"Verontrusting over stroom van fondspatiënten J. Smit kreeg gisteravond zijn buitenlandse onderscheiding In Hortus wordt laboratorium met proefkassen gebouwd Nazorg een zegen voor het gehandicapte kind Eerste concert van R. Ph. O. in dit seizoen tUWE IEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 Dokters „De maat is vol" 7aar om nog een etage op wankele onderbouw van ziekenfonds ET ZAL DE LEZER, die enigermate belang stelt in de dingen dezer lenidagen, niet onopgemerkt zijn voorbijgegaan, dat er de laatste tijd enige ning in de ziekenfondswereld is. Het was reeds geruime tijd geen koek- kort geleden heeft zich de toestand dermate verscherpt, dat het ettijraar niet denkbeeldig moet worden geacht, dat aan de „diplomatieke rekkingen" ernstige schade zou kunnen worden toegebracht. De ding tot deze minder gunstige gang van zaken is de in uitzicht gestelde ificatie der sociale verzekeringen. Begin Juli jl. heeft de minister van liale Zaken en Volksgezondheid n.l. plannen kenbaar gemaakt om de voor de invaliditeitswet, de ziektewet en de verplichte zieken- dsverzekering tot f 6.000 op te trekken. Als motief hiervoor wordt ge- imd: vereenvoudiging in de loonadministratie, i gewoon Hollands betekent het bo- [staande, dat de regering het plan alle werknemers (uitgezonderd en geïneentepersoneel) die min- dan f 6000 verdienen, te verplichten renfondslid te worden. En over dit is in fondskringen zo het een en te doen. Want niet alleen de i, maar ook de ziekenfondsen i tegen dit plan op besliste wijze Idling. ziekenfondsen bevinden z'ch mo- ïteel in een positie, waarbij zij met irlei moeilijkheden en problemen te itelen hebben. enkele te noemen: de verhou- |g tussen de artsen en de fondsen is die aard, dat alles moet vermeden den, wat deze nadelig zou kunnen ivloeden. Dan is er het verschil in [standsgrens tussen de vrijwillige en rplichte verzekering, dat volgens en fondsen rechtvaardigheidshalve moeten verdwijnen. rerder moeten de enorme tekorten bij Vrijwillige verzekering uit de wereld geholpen. En tenslotte zijn het honoraria der artsen, die reeds lang punt van discussie uitmaken. ziet het, er zijn bij de zieken- Idsen moeilijkheden te over. Reeds wordt er vergaderd om uit de ie te geraken, en nu komt daar volkomen onnodig plan van de rege- deze. onderhandelingen doorkruisen voegt aan de onopgeloste problemen nieuw toe. lerwijl de onderbouw van het zleken- Idswezen tal van zwakke, plekken ver- Int, wil men er nog een etage bovenop waardoor het wankele geval er It steviger op wordt. Verhoging onnodig is voor diegenen, die reeds zoveel t v£ en moeite (belangeloos) ter beschik- dö)g stelden om er moedeloos bij te wor- stgè. daarbij het motief: vereenvoudi- Jg der loonadministratie, in aanmer- w#g genomen. Want vraagt men zich af, werknemers met een inkomen ilaiisen f 5000 en f 6000 een verplichte ver kering nodig is, dan moet deze vraag zittfkennend worden beantwoord, celefn de eerste plaats is de keuze van bpO volkomen willekeurig. Men kan, vdjnneer f6000 aanvaard is, naar belle- idep de loongrens gaan opvoeren en n weds grotere inkomens onder de ver- zitjchte verzekering brengen, En de 2ge|gstige vraag rijst, wat er var. onze kiejnocratische vrijheid tenslotte over- nift- de tweede plaats kan men aan- jeren, dat er door deze maatregel groep werknemers tot fondslid ea jjprdt gebombardeerd, die er geen hoefte aan heeft en er ook niet agsor voelt. Want wanneer men het we drag in aanmerking neemt, dat verzekerden per jaar zullen an betalen, dan is het duidelijk, t een gezond gezin economischer a ndelt, wanneer het de kosten voor irifkter en apotheker uit eigen mid- ib^ len bestrijdt en de grote risico's t<y lecialist, operatie, ziekenhuis) bij Üdi'n verzekering onderbrengt. Elke eidi rticuliere patiënt, die zich tegen de witste risico's niet dekt, is even 'aas als-een straaljagerpiloot, die Minder parachute zijn zoveel km per ir tracht te halen. Beroepsklagers Een ander practasch, maar tevens psy- k>loglsch bezwaar is heit feit, dat de en particuliere patiënt ver- ht, fondspatiënt te worden. We komen r op een zeer moeilijk terrein en zijn 5 bewust, dat voetangels en klemmen vele zijden belagen. Want op dit liggen vele moeilijkheden en ihiten. En toch! Het moet eens een keer lidelijk gezegd worden, dat het in de pkenfondspractijk niet in orde is. Men overheidswege het getal der ïthebbende) fondsleden telkenmale r gemaakt, maar men heeft niet im- dat men die rechthebbenden er Jgelijkertijd van moest doordringen, dat rechten ook plichten staan. ligt de grote moeilijkheid in de pispractijk. Want tengevolge van hel iit, dat er geen enkele (financiële) rerr |j zal de fondspatiënt eerder en veelvul- een beroep op zijn huisarts doen i particuliere paitiënt, voor wie de inciële consequentie een begrijpelijke len tot zelfbeperking is. Dientengevol- volle wachtkamers en te grote fonds- reekuren, die voor een niet gering ge pelte gevuld worden met beroepskla- arbeidsschuwen, mensen, die lief- kbberij in kwalen, of het interessant „ziek" te zijn. Patiënten die voor enkele onbedaiidende klacht of let- 1 verantwoordelijkheid durven nemen geleerd hebben op eigen benen te maar elk risico afwentelen. Een kter moet werkelijk een grote dosis moedigheid en geduld bezitten, ïaar weer aan deze stroom het ufd te bieden en daarbij zijn idealisme t te verliezen. Patiënt in de knel voo! Maar met dat a-1 komt de behandeling n de werkelijke zieke onvermijdelijk de knel. Door het overmatig 'tg beslag leggen door de would-be iënt, blijft er voor de „echte" zieke te 'einig tijd over. En deze voelt zich te- kort gedaan en klaagt. Hij be laagt zich over zijn dokter, maar hi ïklaagt zich over de verkeerde. Want moet zijn klacht richten tegen het 'steem, dat niet deugt, dat de dokters •belast, de spreekuren der specialisten overvult, dat aanleiding geeft tot ver traagde ziekenhuisopname, dat de zieken fondsen grote tekorten bezorgt, en dat een sfeer van onbehagen en ontevreden heid schept. Wanneer er derhalve ge klaagd wordt over de huisartsen inzake discriminatie tussen fonds- en particu liere patiënt, dan moet men dat verwijt richten tot die instanties, die deze toe stand hebben geschapen, en door de laat ste loon-unificatie nog verder delige zin zullen beïnvloeden. Maar het zal ieder volkomen begrijpelijk zijn, dat de particuliere patiënt tussen f5.000 f6.000 na kennis genomen te hebben i het bovenstaande, er maar zeer matig op gesteld zal zijn, om tot fondspatiënt te worden verplicht. Dokters in nood Er zouden aan deze zaak nog vele ko lommen, geïllustreerd met talloze bewij- uit de praktijk, te wijden zijn, maai zou te veel gaan lijken op het imitrap- van een open deur, en daar willen de zaak nu eens van een andere kant gaan bezien We zagen, dat de zieken fondsen, zowel als de patiënten met de voorgestelde verhoging sleoht gebaat zijn. Hoe staat het nu met de artsen? Gedurende de oorlog werd door de Duitsers de verplichte verzekering inge voerd, waartegen de artsen zich niet kon den verzetten, hoewel zij het er aller- Na de bevrijding nam onze regering het systeem over en in 1947 en in 1950 werd de weistandsgrens telkenmale ver hoogd. Van medische zijde werden, hoewel er weinig of geen overleg was gepleegd, deze verhogingen aanvaard, onder jft'o- met het voorbehoud, dat er com pensaties tegenover zouden worden ge steld, die aan de artsen, de financiële offers, die zij uit begrip voor de moei lijkheden der regering wilden brengen, zouden vergoeden. Van deze compensa- alle onderhandelingen ten spijt, tot heden niets terecht gekomen, zodat, terwijl de weistandsgrens via enige loon- ronden van ƒ3750 tot ƒ5025 is gestegen, de particuliere praktijk verhoudings gewijs slonk, het honorarium nauwelijks verhoogd. Dit honorarium bedraagt f 5 per ziel per jaar, terwijl een bedrag van cent wordt verstrekt ter bestrij ding van hogere kosten (behalve voor praktijken boven 3.000 fondsleden). Door alle instanties, ook door die ben, wordt dit bedrag als veel te laag gequalificeerd, daar tenminste f 2.50 van dit bedrag aan onkosten ver dwijnt. gene, welke er geen belang bij heb- Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de korting voor het levensonderhoud, de praktijkuitgaven (auto, instrumenta rium, boeken, hulp in de huishouding) twee- tot driemaal het vooroorlogse be dragen, dan moet het duidelijk zijn, dat langzamerhand van een noodtoe stand in de huisartsenwereld mag spre- Hoe meer werk, hoe minder verdienste Nu nog een andere zijde van de zaak: Het ziekenfondssysteem is een all-risk- systeem en in dat systeem is de dokter de enige risico-drager. Epidemieën van kinderziekten, griep, verkoudheden, geel zucht moet hij alleen opvangen, veelal door overuren en te weinig nachtrust Wanneer hij bij zijn overmatig veel werk, vanzelfsprekend veel medicijnen voor schrijft, loopt hij gevaar, dat hij zijn medicijnrekening overschrijdt en het te veel uitgegevene uit eigen zak moet bij passen, omdat het eenvoudig van zijr honorarium wordt ingehouden. Hoe har der hij werkt en hoe beter hij voor schrijft, hoe minder hij verdient. Deze figuur is wel uniek, maar hemeltergend onrechtvaardig. Wanneer men dan ook nog bedenkt, dat de Ziekenfondsraad het voorschrijven van vele mediciji biedt of beperkt, of slechts na invullen opsturen van formulieren toestaat, waardoor aan de verhouding patiënt- dokter een factor des wrevels en des wantrouwens wordt toegevoegd, dan moet -ieder zich verwonderen, dat de dokters elke dag en elk uur m: klaarstaan om de medemens geestelijk lichamelijk te helpen en te steunen, zonder de moed en het idealisme te verliezen. Maar anderzijds zal het voor ieder volkomen begrijpelijk zijn, dat de artsen na zoveel teleurstellingen en onvervulde beloften tot de regering zeggen, dat de maat vol is, dat zij zich niet langer laten paaien met be loften, die niet worden ingelost, en dat zij elke verdere uitbreiding van het ziekenfondswezen zullen weige ren, indien er niet eerst overeenstem ming met de artsen is bereikt. De artsen bestrijden niet, dat de rege ring het recht heeft de loongrens te hogen, maar zij weigeren deze nieuwe fondsleden te aanvaarden, zolang er ter opzicht van de reeds bestaande fonds leden geen bevredigende (en toegezeg de!) regeling is getroffen. Tevens weige ren zij deze nieuwe fondsleden (betrek kelijk welgesteld als zij zijn) te behande- lne tegen hetzelfde tarief, waa financieel zwakkeren behandeld worden. Aan fondspatiënten in auto's en bont mantels hebben zij geen behoefte. Zij achten deze groep zeer wel in staat, zich tegen bepaalde risico's, op andere wij: te dekken. Deze groep tegen het gewone abonnementstarief te behandelen, misplaatste philantropie zijn. De reactie die in geheel ons land in de artsenkrin gen tegen de in uitzicht gestelde maat regel is opgekomen, is van dien aard ge weest. dat er een brief gericht is aan hel hoofdbestuur der Kon. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, waarin wordt gesproken van het verloren ver trouwen in de regering en van het recht gerechtvaardigde eigen belangen te verdedigen, nu de artsen onevenredig r worden belast, terwijl er op wordt aangedrongen, dat de regering maatrege len zal nemen waardoor conflicten, die zonder enige twijfel moeten en zullen komen, kunnen worden voorkomen. Deze brief, door meer dan 4500 artsen onder tekend, is de minister ter hand gesteld. Het wachten is nu op het resultaat in de onderhandelingen, die in volle gang zijn. Maar dit staat vast, hiermee moge de regering ernstig kening houden: wanneer deze onder handelingen er niet toe zullen leiden, dat de regering, haar beloften inlost en aan de gerechtvaardigde en reeds lang gekoesterde verlangens der art sen eindelijk wordt tegemoetgeko men, dan zullen de artsen reageren met een daad. Staken zullen zij niet. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat de patiën ten het slachtoffer zullen worden. Daarvoor hebben de artsen te veel liefde en verantwoordelijkheidsge voel. W. VAN LANKEREN Morgen weer Avondgebed in Pieterskerk Morgenavond o-m kwart over zevei wordt in het koor van de Pieterskerk het Avondgebed (hervat. Men weet, dat hier- vorig jaar op initiatief van de Her vormde studentenpredikant, dr K. E. H. Oppenheimer. werd -begonnen. Het gebed duurt van kwart over 7 tot kwart vooi wordt steeds op Vrijdagavond ge houden. Tot het Avondgebed behoort ook een korte tekstuitlegging door een hoog leraar of de studentenpredikan-t. Het ge- d, een ogenblik van- stilte en bezinning het drukke en vaak onrustige leven, bedoeld voor hoogleraren, stafleden, studenten, afgestudeerden, academici in de stad. hun- vrienden en familieleden en ieder, die zich hiertoe aangetrok ken- gevoelt. Dr Oppenheimer hoopt, dat het avond gebed zich wederom in een ruime b< langstelling mag verheugen. Honderd jaar C.J.M.V. in bollenstreek Het eeuwfeest van het C.J.M.V. wordt -ok in de bollenstreek gevierd. Op 5 November wordt in Het Bruine Paard te Sassenheim het toneelstuk „Een weg allerwegen" opgevoerd. Men verwacht veel belangstelling uit de hele streek. I n Hier biedf de voorzitter van de afdeling Leiden der koninklijke maat schappij voor tuinbouw en plantkundede heer J. Jonker, rechts, aan zijn medebestuurder de heer J. Smit de gouden medaille van de Min nesota Dahlia Society aan. Hij noemde de heer Smit de beste liefhebber van de afdeling Leiden. Foto N. van der Horst. Tuinbouw en Plantkunde De kleine dahlia's dwingen veel bewondering ai De gisteravond in het Vlies gehouden vergadering van de afdeling Leiden van dè koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde droeg een bijzonder karakter, niet zozeer door de uitreiking van diploma's aan cur sisten als wel door de officiële aanbieding van de buitenlandse medaille (waarover wij gisteren in het kort reeds schreven) aan de heer J. Smit. Voorzitter J. Jonker had het genoegen het eremetaal aan zijn medebestuur der te overhandigen. In zijn openingswoord heette de heer Jonker speciaal de hoogbejaarde heer Jo- han Mater, het oudste erelid van de afde ling, hartelijk welkom. Hy deelde mee, dat de cursussen weer zijn begonnen, de tekencursus, de cursus in materialen- kennis en de zogenaamde „kleine" cursus voor een eerstejaars. De heer Jonker noemde het een verheugend teken, dat er ditmaal 26 eerstejaars zijn. In andere plaatsen kunnen geen lessen worden ge houden, ook al omdat de belangstelling er voor niet groot is. Leiden maakt dus een goede uitzondering. De hulde aan de heer Smit stond niet officieel op het programma, maar ze was daardoor niet minder hartelijk. We meld den al, dat de onderscheiding, waarom het ging, afkomstig is van de Amerikaanse vereniging de Minnesota Dahlia Society, die dit jaar haar 25-jarig bestaan her denkt. Ter gelegenheid daarvan had zij aan de afdeling Leiden van de maat schappij een gouden medaille ter beschik king gesteld voor hem, die in 1953 bij het kweken van dahlia's bijzondere resulta ten had bereikt. De heer Jonker zei, dat het bestuur had besloten de onderscheiding toe te kennen aan de beste liefhebber van de afdeling. Die beste liefheb ber is de heer Smit, een man, die in het vak zit en uit liefhebberij dahlia kweker is. met z'n kleine dahlia's, verklaarde de voorzitter. Voor deze dahlia's wist hij ir Aalsmeer op een tentoonstelling het „ge tuigschrift van cultuur" te behalen. Deze waardering was voor het bestuur aanlei ding de heer Smit de medaille aan te bie den. In een kort dankwoord drukte de heer Smit zijn waardering uit voor het ontvan gen van de gouden plak. Hij dankte hen, die er hun medewerking aan hadden ge geven. Naast de Oranjerie wordt in de Hortus thans gebouwd aan een labo ratorium met proefkassen ten behoeve van het onderzoek van de plan tenvoeding, speciaal van het opnemen van zouten uit de bodem. Op de begane grond is de grote kas en op de verdieping zijn twee kleine kassen. Achter de kasruimten zijn het laboratorium en het kantoor. De achterzijde van het gebouw grenst aan het Paterstraatje. Foto N. van der Horst. Botanisch „lab" gaat er de plantenvoeding onderzoeken Komt men nu de Hortus binnen, dan wordt het oog niet in de eerste plaats getrokken door planten en bomen, maar door palen, balken, stenen, cement en steigers. Rechts van de Oranjerie, waar vroeger een bouwvallige kas stond, wordt namelijk gebouwd aan een laboratorium met proefkassen. Een vertegenwoordiger van het bota nisch laboratorium der rijksuniversiteit lichtte ons over deze nieuwbouw nieuwe complex is bestemd voor het onderzoek van de plantenvoeding, in het bijzonder van het opnemen van zouten uit de bodem. Het bestaat onder meer uit een labo ratorium en een aantal proefkassen (één grote beneden en twee kleine boven). De wetenschappelijke leiding berust bij de directeur van het botanisch laboratorium prof. dr Th. van den Honert. Direct on der deze hoogleraar staat de heer G. G. Bange, Men verwacht, dat het nieuwe gebouw omstreeks de jaarwisseling in gebruik kan worden genomen. De inge bruikneming zal een officieel karakter dragen. „Gehamerd" glas Op de begane grond vindt men om te beginnen een laboratoriumruimte van 11.50 meter lang en 7 70 meter breed. Vóór het laboratorium wordt een proe- venkas gebouwd van 11 50 meter lang en 6.70 meter breed. Deze kas, die op het Zuiden ligt. zal 's zomers worden gekoeld met bronwater, dat zich op een diepte van ongeveer dertig meter bevindt. De proeven kas krijgt met het oog op de schaduwwerking „gehamerd" glas. De verdieping heeft eerst een kleinere laboratoriumruimte met een breedte van 4.70 meter. Verder een donkere kamer en een kantoorruimte. Aan de voorkant zijn de twee kleine kasjes geconstrueerd-. Het gebouw krijgt oliestookverwarming en buisverlichting. In de kassen komen aparte lampen voor de belichting van de planten 's winters. De uitvoering van het plan is in han den van de firma Mekos te IJmuiden Collegium Classicum veertig jaar Het collegium classicum te Leiden be staat veertig jaar. Het achtste lustrum feest wordt gevierd op Zaterdag 7 No vember des middags om kwart over drie in de gewelfkamer van het academiege bouw. Dr G. Italië hoopt daar te spreken over het onderwerp „Euripides de Athe- ner". Na afloop is er een receptie in hel Snouck Hurgronjehuis aan het Rapen burg. Geslaagden De heren H. Veendorp en J. Jonker hopen de op 29 October in Utrecht te houden algemene vergadering te bezoe ken. Voor de pauze werd de beschrij vingsbrief besproken en er na werden enige bestakken en bloemen en wat fruit onder de loupe genomen. Ten slotte was er de uitreiking van diploma's. De namen van de geslaagden zijn: Vakbekwaamheid tweede knecht bloe mist-hovenier: W. Kanbier, Leiden, J. v. d. Born, Leiden, G. Ligtvoet Leiden, I. Werk Leiden, P. Masurel Leiden, T. Per- fors, Leiden, A. Beekman Leiden, J. Glas bergen Oegstgeest. G. van Delft Katwijk aan den Rijn, J. Veloo Valkenburg, C. Beijk Sassenheim, -B. -van Leur Sassen heim, A. J. M. Bruinee Zoeterwoude, C. van Wieringen Voorhout, W. Parmentier Wassenaar, A. Poel Noordwijkerhout en P. v. d. Bos Noordwijk-Binnen. Vervolgcursus tekenen (perspectief tekenen): J. J. van der Blom Leiden, J. van der Meij Leiden en H. L. Wanders Leiden, allen met zeer veel vrucht, J. Buurman Leiden, P. Lagas, Oegstgeest, W. P. Ravensbergen, Noordwijk-Binnen, W. de Jong Katwijk aan Zee en W. Zand vliet Oegstgeest, allen met veel vrucht, J. van Alphen Voorschoten, A. Letselaar Leiden, W. G. Gussekloo Voorschoten, J. van Leeuwen Leiden en W. de Mooij Rijnsburg, allen met veel vrucht. Gedenksteen voor dokter Seret Zaterdagmiddag om 3 uur wordt op het graf van dokter A. Seret bij Groene Kerkje te Oegstgeest een rr ment onthuld. Piopaganda-avond Dr Van Vooithuysen- stichting De Instantie die zich belast met de zorg voor oud-leerlingen van het b.l.o., de Dr Van Voorthuysenstichting, trad gisteravond voor het eerst officieel naar buiten. Het zoals de heer M. G. H. den Haan in zijn openingswoord zei, haar „doopplechtig heid". De heer Den Haan heette verscheidene gemeenteraadsleden en vertegenwoor digers van gemeentebesturen en sociale verenigingen apart welkom. Spreker deed beroep op de ouders, die in groten getale aanwezig waren, om volledige samen werking te geven tot verheffing van het geestelijk gehandicapte kind. werken goed als ze op de juiste plaats zijn neergezet. Vrije tijd Naast de beroepskeuze besteedt de na zorg aandacht aan de vrije-tijdsbesteding. Er bestaat mogelijkheid voor goedgeleide a vond verzorging en avondontspanning. Zeer sterk gehandicapte kinderen, voor wie gestichtsverpleging tot voor kort het resultaat was. kunnen in speciale werkplaatsen worden geplaatst. Juist op dit gebied moet nog veel werk worden verzet. Ook voor de zeer sterk gehandicapte meisjes moet iets worden gedaan. De nazorg moet dag en nacht klaar staan en daarom zal ook in Leiden haar appara tuur nog sterk moeten worden uitge breid. De heer Kühler gaf met enkele jon gens een demonstratie van gymnastiek, zoals die op de avondverzorging wordt gegeven. De heer Groenewegen vertoon de ten slotte een film over het nazorg- werk in Dordrecht. De directeur van de Haagse nazorg- dienst, de heer G. H. van Dijk, hield vervolgens een lezing getiteld: „Waarom nazorg?" Het jaar 1790, aldus spreker, belangrijk voor de opvoeding van het gehandicapte kind. Henri Daniël Guillaume stichtte toen namelijk de eer ste onderwijsinrichting voor zulke kin deren in Groningen. Hieruit blijkt, dat de instelling van de mensen tegenover m aan het veranderen was. Men zag in, dat ze recht hebben op een juiste verzorging, vooral in de moeilijke puberteitsjaren. Meer dan honderd jaar later zag de overheid pas haar taak op dit terrein. In 1897 kwam de eerste ge meentelijke b.l.o. school in Rotterdam. Een instantie, die steun en voorlichting :n met de ouders overlegt om oud- leerlingen een plaats in de maatschappij te geven, was er nog niet. Wel werd er het begin van deze eeuw af op ge hamerd, dat in Nederland een goed functionnerend nazorgapparaat onmis baar is. Pas in 1920 werd de eerste amb tenaar, belast met de nazorg, aangesteld, wel in Amsterdam. In de steden van enige betekenis wordt de nazorg beoefend, maar nog talloze leerlingen verlaten de b.l.o.- school zonder dat er daarna naar hen wordt omgekeken. Spr. richtte zich dan ook vooral tot de aanwezige vertegenwoordigers van de kleinere gemeenten en bond hun op het hart hun taak ten opzichte van de zo noodzakelijke nazorg te beseffen. De Dr Van Voorthuysenstichting heeft ;n lange en moeilijke weg voor zich il er alleen kunnen komen met de fi nanciële steun der gemeenten, zo ze: De nazorg wil het gehandicapte kind op de juiste plaats in de maatschappij zetten. Daarvoor is een beroepskeuze advies nodig, dat men vertrouwen kan. Op de juiste plaats kunnen deze kinde- volwaardige arbeiders worden, die recht hebben op een volwaardig loon. Het fabeltje moet er maar eens uit, dat oud-leerlingen van een b.l.o.-school volwaardige arbeiders zijn, zo zei heer Van Dijk. Deze jongens en meisjes Nomateg houdt bazar Gistermiddag heeft ds H. J. van Ach terberg de bazar van de jeugdorganisatie Nomateg geopend. Hij wees er op, dat dit een jubileumbazar is, omdat Nomateg 25 jaar geleden werd opgericht. Deze plaats is wel een bijzondere plaats geworden voor de medewerkers van Nomateg, aldus de predikant. De jeugdvereniging heeft geleidelijk aan het gebouw schuldvrij ge maakt. Nomateg is een organisatie, die de Kerk financieel niet bezwaart en zichzelf weet te redden. Ds Van Achtenberg zei verder, dal Nomateg altijd bewust Hervormd jeugd werk heeft willen zijn. De nieuwe Kerk orde maakte het nodig een kerkelijke vorm aan het werk te geven. Gelukkig is er nu een oplossing gevonden. De uit eindelijke verantwoordelijkheid behoort te berusten bij de kerkeraden van de wijkgemeenten Morskwartier en Molen wijk (predikanten: H. J. van Achterberg en J. van der Wiel), maar Nomateg kan haar werk zelfstandig en in haar eigen sfeer blijven doen. De dominee wenste het bestuur geluk met ihet zilveren ju bileum en sprak de wens uit, dat de op brengst van de bazar in overeenstem ming zal zijn met het feestelijke karakter van deze actie. We hebben besloten, in onze bazar- verslagen van het seizoen 19531954 nc eens niet te vermelden, wat er op de ba zars alzo te zien is. Welke bazar het ook is, men doet altijd z'n best om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Dus iedere bazar reeds bij voorbaat een aa beveling waard. Men ga dus om te be ginnen naar Nomateg! Hoge verwachtingen voor volgende avonden Ook voor dit eerste concert in dit seizoen, georganiseerd door K. en O. bestond weer zeer grote belangstelling: de stadsgehoorzaal was bijna ge heel bezet. Eduard Flipse, die ook nu weer het Rotterdams Philharmonisch Orkest dirigeerde, onderscheidt zich vaak door oorspronkelijke program makeuze; ditmaal was hij daarbij zeer gelukkig geweest. Zowel Roussel's derde symphonie als Pizzetti's rondo veneziano verdienen een grotere bekendheid hier te lande dan zij bezitten, terwijl ook Fauré's ballade voor piano en orkest nog veel te weinig op de concertprogramma's verschijnt. Kortgeleden maakten we reeds kennis met het scherzo uit Roussel's derde sym phonie; gisteravond kon men het gehele -erk beluisteren in een grotendeels treffelijke uitvoering, waaraan Flipse blijkbaar veel zorg had besteed. Roussel neemt, evenals Fauré, een min of meer aparte plaats In temidden der Franse nieuwere muziekgeschiedenis; hij begon als impressionnist, doch bekeerde zich onder invloed van d'Indy tot een strengere, enigszins retrospectieve disci pline, waarbij ook de dynamische stijl van Strawinsky van invloed was. De derde symphonie is zeer karakteristiek voor deze stijl-ontwikkeling van de latere Roussel. Zijn muziek werd er niet toegankelij ker op, de structuur werd ingewikkelder door polyphone schrijfwijze, terwijl de harmoniek steeds minder op welluidend heid gericht was. De dynamische stuwkracht van dit werk is sterk en opvallend, vooral in de hoek- delen, slechts in het adagio bespeurt men iets van de vroegere, sterk sensuele, Roussel. Over het geheel kan men niet ontkennen, dat Roussels stijl hier wat droog en soms wat onverteerbaar gewor den is; de spontaneïteit is wat zoek. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat Roussel zich qnder invloed van de Schola van d'Indy geweld aandeed om polyphoon en „modern" te schrijven. Toch verdient dit werk stellig grotere be kendheid, wellicht zal het op den duur meer sympathie wekken. Een geheel andere kennismaking was voor ons de auditie van Ildebrando Piz zetti's rondo veneziano voor orkest. Piz- zetti is bij ons nauwelijks bekend gewor den, ondanks zijn omvangrijk en belang wekkend oeuvre. Dit rondo is geboren uit een sterk melodische, sensueel geaarde muzikaliteit, die meer naar effect dan naar oorspronkelijkheid of onverbiddelijke logica streeft; het is een warmbloedig, geïnspireerd werk van grote betovering, tonaal van melodiek en harmoniek, doch boeiend van polyphone structuur en rassend van inventieve kracht. Wjj hopen, dat het grote succes van dit opus aanle: ding zal zijn tot het in studie nemen va andere werken van deze Italiaanse mees ter. Zijn oeuvre bezit, menen we, all kwaliteiten om in ruimere kring symps thie te wekken. Ook hier was het orkest op zijn best, terwijl de solopartijen door Samuel Bril, cello, en Salvatore Tomasso, viool, uitnemend vertolkt werden. De herinnering aan deze avond zal ech ter wel vooral bepaald worden door het charmante optreden van de pianiste Ni cole Henriot, die zich eerst in Fauré' ballade voor piano en orkest, en te slotte in Liszt's pianoconcert in Es ee pianiste van uitzonderlijke begaafdheid toonde. Haar spel treft vooral door het prachtige toucher, dat van een zeldzami genuanceerdheid is; deze typische vrou welijke geaardheid komt vooral in de cantabile-passages tot haar recht. Het maestoso ligt haar minder en dwingt haar tot een Ietwat geforceerde houding. Wel licht daarom trof ons haar vertolking Fauré's prachtige ballade meer dan haar Liszt-weergave, ofschoon ook hierin haar poëtische voordracht van grote bekoring Het orkest vermocht zich in Liszt echter niet geheel bij haar aan te sluiten, zodat in de snelle passages van dit soms ietwat banale werk het samenspel wat rommelig klonk. Niettemin miste het élan, waaruit dit werk geboren schijnt en waa Liszt zijn eigen zwakheden weet te ver doezelen, zijn uitwerking niet. Het ap plaus werd tot een ware ovatie voi soliste, die dit ten volle verdiende. Het eerste concert in dit seizoen w vele opzichten zeer interessant en doet hoge verwachtingen koesteren omtrent'de volgende avonden. J. van der Veen Agenda voor Leiden Donderdag N.O.M.A.T.E.G., Eerste Binnenvest gracht 2!-21a, 2—5 en 7—10.30 uur: bazar. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring „Voor Allen", Gerard Hengeveld, piano. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en „Tussen Indus en Ganges", kleurenfilm en toelichting van mr A. Hustinx. Jacobazaal Burcht, half 8: najaars- kadervergadering C.N.V. over het nieuwe rapport besturenbonden en de actie op Nieuw-Guinea. Het Mereltje, Rijksstraatweg 336, Was senaar, 8 uur: kynologenverenigmg Rijn land, G. de Josselin de Jong over: Heb ben dieren verstand? Oegstgeest, W. de Zwijgerkerk. 8 uur: dokter A. J. van Leusen over: Ziek te en Geloof. Vrijdag Federatiehuis, Gerecht 10, 8 uur: K. en O., cursus „Kerk en Godsdienst in de huidige U.S.A." door dr H. Faber te Was- >naar (tweede avond). Café Aniba, 8 uur: tuiniers- en fcloe- mistenvereniging „Door Eendracht Ver bonden", ledenvergadering. Overdekte, 10 uur n.m.: Leidse univer sitaire zwemvereniging, eerste lustrum. Rehoboth, 8 uur: Kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw A. de Die—van den Berg en mevrouw mr I. Geelkerken Brusse over het beginselprogram. Koor Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondgebed. Stadsgehoorzaal, half 8: Jubileum fonds N.Z.H.V.M., huldigingsavond jubi larissen. Schouwburg, 8 uur: Tramlijn Begeer- van Tennessee Williams door Ons Toneel. Kleine stadszaal, 8 uur: plaatselijk co mité bevolkingsonderzoek tuberculose, bijeenkomst medewerkers (sters) derde wijk. ïgstgeest, recreatiezaal Ende geest, 8 uur: Cia van Boort en Trudy de Ruiter met het poppenspel „Zo of zo". Zaterdag Tramhalte Posthof, 2.15 uur: Ned. Chr. Reisvereniging, herfstwandeling. Foyer Stadsgehoorzaal 2.30 en 7 uur: jubileumwedstrijden van de Leidse schaakbond. Clubhuis Ten-Katestraat., half 3; Wes terkwartier, zilveren jubileum, feestmid dag voor kinder-en van 4 tot 6 jaar. Natuurkundig laboratorium Nieuw- steeg, 4 uur: Leids Volkshuis, tweede le zing over sterke magneten bij lage tem peraturen. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Chr. tam bour- en pijpercorps „Kunst en Genoe gen", jubileumavond 25-jarig bestaan. Kleine Burcht, 8 uur: Fondclub Lel den en omstreken, feestavond en huldi ging kampioenen. Schouwburg, 8.15 uur: Tot Ieders Ge noegen met De Nieuwe Veearts, door P. L. van Prooyen-Bogaerds. Overdekte 8uur: bedrijfszwemwedstrij- Chibgebouw Oosterkwartier (einde Borneostraat), 8 uur: volkstuinvereni ging Ons Genoegen, afdeling toneel groep, bonte avond. Schuttershof, 8 uur: Vereniging voor internationale rechtsorde, afdeling Lei denOegstgeest, herdenking Dag der Verenigde Naties, mr H. R. Nord over de N.A.T.O., declamatie mevr. M. J. Heeroma-Soetekouw. H i 11 e g o m. Treslong, 8 uur: Kunst kring voor de Bloembollenstreek, af scheidsconcert Jo Vincent, met Zuid- Hollands Oi'kest. Tentoonstelling Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk steeg, najaarsexpositie Leids Kunstcen trum (2—5 en 7—9 uur. tot 25 October). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Zwemwedstrijden van bedrijven Zaterdagavond worden, zoals men weet, in de Overdekte zwemwedstrijden voor bedrijfsverenigingen gehouden. Deelnemende vereniging zijn PTT, Parmentier, Elmi, Leidse Wolspinnerij en Krantz. De organisatie is in handen van Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Rudolph A. W. J. zn van J. J. M. Timp en J. M. v. Beukering; Gerda dr van H. Brandt en J. Batelaan; Johanna dr van H, Brandt en J. Batelaan; Jacoba C. dr van S. v. d. Kaaij en A. v. Heusden; Jacobus Gerrit zn van J. v. d. Linden en M. M. Filippo; Johannes P. M. zn van J. W, v, Duivenvoorden en C. M. Nederstigt; Johanna dr van J. A. v. d. Wiel en D. Koet. OVERLEDEN: M. v. d. Wijngaard, huisvr. van Kiters, 74 jr; J. Brouwer, man, 86 jr; J. M. Trebusch, wed. van Beok, 80 jr; W. H. H. Buijn, dr, 4 mnd. GEHUWD: J. A. de Jong en, P. Lagen dijk; A J. de la Rie en A. J. Singeling; J. F. Wolda en S. de Jong; P. C. Luynen- burg en P. A. M. v. Munsteren; T. A. M. Luijokx en J. T. P. Vlasveld; M. B. Flan- derhijn en G. Flippo; G. Bleijie en J. van Laar; W. Dubbelaar en H. van Leeuwen; J. J. Beij en S. Kokkedee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3