Jlieuiue jTciitsrfic ÖToiirant Vanavond wordt gulzige laatste prooi aan de zee ontrukt Stakingen en rouwbetoon in opgewonden Triest Géén toren op 't nieuwe Provinciehuis VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9883 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .tlutfutlft li ibttlran bio tart la l<5l)tnspoil* Project nog van de baan SLUITSTUK VAN GIGANTISCHE OPERATIE Bijna zeventig bressen in onze dijken zijn dan weer gedicht Ouwerkerk, Vrijdagmorgen. OM ELF UUR VANAVOND zal men weten» of de zee weer overal het land is uitgejaagd, nadat ze in de rampnacht grote brokken rijke cultuurgrond voor zich opeiste. Dan zal namelijk gepoogd worden de laatste van de vier reusachtige Phoenix-caissons naar de bodem te doen zinken, op de ruime bezinkings- en keislagdrempel, die daar met veel zorg en moeite is gebouwd. Gisteren is in het laatste en meest beruchte dijk- gat van het rampgebied, bij Ouwerkerk, de tweede caisson op zijn plaats gezet, precies volgens berekening. De voet van het gevaarte is met tientallen tonnen stortsteen versterkt. Want wanneer vanavond de laatste acte van dit gigantische werk wordt uitgevoerd onder de ogen van Koningin en Prins, zal er zelfs van een centimeter wijken geen sprake mogen zijn. het laatste der 67 stroomgaten penstilstand, maar dan nog eei oppervlakte. En in het komende jaar gaan zowel de aanvallen van de zee als de afweer daarvan onverminderd verder. Reeksen successen zijn er reeds ge boekt in de loop van het jaar, maar het! is ook wel eens anders gegaan dan had gehoopt. Nog brult de zee kolkend en gulzig door het tot bijna twintig meter diepte uitgesleten stroomgat. Gisteren is de mond goed zestig meter nauwer gewor den. door het plaatsen van het tweede caisson. Dit heeft het water nog hefüger. nog gemener gemaakt. Vanmorgen om half elf hoopte men het gat met nog eens zestig meter in te perken. Over de volle breedte van de overblijvende zestig me ter moet de grillige stroom dan vanavond voorgoed de mond worden gesnoerd. De twee caissons, die het water buiten het land moeten sluiten, liggen al klaar. Slaagt men er in, de eerste nauwkeurig volgens het te Delft uitgewerkte plan te doen zinken, dan is er veel gewonnen. Want dan zullen de moeilijkheden bij het zinken van de laatste caisson tot een mi nimum beperkt blijven. Dagen lang reeds heeft men aan de slotvoorbereidingen gewerkt. Want wan neer de op een na laatste caisson zal zijn gezonken, zal het water zich met reuzen kracht door de nieuwe opening wringen. Daarom is het een eerste eis, dat de cais sons, die al op het bed van rijshout en basalt zijn neergelaten, voldoende bevei ligd zijn. Alles is op alles gezet, om dat te bereiken, en om te voorkomen, dat er op het laatste moment verrassingen op treden. Voor alle zekerheid wordt een reserve caisson gereed gehouden. Het zal op het la taste moment uit Zijpe arriveren en op stroom achter de hand worden gehouden. De knappe Delftse koppen, die het her senwerk vormen van deze gigantische operatie, gaan secuur te werk en sluiten het risico-element zoveel mogelijk uit. Daarom is er sedert gisteravond half twaalf een speciaal weerbericht ingesteld voor de Zeeuwse sector, dat van uur tot uur wordt omgeroepen. Denk niet. dat men klaar is, wanneer vanavond het gat gesloten en alles pre cies naar wens verlopen is. Voorlopig zal nog onafgebroken moeten worden ge werkt aan de beveiliging van de afdam ming. Daarbij kan geen minuut verloren gaan en daarom zullen de arbeiders, die zo zwoegen om alles töt een goed einde tc brengen, dit weekeinde niet met ver lof kunnen gaan. Maar als de operatie „viermaal Phoenix" slaagt, zullen zij dat offer er graag voor over hebben. Zij, die de verantwoording dragen voor dit grootste werk, zien in de'sluiting van De bedrijvigheid bij Ouwerkerk is groot. Als alles goed gaat en heel Nederland hoopt dat het goed gaat moet het gat van- avond laat dicht zijn. Gisteren werd de tweede Phoenixcaisson op zijn plaats gebracht. Het ging vlot en goed. Op de foto ziet men hoe de caisson te bestemder plaatse wordt gesleept. Op de achtergrond ziet men de eerste caisson, die verleden week ge plaatst werd. (Luchtopname A.N.P.-foto) Dijken rond Texel beter dan ooit Grote Drie: De deur blijft open voor Moskou De gehele zomer is hard gewerkt dez eewerlngen !n Noord-Holland thans is het herstel zo goed als .voltooid, e toestand van de dijken op Texel :lfs beter dain vóór de stormvloed. De Hondsbosscho Zeewering is bijna dramatische Zondagavond bij j klaar voor de winter. Half November storm en regen heeft men al eens ge-j zullen de basaltbekledingen en klei af- poogd de zee de toegang af te snijden, dekkingen zijn aangebracht. De omstandigheden waren ongunstig,, Een en an(ier deelden Gedeputeerde maar met de tanden op elkaar cn een staten van Noord-Holland in een rapport onverwoestbaar optimisme heeft men ge werkt met bovenmenselijke inspanning. De venijnige stroom ioee alles weg. Ook de caissons, die als veertjes werden op genomen en in tomeloze vaart werden weggeslingerd. Het water kolkte alle arbeid die toen vergeefs geworden was. Toen ontzonk velen de moed. Man nen barstten in snikken uit. Uitgeput en gebroken voelden zij zich machteloos en overwonnen. Weg was de hoop op winning. Toen was daar een kordate Nederland se vrouw op de dijk. Zij verkocht een technicus, die volkomen de kluts was kwijtgeraakt, een stevige mep en schreeuwde boven de wind uit: „Aan pakken jongen, niet janken, de volgende keer lukt het". En in dit vertrouwen wordt vanavond, de slotfase uitgevoerd. Derde caisson geplaatst Nader wordt gemeld, dat om elf uur vanmorgen de derde phoenix caisson in het slijkgat te Ouwerkerk op haar plaats lag. Het invaren en laten zinken is zonder moeilijkheden verlopen. Dijken Hoeksche Waard bestand tegen wintervloeden Het dijkherstel, voor zover het de hoofdwaterkering van de Hoeksche Waard betreft, is thans zo ver gevorderd, dat de bevolking van dit eiland dc' ko mende winter met gerustheid kan af wachten." aldus is het oordeel van de dijkgraaf van het waterschap De Hoek sche Waard, de heer L. I. Overwater. Deze is er van overtuigd, dat ook in de toekomst een tijdens een stormvloed voortdurend plaatselijk toezicht op de dijken onmisbaar en noodzakelijk is. Er zijn daarom maatregelen genomen, dat ook bij waarneming van beschadi gingen aan afgelegen cn moeilijk toegan kelijke dijksgedeelten. de berichten van die waarneming zo snel mogelijk kunnen worden doorgegeven. Op een centrale post beschikt men over een mobilofoon Voor de waarschuwing der bevolking in geval van nood zorgt de burgerlijke overheid. Indonesiërs uit Suriname naar Sumatra Met m.s. Langkoeas van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd zal kort na nieuwjaar 1000 Indonesiërs van Suriname naar Sumatra vervoeren, waar de In donesische regering stukken land ter schikking stelt en voor huisvesting voedsel zal zorgen. Vliegenplaag aan stranden van Zuid-Engeland De Zuid-Engelse stranden hebben lijden van een ernstige vliegenplaag. Hele strandgedeelten zagen zwart van deze insecten. Aan de regering is om hulp zocht. De vliegen kunnen de kou goed doorstaan en zij vermenigvuldigen zich op het zeewier langs de kust. Hertog van Edinburgh tijdens een diner: Neem een marionet als tafelredenaar De hertog van Edinburgh, die zelf geen onverdienstelijke tafelredenaar is, heeft gisteravond als zün mening geopperd, dal de beste manier om van die verschrikke lijke spreekbeurten af te komen, mis schien het aannemen van een eigen „Hij kan opstaan, wanneer het nodig Is, de passende opmerkingen maken en ver volgens weer gaan zitten", zei hij tijdens :n lunch, die hem door de burgemeester in Edinburgh aangeboden werd. „Er zit nog een voordeel in. Ik zou hem kunnen ontslaan, indien hij niet grappig genoeg was en hem gelasten weer te gaan tten, indien hij te langdradig zou wov en". zei de echtgenoot van de Koningin onder daverend gelach. u verder alle redevoeringen van kunnen schrijven en al die lui op de druk schrijvende journa listen) een massa werk besparen". Zender Hilversum II weer in de lucht Sinds vanochtend 6.40 uur is de hoofd- •nder Hilversum II weer in de Jucht. Met het oog op een noodzakelijke :-revisie is deze Lopik zender or gevecr twee maanden op non-aotlef gt zwakkere hulpzender Loplk 3 heeft gedurende deze periode de pro gramma's van VARA. AVRO en VPRO de aether gebracht. De ontvangst was vele delen van ons land dei slecht, dat boze reacties van radioluiste raars niet uitbleven. Het technisch per- ïoneel van het zendstation radio Lopik heeft zich toen extra inspanning getroost n de reparatie-werkzaamheden zo spoe- g mogelijk te kunnen beëindigen. Zoals bekend is de hoofdzender Hilver- ïm I enkele maanden geleden reeds ïrevideerd. Zaak-Fonteijn Woensdag voor Haagse Hof Woensdag 11 November a.s., des dags om 2 uur, zal het Haagse gerechts hof de behandeling voortzetten •eeds 4\{t jaar slepende proces tegen de 54-jarige ex-sergeant konstabel Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, die in 1935 te Den Helder ns brnchiale asthma als ongeschikt de dienst werd ontslagen en sedert dien met taaie volharding tegen dit zij: inziens onrechtmatige ontslag geoppo neerd heeft. Mossadeq zal Zondag terecht staan Het proces tegen de voormalige eerste minister va'n Perzië, dr Mossadeq. zal Zondag beginnen in plaats van Woens dag, zoals oorspronkelijk was vastgesteld. Dit is door dc openbare aanklager, bri gadier Hoessein Azemodeh, meegedeeld. De reden, waarom het proces eerder ge houden zal worden, werd niet vermeld. Wanhopige politie moest schieten Bevolking defileert langs de plek waar twee Italianen zijn neergeschoten TRIËST TOONT EEN BEELD van opwinding en verwarring. De politie moest vanmorgen wederom handelend optreden, teneinde een op gewonden menigte Italianen te verspreiden. Betogers protesteerden tegen de actie der politie, die gisteren van haar vuurwapens gebruik moest maken, waardoor twee Italianen, onder wie een 15-jarige scholier werden gedood. Twee compagnieën Geallieerde bezet- uur werden de winkels van levensmid* tingsstrijdkrachten staat paraat om te kunnen optreden tegen nieuwe demon straties. Minstens 40 personen werden gisteren bij de ongeregeldheden gewond en twee hunner verkeren in zeer ern stige toestand. Het normale stadsleven in Triest wis vanmorgen verlamd dooi de geproclameerde proteststaking. Om 10 delen gesloten Overal vcor ce >n van Italië ei teken van rouw. plek neergelegd. Deze kaart geeft een overzicht van het werkplan voor de cais sons, terwijl men tevens een in druk krijgt van de nieuwe en de oude dijk. Het onderste kaar tje geeft aan hoe de situatie op Schouwen en Duiveland thans is. Schouwen valt binnenkort droog en na de sluiting van Ouwerkerk kan men beginnen óm het laatste deel van Duiveland droog te ma len. Alp dit is voltooid zal heel Nederland weer droog zijn. ramen werden de vlag- Triëst opgehangen, ten Bloemen werden op de waar gisteren Italianen werden gedood. De toestand blijft gespannen en wederom hebben be togers ruiten van Brits-Amerikaanse ofti- ciële gebouwen met stenen bekogeld Volgens A.P. hebben zelfs de gehele nacht mannen en vrouwen gedefileerd langs de plaats, waar de twee Italianen den neergeschoten. In de pers worden bittere verwijten gericht aan het adres de Britse generaal Sir John Winter- ton. die opdracht gaf om te schieten. In Rome liepen vanmorgen scholieren -i studenten op straat te schreeuwer. „Britse soldaten hebben Italianen ge dood". Het typeert de stemming, maa de schietpartij werd uitgevoerd door de politie van het vrije gebied, die slechts door de Britten is geoefend en zowel uit Italianen als uit Slaven bestaat. Wat het ernstige incident van gisteren betreft, dit heeft plaats gevonden voor de kerk van Sint Antonius te Triëst. Zelfs de kerk was het toneel van hef tige gevechten, waarbij de betogers ge bruik maakten van stokken en stenen terwijl de politie zich bediende var traangas, brandslangen, gummiknuppels en tenslotte moest vuren. Het kwam zc ver. dal demonstranten met hun Italiaan se vlaggen de kerk werden binnengedre- ven en door een zware straal uit eer brandslang er weer uitgejaagd. Voortdu rend klonken de kreten „Weg met Tito''. Ook werden elders in de stad Ameri kaanse en Engelse voertuigen met bekogeld. Later werd gemeld, dat vanmorgen te Rome aan de demonstraties door 10.000 personen werd deelgenomen. In de stoet werden Italiaanse vlaggen meegedragen cn leuzen als „het bloed ir Triëst vergoten, is heiligDe demon stranten bewogen zich in de omgeving de Amerikaanse ambassade en consulaat. Door de staking in Triëst het voor particulieren onmogelijk oi telefoneren. De Amerikaanse ambassa drice, Clare Boothe Luce, zou vanmorgen een onderhoud hebben met premier Pella. waarna de Italiaanse premier speciale kabinetszitting zal leiden. Ook in Milaan vonden demonstraties dentcn plaats. Reuter meldt nader: Drie politieman nen en verscheidene betogers zijn te Triëst in een gevecht met schietwapens en handgranaten gedood. "iré 't Wordt anders veel te duur Commissaris Kesper wil het wel zonder ambtswoning stellen Naar de Nieuwe L e i d s c h e C r t ter ore komt, zal het ontwerp, dat de Heerlense architect ir F. P. J. Peutz maakte van het nieuwe Provincie huis van Zuid-Holland, en dat in beginsel aanvaard werd als basis-plan, vrij sterke wijzigingen ondergaan. Zo zal er géén toren op het gebouw komen, terwijl bovendien de ambtswoning van de Commissaris der Ko ningin vervalt. Zoals men weet meenden Gedep. Sta-1 ten dit voorjaar, dat het fraaie ontwerp te kostbaar zou worden. Zij verzochten de architect een ontwerp te maken dat, met behoud van de gedachte, die aan zün ontwerp ten grondslag lag, goedko per van opzet zou worden. Thans zijn de plattegronden van het omgewerkte ontwerp voor de bebouwing van het terrein van de Haagse Dieren tuin gereed gekomen. Daaruit blijkt, dat het gehele gebouw compacter is opgezet Meer dan in de breedte heeft de archi- het thans gezooht in de hoogte. Z o rdiepi. rkgede site cht In het representatieve gedeelte zijn geen wijzigingen van belang aangebracht. Dat blijft de vraaie vorm, die het reeds had, behouden Een andere ingrijpende wijziging is het vervallen van de ambtswoning voor de Commissaris der Koningin aan de Benoordenhoutse weg. De heer Kesper heeft namelijk te kennen gegeven, daar op geen prijs meer te stellen, nu de kos ten ervan de begroting van het gehe'.i ontwerp zo on-evenredig zullen gaan belasten. Zoals wij dezer dagen berichtten schre ven Gedep. Staten in hun ontwerp-be- groting, dat zij 3 millioen voor de eerste Zo stelde ir Peutz te Heerlen zich aanvankelijk het nieuwe Provinciehuis voor. Van dit fraaie ontwerp zal dus de toren vervallen, terwijl' het werkge- deelte, hier vijf verdiepingen hoog, er drie étages bij krijgt. Een en ander betekent een be zuiniging van enkele millioenen guldens. Tenminsteals de Prov. Staten de nieuwe plannen accepteren. werkzaamheden aan de nieuwbouw uit trokken. Zij konden dat doen. omdat zij kennis droegen van de nieuwe plannen van ir Peutz. Het is de bedoeling het gewijzigde ontwerp in de voorjaarsvergadering van de Staten aan de orde te stellen. Wordt het project geaccepteerd, dan zullen de eerste werkzaamheden op het Dieren tuin-terrein enkele maanden later reeds aanvangen. Minister Beyen voor drie dagen naar Adenauer Minister Beyen zal 15 November naa Bonn vertrekken teneinde een beleefd heidsbezoek te brengen aan Adenauer. De heer Beyen keert 18 November 's-Graenbhage terug. Geen parels meer Uitvoer naar Egypte verminderd Onze uitvoer naar Egypte is sterk verminderd namelijk van f 58.5 millioen in het eerste halfjaar van 1952 tot f 24,9 millioen in de eerste helft van 1953, ter wijl Egyptes uitvoer van f 6,6 min tot f 13.2 min steeg. Een post van parels edelstenen van f 13.7 min is uit onze t voer verdwenen. Sterke achteruitgang was er bij machines, toestellen, electro- technisch materiaal, aardappelen, oliën, spijsvetten, chemische en pharma- ceutische producten, verf, carton, papier, stoffen, weefsels. Oorzaken zijn Egyptes slechte financiële toestand, de buiten landse voofal Duitse concurrentie hoge koers van de gulclen op de vrije markt, zodat Nederlandse importeurs thans f 10 tot f 10,15 betalen vooi Egyptische pond. Grootste vliegramp in Bolivia28 doden In de omgeving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrakstukken gevonden var een vliegtuig der Boliviaanse luchtvaart maatschappij dat sinds Dinsdag j.l. werd vermist. De Inzittenden, 25 passagiers een bemanning van drie koppen, allen om het leven gekomen. Dit is de grootste ramp, die de Boliviaanse lucht vaart ooit heeft getroffen. Treinverkeer Rotterdam Gouda weer normaal Sinds gisteravond half zeven geschiedde het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda weer geheel normaal. Zowel de pendeldiensten als de autobusdiensten, die na de ontsporing van een olietrein bij Nieuwerkerk het vervoer gaande hielden, zijn niet weer opgeheven Geen gesol met staatsburgers Men sehrijft ons van de zijde der Ver eniging van Indische Nederlanders: "DEGIN Augustus werd een onzer leden, op het bevolkingsbureau te Amster dam ontboden, waar hem werd medege deeld. dat. volgens een kennisgeving van terie van Buitenlandse Zaken, hij geen Nederlander was. maar Indone- :ou het tegendeel kunnen aan tonen door overlegging van een geboorte- :te van zijn vader of een huwelijksacte in zijn ouders. Aan zijn verzoek, een schriftelijke op gave te mogen ontvangen, waarom hij plotseling geen Nederlander meer was, is gevolg gegeven. Eveneens zonder opgaaf van redenen werd hem over Augustus geen pensioen meer uitbetaald. Bij navraag bleek, dat de Stichting Pen- iioenaangelegenheden Indonesië van het Gemeentebestuur op een gebruikelijk formulier bericht had ontvangen. dat ïze vriend thans Indonesiër was. Kort daarop ontving hij van een meer derjarige zoon in Djakarta een afschrift tot dezen gericht schrijven van het Hoge Commissariaat der Nederlan den. dat de minister van Buitenlandse Zaken op het ingestelde nationaliteits- onderzoek beslist had, dat de afstamme lingen van de vader van ons lid moeten worden beschouwd als voormalige in heemse onderdanen, niet-Nederlanders. die, ingevolge artikel 4 van de overeen komst betreffende de toescheiding van Staatsburgers, op onherroepelijke wijze de Indonesische nationaliteit hebben ver kregen. HET voordeel van in Nederland te leven is, dat men zich dpor dikke oorden niet behoeft te laten intimideren, ri ons lid berusttte niet. teminder, omdat de gevolgen van het verlies van hel Ne derlanderschap desastreus waren. Behalve dat er moeilijkheden waren et overmaken van spaargelden door vee meerderjarige zoons in Djakarta, as de ontsteltenis van een meerder jarige zoon-, korporaal bij het Nederlands detachement op Nieuw-Guinea. aller smartelijkst. Hij. die tegen de Jappen had gevochten, in Burma bij de aanleg van de spoorweg en van vliegvelden was tewerkgesteld, bij de politiële acties ingezet op Bali. Palembang en Java. drager was van eretekenen, had nog nooit zo'n slag gekregen als toen de detache mentscommandant hem mededeelde, dat hij niet langer Nederlander was. Nasporingen onzerzijds omtrent dc her komst van ons lid brachten aan het licht, dat zijn vader volgens de publicaties in de Regeringsalmanak van Nedcrlands- Indië in 1859 geboren was tc Ternate. Ware hij geen Nederlander geweest, dan zou hij in deze officiële publicatie niet vermeld zijn. /"iNS lid vervulde in 1919 zijn militie- plicht, welke plicht toenmaals uit sluitend op Nederlanders rustte. In 1940 werden hij en een zoon als landstormers opgeroepen en twee andere zoons als militieplichtigen om in 1942 alle vier voor de strijd tegen de Jappen te worden in gezet. Zij doorstonden ce martelingen en ondergingen de vernederingen in Burma en in Japan en werden na terugkeer op Java opnieuw onder de wapenen geroe pen om deel te nemen aan de poli'riëie acties. Vrouwen en kinderen vertoefden gedurende de bezettingstijd en nog lang daarna in verschillende kampen, aange zien zij weigerachtig bleven om Indone siërs te worden. Ons lid werd in Juli 1950 uiteindelijk „misbaar" verklaard cn gedemobiliseerd. Hij is gerechtigd dezelf de eretekenen te dragen als zjjn zoon op Nieuw-Guinea. Daarop vertrok ons lid naar Nederland. Op vertoon van geboorte- en huwelijks- acte werd een nieuw paspoort uitgereikt in Augustus 1952. volgens hetwelk hu nog altijd als Nederlander werd beschouwd. Op grond van het steeds onbetwiste Nederlanderschap vervulde hij zün stem plicht, zowel bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer als voor de gemeenteraad. Hij kreeg een betrekking te Amsterdam en had zich aan het Nederlands maat schappelijk leven aangepast. (Zie vervolQ dhq 2). Advertentie.) NIEUWE DESSINS KASHMIR KARPETTEN Zie de speciale etalage. BULTHUIS - Botermarkt 23 Zij gingen stemmen met speren Een duizendtal leden van de Dinkastam. uit Zuid-Soedan. kwa men Maandag, met speren gewa pend. bij een stemlokaal aan en stuurden de gehele verkiezingen in de war. Circa 1500 andere Dinka's, die ook hun stem wilden uitbrengen, maar hun speren hadden thuis- gclaten, ijlden huiswaarts om zich te bewapenen. De verkiezing, die deel uitmaakte van de algemene verkiezingen in de Soedan, werd uitgesteld van Maandag tot Dinsdag, om een tref fen te voorkomen. De Dinka's zeiden, dat zü de instructies ver keerd hadden begrepen Ongeveer 57 procent van de in woners van het district heeft ge- HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: WEERBERICHT uiurgeiidvon< Koude nacht Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met flanke op klaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuidwestelü'ke wind Koude nacht met plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt hedenochtend te tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag Zon van 7.45 tot 17.02 uur; Maan van 8.54 tot 16.46 uur. Op 14 Nov. EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1