Regering dolf een massagraf en sputterde nog wat na Verlies mag worden gecompenseerd winst van het vorig jaar Kamer met Toch is het zo iVi De betere haven 2 WOENSDAG NOVEMBER 19S3 Belastingwetsontwerpen behandeld (Van onze Parlementsredacteur) T~\E VERKLARING, gistermiddag door minister Van de Kieft in de Tweede Kamer afgelegd, dat ieder voorstel uit de Kamer tot ver laging van de vereveningsheffing, of het leggen van een franchise in deze heffing dan wel tot vrijstelling van een primair dividend, voor de regering onaanvaardbaar zou zijn, heeft enige reacties uitgelok-t bij de artikels- gewijze behandeling van het wetsontwerp houdende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn. Deze verklarin gen werden van regeringszijde blijkbaar zo belangrijk geacht, dat minister Drees de wens te kennen had gegeven, er bij tegenwoordig te zijn. Veel meer dan enig gesputter is het echter niet geworden. Prof. Romme (KVP), de grote voorstan der van het leggen van een franchise in de vereveningsheffing (d.w.z. het vrij- 10.000 aan vertoond stellen bedrag van deze heffing) deel, dat minister Van de Kieft verleden week Vrijdag reeds begonnen was een massagraf te delven voor eventuele plan nen uit de Kamer en dat hij dit graf gis termiddag had „gepresenteerd". Hij voeg de er echter dadelijk aan toe. dat hij niet van plan was in dit massagraf te stappen, doch betreurde uitermate, dat de regering een dergelijke houding met name tegen over zijn wens had aangenomen, temeer waar er geen financiële bezwaren tegen konden worden Ingebracht. Het ging immers eenvoudig om een andere keuze dan de regering had gedaan. Ook de heren Gortzak (Comm.) en Van den Heu vel (A.R.) spraken hun teleurstelling over de houding van de regering uit, waarbij laatstgenoemde er op wees, dat er geen 6prake van was, dat de gedachte lets met de vereveningsheffing te doen, pas in het laatste stadium van het algemeen debat naar voren was gekomen. Hij betreurde, Vermoeid en prikkelbaar? lie: Kracht toevoeren i Senatogenl Doe iets voor gezondheid. Begin mi met sanatogeh TTET is een algemeen en vrijwel qver de gehele wereld verbreid1 gebrüik de" hies' "met een gelukwens, te be groeten. Hoe interessant ook. we kun nen ons onmogelijk verdiepen in de vele waarderingen die in het volks geloof aan het niezen zijn verbonden, maar wél kan worden gezegd dat in •het algemeen de nies als een heil brengend teken wordt beschouwd. De Duitsers kennen de uitdrukking „et- was beniessen", dus: een wens door niezen in vervulling doen gaan. En wij Nederlanders huldigen nog steeds de speelse opvatting dat het na driemaal niezen morgen mooi weer zal zijn. Dit zelfde aantal geeft volgens het volksgeloof in de Zaanstreek een patiënt het recht het ziekenhuis te verlaten welke opvatting nog zou dateren uit tijden toen overal pestepi demieën heersten. Wanneer iemand, die van pest werd verdacht, in een ziekenhuis was opgenomen, mocht hij die instelling verlaten wanneer hij dTiemaal had geniesd. Trouwens, door velen wordt de oor sprong van het gebruik om een nie zende een heilwens toe te voegen, teruggebracht tot de tijd van Paus Gregorius de Grote (eind van de 6de eeuw) toen de mensen „al niezende op straat stierven, waaruit ons loffe lijk gebruik is overgebleven". Hoe aanvaardbaar dit ook moge klinken, juist is het in ieder geval niet. Het gebruik de nies als heilbrengend te beschouwen is aanzienlijk ouder en dateert van vele duizenden jaren ge leden. Reeds Xenophon vertelt hoe tijdens de Tocht der Tienduizend een gevaarlijke, doch noodzakelijke be slissing moest worden genomen en hoe het niezen van één der soldaten toen werd beschouwd als een gunstig voor teken. Dezelfde opvatting blijkt bij Homerus en verschillende andere oude schrijvers De Romeinen hebben bijzonder grote waarde gehecht aan het uitspreken van een heilwens bij het niezen. Van keizer Tiberius is bijv. bekend dat hij dit blijk van wellevendheid van zijn gehele omgeving vorderde, zelfs wan neer hij zich met zijn stoet op reis bevond of wanneer hij in een draag stoel zat. En een epigram uit de Romeinse tijd verhaalt van een man die in alle eenzaamheid niesde en bij gebi-ek aan omstanders zichzelf in zegenende bewoordingen toesprak! Uiteraard hebben velen in de oud heid reeds naar een verklaring van dit gebruik gezocht. Destijds werd het hoofd als het edelste deel van het lichaam beschouwd, zodat de heil wens. uitgesproken bij het niezen gold hetzij als een betuiging van respect jegens het hoofd waaruit "de geest van de niezende te voorschijn trad, hetzij als een eerbetoon aan de geest (van Jupiter. Zeus etc.) die dit hoofd höd uitgekozen om z:ch aldus te manifes teren. Een restant van deze laatste op. vatting werd in de 17de eeuw nog aangetroffen in het Afrikaanse neger rijk Monomatapa. Wanneer de koning van dat land had geniesd, werd ogen blikkelijk iedereen in de wijde omtrek gevraagd of er oo tekenen van bij zondere aard waren gezien! We weten thans dat niezen ontstaat door prikkeling van de zenuwen van de neusslijmvliezen, welke slijmvlie zen b(jv. bij verkoudheid overgevoe lig kunnen zijn. Maar weet u ook. dat u op sommige punten 'n vrij ongevoelig bent? (Hetgeen overigens niet kwaad is be doeld! Daarover morgen. (Nadruk verboden). dat het enige, dat gedaan had kunnen worden om de „kleine baasjes" wat tege moet te komen, juist niet was gedaan. Minister Van de Kieft betoogde, dat bij het leggen van een franchise in de ver eveningsheffing het geld juist niet zou komen, althans in zeer belangrijke mate niet, bij de ondernemingen,, die. het het meest nodig hebben en hij was van oor deel. dat bij het gehele complex van be lastingmaatregelen de middenstand en de middengroepen heus niet waren vergeten Werkgelegenheid De fiscale maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid vormen op zich zelf al een heel complex. Daar is in de eerste plaats de uitbreiding van de moge lijkheid tot vervroegde afschrijving voor de inkomsten- en de vennootschapsbelas ting tot investeringen in bedrijfsmiddelen gedurende de jaren 1953 t'm 1957. Daar is vóórts de verlaging van het tarief van de vennootschapsbelasting, die thans nog 45 tot 52 pet bedraagt, tot 4214—46 pet. Dan zal ook de extra-inkomstenbelasting op hogere bedrijfswinsten enz., in 1951 inge voerd. vervallen. Niet onbelangrijk is ook voor de inkomsten- en vennootschapsbe lasting de investeringsaftrek voor inves teringen boven ƒ3000. Ten gevolge van deze bepaling zal gedurende vijf achter eenvolgende jaren de fiscale winst mogen worden verminderd met telkens een be drag, gelijk aan 4 pet van de totale aan- schaffings- of voortbrengingskosten. In dit kader valt ook de afschaffing van de zgn. speculatiewinstbelasting. Daarnaast wordt de termijn voor verrekening van verliezen voor de inkomsten- en vennoot schapsbelasting gebracht van 4 op 6 jaar. hetgeen betekent, dat de. verliezen van achtereenvolgende Jaren nog met de winst van het zevende jaar kunnen wor den gecompenseerd. Tén aanzien van van nieuwe ondernemingen, na 1 Januari 1953 gesticht, is de onbeperkte mogelijk heid geopend, het verliessaldo van de eer ste zes jaren sinds de oprichting met latere winsten te verrekenen. Ten slotte zijn in een later stadium van. het alge- nene debat nog enige nieuwe elementen aan dit belastingcomplex toegevoegd, n.l. de mogelijkheid, bij de vennootschaps belasting het zgn. commissarisloon als af trekbare bedrijfskosten te beschouwen en voorts een verhoging "van het belas tingvrije minimum voor de commissaris- senbelastlng van ƒ100.- tot ƒ1000..-. Geij- t8fanabet Talrijk De behandeling van al deze in een wetsontwerp neergelegde faciliteiten be perkte zich gistermiddag en -avond vrij wel tot een bespreking van de talrijke ingediende amendementen. Zoals wel vaker gebeurt, ioanneer er ingewikkelde amendementen aan de orde zijn. bleven ook vu vergissingen niet uit. Zo kon het gisteravond ge beu ren, dat de heer Lucas K.V.Pper on geluk een amendement introk, terwijl hij een heel ander voorstel bedoelde dan de voorzitter Er werden heel wat woor den gebruikt, om dit weer recht te breien Het begon met een amendement van de heer Hofstra (P vd.A waarmee hij beoogde, de speculatie-winstbelasting toch te handhaven. Hij vond bestrijding van de heren Van Leeuwen (V.V.D.). Van den Heuvel (A.R.), dr Lucas (K.V.P.» en staatssecretaris Van den Berge. Laatstgenoemde wees er op. dat deze hele belasting een slag in de lucht is gebleken. Veel kans op slagen heeft dit amendement dan ook niet. Anders staat het met het amendement van dr Lucas (K.V.P), dat niet alleen verliezen met winsten van volgende Jaren wil compenseren, maar tevens de mogelijkheid wil openen een verlies uit een bepaald jaar te compenseren met een winst, van het vorige jaar (deze z.g.n. carry-back wilde dr Lucas dus beper ken tot één jaar). De voorsteller kreeg steun van de heren Hofstra (Pv.d.A.), Van Leeuwen (V.V.D.). Van den Heu vel (A.R.) en Van de Wetering (CH.) Staatssecretaris Van den Berge verzette zich aanvankelijk tamelijk hevig, daar bij wijzende op het gevaar Van fraude door het „kweken" van verliezen, maar aangezien dr Lucas het spel speelde van „de aanhouder wint", liet de bewinds man tenslotte de beslissing aan de Kamer over. Dit amendement zal dan ook onge twijfeld aangenomen worden. De heer Gortzak (comm.) was niet tevreden over de verlaging over de ge hele linie van de vennootschapsbelasting. Hij wilde de kleinere naamloze vennoot schappen van een nog groter verlaging doen genieten en de grotere meet laten betalen, dan zij nu reeds doen. Zijn amendement werd overtuigend door de staatssecretaris bestreden en bij de stem ming zal wel blijken, dat het alleen door de communisten wordt gesteund. Tenslotte was er een amendement van de heer Van de Wetering (C.H) Dc be staande bepalingen schrijven voor. dat een verlies in de eerste plaats wordt ver rekend met de onbelaste réserve. Het gevolg hiervan is. dat. zolang een onbe laste reserve aanwezig is. geen compen satie van nieuwe verliezen mogelijk is. Het amendement-Van de Wetering nu beoogde het aan belanghebbenden over te laten, welke wijze van verliescompen satie zü verbiezen. Noch de heer Hofstra (Pv.d.A.), noch de heer Van Leeuwen (V VD noch de staatssecretaris voel den iets voor dit amendement. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Kamer dit met grote meerderheid zal verwerpen Pers. belasting Vóór dit grote complex maatregelen aan de orde kwam had de Kamer zich nog beziggehouden met 'n wetsontwerp, dat be doeld is ter gedeeltelijke compensatie van de huurverhoging. Wij bedoelen de ver laging van de personele belasting. Eerst is het tarief aangepast aan de huurverho ging, zodat men uit dien hoofde geen groter bearag zou behoeven te betalen. Daarna ls het tarief nog eens met 40 pet verlaagd. Voor het lopende belastingjaar (van Mei 1953 tot Mei 1954) is een afzon derlijke maatregel getroffen, omdat hier voor als grondslag nog geldt de oude huurwaarde en de compensatie alleen be trekking heeft op de maanden, die na 1 Januari a.s. vallen. De heer Gortzak (comm.) meende, dat in de berekening voor deze overgangsperiode een fout go- slopen was, doch hij trok zijn „verbete ringsamendement" in, nadat de staatsse cretaris hem er van had overtuigd, dat de departementale berekening toen juis ter was dan de communistische. Loonbelasting Het laatste wetsontwérp, dat gister avond werd behandeld was de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Ge lijk men weet geeft deze verlichting de gehele linie en met name voor middeninkomens. Ook het bijzonder tarief voor beloningen, die boven het normale loon worden genoten (tantièmes, gratifi caties enz.) ondergaat enige verlaging. Hierbij waren twee amendementen inge diend door de heer Gortzak (comm.): in de eerste plaats wilde hij het vrijgestelde bedrag aan neveninkomsten verhogen van f 200 tot f400 en in de tweede plaat; wilde hij de verwervingskosten, die in d< door de minister van Financiën vast t« stellen loonbelastingtabel moeten worden verwerkt, verhogen van f100 tot f250. Staatssecretaris Van den Berge bestreed beide amendementen en het lijdt geen twijfel of de rest van de Kamer kiest de zijde van de regering. Vanmiddag moest over al deze amen dementen worden gestemd. Daarna be gint de artikelsgewijze behandeling van de huurwets-wijziging en de coördinatie- wetten sociale verzekeringen en belastin gen naar het loon. A. H. Bodaan, dappere vlieger Posthume hulde in Parijs voor Nederlands piloot Sinds enige dagen hangt boven de in gang van het gebouw waar de onge huwde Nederlandse lcdèn van het hoofd kwartier van de geallieerde luchtstrijd krachten Centraal-Europa (A.A.FCE.) te Parijs zijn ondergebracht, een bordje met .daarop „Bodaan Barracks". Binnen, onder de fóto van Koningin Juliana en Prins Bernhard, hang een plaquette, waarop men kan lezen ..A H. Bodaan, reserve-eerste-luitenant van de Nederlandse militaire luchtvaart, ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde, onderscheidde zich op' 10 "Mei 1940 door drie keer met zijn vliegtuig te starten van het vliegveld Schiphol, terwijl dit zwaaf gebombardeerd en beschoten werd door een numeriek sterkere vijand. Op zijn laatste vlucht sneuvelde hij ln een luchtgevecht met de vijand boven de toenmalige vliegbasis Waalhaven"- Een geallieerde hulde aan de toen 26- jarige vlieger, die met zijn Fokker D-21 resoluut opsteeg en de strijd aanbond boven Rotterdam in een lucht die vol met Messerschmitts was Ghefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0 75 Minister Luns in Zweden aangekomen Ook een bezoek aan premier Tage Erlander Mr J. M. A. H. Luns, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren met zijn echtgenote in Stock holm aangekomen. Hij werd vergezeld door de Zweedse gezant in Den Haag. Sven Dahlman en diens echtgenote. Het gezelschap zal zich naar Göteborg begeven voor een reisje met het nieuwe Zweedse schip Kungsholm. dat in Ne derland is gebouwd, van Göteborg "Stockholm. Zaterdag zal mr Luns worden ontvan gen door de Zweedse premier. Tage Erlander. Dan zal voorts de. Zweedse minister van Buitenlandse Zaken. Oesten Unden. een diner aanbieden. ,/Abc-kwaal" geen nieuwe aardappelziekte Het ministerie van Landbouw spreekt geruchten tegen als zou een bepaalde ziekte in eerstelingen-knollen duiden op een nieuwe gevaarlijke aardappel ziekte, die in een grote omvang zou op treden en parasitair met pootgoed over gebracht zou kunnen worden. Het is geen ziekte, (hoewel men spreekt van dc ,.abc"-ziekte». maar een afwijking, waarover men zich niet be zorgd behoeft te maken, al komt zij hier en daar in ernstige mate voor. Luitenant Bodaans broer, ds L. A Bo daan uil Dordrecht, was aanwezig toen de commandant van A.A.FCE., Chief Marshall sir Basil Embry nieuwe gebouw te Parijs zijn, naam en daar.bij o.m. zéide: „In het begin de oorlog toonde Bodaan reeds de prach tige Nederlandse vlicgeigenschappe-i, dte ik later zo zeer heb leren waardei toen het Nederlandse 322e squadron der mijn commando stond" Toen hij bij het begin van de mobili satie in militaire dienst geroepen was lt. Bodaan een veelbelovend student aan de TH. te Delft. Zijn ouders wonen thans nog in Den Haag. De P.T.T. schrijlt Moeilijk om het iedereen naar de zin te maken Grotere omvang en een grotere winst Telkens weer blUkt hoe moeilijk het is aan file zo verschillende t en vaak strijdige wensen van~ïiet publiek tege moet te komen, zo verzucht de P.T.T in haar verslag oVcr 1952. Het ontbre ken van een permanent orgaan overleg met het bedrijfsleven deed zich als een ernstig bezwaar gevoelen. Overigens worden er in dit verslag te vreden klanken vernomen. De P.TT noemt de economische positie van Ne derland gunstig en dientengevolge gaat het ook het Staatsbedrijf der P.TT goed: hoe meer export, hoe meer handel, boe meer verkeer Doordat 1952 geen verandering wetgeving bracht, bleven de rechtspo sitie van het bedrijf, het statuut van de Rijkspostspaarbank, alsook de beheers vorm van de radiodistributiebedrijven zweven, met alle gevolgen van dien. De toeneming in het binnenlands keer was ongeveer even groot als 1951: buitenlands verkeer nam niet veel toe als in 1951. Telefoon, telegraaf en postcheque girodienst maakten samen een winst van 41.6 millioen gulden (vorig jaar f29,4 millioen. Dat scheelt dus meer dan 11 millioen Op de postdienst wordt nog steeds geld bijgelegd, doch wel, iets minder dan 1951 f5,8 millioen tegen f6.2 min.). Ook de radiodistributie werkt met verlies, wel f9.1 min (in 1951 f 5.2 min.). De be drijfswinst bedraagt f26.7 millioen (f 17.8 min en wordt aangewend voor verhoog de afschrijving en reservering. Het verlies op de radiodistributie zal pas na totstandkoming van de wettelijke regeling kunnen worden verlaagd. Het aantal betaalde aansluitingen is sinds December 1946 slechts met 10.000 toege nomen tot bijna 474.000 einde 1952. Het aantal aangegeven radiotoestellen nam met 106.000 toe tot 17 min. Er zijn veel heimelijke luisteraars. Bij 400 000 con trolebezoeken werden 110.000 belangrijke overtredingen geconstateerd. De bruto-investeringen hebben in 1952 f92 min belopen (de radiodistributie in begrepen). Met VELPON lie ie er geen barst van! ZO 60ED U1MT VELPON WAAG DE JUISTE SOORT Protax en P.T.T. in de Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft gistermiddag tel i de de verzoekschriften wijziging van de begroting 1953 van de PTT z.h.s. goedgekeurd. De commissie voor de verzoekschriften stelde de Kamer voor over te gaan tot de orde van de dag. naar aanleiding van het adres van de N.V. van Proosdy's Taxi- verhuurinrichting „Protax" te Den Haag, waarin „Protax" vraagt de gevorderde grond terug te geven of tot een bevredi gende schadevergoeding te komen. In 1947 werden in verband met de noodza kelijke uitbreiding van het Staatsdruk kerij- cn Uitgeversbedrijf aan dc Fluwe len Burgwal in Den Haag enige belèndén- de percelen, eigendom van de „Protax", gevorderd. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken zijn de partijen het eens geworden over een waarde van de grond en opstal van f 145.077.22. Naar de mening van de bewindsman bedraagt de bedrijfsschade f 52.134,40. De N.V. kwam échter tot een bedrag van f 492.788.77 Bij dc begrotingswijziging voor de PTT ging het om een garantie voor een aan de N.V. Joh. Enschedé cn Zonens Grafische inrichtingen te Haarlem verstrekte lening en een hypothecaire lening voor uitbrei ding van het hoofdgebouw der PTT, die de kantoren en magazijnen van het PTT- contróle-bureau zullen bevatten Gezien de verplichting die de N.V. Joh. Ensche dé in dit verband op zich heeft genomen, acht men het juist dat de PTT de ver plichtingen tegenover de geldschieter ga randeert. Tot de panden, die in de Zee straat moeten worden ontruimd behoren ook twee winkelpanden, waarvoor aan de huurders die f 25.000 eisen, f 6.000 schade vergoeding is aangeboden. Dit is echter een kwestie tussen eigenaar en huurder. De heer Kolff (CHU) betreurde het, dat de minister geen enkele toezegging heeft willen doen over de tijdsruimte die aan de huurders van de panden is gela ten om nieuwe bedrijfsruimte te vinden. Hij zou gaarne zien, dat de minister de betrokken ambtenaren in deze „gépaste matiging", 'zou opleggen. Directeur Ned. Bank officier Legioen van Eer Pröf. S. Posthuma, directeur van de Nederlandse Bank. is-door de Franse- gering benoemd tot Officier in het Legioen van Eer. Deze onderscheiding heeft hij ontvangen wegeris zijn wérk- zaamheden als lid van de raad van-be stuur der .Europese Betalingsunie. Vice-adm. J. B. Meijer verlaat de zeedienst Aan de vice-admiraal J. B. Meijer, tevoren vlagofficier personeel, is m.iv. 1 December op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit de zeedienst, wegens langdurige dienst. Voorts is op verzoek eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst .de.kapt.. Ij,,arts A.. WvMellcraa. vroeger De 49-jarige Nederlander dr Adolf Zeckel te New York. vroeger conservator der psychiatrische kliniek te Groningen, is benoemd tot hoogleraar in de psychia trie aan het Adelphi College in New York o.a. voor onderzoekingen op het gebied der psychosomatiek. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk B 6 d a n k t voor Wagéningen (vac J H. v. d. Wal) en Oldebroek (2e pred pl.) G. Boer te Gouda; voor 's-Grevelduin- Capelle R. W. Steur te Ouddorp (Z H.4. Predikanten Groenewegen en Huizinga overleden Te Amersfoort is na een langdurige ziekte in de ouderdom van 64 jaar over leden ds J. H. Groenewegen, em. pred. der Rem, Broederschap en legerpredi- kant Dè overledene werd in 1889 gebo ren en in 1918 proponent om 18 Aug. van dat jaar te Oudewetering het piedik- arnbt te aanvaarden. In 1925 ontving hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot legerpredikant te Arnhem. Ds Groe newegen had ook zitting in het Tribu naal tè Amersfoort. Het stoffelijk over schot wordt morgei) om 1 uur n.m. op Rusthof te Amersfoort ter aarde besteld. Op 89-jarige leeftijd is te Groningen overleden ds H Huizinga. em.-pred. der Ned. Herv. Kérk Hij diende de gemeen ten te Eext, Oldeholtwolde, Onderden- dam, Den Andel, Eenigenburg. Hippoly- tushoef. Marum. Waterlandkerkje en Niezijl om 1 Oct 1937 met emeritaat te gaan. Zijn stoffelijk overschot is te Nie zijl ter aarde besteld Uitgetreden Gerei, gemeenten De uitgetreden Geref gemeenten, die thans samenzijn in een verband, kwa- mên te Utrecht, onder leiding van ds F. Malan van Bruinisse. bijeen. Ds Malan werd gekozen tot praeses van het modi ramen. Er werden rapporten uitgebracht over instltuering van gemeenten, hei contact met de hoge overheid, vrijstel ling van vaccinatie voor militairen, dc positie van de nieuw overgekomen ge meenten, de uitgifte van een eigen or gaan, enz. In verband met de „wereldgelijkvor migheid" werd besloten een kanselbood- schap op te stellen en in alle gemeenten te doen voorlezen Aansluiting bij ciale gezinsverzorging in interkerkelijk verband werd ten sterkste ontraden. De volgende algemene vergadering wordt op 4 Februari a s gehouden. De Geref. gemeente te Harderwijk heeft zich aar het kerkverband onttrokken en zich ge voegd bij de uitgetreden Geref. gemeen ten (dr Steenblok c.s.). Deze gemeente telt volgens het jaarboekje 64 leden 62 doopleden. Eerste Vrijgem. Geref. school in Assen Dezer dagen is in Assen het eerste schoolgebouw geopend voor een (Vrijge maakte) Geref. school. De schoolvereni ging telt momenteel 213 leden. Het ge bouw staat aap de Prins Bemhardstraat. Bij de opening werd het woord gevoerd "door H. Ruiter, voorzitter van het school bestuur, de inspecteur L.O in Assen ei de plaatselijke predikanten H. Bouma ei J. van Bruggen. Op 20 Nov. viert „Kerk en Wereld' te Driebergen voor de achtste maal haar dies. o.a. met een bijeenkomst in Grote Kerk waarin dr F. Boerwinkel rede zal houden over de inhoud van apostolaat. helpen prompt! Het lied der aethergolven DONDERÖAG 5 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 i Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Franse chansons NCRV: 10.00 Gram. 10.03 „Ieh .will den Kreuzstab gerne tragen", cantate 10.30 Morgendienst KRO; 11.00 Voor de zieken 11 45 Schoolradio 12,00 Angelus 12.03 Lunch concert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Alt. viool en plano 1.50 Gram. NCRV Gram 2.45 Voor de vrouw 3.15 Grarr Sopraan en plano 4 00 Bijbellezing 4.30 VOr caal ensemble 4.50 Gram. 5.00 Voor de 5.30 Gram. 5,40 Voordracht 6.00 Gran de jeugd 5.30 Gram. 5.45 Regorlni ing: drs Eldik; Int eslë's 6.15 kindere 8.00 Radiokrant ;!ek 9 30 Luisterwedstrijd 1 :o over.cn U?" 10 10 Gi :oneert 10.45 Avondoverden) .1.15—12 00 GramofoonmuzW AVRO; 7.00 Nie netje 12 30 Land- 1.30 Lichte i 21. En lachend had Aagje de eerste maal afscheid ge- omen. Maar zonder Berend was het stil in haar leven geweest. Aan Berends was Aag jong! Job was een moederskind. Het werd zo gewoon, dat Aag steeds moest werken. Berend had haar vaak uit de werksleur getrokken. Haar stilheid viel Berend op. „Ben je moe, Aag?" „Ik luisterde naar de zee". „Je moet naar mij luisteren. Ik ga morgen weg. En ou ben ik zo gauw niet terug, Aag. Je moet me schrij- en", zei Berend. „Ik bij niet vlot met de pen, je...." „Je wordt 't wel. Aag. Je wilt toch niet, dat we van elkander vervreemden?" „Nee-ee „Dan moet je schrijven. „Ik beleef hier zo weinig „Schrijf dan maar over je zelf. We moeten «<=en ■erstopportje voor elkaar spelen, Aag. Als ik me aan boord wel es eenzaam gevoelde, dacht ik aan jou. En je brieven zullen me helpen, om aan de wal stand vastig te blijven Open en Innig zag Berend Aag aan. Ze kreeg het benauwd. Zelfs nu plaagde haar die borende pijn in de rug. Als ze de ziekteklem van tante Ploon nu eens had? Berends arm kwam om haar schouders. Dichter trok hij Aag naar zich toe. „Op Je verjaardag kan ik niet hier zijn. Maar op de gouden bruiloft hoop Ik te komen...," „Je hoort er bij. dat beeft opoe onlangs nog ge zegd..." „Ze ls ook voor mij een goed grootje geweest. En ze wordt m'n echte grootje nog we], eens, hè Aag?" „Hij heeft zóveel geleerd, je kunt beter een knap „Jij wordt m'n meisje", zei Berend met nadruk. Lauw spoelde het zeeschuim over hun voeten. Op de gladde golfbrekers glibberden ze. De einder kreeg vlammende strepen. Rood en goud werd de zee. Bij de haven werkte de zandzuiger Blanka. Die hop per had reeds veel arbeid verzet. De slurf zoog het slib en zand voor de havenmond weg. Het werd in grote laadbakken overgestort. Maar door een hevige storm werd de havenmond weer versperd. En dan be gon de Blanka opnieuw. ANNIE VREELAND ,,'t Is erg, dat Scheveningen zolang op een betere haven moet wachten", zei Berend. „Als de haven uitgediept en vebreed is, kan de zand zuiger nog niet afgedankt wordenMaar dan hoe ven de loggers toch niet zólang voor de haven te zwal ken...." „Ik hield m'n hart wel eens vast, als ze bij slecht tij tussen de pieren laveerden. Maar ik hoorde vertellen, dat de vissers nog meer op hun verlanglijstje hebben. Ze willen een hoger garantieloon en vlugger afrekenen van de besomming „Dat zei opa Mink ook. Hij komt nog elke dag aan aan de haven en hoorter heel wat...." „Opa is nog kras voor zijn jaren...." „Dat Is hij. Berend Een enkele zwemmer bewoog in de zee. In Aagje zong weer dat stille geluk. Maar sterker, dan toen ze hier alleen was gegaan. Had het toch alles met Berend te maken? Kon ze het hem van die rug pijn maar zeggen! Doch ze wilde hem niet met haar angst belasten. Hij moest op reis geen zorg om haar hebben. Berend trok haar weg uit de zee. „Morgen breng je me naar de boot, Aag „Ben je nou helemaal?" wou ze zeggen. Maar haar mond bleef gesloten. Er kwam iets nieuws tussen Berend en haar. „Je doet 't wel, Aag?" drong Berend aan. „Gaat je moeder niet mee?" „Ze wordt zo doof ln de trein. Haar ze heeft graag, dat jij me weg brengt, hoor Aag ,,'t Zal de vraag zijn, wat mijn moeder zegt „Die vindt het ook goed", verzekerde Berend. In de trein vertelde Berend van prachtige kerken, waarin de dienst hem niet had ontroerd. De zegenende Christus van Thorwaldsen ontroerde hem wel. Dit reizen met Berend was anders, dan dat ze langs hun winkels flaneerden. Aag luisterde naar zijn rus tige stem. Ze zag kerktorens en wiekende molens. Als trein voorbij denderde, hief het grazende ve rh herstel 6.00 Nieuws Sportproblemen 6 25 Reportage of gram. Hoorspel met muziek 7.00 Voo J 7.05 Gesproken brie uit Lond< gen 7.15 Gev. muziek 7 30 „Mijn Zuid- nse ervaringen", caus. 7.40 Orgel- 8.00 Nieuws 8 05 ..Orfeo ed Euridice- •ervolgens luitspel 9 20 Dl: Afrikas 0.15 C i NiéU' muziek 10.45 11.15—12.00 1 00 Orgelspel 1.25 Vooi soel 6.00 Voor erle 7.30 Ge\ Hoorspel 8.30 Concert 9.1J nieuwsbrief 9.30 Gev. prog Nieuws 10.15 M 11.30 Wetensch lementsoverzicht 12.00—12.03 Niei Engeland. BBC. 1500 Dale's dagboc Nieuws 7 15 Icht 1145 Par- srt 2.45 Voor de Ds Thiessen, een Russisch Doopsgezinde Wij meldden dezer dagen, dat ds Jac. Thiessen, predikant bij de Doopsgezinds gemeente te Blokzijl, eervol emeritaat heeft aangevraagd. Hij behoort "Tot de Russische Doopsgezinden, die in 1788 uit Dantzig naar Rusland emigreerden. Ds Thiessen werd in Rusland geboren, ver in 1910 zijn vaderland en vertrok Zwitserland om tot predikant te worden opgeleid. In 1914 kwam hij naar Nederland om ln Rotterdam en Leiden zijn studie voort te zetten. Hij wilde al» zendeling-leraar naar Ned.-Indië, maar de oorlog 1914—1918 verhinderde hem daarin. Jarenlang scheen het, dat hij zijn roeping als predikant niet zou kunnen volgen, tot hij in 1942 éen beroep ont ving van de Doopsgez. Gemeente van Ouddorp, waar hij tevoren vier jaar om de veertien dagen had gepreekt. In 1945 vertrók hij naar Blokzijl. Op 27 Decem ber neemt hij afscheid van deze ge meente. Gezamenlijk avondmaal te Scharendijke De Hervormde gemeente en de Geref. kerk te Scharendijke hebben samen avondmaal gevierd. In de morgendienst vierde de Geref. kerk het sacrament en waren de leden der Hervormde gemeen te haar gasten en 's middags vierde de Hervormde gemeente avondmaal en za ten leden der Geref. kerk als gast aan. Het besluit is met eenparige stemmen gevallen. Daarbij overwoog niet liet plaatsgebrek en ook niet de nood, waar in allen zijn komen te verkeren na de ramp. maar het heimwee naar de een heid van Christus' Kerk. Kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje inwrijven met -"•'J-' 25 Orgelsp lale's dagboex a.au .30 Gev. muziek 7.00 Voor de Jeugd [oorspel 8,00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Gev programma 9,00 Wedstrijd tussen dracht 12.20 Gev. muziek 12.56—1.00 Nieuws Brussel. 324 m. 11 45 Gram 12.00 Omroep irkest 12 34 Gram. 100 Nieuws 115 Grarr .00 Engelse les 2.15 Gram. 2 30 Franse le .45 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Voor de kleu ers 5 15 Voor de kinderen 6.15 Vol'csliede en 6.30 Voor de soldaten 7,00 Nieuws 7.4' ndische Kapel 10.45 Engelse madrigalen .53—11.00 Nieuws Brussel. 484 m. 12.00 Concert 12 46 Gram. 1.00 Nieuws 1 13 Gram. 2.30 Concert 5.00 leuws 5.15 Dansmuziek 6.30 Gram. 7.30 icuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 ram. 10.55 Nieuws. BBC. Uitzendingen voor Nederland; 10.00— Engel n.). llteratui 1 op. Dan was Aag met Berend ln Rotterdam. Het woeste stadshart was nog niet hersteld. Aan opa had Aag gevraagd, waarom God, bij Hitiers bombardement. Zijn bedehuizen niet had beschermd. „God woont niet in tempelen, met handen gemaakt, al wil Hij ons daar Zijn tegenwoordigheid wel bewij zen. De hemel ls Zijn troon, Aag, Hij slaat vanuit 't ontoegankelijk licht 't ganse gedrag der stervelingen gade. En als 't nodig is, doorzuivert Zijn wan de dors vloeren, Aaghad opa gezegd. Nieuwe methode Sedert kort ls er eep geheel nieuwe methode verkrijgbaar voor het da gelijks bijbelgebruik. Deze methode draagt de titel „De Bijbel en zijn Boodschap". Men kan gerust spreken van een vondst op dit gebied. Alle gebruikers stemmen toe: het is eenvoudig, glashelder en doeltreffend. Prijs 4,15 per deel. Vraag Uw boekhandelaar. Weer oude manuscripten op Sinai gevonden Terecht heeft men grote ophef gemaakt van de vondst van Bijbelse handschriften in grotten bij de Dode Zee in 1947. Echter is het minder bekend geworden, dat er in de afgelopen jaren in het oudtijds zo beroemde klooster van de H Catherina op het schiereiland van de Sinai. manuscrip ten ontdekt zijn die zeker van even groot belang genoemd worden. De bibliotheek van het klooster was reeds lange tijd vermaard als een van de rijkste in het Oosten. Een van de grootste ontdekkingen in de vorige eeuw gedaan was de be roemde Codex Sinaiticus, de oudste Griekse bijbelvertaling. Enige jaren geleden heeft een Ameri kaanse expeditie ongeveer 1700 van de 3300 geregistreerde manuscripten in het (nu vervallen) klooster bestudeerd en er microfilms van gemaakt. Het resultaat is wel uiterst bevredigend. Men ontdekte niet minder dan twaalf onbekende hand schriften van het Nieuwe-Testament, alle lijk verlucht alsook een groot aantal pro fane geschriften, in het bijzondér klas sieke werken, grammatica's, geneeskun dige, wiskundige en rechtskundige wer ken. In het bijzonder moeten genoemd; worden een honderdtal Georgische ma nuscripten, die belangrijke middeleeuwsè geschriften bevatten van de Christen bevolking in de Kaukasus. Afrikaanse synode over echtscheiding De provinciale synode van de Nederd. Geref. (Herv.) Kerk te Kaapstad heeft uitgesproken dat krankzinnigheid niet als grond voor echtscheiding beschouwd moet worden. Dit besluit is in overeen stemming met de aanbeveling van de Raad van Nederd. Kerken in Zuid- Afrika. Twee gronden tot echtscheiding worden erkend: overspel en verlating. De synode heeft zich ook uitgesproken tegen crematie. Een ander besluit van de synode is. dat in de toekomst geen verschil in status zal bestaan tussen pre dikanten van blanke- en niet-blanke ge meenten. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer (es) Chr Nat Sohool te Oudelande mej J J Lobbezoo, te Rilland Bath; Herv school tc Wekcrom; T STAATHUISHOUDKUNDE I UTRECHT. 2 Nov. Geslaagd oudkunde M.O.; STAATSINRICHTING M.O, UTRECHT. 2 Nov Geslaagd voor acte itaatsinrichting M.O.: L H Boel. Tilburg; i de Bont. Eindhoven en H Bridenoord. Academische examens id Engels mej A M H A Creveis, A'dam; voor doet Economie: S Mledema. A "dam- P Verburg en A P den Hollander. Utrecht. UTRECHT. 2 Nov Geslaagd voor vee- artsex: S Bakker. Ter Apel- O L Heiboer. Koilum; G Bijlenga. Leeuwarden; P R Rondhuis, Leeuwarden; F P G Schwering. Borne; H Vrolijk. Zeist; B Coenraads Har- dinxveld en Z Hooyberg, Venhuizen (N-H); P F Pulles, Utrecht; alst; J P M van Eer- iej C G Rum- en. Enschede; noj R Koster, jen; H Poortn Gcldermalsc: Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co's Buraaux voor den Handel N.V.) Uitgesproken: Fa Leermakers en Co, groenten, fruit, en venn., Rappa»d- straat 59, Arnhem, cur. mr E. Wijtema; H. Peters, aannemer, Rijksweg. Heyen, cur. mr P. Müller, Venlo. Geëindigd: L. J. v. Loon, archi tect. Den Bosch (10L4 pet aan concurr. cred.). Surséance van betaling: aan Spijer Baars, koopman. Gr. Hertoginne- laan 45, Den Haag, def. voor lVfc jaar, bewindv. mr H. A. Tels; aan A. L de Boo, Pijnacker, verlenging 6 mnd,, be windv. mr R. Oosterhof, Den liaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2