Jlieutue geitectfe GTouranl legering schakelt 3000 militairen in voor benzine-bevoorrading iensten openbare vervoersbedrijven met een kwart ingekrompen Vreselijk ongeluk veroorzaakt door Duitse drempelmijn VAN EEN STOEE EN EEN TOLERANTIECONGRES Palestijns probleem reeds Dinsdag aangesneden Wist U TERDAG 24 OCTOBER 1953 jBUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9872 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloasticli fsghrtlettrti ragn 6<rt In tegfjenspoet" Onze prijsvraag Communistische invloed bij staking te Londen LONDEN zijn vanmorgen 3000 militairen in actie gekomen, teneinde e benzine- en olievoorziening gaande te houden. Zulks als gevolg het feit, dat de 6000 tankautochauffeurs, ondanks de aansporingen hun vakbonden, het werk te hervatten, de staking voortzetten. De ibare vervoersbedrijven in de Britse hoofdstad hebben hun diensten een kwart ingekrompen en er dreigen chaotische toestanden. Zelfs olksgezondheid begint gevaar te lopen als gevolg van het gebrek benzine. De reinigingsdiensten zijn eveneens gehandicapt, waardoor vuil zich voor de huizen op straat opstapelt, evenals indertijd te s het geval was, tijdens de algemene stakingskoorts. De Royal Air en de Marine zijn ingeschakeld, nu de verkeersontwrichting alar- nde vormen heeft aangenomen. Er is een rantsoenering ingevoerd. laai benzine en olie krijgen toegewezen. eerste'teken, dat de staking zich meer te leggen, zodra de benzinevoorzie- •Tyne, ning door militairen zou worden ver zorgd. Het Londense publiek ondervindt reeds grote last en vanmiddag waren geen extra bussen beschikbaar voor de toeschouwers bij de sportwedstrijden. De situatie was gisteren als volgt: de knal rode bussen en de groene treinen van de ondergrondse reden 's avonds volgens beperkt schema. Vrijwel alle taxi's in van de weg verdwenen en de bus diensten met een kwart ingekrompen. In de stations stapelden de goederen zich op. De hoofdstraten boden een lege, verlaten aanblik. De aflevering van idde, kwam uit Newcastle-! Noordoostkust van Engeland, e honderden arbeiders van een ledepöt het werk neerlegden uit ithie met de 6000 Londense stakers, gering besefte onmiddellijk het ge- Churchill liet zich in zijn land- Jhequers van de ontwikkelingen op ogte houden. De minister Sir Walter Monckton, heeft de sta- ictie op de scherpste hij verklaarde, dat er gegronde hier de hand in het spel heb- Labouroppositie gaf toe, dat de ng geen andere keuze overbleef dan n in te schakelen. De staking dreigt ildus Reuter, uit te breiden tot het ieel van de autobus-ondernemingen, gaat hier weer hard tegen hard, van de zijde der autobus-organisa- erd geadviseerd, ook hier het werk De watersnood in Italië >t nu toe 49 lijken geborgen vlag halfstok in Reggio di Calabria de Zuid-Italiaanse stad Reggio di hangen vandaag de vlaggen voor de 49 geboren slachtoffers ie watersnood en de tientallen die liet gevonden zijn. In nood-onder van het Rode Kruis en het Ita- leger zijn tot nu toe ruim 1000 _.n tijdelijk geïnstalleerd, dorpen Girella en Croce Valanide en door twee grote aardverschui- n bedreigd. De bewoners van deze sen zijn reeds voor een deel geëva- d. Door het water geïsoleerden wor- met hefschroefvliegtuigen van de e levensmiddelen voorzien. Italiaanse regering "heeft een be- ruim 700 millioen lire (onge- millioen gulden) uitgetrokken hulp aan de getroffenen. De Ame- u„_ vloot in de Middellandse Zee steun toegezegd. Amerikaanse consul-generaal in Is, Nester, bracht gisteren een be- het rampgebied om de uitdeling van de door de Amerikaanse ssade gezonden goederen. Verzet in Oost-Duitsland 'artisanen doodden 10 communisten de afgelopen twee weken hebben ;anengroepen negen Oost-Duitse emannen en een communistische functionaris gedood, aldus ver- t A.P. in West-Berlijn. communisten hebben echter hard geslagen: dn het gebied van Cottbus staat van beleg afgekondigd en zijn vijf verzetsstrijders voor het vuur- gevallen. do Cottbus controleert de volkspo- gewapend met machinepistolen, alle iwegen en doet in steden en dorpen oekingen. gewelddadigheden rond deze stad reeds omstreeks 10 October zijn ito tegen boom: een de en een gewonde vrachtauto van de expediteur Be an uit Enschede, bestuurd door H. Visser, is gisteravond in Dijker- (gemeente Holten) tegen een boom ien die daar de scheiding vormt tus- twee weghelften. De 20 ton we- lading schoof naar voren, waar de chauffeur en zijn naast hem moeder in de cabine bekneld ikten. De vrouw is bij de landbou- Reijlink naar binnengedragen en kort op overleden. De bestuurder, die na moeite werd bevrijd, is ernstig ge- 31-jarige wielrijdster J. H. v. d. -it de Kremersstraat te Haarlem haar woonplaats door een personen- aangereden en overleden. De auto bestuurd door de 39-jarige verte- mordiger A. F. uit Zwolle. 7-jarige Zwolse meisje S. Visser r. Vrijdagmorgen bij het knikkeren traat onder de wielen van een vracht- met aanhangwagen. Het meisje op slag gedood. Zij speelde bij de g van een fabriek met eep vriendin toen de auto de ingang van deze ik indraaide. brood, melk, vlees en kruidenierswaren is 'in en om Londen tot de helft terug gebracht, terwijl het gevaar dreigt dat de aflevering geheel zal worden stop gezet. De boeren zitten zonder benzine voor hun melkinstallaties en de bakkers heb ben om voorrang verzocht bij de benzine distributie, aangezien zij anders het werk in de ovens moeten stilleggen. Wij heb ben reeds melding gemaakt van het ben zinetekort bij de luchtvaartmaatschap pijen. Ook de watervoorziening van Lon den wordt bedreigd, want het water moet met grote pompen uit de grond worden opgezogen. Indien niet snel de benodigde motoren wordt aangevoerd, dan kunnen deze pompen tot stilstand worden gedoemd. Het gebrek aan ben zine was gisteravond merkbaar tot ruim 60 km buiten Londen. Tot binnen een straal van circa 60 km rijden do auto mobilisten het land af, „op jacht" naar benzine. Ook Londen ervaart evenals Parijs, dat ;n metropolls het zonder benzine niet bolwerken kan. Inmiddels heeft Churchil' groep van vijf ministers belast met het zoeken naar een oplossing voor conflict. Voorlopig poogt men zoveel gelijk met behulp van de legerdiensten het belangrijkste vervoer gaande te hou den en het publiek is aangeraden, mogelijk per autobus te reizen. Wij wijzen er op, dat ook Labour achter de regering staat. Een lid der oppositie in het par lement, Alfred Robens, keurde het inzet ten van de troepen goed, overtuigd, dat de regering niet anders kon handelen. Een tankstation moet men zien in daverende activiteit, van rijdende auto's en uit de pompen stromende benzine. Dit tankstation te Londen, een van de vele, biedt een aanblik van leegte en verlatenheid en het troosteloze valt temeer op door de herfstblaren, die her en derwaarts liggen verspreid. De tankauto chauffeurs zijn in staking gegaan en de regering heeft militairen ingeschakeld. Het bordje op de voorgrond „No petrol", geen benzine, spreekt boekdelen! De ontploffing in Arnhem Drie puinruimers waren op slag dood, drie anderen werden zwaar gewond EEN DUITSE DREMPELMIJN, die na de oorlóg op een stortplaats voor puin is terechtgekomen, blijkt het vreselijke ongeluk te hebben ver oorzaakt dat gisteren te Arnhem, zoals we nog in het kort konden melden, drie doden heeft geëist. Arbeiders, die in het kader van werkverruiming in Malburgen, het overrijnse deel van de stad, bezig waren met puinrui men, vonden een langwerpige, platte metalen doos. Bij het openen schijnt een der arbeiders aan. een loszittend draadje te hebben getrokken. Dit bracht het projeotiel tot ontploffing. De 26-jarige ongehuwde A. Korne- lissen, de 35-jarige G. van Liende'en de 51-jarige E. van de Vlag, vader van acht kinderen, wercfèn deerlijk verminkt en waren op slag dood. Door de geweldige luchtdruk en rond vliegende stukken steen werden de 64- jarige G. Kramer, de 28-jarige C. M. J. Dekker en de 38-jarige G. Gerritsen zwaar gewond. Zij moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. t is merkwaardig, dat andere arbei ders die eveneens vlak bij de plaats van de explosie werkten.' geen enkel letsel opliepen. De knal van de ontploffing werd in de stad gehoord, maar van de huizen in de nabijheid sprong zelfs nog geen ruit. Het ongeluk gebeurde op een groot open terrein, gelegen aan de Meijners- wljkseweg. Men is hier bezig het puin van de in de oorlog verwoeste Arnhemse gebouwen te sorteren en de nog goede stenen uit te zoeken. Daaronder lag de mijn, die bedoeld was om tanks op te blazen en dus een geweldige kracht ont wikkelde bij de ontploffing. Waarschijn lijk was de ontsteking reeds eerder ver wijderd. De explosieve lading was echter De droeve lijst van Korea Volgens de laatste gegeven, die thans zijn verzameld uit rapporten van officiële zijde en uit de door de delegaties bij de V.N. verstrekte inlichtingen, zijn in totaal meer dan drie millioen personen slachtoffer geworden van de Koreaanse oorlog. Het aantal slachtoffers aan Geallieerde zijde wordt vastgesteld op 1.474 269. w; van 1.312 836 Zuid-Koreanen... 144173 Amerikanen en 17.260 soldaten van dere anti-communistische landen. Het Amerikaanse ministerie van log schat het aantal gesneuvelden er wonden aan vijandelijke zijde op 1420.000 waarbij 120.000 krijgsgevangenen voegd kunnen worden tot een totaal 1.540.000 man. De Nederlandse verliezen zijn: doden, 589 gewonden en 4 vermisten. blijven zitten e voldoende c oorzaken. Het mag een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat een vlak in de buurt staande school nog niet uit was, want de kinderen spelen regelmatig, zo wel voor als na schooltijd in het puin. Verschillende arbeiders hebben het stel- hun tegenwoordigheid van geest te danken dat zij gespaard bleven. Bü het zien van de blauwe steekvlam waar mee de ontploffing gepaard ging. lieten zU zich onmiddellijk vallen. Enkelen van hen vertelden dat zij van blijdschap had den gehuild, omdat zij het leven er af hadden gebracht. Het puinruimen is voorlopig stopgezet, in afwachting van een onderzoek dat de Mijnopruimings- dienst zal instellen. In een overvalwagen Vrijgelatenen zijn naar Norg overgebracht In een overvalwagen van het ministerie van Justitie zijn gisteravond de vijftien teruggekeerde vroegere krijgsgevange nen, die in Rusland hebben gezeten, Oldenzaal naar het kamp te Norg in Drente overgebracht. Hun bagage volgde in een vrachtauto, het geheel bewaakt door rijkspolitie. Zij waren met een kwartier vertraging met de D-trein op het station te Olden zaal aangekomen; dat voor die gelegen heid door politie en marechaussee afgezet. Van de achttien in West-Duitsland achtergebleven ex-krijgsgevangenen zijn ir zeven ln een ziekenhuis opgenomen. Weer uitstel Berkelse moordzaak Het ontbreekt niet aan sensatie rond de Berkelse moordzaak, welke op 9 No- ember voor de Haagse rechtbank zou dienen, maar die nu weer een wending door een request van de verdedi ging. De verdedigers van de Berkelse arts O. menen n.l. enige documenten in hun bezit te hebben gekregen, die een ge heel ander licht op het geval van de ver giftiging van de jonge doktersvrouw zul len werpen. Mr Huygens en mr Van 't Hoff Stolk dringen nu aan op een des kundig onderzoek naar de authenticiteit deze documenten. De rechtbank zal Dinsdag in raadkamer het request in be handeling nemen. Het gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat de zaak weer moet wor den uitgesteld. Wrak van straaljager bij Vlieland gevonden Het wrak van de Zaterdag jl. tijdens een schietoefening bij Vlieland in ze< gestorte straaljager van de vliegbasii Leeuwarden is gisteren met het stoffe lijk overschot van de hierbij om het levei gekomen le luitenant-vlieger L. Deibei uit Leeuwarden gevonden. De reddings boot Rosilee van Vlieland en een vlet de Koninklijke Maréchaussée hebben met een sleepkabel het gebied waar het vliegtuig in zee was gevaillen, afgezocht. Op ongeveer drie km uit de kust werd wrak gevonden. Het is door de mij- •eger Texelstroom geborgen. Massa-ontslag Am. ambtenaren McCarthy's apparaat draait op volle toeren In de maanden Juni. Juli, Augustus en September zijn in iotial ruim 1400 em ploye's van de Amerikaanse regering oir veiligheidsredenen ontslagen, of tot ont slagneming gedwongen. Voorts zijn 145-000 federale employé's uit bezuinigingsoogpunt ontslagen, se dert president Eisenhower aan het be wind is gekomen, aldus de persvertegen woordiger van het Witte Huis, James Hagerty. Senator McCarthy heeft bekendge •maakt, dat 20 communistisch-gezinde bur gers, die werkzaam waren op „een leger basis waar een geheim radar-laborato rium is," zijn ontslagen. De senator noemde deze maatregel zeer bemoedi gend voor de veiligheid op Fort Man- mouth, vanwaar enige tijd geleden uiterst geheime radar-geheimen zijn dwenen. McCarthy maakte voorts bekend, dat zijn commissie Woensdag zal beginnen met een aantal verhoren inzake Rus sische spionnage, zo verneemt Reuter. De verhoren zullen openbaar zijn Televisie in dienst van de politie Na Engeland en Duitsland heeft nu ook Nederland voor het eerst de televisie in dienst gesteld van het politioneel onder zoek. Voor Nederland heeft de KRO de primeur. Aan het begin en het einde van het televisie-programma werd gister avond op het beeldscherm de foto ge toond van de 18-jarige Hendrika van Gel- lekum, die door de Amsterdamse kinder politie wordt gezocht. Terwijl de foto in de Nederlandse huiskamers verscheen, werd het signalement van het meisje ver meld. De KRO had de Amsterdamse po litie op deze mogelijkheid attent gemaakt. Het aanbod werd door haar ln dank aan- Ned. boter naar Japan Het Japanse ministerie voor Handel •n Industrie heeft bekend gemaakt, dat Japan vóór het einde van het jaar 200.000 pounds boter, kostende ruim 350.000 gul den. uit Nederland, Australië en Nieuw- Zeeland zal invoeren. Prins Bemhard jaagt in de Ardennen Prins Bernhard is gisteren voor een bezoek van drie dagen naar België ver trokken om in de Ardennen een jacht partij mee te maken. Het eerste atoom-kanon dat uit de Ver. Staten in Europa is aan gekomen, werd gisteren in het Amerikaanse legerdepót te Mainz, in West-Duitsland, aan de pers getoond. Militairen, die speciaal zijn opgeleid voor de ingewikkelde bediening van het kanon, richten het gevaarte op een denkbeeldig doel. Dit ka non is van kaliber 280 mm. De granaten die het afvuurt, heb ben dezelfde uitwerking als de atoombom die op Hirosjima werd geworpen en in 1945 Ja pan tot capituleren dwong. (Telefoto) Echtpaar omgekomen door gasverstikking Het echtpaar Van den H., wonend in de Heuvelstraat te Breda is door gasverstik king om het leven gekomen. De gasslang was van de buis afgescho ten, waarschijnlijk doordat de bewoners wasgoed aan deze slang te drogen hebben gehangen. (Door Dr N. J. HOMMES) ELKE bezoeker van Genève een geesteskind van de Reformatie bewaart de herinnering aan twee monu menten. Daar is allereerst het machtige monu ment der grote Reformatoren met zijr meer dan levensgrote gestalten. Wie ei voor staat, voelt zich klein worden te genover deze mannen, die in de worste ling der geesten zulk een geweldige rol hebben gespeeld en een onuitwisbaar stempel hebben gezet op onze Europese samenleving. Wie Europa wil verstaan, moet het land van deze mannen bezoeken, dat wil zeggen: teruggaan naar de 16e eeuw wie van hun levensstrijd afweet, zich enigszins vertrouwd gemaakt heeft met hun arbeid en geschriften, nog tot ons spreken nadat ze gestorven zijn, die kan niet zonder ontroering hun gestalten opzien. De gedachten vermenigvuldigen zich, als men denkt aan de titanenstrijd dezer mannen, die zo verbeten en geladen ge streden hebben, niet voor vergankelijke rijkdom en roem. maar v tastbare heerlijkheid van het Evangelie der verzoening met God door het ge loof in Jezus Christus- Veiligheidsraad in actie Israël en Jordanië worden gehoord over de aanval op Qibyah De Veiligheidsraad zal Dinsdag twee maal vergaderen om het Palestijnse vraagstuk onder de loupe te nemen. In de ochtendvergadering zal de Syrische klacht tegen Israël worden .behandeld, zijnde het uitvoeren der bevloeimgswer- in het stroomgebied van de Jcrdaan. Daarna, 's middags, wordt apart de raëlische aanval op het Jordaanse dorp Qibyah als geding ter tafel gebracht, waarbij de twee partijen hun zienswijzen kunnen geven. Het zal er spannen, middels is generaal Van BenniKe, hoofd van de bestandscommissie te New York aangekomen. Dr Charles Malik van Libanon, enige Arabische vertegenwoordiger va Veiligheidsraad, heeft verklaard, dat de Arabische ledenstaten der V.N. hun aparte klachten tegen Israel niet hand haven op de toch al omvangrijke agenda, Hierdoor is de vrees voor een te lange procedure-strijd weggenomen. Israël de Arabische landen worden uitgeno digd, de debatten op Dinsdag bij Johnston, de persoonlijke vertegen- DAT ir A. H. W. Hacke. voorz. van de Ziekenfondsraad, gisteren aan de Mag noliastraat de eerste steen heeft gelegd voor een tandheelkundig centrum in Amsterdam-Noord, waar 20 tandartsen fondspatiënten kunnen behandelen. DAT door verkoop van De Bisschops- berg in de gemeente Havelte dit land goed aan de werking der natuurschoon- et is onttrokken. DAT het oudheidkundig rijksmuseum te Nijmegen wordt uitgebreid n ontvangstzaal en expositiehallen. DAT in het zogneaamde Meer, i arm van de Waal, die zich tot het Duitse grondgebied bij Kleef uitstrekt, veel dode vis drijft, waarschijnlijk door ver giftigd water. DAT de 29-j. koopman G. H., die on langs btj een inbraak in Vlaardingen op heterdaad werd betrapt, 6 inbraken in Vlaardingen en 17 in Schiedam blijkt te I hebben gepleegd. DAT twee Nederlanders, die zich Broekman en Broks noemden en zich uit gaven voor reporters van de Wereldom roep, in Keulen spoorloos zün verdwenen, nadat zü door de Duitse omroep officeel ontvangen waren er. verschillende per- nen hadden opgelicht. DAT H. C. Honegger, erevoorzitter en oprichter van de Amerikaanse Pestaloz- zistiohting, die jeugdige slachtoffers van de watersnood heeft geholpen, in New York de versierselen van ridder O.-N heeft ontvangen. DAT B. en W. van Arnhem ƒ350.000 willen uittrekken voor de bouw van een nieuwe hal en een kelder/koelhuis met een capaciteit van ruim 400 ton voor de Gelderse Fruit- en Groentenveiling. DAT de Kamer van Koophandel te Nij megen n.a.v. vele klachten een onder zoek zal instellen naar de instituten die opleiden voor het middenstandsexamen. DAT bü de Rotterdamse brandweer nevelblusspuiten worden ingevoerd, het alarmstelse] wordt veranderd en de slan genwagens worden afgeschaft. Schuldeisers Waldorp op 19 Nov. bijeen (Van een onzer verslaggevers.) Donderdag 19 November wordt in he gebouw van de Haagse rechtbank om 1 'ergadering belegd door de schuldeisers der N.V. Waldorp Ned. In- rumentenfabriek. De arbeiders van Waldorp zijn deze week uitbetaald en zullen ook volgende -eek het werk normaal kunnen voort zetten. Het is moeilijk om thans over langere periode iets te voorspellen. DAT de nieuwe havenvakschool te Rotterdam haar cursus is begonnen met 24 leerlingen van 14 tot 17 jaar. DAT thans 70 tandheelkundige studen- :n van de Groningse universiteit een bezoek aan de legerplaats Steenwijker- 'old brachten. DAT minister Suurhoff gisteravond, aan de vooravond van de 8ste verjaar dag der Ver. Naties, voor de radio heeft gesproken over het kindernoodfonds der V.N. DAT mr B. Th. W. van Hasselt, oud- directeur-generaal van de Kon. Ned, Pe- troleummü, vandaag de nieuwe vleugel van het herstellingsoord Dennenheuvel te Ossendreeht (N.-B.) officieel opende, DAT mr Ph. de Vries te Hilversum aangewezen is als gedelegeerde in tele visiezaken en o.a. belast is met het toe zicht op het financiële beleid van de Ned. Televisie Stichting. DAT de rükszuivelconsulent ir C. Ver schoor te Hoorn benoemd is tot directeur van de Rijks Middelbare Zuivelschool Bolsward. woordiger van Eisenhower, die thans het Midden-Oosten bereist, met het doel ver betering in de economische toestand brengen, had IsraëL Syrië, Libanon Jordanië voorgesteld, om gezamenlijk het water van de Jordaan en de Jarmoek voor waterkrachtwerken te gebruiken. Dit zou dan ongeveer het „ei van lumbus'1 moeten zijn, om de spanning weg te nemen. Helaas hebben de Arabi sche staten dit voorstel verworpen, dat zij van oordeel zyn, dat Israël het meest van zou profiteren. De „Politieke Commissie" van de Ara bische Liga heeft te Amman stelling genomen tegen Israël en het rapport zal spoedig worden gepubliceerd. Bnjkbaar wil men afwachten, wat de Veiligheids raad oplevert, alvorens tot represailles jegens Israël over te gaan. 't Atoomkanon Bij de demonstraties voor de pers van het eerste atoomkanon, dat uit de V.S. in Europa is aange komen, werd de loop in de steil ste stand gedraaid, waardoor doelen op betrekkelijk korte af stand onder vuur kunnen wor den genomen. Met het atoom kanon kunnen ook gewone gra naten worden afgeschoten. ZON EN MAAN Zondag, Zon op 7.22, onder 17.26. Maan op 18.49, onder 11.37. Mandag. Zon op 7,24, onder 17.24. Maan op 19.51, onder 12.39. stellig Johannes Calvyn. deze aris tocratische Fransman, die in een weer galoze klaarheid en scherpte van geest de strijd tegen leugen en dwaling heeft gevoerd en Gods souvereme genade voor zondaren weer te voorschijn heeft ge haald van onder het stof van menselyke doe- en werkheiligheid. Hij is de grootste der Reformatoren en tegelijk de meest gesmade. Reeds tijdens zyn lever, en tot op de huidige dag. Zelfs grote moderne romanschrijvers la ten zich verleiden om als dilettanten in theologie en kerkgeschiedenis op te trp- den. Ik denk aan Stefan Zweig. die daar voor weliswaar door bekwame en des kundige kerkhistorici pijnlijk werd afge straft, maar niettemin bij de brede massa van „algemeen ontwikkelden" zyn fatale invloed heeft. Het jaar 1953 zal zich weer bij uitstek lenen om op allerlei wijze de grote Re formator zwart te maken en Zyn persoon en theologie wanhopig te vertekenen Het zal op 27 October van dit jaar im mers vier eeuwen geleden zijn, dat even buiten Genève de Spanjaard Servet werd verbrand. En het' slappe aftreksel van historisch inzicht, dat "de moderne mens, die aan alles even nipt, op dit punt zich laat inschenken, bestaat dan meestal in de diepzinnige historische dronk: „Dat heeft Calvijn gedaan". Hiermede is de zaak dan afgedaan en wordt Calvijn meestal opgeruimd en gevoegd bij de duistere rij van beulen en tyrannen der mensheid. TTET jaar 1953 is in bepaalde kringen -T als een soort heilig jaar van het mo derne humanisme en protestantisme aan gediend. Mede in verband met de her denking van Servets verbranding werd deze zomer te Genève een „internationaal congres voor tolerantie" gehouden- Daar over schreef in Kerk en Wereld uit voerig dr. De Wilde. Hy voert ons daar bij ook naar het tweede indrukwekkende monument der Reformatie, n.l. de Saint Pierre, de kerk waarin Calvijn honder den malen het Woord Gods heeft gepre dikt en waar nog steeds de stoel zich be vindt, waarin de Reformatie uitrustte na de predicatie. By zijn bezoek aan de beroemde kerk mediteert dr. De Wilde als volgt „We zijn in de grootse, wijdse kathe draal van Genève, de Saint Pierre. Het is de Sint Pieter van het Calvinisme. Van deze kansel heeft Calvijn zijn strenge en harde leer de wereld ingeslingerd. Nog zweeft hier de geest van Calvijn. Sober cn streng is alles. Geen versieringen in de kerk, slechts grote ttrakke lijnen spreken. hoek staat nog de stoel van Calvijn, een ongemakkelijke houten ze tel Het Calvinisme is sterk gegrepen door het tremendum (het ontzagwekken de. de majesteit) van de werkelijkheid Gods. Van het fascinosum (de lieflijk heid) voelt het minder". In het zelfde nummer van Kerk en W e r e 1 d schrijft dr. Smits in een ar tikel over Bultmann: „Alleen een vryzinnig Protestant, die geboeid en innerlyk open kan zitten luis teren naar het getuigenis van bijv. een Gereformeerde over zijn geloofsvisie op de Bijbel, mag denken, dat hij zelf iets van de ware liberaliteit bezit, ja van het echte Christendom". TET is ds. J. J. Buskes, die in In de -•■Waagschaal deze beide schrij vers op kostelijke wijze als volgt van repliek dient: „Moet ik nu geloven, dat hier een vrij zinnig Protestant spreekt, die geboeid en innerlijk-open heeft zitten luisteren naar het getuigenis van Calvyn over zijn ge loofsvisie? Ik geloof er niets van, dat De Wilde, voordat hij deze opmerkingen over het Calvinisme neerschreef, eerst geboeid en innerlijk-open naar Calvyn heeft zitten luisteren. Ik heb in de loop der jaren zo een en ander van Calvijn ge lezen. Laat De Wilde niet denken, dat ik geen bezwaren heb. Maar wie naar Calvijn ook maar een heel klein beetje geboeid en innerlijk open heeft zitten luisteren en zich een heel klein beetje in zyn leven verdiept heeft, zal het wel laten, te schrijven, dat hij van de kansel in de Saint Pierre zijn strenge en harde leer dc wereld heeft ingeslingerd. In zulke woorden proef ik verzet en ressen timent. maar merk ik niets van geboeid innerlyk open luisteren (Zie vervolg pao. 2). Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk flinke opklaringen. Overwegend Matige, later vrij krachtige Zuidelüke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt uur). Tot morgenavond Verande éSL vooral opklarin droog wi krachtig Iets kou

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1