, dat er jaarlijks een 15.000 koste loze zaken zijn, zeggen, dat al hi advocaten uitgevoerd wordt dóór 190 ge rechtsdeurwaarders. Verscheidene hun- ïer brengen per maand 40 tot 50 gratis ;xploiten uit. In een 25-jarige practijk doet een advocaat een 300 kosteloze zaken af en brengt een deurwaarder een 12.0001 oen op ae scmetDaan is.raungei kosteloze acten uit. In sommige kantons lustrumviering eindigt 's avonds moet men grote afstanden afleggen om degalaconcert in de Rivièrahal door het exploiten uit te brengen. De deurwaar der moet het vervoer zelf betalen, eveiï- als het gereed maken der stukken, de porti, het arbeidsloon van het personeel en de getuigen bij beslagen. Hij verdient dus waardering inplaats van doodzwijgen. Kerstpakketten voor West- Duitsers Amerika Is van plan. twéé millioen families in West-Duitsland en West-Ber- lljn, die in behoeftige omstandigheden verkeren, met Kerstmis een levensmid delenpakket te verstrekken. De West- duitse regering zal voor de distributie zorg dragen, aldus Reuter. Ook in andere landen, waar zich vele vluchtelingen ophouden of die te kam pen hebben met werkloosheid en andere economische moeilijkheden, willen de Amerikanen voedselpakketten uitdelen. BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Wyckel L. Hyléridêê te Augustinusga. Naar wij vernemen 'heeft de Generale Synode aan dr L. C. W. Ekering te Am sterdam opnieuw de bevoegdheid ver leend om te staan naar het ambt van Dienaar des Woords in de Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk eet al: te Middelburg (vac, H. Veldkamp i J. Dijk te Raamsdonk c.a. en T. J. Hagen te Lemele-Lemelerveld. epen: te Zwartebroek J. Vla ming te Echten (bij accl Seroepbaar: De classes Den Haag Zierikzee hebben praep. geëxamineerd beroepbaar verklaard: de heren D. Pasman Jr te Den Haag en J. Plug te beiden cand. aan de V.U. Het de heer Pasman-, die gaarne terstond een eventueel beroep in over weging neemt, is Ieplaan 12'1Den Haag cn dat van de heer Plug, Amstelveense- weg 37 III, Amsterdam-Zuid. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen: te Middelburg C. Trimp te Twyzel. President Franse Synode in Nederland De president van de Generale Synode der Eglises Réformées Evangéllques indé- pendantes de France (de Franse Geref. Kerken) verblijft in Nederland om ken nis te maken met het kerkelijk leven. Teneinde ds Bordreuil een indruk te geven van het kerkelijk leven in Neder land werd gisteren in de Geref. pastorie van Giessendam een samenkomst gehou den. waarvoor predikanten uit de Her vormde, Gereformeerde en Chr. Geref. kerken waren uitgenodigd. Dr Matter vertrekt volgende week na; Frankrijk om een week college te gev« aan de Prot. Theologische faculteit vj de universiteit Aix-Marseille. School-psychologiache dienst in Utrecht De Utrechtse raad besloot gisteren tot het nemen van de eerste stappen oprichting van een school-psychologische dienst en tot het bevordei roeps-voorlichting op de scholen, zowel voor leerlingen als ouders. B. en W. ge ven daarbij de voorkeur aan een stich tingsbestuur, waarin de levensbeschou wingen vertegenwoordigd zijn. Bij dit experiment met drie afzonderlijke stich tingen te gaan werken, zou aldus over woog men veel te kostbaar zijn. Schoolkwestie in d'e Friese hoofdstad Zoals men weet. is er geen overeen stemming bereikt tussen de Friese Maat schappij van Landbouw en de Chr. Boe ren- en Tuindersbond over de grondslag van de organisatie der te Leeuwarden vestigen landbouwschool. De minister had deze overeenstemming tot voorwaarde voor de stichting gesteld. Het lid vai Friese Mij, de heer W. Th. Zwart Leeuwarden, beweert nu in een open brief inistcr Mansholt, dat er wel dege- imming is be reikt, al schijnt het dat de betrokken missie zich dat zelf niet voldoende be wust is. Daarom vraagt de heer Zwart dat thans tot de stichting Amerikanen «mh.ik?. Ds H. Kakes uit Kralingen promoveerde De oudste van de drie Geref. predi kanten op Kralingen, ds H. Kakes. is •anmiddag onder grote belangstelling an de V.U. te A'dam 'bij prof. dr G. C. Berkouwer, gepromoveerd tot doctor in de theologie op proefschrift „De doop in de Ned. belijdenisgeschriften". De beide Kralingsê predikanten W. v. d. Linden i G. N. Lammens waren paranymfen. DELFT. 5 Nov. Aan de T.H. te Delft is met lof gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir H. Talsma op proefschrift „Stofuitwisseling tussen wa- r en isobutanol in een druppelkolom" AMSTERDAM, 4 Nov. (G.U.) Bevor- ird met lof tot doctor in de letteren en ijsbegeerte op proefschrift „The life of Chad, an aid English homily", de heer K. Vleeskruyer, geb. tc Amsterdam. »af, H A Kok, over eens, dat het maatschappelijk werk deskundig opgeleide krachten eist. Mej. Klompé vond het nodig, dat waar gelijk, de verschillende richtingen tafel moeten zitten, niet alleen Europeanen verschillend denken. Zo- t -h.» IL.i wel uit de Ver. Siaten als uit Europa kc I "h001 ,n '-«™«den spoedil eal wor men geleerden aan het woord. Deze eon-dc" ferentie-is openbaar. Nederlands tekort in E.B.U. Nederland heeft over October j.l. i c: betalingsverkeer met de bij de Euró- icse Betalingsume aangesloten landen en tekort van 16 millioen. ^keumdUek Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft Ce genezen de warmte ven SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd In huls hebben. SLOAN'S liniment' Het lied der aetherqolven subsidiepot te verdelen, maar vooral met behoud van eigen principe tot samenwerking te komen in de over tuiging. dat men voor elkaar verant woordelijk is. De behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk zal Dinsdag worden voortgezet. i. 7.15 Ge\ 8,00 Nieuws" 8.15 io- huisvrouw 9 50 Pianor ail I hoogmis 11.30 Voor de de 12 03 Gram. 12.55 Zonr iek, 7.45 Morgengo- -am, 9.00 Voor de tal 9.55 Plechtige POPENT °00DT RAL!^," I Engelse les 2,40 5 -e-orke; Jeugd 5.55 Sportui 6.00 Voor ialistiek weekoverzicht 'muziek 6.45 Buitenlandse cor- les 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.20 iovcrzicht 7.30 Gram. 8.00 ..Het n de K V.P te Utrecht" 9.00 Gev i 9 50 'Actualiteiten 10.00 Licht i 10.30 „Wij luid vs 11.15 Nieuws i Esperanto VARA; 7.00 Niei 23. Zijn móéder en Aag kwamen ook, mét andere vrouwen tuurden ze naar de scheepjes. Zolang er een zee was, zouden er turende vróuwen ook zijn. Geen dartele golven stuurden de scheepjes op de havenmond aan. Er werd getoeterd, geschreeuwd, zwoegende lijven kromden zich. Aan boord van de logger zwaaide men naar de wachtende vrouwen. Die mopperden op het Rijk. De wit-gemutste hoofden knikten heftig er bij. „Voor alles is geld, maar voor een betere haven nóg niet. Nou worden de mannen wéér van één paar kostbare uren beroofd..." „Daar komt de sleepboot..." „Die kan de haven niet uit..." „Straks geeft 't weer dooien..." „De vissers wagen ook voor de déviezen hun leven. Maar op een betere haven kunnen ze wach ten..." ,,'t Maken van plannen helpt niets, als ze toch niet uitgevoerd wordèn..." „We moesten de minister aan 't verstand brengen dat 'tniet langer gaat..." „Ministers zijn ook niet meer vrij.." „Ze hangen te veel van Amerika af..." Kniertje mengde zich niet in de gesprekken. Ongeduldig wachtte ze tot de vloed eb werd. Toen stoomde de sleepboot vooruit. Er werd een tros naar de trawler geworpen. Door een toeter- werden opnieuw bevelen geschreeuwd. Langzaam trok de sleepboot de scheepjes naar de havenmond toe. Duidelijk zag Kniertje haar Dobbe. Even dreigde de kranke logger tegen een havenpier aan te slaan, i De schrik sloeg Kniertje om 't hart. „Job... Aag... dat gaat verkeerd..." Doch het gevaar ging voorbij. Job holde vooruit. Ook Kniertje haastte zich mét Aag naar de logger. Dobbe behoefde niet. zoals vroeger, met het lossen te helpen. Kwiek stapte hij van de valreep. De zee manspet stond schuin boven zijn gebruinde gezicht. Op zijn stoere rug bolde de plunjezak. In de beankerde hand hield hij een netje met Hollandse nieuwe. ANNIE VREELAND ,,'k Dacht warempel, dat de logger overstag ging, Dobbe," zei Kniertje, toen ze haar man had begroet. ,,'t Schip deed raar, maar we kwamen er toch! Je bent zo zwart als een nikker geworden. En Aag wordt Ze vermeden het om over de slechte besomming te spreken. „Hoe is 't met de grootjes?" vroeg Dobbe. „Dié maken 't best „Heb je me door de radio goed verstaan?" „Je schreeuwde, of je met doven te doen had .Gaan ze hier bouwen?" vroeg Taal, dichtbij huis. „Ja. 't is r.ou elke dag vroeg réveille In de keuken plofte de plunjezak op een stoel. Het zeebanket moest in een emmertje weken. Aag zette thee, de visser keek, of opa tabak voor hem had over gelaten. Job liét zijn rapport aan Dobbe zien. ,,'k Heb weer hogere punten, zie je wel, vader?" „'k Heb séhik in je. Job", zei Taal goedkeurend. Job veftelde. waarom hij niet in Groningen was. En toen moesten ze toch over dat andere spreken ,,'t Was geen beste reis. Kniertje en de motorpech deed de deur dicht „Op Tijmens logger houdt de zegen niet op. Ze ste ken zich bij Dien straks allemaal in nieuwe kleren. Dan kunnen ze op 't gouden feest uitblinken, Dobbe. Maar ovèr het cadeau zwijgt Dien in alle talen. zei Kniertje. „Tijmen zal wel zorgen, dat Dien over de brug „Tijmen heeft niet veel in te brengenlege brief jes „Ben je op Dien en Tijmen jaloers?" ,,'t Steekt me, dat Dién kan kopen, wat haar hartje begeert. Jij en ik moeten er harder voor werken. En nog geen koffiebonnetje heeft ze bij de grootjes ge bracht „Zou je met Dien willen ruilen?" „Dat niet, Dobbe. Bij Dien draait alles zo om 't aard se. En nou jij terug bent. tel ik de dingen weer lichter" zei Kniertje Aag dekte de tafel. Zou zij later voor Berend het feestmaal bereiden? Ze bracht de dekschalen binnen. Taal dankte God voor dit weerzien. Hij vroeg een zegen over Zijn gaven. Dan deelde hij de saucijsjes. „Nou schrans je voor twee, moe", zei Job na een poosje. „Ik bén nou niet moe van 't veld. In Groningen zou je zon diner niet van me hebben gehad, jonkie van me...." 1.10 Gram. 7 15 Gymnastiek 7.33 Gram Nieuws 8.18 Gram 8.55 Voor de vrouv gymnastiek VPRO: 10.00 „Tijdelijk i 10 20 Voor de ven 11.35 Sop rang 12.33 Gra 1.00 Nieuws 1.15 Var -kest 45 Sportpraa --•30 Fries programm 3 20 „Van de wieg I ia! 5.30 Lichte iek 6.40 Ri .10 Muzikale 'St 5 00 Radlowcek- ek 6.00 Nieuws 6.2C ïringsultzcndtng: VPRO: 7.30 „De ï'te te Fried richsta us VARA- 8.00 Niei 'lek 2.40 Concc Sport 5.20 Grar foor dc kinde 1.30 Gev muzie 2.00 Nieuws i 130 Gov. 5.30 Gev. riew 8.45 Parle- rogramma 10.00 Avondgebeden BBC. 1500 en 12.45 Parlcmei 1.55 Sport 7.45 Vraeenbeantwoording journaal 8.25 Sport 8 30 Hoorspel 10 30 Reportape 11.00 Nir irogramma 11.45 Dansmuziek 100 Gra Gram 6 30 Vnr 7.40 Gram 7.45 Om 1.15 Gram 'logische m 5 00 Nieuw 9.30 Filmmuziek 9 45 t nmuziek 10 00 Nieuws 10.15 Verzoi Tim a 11.00 Nieuws 11 05—12.00 Gra sel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieu erzoekprogramma 2.15 Gram. 2 koroeramma 5 00 Nieuws 5.30 Ja insoel 7.15 Gra Llerop. E Hooy* Stoffel, Santpoort en F ik. Geslaagd vee i Gils, Heemstede en x-i Geslaagd voor prop scheik ing,: A A de Vries, Nootdorp; voor cand vUegtuigb ing.: J W Welcker, Delft; cand clectr ing.: J v Duuren, Wasse- J P de Groot. F M v Gogh, Raden Ngabei Pandji Hadinoto. allen te Delft; de laatste met lof; O JGrosch, Loosduinen; i. beiden Delft; A v d t; W R Kollewijn. met lof. Leiden; 'Ong Sing Hand. Delit; J B Rog- gebrand. Den Haag; R de Roo, Wassenaar; R E Schell. Voorburg; Sie Swan_An, J3elft: Haag; Tar ing - d Zw Den nlgslow, Delft; L Krul, Den Haa_. Kuyken, Oegstgeest; L Ongkiehong, Den Haag; F Remmelts. Lelden; W E Pinke, Den ig; L Schiethart. Den Haag; W J D •naart. Delft; J N Struiving. en W G v ouw. beiden Delft; H C de Vlieger, en C T de Wit. beiden Den Haag; P R Wieder- Voorburg. GRONHs'GEN. 5 Nov. Geslaagd echten: R O P M Jochems, Maastricht e W Konlngs. Mill. ROTTERDAM. 5 Nov. Geslaagd voc echten: H M Koning. Utrecht; cneeskunde; W van Goor. Amersfoort; P C an Tricht. Eindhoven; K R Timmerman, lehre, Amsterdam. Verkoudheid kunt U thans snel verdrijven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (230 maal zo sterk als Phenolmet Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende UlontieA (Advertentie.) KRIMPEN VAN PIJN doör rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.93, J 2.40, 8.88. Geen gesol met staatsburgers (Vervolg van Pag. 1) rpOEN sloeg dè bliksem in. Van de on-t- reddering, vertwijfeling en verbitte ring kunnen alleen zü zich een voor stelling maken, die van de inhoud van de particuliere brieven hebben kennis ge nomen; enkele directe gevolgen vermeld den wij reeds. Op 24 Augustus werd hij door de po litie opgeroepen zich bij de vrcemdelin- gen-politie te laten registreren, waaraan werd voldaan. Op 31 Augustus kreeg hij een nieuwe oproeping waaraan prompt gevolg werd gegeven. De 13e September werd hij voor de derde maal opgeroepen; hij verzocht toen schriftelijk te mogen vorden ingelicht voor welke kwestie hij ■erschijnen móest en welke bescheiden hij eventueel moest meebrengen, ter voor koming van onnodig verzuim op zijn werk. Op 16 September verschenen éérst bij hem thuis en daarna óp kantoor drie rechercheurs en werd hij gevankelijk weggevoerd. In de hall moest hij ten aan horen van de portiers cn het publiek ver nemen: „Wij zijn rechercheurs en moeten u ophalen, omdat u zich hebt onttrokken aan de vordering van de Politie". Ons lid heeft zich over de behandeling be klaagd bij de procureur-generaal. /^EHEEL onverwachts ontving begin October de Stichting Pcnsioenaange- legenheden bericht van het Gemeente bestuur van Amsterdam, dat ons lid, tevoren Indonesiër, thans Nederlander was. Geen twee weken later werd namens' het Hoge Commissariaat van Indonesië, dat aan het stuntelig gedoe part noch deel had gehad, bericht, dat ons lid nog steeds als Nederlander werd beschouwd, waarmee dus de pensioensuitkering voortgang kon vinden, zonder enige schade voor betrokkene. Wij zijn er van overtuigd, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken van deze zaak onwetend is geweest of nog is Het geldt hier echter een aangelegenheid, welke niet als iets onbelangrijks of min derwaardigs mag worden beschouwd. De Indische Nederlander voelt zich gebon den aan Nederland. En nu wil het ons voorkomen, dat in de laatste tijd van het ministerie van Buitenlandse Zaken en/of van het Hoge Commissariaat in Indonesië eén actie uitgaat om Indische Nederlanders het Nederlanderschap te ontnemen Het Slachtoffer wordt tot Indo nesiër verklaard wegens gemis aan authentieke bewijsstukken en hij mag het tegenbewijs leveren. TN hun vertwijfeling vragen sommigen naturalisatie aan. wat achteraf wel eens overbodig blijkt te zijn geweest en niet zelden in 'hun financieel nadeel uit valt. De circulaire van het ministerie van Justitie, gericht tot de commissarissen der Koningin in de provincies en burgemees ters van 18 October 1950, waarin op dezen een beroep wordt gedaan, de door gaans niet juridisch onderlegde belang hebbenden de behulpzame hand te bieden, blijkt een dode letter te zijn geworden Ons lid is binnen drie maanden het Nederlanderschap ontnomen en weer toe gekend. Dit is niet alleen willekeur, maar veeleer de vrucht van de verwarde denk- orde ten aanzien van een speciale groep Nederlanders. Blijkens het Voorlopig Verslag op de begroting van Justitie mag verwacht worden, dat over 'het nationaliteits- onderzoek van Indische Nederlanders een uitgebreid debat zal worden gehouden. Het toekennen (ên dus ook het ontnemen) van iemands staatsburgerschap is een, daad van administratieve rechtspleging, van justitie, en voor hem van bijzonder [belang. Zij mag niet worden gelegd in handen van onbevoegden, noch minder een aangelegenheid zijn welke aan bu reaucratische beduüneling wordt bloot- I gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2