JÜcuiuc GTourant Tijdbom onder kabinet? schort op tot piligheidsraad over Triëst l>or Russische ambassade vond ware veldslag plaats de besprekingen 2 November te Rome Hereniging der twee zones en handhaving E.D.G. DE Atjeh Vijf en dertig Nederlanders terug uit Rusland Wist U fcNSDAG 21 OCTOBER 1953 ■JREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. I Postrekening: 58936. ■JONNEMENTEN: 6,per kwartaal; n 2,— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste Jaargang No I Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelcen .Staatoasttclj h qfiebhvea mgn bert ia tegljenspoet* De operateurs van een „abces" VOORSTEL van Columbia en Griekenland heeft de Veiligheids raad het debat over de kwestie-Triest uitgesteld tot 2 November a.s. rad wil Amerika, Engeland en Frankrijk nog gelegenheid geven, egeling voor het omstreden gebied aan de Adriatische Zee te vin- Het was de Rus Wisjinsky, die zich fel tegen het Columbiaanse tel verzette. Zoals men weet, had deze Rus de Raad verzocht^ een erse gouverneur voor Triëst te benoemen en het gebied onder toe van de Verenigde Naties te plaatsen. De huidige toestand zou een ddellijk optreden van de Raad vereisen. Vooral de Zuidslavische ementen, om troepen naar zone A te sturen, als de Italianen er ten binnenmarcheren, achtte hij een ernstige bedreiging voor de flngelse afgevaardigde, Sir Gladwyn I verklaarde, dat er thans geen en- eden meer bestaat om te veronder- i, dat de Raad het over een te be- n gouverneur eens kan worden, t Lagerhuis moest minister Eden •en, dat het BritsAmerikaanse t, om de zone A van Triëst aan te geven, wel een drastische stap eweest. Zij was echter genomen om te voorkomen. Hij vergeleek het t met 'het „opensnijden van een I dat bezig was, de betrekkingen tus- pidslavië en Italië te vergiftigen". werden gisteren verscheidene Jnstraties voor Triëst gehouden, en politie raakten slaags voor ie ambassade. De politie moest ikmaken van gummiknuppels en de antwoordden met stokken. Er [zoveel politiejeeps en vrachtwagens «restanten door de wijk, waarin de lche ambassade gelegen ls, dat het ier ontwricht werd. jssen staan langs de 145 km lange anseZuidslavische grens, drie Ita- ie en drie Zuidslavische divisies bver elkaar. De drie Italiaanse es zijn in de afgelopen dagen nog ferkt door afdelingen van het regi- J keurtroepen der Alpenjagers, zijn terugkeer in Washington ver- Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, dat thans i bereidingen worden getroffen voor evacuatie der Britse en Amerikaanse troepen uit Triëst. Amerika en Engeland denken er niet aan, van hun besluit hun strijdkrachten uit de zone A terug trekken en die zone aan de Italianen er te dragen, terug te komen. Dulles es op de mogelijkheid van een „vijf- mogendheden-bespreking" over Triëst tussen Amerika, Engeland, Frankrijk, Zuidslavië en Italië. Vermelden wij nog, dat het geestelijk hoofd van de anderhalf millioen Moham medanen in Zuidslavië heeft verklaard, dat de „heilige oorlog" zal worden uitge roepen als Italiaanse soldaten pogen een voet te zetten op het grondgebied van Tito. De Veiligheidsraad Israël beklaagt zich over Jordanië Amerika trekt hulp aan Israël in De regering van Israel heeft, op haar beurt, gisteren formeel een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend tegen be weerde schendingen van de bestands overeenkomst door Arabische landen. Jordanië wordt beschuldigd van aan vallen, die gewapende strijdkrachten op Israëlische burgers hebben gepleegd. Het zijn, aldus de klacht van Israel, juist de Arabische staten, die de veilig heid in het Nabije-Oosten ondermijnen. Inmiddels heeft in de Veiligheidsraad de Britse vertegenwoordiger, Sir Glad wyn Jebb, verklaard, dat de jongste incidenten te Qibyah een ernstige be dreiging voor de vrede vormen, legde er de nadruk op, dat zowel Jor daanse als Israëlische troepen zich langs de demarcatielijn hebben sa getrokken. Foster Dulles heeft meegedeeld, dat Amerika thans de hulpverlening Israel heeft stopgezet, omdat Israel, danks het verbod van de V.N.-com sie, is voortgegaan met het werk een project, dat van invloed is op de loop van enige Jordaanse rivieren. Het bedrag dat voor de Arabische landen Israel tezamen was uitgetrokken, be droeg ongeveer 100 milioen dollar. Eén zwaar gewonde joederentrein botste op locomotief [Twee hoofdsporen bij Tilburg versperd goederentrein uit Den Bosch is icht bij Tilburg op do locomotief lege kolentrein gereden. De leer- ïachinist van de aanrijdende trein shock en de machinist van de Breden trein werd zwaar gewond, zijn in een ziekenhuis te Tilburg beide treinen ontspoorde een aan- •agens. De hoofdsporen tussen Til- Oisterwijk (lijn naar Boxtel) irsperd. Hier reden vanmorgen |bussen ter vervanging van de het goederenemplacement in de on lelijke nabijheid van het station vannacht een goederentrein met sche locomotief, die uit de rich- Roosendaal was gekomen. Hierop ind zich de machinist H. van der Kist {Eindhoven. Met vrij grote snelheid goederentrein, die uit de richting Bosch kwam, op deze stilstaande lerentrein gereden. beide treinen werden in totaal wagons versplinterd, terwijl een aantal werd ontzet. Alle sporen n versperd. In de loop van de mid- hoopte men de sporen weer vrij te transport van zestien paar- werden er twee gedood, i onderzoek naar de oorzaak is nog Sibajak dankte vuurschip ,ioei-oefening met een beleefdheidsbezoek i de Sibajak van de Kon. Rotter- insche Lloyd, met ongeveer 650 eml- linten op weg van Rotterdam naar r York, op circa 45 mijl afstand van Amerikaanse haven was eékomen, 'floot de gezagvoerder, kapitein F. de Inge. nog eens in volle lening „man over boord" te laten uit- mistig —"■'igatie bijzonder grote diensten had kist bier, sigaren, sigaretten t Lloyd-souvenirs werden in de red- igsboot geladen en met krachtige sla- het vuurschip. )e ontvangst op de Nantucket, die manning van 12 koppen onder leiding kapitein bleek te tellen, *r dan geestdriftig. ederlaag voor Laniel de Franse Nationale Vergadering eft premier Laniel een nederlaag ge- n, althans een morele nederlaag, bij behandeling van de kwestie-Indo- ...ia. Ondanks zijn verklaring, dat de aci gering in het huidige stadium iderhandelingen met Vietnam rlenen van onafhankelijkheid beginnen weinig gunstig tegenover een debat er dit onderwerp staat, sprak elke afge l^gAardigde, van de uiterste rechtervleugel de communisten toe. er zich over uit debat toch op Vrijdag a.s. te laten 2 (ginnen. Er schuilt in deze situatie een gevaar >or het kabinet, daar het mogelijk Is, a' it de (katholieke) MRP en de radicalen ch tijdens dit debat tegen de regering illen keren. In Parijs zijn berichten ontvangen, dat m|et Franse offensief in Indo-China tot ei üstand zou zijn gekomen. Deze berich- worden echter door het ministerie oor de Verbonden Staten ontkend. Op de paardenmarkt in Zuidlaren demonstreerde de merrie Marianne dat ook een paard goede tafelmanieren kan hebben. Oplichter vluchtte voor slachtoffer „Bemiddelaar bij verhuur van kamers" De Amsterdamse recherche zoekt een „oude bekende", de 39-jarige W. V., die zich aan vier bekende (maar vermoede- veel meer) gevallen van oplich- hebben schuldig gemaakt als tus senpersoon bij het werven van kamer huurders. Maandag is de man nog voor :ijn slachtoffers gevlucht uit het girokantoor waarheen zij hem was ge- Zijn gebruikelijke tactiek is, „namens is bureau" een te huur aangeboden ka- ier te komen bespreken voor een Ameri kaanse piloot, die drie maanden in Am sterdam komt doorbrengen. Bij wijze van •uitbetaling schrijft hij dan een (on gedekte) cheque uit, bijvoorbeeld voor ƒ600 en verlangt in ruil 25 als vooruit betaling op de 55 wegens „inschrijfkos- provisie. De resterende ƒ30 be looft hij te komen incasseren, nadat zijn igen cheque voor ƒ600 door de klant zal zijn verzilverd. i de slachtoffers won voor alle zekerheid informaties in via het telefoon nummer vermeld op de kwitantie die zij voor haar 25 had ontvangen. Het ningbureau in kwestie noemde V., met wie hij een tijdlang had samengewerkt, een oplichter. De vrouw snelde naar het girokantoor om te voorkomen, dat de cheques, die zij V. had gegeven, den gehonoreerd. Zij trof V. aan, terwijl hij op de uitbetaling zat te wachten. Hij verdween onmiddellijk toen hij haar zag. Breuk in de partij van Jagan Gematigde aanhangers van de Progres sieve Volkspartij in Brits-Guyana, hebben gisteren de extremistische vleugel der partij, die geleid wordt door Jagan, een ultimatum gesteld. Zij willen, dat de algemene raad van de partij onmiddellijk bijeenkomt. Het ultimatum werd gesteld, kort nadat Jagan die zoals men weet, van Guyana een communistische staat wilde maken naar Londen was vertrokken. Jagan wil in Londen een onderhoud hebben Britse minister van Koloniën, Lyttelton. Hij heeft echter niet veel hoop, dat hij zal worden ontvangen. Daarna zal hij zich tot de Labour-oppositie wenden. Mocht dit niet baten, dan zal hij India (het land waar hij oorspronkelijk vandaan komt) vragen, of dit land de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig wil maken. Dr Jagan, de afgezette premier van Guyana, met het K.L.M. lijnvliegtuig uit Paramaribo op weg naar Nederland, moest gisteren boven Nederlands grond gebied, op aanwijzing van de verkeers toren van Schiphol, teruggaan naar Frankfurt. Een landing van het toestel op Schiphol in de heersende mist, achtte men te riskant. Vandaag werd de reis naar Amsterdam voortgezet, waar hij streeks half 12 verwacht werd. Zijn dere reis naar Londen is geboekt op het K.L.M.-lijntoestel, dat vanmiddag om 14.55 van Schiphol naar Londen zou vertrek- Westduits menu Adenauer wil de Russen straks toch een veiligheidspact aanbieden WESTDUITSE BONDSKANSELIER, dr Konrad Adenauer, heeft gisteren, toen hij zijn nieuwe regering aan de Bondsdag voorstelde, in een regeringsverklaring gezegd, dat indien de Sowjet-Unie vrede wenst, haar waarborgen van veiligheid kunnen worden aangeboden, op basis van de Europese Verdedigingsgemeenschap. Hij bevestigde nogmaals, dat West- Sinds 1 September Diphteritis eist in Dordt 6 doden Kleuterscholen gesloten Sinds het begin van deze maand is het aantal gevallen van diphteritis in Dordrecht plotseling sterk opgelopen. Er zijn thans 28 leden van 22 gezinnen door deze ziekte aangetast. Sinds 1 Sep tember zijn in Dordrecht zes kinderen overleden, van wie de oudste juist negen jaar was In overleg met de rijksinspectie voor de volksgezondheid is besloten, een R K. lagere school, een gemeentelijke kleuterschool en een Christelijke kleu terklas te sluiten, omdat men onder de leerlingen bacillendragers had aange troffen. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst volgt de toestand van doch is nog niet van oor deel, dat sprake is van een epidemie, die buitengewone maatregelen zou ver eisen. Op de inwoners van Dordrecht is een beroep gedaan om hun kinderen te laten inenten. Griekse oceaanreus naar New York Het nieuwe, 23.000 ton metende, Griekse passagiersschip, de Olympia, is gister avond voor haar maidenreis vertrokken naar New York, via Cobh (Ierland) Halifax (Canada). Het schip had de vlag avn Liberia in top, omdat de Griekse wet het varen onder Griekse vlag verbiedt, wanneer het schip geheel of gedeeltelijk met buitenlands kapitaal gebouwd bouw van de Olympia is gedeeltelijk met Amerikaans kapitaal gefinancierd. Ge hoopt wordt, dat de wet gewijzigd zal worden, opdat het schip onder eigen vlag kan varen. Het schip kan 1150 passagiers in de toerirstenklasse en 135 in de eerste Duitsland bereid is samen te werken een dergelijk verdedigingsstelsel. Een dusdanige gemeenschap kan de basis zijn van een beperking der bewapening, zo als door Eisenhower is voorgesteld, aldus de bondskanselier. De buitenlandse politiek van de nieu we Westduitse regering zal gebaseerd zijn op drie grondbeginselen, namelijk 1. Herstel van de onafhankelijkheid; 2. hereniging van het land, en 3. deelneming aan de Europese ge meenschap en de eenwording van een vrij Europa- Adenauer zeide er vast van overtuigd te zijn, dat het E.D.G.-verdrag in de ko mende maanden zal worden bekrachtigd De Westduitsers willen, aldus Ade nauer, de hoop niet opgeven, dat de Rus sen zich bereid zullen ton ogendheden-conferentie" over vrije Brkiezingen in geheel Duitsland status van één Duitse regering te spre- Adenauer zeide nogmaals, dat de Oder- Neisse-grens onaanvaardbaar is, maai dat de desbetreffende problemen met vreedzame middelen dienen te worden opgelost. De Frans-Duitse besprekingen over 1 Saargebied zullen spoedig aanvangen. Op 81-jarige leeftijd is t Loon, die o.m. het standbeeld Koningin Wilhelmina in Paramaribo vaardigde. Brand laten stichten 1 tot 2 jaar geëist Wegens uitlokking van brandstichting ip drie vlasmijten te Horn (L.) is 1 de Roermondse rechtbank resp. 2, 1 1 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 23-jarige procuratiehouder PG, de 39-jarige vlasbewerker P. L en de 37- jarige veehandelaar P. Pallen u;t Horn. Zij hadden de brand voor f3U0 laten stichten door C. uit Roggel, die onlangs tot 1% jaar is veroordeeld. Prins Bernhard, die gisteren de Zuidlaarder paardenmarkt be zocht, had grote belangstelling voor de aangevoerde viervoeters Churchill in het Lagerhuis: „Ik zou de deur wel heel wijd openen In het Britse Lagerhuis werd Churchill gevraagd, wat er nu feitelijk is van de vele krantenberichten als hij voornemens zijn, persoonlijk een naar Moskou te maken voor een contact met Malenkof, teneinde de internationale spanning te verminderen. Hierop woordde Churchill: „Ik zou de deu; heel wijd openzetten, indien ik probeerde elk krantenbericht te bevestigen of tegen te spreken". Niemand werd daar dus veel wijzer van, maar toch waren de ministers op de reeeringsbank opgelucht, dat de Britse premier zich niet op een dergelijke plan, om naar Moskou te vliegen, heeft vastgelegd. Velen zijn namelijk deel. dat een mislukkig van zo'i rampzalige invloed zou hebben op de Britse premier, waaruit m( deren, dat het Kremlin tegenover de opvattingen kan conclu- crltisch Churchill Acht jaar na de oorlog Twee leden van de groep zouden echter in Berlijn zijn achtergebleven VIJF EN DERTIG Nederlandse krijgsgevangenen zijn gisteren uit de Sowjet-Unie te Berlijn aangekomen. Het transport werd op het Oost- berlijnse station Koepenick door ambtenaren van het Nederlandse con sulaat te Berlijn overgenomen. De Nederlanders werden onmiddellijk door- gezonden naar een kamp in Friedland bij Goettingen (Neder-Saksen), waar zjj door een Nederlandse repatriëringscommissie zouden worden geregistreerd. Het tolhek bij Warmond, obstakel voor alle verkeer en toerisme doch bron van inkomsten voor de eigenaar, gaat nu toch binnenkort ver dwijnen. DAT op 26 October weer twee leden van de Ned. luchtmacht met de Nieuw Amsterdam uit Amerika terugkeren en op 14 November twee man naar de Ame rikaanse zone van Duitsland vertrekken voor een opleiding. DAT in Middelburg de D.U.W.-arbel- der W. A. N. uit Helmond is gearresteerd wegens diefstal van een portefeuille met f 75 van zijn collega W. uit Den Bosch. DAT Prins Bernhard op de landbouw- beurs te Zuidlaren het naambord heeft onthuld van een tent die Prins Bernhard- tent is genoemd, omdat de Prins het be schermheerschap van de beurs heeft aanvaard. DAT de 16-j. C. F. F. uit Alkmaar, die door een rechercheur naar het opvoe dingsgesticht Valkenheide te Maarsber- gen werd overgebracht, op het Utrecht se station ontsnapte, maar reeds spoedig werd gegrepen, nadat hij inmiddels al een fiets had gestolen. DAT wegens een inbraak in een juwe lierszaak te Driebergen voor de Utrecht rechtbank tegen de 30-j. P. G. B., de 31 -j. G. C. M. G. en zekere J. A. N. uit A'dam (van wie de eerste twee al resp. en 12 maal zijn veroordeeld) resp. 2 te. ii en 2 jaar is geëist. DAT de Maastrichtse rattenvanger J. Olischlager binnen een week met een zelf gemaakt „wondermiddel' het Franse stadje Argenteuil heeft gezuiverd van ongeveer 10.000 ratten. DAT tegen de 29-j. D. J. S. wegens een inbraak in een souvenirwinkel te Vo- lendam voor de A'damse rechtbank 12 mnd., waarvan 5 voorw„ is geëist en een verzoek om verdachte vrij te laten, daar hij op 1 Nov. een goede baan kan krijgen, werd afgewezen. DAT de Mij voor Diergeneeskunde Vrijdag en Zaterdag tè Utrecht haar 99ste jaarcongres houdt. DAT meer dan 1000 inzendingen vac bakkers vandaag en morgen zijn te be zichtigen op de nationale bakkersten toonstelling in Zwolle. DAT de 37-j. mej. Henriette Arkema uit Ermelo sinds gisteren wordt vermist. DAT de Engelse publicist Mason Stut- tard in Haarlem is aangekomen ter voorbereiding van het 39ste wereldcon gres van esperantisten (in Juli en Aug. 1954 te Haarlem). DAT alle 500 pachterswoningen in de Wieringermeer die tijdens de oorlog door 3t water werden verwoest waarschijn- ik met Kerstmis zullen zijn herbouwd. DAT dr J. H. vah Heek te 's-Heeren- berg, directeur van het Rijksmuseum Twenthe. t.g.v. zijn 80ste verjaardag het (-burgerschap van de gemeente Bergh heelt ontvangen. DAT tegen een bewoner van het ZuJ- dereind te 's-Graveland proces-verbaal is opgemaakt omdat hij een vechtende hond met een zeis heeft geslagen, zodat het dier moest worden afgemaakt. DAT het aantal inwoners van Heem stede tot 25.000 is gestegen door de ge boorte van Frijke Veenstra. en de ge meente een spaarbankboekje met f 100 schonk. Twee van de 35 Nederlanders zouden in West-Berlijn zijn achtergebleven. Hun amen zijn opgegeven als Von der Kloster it Rotterdam en Kees van Keilen. De volledige lijst van de namen der Nederlandse krijgsgevangenen luidt vol gens het Duitse persbureau D.P.A.: Van den Kuyl, Hans; Mertens, Peter; Itcken, Jan; Westra, Anne, allen uit D e n Jungmann, Hendrik, Leiden; Popajus, Wilm, Hilversum (oudste van het transport, 60 jaar oud); Reumerman, Reinder, Utrecht; Sint Maartensdijk. Cor- lius, Rotterdam; Jacobs. Cornelius, Amsterdam; De Grodt. Johannes. Breda; De Blauw, Hans, Amsterdam; Wagner, Charles. Haarlem; Middelhof, Albert. Til burg; Koelman, Johann, Haarlem; Mauel, Henrich, Ede; Staardjes, Jons. Amster dam; Idink, Bernhard, Venlo; Kok, Adrian. Hunsbroeck; Lucassen, Henk, Nijmegen (jongste van het transport, 26 jaar oud); Kooymans. Peter, Nijmegen; Van Dijk, Jacob, Enschede; Mosterd, Johannes. Rotterdam; Lindhorst, Lamber- Twello; Muelder, Gerhard. Amster dam; De Neef, Dammes, Rotterdam; Hamer, Severin, Arnhem; Kueppen. Johann, Cleve (Nordrhein-Westfalen); Janssen, Lambertus, Amsterdam; Claas- Willem, Enschede; Boer, Arend, IJmulden; Ketels, Theodor, Sittard; De Zomer, Franz, Rotterdam; Michel, Bern hard, Rheine Westfalen; Von der Kloster, Rotterdam, is in West-Berlijn gebli In Den Haag kon men ons omtrent de juistheid van deze namen nog geen mede delingen verstrekken. De Nederlanders deelden mee, dat zij t het repatriëringskamp Tsjertakof, ongeveer 388 km ten Noordoosten van Moskou, kwamen. In dit kamp zaten nog vele buitenlanders, onder wie zeker twee Amerikanen, vertelden zij. Majoor E. Engberts van de Nederland militaire missie te Berlijn zou d< groep vergezellen op de rest van de reJ Nederland. ex-gevangenen, deels leden van d< voormalige Duitse S.S., zagen er gezond uit. Het is nog niet bekend, hoelang zij in het kamp Friedland zullen blijven. nnen verklaarden, dat in totaal ongeveer 500 Nederlanders door de Rus sen krijgsgevangene waren gemaakt. Zij wisten echter niet wat van de andere geworden was. Een functionnaris van de Nederlandse militaire missie in Berlijn heeft ver klaard, dat de in Oost-Berlijn achterge bleven Kees van Keilen geen verwanten in Nederland heeft. Generaal de Gaulle en zijn echtge note, zijn vandaag te Addes Abeba aange komen. voor een bezoek van twee dagen, gedurende welke zij de gasten van keizer Haile Selassie zullen zijn. T-vE berichten uit Atjeh zijn schaars en sober. En het is begrijpelijk, dat offi ciële Indonesische kringen zo weinig mogelijk loslaten over de ontwikkeling in dat gebied, zolang die ontwikkeling voor de R.ï. ongunstig is. Er is bovendien in Indonesische krineen in Nederland een duidelük misnoegen merkbaar over de rijze, waarop de opstand in Atjeh in de Nederlandse pers wordt behandeld. Dit laatste ten onrechte Een Indonesiër zei ons. lichtelijk teleur- „»steld: „Waarom r.emen de Nederlandse bladen al deze berichten toch od de voor pagina? Als er iets vervelends gebeurt in Indonesië, komt het in Nederland op de voorpagina, gebeurt er iets goeds dan wordt het weggedrukt naar een van de binnenpagina's of het wordt helemaal niet opeenomen". We hebben getracht hem uit te leggen, dat het niet zo is. Er gebeurt, van Neder lands standpunt bezien, maar weinig „goeds" in Indonesië Bij vele maatrege len. genomen door de Indonesische re gering. zijn Nederlandse belangen en Nederlanders betrokken. En de meeste van die maatregelen zijn niet voordelig voor de Nederlanders en hun belangen. En als er ongeregeldheden zijn in Zuid- Celebes. en als de Daroe-l-Islam zich weer eens extra roert in de Preanger. en als er een opstand uitbreekt in Atjeh, dan zijn daar overal Nederlandse belangen bü betrokken. Dan komt dat nieuws op de voor pagina. Niet omdat wij er in Nederland zo gek op zijn, „slechte" dingen over Indonesië te vermelden, maar omdat we financieel en economisch (de Unie laten we maar geheel buiten beschou wing) nog altijd zelf belang bU hebben. at Atjeh betreft, nog ffe hebben daar zelf oorlog van dertig jaar gevoerd. We hebben de Atjeher leren kennen als fanatiek, hardnekkig en dapper tegenstander. We hadden een kleine, maar selecte troepenmacht. We hadden emi nente aanvoerders. We hadden bovendien overtuiging. We hadden n.l. de over tuiging. dat we niet alleen de plicht, maar ook het recht hadden, dit gebied Atjeh te pacificeren. Er is hier geen principieel debat r.oöig /er de vraag, of we dit recht inder daad hadden. Men moet de dingen zien het kader van de tijd. waarin ze plaats hebben. Velen zullen ook nu nog zeggen, dit recht hadden, anderen zullen dat ontkennen. Het doet er niet toe. meenden we althans dat recht te heb ben en we hebben daarnaar gehandeld. Daarom ook hebben we het gered. Maar e hebben er dertig jaar over gedaan. De R.I. kan naar onze mening die over tuiging niet opbrengen. De huidige rege ring van de R.I. wordt niet gedreven door bepaalde overtuiging. Zij zal haar best doen om de eenheid te bewaren, zij zal troepen sturen, zij zal wellicht con cessies doen. Maar daarachter staat geen enkel beginsel. Alleen de opportuniteit. Alleen de wens om de eenheidsstaat te handhaven. En gedurende het bestaan deze eenheidsstaat is Indonesië een Janboel geworden, is een situatie ontstaan die het ergste doet vrezen voor detoe komst, een situatie waarin een afglijden naar het communisme een reëel ge- Vaar iS' (Zie ook pagina 2.) Impasse op Korea Krijgsgevangenen, wat wordt uw lot? Betreffende commissie valt bijna uiteen De oplossing van het krijgsgevangenen- vraagstuk op Korea is in een impasse ge raakt. Er heersen zeer ernstige menings verschillen tussen de leden der neutrale repatriëringscomlssie". In verband hier mede is de secretaris-generaal der Ver. Naties. Hammarskjöld. persoonlijn tus senbeide gekomen. Hij heeft zijn invloed aangewend bij de afgevaardigde van In dia, Krisjna Menon, bij Wisjinsky, de ver tegenwoordiger van de Sowjet-Unie; Os- ten Unden. de Zweedse minister van Buit. Zaken; Sir Gladwyn Jebb. de vertegen woordiger van Engeland en James Wads- worth, die van de Ver. Staten, aldus Reuter. Volgens A.P. heeft Foster Dulles het plan een Amerikaanse afgevaardigde naar Pan Moen Djon te sturen, om met de communisten te onderhandelen over schikkingen voor de naderende Koreaanse „politieke conferentie". Later werd nog gemeld, dat de hier genoemde „repa triëringscommissie" op het punt staat uiteen te vallen. Zulks zou tengevolge hebben, dat het lot der krijgsgevangenen, die tot dusverre geweigerd hebben naar huis terug te keren, geheel onzeker zal worden. Deze krijgsgevangenen staan on der de hoede der commissie, waarin India. Zweden, Polen, Zwitserland en Tsjechoslowakije zitting hebben. Prins Fahed bij zijn zieke vader Prins Fahed van Saoedi-Arabië arri veerde uit Europa te Beiroet en begaf zich naar de koninklijke residentie, waar zijn vader Ibn Saoed, zoals eerder ge meld, ernstig ziek ligt. Een der Franse geneesheren, die de koning behandelt, verklaarde te Damascus, dat de vorst aan een hartziekte lijdt, maar de crisis ia reeds voorbij. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Oslo Stockhob Kopenh. zw. bew «I windstil NO 1 windstil NNO windstil NNW I ozo ono windstil ONO 1 windstil zzw Ills 9 0 Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de nacht I en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Geen regen. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt om 10 u.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1