Raad van Leiden bracht bezoek aan herrijzend Nieuwe Tonge BRYICREEM ar 1sa Dr P. C. Visser gaf beeld van land en volk van India NIEUWE TONDE HERRIJST! v. d. HEIDEN'S BOUWBEDRIJF Een nieuw diaconessenhuis zal er komen Boekhoudspel in de zaak Sloos wordt steeds ingewikkelder p 195) NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 Werklust, optimisme en moed, maar niet vergeten ei ijd aai en vai verste de g leidi ierl, en unen, Men met T Wethouder Van Schaik legde krans namens onze burgerij (Van een onzer redacteuren) Gisteren heeft de Leidse gemeenteraad zich er van kunnen overtuigen, dat Nieuwe Tonge behoort tot die gemeenten in het „rampgebied", die zich het snelst aan het herstellen zijn. Deskundigen op het gebied van wederopbouw beschouwen dit dorp als een lichtend voorbeeld van snelle en afdoende herbouw. Geen der Leidenaars, die deze toch zwaar getroffen plaats gis teren hebben bezocht en bekeken, zal dit ook maar op één punt willen betwisten. Het Leidse gezelschap bestond uit 27 personen, t.w. 23 raads leden, drie wethouders de heren Van der Kwaak, Van Schaik en Jonge- leen en de gemeente-secretaris, mr Bool. Wegens een lichte ongesteld heid was de burgemeester verhinderd. De burgemeester van Nieuwe Tonge, de heer Van Hofwegen, verstrekt) wat cijfermateriaal, waaruit voor de vele lezers, die (nog) geen voetstappen op het eiland Goeree-Overflakkee hebben gen dan moet blijken, dat Nieuwe Tonge door de ramp zwaar werd geteisterd dat het spoedig en opmerkelijk vitaal uit de puinhopen is herrezen- Op 1 Januari 1953 telde de 2186 inwoners of 625 gezinnen- Ër zijn 84 personen verdronken en thans zijn nog 28 gezinnen of 97 personen geëva cueerd. Op 31 Januari van dit jaar 'oe us droeg het aantal woningen 599, zodat het aantal samenwoningen 26 was. Daarnaast stond nog een aantal woningzoeken den uit andere gemeenten en ongehuw- den ingeschreven. De ramp van 1 Februari verwoestte 63 woningen en toen na de ramp hst dijk herstel ter sprake kwam, bleek, dat het voor de dijkverhogingen noodzakelijk was 24 woningen af te breken- Vervoi gens telde men 83 woningen, waarva: het herstel economisch niet verantwoord Het woningbezit werd dus vermin woningen, ter snscbsf derd met 170. Over: 429 minstens 625 nodig tekort dus van 196 Vóór de Kerst mening, dat word 'k. ge} De burgemeester i streiihet goed is geweest, het o te verplaatsen. Dan kon immers rustig rgangj worden bekeken wat er moest gebeuren (Bijt* Daarna heeft men de bewoners geleide- cniliJk aan laten terugkeren. Nu is onge- Iveer vijf procent van de bevolking nog 1 jjg niet terug- Het devies van Nieuwe Tonge na de ramp, „Vasthouden en doorzet- mooi zal ege Licht - donker - licht Voor de eerste viaal wordt de streek van Nieuwe Tonge in 1284 vermeld als ambachtsheerlijkheid Grïjsoord, een onbedijkte gors plaat. lh dat jaar namelijk kwam zij in het bezit van de heer van Voorne, later van de graven van Holland. De eerste strijd met het water werd gelevérd door graaf Jan van Beijeren, die in 1420 Grijsoord ter bedijking uitgaf met de inmiddels daaromheen liggende platen en Duivenwaard. In 1455 ontstond de polder Battenoord en in 1461 de polder Noordland. Uit deze strijd tegen het water en de beteugeling van zijn kracht door dijken ontstond omstreeks 1460 het dorp Nieuwe Tonge, aan vankelijk geheten Nieuwékerk in Grijsoord. Sedertdien heeft het gebied van Nieuwe Tonge niet meer te lijden gehad van het wa ter, totdat in Februari 1944 de Duitsers het dorp onder water zet ten. Meer dan een jaar heeft het toen verlaten in een troosteloze watervlakte gelegen. En nu de ramp van 1 Februari 1953. Deze is reeds aan de be schrijving der geschiedenis van Nieuwe Tonge toegevoegd. Don kere bladzijde! Maar dit geschie denisboek wordt hiermee niet af gesloten. Het volgende hoofdstuk gaat over het herstel, dat deze gemeente uit het puin snel weer deed opstaan. Sneller dan ver wacht werd! Lichte bladzijde! goten", heeft er onder meer toe geleid, dat op dit ogenblik niet minder dan honderdvijftig woningen in aanbouw zijn. En het mooiste is wel, dat al wtji deze nieuwe huizen hoogstwaar- g®b'schijnlijk nog vóór 1 December glas- dicht zullen zijn. De afwerking zal "ted eveneens vlot geschieden, zo het weer Jn'yöid al te zeer tegenwerkt. Het gemeentebestuur van Nieuwe Ton- j ge acht het van groot belang, dat het n in staat is vele gezinnen vóór het ko- mende Kerstfeest een nieuw, eigen huis «schltg kunnen aanbieden. In aanbouw zijn 120 woningwetwoningen, die worden ge bouwd door de firma Van der Heiden te a Leiden, 13 houten woningen, die be- Bre' ïchlkbaar zijn gesteld door het Finse Rode Kruis, en 17 particuliere woningen We geven nog enige cijfers. Het tal schadegevallen onder het hoofd „Ge bouwen" bedroeg 809. waarvan 30 tot f 50, 541 van f 50 tot f 1000, 171 van f 1000 tot f3000 en 67 van f3000 en mee totaal een schade van f925.131. Voor herstelwerkzaamheden is reeds een be drag uitgekeerd van f288.307. De her bouw van woningen vordert een bedrag van f939.600 en het vervangen der krot woningen een bedrag van f705.500. alles bij elkaar: f 2.570.231 De huisraadschade werd geraamd op f 850.000. Voor herstel is al f 750.000 uitgekeerd. De schade onder het vee is geraamd op f 750.000. Er zijn 550 koeien verloren gegaan, 100 paarden en 450 varkens. Voeg daarbij nog het herstel van de dijken en het aanleggen van de nieuwe buitendijk, dan is het duidelijk, dat alleen de wederopbouw en de veiligheid van Nieuwe Tonge reeds millioenen kosten! De burgemeester legde er echter de nadruk op, dat men zich in Nieuwe Ton ge door deze cijfers allerminst laat ont moedigen. Het herstel gaat snel en dat De oude buitendijk is afgedankt. Tus- m Battenoord en de hoek van Sint Jacob waren, er in de rampnacht z< tien grote gaten in geslagen. Er was geen herstellen aan. Men heeft nu een geheel .ve dijk gemaakt, hoger, breder er sterker Met een hart van zand en eer dikke afzetting van asfalt. Aan de kan de zee is de glooiing van de dijk golvend, hetgeen verschillende voorde len heeft. Hiermee wordt vooral bereikt, dat de golven beter worden gebroken. De glooiing van de dijk aan de landzijde bestaat uit klei van de oude dijk. Nog iets over het land. We hebben het eens geschreven, dat de omgeving De dag van gisteren was als een film, die de aandacht van begin tot eind gevangen houdt. Op dit ogenblik echter was het doek alleen maar wit. Terwijl de oude kerkklok langzaam luidde, legde de heer Van Schaik namens de Leidse burgerij in het centrum van het grote graf der verdronkenen een krans. Handel en Nijverheid Aan de eerste gemeenschappelijk koffiemaaltijd, die het departement Leiden van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel gis teren in het Gulden Vlies heeft gehouden, sprak de oud-ambassadeur van Nederland in de Sowjet-Unie, en bekend vorser van de Karakorum, dr P. C. Visser, over land en volk van India. In z(jn inleiding gaf dr Visser aller eerst een beschouwing van de politieke betekenis van de geografische plaats van de wereld. India ligt in de gor- geeft de burgers moed- Trouwens: moed er al nodig, voordat het herstel kon beginnen, Men moet het maar eens proberen, zich in te denken, dat een oude en hechte gemeenschap wordt afgebroken en weer harmonisch moet worden opgebouwd. nenen, dat dit buitenstaanders niet gelukt, vooral als we letten op de zeer vele persoonlijke verliezen. Het aantal doden is in Nieuwe Tonge „maar" 84. paar kilometers verder, in het uit eengeslagen Oude Tonge, waar het her stel moeilijk en traag vordert, zijn er tim 300 geregistreerd. Krans „Laten we bij alle optimisme en bij alle werklust en moed om verder tc gaan, dit niet vergeten", zei een Nieuwe- Tonger gisteren ontroerd. Dat moeten allen, die de woedende golven niet op zich hebben zien aanstormen, goed ver- We hebben er iets van verstaan, toen e gistermiddag om 12 uur, onder het langzame luiden van de zware, ietwat droefgeestige kerkklok, de algemene be graafplaats van Nieuwe Tonge betraden, ze liggen, de slachtoffers, in twee lange rijen. Op kleine witte bordjes staan de zwarte namen: tweemaal Kop penaal, driemaal Van Balen, viermaal BruggemanGeboren in 1883, gebo- 1 in 1910, geboren in 1947 Wethouder-loco-burgemeester Van Schaik legde in het centrum van dit gro te graf een krans. Namens het gemeen tebestuur van Leiden, dus namens de Leidse burgerij. Een paar uur later ver klaarde de burgemeester bij het in ogen schouw nemen van het gigantische dijk herstel, dat Nieuwe Tonge zich veilig voelt, voor de barse herfststormen het opdringende ijs- over dit dijkherstel zou men boeiend artikel kunnen schrijven. Wat in de achterliggende maanden bazend veel gepresteerd. Onafgebroken hebben ze er aan gewerkt, de ingenieurs de arbeiders. De weersomstandighe- waren er goed voor- Vooral prijst i de milde Octobermaand. Want die had het werk gemakkelijk kunnen be moeilijken. Advertentie oerU' WIJ BOUWEN ER 120 TRADITIONELE WONINGEN waarin vele gezinnen vóór Kerstmis hun intrek kunnen nemen. ATJEHSTRAAT 67 LEIDEN TEL. 31612 het dorp een grijze woestenij is, vruchtbaar voor elk gewas. De land bouwers hebben toch niet met de armen óver elkaar gezeten. Ze hebben het deze zomer met wat gerst geprobeerd, maar de resultaten waren helaas zeer gering De gerst, die nog van de landerijen ge komen is, wordt als veevoeder gebruikt Thans wordt de grond met gips be werkt. Men vindt hier dus de toe passing van dit product als meststof. De Nieuwe-Tongers zeggen er van, dat het goed spul is. Iemand bezit 45 ha grond en op elke hectare moet 1200 kg gips worden uitgestrooid, als de wintertarwe is ingezaaid. Er wordt N.-Tonge niet meer met doffe ogen over de velden getuurd. Je kunt het zo goed merken, dat overal de vlam van de wilskracht vonkt. „Kijk. daar gaat een vrachtauto m de eerste bieten". En de eilander, die o dat zei. lachte er voldaan bij. „Moet daarvan nou geen plaatje maken?" H laas, de wagen was spoedig te ver. Maar die vraag demonstreerde wel het belang van dit feit. Wat moet dit eiland be ginnen zónder bieten en zónder uienl Geschenk van Leiden Al vóór tien uur was het Leidse gezel schap aan de haven van Hellevoetsluis. Het was gekomen met luxe auto's. Zeven naar we menen. De wagens werden Hellevoetsluis achtergelaten en aan overkant werden de vertegenwoordigers der Leidse bevolking opgevangen door een bus. Het ritje naar Nieuwe-Tonge over Middelharnis was gauw ge- Elf uur was de ontvangst door het ge meentebestuur van Nieuwe Tonge m he gezellige dorpshuis, waarvan de gemeen te Alblasserdam na de ramp de inrich ting verzorgde. De heer Van Hofwegen hield onder de koffie een toespraak, waarin hij vaststelde, dat het devies „Vasthouden en doorzetten" mede dank zij de hulp van Leiden kon worden ge handhaafd Hij noemde ook de adopties van Alblasserdam en Leidschendam. Wethouder Van Schaik beantwoordde deze toespraak. Hij wees op de offer vaardigheid in heel het land, toen het duidelijk begon te worden, dat hier een nationale ramp sprake was. En op de contacten tussen Leiden en Nieuwe Tonge, die voor beide gemeenten belang zijn geweest, uiteraard in de 1ste plaats voor de getroffen gemeente. De loco-burgemeester schonk aan de burgemeester van Nieuwe Tonge twee aquarellen en een schilderij van zijn gemeente, vervaardigd door de Leidse kunstschilder Volkers, die, zo als wij al eens hebben gemeld, enige dagen in dit dorp heeft vertoefd om bepaalde punten binnen zijn kaders vast te leggen. De heer Van Hofwe gen toonde zich zeer dankbaar voor dit prachtige geschenk. Om 12 uur vónd op de algemene be graafplaats een kranslegging plaats en na een gemeenschappelijke maaltijd in het dorpshuis trokken allen naar de bus om de werkzaamheden aan de dijken te gaan bezichtigen. Vóór de maaltijd had men reeds het dorp en speciaal de nieuw bouw bekeken. Dat de Leidenaars het deze dag „naar de zin" hebben gehad, blijkt wel uit hel onmiddellijk aannemen van het voor stel van de heer Van Schaik, reeds ge daan tijdens de maaltijd, om een uur lan- n Nieuwe Tonge te blijven. Zo heeft (tussen vijf uur en half zes) óók gezien, hoe een stille avond zich en kabbelend Haringvliet neerlegt Een onvergetelijk slot van een merk aardige dag- We geven hier nog eens een panorama van Nieuwe Tonge. De foto is genomen vanaf de toren van de Hervormde kerk. Op dit grote terrein concen treert zich de woningbouw in deze plaats. De firma Van der Heiden te Leiden bouwt 120 woningwetwoningen, het Finse Rode Kruis gaf 13 houten wo ningen ten geschenke en van particuliere zijde wordt aan de bouw van nog 17 woningen ge werkt, in totaal 150 huizen, waarvan het merendeel vóór Kerstmis van dit jaar wordt betrokken. de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maaktl OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlij k-zacht en glanzend OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Massage met BRYLCREEM bestrijdt reosveri maakt droog h County Perfumery Co. Ltd.. Stan. N.C.R(adio)V. werkte mee Grote propaganda-avoad in Pieterskerk De hulp van de N.C.R(adio) V. die een algemeen Nederlandse organi satie is, wijst wel heel duidelijk op het grote belang van het tot stand- komen van het nieuwe gebouw voor het diaconessenhuis. Deze woorden zijn ontleend aan de inleiding, die de voorzitter van het bestuur van het diaconessenhuis, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink, schreef op het programma van het kerkconcert, dat gisteravond in de Pieterskerk de grote actie voor het nieuwe diaconessenhuis in Leiden inluidde. Aan dit concert verleenden medewer king het NCRV-vocaal ensemble del, die het communistische blok geeft. Daarom is het voor dit blok van de grootste betekenis, dat die gordel zwakke plekken blijft houden. Voor- en Achter Indië liggen voor de Sowjet-Unie en China op een gevaarlijke plaats, en het is maar de vraag, welk communisme het sterkst zal blijken in dit deel van de wereld; dat' van de Sowjet-Unie of dat van China. Dr Visser sprak als zijn mening het behoud van de wereldvrede lüke mate afhangt van politieke economische factoren. Voor het an een oorlog heeft elk land voorraad- orming nodig. De Sowjet-Unie is zeker niet in staat van alle producten voldoen de voorraden aan te leggen, vooral niet petroleum, rubber, tin en koper. Vandaar de communistische belangstel ling voor landen, die deze producten ii ruime mate kunnen leveren. Zou de Sowjet-Unie er. bijvoorbeeld ii slagen Indonesië te winnen voor he communisme, dan zou dit voor de Unie van uitermate groot economisch tiek belang zijn. Komend tot ztfn eigenlijke onderwerp gaf dr Visser als kenmerk van India, dat dit het land is van de scherpst denkbare tegenstellingen op allerlei terrein. Van de 400 millioen inwoners van het vroegere Brits-Indië belijdt 2/3 deel de Hindoe godsdienst, 1/5 is Mohamedaan. de rest Boeddhist en Pars. Deze laatste groep omvat slechts 120.000 mensen, maar die zijn dan ook veel slimmer dan de rest, zelfs slimmer dan de Israëlieten, van daar. dat er zo weinig Joden in deze streken voorkomen. F amilieleven De Hindoes zijn voornamelijk gecon centreerd in India. Ook in het karakter van deze mensen demonstreren zich ver bijsterende tegenstellingen. Spr. gaf hier- Leidse Oecum. Spelgroep wel „Judas" in Voorburg Het Vormingscentrum Vrij Nederland te Voorburg dat een binding wil bevor deren tussen allen, die geloven dat het slechts mogelijk is met elkaar te werken als men begrijpend tegenover zijn mede mens staat heeft een serie van zes avon den georganiseerd. Op de eerste, heden avond, geeft de Leidse Oecumenische Spelgroep onder leiding van H. Zonder van een opvoering van het spel „Judas' in het Huygenslyceum aldaar. Feestavond van O.N.S. De ontspannings- en jubileumveren:, ging van de Ned. Spoorwegen en het A.T.O.-personeel, „O.N.S.", hield gisteren in de grote zaal van de Burcht een feest avond. De voorzitter, de heer P. M. de Joode kon onder anderen, de stationschef van Leiden, de heer G. van Ettekoven, welkom heten. Een gezelschap van spoorwegpersoneel heeft de aanwezigen de gehele avond lofwaardige wijze bezig gehouden en r in het minst was dit te danken aan conférencier, die niet alleen veel bab bels moest houden, maar ook verschil lende rollen had te vervullen. treffende voorbeelden, en gaf eer levendige schildering van het familie leven, waarin de vrouw een zeer onder geschikte rol speelt. Vooral beklemmend wil gebruiken. •aarop weduwen worden ook behandeld. Zjj moeten in een hoek van het huis verblijven en kunnen slechts het leven houden door het eten van de brokken ven de tafel van mannen en ge huwde vrouwen. In het slot van z\jn toespraak gaf dr Visser een uiteenzetting van het kaste- stelsel en van de onvoorstelbare rijkdom i de maharadja's. Die niaharadja's zijn thans nog wel, maar hun macht is weg. Maar toch, aldus dr Visser, is India een land met een democratie, waar ik maar heel weinig om geef. Bii de vragenbeantwoording stipte hü nog in het kort de tegenstelling tussen Marinus Voorberg, de Christelijke Resi dentie Harmonie o.l.v. P. van Bruggen. De samenzang werd geleid door Frits Mehrtens. Aan het orgel: Meindert Boekei. Demuziek en de zang vormde hoofdmoot van het programma, x dat neemt niet weg, dat ook aan de bouw van het nieuwe diaconessenhuis grote aandacht is besteed. Ds J. N. de Ruiter zei in zijn openingswoord, dat de avond ook ten doel had belangstelling te wek ken voor deze bouw. Dat is nodig, zei hij. want die belangstelling is er Leiden beslist nog te weinig. Jezus zelf gaat ons voor in het betonen van barm hartigheid tegenover de lijdende heid. Hij was als het ware de verper soonlijking van de barmhartige Samari taan. En als er een gemeente is, die Zijn zalving deelachtig is. dan zal daar de zelfde bekommernis zijn. De verzorging van de zieke dan ook een teken van geloof. Als het goed staat met de gemeente van Jezus zal vandaag ook de liefde voor de zieke niet ontbreken. Moge deze avond resul taat opleveren tot eer van God en steun der zieken, zo zei ds De Ruiter tenslotte. Later op de avond sprak ds B. C. Vis- 'ser, voorzitter van het propagandacomit^ -van het nieuwe diaconessenhuis. Naast de grote dankbaarheid, die er in de stad in de omgeving-steeds voor het diacones senhuis wordt geuit, hoort men telkens één klacht, dat er te weinig ruimte is, aldus spr. Men deed wat men kon om deze klacht op te heffen, en er blijft nu nog maar één oplossing: een nieuw huis. Is het niet dwaas om daar in deze tijd. nu de kosten 7>4 millioen bedragen, aan te beginnen? Neen. want Jezus Christus geeft ons de opdracht plaats te maken voor de lijdende mens. God is het, die dit huis bouwt en ons als Zijn bouwlieden dan zullen wij de communistische staten Rusland China aan. o.a. uitkomend in de bezet ting van Thibet door de Chinezen, voor dat de Russen hier kans toe zagen. opmaken voor dit werk. Hij wii ons allemaal er voor gebruiken en daarom worden van ons liefde, gebed en offers gevraagd, zo zei ds Visser. Laten we dan niet dralen met het werk te beginnen, nu we aan het begin van de grote actie in Leiden staan. Met woord en daad wil het diaconessenhuis het Evangelie verkondigen, ook die van God vervreemdden. Ook dezen zullen er de blijde boodschap kunnen horen. Er is al.een comité honderd mensen om Leiden intensief te bewerken. Iedere man en iedere die maar over iets beschikt, zal dona teur moeten worden. Er is ontzaglijk veel nodig, want voor dat de bouw wordt begonnen, moet ei één millioen bij elkaar zijn. In het hele rayon is de actie in velerlei volle gang. Spontane medewerking werd Haags gerechtshol Waren het eerst de notulen van een der maatschappijen, een thans failliete boek handel in Deventer, die tijdens de be handeling van de zaak Sloos in hoger be roep voor het Haags gerechtshof in be handeling kwamen, nadien werden de manipulaties met een andere maatschap- Pij, een uitgeverij, onder de loupe ge- Aandeelhouders, een oud-directeur, een 'boekhouder en twee rijksaccountants legden getuigenverklaringen af in deze kwestie, die ingewikkelder werden naar mate de uren verstreken. Een der motieven uit dit boekhoudspel uit de hogeschool der rekenarij was wel het samenstellen van conceptbalansen en balansen. Gesteld werd, dat een verlies gevende concept-balans van de uitgeverij werd omgezet in een winstgevende, in opdracht van verdachte Sloos. Deze ontkende zulks ten stelligste. Hij had alleen critiek gehad op de waarde ring van voorraden en de kosten-opstel- lingen. Na administratieve inventarisatie bleek, dat de uitgeverij inderdaad zes percent dividend kon opleveren. Dat was iets, wat het gereohtshof en de procureur-generaal maar niet zo gemak kelijk aanvaardden. De boekhouder gaf toe. dat de voorraadwaardering veran derd was door een verschuiving van in directe kosten van de tijdschriften naar de boekfen-afdeling. Dan bleef nog slechts een puzzeltje rond f 3000 verschil te ver klaren. hoe. werd ter zitting niet recht duidelijk. Er was een andere post, die door het gereohtshof onder het mes genomen werd. Hoe was het mogelijk, dat op de balans 1949 een bedrag van ongeveer f 25.000 totaal als „schenking" van een der andere bedrijven uit het Sloos-con- cern, 'n drukkerij, kon worden geboekt? Dat werd verklaard door een korting, die door drukkerijen aan uitgeverijen mocht worden verleend, nog niet uitge- jaar voldaan. „Vreemd", vond de president, „ieder een klaagt vanwege de hoge belasting, indien hij achterstallig salaris in een jaar ontvangt, en u doet dat maar zo" „Nou, ja", zei verdachte, en hij reken de voor, hoe het ongeveer geweest kon zijn en de boekhouder-getuige was het daar wel ongeveer mee eens. Het ging er om het bewijs te leveren, dat met balansen was geknoeid om der den te bewegen geld in de onderneming te steken. Een der geldschieters-commis sarissen. die ziek in Zwitserland ligt. schreef, dat hij door Sloos voor f 15.000 werd bedrogen, en dat dit gebeurde op grond van een rooskleurig „vervalste balans" over 1949. „Toen met hem onderhandeld werd. bestond die balans nog niet", zo ver klaarde Sloos. Er schijnt overigens wel een dergelijk document per 1 Mei 1949 bestaan te hebben, maar voordat hier over verder werd gesproken, verdaagde de president de zitting tot Vrijdagmorgen Onderscheiding voor de heer J. van Gent De heer J, van Gent. groepscomman dant van de colonne Leiden van het Rode Kruis, heeft gisteravond in het les lokaal van het weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht een onderscheiding van het Rode Kruis ontvangen voor twin tig jaar trouwe dienst. De voorzitter van de afdeling Leiden, prof. dr Gaillard, hield een hartelijke toespraak, waarin hij de heer Van Gent dankte voor zijn belangrijke diensten. De uitreiking ge schiedde door dokter H. P. Veldhuijzen. Mevrouw Van Gent ontving bloemen. gegeven om de actie te doen slagen. Moge ook in Leiden dit actie-werk onder de zegen des Heren uitgroeien. God geve u geloof en moed om aan dit huis mede te bouwen, zo sloot ds Visser zijn rede. Ds J. Plomp sloot de avond. Aan de uitgangen van de Pieterskerk werd een collecte voor het nieuwe huis gehouden. Agenda voor Leiden Donderdag Levendaal, 2—11 uur: grote Sonnevanck- bazar. Schouwburg, 8 uur: K. en O., serie Groot Toneel, Ned. Comedie met Het dag boek van een deugniet, yan Ostrowsky. Antonius-clubhuls, 8 uur: R.K. toneel groep De Gastspelers, met De man In de rolstoel, bewerkt door Maarten van Vught. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Llssone-Llnde- man, filmavond wintersport. Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, half 8: bevestiging van ds W. de Wit door ds K. de Gier van Den Haag. Leids Volkshuis, 8 uur: paedagogische filmavond (in samenwerking met clubhuis De Sperwers). Burcht, 8 uur: Gew. Arbeidsbureau, G. van Rijn uit Sydney over emigratie naar Australië, met lichtbeelden. Trianon, half 12 n.m.: L.S.F.L., film ten bate van de N.S.R.-W.U.S.-actie voor Griekenland, o.a. The Gost goes West van René Clair. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: Huishoudelijke en gezins voorlichting, mevrouw L. Wybenga— Goldberg over moeilijkheden in de pu berteitsjaren. VrUdag Kooikapel, 8 uur: ingebruikneming van het nieuwe orgel. Geref. Gemeente. Nieuwe Rijn, half 8: intrede van ds W. de Wit. Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht 60, 8—9 uur: receptie zestig-jarig bestaan. Burcht, 8 uur: Het Groene Kruis, leden vergadering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Voetbal bond, herdenking vijftig-jarig bestaan. Gulden Vlies. 8 uur: Ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd, dr J. M. Somer uit Hilversum over: Zij sprongen in de nacht. Royal, Doezastraat, 26 en 711 uur: firma N. van der Horst, show van smal film- en projectie-apparatuur. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondgebed. Zaterdag Antonius-clubhuis, half 3: speeltuin vereniging Westerkwartier, feestmiddag voor kinderen van 7 t.m. 13 jaar. Morssingel, half 4: K. A. V. De Bata ven, start nationale singelloop. Leids Volkshuis, 4 uur: film Hotel au grand balcon. Gulden Vlies, 35 uur: Leidse Voet balbond, receptie gouden jubileum; Wijkgebouw Pniël, half 8: feestavond 60-iarig bestaan. Evang. Luth. Kerk. 8 uur: Herdenking Kerkhervorming, ds H. J. A. Haan. Burcht, 8 uur: Het Nieuwe Toneel, uit voering. Stadsgehoorzaal, half 8: speeltuin vereniging Groenoord. cabaretavond Antonius-clubhuis. 8 uur: speeltuin vereniging Rondom de Watertoren, ron- tactavond. Alphen aan den Rijn, Martha- Stichting. 4 uur: Classicale Jeugdraad, contactmiddag jeugdleiders(sters). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Verhoging van kapitaal Leidsche wolspinnerij In het kantoor van de N V. Leidsche Wolspinnerij is gisterochtend een buiten gewone algemene vergadering van aan deelhouders gehouden. In deze verga dering keurden de aandeelhouders de aangekondigde wijziging van de statuten goed. Mits de ministeriële goedkeuring hierop wordt verkregen zal het maat schappelijk kapitaal worden verhoogd van f 3.4 millioen tot f 10 1 millioen Hiervan zijn geplaatst 5488 gewone aan delen van f 500 en 10 preferente aandelen van f 1000. Het eerstvolgende boekjaar zal lopen van 1 Januari 1954 tot 1 April 1955. Voorts is wijziging gebracht in de winstverde ling. Van de overwinst wordt voortaan 15 procent uitgekeerd aan de commissa rissen het restant komt ter beschikking van de algemene vergadering. Kind viel tegen wiel Gistermiddag schrok in de Herenstraat een voor een wagen gespannen paard door een Eltaxbus. De wagen week daar door naar rechts en raakte een wielrijd- stcr. Het 5-jarig meisje T, Kdat bij de wielrijdster achterop zat, viel met haar hoofd tegen een wiel van de wagen. ZU moest door de E.H.D naar het A Z. wor den vervoerd. Haar toestand was van morgen redelijk wel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3