Er is land genoeg, maar zijn handen tekort er Receptie in Nieuw Voordorp had grote belangstelling Koningin Elizabeth hield troonrede in parlement Twee huisvrouwen stalen als raven in Haagse magazijnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 Bij de Nederlanders in Australië Hoe het bevalt? - Reusachtig, waren maar eerder gekomen! we (Van onze sociale redacteur) MELBOURNE, October 1953 WEST-AUSTRALIë is een ontzaglijk groot gebied. Is heel het vasteland van Australië ongeveer 32 maal zo groot als Engeland en Ierland te zamen, de staat West-Australië omvat ongeveer een derde deel daarvan, i Hoeveel keer Nederland dat is, hebben we maar niet uitgerekend! We heb- j ben echter enkele andere vergelijkende cijfers. Het gehele gebied van West-Australië omvat 975.920 vierkante mijl (een mijl is ongeveer 1600 i meter). Daarin woonden op 31 December jl. 614.483 mensen Dat betekent dus, dat er voor ieder mens 1% vierk. mijl beschikbaar was. In Nederland leven er 765 mensen op een vierkante mijl! Er is hier dus wel wat meer ruimte! Meen echter niet, dat heel West-Australië bewoond is, of ook be- woond zou kunnen worden. Dat zagen we al, toen we van Indonesië uit, bij I de Viskaap, West-Australië binnen- en daarna tot Perth toe overvlogen. We zagen grote gebieden, waar geen spoor van menselijk leven te bespeu ren was en die er bovendien zó woest en droog uitzagen, dat men er ook I haast geen menselijk leven kon verwachten. Hier en daar ontwaarden we een uitgedroogde rivierbedding. Af en toe de scherpe, rechte lijn van een i weg, die kilometerslang door de wildernis, „the bush" zegt men hier, loopt. i Feitelijk is alleen het Zuiden van West-Australië bewoond. Perth is de hoofdstad en Fremantle de haven- j stad. Er zijn ook Noordelijk steden en dorpen, maar hun vestiging houdt doorgaans meer verband met de ont ginning van delfstoffen of de bos- bouw. Toch is er nog genoeg land dat cultuur gebracht kan worden. Mits er maar handen zijn om de grond te ontginnen en mits er maar mogelijk heid is het land van water te voor- zien. Men vindt, kilometers ver boven Perth, boerderijen met een ontzaglijk grote oppervlakte. Maar een groot deel er van is nog „bush". Voet voor voet loopt men daar als het ware op 1 Kolen onbekend 5 langs In sommig opzicht biedt een r de lange Australische autowegen grijpend beeld. Er zijn vaak bosbranden. Maar ook de mens gaat het bos met vuur te lijf. Langs de wegen, midden landen, staan de stammen var bomen, die door het vuur ai zijn. Jaren al daar staan dode takke ingevreten iaar. Hun steken ten hemel. Ze doen het beeld, dat Zadkine maakte van het gehavende Rotterdam. Zodra daar mogelijkheid voor is. gaat de boer ze ruimen. Dat gaat In het groot. Een bulldozer, soms een omgebouwde legertank, gaat er met volle kracht tegen aan en probeert ze met wortel en al uit de bodem te drukken. Dan liggen ze. Wat nog niet betekent, dat ze geruimd zijn! Naar behoefte worden ze in stukken ge zaagd en voor brandhout gebruikt. Men zit in Australië en zeker niet op het platteland niet om brandhout verlegen. Is het zomerse klimaat er al zachter dan in Nederland, ook voor de „winter" (die vaak op onze zomer lijkt) en voor de koele avonden behoeft men geen kolen- voorraad op te slaan. Er zijn waarschijn lijk heel wat Australiërs, die nog nimmer kolen zagen. De Nederlandse huisvrouw, die zich hier vestigt heeft geen zorgen meer over de jaarlijkse kolenrekening. Het ligt voor de hand, dat er op die „farms" in het uitgestrekte gebied allerlei mogelijkheden zijn. Velen hangen aan het stadsleven. De helft van de bevolking van West-Australië is gevestigd in en om Perth. Ook vele Nederlanders blijven lie ver daar. Maar toch zijn er ook, die het „op de boer" zoeken. Hoe zii het hebben? Bij de Australische boer We waren bij P. Damstra, vroeger land arbeider te Marrum, in Friesland. Op 7 December 1952 landde hij met vrouw en zoontje van 11 jaar in Fremantle. Acht weken zaten zij in het kamp. Toen von den zij een boerderij. Hoe het bevalt? „Reusachtig! We hebben alleen spijt, dat we niet twee jaar eerder zijn gekomen. Bekijk ons huis maar eens. We hebben hier een beter huis dan we ooit in Mar rum gehad hebben". Eerlijk gezegd hadden wij, toen we de arbeiderswoning naderden (de „cottage", zoals ze hier zeggen) gedacht: dat ziet er niet zo vriendelijk uit als een Nederland se arbeiderswoning. Maar toen we het huis van binnen bekeken, was het inder daad een mooie woning, met veel ruimte en gemak. Dc houten woningen, die in West-Australië vrijwel regel zijn. doen ons nu enmaal minder prettig aan. Ge woonlijk zitten ze ook slecht in de verf. Waarom zou men ze onderhouden? Het Jarrahhout is sterk. Wie er niet aan ge wend is. slaat er een spijker op krom En bovendien: er is immers hout genoeg? En financieel? „Steekt u toch een sigaar op! Ik heb ze speciaal gekocht, omdat ik u verwachtte. Zelf rook ik ze niet. Maar dit is de eerste keer in mijn leven, dat ik iemand een sigaar kan presenteren". En er kwam een doosje met in dit verre land dure Nederlandse sigaren te voorschijn. Damstra verdient hier 13 pond (f 110) per week. Bovendien heeft hij dan vrij wonen, electriciteit, melk en eieren. „We gaan hier goed vooruit. In Friesland heb ben we het altijd arm gehad. We hadden niets, toen we hier kwamen. Maar nu hebben we al heel veel gekocht. Kijkt u de kamer maar rond. Alles wat er staat is hier gekocht en betaald. M' helpt de boerin week, dan leert ze tegelijk haar Engels. En m'n zoontje maakt het best op school". We reisden verder per auto het land in. Zo kwamen we, bij Sjoerd en Geeske van der Wielen, uit Bergum, in Friesland. Zij zitten nu in Harvey, een dikke 100 km ten Zuiden van Perth. Het is diep het land ih en ook een behoorlijk eindje van de hoofdweg af. In Friesland was Sjoerd chauffeur op een trailer. Maar van zijn jeugd af heeft hij veel met veevervoer te maken gehad en hij is dus een goed handmelker. Nu is hij „farmhand" vaste boerenarbeider. In Bergum had hij een prachtige woning. Maar hij zag geen toe komst. Hier heeft hij een woning, die er ook zijn mag, maar die alleen wat ver dat ze ons wel kunnen nemen. Maar de behandeling is veel jovialer dan je ln Ne derland meest vindt". Ook de kamptijd vonden ze niet zo erg. Ze hadden daar veel geleerd. En er zijn vrouwen, die om de gezelligheid wel naar het kamp terug zouden willen. Dat laatste vonden we wel heel merk waardig na alles, wat we over en ook in de kampen gehoord hadden. Maar Geeske verzekerde ons, dat zij er heus geen spijt van had, in het Holden-centre geweest te zijn. Er werd wel gesproken over lui zen. maar zij had er geen gezien. En zij weet toch heus wel, wat zindelijkheid is. Dat bewees haar proper huisje ons wel. ondanks het onverwachte bezoek. Graag Hollanders De boer mag graag Hollanders hebben. Die moeten hier komen, zegt hij. De Australische boer, vertelde Sjoerd, is ont zaglijk handig, zijn machinerieën zijn prima. Maar toch is hij niet zo uitgesla pen, als de Hollandse boer om er uit te halen wat er in zit. Dat hoeft ook niet in dit land, waar alles nog zo in overvloed is. Dat een Australische boer goed voor zijn personeel kan zijn, bleek ons in Keys- brook, toen we boer Grey ontmoetten. Wij vroegen de weg. Toen hij hoorde, dat wij de Hollanders bezochten zei hij direct: „Ik heb ook een Hollander". En hij nodig de ons zo dringend uit, dat wij moeilijk konden weigeren. Wij vonden Theo van den Berg, uit Veip, op zijn boerderij Het was een som ber geval. Zo echt, wat wij noemen „een mislukking". Maar het ligt niet aan Australië en zijn bewoners, zoals Theo ons zelf vertelde. Hij had nooit moeten emigreren. Maaremigreren schijnt nu eenmaal een familiekwaal te zijn. Het is merkwaardig, hoeveel families we trof fen, waarvan meer leden geëmigreerd zijn. soms allen naar hetzelfde, soms naar verschillende landen. Theo was geëmigreerd, omdat zijn zwa ger en zuster het ook deden. In Velp werkte hij in de manufacturenzaak van 1943 ge- Het kinder verblijf met de vijver, waarin de nog vrij jonge aanwinst, een koppel eenden. Een leuk hoekje van het kindertehuis Nieuw Voordorp te Voorschoten. Foto N. van der Horst. Vijftig jaar Kinderzorg Foor de kinderen werd een versier- wedstrijd gehouden De receptie, die gistermiddag in het kindertehuis Nieuw Voordorp 4g, Voorschoten werd gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vereniging Kinderzorg in Den Haag, is een grootse jubileum- samenkomst geworden. Tjokvol was het in de kerkzaal, waar vele ver tegenwoordigers van kerkelijke- en overheidsinstanties aanwezig waren. Verscheidenen van hen voerden het woord, en uit alles bleek de belang rijke plaats, die de jubilerende vereniging in het maatschappelijke leven inneemt. De voorzitter der vereniging. J. H. R. Sinninghe Damsté, openingswoord de geschiedenis der ?ing. eek reeds schreven. Voorts ging spr nader in op de taak en de verantwoor delijkheid van de bestuurder Deze moet de wet lezen om te weten wat te doen en de Bijbel lezen hoe hij het moet doen. Spreker haalde in dit verband het Bij belwoord aan ..Wordt als de kinderen" Adj.-directeur gaf valse verklaringen af Boete en gevangenisstraf opgelegd De vroegere adjunct-directeur van de Rotterdamse N.V. Nederlandse Motoren Maatschappij, de 44-jarige P. C. de J uit Wassenaar, is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden m.a„ waarvan vier maanden voorw delijk met een boete van 1000 of maanden. Verdachte had in zg. fabrleks- verklaringen betreffende de toelaatbare belasting van voor- en achteras en de lengte van de overbouw over achteras, andere cijfers vermeld dan door de En gelse fabriek, die de chassis vervaardigt, waren opgegeven. De eis was zeven maanden m a., waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, alsmede een boete van ƒ500. of dertig Fl. 100 boete Spoorwegverkeer in gevaar gebracht Wegens het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer is tegen de 44-j. Rot terdamse automobilist J. K. voor de rechtbank aldaar f 100 boete geëist. Op 20 Februari stond verd. met zijn aut de spoorwegovergang aan de IJsselmond- selaan in de Maasstad. Hij wilde niet terug voor een autobus, die van de andere kant kwam, omdat verd. meende voorrang te hebben De overweg-wachter heeft toen twee treinen moeten laten stoppen. Vier maanden wegens smok kel van 250.000 sigaretten Wegens smokkel van 250.000 sigaretten, die ze van de bemanning van een Ar gentijns schip hadden gekocht en waar door ze 12 000 invoerrechten ontdoken, werden drie Amsterdammers de 23-j. magazijnbediende H. V., de 23-j. isoleer der J. B. P. en G. M. P., tot 4 ir den gevangenisstraf veroordeeld. In vier maanden door Europa en Azië Twee Amsterdammers gaan per bromiiets emigreren Reis van 10.000 km door bergstreken, woestijnen en steden TWEE ONDERNEMENDE Amsterdammers gaan eind November per bromfiets naar Colombo; daar stappen ze op de boot naar Australië, waar ze zich als landarbeider willen vestigen. Het zijn de 28-jarige J. J. Couprie en zijn vriend H. Boer (25 jaar), die op deze originele wijze gaan emigreren en ondertussen de gelegenheid krijgen iets meer van de wereld te zien. Ze denken over hun tocht door Europa en Zuid-Azië ongeveer vier a vijf maanden te doen, aldus Trouw. voeren door het Rhóne-dal, de Po-vlakte, Joegoslavië (hier staat een uitvoerig be Uitgerust met een lichtgewicht tentje, wat kookgerei, waterzuiveraars, niet te •eel kleding en met vertrouwen in de nabije toekomst, zullen zij dagenlang door bergstreken en woestijnen naast elkaar voortbrommen. een afstand van niet min der dan 10 000 kilometer afleggend, voor dat de haven van Colombo in zich-t komt. Hun uitrusting houden ze zo eenvoudig mogelijk, want iedere kilo meer betekent een groter benzineverbruik Bij het klaarmaken van de maaltijden en het overnachten in het tentje kan Couprie zijn na de oorlog in Indonesië opgedane tropen-ervaring uitstekend te pas komen. Ook zijn reiskameraad, die al dikwijls gekampeerd heeft, zal daar stellig van profiteren. Het plannetje voor deze avontuurlijki emigratie is ontstaan in het kamp De Robbenjager op Texel, waar de Amsterdammers tot landarbeiders zijn omgeschoold en waar ze alkaar leerden kennen. De voorbereidingen verliepen allemaal vrij vlot en vooral door de bui tenlandse instanties werd enorme hulp verstrekt, toen het bromfietsenplan op de proppen kwam. Thans, een maand voor de start, zijn Couprie en Boer nog iedere dag bezig met het bezoeken van legaties, het orde brengen van 'deviezen en het schrij- vin van brieven. De route zal hen halve dagen in de Roulettespelers uit 't Gooi voor de rechtbank Zeven verdachten uit Het Gooi hebben gisteren voor de Amsterdamse recht bank terecht gestaan wegens hun aan deel in roulettespel. De 37-jarige Hilversumse koopman H. B. en de 33-jarige broodbakker A. van V., eveneens uit Hilversum, waren de bankhouders. Tegen hen werd een maand gevangenisstraf geëist plus verbeurdver klaring van het in beslag genomen spel materiaal. Tegen vijf mensen, die in hun woning, meestal voor een financiële vergoeding, een kamer voor de spelers beschikbaar hadden gesteld, luidde de eis f 50 tot f 300 boete. Uitspraak 17 November. Mevrouw Bijl, vroeger in Pernis, nu in Armadale (West-Australië): „Ik heb zoveel sinaasappelen in mijn tuin, dat ik ze bij i weggeef". heeft hij dan ook alle vrijheid. In Neder land had hij het goed, maar „toch altijd te min". Hier kan hij kopen wat hij no dig heeft en houdt dan nog over. 5e woning is natuurlijk vrij. En er staat fs een koelkast in. Vrouw, haal het vanille-ijs en de schaal met slagroom uit fle frigidaire en de gasten wat voor", grapt hij. Maar was niet alleen grap, want ijs en slagroom kwamen eri Dat kan gemakke- want melk hebben ze ook vrij, in grote hoeveelheid. En ook krijgt hij van de boer wat vlees. Er is geen gas en geen electriciteit, althans niet voor verlichting. Maar een petroleumvergasser doet het ook goed. Het aanvangsloon was 11 pond, maar het nu 12% pond (f 115) per week. Op zoek naar een kerk Kerkelijk is het wat moeilijk. Van huis uit is Van der Wielen Gerefor meerd en hij heeft altijd meegeleefd. Maar in het kamp, waar ze 4 maanden verbleven, was geen kerk. Toen ging hij in Northam naar een kerk zoeken. Hij kwam er één voorbij en ze zongen daar zó mooi, dat hij besloot, er bin nen te gaan. Het was de „Church of Christ". Hij werd hartelijk ontvangen. Na afloop werd hij uitgenodigd op thee en cake en kreeg uitnodigingen voor zijn hele gezin. Ze pasten op de kinderen, als hij met zijn vrouw weg moest en onthaalden hen geweldig. Toen hij In Harvey 14 dagen op proef bij zijn boer kwam, vond hij daar ook een Church of Christ. Zo van het werk in zijn werkkleren, ging hij er heen. De ontvangst was er niet minder hartelijk om. Toen hij zijn vrouw en kinderen ging halen, kreeg hij eten en dekens mee voor de r En t der spullen zaten, omdat de kisten waren, hielpen de kerkleden op allerlei manier. Ze wilden zelfs het huis schoon maken. Maar dat deed zijn vrouw toch zelf. Doch toen kwamen ze met een hele ploeg om de tuin, die verwilderd was, op te knappen. De kinderen gaan op de Zondagsschool en hii en zijn vrouw gaan trouw naar de kerk. Hij is echter gastlid, want hij is aangesloten bij de Reformed Church. Maar ja, naar de kerk gaan in Perth is om de afstand niet mogelijk. En we vin den het niet mooi, dat ds Van Wilgen burg ons nog helemaal niet is komen op zoeken", zei zijn vrouw. „En toen ze aan kwamen, werd medegedeeld, dat we hen niet mochten opzoeken en vermoeien". We konden vertellen, dat dat toch begrij pelijk was. want mevrouw Van Wilgen burg was ziek, toen ze aankwamen. En de dominee had ook geen vervoer. Hij had een oude en niet bepaald vertrouwde „utility" (auto, ook geschikt voor het ver voer van goederen) te leen. Maar In de week na ons bezoek zou de auto aanko men. En dan zou hij zeker ook de ver spreide leden kunnen bezoeken. Wat het werk betreft: dat viel ook best mee. „Je moet natuurlijk op Je tellen passen, want de Australiërs denken soms. legen wegens t.b.c. En dat is hier terug gekomen. Daarbij kreeg hij het nog aan de nieren. Lange tijd heeft hij daardoor op kosten van zijn zwager geleefd. Dat kon natuurlijk niet zo blijven en daarom is hij maar een boer gaan zoeken. De boer spaart hem zo veel mogelijk. Zo mag hij bijv. geen paard rijden en geen zwaar werk doen. Ook de vrouw zorgt goed voor hem. En terwijl wij er waren, vroeg de boer om een Hollands echtpaar, dat dan in de arbeiderswoning zou kun nen wonen en de jongen zou kunnen ver- Theo wil sparen. En als hij dan zijn schuld aan zijn zwager betaald heeft, gaat hij terug naar Holland, blijven, verzekerde hij ons. Was hij gezond, dan zou hij zeker Pseudo-perschei reed in dure auto's Reislustige „journalist" zwaaide met perskaarten Fantast nu voor Haagse lechtbank wegens oplichting (Van een onzer verslaggevers) De zich journalist noemende 26-jarige J. H. uit Den Haag stond voor de Haagse rechtbank terecht voor deze zomer ge pleegde oplichtingen Verd. had de onder directeur van een bank. H. M.. vertelt! van een persbureau „Presso Italia", dat gevestigd zou wogden in het gebouw van het A.N P. en waarvoor de gezamenlijke Italiaanse bladen een millioen lire zou den overmaken. Met dit verhaal, zich hierbij voordoend als Afrikaans jurist, kreeg hij in totaal f 1000 los van M.. Niet tervlaste gelegd was dat verd. ook een meisje f 13000 had lichter gemaakt. „U besteedde het geld voor genoegen of ont wikkeling, zoals U het noemen wilt en reisde heel Europa door", zei de president. Een verhaal dat verd. perschef zou kunnen worden voor een in oprichting zijnde Amerikaanse firma in atoom schuilkelders bleek op waarheid te be rusten. „Ze mogen dan wel een tweede chef aanstellen om er draag'lijk Engels te maken, want verd. kan geen brief „WAIT AND SEE" Buitenlands beleid ongewijzigd, meer voedingsmiddelen voor Britten Met de troon rede van Ko ningin Elizabeth nieuwe zitting van het Britse parlement geo- De troonrede! kondigde aan, dat een hervor- ung het Hogerhuis in overweging zal worden geno- dat de regering haar poging voortzet om spoedig een bij eenkomst van de Sowjet-Unie met Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en Frank rijk tot stand te brengen. In samenwer king met de regeringen van genoemde landen, zal de Britse regering, in overleg met de federale Westduitse regering, blijven werken voor een regeling van de eenheid van Duitsland Ook zal de rege ring blijven ijveren voor het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk. Aan de regering zullen voorstellen worden gedaan voor het overdragen van de zorg voor atoomkracht van het minis terie van bevoorrading aan een statutaire maatschappij. Ten aanzien van Perzië wordt de hoop uitgesproken, dat de diplomatieke be trekkingen met Engeland spoedig kun nen worden hervat. In de rede wordt de nadruk gelegd op het besluit van de regering om „steeds in harmonie" met de Ver Staten te werken en ook „met hun partners in West-Europa, ter bevor dering van de Europese eenheid en het economisch welzijn." De regering hoopt spoedig de Europese Verdedigingsge meenschap tot stand gebracht te zien en zal deze alle mogelijke steun verschaffen. Het grootste belang wordt gehecht aan voortdurend overleg met de partners in het Gemenebest De regering zal deel nemen aan de conferentie der ministers van Financiën van het Gemenebest, wel ke in Januari a.s. in Australië wordt gehouden. Wat het binnenland betreft, wordt in de rede o.a. handhaving van volledige tewerkstelling beloofd door bevordering van de uitvoer. De regering zal nader mededeling doen van haar plannen t.a.v. de televisie, welke op het ogenblik een monopolie van ae B B C. is. Beloofd worden verder stappen tot beëindiging van de beperkingen op par ticuliere handel in ruwe katoen en ter aanmoediging van een grotere productie van voedingsmiddelen. In behoorlijk Engels schrijven", merkte de officier van Justitie op. Verd. was niet eerder veroordeeld. In een psychiatrisch rapport werd H. als verminderd toerekeningsvatbaar be schouwd en werd verpleging aanbevolen. De president vond dat verd. een gevaar lijke combinatie had van goed intellect en onvoldoende moreel besef. De officier eiste een jaar met aftrek.. De raadsman, mr F. Eikelenboom, ver telde hoe verd. in dure auto's rondreed en druk met perskaarten werkte. Hiermee maakte hij veel indruk. Laat hem naar Amerika gaan. dan zijn we van hem af. meende hij. Daarom bepleitte de raads man een straf, gelijk aan het voorarrest. Arrest 17 November. Oude pas kan nog dienst doen in Duitsland Bij collectief paspoort Naar w(j van het Duits reisinformatie bureau vernem^p. zullen in de toekomst in Duitsland verlopen Nederlandse pas poorten weer als legitimatiebewijs bü een collectief paspoort worden erkend. Het Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft zich bereid verklaard Nederlandse paspoorten tot 5 jaar na de uitreikingsdatum (dus tot 3 jaar na het verlopen van de geldigheidsduur) als geldig legitimatiebewijs in de bovenge noemde zin te erkennen. Opbrengst van andermans auto verbrast Te Haarlem is een zekere F. van der V. gearresteerd, een Amsterdammer, die on langs was benoemd tot directeur van de nog op te richten dochtermaatschappij van een Westzaanse houthandel V wordt er van beschuldigd, van d» 2250.- die h had ontvangen voor een auto. hem doi zijn werkgevers ter beschikking gesteld en bij een recente aanrijding zw schadigd, in België goede sier tei bate te hebben gemaakt. Toen hij terugkeer uit België werd aangehouden bleek van het geld niets zoek aan Belgrado op het programma). Turkije (Constantinopel) en dan waar schijnlijk via de pijpleidingen van Irak De atlas is al vele malen geraadpleegd en wanneer het enigszins mogelijk is zullen de twee pioniers via de jungle van Siam doorbrommen naar Singapore. Een maal in Brisbane aan wal gestapt zullen ze trachten 'n plaatsje te krijgen bij dc tarweverbouw. Ten slotte kunnen ze te allen tijde hun nieuwe vaderland binnen komen. want de Australische regering heeft de binnenkomsttermijn van maanden verlengd tot een jaar. Zodat, als ze onverhoopt ernstige pech zouden krij gen, ze niet weer opnieuw hoeven te be ginnen met de voorbereidselen voor een entree in Australië. Koningin zal De Ruyter in dienst stellen De Koningin zal op Woensdag 18 No vember om ca 2 uur namiddag de nieuwe kruiser De Ruyter in dienst stellen. Deze plechtigheid zal geschieden aan boord van het schip bij de dok- en werfmaat- schappij Wilton Fijenoord N.V. te Schie dam en valt samen met het officiële be zoek van de Koningin aan Schiedam. Directeur De Ommelanden kreeg 200 boete De directeur van de coöperatieve fa briek voor melk- en zuivelproducten De Ommelanden te Groningen is gisteren door de politierechter te Groningen ver oordeeld tot een boete van f 200 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen wegens belediging van twee stakingsleiders. Holland-Nautic ziet nog een oplossing De directie van de machinefabriek en scheepswerf N.V. Holland-Nautic te Haarlem noemt het Maandag verspreidde bericht over het ontslag van ongeschool de arbeiders voorbarig. Voor het ogenblik wordt een bevre digende oplossing mogelijk geacht, waar bij de aangeduide moeilijkheden niet zouden optreden. De bestuurder moet zijn werk biddend doen en zich verplaatsen in de gedach- tenwereld van de kinderen Mr P. G. G. Bosz uit Den Haag sprak namens de minister van Justitie. Spr. kon van een goede verhouding met de vereniging gewagen. Wat het werk der vereniging betreft, merkte mr Bosz. in verband met de nog vrij jonge weten schappen als psychologie en sociologie op, dat men voorzichtig moet zijn met experimenteren, aangezien het hier „le vend materiaal" betreft. Nadat ook mr J. H. Kessler, secretaris van de voogdijraad, van een goéde sa menwerking had gesproken, besteeg ds A. J. Wormgoor. voorzitter van de ker- keraad der Hervormde Gemeente te Den „Ik denk, dat hij zich vergist heeft: Hij zwemt maar in een kringetje rond." Mr dr J. H. R. Sinninghe Damsté, voorzitter van de vereniging Kinderzorg te Den Haag, opende gistermiddag in het kindertehuis Nieuw Voordorp te Voorschoten de receptie ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum der Haag het podrum. Spr. wees er op, dat de Haagse Hervormde Gemeente een voortdurende en grote belangstelling heeft voor de vereniging. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door ds D. J. Karres. scriba van het breed moderamen der classicalc ver gadering in Den Haag, mr A. J. Blan- kert, namens de Hervormde Kinderzorg- bond, ds W. G Meyering, namens de Hervormde kerkeraad te Voorschoten (die de vereniging een enveloppe met inhoud aanbood!de heer C van der Schinkel, namens de beide Hervormde scholen, en mej. M. Gorissen namens het personeel en de gepensionneerde personeelsleden van Nieuw Voordorp, die twee electrische klokken voor het gebouw aanbood. Wie? Verder waren onder anderen aanwe zig: burgemeester C. J van der Hoeven van Voorschoten met echtgenote, de wet houders G Schrama en J. J Dekker met echtgenoten, de heer J. de Bres, ge meente-secretaris van Voorschoten, de raadsleden drs H. A. Korthals en C. Bol le. de commandant van het Marine Op komst Centrum, kapitein-luitenant ter zee A- van Miert, de staatssecretaris, mr A. A. van Rhijn (als voorzitter van de centrale bond voor inwendige zending!, jhr mr Gevers Deynoot, secretaris van de sociale raad in Den Haag (als voor zitter van de samenwerkende instellin gen kinderbescherming!, mr H. Fukkink, directeur van de stichting voor maat schappelijk werk in Zuid-Holland, ge neraal b d W. Röell, mevr. J A. de Koa- ter-Sijthoff, presidente van de huishoud school aan het Rapenburg te Leiden, ver scheidene predikanten, vertegenwoordi gers van het arbeidsbureau te Leiden en en:ge oud-pupillen. Versiering Voor de kinderen van Nieuw Voor dorp was het deze dag ook feest en wel op een heel bijzondere wijze. Er was namelijk een wedstrijd uitgeschreven voor de mooist versierde zaal. De eerste prijs werd gewonnen door de jongens van zaal II, die van hun kamer een sprookje hadden gemaakt- De grote jon gens werden tweede, en de derde prijs werd behaald door de jongens, die in hun zaal een vijvertje hadden gemaakt Voor f 3000 aan goederen verduisterd Finale van rooftocht voor de politierechter (Van een onzer verslaggevers) „Dit lijkt veel op georganiseerde roof. Zoiets hebben we hier nog niet eerder gezien", riep de Haagse Politierechter dezer dagen uit ten overstaan van twee dames, die op grote schaal klerenroof pleegden en in een achttal kledingmaga zijnen in de binnenstad, waaronder enige exclusieve, haar slag sloegen. Samen sta len ze voor wel f 3000 aan goederen. Het tweetal ging gewoonlijk st „uit winkelen" en kwam zelden met lege handen thuis. Vooral mevr. S. P. B.-K 'oonde zich zeer bedreven in die bezig heid. Mantelpakjes werden soms bij twee tegelijk uit de modehuizen meegenomen en verder rokjes, kinderjurken, tassen, een camel damesjas en eens een encyclo paedie Maar dat was een vreemde eend in de bijt. In haar mateloze zucht naar nieuwe dingen stalen ze als raven. En al die mooie spullen hingen ze dan maar in de klerenkasten, die uitpuilden. De poli tie vond al die fijne spullen daar terug. Hoe kan dat nu eigenlijk, wilde de poli tierechter weten. „Ja. ze gaven ons daar de gelegenheid toe", zo was het slappe van Eek had een andere verklaring B.-K. had contact gehad met een vriendin die al eens voor dergelijke fel- erecht stond, zo wist hij. Dia was er een voorwaardelijke straf afgeko men". Zij heeft u zeker ingefluisterd, dat het bij eventueel betrappen zo'n vaart niet zou lopen". De tweede verdachte, mevr. M. B.-v. E. had „maar" een aandeel van ongeveer f700 in de gestolen „poet" van 3000 gul den aan kleren e.d. Zij had zich wat weten te matigen, ook in het aantal uit stapjes naar de magazijnen. Wat haar er toe bewogen ad, wist ze zelf niet goed. „Ik was er zo vreselijk blij mee en iedere vrouw wil graag mooi zijn, edelachtbare". Dit vtvweer weerde de politierechter af „U weet zelf ook wel. dat u er niet mee gestopt zou zijn, indien u niet be trapt was". De officier eiste tegen mevr. S. P. B.-K. 4 maandt.., waarvan 2 v.w. en tegen mevr. M. B.-v. E. 2 maanden, echter voor waardelijk en f50 boete. Het vonnis was 3 maanden, waarvan 2 v.w. met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling. Mevr. E. werd conform de eis veroordeeld. BENOEMD IS TOT RIDDER in de orde van Oranje-Nassau E. Suers. admini strateur ter gemeente-secretarie en direc- het grond- en havenbedrijf der gemeente Enschede. Gisteren is op het spoorwegemplace- lent de Rietlanden te Amsterdam da 24-jarige leerling-machinist J. F. Belmer door een locomotief doodgereden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5