Jlicutue £ciiwri(c (ioiim ut wist r ,,De maat is vol" Iverstelpende ontvangst van winnende Liftmaster op Schiphol ezagvoerder Kooper en vier anderen benoemd tot ridder 0.-N. Uitnodigingen voor conferentie «Grote Vijf" gaan in zee Premier Jagan te Londen gast van Labour Het huurkoop systeem Zeven der vrijgelatenen willen niet naar Nederland ^bNDERDAG 22 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en j Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. I ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9870 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastlcb ti gfirtfrvra «ngn hert ia tcgfjenspoef Aankomst 14 uur, 57 minuten en 11 seconden (Van een onzer verslaggevers) rT EEN DAVERENDE OVATIE is de zegevierende K.L.M.-Liftmaster Dr ir M. H. Damme gistermiddag op Schiphol ontvangen. Duizen- I toeschouwers op en om de luchthaven hebben gejuicht en gezwaaid |i de machine duidelijk herkenbaar aan het startcijfer 21 op de lp zich uit de grijze herfstnevel losmaakte en na een ererondje ptjes neerstreek op de landingsbaan. Bloemen, muziek en een viertal fnklijke onderscheidingen viel de bemanning ten deel, toespraken 1st zij aanhoren, wellicht tegen wil en dank, en tijd voor een hartelijke ^oeting van de naaste familieleden was er nauwelijks. Het over- nende team heeft echter ook deze laatste „handicap" glansrijk door- tn. De gulle glimlach week geen moment. i Schiphol was al lang voor drieën de Waterstaat was de eerste, die het woord ning voelbaar. „Het" zat in de lucht Ie zekerheid, dat beven, gedreven dekrachten, zich i iweg maalden sterke stalen door duizenden t gezwinde Spoed de thuishaven, het ongelijk ge- verwachten dus, alle pessimisten 1. Geen stagnatie jt de mist hield zich verre, al was het [dzicht niet bepaald ideaal te noe- r waren velen, die met het hor- I in de hand stonden toe te kijken, (eren lieten de blik af en toe gaan r de electrische klokken, want er Jen prijzen in de lucht, uitgeloofd r de Nederlandse Stichting voor Gebrekkige Kind, de Mytylstich- I te Amsterdam. Later zou blijken |de wielen van de Liftmaster om Uur 57 minuten en 11 seconden 'grond hadden geraakt. Gezag- fder Koopers aantekening in het poek liet hieromtrent geen twij- (dra de Dr ir M. H- Damme het plat- I opdraaide, werd een mét bloemen lerde roltrap voorgereden. Twee pe kinderen, gekleed als steward en ardess, stonden met bloemen klaar, deur zwaaide open en op het plat- i zowel als op de terrassen weer- Ik het gejuich, toen gezagvoerder iKooper verscheen, ftuurlijk was dr A. Plesman, presi- l-directeur van de KLM. de eerste lijn mensen te verwelkomen. Ook zij, Slechts een gedeelte van de race had- Imeegemaakt, deelden in de waarde- van „de baas". Men kan de persoon prestaties immers niet op een weeg- pitje vergelijken. was het moment van verwelko- E voor de familieleden niet aange- ien. De bemanning stelde zich op irachten stram in de houding het ere- (t voor het Wilhelmus, dat werd ge- d door het muziekkorps van de IM. Daarna werden omhelzingen en len gul uitgedeeld. Voor ieder was bel wat bij. b een podium stonden de stoelen al r; er zou noggesproken wofden. jster mr J. Algera van Verkéer en Achterlichtjes voor voetgangers „Waar gaat dat heen?".., oerde. Namens de regering sprak de minister zijn grote voldoening uit de K.LM.-overwinning in de ec mischë race „waarin een keur van regel maat, veiligheid en snelheid ten toon is gespreid". De heer Algera meende kunnen zeggen, dat het Nederlandse volk trots is op zijn luchtvaarders die naast een gezonde zin voor avontuur een dege lijk verantwoordelijkheidsbesef aan dag leggen. Het deed spr. genoegen te kunnen dedelen, dat het H.M- de Koningin heeft behaagd, te benoemen tot ridder in de Orde van OranjeNassau gezagvoerder H A. A. Kooper en drie van zijn beman ningsleden. te weten de eerste officier J. F. Griffith, de eerste radiotelëgrafist J. M. C Kiepe en de boordwerktuigkun dige H. van der Ham. Zelf speldde de minister hierna de onderscheidingen op de uniformen van deze vier mannen. Nadat wethouder mr G. van 't Huil mens het Amsterdamse gemeentebestuur zijn waardering had uitgesproken, het woord aan dr Plesman, die net toen hij zou beginnen, even kwasi-verstoord achterom keek omdat een vertrekkende machine hem het spreken onmogelijk maakte Nadrukkelijk wees dr Plesman er op, dat deze prestatie niet in de scha duw stelt, wat op de oude Amsterdam- Batavia-route is geschied. „Deze vlucht heeft zijn eigen mérites. Voortdurend zijn ■—ie mensen op elk deel van de wereld de weer om hel luchtverkeer gaande houden. De Christchurch-race heeft igetoond, wat het maximum is, dat be reikt kan worden". De heer Plesman vond het prettig, dat ook de 54 emigranten zulke goede herinneringen aan de 'tocht hebben. Hij Stralend van voldoening over het behaalde succes in de lucht- race en van vreugde over i behouden thuiskomst, reisde de K.L.M.-bemanning gisteren per autobus van Schiphol naar feest dat ter ere van de kranige luchtvaartmensen werd aange richt. Voorin: gezagvoerder Han Kooper met zijn echtge note. kwam neg even terug om eik van de be- mannigsleden een souvernir aan te bie den: voor de dames een poederdoos voor de heren een asbak met vliegtuig- Dr ir M H. Damme dankte hierna de bemanning voor het hooghouden var zijn naam en ir Pierre Cuypers, vice- voorzitter van de Kon. Ned. Ver. vooi Luchtvaart, overhandigde de beman ningsleden de legpenning vóór bijzon dere prestaties. Kooper bedankt Gezagvoerder Han Kooper tenslotte, dankte allereerst de Koningin voor dt onderscheidingen en vervolgens de aan wezigen voor „deze overstelpende ont vangst". Hij verzekerde nogmaals, dat aan boord de spanning minder groot geweest dan in ons land en zei het betreuren, dat de naaste concurrent, Hastings, door pech was uitgevallen- Na dank te hebben gebracht aaan alle me dewerkers. droeg hij de machine weei over aan het grondpersoneel op Schuphol Daarna richtte de heer Kooper zich, nog even tot de heer Plesman. Hij had namelijk de cheque meegebracht, maar „ik heb er alvast het nodige afgetrokken, hoor". Wat zijn directeur helemaal niet erg vónd. Hij heeft' het zelf immers gewild. Later werd nog de oorkonde overhan digd van de Mytylstichting. De hand tekening van de minister-president Nieuw-Zeeland sierde dit document Mr. H. Scholte, secretaris in algemene dienst, die de toch had meegemaakt, toonde het dicht beschreven gastenboek, dat een plaatsje zal krijgen in het K.LM-mu- Het feest op Schiphol werd besloten met een ontvangst in een der gebouwen van de luchthaven. De Liftmaster werd intussen in een hanger vertroeteld. Het nummer 21 zal de romp voorlopig blij ven sieren, want er staat zoals men weet een goodwill-vlucht naar Amerika op het programma Water in ketel Trieststoomt nog steeds Proelballons van Italië en Zuid-SIavië, hoe de zaak geregeld moet worden T/'OLGENS DE ZUIDSLAVISCHE AMBASSADEUR te Washington, Po- povic, hebben de „Grote Drie" na hun besprekingen te Londen. Italië en Zuid-Slavië uitgenodigd voor een „Vijfmogendheden-conferentie" over de kwestie-Triest. Noch Italië, noch Zuid-Slavië hebben tot nu toe deze uitnodiging officieel aanvaard. gebied van Triest zullen binnentrekken. Hij wil Triest een vrije stad doen zijn, onder bestuur van een gouverneur, die door de V.N. is benoemd. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, :r nog geen uitnodigingen verzonden zijn, en dat men met Frankrijk, Enge land, Italië en Zuid-Slavië nog van ge dachten wisselt over de aard en omvang an een dergelijke conferentie. Volgens Popovlc zou de beste oplos ing zijn, de stad van Triëst te interna tionaliseren, en de rest van het gebied Zuid-Slavië toe te wijzen, maar om dat Italië hiervan niets weten wil, was Zuid-Slavië bereid, een tijdelijke oplos te aanvaarden, waarbij de stad r Italiaans bestuur kwam en de rest het gebied onder souvereinlteit van Zuid-Slavië. communisten-leider in Triëst, Vidali, heeft laten wet, dat zijn partij zich met alle middelen tegen Zuid-Slavië zal ver- ietten, indien Zuidslavische troepen het Man onder stoomwals, voet afgezet Bij het herstelwerk aan de Leyenbroe- kerwèg te Sittard kwam de arbeider G. uit Gulpen voor de stoomwals te vallen. Hij werd door de wals overreden. Zijn linker voet moest in het ziekenhuis den afgezet. Koreaanse krijgsgevan genen in lanuari naar huis? Dean vertrokken naar Pan Moen Djon Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zullen alle anti communistische Chinese en Noordkore- aanse krijgsgevangenen, die hebben ge weigerd, de communistische „uiteenzet tingen" bij te wonen, op 27 Januari wor den vrijgelaten. Dit is de uiterste datum, tot waarop de neutrale terugzendingscommissie, de ge vangenen kan vasthouden. In Indische kringen verwacht men. dat de communistische vertegenwoordigers nu hun aandaoht zullen concentreren op de Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren. Inmiddels is Arthur Dean, de speciale afgevaardigde voor de V.S. die alle lan den vertegenwoordigt, welke aan de strijd in. Korea hebben deelgenomen, naar Korea vertrokken. Hij zal bespre kingen voeren met Noordkoreaanse en Chinees-communistische afgezanten, over het treffen van voorbereidingen voor de „politieke conferentie" over Korea, waarin het bestand voorziet. Hij deelde mede. dat de Verbondenen zo spoedig mogelijk met de politieke besprekingen over Korea wensen te beginnen. De Poolse en Tsjechoslowaakse afge vaardigde!» zijn vandaag teruggekeerd in de neutrale „repatriëringscommissie". Maandag verlieten zij de commissie, om dat de Indischeb ewakingstroepen wei gerden geweld te gebruiken om de Noord-Koreanen te dwingen voor de communistische vertegenwoordigers te verschijnen. De voorzitter van de neu trale commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaarde, dat de besprekingen morgen worden voortgezet. Indische offi cieren trachten, de Noord-Koreanen over te halen de „uiteenzettingen" aan te Schreiber burgemeester van West-Berlijn De Brits-Guyana „affaire" Lagerhuisdebat draait om het punt of grondwet mocht worden geschorst kabinet, te Londen gearriveerd. Van voren vertoefde hij enige uren op Schip hol. waar hij door de pers onderworpen werd aan een groot aantal vragen. Hier op antwoordde de afgezette premier Ja gan, dat zijn partij geen relaties onder hield met communistische partijen in an dere landen, maar dat de Russen t?ger. de progressieve Volkspartij in Brits- Guyana geen bezwaren hebben. Over Suriname zei Jagan, dat in grondwette lijk opzicht het Nederlandse gebied Brits- Naar verluidt, heeft een vertegen woordiger van de Labourpartij, Jagan opgewacht met een uitnodiging van de Britse socialistische leider, Attlee, voor een exposé in het Lagerhuis. Het Caraïbische socialistische congres had voor vandaag een openbare protest- bijeenkomst georganiseerd. De Britse Labour (oppositie! partij heeft inmiddels in het Lagerhuis een amendement ingediend, waarin zü zegt, er niet van overtuigd te zijn, dat de re gering gerechtigd was de grondwet van Brits-Guyana te schorsen. Het amendement werd ingediend op een motie van de regering, waarin de regeringspolitiek. inzake Brits-Guyana, wordt goedgekeurd. Vandaag begint het Aanvaring op de Noordzee Belgisch vissers scheepje gezonken (Van een onzer verslaggevers) Zeven Belgische vissers hebben gister middag op de Noordzee het benauwdste uur van hun leven doorgemaakt, toen I hun 135 ton metend vaartuig door Grieks schip werd overvaren, 's Middags Dr Walter Schreiber. Christen-Demo om kwart voor twee is hun scheepje is vanmorgen door het Westber- Hoop op Zegen, afkomstig uit Ostende. door de Griekse vrachtvaarder Virios Hellas in de midscheeps aangevaren binen 20 minuten gezonken. Alle zeven leden de bemanning wisten vrij lijnse stadsparlement met 62 tegen 57 stemmen gekozen tot opvolger van de onlangs overleden burgemeester, dr Ernst Reuter. Hij versloeg de sociaal-democratische candidaat, dr Otto Suhr. Schreiber was vice-burgemeester on-;Pas °P het laatste ogenblik vastklampen der Reuter. Suhr is voorzitter van hetlaan de verschansing, maar terwij zij parlement. 'hulpeloos tussen hemel aan aarde hin- gen, stak niemand van de Grieken een hand uit om hen binnen te halen. Een van de Belgische vissers, die zag dat 1 kameraden in nood verkeerden, heeft de reddende hand toegestoken De 57-jarige mèvr. V. d. V?n uit de Gisteravond zijn ze met de Griekse rij- boot in dé Merwehaven te Rotterdam aangekomen. Vrouw viel uit auto en overleed Gagelstraat te Eindhoven is uit dënde auto gevallen, toen zij trachtte het portier beter te sluiten. Zij overleed een half uur later aan haar verwondingen. De wagen werd bestuurd door de man van het slachtoffer. Het echtpaar heeft acht kinderen. longeman in Velp door stroom gedood De 18-jarige leerling-radiomonteur D. uit Velp is Woensdag in de winkel van zijn patroon aan de Havelaarstraat in Velp door electrische stroom getroffen en gedood. Hij was bezig van een radiotoestel. Schouten groot-officier Oranje-Nassau Tijdens de herdenking, die hedenmid dag in de koffiekamer van de Tweede Kamer plaats had ter gelegenheid van het feit, dat dr J. Schouten 35 jaar lid was van de Tweede Kamer, deelde minister president dr W. Drees hem zijn bevorde ring tot groot-officier in de Orde Oranje-Nassau mede. De president de Kamer, dr L. G. Kortenhorst, hield een zeer waarderende rede. De Labourpartij besloot tot indiening van het betreffende amendement, langdurig onderhoud, achter gesloten deuren tussen de afgezette premier Brits-Guyana. dr Jagan, en de voorzitter van de vooruitstrevende Volkspartij al daar, Burnham, met het „schaduw-kabi- net" van de Labourpartij. Lekhaven bij botsing zwaar beschadigd Weer een Ned. schip aan de grond in Zweden Het Nederlandse vrachtschip Lekhaven (5417 ton) is gisteren in de baai van Santos (Brazilië) in dichte mist in aanvaring ge komen met het 4834 ton metende Duitse vrachtschip Max Bornhofen. Beide schepen liepen zware schade op en moesten naar de kade worden gesleept. De boeg van de Lekhaven werd open gescheurd. Van het Duitse schip werden de stuurinrichting en het roer vernield, alsmede de onderkomens van de beman ning. De botsing had plaats toen de Lek haven de haven binnenvoer, terwijl de Max Bornhofen naar zijn ligplaats manoeuvreerde. De Lekhaven is geladen met cement en stukgoederen. Het schip werd vorig jaar in de vaart gebracht. Het is eigendom van de N.V. Gebroeders Van Uden's Scheepvaart- en 'Agentuurmaat schappij te Rotterdam. Het m.s. Schokland, dat dezer dagen bij Kungsoer in de Zweedse rivier Arboga aan de grond liep, heeft gisteren zonder averij zijn reis voortgezet. Een uur na het vertrek liep een ander Nederlands schip in deze rivier aan de grond. Het is het m.s. Hoe Vinces (349 b.r.t.) van de heer J. Bosma uit Gronin gen. Het schip zou te zwaar zijn geladen om het kanaal, dat slechts tien meter dier) is, te kunnen bevaren. Aan boord van het Nederlandse schip hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. De Lekhaven zal in San tos worden gerepareerd. Het schip heeft een gat van acht meter in de romp. Twee bejaarden door kolendamp gestikt Dè T7-jarige heer G. Westveen en zij 75-jarige zuster J. Westveen te Rijnsburg zijn om het leven gekomen, doordat de kachel In dè kamer kolendamp heeft ont wikkeld. Gisteravond wilde een inwoonster van Rijnsburg mej. Westveen meenemen naar een vergadering, maar zij kreeg op haar bellen geen gehoor. Omwonenden telden, dat het licht in de kamer vanaf de vorige avond had gebrand. De politie werd gewaarschuwd, en deze vond de lichamen van de heer en mej. Westveen in de kamer; de levensgeesten waren toen al geweken. Prinses Margriet kreeg derde prijs voor haar tuintje Prinses Margriet heeft de keuring van de school- en Werktuinen in Baarn een derde prijs ontvangen. Van de 300 tuintjes die werden gekeurd, zijn er 75 met een prijs bekroond. Ir G. M. Leeuwenberg te Utrecht (KVP) is benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van: Utercht, in de vacature van wijlen dei heer J. H. van der Wurf. IN EEN prospectus van de Simplex Ma chine- en Rijwielfabrieken, dat de uit gifte van ƒ11: mülioen 4'twintigjarige obligaties a 100*2 begeleidt, wordt mee gedeeld, dat de opbrengst mede zal die nen om de in de rijwielindustrie hoe lan ger hoe meer voorkomende verkoop op termijn te financieren. Men mag wel aannemen, dat dit ver schijnsel zich niet alleen bij de rijwiel industrie gewone fietsen en met name bromfietsen voordoet, maar dat het afbetalingssysteem ook in ons land meer en meer inburgert en de omzetten in de detailhandel voor een toenemend percen tage op dit systeem zijn gebaseerd. Het verschijnsel als zodanig is niet nieuw, want reeds een eeuw geleden wa ren er in Amsterdam bankjes, die zich met de financiering van gekochte goede ren belastten en die om de voorwaarden, waarop ze dit deden, in een slechte reuk stonden. In 1930 bracht een wet in ons land een regeling van de overeenkomst van koop en verkoop, die aan heel wat beunhazerij een einde maakte en sedertdien heeft men ook te onzent de ontwikkeling gezien van enige financieringsmaatschappijen, die dit bedrijf op een gezonde basis uitoefenen. 70ALS bekend is, heeft het afbetalings- systeem in de Verenigde Staten een grote vlucht genomen. De omvang van de daarbij betrokken credieten worden thans op 25 a 30 milliard dollar geraamd, of 10 van het nationale inkomen der be volking. Wanneer men nier en ginds voor een economische terugslag in Ame rika vreest, houdt dit vooral voor een deel met de snelle groei van het afbeta lingssysteem verband. Immers, als er een economische terug slag komt, verminderen met alleen cie verkopen van goederen en artikelen, maar kunnen ook vroegere kopers vast komen te zitten en zullen ze hun contrac ten moeten laten annuleren, hetgeen dan in bepaalde gevallen met teruggeven van de gekochte goederen gepaard zal gaan. Ook in Amerika kent het afbetalings systeem voor- en tegenstanders, rnaar men krijgt niet de indruk, dat de huur kopen een ernstige bedreiging vormen voor de Amerikaanse economie. In pro centen van nationale inkomen is de om vang ook niet groter dan bijvoorbeeld in 1939, waarbij dan nog in acht dient te worden genomen, dat de noodzakelijke kosten van levensonderhoud niet in de zelfde mate zijn gestegen als het inkomen, dat thans 330 bedraagt van het vóór oorlogse peil. De gemiddelde Amerikaan heeft dus relatief een groter deel van zijn inkomen beschikbaar voor aanschaffingen. Volgens de officiële cijfers is het bedrag aan liquide middelen, waarover de gemiddel de Amerikaan beschikt, thans drie-en- een-half maal zo groot als vóór de ooriog en heeft de helft der bevolking in het ge heel geen financiële schuld. TN ONS land zijn we nog niet zo ver, Adat betrouwbaar statistisch materiaal voorhanden is. We kunnen alleen consta teren, dat het huurkoopsysteem de laatste jaren te onzent groter omvang heeft aan genomen. De vraag kan worden gesteld, of men uit een sociaal oogpunt dit steisel behoort te veroordelen. In de eerste plaats dient dan te worden opgemerkt, dat, blijkens de mededelingen van de betrokken finan cieringsinstituten, de verleende credie ten voor een goed deel betrekking hebben op bedrijfsapparaten, die door kleine en middengrote bedrijven worden aange schaft om de rentabiliteit te verhogen. Dit is al evenmin te veroordelen als het nemen van hypotheek en het uitgeven van leningen door grote ondernemingen om bedrijfsactiva te kunnen kopen. Aan koop van een machine door een klein be drijf, dat daardoor handkracht uitspaart, is immers tót op zekere hoogte een voor uitbetaling van wat anders in de vorm van loon maandelijks moet worden uit gekeerd. Wanneer verder wordt bedacht, dat de prijzen van allerlei voor het be drijf nuttige apparaten aanzienlijk zijn gestegen, kan er geen bezwaar tegen zijn, dat men deze door de verkoper of door een bankinstelling laat financieren, wan neer kan worden becijferd, dat producti viteit en rentabiliteit der onderneming er door worden vergroot. (Voor vervolg zie paoina 2). Vier landgenoten zijn in Stalino gebleven Zeven van de 33 Nederlandse oud-krijgs gevangenen, die Dinsdag uit Rusland zijn iggekeerd, en^ thans in het kamp te Dr Jagan (rechts), de afgezette premier van Brits-Guyana, die be schuldigd werd van communistische sympathieën, vertoefde gisteren, op doorreis naar Londen, enige tijd op Schiphol. Links de afgezette minister van Onderwijs van Brits-Guyana. DAT de muren van een huis aan de Arnhemseweg 209 in Apeldoorn door kort sluiting onder stroom kwam te staan en drie uur nodig had om het huis stroomvrij te maken. DAT door een verbetering van de nood- leiding de inwoners van Zierikzee weer de hele dag leidingwater kunnen betrek ken en niet slechts enkele uren per dag, zoals totdusver. DAT ged. staten van N.-Brabant voor stellen f 100.000 uit te trekken voor de aanleg van een verkeersbrug over de Maas tussen Oeffeit en Gennep. DAT de commissaris der Koningin mr J. Cramer gisteren het kinderpaviljoen van het Wilhelmlnaziekenhuis in Assén opénde. DAT het bejaarde echtpaar Deuss de man vierde onderweg zijn 70ste ver jaardag zijn voetreis van Zeist naar Rome gisteren heeft volbracht en de, tocht ruim drie maanden heeft geduurd. DAT as Zondag een groep Engelse officieren te Den Bosch de gesneuvelden van de Welsh Division zal herdenken. DAT men in het land van Vollenhove begonnen is met de inpoldering van 730 ha land ten Westen van het dorp Wetering. DAT te Paterswolde, 79 jaar oud, ls overleden mevr. Bahler—Boerma. die al daar het eerste dorpshuis in ons land op richtte. DAT een wetsontwerp is ingediend, om het beheer en onderhoud van het zijka naal A van het Noordzeekanaal door het rijk te laten overdragen aan de gemeente Beverwijk. DAT de DRU-fabriek voor huishoud- pannèn e.d. te Ulft (Achterhoek) volgend jaar 200 jaar béstaat en thans 1350 werk nemers telt. DAT de Ned. expeditie, die op 4 Juni er auto uit A'dam naar Angola vertrok urn zeldzame dieren en vogels te vangen, dezer dagen in Leopoldstad in de Belgi sche Congo is gearriveerd. DAT de 23-jarige Apeldoornse mon teur P. H. H., die na de ,dood van zijn ouders als voogd over twee andere kin deren uit het gezin was aangesteld, we gens diefstal van een auto tot een jaar jeugd-gevangenis werd veroordeeld DAT burgemeester Matser Zaterdag 31 October te Arnhem het geheel gecon strueerde Willemsplein en het Nieuwe Plein zal openen. DAT Zaterdag te Arnhem het 25-jarig bestaan wordt gevierd'van de accumula- torenfabriek Komeet te Dieren. DAT de jaarvergadering van de vak groep trampersoneel van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel op 19 Nov. in Utrecht wordt gehouden. DAT het echtpaar P. van EschDe Kok te Helvoirt (N.-Br.) op 25 October zijn 60-jarige bruiloft viert. DAT 40 diefstallen blijken te zijn ge pleegd door de 40-jarige poelier H. J. H. en de 35-jarige koopman A. G. L. v. d. P. uit Arnhem, die wegens diefstal van ta pijten ter waarde van ƒ3000 in Maastricht zyn gearresteerd. Friédland in West-Duitsland verblijven, hebben besloten, voorlopig niet naai Nederland terug te gaan. Zij hebben vrij- el allen bij de S.S. gediend. Volgens de terugkerenden heeft de regeringscommissie hun meegedeeld, dat degenen, die na hun 21ste levensjaar bij het Duitse leger dienst hebben genomen, j vooreerst als statenlozen zullen worden l behandeld. Het wordt aan hen overgelaten of zij naar Nederland willen reizen. Zij kunnen naar alle waarschijnlijkheid op een gerechtelijk onderzoek rekenen. Degenen, die in het Duitse leger dienst hebben genomen, voordat zij meerderjarig 'waren, zullen daarvoor niet verantwoor delijk worden gesteld en waarschijnlijk weer als Nederlandse staatsburger wor den erkend, zeiden de oud-krijgsgevan- Twee Nederlandse gevangenen, die oorspronkelijk ook gerepatrieerd zouden worden, hadden volgens de teruggevoerde gevangenen verzocht in de Sowjet-Unie te mogen blijven, omdat zij daar beter kon den leven dan in Nederland. De teruggekeerde Nederlandse krijgs gevangene Kees van Keulen heeft om asyl in Oost-Duitsland verzocht. Hij was Dins dag reeds in Oost-Berlijn achtergebleven. De Nederlanders deelden mede, dat zes Belgen en vier Nederlanders te Stalino zijn achtergebleven. De vier Nederlanders zijn: Bras, Dik. uit Amsterdam; Koten, Anton, van Texel; Derix, Arnold, uit Heer en Franken, Joep, laatst bekende adres Aken (Duitsland). Onder de Nederlandse gerepatrieerden bevond zich Peter Kooymans, die tijdens de Duitse bezetting van Nederland direc teur-generaal van de Nederlandse politie is geweest. Hij deelde aan een verslaggever mee, dat hij alvorens naar zijn vrouw en acht kinderen in Nederland terug te keren, enige tijd in Duitsland zou blijven om een geneeskundige behandeling te onder gaan. Blijkens mededelingen van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Deni Haag luiden de namen van de terug kerenden: Hans van der Kuyl en Peter Mertens uit Den Haag; Hendrik Jongman uit Leiden; Willem Popyus te Hilversum (55 jaar); Reinder Reumerman te Utrecht; Cornelis Sint Maartensdijk te Rotterdam; Cornelis Jacobs te Amsterdam; Johannes de Groot te Haarlem; Hans de Blaauw te Amsterdam; Charles Wagner te Haarlem; Albert Middelhof te Tilburg; Johannes Koelman te Haarlem; Heinrich Mauel te Ede; Johannes Staartjes te Haarlem; Bernard Idink te Venlo; Adriaan Kok te Toensbroek; Henk Lucassen te Rotter dam (oud 39 jaar); Petrus Kooymans te Nijmegen; Jacob van Ojik te Enschede; Johannes Mosterd te Rotterdam; Lam- bertus Linthorst te Twello; Gerard Mui- Amsterdam; Dammes de Neef te Rotterdam; Severien Hamer te Arnhem; Johan Kuppen te Kleef (Nordrhein-West- falen); Jan Ilcken te Beekbergen; Lam- bertus Jansen te Amsterdam; Willem Klaassen te Enschede; Arend Boer te IJmuiden; Theodoor Ketels te Elsloo; Frans de Zomer te Rotterdam; Anne Westra te Anjum (Fr.) en Bernhard Ml- chels te Rotterdam. Deze laatste wordt onder voorbehoud gegeven, aangezien op het departement ook de naam bekend is van Ern6t Micheell uit Borken (Duits land), die ook bedoeld kan zijn. Aanhoudend ruslig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt Droog weer met plaatselijke opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige Ooste- 'b lijke tot Zuidoostelijke wind. In het algemeen iets lagere tem peraturen 's nachts, met in het Noordoosten van het land een kleine kans op lichte nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om tien uur)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1