Jlicuiue gtihsctft (tfouranl Twee-en-dertig doden bij rampen in België en Duitsland Geraffineerde oplichter werd eindelijk gepakt Wist IJ N MAANDAG 26 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9873 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JR-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanteastfcl) Is gMIftra «ïn bert In tegfjeaspact" Sport en wedstrijden MUNGASONTPLOFF1NG BI] LUIK Nederlandse vrachtwagen reed met enorme vaart op verkeer in 'WEE ERNSTIGE ONGELUKKEN hebben dit weekeinde onze buur landen België en Duitsland opgeschrikt. In het aarde-donker van 210 meter diepe mijnschacht van OugTée-Marihaye te Seraing, bij ontplofte Zaterdagmorgen een grote hoeveelheid mijngas, waar- ir volgens de laatste berichten 26 arbeiders werden gedood en 14 raar gewond. Zaterdagmiddag heeft een ernstig ongeluk in Duitsland, xrbij een Nederlandse vrachtwagen betrokken was, zes doden geëist, een lawine van staal en hout stortte een vrachtwagen met oplegger expediteur Decker uit Oudekerk a. d. IJsel, van een heuvel op de Bg tussen Keulen en Frankfort. „M'n remmen weigeren", schreeuwde chauffeur Dirk de Baart tegen p assistent, die achterin de cabine lag te slapen. Er was geen redden eer aan: de kilometerteller liep op tot ruim 120 en De Baart kon de xgen nauwelijks meer in bedwang houden. Met donderend geweld iorde de zware wagen zich tenslotte tussen het andere verkeer op de falie brug over de Wied en kwam rokend en brandend tot stilstand. waren zes doden en drie ernstig gewonden. In totaal werden vijf to's en een motorfiets onherstelbaar vernield. Amerikaanse militaire litie was enige ogenblikken na de ramp ter plaatse en kon nog juist orkomen, dat woedende automobilisten de Nederlanders te lijf gingen, jmidden van de ellende konden zij niet geloven, dat de chauffeur èch" had gehad. Zij schreven het ontzettende ongeluk toe aan roeke- os rijden van Dirk de Baart, jver de ramp in België wordt het vol- ide gemeld: e ontploffing had plaats vlak bij de (fd-schacht. Vallend gesteente veroor- al direct de dood van enige in de id vertoevende mijnwerkers; de :igen, voorzover zij niet gewond i, vluchtten de gangen in. Doch als md loeiden de vlammen door de ga- i, die krakend instortte. :ddingsploegen daalden onverschrok- in de hoofdschachtaf, doch door walkie-talkies (draagbare zenders) sten zij melden, dat het vuur een on- rkomelijke barrière vormde. Ten slot- na enkele uren, slaagden "zij er in de timen gedeeltelijk te blussen en kon zij door de wirwar van balken in de gen doordringen. 14-tal zwaar gewonde en eer it aantal licht gewonde arbeiders kon- Lollige Zweed riep „Heil Hitlei |Wees geestig, maar probeer het e zijn. Dat had een Zweed, i een lollige bui een café in Ulalmö binnenwandelde. beter :e voren kunnen bedenken. Hij begroette het publiek met de imokkreet „Heil Hitier" en zoals lat bij de nazi's gebruikelijk hief hii de rechterarm om- ïoog. Het effect was verrassend, onmiddellijk stortte het lubliek zich op de grappen- naker. Het geval kwam voor de •echter, die onze Zweed tot een loete van 30 kronéh veroordeel- De motivering van het von- was nog verrassender. De Sweed kreeg geen boete voor het irengen van de nazigroet, maar het veroorzaken van de vechtpartij. De rechtbank conclu- leerde, dat de groet in Zweden reliswaar ongebruikelijk was, niet aanstootgevend! ar boven brengen. In totaal zijn iken geborgen. In de schacht bevin- zich nog 5 lijken. het bericht van de ramp kwam ng Boudewijn naar Seraing voor een :k aan de getroffen families. Giste- 'ertoefde hij lange tijd in de zieken- n, waar de gewonden zijn onderge- rwijl het Belgische Rode Kruis als gift plm. f 8000 voor de achterge en heeft beschikbaar gesteld, heeft Mijnwerkersvakverbond bepaald, dat van de begrafenis in alle mij- het werk zal worden neergelegd, t betrekking tot het ongeluk in iland melden de Persbureaux het inde: t onheil trof de Nederlandse vracht- r dicht bij Neustadt aan de Wied, een 'iertje van de Rijn. In de afdaling, eidt naar de brug over de Wied. waar irkeer uit beide (gescheiden) rijrich- i op één rijbaan bijeenkomt, scha- De Baart terug van de derde in de de versnelling, ten einde vaart te Tijdens het bijremmen barstte emleiding van de zware trekker, de seconden van verwarring ver kreeg de combinatie op de steile helling al dadelijk een grote snelheid. Het scha kelen mislukte en snellelr. steeds sneller stortten trekker en oplegger zich naar beneden. Ooggetuige vertelt De modern-fraaie brug over de Wied was het toneel geworden van spookach tige verschrikking, zo schrijft de corres pondent van de Telegraaf. Gloeiende ben zinebranden verwrongen de auto's tot ge rimpeld staal en toegesnelde helpers be wogen zich machteloos als schimmige wezens tussen vuur en afgerukte auto banden en onderdelen. Hopeloos was het gesteld in één der brandende personenwagens. Het was een koeriersauto van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Bonn, die ook onmiddel lijk in brand gevlogen was. Amerikaanse militaire politie trachtte, behalve de inzittenden, ook de belangrij ke documenten uit de vuurzee te redden. Maar de Duitse chauffeur, Helmuth Rohn uit Frankfort, kwam smartelijk in de vlammen om. De naast hem zittende Amerikaan George Bonneau (43) werd zo zwaar gewond, dat zijn toestand Zondag avond nog steeds ernstige bezorgdheid In een personenauto werden de Perzi sche gezant in West-Duitsland en echtgenote licht gewond. Deze gezant. Khalil Estandiary, is de schoonvader de Sjah van Perzië. De identificatie van de doden werd enorm bemoeilijkt door de verbrande toe stand, waarin de ontzielde lichamen wer den aangetroffen. Op de brug over de Wied, die een soort flessenhals is in het drukke verkeer tus sen Keulen en Frankfort, ontstond een enorm oponthoud, dat vijf uur duurde. Gedurende de gehele Zaterdag en Zondag trokken duizenden Duitsers naar dit toon beeld van vernietiging, veroorzaakt door het ernstigste verkeersongeval, dat zich dit jaar in Duitsland heeft afgespeeld. De Nederlandse chauffeur is na een verhoor in hechtenis genomen en bevindt ch onder zware bewaking in de gevan genis te Luiz. De Westduitse politie tracht thans vast te stellen of de Nederlandse vrachtwagen mogelijk te zwaar was beladen en of er wellicht verkeersvoorschriften zijn over treden. Volgens de laatste berichten be vond zich in één der door brand verniel de personenauto's het Britse echtpaar Kilian uit Schweinberg met een 13-jarige dochter. De ouders konden niet meer wor den gered. Het meisje wist echter aan de vlammen te ontkomen. Dit bericht brengt geen wijziging in het aantal doden. Jeugdige dief verbraste J 3000 in één week De 18-jarige bediende van een tank station in Venlo, die vorige week kans heeft gezien er mei f 3000 van de zaak door te gaan, is thans met twee Am sterdamse vrienden te Nijmegen aan gehouden. De jongen werd gepakt toen hij poogde een in Venlo gehuurde brum- fiets te verkopen. De jongeman werd Venlo overgebracht Bij een onder zoek bleek, dat hij alles reeds had ver brast. Hij bekende verder nog een te Eindhoven gehuurde bromfiets in Utrecht te hebben verkocht. Op de brug over de Wied (zij rivier van de Rijn) tussen Frankfort en Keulen, reed Za terdagmiddag een Nederlandse vrachtwagen-met-oplegger in volle vaart van een heuvel op het verkeer in, doordat de rem men weigerden. De gevolgen waren ontzettend. Zes mensen kwamen in de vlammen om en vijf auto's en een motorfiets werden onherstelbaar vernield. De Nederlandse chauffeur Dirk Baart uit Streefkerk en zijn as sistent kwamen er zonder ver wondingen af. Vier arrestaties in A'dam Plunderaars van Ned. schip gegrepen Vlotte betaling van boete trok de aandacht Vier bemanningsleden van een Neder lands zeeschip, dat bet afgelopen week einde deAmsterdamse haven binnenliep van een reis naar Indonesië, zijn gear resteerd in verband met diefstal van vele duizenden guldens aan goederen uit de lading. Zij hebben bekend en zijn op gesloten. De mannen hebben verscheidene kis ten met textiel en schoenen ontvreemd en deze goederen voor een deel verkocht in Indonesië en Nieuw-Guinea. Van de opbrengst hebben zij o.a. in Hollandia een boete betaald, die zij hadden gekre gen, toen zij met enkele geparkeerde wagens plc-zierritjes hadden gemaakt. Het feit, dat zij zo vlot betaalden, trok de aandacht van de kapitein, die later constateerde, dat in een der ruimen flink was geplunderd. Hij ging combineren en waarschuwde toen de Rijkspolitie te wa ter, die onmiddellijk na aankomst van het schip ingreep. EEN KONINKLIJKE WERKSTER ONDERSCHEIDEN Mej. Annde Gordon, werkster bij drie Engelse koninginnen, is gisteren door' koningin Elizabeth wegens 50 jaar trouwe dienst met de Royal Victorian Medal onderscheiden. Mej. Gordon is vroeger bij koningin Mary en koningin-moeder Elizabeth in dienst geweest Vishandelaar bekeurd Prijsnotering per pond is verboden Een Bredase vishandelaar is bekeurd, omdat hij de prijs van paling per pond had genoteerd. Volgens een door de Duitsers ingevoerde verordening die echter na 1945 van kracht is gebleven mag men alleen per kilo of per 100 gram prijzen. Dit geldt voor alle waren. De Vereniging voor Luchtbehande ling en de Geluidstichtkig zullen Woens dag a.s. in Delft een gemeenschappelijke vergadering houden, waarin gesproken zal worden over de bestrijding van het lawaai van luchtbehandelingsinstallaties. Voorstel van Rome inzake Triest: Gelijktijdig troepen terugtrekken Zuid-Slavië heeft het voorstel vai Italië, luidende, dat beide landen hun troepen terugtrekken van de grenszone van Triëst, „doorzichtige schijnheilig heid" genoemd, die er op gericht is de wereld-opinie te misleiden. De krachtige afwijzing van het Italiaanse voorstel kwam in een verklaring van het Zuid- Slavische ministerie van Buit. Zaken. Het Italiaanse ministerie van Buit. Za ken heeft gezegd, dat de Zuidslavische houding en opzichte van Italië's voorstel om troepen terug te trekken uit de ge varenzone van Triëst. wees op de uit gesproken wens om incidenten uit te lokken. In Triëst verschijnende bladen ver spreiden echter het bericht, als zouden toch de Zuidslavische eenheden zich van de Italiaanse grens verwijderen. Water in overstroomd Calabrië daalt Tot nu toe werden 55 lijken gevonden In de door de overstromingen geteis terde gebieden in Calabrië, de „teen" van Italië, is eindelijk een einde geko men aan de zware regenval van de laat ste dagen. Het peil van het grijze, mod- derachtige water, dat ongeveer 1000 vier kante kilometer heeft overstroomd, be gint langzaam te dalen. De streek biedt een troosteloze aanblik. Van de ongeveer honderd personen -die om het leven zijn gekomen, zijn er tot dusverre 55 ge vonden. De moord op Bobby Greenlease Stak politieman losgeld in zijn zak? Met betrekking tot de moord op de 6- jarige Bobby Greenlease door Carl Hall, meld Reuter het volgende. Luitenant Shoulders van de Amerikaanse politie heeft ontslag uit de dienst genomen, om dat er geruchten gaan, dat hij het ver miste deel van het losgeld (de helft, zijnde 300.000 dollar) in zijn zak heeft gestoken. De luitenant had een belangrijk aandeel in de opsporing van de ontvoerders en arresteerde persoonlijk de moordenaar De aanleiding tot dit gerucht is een rap port van de F.B.I. (de federale politie), volgens hetwelk er een uur zou zijn ver lopen tussen Halls arrestatie en het mo ment waarop hij een politiebureau werd binnengebracht. Ook zou het geld pas enige uren na het binnenbrengen van Hall zijn ingeleverd. Alleen op stap Na wekenlang speuiweik Zwendel met kamerhuur en bollen-advertenties Ex-koning Leopold Na een achtervolging gedurende vele dagen waarin urenlang geduld en klim partijen op daken elkaar afwisselden, hebben rechecheurs van de Centrale Controledienst (CCD) te Amsterdam de hand gelegd op de 40-jarige zich noemen de „hovenier" W. V. De man wordt er van beschuldigd, in de afgelopen weken omstreeks dertig kamerverhuursters te hebben opgelicht met verhalen over een Amerikaan of Fransman voor wie hij in opdracht van een woningbureau een chèque voor drie maanden huur kwam aanbieden op voorwaarde dat zijn „pro visie" en een „inschrijfgeld" hem ter plaatse werden vergoed. De chèques van Bloembollen-exportbedrijf Archi- tectura" die hij afgaf, waren ongedekt. Bovendien maakte hij. als hij zich aan diende. misbruik van de naam van twee bona fide woningverhuurkantoren. De recherohe had al lang het oog op deze man laten vallen wegens een zwen del met pakketten. Hij adverteerde voor bloembollenvérzending naar het buiten land, iets dat alleen door monopoliehou ders mag woeden gedaan. De adverten- in alle mogelijke periodieken, wer den nooit betaald en de vooruitbetaalde bloembollenzendingen bleven of achter wege of bestonden uit waardeloos afval. Enige malen was de aanhouding van V. >er nabij. Een van de kamerverhuursters die lont had geroken nadat zij hem een chèque voor provisie had gegeven. ,.De baas uit, ik ook uit", zo moet deze Buick, die Zaterdagmiddag op een parkeerterein aan de Scheve- ningse boulevard werd achtergelaten, gedacht hebben. Die baas had blijk baar vergeten zijn wagen op de handrem te zetten. Zo rolde de auto uit eigen beweging zeewaarts, trot toir op trottoir af, en stak tenslotte zijn lachende chroomsnuit nieuws gierig over de Boulevardmuur. Verder durfde hij niet. DAT dc oud-plantsoenmeester van Hil versum, J. H. Meijer, die met de archi tect W- M. Dudok het aanzien van Hil versum als tuinstad bepaalde en ook door zijn radiopraatjes bekend was, op 67-J. leeftijd is overleden. DAT de N.V. Machinefabriek Bolnes v/h J. H- van Capellen te Bolnes is uit gebreid met een proefstand voor het controleren van geheel gelaste diesel motoren. DAT op de staatsmijn Hendrik binnen kort wordt begonnen met de bouw van een nieuw hoofdschakelstation en bij de chemische bedrijven der staatsmijnen een nieuw hogedruklaboratorium in ge bruik is genomen- DAT de meuwe vleugel van het her stellingsoord voor verpleging van hoofd arbeiders Dennenheuvel te Ossendrecht officieel in gebruik is genomen. DAT de Eerste Ned. Accumulatoren- fabriek Komeet in Dieren haar 25-jarig bestaan heeft gevierd. DAT A. Booy, die na 40 jaar afscheid heeft genomen als voorzitter van vel- lingsvereniging Kesteren en Omstreken, bij bevordering is benoemd tot officier O.-N. DAT de oudste coöp. zuivelfabriek Nederland opgericht in 1872. te Wierin- gerwaard, heeft besloten, over te gaan tot liquidatie, omdat de leden niet meer te vreden waren over de prijs van de melk en het bedrijf niet met zijn tijd meeging DAT de verteerde gasbuizen (gelegd in1866) in Elburg, waardoor 30 pet gasverlies ontstond, zijn opgeruimd en de gemeente nu wordt voorzien met pro- paan-luchtgas, hetwelk door oliefaffina- derijen in vloeibare vorm wordt geleverd. DAT 22 versierde bestelwagens van bloemengrossiers Zaterdag in Aalsmeer de groothandelaar in bloemen A. v. d. Velde met zijn bruid en gasten naar het stadhuis hebben gereden. DAT de ministers Suurhoff en De Bruijn Zaterdag in Utrecht de viering van het 40-j. bestaan van Herwonnen Levenskracht, de R K- ver. tot bevorde ring van de volksgezondheid, hebben bij gewoond. DAT Ome Jan van Zutphen met zijn actie voor een ontspannings- en medita tie-oord op het terrein van Zonnestraal te Hilversum inderdaadde benodigde f 200.000 bij elkaar heeft kunen „bedelen" DAT het 18de eèuwse „schinkemenke", het beeldje van het mannetje met de ham. te Venlo is vervangen do"- 'en nieuw exemplaar van brons- Arrestaties verricht in Brits-Guyana Zes leiders Volkspartij, die gevaarlijk waren Op grond der bepalingen van de wet op de noodtoestand, zijn tijdens het week einde in Brits Guyana zes leiders van de vooruitstrevende volkspartij (P.P.P.) ge arresteerd. die de arbeiders op een sui kerplantage nabij New Amsterdam tot staking en het plegen van sabotage zou den hebben aangezet. Er werd een aan tal documenten in beslag genomen, die op de partijpropaganda betrekking hadden. Dit is de eerste maal sinds de Britten de uit leden van de P.P.P. bestaande regering opzij zetten en de grondwet buiten werking stelden, dat leden van de P.P.P. zijn gearresteerd. Dr Jagan. die op het ogenblik in Engeland is. noemde de arrestatie van zijn partijgeno ten een „schandelijke daad". Jongen op bed door siroom gedood Het 13-jarig zoontje van mevr. H. uit de Gijsbrecht van Amstellaan te Hil versum is door electrische stroom ge dood. De jongen wilde op bed nog wat huiswerk maken en had daarom metalen leeslamp dicht bij zijn bed plaatst. Vermoedelijk is in deze lamp sluiting ontstaan, want toen de moeder Zaterdagochtend haar enig kind wilde wekken, vond zij de jongen dood op bed liggen. De vader van het jeugdige slachtoffer vertoeft in Indonesië. „Bankje" met bisschop verdwijnt nog niet Naar het A.N.P. te bevoegder plaatse verneemt, is van een voornemen Intrekking 'der nieuwe bankbiljetten 25 gulden van de serie uitgegeven op 1 Juli 1949 (zoals een dor bladen meldde) niets bekend. Deze biljetten zijn, naar men weet, plotseling in de belangstelling komen te staan nadat ds Zandt van de Staatkundig Gereformeerde Partij vorige week Tweede Kamer om intrekking va biljetten had verzocht „aangezien zij de stijgende invloed van Rome in Nederland aantonen". Op de voorzijde der biljet ten staat een afbeelding van Sint Mar- tlnus, die zijn -mantel doorsnijdt ten be hoeve van een bedelaar, en op de ach tergrond is een kathedraal te zien. Eerste-dag-omslagen bij kinderpostzegels Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de kinderpostzegels 1953 zul len bij de postzegelhandel zgn. eerste- dag-omslagen verkrijgbaar zijn. Indien men deze eerste-dag-omslagen, waarop geen andere zegels mogen zijn geplakt dan kinderzegels 1953. op 16 No vember a.s. aan het loket van het post kantoor ter plaatse afgeeft, zal de phila- telistische dienst van PTT ze voorzier afdruk van een speciaal stempel. DAT in het Prins Hendrikpark in Den Bosch het eerste paviljoen met zitjes voor 40 bejaarden is geopend, waartoe de drie grote vakcentralen en het gemeente bestuur het initiatief hadden genomen- DAT de Rotterdammer P. C. Haan, die 15 maal een tocht in de Sahara heeft ge maakt, zy'n hele verzameling voorhisto rische vondsten heeft aangeboden aan het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam. DAT in Drunen de nieuwe veilingge bouwen en een modern koelhuis voor de Langstraat en het Land van Heusden en Alteni in gebruik zijn genomen. DAT minister Van Thiel en oud-minls- ter prof. dr A. H. M. Albregts Zaterdag in Utrecht de landdag van de St Adel- bertvereniging, éen R K .standsorganisa tie. hebben bijgewoond. DAT het Britse motorschip Corbrae (2 000 ton», na gistermorgen ter hoogte van Borssele (Zuid-Beveland) op de Spijkerplaat te zijn gelopen, op eigen kracht is vlotgekomen. DAT bij de N.V. scheepswerf Gideon het kustmotorvaartuig Phidias, gebouwd voor de K-NS-M.. te water is gelaten DAT in Breda de clandestiene radio zender Pa O Vim is opgespoord en pro ces-verbaal is opgemaakt téger rif 20-j. instrumentmaker G. C. O. haastte zich naar het girokantoor de man dadelijk op de vlucht sloeg, nog voordat hij het geld had geïr.cassseerd. Twee weken geleden, toen V. in zijn ouderlijk huis een rechercheur op zich vond wachten, wist hij te ontsnappen, wel over de daken. Zondag is hij tenslotte toch gearresteerd in een café-restaurant. Behalve de genoemde oplichtingen zul len hem kleine diefstallen ten laste wor den gelegd. Te weinig gepatrouilleerd Vijf bewakers ontslagen in Hoorn Vijf bewakers van de Hoornse strafge vangenis, die bij hun werk nalatig zijn gebleken, zijn op staande voet ontslagen. De mannen zijn afkomstig uit Friesland Groningen. Hun opdracht was met het geweer in de hand rond de gebouwen te patrouilleren. Zij bleken echter veelvuldig in het warme wachtlokaal te vertoeven. Een andere bewaker heeft hiervan mel ding gemaakt, aldus De Tel. Motor vloog uit bocht 1 dode en 1 gewonde Mijnwerker overleden na bedrijfsongeluk Het nemen van een bocht met een snel heid van tegen de 80 km heeft gisteren te Alkmaar een Amsterdamse motorrij der. de musicus H. H N.. het leven ge kost en zijn collega C. T. een neusfrac- De beide mannen waren op weg naar hun werk in een café. Tengevolge van de grote snelheid botste de motor tegen het trottoir. Onmiddellijk daarvoor of daarna moet N. de macht over zijn stuur hebben verloren. De motor schoot het trottoir op en geraakte in brand, nadat vork en voorwiel waren afgerukt bij zijn botsing met een brugleuning. Iemand trok de beide musici nog uit de vlammen, maar N. bleek al te zijn overleden. In het ziekenhuis te Heerlen ie Zater dag de 27-jarige ongehuwde bankwerker J. M. Kierkels uit Schinnen overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat hem Vrijdag j.l. overkwam in een pijler op de 546-meterverdieping van de staats mijn Emma te Treebeek K werd ir deze pijler, toen hij werkzaamheden ver richtte aan een motor, door een losge raakte luchtslang aan het hoofd ge troffen. Wij ontvingen deze aardige on gedwongen foto van ex-koning Leopold van België, zoals hij onlangs op een sportveld werd gefotografeerd. (Exclusief N.L.C.) Londen heeft weer benzine, dank zij troepen Stakende chauiieuis zijn niet eensgezind De 2600 stakende chauffeurs vai Londense benzine-tankwagens, hebben gisteren in twee groepen vergaderd. De Oost-Londense groep beslooi de staking voort te zetten. In West-Londen werd echter een motie aangenomen, waarin overeengekomen werd het werk te her vatten, om het publiek niet nog meei te bezorgen. Vandaag komen alle gedele geerden uit beide districten bijeen on beslissing te nemen. Intussen zorgden gis teren in totaal 6000 man troepen voor het vervoer van benzine olie. Zij werkten zo hard. dat zelfs wat over was voor particulie ren. Het verkeer nam langzamerhand weer normale vormen aan en naar verwacht zullen de busdiensten vandaag weer normaal rijden. Er bestaat echter een mogelijkheid, dat de chauffeurs vijf belangrijke routes zullen staken, de tankwagens-chauffeurs te steunen. Boeren kusten vorst de voeten Verdeelde land uit koninklijk bezit De Sjah van Perzië heeft 12.800 ha land uit de koninklijke landerijen onder 1600 boeren verdeeld. De boeren krijgen het land tegen betaling van 450 realen (ongeveer 60 gulden) per jaar, en dit gedurende 25 jaar. De plechtigheid van de verdeling had plaats in het Marmeren Paleis. De boe- vielen voor de Sjah neer en kusten voeten, voordat zij de documenten ontvangst namen, die hen tot land eigenaars maakten. Daarna bood de Sjah jn in zijn Rode Paleis een lunch aan Ex-premier Mossadeq had zich steeds hardnekkig tegen de door de Sjah be pleite landverdelingen verzet Het is zeer goed mogelijk, dat dr Mos sadeq achter gesloten deuren berecht zal worden, aldus heeft één der rechters van het militaire tribunaal te Teheran aan A.F.P. medegedeeld. In elk geval zal het proces niet eerder beginnen dan over dag of tien. Tankwagen ontplofte in tunnel150 gewonden Terwijl groot aantal nieuwsgierige Italianen toesnelde In dc buitenwijken van het Italiaanse stadje Rimlnl aan de Adrlatlsche kust is Zaterdagavond een benzine-auto in brand gevlogen en ontploft, waardoor ïgeveer 150 mensen werden gewond. Ln wie velen ernstig. De auto. bestaande uit tractor en twee aanhangers, bleef in een tunnel steken omdat de chauffeur de hoogte daarvan erkeerd geschat had als gevolg van een dikke mist. Er volgde een harde klap, waarop de wagens in brand vlogen. En terwijl van alle kanten mensen toe stroomden. explodeerde de benzine. In de ziekenhuizen moesten 97 mensen op genomen worden. De minister van Arbeid. Sir Walter Monckton, zou vandaag in het Lagerhuis een verklaring over de toestand afleggen. Inmiddels zijn leden van de speciale vei ligheidsdienst van Scotland Yard bezig een onderzoek in te stellen naar de ante cedenten van de betrokkenen, die ver dacht worden van communistische agitatie. Bootje tijdens race in vlammen opgegaan Ook grote schuur in Den Bommel door brand verwoest Voor de ogen van het publiek is gister middag tijdens een bootrace bij de Ber- lagebrug te Amsterdam een motorbootje in vlammen opgegaan, en zijn bestuur der gekleed te water gesprongen. Het was de Joy, gemeerd in het jacht- haventje Berlage. waarop bij het starten brand was ontstaan. De 34-jarige tim merman J. Hemelrijk, aan wiens vriend het bootje toebehoorde, wist zwemmend de steiger te bereiken en zich in veilig heid te brengen. Hij verschroeide zijn wenkbrauwen en hoofdhaar. Het bootje ging geheel verloren. Een grote landbouwschuur achter de boerderij van de landbouwer D. Ras in Den Bommel is Zaterdag door brand verwoest, waarbij o.a. tachtig mud gerst verloren ging en "ier koeien de dood vonden. Een begin van brand in het aan gebouwde woonhuis kon tijdig worden geblust. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat vier koeien niet meer konden worden gered. Een politie-agent heeft nog getracht twee dieren los te sniiden, maar dit mocht hem niet gelukken. Deze twee koeien heeft hii toen doodgescho ten. De twee andere koeien konden niet meer worden bereikt De schuur was verzekerd. HET WEERIN EUROPA Weerrapoorten van hedenmorgen 7 uur H o 2 irj -5 §3*5 Helsinki Oslo Stockholm Kopenh 'arus61 Bordeaux gehbew. gch. bew. Onbew. llcht^bew. Z 5 Z 2 Z 5 NO 5 windstil ZZW 4 ZW 3 WZW 3 10 0.1 12 0.3 10 0.1 11 0 8 0,1 8 0.1 8 0 9 0 Warschau Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlch lome" licht bew' zw. bew. mist gch. bew. regen geh bew. regen NNW 3 windstil O 1 windstil ONO 2 N 1 13 2 7 0 9 0 10 0.1 11 2 11 O 17 50 Morgen meer wind Tot morgenavond verwacht Dc Bilt: Aanvankelijk op klaringen, later toenemende bewolking maar waarschijn lijk nog tot de avond droog weer. Vannacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1