iLieuwe £fiiisrt)c (Cburan! Molotof uitgenodigd voor conferentie over Duitsland en Oostenrijk mmunistisch China krijgt kans over Korea mee te beraadslagen Koningin en Prins wandelden over Parijse boulevards Wist II Veiligheidsraad behandelt vandaag deze kwestie Wat zal Tito „Grote Drie' nu antwoorden? Morgen begint het AANDAG 19 OCTOBER 1953 i BUREAUX: Steenstraat 37. o i Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9867 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATJONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntoastfcd l« ghfblmn mgn berl tn tegenspeel* De sport van Zaterdag ZIE PAG. 4 EN 5 Na het contact tussen de „Grote Drie" CONFERENTIE van de „Grote Drie" te Londen is geëindigd. Er zijn een aantal besluiten genomen, die als volgt kunnen worden samen- 1. Rusland is opnieuw uitgenodigd op 9 November met de Weste besprekingen te voeren over Duitsland en Oostenrijk. Er wordt melding gemaakt van „niet-aanvalsverdragen" met Rusland. Als irentie-oord wordt Lugano genoemd. 2. Italië en Zuid-Slavië wor- uitgenodigd voor een conferentie over Triëst, waaraan ook Frankrijk, land en Amerika zullen deelnemen. Gehandhaafd wordt het begin- le Geallieerde troepen uit zone A terug te trekken. 3. De Veiligheids- werd verzocht, de zeer ernstige grensincidenten tussen Israël en inië terstond op de agenda te plaatsen. De Veiligheidsraad komt liddag half vijf reeds bijeen. 4. Er zal een „vijfmogendhedenconfe- worden voorgesteld met Rusland en communistisch China over a en andere Aziatische problemen. 5. Amerika en Frankrijk zullen niet verzetten tegen een of andere rechtstreekse toenadering van chili tot het Kremlin, om de spanning in de wereld te verminderen. Adenauer. Wat de voorgestelde confe rentie met de Russen over Azië betreft, deze betekent, in zekere zin, et cessie, aangezien het plan is dat Koreaanse „vredesconferentie" vijf grote mogendheden, dus Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en ook China zullen deelnemen. Dulles, die reeds weer op de terugreis is naar Washington, heeft een bijeenkomst van de „Grote Vijf" ovei Korea en Azië dus niet van de hand ge wezen. Hierbij zullen ook vertegenwoor digers van Noord- en Zuid-Korea hun mening te kennen kunnen geven. Wij wijzen er nog op, dat Amerika en Engeland niet hebben kunnen voldoen aan het Franse verzoek, om nog gedu rende vijftig jaar, dus de tijd waarvoor het Europese legerverdrag zou moeten worden aangegaan, Geallieerde troepen op het Europese vasteland te laten. Frankrijk had op die manier willen voor komen, dat in de toekomst Duitsland toch weer de baas zou spelen in het E.D.G. Reuter meldt, dat Westelijke diploma tieke waarnemers te Moskou het on waarschijnlijk achten, dat de jongste nota het laatste punt (5) blijkt, dat l, Eden en Bidault het niet eens over het plan van Churchill te doen voor een conferentie op veau tussen Eisenhower. Chur- Laniel en Malenkof. Het komt hier- r, dat Dulles en Bidault geen be- hebben als Churchill persoonlijk in die richting doet. Definitief uiteraard niet veel bereikt en van dat Dulles "mededeelde, dat de Drie" in December opnieuw zul- jeenkomen. De Westelijke nota's usland handelen over de kwesties ;n Oostenrijk, herinneren er aan, dat de Sowjet- haar jongste nota ook had ge- at op zo'n conferentie nog andere zouden worden aangesneden, de ontwapening. Dit is door het h van de hand gewezen. Ook is ifferte gedaan voor een stelsel van iggressie-pacten", waarbij rekening igehouden met het standpunt van nerikaanse boeren inti-Eisenhower publikein verslagen in plattelands district week is bij een tussentijdse ver in een plattelandsdistrict in de kaanse staat Wisconsin de repu lse candidaat verslagen door een |aat. Het was de eerste maal dal 'district een democraat werd ge len volgens de Amerikaanse pers leiders van de republikeinse „geschokt" door dit verlies van tn en boeren. Noodlanding in de mist Idwachter was gids voor helicopter Pldwachter van het dorpje Nieuw- ilak over de Belgische grens, heeft ?g niet over gebrek aan sensatie jen gehad, toen hij netjes per heli- thuis werd afgeleverd. Dat was I wijze van tegenprestatie van de van de helicopter, wie de weg ewezen door de veldwachter, aldus Dbl. nelicopter had al meer avonturen 'de rug op zijn vlucht van Rotter- tar Brussel. Eerst was het de mist vlieger parten speelde, zodat hij it kon oriënteren op de spoorlijn •lgië. Hij zette zijn vogel daarom ien vlak aan de grens aan de Eenmaal weer in de lucht, raakte spoor wéér bijster en voor de maal volgde een geslaagde nood- nu te Nieuwmoer. Gelukkig was veldwachter, die aan alle moei- een eind kon maken, met een lucht als beloning. Resolutie aanvaard V.-congres eist 6 pet loonsverhoging Nederlands Vakverenigingen heeft Za- in Utrecht de ontwerp-resolutie, •eeds in ons blad vermeldden, met aangenomen. De re- ipreekt o.a. uit, dat de eis van onsverhoging wordt gehandhaafd, geen nader onderzoek naar de het Centraal Bureau 3 k is ingesteld. Een vrije wordt afgewezen, ongres werd bijgewoond .000 personen, onder wie ae mi- Suurhoff en Van de Kieft en retaris Van Rhijn. ord tussen Frankrijk en Cambodja rijk en Cambodja hebben Zater- Phnompenh een accoord qnder- over de overdracht van de mili- voegdheden door Frankrijk aan i. Aldus werd te Saigon bekend- jrote geschilpunten tussen beide zijn in dit accoord geregeld. Een tleinere problemen zullen op de de besprekingen te Parijs wor- andeld. Friese Kamerleden >r C.H. gehuldigd nerkring Friesland van de Chris- storische Unie heeft Zaterdag in den twee leden, die deze partij d in de Staten-Generaal hebben woordigd, gehuldigd. Het waren 'ollema te Leeuwarden, die 12 25 jaar lang Eerste Kamerlid de heer J. A. Bakker te Menal- 1918 tot 1946 zitting had weede Kamer en 3 Juli j.L de rlge leeftijd bereikte. 'gadering trok zeer veel belang- n, onder wie leden van Eerste de Kamer, Statenleden en bur- s. :n Bakker en Pollema kregen wanbord. Mevrouw Pollema 'bloemstuk aangeboden. loncongres Prinsessen voeren op reddingboot De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben Zaterdagmiddag bij Hoek van Hol land een tochtje aan boord van de red dingboot President Jan Leis meege- Om even over drie arriveerden de Prinsessen in een stationcar te Hoek van Hollandin gezelschap van leerlingen uit de klas van Prinses Beatrix. Het groepje stond onder leiding van de heer J. A. Schreuder, leraar aan de dépen dance van het Baarns Lyceum. De bezoekers werden ontvangen door enkele directieleden van de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Na deze begroe ting scheepten de jongelui zich in aar boord van de President Jan Leis, de reddingboot van Hoek van Holland. Het vaartuig zette daarop koers naar buiten in gezelschap van de reddingboot van Stellendam, de Koningin Wilhelmina. Op zee ontmoetten beide schepen de Prinses Margriet, de strandreddingboot van Terheide. Daarna werd de terug weg aanvaard, waarbij het gezelschap kennelijk genoot van de drukke binnen komende en uitgaande scheepvaart op Waterweg en Noordzee. Om kwart vier werd gemeerd, waarna het gezel schap een kopje thee dronk in het loods- gebouw te Hoek van Holland. Hier ont vingen alle deelnemers aan dit uitstapje een gedenkboekje van de Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipb: kelingen. Omstreeks kwart voor vijf 1 trok men per stationcar weer naar Soestdijk. der „prote Drie" tot de spoedige bijeen komst der vier ministers van Buitenl. Zaken zal leiden. Er zijn nog te veel hinderpalen, die overwonnen moeten worden. Verder heeft het Kremlin ver klaard, dat men internationale bespre kingen wil over de politieke situatie in Europa en Azië over gecombineerde kwesties dus, op het allerhoogste niveau. Koningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld Orly hij Parijs, waar zij arriveerden onderweg naar het buiten van president en mevr. Auriol te Rambouillet. Rechts van de Koningin: de chef van het pro tocol van het Elysée, André de Chauvinière, en de Nederlandse am bassadeur te Parijs, mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Bezoek zonder ceremonieel Jachtpartij en autotocht met president en mevrouw Auriol KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard hebben het afgelopen week einde op ongedwongen wijze genoten van de grote pracht, die Parijs en omgeving bieden. Zaterdagmorgen begaf het koninklijk paar zich van de Nederlandse ambassade te Parijs naar de ambtswoning van president Auriol te Rambouillet, het prachtige landgoed, vijftig km van de Franse hoofdstad gelegen. De Koningin, gekleed in een donker blauw mantelpak en de Prins, in èen grijs costuum, werden verwelkomd door de echtgenote van de Franse president. In de met prachtige wandtapijten ver sierde eetzaal werd lunch gebruikt. In de middaguren gaven Koningin Juliana en mevrouw Auriol de voorkeur aan een autotocht door de omgeving, ter wijl de prins met de president in het van Mary-le Roi ging jagen. Ook de van de president. Paul Auriol en luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adju dant van de Prins, waren van de partij. De jacht was voor de Prins wel erg gun stig. Hij schoot niet minder dan 70 fa zanten en 5 eenden. Het gehele jacht gezelschap, bestaande uit 12 personen, schoot in totaal 236 fazanten en 17 eenden. Zaterdagavond bezochten de Koningin en de Prins gezamenlijk een restaurant de Boulevard Clichy. Na afloop 3 delden zij samen over de boulevards evenals zo vele duizenden Parijzenaars. Het Koninklijk Paar zou heden met de eigen Dakota van de Prins weer naar ons land vertrekken. Nader wordt gemeld, dat Koningin Ju liana en Prins Bernhard per vliegtuig uit Parijs zijn vertrokken om naar Nederland terug te keren. West-Duitsland koopt 48 vissersschepen De Westduitse regering heeft er thans in toegestemd, voor 1,2 millioen Mark (ruim 1 millioen) 46 vissersschepen te kopen, die na de oorlog door de Engelse autoriteiten in beslag waren genomen, zo- deelde een woordvoerder van de rege ring van de staat Sleeswijk-Holstein mee De aankoop werd op 1 October van kracht. Het betrof schepen, die tijdens de oorlog door de Duitse marine hulpschepen gebruikt werden en n inbeslagneming door Duitse vissers zijn gecharterd. DAT de Commissaris der Koningin prof. dr J. E. de Quay Zaterdag het nieuwe pompstation te Vessem van waterleidingmij. Oost-Brabant in bruink stelde, dat de Brabantse Kempen van drinkwater voorziet. DAT de Friese dorpjes Hieslum (nog geen 20 huizen groot) en Hichtum, beide in de gemeente Wonseradeel. de vorige week een nieuwe luidklok kregen. DAT de gemeente Workum een antieke stadspomp, die niet meer werd gebruikt, heeft geschonken aan de gemeente Eg- mond aan Zee. DAT het antieke waaggebouw te Mak- kum (Fr.), alsmede de aangrenzend® waagmeesterswoning en de woning op de z.g. Pruikmakershoek, worden ge restaureerd. DAT de fractievoorzitters van d« prov. staten van Gelderland voorstellén de jaarwedden der gedeputeerden te ver hogen van f 7500 tot f 9500 per jaar. Het Palestijnse conflict Israël beklaagt zich op zijn beurt over Jordaanse aggressie DE VEILIGHEIDSRAAD komt vandaag op verzoek der Westelijke „Grote Drie" bijeen, ter bespreking van de Jordaans-Israëlische grens-inci- dqnten. Thans heeft ook Israël verzocht de kwestie te behandelen. Israël wijst er op, dat juist de Arabische buurlanden de bestandsovereenkomst hebben geschonden en Jordaniërs, overvallen en moorden gepleegd hebben langs de demarcatielijn. De Jordaanse regering heeft de Arabi sche staten verzocht, geregelde militaire troepen naar Jordanië te sturen, ten- einde nieuwe aanvallen van Israël op grensdorpen af te slaan. De Arabische Liga komt in het geweer om Jordanië te hulp te snellen. Het Jordaanse kabinet besloot namelijk aan de Arabische Liga in Cairo te verzoeken, de „politieke com missie" zo snel mogelijk te Amman bijeen te laten komen. Voor de 'eerste maal wordt dus gebruik gemaakt van het col lectieve Arabische pact. Na een confe rentie met de Egyptische minister van Buit. Zaken, werd verklaard, dat de Arabische staten militaire voorbereidin gen treffen om aan nieuwe aggressie van Israël het hoofd te bieden. Luistert men naar de stem van Israël, dan ligt de zaak geheel anders. Immers een Israëlische woordvoerder we dat in de afgelopen drie jaar Israëlisch-Jordaanse grens 431 Israëliërs werden gedood of gewond door Jordaan- Moeder (82 jaar) per taxi geschaakt FAN JE KINDEREN moet je het maar hebben" zal de 82-jarige weduwe H. Vermeulen-Van Zeeland te Gemert wel gedacht hebben, toen zij Vrijdagavond 9 uur geschaakt wérd door haar eigen zoons en dochters Zij werd uit haar bed gelicht en in nachtgewaad per taxi meegenomen naar Been en Donk, een naburig dorp, aldus De Tel. De weduwe heeft zeven kinderen, die al jaren in onmin leven over een erfenis-kwestie. Een dochter woont met haar man bij de oude weduwe in en vier van de kinderen zijn daar fel tegen ge kant. Zij zijn van oordeel, dat moeder maar by hen, in Beek en Donk, moet komen wonen. Omdat zij met praten niet verder kwamen, heeft het viertal het pro bleem op t vel erg radicale wijze opgelost. Zij wisten dat het inwonende echt paar niet thuis was, drongen het huis binnen, sloten de dienstbode in haar kamertje op, zodat deze geen alarm kon slaan, en namen moeder mee.. Koningin Elizabeth onthult ooilogsgedenktekens Koningin Elizabeth heeft op een heu- rel aan de Theems, het grootste Britse oorlogsgedenkteren onthuld, dat is ge wijd aan 20.455 mannen en vrouwen van de luchtmachten van het Gemenebest, die in de tweede wereldoorlog het leven lieten, en van wie niet bekend is. waar zij begraven zijn. se eenheden. In deze periode was het 866 maal tot botsingen gekomen. Men zegt dat de aanval op het Jor daanse dorp Qibyah louter een „vergel dingsactie" betrof. Volgens Reuter keert de Israëlische radio zich tegen de Britse pers, wier verontwaardiging men afwijst, er de nadruk op leggende, dat de Britse geschiedenis, zelf vol is van „strafexpedi ties". Vandaar dat ISraël in de Veiligheids raad zélf dè rol van aanklager wenst te vervullen. Het wordt bovendien tijd, dat de bestandsovereenkomst In een vredes verdrag wordt omgezet. Een machtige aanblik was dat Zaterdagmiddag in Den Haag' n groot, nieuw stadhuis en i ballon, die het ruime lucht ruim kiest, nagestaard door duizenden. Helaas moesten de 650 genodigden die aanblik missen, omdat ze juist in ee plechtig samenzijn bijeen waren. Gedenksteen onthuld voor A. M. de Jong Aan het huis te Blaricum. waar c schrijver A. M. de Jong heeft gewoond en waar hij gisteren 10 jaar geleden het slachtoffer werd van een Silbertanne- moord, werd Zaterdag door een klein dochtertje van de schrijver een gedenk steen onthuld. Met sobere woorden her innert deze steen aan de man, die door zijn boeken zo populair is geworden. De wroorden zijn: „Hier woonde, werkte stierf A. M de Jong. 18 Oct. 1943". Velen waren bij deze plechtigheid, die onder leiding stond van de oud-burge meester van Blaricum, J. J. Klaarenbeek. aanwezig. De eigenlijke herdenking had reeds. - plaats gevonden in het gebouw Nederheem te Blaricum, waard het woord werd gevoerd door de heer Klaarenbeek, mr Frangois Pauwels, dr Tjibbo Franken en mevr. Wies de JongDefresne Kloppend weerzien DAT bij de ver. Het Ned. Openlucht theater thans 21 afdelingen zijn aangeslo ten en plannen tot bouw van eer, open luchttheater in uitvoering zijn te Am sterdam, Assen, Eibergen, Katwijk en Utrecht; terwijl ook Emmen en Sondel (Fr. dergelijke plannen hebben. DAT op de 15e conferentie van het An- tonia Wilhelminafonds. op 24 Oct. in Utrecht, gesproken wordt over de ver zorging van geestelijk gestoorde ouden DAT minister Cals Zondag aan de directeur van het rijksmuseum Twenthe. dr J. H. van Heek, te 's Heerenberg, die zijn 80e verjaardag vierde, de gouden museumpenning uitreikte. DAT de commissaris der Koningin mr J. Cramer Zaterdag te Roden een lint doorkniptè waarmee de nieuwe weg GroningenPeizeRoden officieel in gebruik werd gesteld. DAT de Alg. Ver. Twenthe de heer Jan Jans uit Almelo huldigde met zyn 25-j. jubileum als architect en hem een fonds van £5500 werd overhandigd om zijn studies over landelijke bouwkunst te publiceren. Triëst, nog steeds triest Pella gaat accoord met plan voor een vijfmogendheden-conferentie TTALIË HEEFT, volgens Ass. Press, drie van zijn NATO-divisies, die ge legerd zijn aan de Zuidslavische grens, in alarmtoestand gebracht. De verloven werden ingetrokken. Maarschalk Tito heeft in een inter view verklaard, dat het huidige geschil over Triëst zijn land niet in de armen van de Sowjet zal terugdrijven, doch hij herhaalde zijn eerder ge uite bedreiging, dat Slavische troepen onmiddellijk zone A. zullen bipnen- rukken, wanneer zich daar Italiaanse troepen vertonen. Zijn troepen zullen echter niet tegen Britse en Aunerikaanse troepen ten strijde trekken Premier Pella van Italië, die Zaterdag dreigde te zullen aftreden, in dien de Westelijken terug zouden komen op hun besluit om de zone A aan zijn land over te dragen, gaat accoord met een vijfmogendheden-conferenitie over Triëst. Reuter verneemt verder, dat de voor gestelde conferentie van de V.S., Groot- Bnttannië. Frankrijk,, Italië en Zuid-Sla vië over Triëst zou moeten uitgaan van het voldongen feit. dat de V S, en Groot- Brittannaë vast van plan zijn zone A aan Italië over te dragen. Om bloedvergieten te vermijden zullen de beide bezettende mogendheden het terugtrekken van haar 7000 man troepen verdelen over een lan ger tijdsbestek, dan de zes weken welke aanvankelijk voorgenomen ware Opnieuw is im Enschede een kleuter in diphterie overleden. Daarmee is het totaal aantal slachtoffers van deze ziekte, die uitbrak onder de leerlingen van een kleuterschool, gestegen tot drie. De school is inmiddels gesloten. DAT de AKU te Arnhem een nieuw kantoorgebouw met zeven verdiepingen een ontwerp van prof. ir H. F. Zwiers gaat bouwgn. DAT de E.V.O. (Alg. Verladers- en Eigen vervoerders Organisatie) haar 9e studiedag op 28 October in Utrecht DAT de directeur van de Honig-fabrie- ;n te Nijmegen, C. F. Noppen na een 40-jarig dienstjubileum afscheid nam en benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DAT leden van 6e Nat. Reserve uit de op van N.-Holland t.g.v. het eerste lustrum van het Inst. Wettig Gezag op Texel een oefening hielden. het verkeer wordt opengesteld. DAT vanmorgen te Rotterdam begon nen is met het slopen van een rij nood- winkels (de eerste particuliere aar Jongkindstraat. DAT het algemeen prijsindexcijfer het gezinsverbruik van 15 Aug. tot 15 Sept. steeg van 120 op 121 (basis 1949 100). MORGEN beginnen de volksvertegen woordigers in de Tweede Kamer het jaarlijkse debat over de rijksbegro ting. Het wordt ditmaal eer. debat van eigen karakter. In enkele opzichten ver schilt het van het debat zoals het in andere jaren pleegt te worden gevoerd. Een belangrijk verschil is al dadelijk, dat de Kamer ditmaal heeft besloten, de discussies niet. zoals gewoonlijk, schrif telijk voor te bereiden. In andere jaren ging aan de mondelinge vertogen steeds een bepaling van de standpunten op pa pier vooraf. Dit laatste is nu niet gebeurd. De spre kers gaan nu als het ware al sprekende midden in de onderwerpen springen. Dat heeft ongetwijfeld zijn bekoring cn men mag we! aannemen, dat in het bijzonder de fractievoorzitters ook zonder schrif telijke voorbereiding wel in staat zijn, de degen met elkaar te kruisen. Naast zijn bekoring heeft het nieuwe systeem (het staat intussen nog larvg niet vast. of het inderdaad een systeem wor den zal) echter ook zijn bezwaren. Want bij de schriftelijke voorbereiding was er altijd eveneens wel gelegenheid, bepaal de onderwerpen schriftelijk af te doen. Die kwamen in het mondelinge debat dan niet nog eens uitdrukkelijk op tafel. Maar hoe zal het gaan, nu de schrifte lijke gedachtenwisseling ontbroken heeft? "M"OG IN ander opzicht zal het debat zich van dat uit vorige jaren onder scheiden. Tegelijk met de algemene be schouwingen over de begroting en ten dele zelfs daarin verwerkt, zal namelijk een breed complex van onderwerpen aan de orde komen. Dat zijn: de loonsverho ging, de huurverhoging, een serie be lastin gont werpen, een nota over de in dustrialisatie en alsof dit alles nog niet genoeg is. is daar de vorige week nog bijgekomen de politiek met betrekking tot de werkgelegenheid. Wanneer men zich even probeert te realiseren, wat dit alles bij benadering omvat, begrijpt men, dat in de Tweede Kamer de komende discussies al zijn aangekondigd als een bijna oeverloos debat. Vermoedelijk zal de Kamer zelf, dus vóór de ministers, in eerste instan tie een twintig uur aan het woord zijn. En toch kan men onder deze omstan digheden niet venvachten, dat alle onder delen de volle aandacht zullen hebben, integendeel, de sprekers zullen zich als regel wel tot de meer algemene lijnen dienen te beperken met afdaling (of op klimming) hier en daar naar de details. De regering zal eerst volgende week aan het woord kunnen komen. TN VERBAND met dit alles moet nog A een opmerking worden gemaakt. Van het begrotingsdebat is in de loop der jaren gaan gelden, dat het bij uitstek een principieel debat was. Hierbij toch kwamen de onderscheiden zienswijzen en gedachtenwerelden ter sprake. Met name in het eerste jaar na het optreden van een nieuw kabinet bestond daartoe alle aanleiding en gelegenheid. maar ook wanneer een kabinet al wat langer zat, grepen de fractieleiders de kans aan, van uit hun beginselen hun kijk op het lands bestuur te geven. Dat gaf aan het be grotingsdebat altyd een bijzondere be tekenis en ook een bijzonder gewicht. Men heeft wel de vrees uitgesproken, dat daarvan ditmaal veel verloren zou gaan. Om die vrees te motiveren, heeft men er op gewezen, dat dit keer het fi nanciële en het economische zozeer over woog. Voor principiële bespiegelingen zou dan minder ruimte zijn. gedrukt als men werd op de practische problemen. /~\NS ANTWOORD hierop kan en moet duidelijk zijn. Hier toch kunnen gemakkelijk misverstanden post vat ten. Over één ding kunnen we het spoedig eens zijn: het zal ook deze week en ook wanneer financiële en economi sche onderwerpen aan de orde zijn, gaan om zeer principiële kwesties. Het zal gaan. óók in de belastingpoli- tiek en óók bij de industrialisatie en óók bij allerhande sociale problemen, om de inrichting van het maatschappelijk be stel c i de i het I zowel In staat als in maatschappij. heeft te beantwoorden. Over de grenzen in de verhouding tus sen staat en maatschappij zal deze week In de Tweede Kamer de ene groep heel anders blijken te denken dan de andere. En zonder dat we op het Kamerdebat vooruitlopen (wat ons als niet-Kamer'e- den ook nauwelijks betamen zou) mo gen we wel verwachten hoe blijken zal. dat het verschil in visie op die grenzen samenhangt met heel de kijk op het menselijk leven. Zo behoeft men voor de komende dagen zeker niet een geestesarm debat te ver wachten. Integendeel, het kon de komen de dagen wel eens heel duidelijk worden, dat beginselen geen abstracties, geen ge dachtespinsels. behoeven te zijn, doch volkomen reëel en dat ze betrekking hebben op heel het leven in al zyn ben- te gevarieerdheid. Daarom valt er van het debat, dat dus mogen begint, wel degelijk iets goeds en iets boeiends en iets van betekenis te maken. We vertrouwen, dat de Kamer leden dat zelf ook wel inzien. Voor ons als natie is er alle reden, met grote aan dacht de discussies te volgen. Het was een ontroerend weerzien, toen de doodgewaande ir K. Koeten uit Hillegersberg Zaterdag op Schiphol z\jn vrouw in de armen sloot. Ir Koeten heeft, zoals men weet, met zes andere mensen per vliegtuig een noodlanding moeten maken in de wildernis van Noord-Canada cn werd na 39 dagen ge red. H\j heeft zware ontberingen moeten doorstaan en zijn familie waande hem reeds niet meer in leven, reeds niet meer in leven. Als tragische herinnering zij nog vermeld, dat mevr. Koeten haar eerste man in de laatste oorlog verloor. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Geen re- ZIT* j «-1 «en. Overwegend zwakke Oostelijke wind, dezelfde of xVgr iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1