I Amerikaanse atoombommen opgeslagen in het land van Franco-Spanje Vijf vliegbases zullen daartoe binnen een jaar gereed moeten zijn euk DEBRAMNF In alle verbanden is gezag een zaak van vertrouwen Toch is het zo Voor emigrant is 'n goede preek soms beter dan een goed maal De P.B.0. De huidige preek stamt uit een tijd, die verdwijnt Niet langer een voorrecht... De betere haven 7 DINSDAG 3 NOVEMBER 1353 Minister Talbott in Madrid 1~\E AMERIKAANSE buitenlandse politiek en militaire strategie neemt -L' steeds drastischer vormen aan. Volgens Reuter en A.P. heeft de Amerik. minister voor de Luchtvaart, Harold Talbott, verklaard, dat be houdens goedkeuring der Spaanse regering, atoombommen ter beschikking zullen worden gesteld van de luchtmachteenheden op vijf Spaanse bases. Deze atoombommen zullen dus in Spanje worden opgeslagen, indien de Spaanse regering er haar goedkeuring aan hecht. Zulks geschiedt binnen het kader van het militaire verdrag, onlangs tussen beide landen gesloten. Gaat Madrid met het plan van Washington accoord, dan betekent dit dat Spanje, volgens de officiële gegevens, de enige natie op het vasteland van West-Europa zal zijn, waar Amerikaanse atoombommen in voorraad worden gehouden. nen maken zonder speciale vergunning van de Spaanse autoriteiten, behalve in noodgevallen. In geval van oorlog zal een nieuwe regeling met de Spaanse regering moeten worden getroffen", aldus Talbott. Op de vraag of ook de Spaanse lucht- Harold Talbott bevindt zich momenteel in gezelschap van generaal Twining, chef staf van de Amerikaanse luchtmacht, en generaal Kissner, hoofd van de Ameri kaanse militaire missie in Spanje, op een inspectiereis langs de bases die de Ver enigde Staten zullen moderniseren en in gébruik nemen. „Binnen 12 maanden zul len zij voor gebruik gereed zijn", aldus Talbott. Vier grote Amerikaanse aannemers zul len het gehele project in handen nemen en op hun beurt contracten aangaan met oe' Spaanse inaustrie. De vijl Dases /.uiien „aanzienlijk minder" kosten dan de twee vliegvelden die de Amerikanen in Ma rokko hebben aangelegd. „We verwachten in Spanje genoeg technici te vinden voor het project", aldus Talbott. „In Marokko moesten al deze mannen uit Amerika worden meegenomen. De terreingesteld- fieid van Spanje leent zich bovendien be ter voor de aanleg van vliegvelden dan die in Marokko". Volgens Talbott zullen de nieuwe vlieg velden zowel „offensief als strategisch, defensief als „tactisch" worden geinte- tegreerd in de Amerikaanse strategische plannen en dus ook in de NATO-strategie. „Dit houdt echter niet in dat ook Britse, Franse of andere niet-Amerikaanse Nato- vliegtuigen van deze bases gebruik kun- macht zal worden versterkt, antwoordde Talbott dat de Verenigde Staten overwe gen lesvliegtuigen, waaronder straaljagers aan Spanje te leveren. Gevraagd of men een en ander kan afleiden, dat de „Atlantische verdedi gingslinie" zal worden verschoven naar de randen van Europa (zodat bepaalde ge deelten, onder welke Nederland, fei telijk slechts zwak verdedigd zouden v/orden), antwoordde Talbott: „Neen, onze eerste defensielinie is en blijft geprojec teerd in Duitsland". Om te voorkomen, dat de door Amerika te financieren werkzaamheden in Spanje tot inflatie (prijsverhogingen door een te grote geldcirculatie) leiden, zullen de Amerikaanse deskundigen de aangelegen heid met de Spaanse autoriteiten n< gezet onderzoeken. De Amerikaanse Senaat waakt op zijn beurt trouwens toch al tegen een i grote vrijgevigheid met dollars: ser Dennis Chavez is speciaal naar het Ibe rische schiereiland gezonden om daar ee waakzaam oog te houden op Amerika' geldbuidel. „Ik zal natuurlijk heel wa besprekingen met hem voeren", zei mi nister Talbott. -. is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Centraal Bond voor Inwendige Zending Het moet de vrucht zijn van onderlinge mensenliefde ONDER LEIDING van ds M. Groenenberg uit Amsterdam is tijdens het afgelopen weekeinde op de Pietersberg te Oosterbeek de 34ste jaar lijkse conferentie gehouden van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk. Verschillende sprekers voerden het woord over het gezag, dat een moeilijk begrip is en dikwijls tegenstrijdige gevoe lens oproept. De geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting ..Maasoord' te Rot terdam, dr F. J. Tolsma, sprak het eerste gezag en gezagsbeleving. Spr. wilde het gezag niet meer erkennen als van bovenaf opgelegd. Tegenover de zuige ling heeft de moeder alle gezag, doch wanneer het kind zijn kleine persoonlijk heid gaat ontplooien, heeft dit kind uit zichzelf een zeker gezag tegenover de moeder. Gezag is evenmin volkomen aanwijsbaar en af te bakenen als de waarheid. Het moet volgens spr. de vrucht zijn van liefde, van onderlinge mensenliefde. Ds F. J. Pop. directeur van „Kerk en Wereld", ging er van uit dat alle gezag bij God berust, zoals ook in het Nieuwe Testament wordt bevestigd. Elk mense lijk gezag vindt z'n begrenzing in Gods Woord, aangezien God de enige en ware gezagsdrager is. Er moet wel onderscheid worden gemaakt tussen macht en gezag. ragsvorming in het gezin Klimroos aangeboden Prins Bernhard huldigt Reina Prinsen Geerligs Woensdag om half drie. wordt in het Tuindorp Slotermeer te Amsterdam een klimroos geplant, welke door Prins Bernhard is aangeboden voor versiering'sprak dr F. T. Diemer-Lindeboom uit va de Reina Prinsen Geerligsstraat.. 1 Reina Prinsen Geerligs was koerierster bü de staf van de Prins en heeft een aan deel geleverd in de coördinatie van het verzet. Door het schenken van deze roos wenst Z.K.H. een bewijs te geven van zijn bewondering voor haar gedrag. S.b.n. C. W. Slot benoemd tot vice-admiraal Met ingang van 1 November in schout Bij nacht C. W. Slot, vlagofficier perso neel der Koninklijke Marine, bevorderd tot vice-admiraal. Aan kapitein ter zee L. Brouwer, die commandeur H. Bos is opgevolgd als plaatsvervangend chef marinestaf, is met ingang van 31 October tijdelijk de rang van commandeur toegekend. snel plegen te herwinnen. Leiders moe ten zich zowel naast de kinderen stellen als tegelijk dragers zijn van autoriteit en tevens moeten zij dienen. In het individuele maatschappelijk werk kunnen we, aldus mej. mr. J. van Houten te Amsterdam, staf-docente van de C.I.C.S.A., wel wat leren van het ..case-work" in Amerika. Hierbij wordt het accent meer in deze richting ver legd, dat de maatschappelijke werkster samen met de cliënt naar een oplossing in dienst moeilijkheden zoekt. Bij dit werk is een grote hoeveelheid vertrou wen in de maatschappelijke werkster eis Chr. Volkspartij zet actie voort Over het in Utrecht gehouden con gres van de Christelijke Volkspartij werd het volgende communique verstrekt. Het te Utrecht gehouden congres van de Chr- Volksparty heeft vastgesteld, dat het streven voor de eenheid van de pro testanten op politiek terrein, alsmede voor een principiële koersverandering wat de practische politiek betreft, on veranderd gehandhaafd moet blijven Daar alle pogingen, om zulks langs andere wegen te bereiken, heboen ge faald. was het congres van mening, dal het bestaansrecht van de Chr Volkspar tij niet alleen gerechtvaardigd is, maar zelfs noodzaak is. Dat in brede lagen /an de bevolking deze noodzaak worll ingezien, bleek uit een belangrijke groei V2n een aantal af delingen Besloten werd, de actie door het op richten van nieuwe afdelingen met alle ton dienste stsande middelen krachtig De statuten en huishoudelijk regie ment werden door de veigadering vast gesteld, terwijl een commissie werd be noemd om wijziging en aanvulling var het program voor te bereiden. Onder applaus werd de voorzitter, de heer J. Hindriks uit Groningen, met grote meerderheid van stemmen herko zen. Aan het slot van de vergadering constateerde de voorzitter met grote dankbaarheid, dat het enthousiasme de: aanwezigen een belofte inhoudt voor een verdere snelle groei van de partij- Koningin ontving vrij metselaars H.M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk de Grootmeester van de Orde der Vrijmetselaren onder hel Grootoosten der Nederlanden, ir C. M R Davidson en een deputatie van hel hoofdkapittel van de „Nederlandse Orde der Vrijmetselaren" bestaande uit de he ren Schüller en Van Dam ontvangen. De deputatie overhandigde Hare Ma jesteit een geldsbedrag, waarbij verzocht werd dit te besteden ten behoeve van een door haar aan te wijzen liefdadige instelling. Vierduizendste school bij postspaarbank Het is Zaterdag, op de Wercldspaardag, een beetje tecst geweest in de openbare lagere school aan he. Taxandriapiein ii 's-Hertogenbosch. Deze school is n.l. aar het sparen gegaan bij de Rijkspostspaar bank en was de 4000ste schoei', die d« R.P S. als zodanig heeft ingeschreven De directie heeft, als herinnering, aar de school een aantal kinderboeken aan geboden, die het begin zullen vernier van de schoolbibliotheek Tot onderwijzer aan de Zuiderpark- mulo hier ter stede is benoemd de heer G. J. te Winkel te Zwolle. ITOE vervelend en onaangenaam we de hoest op zichzelf ook mogen vinden, zij is, evenals het niezen, een afweermiddel en heeft tot doel schade lijke stoffen uit de keel of de lucht wegen te verwijderen. In dat geval is de hoest dus bijzonder nuttig. Maar we kennen- ook de z.g.n. prikkelhoest, waarbij er practisch niets te verwijde ren valt en welke hoest veroorzaakt wordt door overgevoeligheid van de slijmvliezen, welke reageren op ge ringe schommclin-gen van temperatuur en vochtigheid van de ingeademde lucht, of op kleine hoeveelheden stof en rook. Maar om in dat geval het hoesten te kenmerken als een zelf standige ziekte, is wellicht wat over dreven, want de oorzaak ligt toch in eerste instantie bij de prikkelbaar heid der slijmvliezen en niet bij de hoest zelf. Terwijl we zo luchtigjes over de hoest spreken, ontsnapt het aan onze aandacht dat hieraan een heel mecha nisme ten grondslag ligt en dat dit werkelijk niet zo eenvoudig te om schrijven- valt. Natuurlijk, we kunnen zeer welbewust een kuch of een hoest te voorschijn roepen, maar de werke lijke, onvervalste hoest wordt reflet to- risch opgewekt doordat prikkelingen van de luchtwegen naar het hoestcen- trum worden geleid, waarna direct het afweermechanisme in- werking wordt gesteld. Wc worden, genood zaakt diep in- te ademen, waarna de stemspleet wordt gesloten. Daarna worden we met een nog grotere kracht gedwongen uit te ademen en. terwijl de stemspleet gesloten is. wordt de druk in longen en luchtpijp zó groot, dat de stemspleet plotseling wordt opengedrukt, zodat een soort exploisie ontstaat. Door deze krachtige en ex plosieve uitstorting van de lucht wor den verschillende verontreinigingen meegesleurd, waarmee aan het doel van de hoest is voldaan. Hoe krachtig het hoestcentrum zich van deze taak kan kwijten-, weten we allen uit ervaring. In sommige geval len kunnen hoestbuien echter zo krampachtig zijn dat zij bij de patiënt ribfracturen veroorzaken. Uiteraard staat het alleen ter beoordeling van de arts te overwegen of er aanleiding is het hoestcentrum minder prikkel baar te maken door toediening codeïne, morphine en soortgelijke mid delen. Tussen twee haakjes, heeft cn-ig idee van waarom we „proost" of .gezondheid" oiogen te zeggen legen iemand die niest? Daarover morgen. (Nadruk verboden. Rotterdam. Het gezag moet in bet gezin het kenmerk dragen van de liefde, wil de gezagsoefening haar doeTnfct voorbij schieten. In het gezin' hebben zich wel structuurveranderingen voltrokken en daardoor is de autoriteit van de ouders fmet name van- de vader als hoofd van het gezinsbedrijf) afgenomen. Doch het essentiële is gebleven, te weten, dat de ouders hun kinderen in de zienswiize der liefde hebben te stellen in de richting van God. Mej. M. E. A. Swets. staf-docente van de C.I.C.S.A.. uit Amsterdam stond spe ciaal stil bil het jeugdwerk. Gezag in een groep duidt aan. dat er een gezagsdra- die door de groepsleden in een mate van vrijwilligheid als zo danig wordt erkend. Het gezag is geen bezit van de gezagsdrager, maar komt voort uit de wisselwerking tussen He ge- sdrager en de groensleden. Als leider groep op elkaar zijn ingesteld, ont staat de sfeer van vertrouwen, die voor het gezag nodig is. Het gezag in de inriohtingsopvoeding werd onder de loupe genomen door de heer L. H Fontein. directeur van de Rekkense inrichtingen. Door de nieuwe osvchologische kennis is veel zekerheid voorheen gaan ontbreken. Men moet nu zien een nieuwe vertrouwens- verkri.igen en daarbij staan de leiders van inrichtingen ten achter bij de ouders, die het verloren vertrouwen vrij Chr. Emigratie Centrale hield voorlichtings avond over Canada yvRIE SPREKERS, die Canada uit eigen meerjarige aanschouwing ken- nen, voerden Zaterdagmiddag in gebouw K. en W. te Utrecht het woord op de landelijke voorlichtingsvergadering van de Chr. Emigratie Centrale. De heren R. A. Jongbloed en A. de Jong en burgèmeester J. Heersink van Steenderen richtten zich tot de honderden bezoekers van deze samenkomst, die met een vertoning van enige films over Canada werd besloten. zeiden hartgron- Scheepsbrand in Boston eist twaalf levens Het 4930 ton metende Noorse vracht- schiD Black Falcon is in de haven var. Boston (in de staat Massachussctts. V S.) brand gevlogen Volgens het plaatse- :e Rode Kruis zijn twaalf doden en acht gewonden geteld Er zijn geen Ne derlanders onder de slachtoffers. Dit is ierde scheepsbrand te Boston bin- drie weken. vergadering stond wegens ziekte de voorzitter A. Warnaar. onder lei ding van de heer G W Kaemingk, vice- oorzitter van de C.E C. De heer Jong bloed schetste de ontwikkeling van Ca nada, het rijke land met de vele moge lijkheden -oor ondernemende vaderlan ders. Naast de materiële zijde, dient men ook de geesteliike zijden van het emi greren in het oog te houden. Een goede preek is voor een emigrant vaak beter dan een goed maal. Emigreren is harde noodzaak, doch zij is de moeite waard doorleefd te worden. Spr. wees op de hulporganisaties van de Chr. Refor med Church en de Reformed Church beklemtoonde, dat Nederland het jonge Canada ook een geestelijke bijdrage kan leveren bü de opbouw van de natii Burgemeester Heersink besprak volgens de moeilükheden en de moge- lükheden van de emigrant. Er is een grote trek van het platteland naar de steden, waardoor duizenden boerderüen in het gehele land vaak tegen redelü'ke prüzen te koop zün. In bepaalde streken van Canada bestaat een zekere tegenzin tegen immigranten. Wel te begrüpen, in dien men verneemt, dat de nieuwkomers soms voor drie kwart van de gewone lonen werken. De voortzetting van de huidige immigratiepolitiek hangt voor een groot deel af van de conjunctuur, die thans zeer gunstig is. De mogelijk heden voor de administratieve en intel lectuele beroepen zün practisch nihil. Vopr de grote gezinnen bestaan er ver der de huisvestingsmoeilükheden. Onge veer een vierde deel van het inkomen gaat aan de huishuur op Drie percent van de immigranten zou eventueel te rugwillen naar Nederland, indien de te rugreis voor hen werd betaald. Van deze groep behoren de meesten tot de Neder landers, die er minder dan twee jaar zün en dus de typische beginnersmoeilük- heden nog niet overwonnen hebben. Negen percent kon geen antwoord geven op de vraag naar een eventuele terug reis en de overige dig: niet terug! De heer A. de Jong heeft vervolgens gewezen op enige typische voorvallen uit het boerenleven en uitvoerig gespro ken over het werk van de zgn. fieldmen, die de pas aangekomenen helpen bü het zoeken van een betrekking. 400 N.-Koreaanse kinderen in Dresden aangekomen Te Dresden (Oost-Duitsland) zün Zon dag 400 Noordkoreaanse kinderen aange komen. Zij zullen daar enkele jaren blij ven „om te leren, te werken en vrolijk te zün", aldus D.P.A. Duitse leraren op het ministerie Een gezelschap van 40 Duitse leraren en onderwüzers maakt thans een korte reis door ons land om zich te op het gebied van de vorming buiten schoolverband. Op het ministerie O.. K. en W. heeft de heer A. Oosterlee hierover een inleiding gehouden en de Duitsers een inzicht gegeven in het Ned. onderwijssysteem. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, de data. waarop de •orrespondentie uiterlyk ter post moet :ijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nw Guinea ms Oranje (18 Nov) Ned Antillen: ms Helicon (12 Novi Suriname: ms Stentor (11 Nov) Unie v. Z Afrika en Z W Afrika: Winchester Castle (17 Nov). Canada ss Maasdam (9 Nov), ss Grote Beer <10 Nov), ss Ame rican Defender (12 Nov). Zuid-Amerika: ss Andes (17 Nov), ss Alhena (11 Nov) Australië: via Engeland (14 Nov). Nw Zeeland: via Engeland (7 Nov) Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto- (Vervelg van pag. 1) YF/AAR ligt nu die goede balans? luistert voor mijn besef op dat punt vrü nauw. Als minister Suurhof verleden jaar met betrekking tot de geleide loon politiek een stuk economie zegt. dat hij geen voorkeur heeft voor vrüheid of gebondenheid, mits het systeem niet aangetast wordt, dan heeft men in die opvatting te doen met een verstoorde balans: er is immers nadrukkelük voor rang gegeven aan het systeem, waarmee overheid de lonen centraal blijft be heersen De minister zegt in feite zoiets als: ik heb geen voorkeur voor zure of zoete wün. mits de wijn voldoende Ondanks alle variaties van deze ver stoorde balans en van een goede balans, ja. ondanks de continue overgang daar- •n kan men ze scherp onderscheiden de motieven, die de instelling van die balans beheersen Het gaat om een principieel standpunt. Dat blijkt ook, als men van de geleide loonpolitiek over wil gaan tot een vrüere loonvorming, voorzover daarmee bedoeld wordt een margepolitiek. Te recht heeft men daarvan in de Sociaal- Economische Raad gezegd, dat bet be drijfsleven snel zal streven naar de li mieten (grenzen) van die marge. De overheid blijft hier immers de loonpoli tiek beheersen, zij draagt de verantwoor delijkheid voor die marge en de bedrijfs- genoten zullen er dan van hun kant uit halen wat er uit te halen is. i werkgevers en woordelijkheid in vrijheid plaatst is men verlost van de geleide loonpolitiek. Bij die verantwoordelijkheid moet men zijn uitgangspunt nemen om tot een goede balans, dus tot de goede maat van ver ordeningen te komen: niet bij de idee een centrale of vanuit het centrum gedecentraliseerde beheersing van de loonontwikkeling en van het economisch ven in het algemeen. De regelingen, die via de bedrijfsorga nisatie getroffen worden voor het econo misch leven en die de betekenis van bin dingen hebben zün nodig om orde in de se activiteiten op dit terrein te brengen en om er de doorwerking der zonde af te remmen: en deze regelingen m er toe. de gunstige positie voor het dragen van verantwoordelijkheid door de diverse verbanden en personen op dit terrein te bevorderen. De bedrijfsorganisatie behoort dus niet de beheersing van het economisch leven te streven, maar behoort de maximale vrü'e verantwoordelijkheid van werkge- en werknemers te bevorderen. Dat is het criterium voor de goede balans. Iets daarvan trof ik aan in artikel 93 lid 5 van de wet. waar staat, dat geen verordening aan gezonde mededinging in de weg mag staan. De wetgever had het wat positiever kunnen zeggen. TTIER aangeland, komen het bedrijfs- leven en de bedrüfstak om de hoek kijken in de discussie, om (in plaats van prof. Rip) de vraag te stellen, of zij niet ;n gemeenschap zün. Met die term wordt veel mythologie bedreven: in een echte gemeenschap moet immers werkelijk gemeenschap be oefend kunnen worden. Maar afgezien daarvan wordt hier bedoeld, dat. indien de bedrijfstak een gemeenschap is. het bedrijfsorgaan de gezagsfunctie in en het verband voor die gemeenschap gaat verschaffen. Dan wordt m.i. echter over het hoofd gezien, dat het wezeniïjke op dit ter- het economische is. het streven naar maximale besparing, naar het grootste nuttig effect, en dat de regulateur daar- Er zijn andere mogelijkheden voor in de plaats gekomen Op een conferentie voor predikanten en predikantsvrouwen in Kortehemmen (Friesland) stelde een arts de vraag: „Wat verwacht het gemeentelid van de preek?" In het vrijzinnig protestantse weekblad „Kerk en Wereld" vertelt ds A. Faber hierover: „De preek behoort tot het allerbelang rijkste uit het gemeentelevenIneens werd de vraag gesteld: is dit zo? Is het wel waar, dat de preek in de gebruike lijke vorm de juiste wüze is van de ver kondiging van het Evangelie in deze tijd? De vraag werd klemmend gesteld ig toegelicht. En hierove Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen: te Goutum (toez.) A. Faber te Boxum; te Hillegom A. Dönszelmann te Amsterdam; te 2e Exloërmond (toez.) G W. Dekker te Hemelum (Fr.). Bedankt: voor Haarlem (vac. W. J. van Elden) J. Poort te Koudekerk aan den Ryn; voor Krabbendyke W Brink man te Asperen; voor Wezep H. Goed hart te Middelharnis. Benoemd: tot vicaris te Overschie H. W. Buinink. voorheen vicaris te 's Heer-Abtskerke. Geref. Kerken Beroepen: te Hoornsterzwaag (bü accl.) T. J. Hagen te Lemelerveld. Aangenomen: naar Dedemsvaart (vac. L. Berger) A. Schweitzer Jr te Idskenhuizen; naar Lekkerkerk cand. C. Vroon te Utrecht; naar Harderwijk als geest, verzorger van „Sonnevanck" W. van Dijk em. pred. en hulppred. te Baambrugge. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen: naar Loenen aan de Vecht J. v. d. Wielen te Warffum. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Middelharnis M. S. Roos te Zwündrecht en P. de Smit te Zeist. Beroepen: te Nieuwe Pekela R. Hofstra te Veenendaal. Bedankt voor Tholen G. Blom te Meerkerk. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Barneveld Ghr. van Dam te Amsterdam-Centrum, die be dankte voor Cardis (Canada) en voor Scheveningen. Bedankt: voor Elspeet. H. Ligten- berg te Rotterdam-West. Remonstr. Broederschap Aangenomen: naar Lochem F. Palmboom te Zwammerdam. voor in het ruilverkeer is: de mededin ging. Zij sluit de mogelükheid van een gemeenschap in de vorm van een omvat tend verband uit. Als men nu maar niet denkt, dat in plaats van als een gemeenschap het be drijfsleven dan als een oerwoud gezien wordt, waarin het recht van de sterkste geldt. Er zijn nog meer mogelijkheden. De bedrijfsorganisatie staat voor de moeilyke taak, een goed evenwicht, ja in menig opzicht een goede harmonie te zoeken tussen de samenwerking en de mededinging van ondernemingen e d. In een volgend artikel wil ik ingaan op prof. Rip's tweede en hoofdvraag. Prof. dr H. VAN" RIESSEN. (Advertentie.) Niet langer is een goede huidverzorging het privilege van een kleine, bevoor rechte groep met genoeg tijd en geld om haar uiterlijk te verzorgen. Neen, heden ten dage kan IEDERE huisvrouw met weinig moeite en voor heel weinig geld zorging geven. Zij haar huid de nodige v Goede huidverzorging met Castella binnen ieders bereik I heeft niets anders te doen dan regel matig haar gezicht grondig te reinigen met een van de drie Castella's. Zelfs voor het zo geringe bedrag van 20 cent kunt U al een echt stuk Castella zeep kopen, n.l. de voortreffelüke. onverpakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor Imitaties!) met haar heerlijke geuren en verkrijg baar in allerlei mooie tinten. Geeft U echter de voorkeur aan een speciale schoonheidszeep. die overvloedig schuimt, dan is er voor U de Castella Spécial (32 ct) een ware verkwikking voor Uw huid! En tenslotte is er altijd nog de vermaarde klassieke Castella Schoonheidszeep met haar fijne, delicate geur, die U de gehele dag omzweeft als een luxueus parfum. Voor SO cent al bent U in het bezit van twee stukken van deze verrukkelijke zeep! Het lied der aethergolven WOENSDAG Hilversum I. 402 m. NCRV; 7 00 Nieuw .10 Gram. 7.13 Gewijde muziek 7.45 Eei 'oord voor de dag 8 00 Nieuws 8.15 Gram. .30 „Tot uw dienst" 8.35 Gram. 9 00 Vo- e zieken 9.30 Voor de hulsvrouw 9.40 Grar 0.30 Morgendienst 11,00 Gram, 1105 „Di oofdige boer", hoorspel 2.30 Land- en tuinbouw. Iram. 12.59 Klokgelui 1.00 Pit op pad", caus. 1,20 Metropole-orkest e solist 1.50 Gram. 3 35 Viool en plano 4.C Voor de jeugd 5.20 Gram. 5 30 Orgelspel 6 C causerie 8.10 Gram 6 30 „Spectrur Chr, organisatie- en vereniglngi caus. 6.45 Planoduo 7.00 Nieuws 7.1 preking 7,25 Gram. 7,30 Buitenland VARA: 7.00 Nieuwi 20. had aan haar Berend een beste kerel gehad. Hun ;en aardde naar hem. Avonds zat Aagje bij Berend en buurvrouw Brom. Hii vertelde, wat hij op zijn reis had gezien. Aagje genoot. „Is Duindorp je nou niet te klein?" „Niet, zolang moeder en jü er nog wonen „Ben je niet ziek geweest. Berend?" vroeg juffrouw „Ik had soms een griepje...." „Heb je toen haarlemmerolie genomen?" „Ik kon de scheepsarts niet beledigen, moeder". „Die kan er wel eens naast zijnEn 't Kerk-Hospi- taalschip vaart met Jou boot niet mee. Ik gaf je al haarlemmerolie, toen Je nog in de wieg lag zei juffrouw Brom. ,.U bent lief. maar ouderwets, moe...." „Is de moderne tijd dan zo best? De jongelui kunnen niet trouwen, moordprijzen vragen de mensen voor een paar lege kamers! En dan verbijten en vereten ze elkaar nog. We waren dankbaar, toen we ln Duin dorp terug mochten komen. Maar heeft de oorlog ons veel geleerd? We ploeteren weer, om elkaar met mooie spullen de loef af te steken. Er kan ook weer zoveel bil door! En de weg ten leven is toch niet breed! Het is niet genoeg, om met Gods volk mee te lopen. We moeten er waarlijk ook bij behoren „Als je zo praat, moeder, durf ik 't volgend jaar ,|m'n belijdenis niet te doen. Het is m'n lust, om God te 'j\ zoeken. Aan boord zie ik wel, wat een mens zonder God is. Maar ik zou niet durven zeggen, dat lk be keerd ben, moeder", zei Berend. „Je mag er om bidden. Berend. Ik doe 't ook en Aag mag 't ook niet vergeten" „Op reis heb ik veel aan jullie gedacht. Matrozen die zich door slechte vrouwen naar een zeemanskroeg lieten meetronen, kwamen stomdronken en zonder een cent van hun gage aan boord terug. Toen ze nuch- W'veel er voor kuierden Berend winkels. Het was nu st: tafelden nog Voor de Rusthuisramen ontbraken de keuvelende rekken. snel brak de vertrekdag weer aan. De avond - **- i Aag langs de Keizerstraat- in het dorp. De badgasten DOOR ANNIE VREELAND ter waren, hebben ze de kroeg en vloekt, moeder", zei Berend. Aagje verbleekte. Berend zag haar ontroering. Hij knikte haar gerust stellend toe. „Het was voor mij niet zo'n zware verzoeking. Ik dacht aan jullie.zei hij. „Bid maar veel. of je naar 't Heilig Blad je pad rein houden mag. Berend", zei juffrouw Brom. Berend trof het niet met het weer. Regen en storm hielden de mensen van 't strand. In de tenten werd het zout in het eten nog niet verdiend Berend sleep weer messen voor Aagje. Hij klopte kleedjes, schrobde het plaatsje En bijna elke morgen dronk Aagje bü buurvrouw „Ze eten 't avondbrood. Berend", zei Aag. Ze zagen de gevelsteen, die de herinnering aan de terugkeer van Prins Willem de Vijfde bewaarde. Soms lachten ze om hun luchtkastelen van vroeger. „Toen wou je zo graag op de Boulevard zitten Aag, wil Je het nog?" „Ik kuier liever lsngs het strand". Evenals vroeger ontdeden ze zich van kousen en schoenen. Na een stoeipartütje in 't zand. ..Weet je nog. dat Jij zo graag: Erassemus. Erasse- mus. kom uit je kuil"; met me speelde?" vroeg Berend. „Of ik", zei Aag Over het rusteloos, maar nu kalm-rimpelend-water- vlak, gleden in de verte de .scheepjes. Dikwijls had Aag gezien, dat ze. in Zuid-Westerstormen, als notedopjes werden geslingerd. Maar bij de vloot bevond zich het witte Kerk-Hospitaalschlp. dat door een moderner moest worden vervangen. Dat schip had de kruisvlag in top Aag luisterde naar de zeekabbeling. Ze werd met het zeelied vertrouwd. En Berend ging morgen weg. Naar 't land, waar de citroenen bloeiden, was nu de reis. Reeds als peuter had Aag haar vader naar de haven gebracht. Na zijn vertrek was haar moeder wat uit haar doen. Doch spoedig ging ze weer in het vertrouw de gareel. Komen en gaan behoorde bij het leven van 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8.00 13 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw lastlek 910 Gram. VPRO: 10.00 oor het platteland 12.38 15 Tcntoonstellingsagenda mg 1.45 „De weg omhoog" kinderen 4 00 Voor de zi meert 5.15 Dansmuziek 5. inding. Jeugduitzending; nuchterhi VPRO- Nieuws 8 roeporkes en zang 11.4512.04 (eland. BBC. 30 m. .00 Gev. programmi .00 Nieuws 2.10 Cat geverslagen 2.30 Dansm 8.30 Gev m ws 10.15 Com 1. 1145 Parler lededelingen 12 ïram. 1.00 Nieu i 1.18 Orgel caus. 2.00 V< :iekcn 4 30 Jeugd. mdentl' VARA; 8.00 aar 8.15 Om. oor 10.00 Ca. >estljn". Engeland. BBC. 1500 Voord j ort 5.15 Mrs Dali 10 Gev. m jeugd 7.' !.I5 Gev muziel 1.00 Parlementsoverzic 1.45 Concert 2.45 Voor .00 Orgel 5.30 Concei 7.00 Pianospel 7 15 Vo< Hoorspel 8.00 Nieuws 8.! ogramma 9.30 Hoorspel Iradlo 3,40 Gram. 4.50 Gram. 10.15 9.30 Operettemuziek 10.00 Niet Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 00 Gram. l.< 1.15 Gram 5.00 Nieuws 5.15 Gram. BBC. Uitzendingen voor Nederland. -10.30 o.m. Nieuws; Aehter het IJz. Gordijn; Vrijbuiters Radlodagboek (op 224 «n li m Kortehemmen nog urenlang gepraat, oofc toen de inleider al lang was verdwenen'. Eeri der predikanten zei eerlijk: ik be schouw de voorbereiding tot de preek als het allerbelangrijkste van mijn werk. maar ik zit er toch mee, dat ik weet. dat voor zeer velen deze preek van mij ronduit niet boeiend is, vervelend is Ik merk 'het ook aan mü- zelf: als ik bü een andere dominee ter kerke ga, zit ik na tien minuten me te vervelen en ga ik rondkeken. Het is maar zelden, dat ik tot het einde toe geboeid ben. Ik durf ook werkeüjk niet van aller lei intellectuelen en oolc^van anderen te eisen, dat zü elke Zondag naar mijn preken komen luisteren, en: ik weet niet eens. als ik eens niet dominee was. of ik dan wel elke Zondag naar de kerk zou gaan Ds A. Faber constateert dan: „De preek in- zün nu nog bestaande vorm is m.i. voor driekwart cultureel bepaald. Hij stamt uit een tijd. die verdwynt. Nu drommen de mensen weer naar gebeds genezingen. plaatsen waar wat gebeurt, waar het Evangelie zichtbaar iets doet. Zü willen van ons dominees allerlei din gen zien"De preek komt in het ver anderde cultuurbeeld op een andere plaats. De preek zal natuurlük wel er gens blüven: hü heeft een te oud recht. Maar wij zullen er ons vertrouwd mee moeten maken dat de preek voor de meerderheid der moderne mensen heeft afgedaan in betekenis en dat daarvoor andere mogelijkheden in de plaats zün gekomen". Raad voor de Zending over Nieuw-Guinea De zending in Nieuw-Guinea was hoofdonderwerp van de jongste verga dering van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk. De raad profiteerde van de aanwezigheid van enige arbel- ders-metverlof: de terreinleider ds I. S. Kljne. de algemeen schoolbeheerder N. v. d. Stoep, ds F. C. Kama, ds J. P. Ka bel en de zendingsarts S. Franken. Men besprak de predikantsopleiding ten behoeve van de groeiende Papoea- kerk. die nu reeds 130.000 leden telt. Tot nu toe heeft slechts één Papoea een be hoorlijke theologische vorming genoten. Met kracht zal deze opleiding ter hand genomen moeten worden. Reeds vüf oudere voorgangers, vüf jonge goeroes en drie abituriënten van de primaire middelbare school, werden daarvoor be stemd.. Volgend jaar begint deze vier jarige opleiding in Seroei. Begin 1955 zal het jubileum van 100 jaren Nieuw-Guinea-zending zowel ln Nederland als op Nieuw-Guinea worden gevierd. Er komt voorts een acte voor een studiefonds t.b.v. de opleiding van artsen, landbouwkundigen, onderwijzers, predikanten, technici cn verpleegsters uit de volkeren van Nieuw-Guinea. Ds H. J. Kater te Amsterdam werd geko zen tot vice-voorzitter in de vacature ds C. M. van Endt. Ds Kater was van 1938 tot 1940 predikant in Indonesië. De wens werd uitgesproken om te ge raken tot meerdere decentralisatie met een betere concretisering van budget voor de classes. Zuidafrikaanse synode vraagt censuur Meer dan 600 gedelegeerden op de pro vinciale synode van de Ned. Herv. Kerk te Kaapstad hebben een resolutie aan genomen, waarin de instelling van een Raad voor de Perscensuur in Zuid-Afrika wordt bepleit. Uitgevers, boekverkopers, kerkelü'ke autoriteiten, schrijvers en ver enigingen zouden een raad moeten vor men die alle literatuur, alles wat in druk verschijnt en alle afbeeldingen, kan ver bieden indien deze een pornografisch karakter hebben. Zwaar verlies voor de Kerk van Oost-Java De Javaanse Kerk in Oost-Java heeft een ernstig verlies geleden door het plot selinge overlüden van ds Raden Ismail Iskandar. Hü leidde een padvinderskamp te Argapoera in het Probolinggose en werd op een tocht onwel. De padvinders droegen hem op een draagbaar naar de woning van het onderdistrictshoofd van Kroetjil. waar ds Iskandar 47 jaar oud gestorven is. Het stoffelük overschot is overgebracht naar Soerabaja, waar ds Mardjosir in de Goebengkerk een rouw dienst zou houden, ds Iskandar is aan de Theologische school te Malang opgeleid door dr Schuurman en ds Nortier. Hij is voorganger geweest te Madioen. Modjo- kerto, Dampit en later Soerabaja. Hij :1 veel sociaal werk en arbeidde on der padvinders en studenten, bekleedde vele functies en was voorzitter van een sportvereniging. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd Chr. ÜLO te Dokkum Amsterdam J Bi Roterdam-Charl' Scholen „Patrimonium" erdam; Wllhelmlna school Rotterdar elminaschi mej T H de Zet Promotie apotheker, geboren te Soerakarta. Academische examens AMSTERDAM, 31 Oct. (VU.) Geslaagd :x theologie. J C Sehmr*- W Horlin- cslaagd Gaag GRONINGEN. 31 Oct. Geslaagd _jct letteren -• -••• - J H Steensti doet wis- cn T M BHjharru Haren. (Gr.)':'idem scheikun de; J F Lippenhui: UTRECH wijsbegeerte (Latijn): G irkunde (ph_ar jrkunde (A); J Hoogt (TRECHT, 2 No\ 'elder koudekerk a. d. Rijn. J P «rT w»T d°Ct CX' veeartscn'Jkunde P UTRECHT. 31 Oct. Geslaagd voor tand- rts-examen W R Zetsma te Den Haag. UTRECHT. 31 Oct. Geslaagd voor seml- rtsexamen J J Jansen, Utrecht: A J M 'Un. BHthoven; J H M Ongering. Bllt- A J Jonker P H J Dmj >uma. Utrecht; P J A Ru\ x; A Veen- recht; L H Zeist; G T Haneveld. Middelbeerj Utrecht; Cand ex sociale geo I Th van Rons. Utrecht; J C Ni STAATHUISHOUDKUNDE M O UTRECHT. 2 Nov. Geslaagd voor acte j Middel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2