Jlicutoc fciftsriic GTtrnranl Veel vragen, veel lof Russen wijzen wederom een conferentie der Grote Vier te Lugano af Churchill erkent, dat aan een gang naar Malenkof nadeel verbonden is Zeven oliewagons uit de rails bij Nieuwerkerk Talbott praatte te Madrid zijn mond voorbij Plicht tot dank WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9881 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHR1STELUK-NAT10NRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .SlutvasmiifMItm min fieri la te^easpoct* Moskou heeft de tijd met viedesgebaten I RUSLAND heeft de uitnodiging van de Westelijke Grote Drie voor een gezamenlijke bespreking in Lugano over de hereniging van Duits land en een vredesverdrag voor Oostenrijk, verworpen. De Sowjetnota, die gisteravond aan de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk werd over handigd, herhaalt echter het jongste Russische voorstel voor een vier- mogendhedenconferentie, dus met inbegrip van communistisch China. Moskou wil op het allerhoogste niveau een conferentie houden, waarbij alle belangrijke kwesties, die de spanningen gaande houden, ter tafel moeten worden gebracht. De Russische antwoordnota omvat achttien bladzijden. Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat Moskou zich momenteel niet over Duitsland wenst uit te spreken en daarom de con ferentie te Lugano vermijdt. Dit is dus de tweede Russische afwij zing, want de eerste was die van 28 Sep tember. Deze negatieve reactie van de Russen maakt een einde aan de veronder stellingen, dat de nieuwe leiders van het Kremlin, onder aanvoering van Malenkof, bereid zijn om de koude oorlog te be ëindigen en dat zij een terugtocht in overweging willen nemen van de vooruit geschoven stellingen in Oost-Duitsland en Oostenrijk. Ongeveer op hetzelfde ogen blik, dat het Russische antwoord bekend werd gemaakt, eindigde in Parijs de vóór bespreking van vooraanstaande Westelijke diplomaten, die de koppen bij elkaar had den gestoken om de politiek van de „Grote Drie" ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk te coördineren, voor een eventuele viermogendheden-conferentie, waaraan dus Rusland zou moeten deel nemen. Aan Westerse goodwill ontbreekt het niet. In ieder geval zal de conferentie te Lugano niet op de voorgestelde datum plaatsvinden en vermoedelijk helemaal niet. Wij gaan een politiek „ping-pong"- spel met nota's tegemoet. Op zijn jongste persconferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, verklaard, dat er redenen zijn om te vrezen, dat de com munistische leiders er geen voordeel in zien over welk onderwerp ook te spreken, hetzij in Europa, hetzij in Azië. Dit be treft de „politieke conferentie" over Ko rea en de viermogendheden-conferentie over Duitsland en Oostenrijk. Inmiddels heeft Churchill nog eens zijn mening te kennen gegeven. Ofschoon hij tijdens het debat in het Lagerhuis her haalde, dat een bijeenkomst van de Wes telijke leiders met Malenkof nuttig zou kunnen zijn, voegde hij er deze waar- schuwing aan toe, dat zulks ook zou kun- hert leiden tot een nog erger impasse, dan er op het Ogenblik 'reeds bestaat. Het was de eerste maal, dat Churchill zo openlijk de kracht der argumenten van zijn tegen standers erkende. Immers, Amerika en Frankrijk behoren tot de bitterste tegen standers van het denkbeeld een bijeen komst te bewerkstelligen van Eisenhower, Laniel, Malenkof en de Britse premier. Churchill noemde het dwaas, te denken ;r een mogelijkheid bestaat on dellijk alle bestaande problemen op te -ssen. Zulks, zo vex-klaarde hij, zou heel ;el tijd kosten, „meer tijd dan sommigen ider ons waarschijnlijk zullen mee sprekend over de ontwikkeling van :oom- en waterstofbom, zei Churchill, at er wellicht een tijd zou komen waar- i „de ontwikkeling van vernietigings wapens een zodanige hoogte heeft be reikt, dat iedereen in staat is ieder ander te doden, maar dat dan niemand er voor voelen zou, ook maar iemand te doden." t Lagefhuis juichte hem toe, toen hij zeide: „Wij en alle volkeren staan op dit in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiterste catastrophe of onmetelijke beloning. Ik geloof, da net Gods genade de juiste keuze zul len doen." Hij zeide, dat de toestand van nu min der gevaarlijk,- maar verbijsterender dan die van twee jaar geleden. Niemand weet wat het resultaat zal zijn va besprekingen in Korea, maar een langrijk gevolg van de Koreaanse oorlog is, dat de Verenigde Staten weer een r bewapende natie zijn geworden. Aldus het Reuter-verslag. Fraude in Schoonhoven Arrestatie directeur Gemeentewerken Gemeente zou bouwmate rialen twee keer moeten betalen De directeur van gemeentewerken te Schoonhoven, D. V., is door de Rijks recherche uit Den Haag na een verhoor in verzekerde bewaring gesteld in band met onregelmatighedën bij dienst van gemeentewerken. De opzich ter van deze dienst, J- B., was reeds eerder gearresteerd. De kern van de onregelmatigheden e(at ten behoeve van de bouw van v ningen in de gemeente Schoonhoven n tèrialen werden geleverd, waarvan kosten op de nota van de gemeente kwamen, in plaats van aan. de aanne mers in rekening te worden gebracht. De gemeente zou derhalve1 na het vol doen van de aannemingssom de mate rialen twee maal hébben betaald. Een ander is met medeweten van de thans gearresteerde ambtenaren geschied, die door deze handelwijze werden bevoor deeld Prinsessen Beatrix en Armgard naar Twentse kunst Prinses Beatrix heeft een onverwacht bezoek gebracht aan de expositie „Oude kunst uit Twents particulier bezit" het Almelose Waaggebouw. De Prinses was in gezelschap van h; grootmoeder, Prinses Armgard. Beiden waren per auto naar Almelo gereisd. Kassier vocht met twee inbrekers Overval op Boerenleenbank mislukte Twee tot nu toe onbekende mannen, van wie er één was gewapend met een revolver, 'hebben gisteravond tussen 8 en 9 uur getracht een roofoverval te plegen op de kassier van de Boerenleen bank te Nieuwehage bij Heerlen. De overval is, dank zij het kordate optre den van de kassier, de heer P. J. Zen den, mislukt. De mannen drongen het in de woning van de kassier aan de Hoogstraat te Nieuwehage gelegen kantoor van de bank binnen en wilden de heer Z. dwin gen het zich in de kas bevindende geld af te geven. In plaats van hieraan te voldoen, begon de kassier met zijn bela gers een robbertje te vechten, terwijl hij om hulp riep. Hierdoor werd de moeder van de kassier gealarmeerd. Ook zij be gon om hulp te schreeuwen. De indrin gers achtten het toen geraden zonder buit het hazenpad te kiezen. Drie passagiers uit auto geslingerd Eén dode en twee gewonden bij ongeluk in Gulpen Een Belgische personenauto is gister avond met grote snelheid uit een bocht van de rijksweg te Gulpen gevlogen. De wagen reed ongeveer 50 meter over het rijwielpad en raakte enkele beton nen paaltjes, waardoor een achterportier werd opengerukt en drie inzittenden naar buiten werden geslingerd. De 45-: jarige heer d' Hont uit Gent werd hier bij gedood, zijn echtgenote werd licht gewond. Het zesjarig jongetje G. Engels, wiens vader de auto bestuurde, brak beide benen. Drie personen die voorin de auto zaten, bleven ongedeerd. Grote ravage tussen Rotterdam en Gouda Treingeleider in achterste wagen kroop heelhuids naar buiten (Van een onzer verslaggevers) T^En SPOORWEGONGELUK, waarbij gelukkig geen slachtoffers vallen -L/ te betreuren, heeft gisteravond om kwart over acht bij Nieuwerkerk het baanvak RotterdamGouda volledig gestremd. Zeven lege olietank wagens van een uit Pernis naar de velden van Schoonebeek onderweg zijnde trein, schoven daarbij op en over elkaar. In een goederenwagen, die zich daar achter bevond, bleef de treingeleider ongedeerd. Zijn eerste werk was het waarschuwen van de achterop rijdènde personentrein met lichtsignalen. Het Westland heeft een eigen eierveiling gekregen. Gistermiddag werd ze in het gebouw van de groentenveiling te Naaldwijk geopend. De aanvoer bedroeg 21.000 stuks. Links: de voorzitter van de nieuwe veiling, de heer A. Zwartveld, en rechts: zijn gastheer, de voorzitter van de groentenveiling, de heer L. E. v. d. Hoeven, die de eerste eieren keurden. Verontwaardiging van Foster Dulles Wilson kan niet ronduit zeggen of er atoombommen buiten de V.S. zijn TWEE Amerikaanse Senatoren hebben fel gereageerd op de onthulling van de Amerik. minister van Luchtvaart, Talbott, te Madrid, dat de Amerikanen van plan zijn atoombommen op de Amerikaanse bases in Spanje op te slaan. aWij hebben gisteren deze berichten van Reuter en Ass. Press weergegevena. De Amerikaanse Democraat Green, noemde Talhotts uitlating" een nieuw voorbeeld van een functionaris, die te veel en te vroeg zijn mond opendoet". De Republikein Flanders zeide, dat het feit ,dat Spnje het enige land is, waar zonder voorbehoud atoombommen worden ougeslagen, om bestudering vraagt". Tweede Kamer Inmiddels, heeft de Amerik. minister an Defensie, Wilson, te ken-nen gege- en, dat de mededeling van Talbott te Madrid, niet aan hem ter goedkeuring voorgelegd. Hij verklaarde zich na der, door vast te stellen, dat hij in deze kwestie geheel achter minister Foster Dulles stond. Nu heeft Foster Dulles op zijn persconferentie gezegd, „dat Amerika geen enkel plan had om atoombommen in Spanje op te slaan." Minister Wilson's woorden waren: „Ik kan U niet meede len, of in feite ergens een atoombom buiten de Ver, Staten is opgeslagen en zelfs als ik het kon doen, dan zou ik daar niet over spreken." Op de vraag of dit nu betekende, dat K.L.M.-lijn op Seoel in Zuid-Korea Een voorlopige overeenkomst Is bereikt tussen de regering van Zuid-Korea e KLM over het gebruiken, van de lucht haven van Seoel door vliegtuigen de KLM. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken van Zuid-Korea zou Januari 1954 de eerste KLM-machine op het vliegveld van Seoel landen. De KLM deelt mede dat deze zaak nog in studie is. Op dit ogenblik kan de KLM nog niet zeggen of de eerst? machine op 1 Januari a.s. in Seoel zal landen. is wel atoombommen buiten Ame rikaans grondgebied waren, antwoordde hij: „Ik weiger deze mogelijkheid b vestigen of te ontkennen." Hierbij zij aangetekend, dat volgens Amerikaans voorschrift, alle ministers de goedkeu ring of raad behoeven van de „commis- voor atoom-energie", alvorens een •klaring over atoomwapens af te leg gen. Tenslotte heeft Talbott, die de ge ruchtmakende onthulling deed, later ver klaard, dat men zijn woorden verkeerd heeft geïnterpreteerd (.nadat Washington hem op de vingers heeft getikt? Red. Foster Dulles heeft er nog op gewezen, dat alleen de president van de Ver. Sta ten het recht heeft, om te beschikken over het opslaan en gebruiken atoomwapens. Griekse koning sprak in de Ver. Naties Koning Paul van Griekenland, die met zijn gemalin een bezoek aan de Ver. Staten brengt, heeft gisteren tijdens bijzondere zitting van de Ver. Naties het woord gevoerd. De koning wees op de grote paraatheid van de Griekse strijdkrachten., welke volgens hem een gevolg is van de bin nenlandse politieke stabiliteit. Grieken land heeft, aldus de koning, het bewijs geleverd, goede bedoelingen te kosteren met betrekking tot andere volkeren en. de wereldvrede. De bestuurder van de olietreïn bemerk-1 te het ongeluk door het uitvallen van de electrische stroom en het daardoor auto matisch gaan werkfen van de remmen. De lócomotief en 24 wagens waarvan er twee waren ontspoord kwamen enige honderden meters verder tot stilstand. De verbinding 'met de ontspoorde staart van de trein bleek namelijk verbroken te zijn. Op het vernielde spoor zullen de treinen xruime tijd niet kunnen rijden. De schade aan het andere spoor beperkt zich tot enkele tientallen meters. De trein was uit Pernis omstreeks half acht vertrokken. Via Rotterdam-Noord trok de electrische locomotief de 31 olie wagens en een houten dienstwagen met •olie snelheid over het baanvak voorbij Nieuwerkerk, dus waar de nieuwe lijn in de oude overgaat. Waarschijnlijk heeft er iets gehaperd an een van de wagens, waardoor het achterste deel van de trein uit de rails liep. De zware wagens zij wegen ruim moeten zich met geweld een weg geploegd hebben door de spoordijk. Een de bovenleiding sneuvelde hier bij. De rails werd over grote afstand to taal vernield en zware spoorbiels ver splinterden als lucifershoutjes. Sommige wagons kantelden, andere ble- an naast het spoor staan, één tuimelde an de dijk en kwam half in een sloot terecht.. Door de zware weerstand brak de koppeling met het overige deel van trein. Daar de achterste wagen van treingedeelte eveneens was ontspoord, boog deze de rails over een afstand 400 a 500 meter. Toen de trein tot stilstand was gèkomen. bleek één wielen de voorlaatste wagen eveneens uit .de rails gelopen te zijn. Bolletje bleel maar gaan De bestuurder, niet wetende wat er aan de hand was, maakte direct gebruik van telefoonaansluiting bij een in de na bijheid staande seinpaal om de blokpost Moordrecht op te bellen. Van daar kon voorkomen, dat uit Gouda een goe derentrein vertrok. Inmiddels waren om wonenden naar de plaats van het ongeluk gehold. De groentekweker M. van Wagi ningen belde direct de spoorweginstanties op, zodat men nog betrekkelijk snel wist at er aan de hand was. De overwegwachter bij Moordrecht had de bomen gesloten toen hij het naderings signaal van de olietrëin hoorde. Lange tijd bleef het belletje gaan, maar wat geen trein. Hij heeft toen af groepje wachtende auto's laten passeren. Toen wij hem later opzochten, had hij een papiertje tussen de bel ge stopt om van het hinderlijke getingel af te zijn. Deze trein zou immers i doorkomen Enige uren na het ongeluk w rijke spoorwegmensen bezig met het voor lopig onderzoek en het opnemen van de schade. Het reizigersverkeer van Utrecht naar Rotterdam en omgekeerd is over Den Haag omgelegd. Christenen in Indonesië ongerust De voorzitter van de Christelijke partij Indonesië, mr Tamboenan, heeft in een gesprek met het blad Soemberna een be zoek aan Celebes medegedeeld, dat de Christenen daar bezorgd zijn ovei stemmen, die zijn opgegaan voor de her vorming van de republiek Indonesia tot Islamstaat. Hij had met gouverneur Soediro en de commandant Warouw ge sproken over de geloofsdwang tegen de Christen-Toradja's, Zij beloofden hieraan voldoende aandacht te zullen schenken. Veel aandacht is getrokken door een opmerking van het lid der Masjoemi, Daljono, in het parlement, dat de veilig heid in Atjeh en andere streken niet zal terugkeren, zolang Indonesië geen Islam staat is. Hij voegde er aan toe, dat ook belijders van andere godsdiensten als ge wone staatsburgers in de Islamstöat zou den kunnen leven. Slechts 4 millioen Christenen zouden moeilijkheden kunnen ondervinden, maar die kan men te boven komen met behulp der Christelijke lei ders, zeide hij. Ook de linkse groepen zou men met rust laten, mits zij zich niet tegen de godsdienst keren De vice-voor- zitter van de Masjoemi verklaarde dat Daljono niet namens de partij gesproken Bloemen-Bertha in het goud Op zijn 80e verjaardag Directeur De Haas en Van Brero treedt af De heer A. va nBrero, die vanaf de op richting directeur is geweest van de N V. Zeepfabrieken v. h. De Haas en Van Brero te Apeldoorn, zal op 10 Nov. de dag waarop hij zijn tachtigste jaardag hoopt te vieren, zijn functie neerleggen. De heer van Brero wa: van de oprichters van de fabriek e op de 10e November van 14.30—17.31 in hotel De Keizerskroon te Apeldoorn recipiëren. Ex-koning Faroek heeft de Syrische advocaat Ihsan Sjerif verzocht, hem te vertegenwoovdgien in de echtscheidings procedure, die door ex-koningin Narriman is aanhangig gemaakt. Bloemen-Bertha, de stoere Haag se, die nu al 50 jaren haar bloe men aan de studenten verkoopt, viert vandaag haar gouden jubi leum tussen haar vrienden van het Delftse Studentencorps. Op onze foto de in en buiten de stu dentenwereld zo populaire vrouw, die er nog steeds niet aan denkt haar bloemen of de stu denten in de steek te laten. Den Haag maakt ernst met de krotopruiming in de binnen stad. Oude hofjeswoningen aan de Hooftskade en de Van Ra- vesteinstraat vallen nu onder slopershand. Van vacantiegangers bleef 43 pet thuis Een onlangs door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie gestelde vraag brengt aan het licht, dat bijna de helft van alle Nederlanders de vacantie thuis heeft doorgebracht. Ten eerste bleek dat 16 procent van het volwassen publiek geen of nog geen vacantie heeft gehad. Van allen, die wel vacantie genoten, bleef 43 procent thuis, ging 26 procent bij familie of kennissen logeren, ging 14 procent naar een hotel, pension of huurhuisje, heeft 3 procent door Nederland gereisd en getrokken, en ging 9 procent naar het buitenland. Van allé vacantiegangers maakte dus 22 pet. gebruik van Horeca-bedrijven of andere (gehuurde) verblijfsfaciliteiten. Minder dan een tiende van alle vacantie- houders doet aan buitenlands toerisme. Gemeente-ontvanger krijgt 2 jaar (m.a.) Door zijn vrouw in het ongeluk gestort Tot twee jaar (m.a.) heeft de rechtbank te Amsterdam de 36-jarige P. T. A. W. veroordeeld die sinds zijn aanstelling in 1948 als gemeente-ontvanger van Diemen verduisteringen had gepleegd ten bedrage van f 33.000 en bovendien van f 1500 ten nadele ener liefdadige instelling. W. zou volgens de Officier van Justitie, gezien het totaal ontbreken van controle op zijn boeken nog jaren lang zijn mal versaties hebben kunnen voortzetten als de spanning waaronder hij leefde hem zelf niet te veel was geworden. Op de achtergrond van deze verduiste ringen had de raadsman, mr F. Pauwels, ontwricht huwelijk geschetst. De w bedroog haar echtgenoot waarna nan uit wanhoop een dubbel leven ging leiden. Tegen chef-redacteur 14 dagen hechtenis geëist Publiceerde Rotterdams Parool militaire geheimen? Voor de Rotterdamse rechtbank is gistermiddag een maand voorwaardelijke gevangenisstraf geëist tegen de 21-jarige journalist L. J. E. omdat hij door publi catie van een artikel over zaken de Luchtmacht betreffende de veiligheid van de Staat zou hebben in gevaar ge bracht. Tegen de 44-jarige chef-redacteur van het Rotterdams Parool L. W. S., die het gewraakte artikel had geplaatst werd veertien dagen hechtenis geëist. De leerling-journalist vertelde hoe het artikel tot stand gekomen was en da na een telefonisch onderhoud met luchtmachtvoorlichtingsdienst, naar luchtwachtdienst was gegaan, waar adjudant hem de gevraagde inlichtingen verstrekte. Hij is nog naar Den Haag gegaan heeft kapitein Akkerman van de Luvo het door hem geschreven artikel vooi lezen, doch deze heeft hem niet geadvi seerd het in te trekken. Uitspraak 17 November. In West-Duitsland veel gemengde huwelijken Van de circa 512.000 huwelijken, die in 1951 in de Westduitse Bondsrepubliek in West-Berlfjn werden gesloten, wa: 40 procent zuiver „evangelische" (pro testantse) huwelijken en 33 procent zui ver katholieke huwelijken. Daarentegen behoorden in 26 procent van alle geslo ten huwelijken de echtelieden tot ver schillende confessies. Het aantal ge mengde huwelijken is in Hessen. Würt- tembergBaden. Nordrhein-Westfalen er West-Berlijn het grootst Het aantal ge mengde huw3lijken blykt. tegen de ver wachting in, bij de protestantse volks groep slechts weinig groter te zijn dan bij de katholieken. In overwegend ka tholieke gebieden, zoals Beieren, Zuid- Baden en WtirthenbergHohenzollern gingen percentsgewijze zelfs meer katho lieken dan protestanten een gemengd huwelijk aan. Veertien Franse parlementsleden zou den vandaag naar Bonn vertrekken om me tWest-Duitse collega's van gedachten te wisselen over het Saarprobleem. Zij doen dit op uitnodiging van de bondsdag. IJET IS VANDAAG de eerste Woensdag in November en dat betekent, dat van daag op vele plaatsen in ons land dank stonden worden gehouden voor het gewas. met die dankstonden een merk waardige en niet altijd verheugende ge schiedenis geweest. Lange tijd toch was allerwegen het dankuur meer dan een dankuur, het nam de gehele dag in beslag. Heel de dag stond het teken van de dankbaarheid. Geluk- l is nog in verscheidene streken deze gewoonte gehandhaafd. Maar de dankdag is veelal ingekrompen tot een dankuur en selfs is men er met name in de steden allengs toe overgegaan het dankuur te doen samenvallen met de Zondagavond kerkdienst. Er bleek voor een dankdienst in de week een sterk afnemende belang stelling te bestaan. riAT WAS EEN weinig verblijdende gang van zaken. Echter, onze indruk is, dat men in steeds wijder kring met dit ver loop toch geen vrede heeft en ook in de steden gaat men er meer dan nog voor enkele jaren toe over, naar oud gebruik het dankuur voor het gewas te stellen op een daartoe bijzonder bestemde door-de- I weekse avond: de eerste Woensdagavond in November. Tot het houden van een dankuur bestaat alle reden. We zijn zo spoedig geneigd, in feite de zorgende hand van een hemelse Vader over ons leven is. te zien 1 te gemakkelijk te aanvaarden als vanzelfsprekends. Maar in wezen is een groot wonder, dat aan een wereld die zich al minder tot God wendt nlette- in het voortbestaan wordt gelaten, dat is het voedsel weer Is gegeven, dat de oogst kon worden binnengehaald, dat de isserij haar vangsten had, dat er in ons land werk was voor nagenoeg ieder, ja vaak meer werk dan kon worden verricht. 17 R ZULLEN IN ONS land ook mensen zijn, voor wie het danken van daag niet gemakkelijk zal zijn. Wij den- en aan hen, die door rampen werden ge- offen, wij denken in het bijzonder aan hen, die tot op vandaag de droeve gevol- n deze rampen ondervinden, wier verwoest zijn, ja wier akkers van daag nog door het water worden over spoeld. danken mogen wij voor hen een gebed insluiten. Maar velen hunner zullen oordeel zijn, dat ook zij nog reden hebben tot danken. Voor hen zal het dan- met recht zijn een daad van het ge loof. aan hen denken, dan betrekken ze dankbaarheid ook het uitzon derlijk mooie najaar, dat we hebben mo gen genieten en dat niet alleen aanvanke lijke bange gevoelens heeft verzacht, voor wat de oogst aangaat, maar dat de man de dijken in staat heeft gesteld, hun arbeid in volle kracht voort te zet ten. Dan willen we in dankbaarheid uit zien naar het ogenblik, waarop juist in deze week, naar het zich laat aanzien, de laatste grote dijkbreuk kan worden ge dicht. B.P.M.-raffinaderij Pemis grootste in Europa Herbouw en uitbreiding kostten 275 millioen Op de raffinaderij van de BPM (Ko ninklijke Shell groep) te Rotterdam-Pernis is kortelings een nieuwe distillatie-een heid in gebruik genomen met een verwer- kings-capaciteit van 3V4 millioen ton ruwe aardolie per jaar. Daarmede is de raffinaderij te Pernis de grootste van Europa geworden met een totale verwer kingscapaciteit van bijna tien millioen ton per jaar. Voor 1940 had de raffinaderij nog slechts een beperkte omvang met een capaciteit van 1 millioen ton aardolie per jaar. Ge durende de oorlog leed de installatie grote schade, maar sedert 1946 heeft een intensieve herbouw plaats gehad gepaard gaande met grote uitbreidingen, welke een bedrag van ruim 275 millioen gulden hebben gevergd. Spion stond terecht in Zwitserland Tegen de Zwitserse 57-jarige spion Rudolf Rössler, die na de tweede wereld oorlog zorgde voor een stroom van militair-strategische inlichtingen naar Moskou, is gisteren te Luzern 16 maan den gevangenisstraf en uitwijzing uit Zwitserland voor de duur van vijf jaar - geëist. Zijn koerier, Xavier Schnieper, hoorde 14 maanden tegen zich eisen. Rössler schrok zichtbaar, toen hij de eis hoorde, -zo meldt de corr. van A P. Men zag, hoe hjj enkele malen zenuw achtig met de ogen knipperde en zjjn voorhoofd fronste. In 1933 werd Rössler in Zwitserland gastvrijheid verleend, nadat hij het Hitler-regiem in Duitsland was ont vlucht. HET WEEËIN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Hls zzo WNW Z NNW ZO ZZW windstil ZZO NO In verband met Election Day is de beurs heden gesloten. Koude nacht Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking en tegen ie avond van het Zuidwesten regen. Aanvankelijk zwakke matige Westelijke wind, r tot vrij krachtig of krach- toenemende wind tussen Zuidwest en Zuid. Morgenmid dag dezelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te tien uur van ochtend). ZON EN MAAN Donderdag: zon van 7.42 tot 17.05 uur; aaan van 6.30 tot 15.39 uur. Vrydag N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1