Jliettwe £eütsrfje (Uouraitl Zilveren L.S.B. Convair" van de Sabena bij Frankfort gistermiddag neergestort amp maakte einde aan 44 mensenlevens Nederlander onder de slachtoffers Premier Pella wil „praten" met president Tito Lagerhuis zal Guyana aan critiek onderwerpen Met de P.B.0. niet op de goede weg? Wist U '0BtyjDERDAG 15 OCTOBER 1959 I BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t I Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. i ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaa k 2,— per maand; 0,47 per wee Vier en dertigste jaargang No 9884 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcli Is qliebltien toga bert in tegenspeel* DOOR MOTORSTORING NA DE START f na de start van het vliegveld Rijn-Main bij Frankfort in West- Duitsland, is gistermiddag een tweemotorige Convair van de Bel- 4he luchtvaartmaatschappij Sabena neergestort. Alle inzittenden, 40 gsagiers en een bemanning van vier koppen, kwamen om het leven, ider de slachtoffers is één Nederlander, de 45-jarige D. van den Oever, Iboren in Bolsward. Tot de slachtoffers behoren ook de voormalige etenrijkse ambassadeur in Engeland, en zijn echtgenote. Twee van passagiers waren babies. De Convair was van Salzburg onderweg ar Brussel en had op het vliegveld Rijn-Main een tussenlanding ge- akt. toestel was gistermiddag even vóór ur (Ned. tijd) van het vliegveld op- egen met bestemming Brussel. Het bij Kelsterbach, een dorp, dat aan i-Main-vliegveld grenst, in een bosje Het toestel is geheel uitgebrand, was helder weer toen het ongeluk hiedde. de zon scheen en het zicht enige kilometers. iggetuigen zagen, dat het vliegtuig, nadat het het luchtruim had gekozen, hoogte verloor. De piloot slaagde er in, het toestel weer op te trekken, na enkele seconden stortte de ma- bijna loodrecht omlaag. Uit het feit, slechts weinig bomen nabij de plaats, de Convair neerkwam, waren be- idigd, blijkt wel, hoe steil het vlieg- is gevallen. Het drong met de neus de grond. Er volgde een hevige ont- ïg en de Convair stond toen onmid- in brand. Al het beschikbare ma- 1 van de brandweer werd terstond de plaats van de ramp gezonden, aar een grote rookwolk opsteeg. Ook op het vliegveld gestationneerde bri- lafond van kerk te (lundert neergestort bereikte ons het bericht, dat eden van de Gereformeerde Kerk te ndert Zondag j.l aan een groot ge- zijn ontsnapt. Ongeveer tien minu- vang van de middagdienst tte ongeveer zes vierkante meter van plafond met groot geraas neer op de keraadsbanken. Daar de ambtsdragers op dat moment nog in de kerkeraads- er bevonden, hadden er geen per- ilijke ongelukken plaats. Enige hon- ien gemeenteleden, die reeds in het (gebouw aanwezig waren, kwamen de schrik vrij. De dienst, waarin het ig Avondmaal gevierd zou worden, doorgang vinden, nadat het meest reigde gedeelte ontruimd was. e kerkeraad heeft zich Maandag in edvefgadering bezonnen dp de te nen maatregelen. Voorlopig zullen de listen gehouden worden in het kerk- de Hervormrde Gemeente, kerkgebouw heeft door de watersnood tl geleden. De muren zijn uit het lood aakt en het dak buigt bedenkelijk Het is niet uitgesloten, dat het ge- zal moeten worden afgekeurd- Marokko in de V.N. Rusland steunt de Arabische resolutie De Sowjet-afgevaardigde, Tsarapkin, eft zich in de „politieke commi de Algemene Vergadering der Ver. ties, achter de AziatischAfrikaanse solutie geschaard, waarin om onafhan- lijkheid voor Marokko, binnen eer wordt gevraagd. Volgens hem was kwestie niet een zuiver binnen- itdse aangelegenheid, zoals Frankrijk Hanifah van Indonesië, één der 'op- Hers van de resolutie, beschuldigde de tstelijke mogendheden er van, dat zij Marokkaanse kwèstie uit opportunl- tsoverwegingen, in het „dwangbuis de oorlog" plaatsen. Vanmorgen vroeg Brits atoomwapen te Woomera ontploft Vanochtend vroeg is op de vlakte van oomera (Müdden-Australië) een Brits lomwapen tot ontploffing gebracht, het 'eede binnen een jaar. De explosie had plaats in de 200.000 erkante kilometer grote veiligheidszone Noordwesten van de plaats Wooma- n het midden van een moerassig ge- ed met vele grote kleipoelen en slechts einig struikgewas. De Britse geleerden dden voor dit experiment huizen ge- uwd, waaromheen verschillende voer- igen waren opgesteld. Voorts was een oot aantal instrumenten aangebracht na te gaan, welke uitwerking dit twe Britse atoomwapen op een stad kunnen hebben. Verdere bijzonderheden worden angst- illdg geheim gehouden. Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk motregen of mist. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Wei nig verandering in tempera- ur. (Opgemaakt om tien uur). stel. De reddingsploegen wisten met gevaar voor eigen leven nog enkele lichamen uit het brandende toestel te trekken. Zij troffen echter geen overlevende meer aan. Volgens een houthakker, die zich vlak bij de plaats bevond, waar het toestel neerstortte, is de Convair bij het neer komen over de kop geslagen. Ooggetuige vertelt Een Duitse employé van het vliegveld Rijn-Main, Hans Bertil, die in de ver keerstoren ooggetuige van de ramp was vertelde: „Het vliegtuig vergrootte né de start zijn snelheid tot ongeveer hal verwege de startbaan. Toen merkte ik plotseling op, dat één der motoren ticaal gevallen te zijn. Ik zag vlammen uit het bos opschieten en vervolgens n dikke rookkolom. Om met de brandweerwagens bij het vliegtuig te kunen komen, moesten de brandweerlieden zich letterlijk een weg door het dichte geboomte hakken. De twee motoren groeven zich tien voet diep in de grond, de romp werd nagenoeg geheel vernield. Autoriteiten van de Sabena deelden mede. dat de Convair 10.500 liter ben- ne aan boord had. De branweer slaagde er in. het vuur et behulp van schuimapparaten te blussen. Dadelijk daarop werd begonnen met het bergen van de lichamen. De lijken, die grotendeels verkoold n nagenoeg onherkenbaar verminkt 'aren, werden naast elkaar in het bos cergelegti en ne-'PKi r»pt dekens van het Amerikaanse leger. Tal van ambu lances uit de civiele en militaire zieken huizen van Frankfort voerden artsen verpleegsters naar de plaats van de Een kraanwagen van de Amerikaanse luchtmacht assisteerde bij het ber gingswerk. Het staartstuk en de moto- ren werden opgelicht om te zien, of zich daaronder slachtoffers bevonden. j Merkwaardigerwijs werden uit de verkoolde resten van het vliegtuig enige zakken post gehaald, die niet door het vuur waren aangetast. j Op het vliegveld Rijn-Main deelde j een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht mede, dat alle tekenen er op wijzen, dat de ramp te wijten is aan dunne nevel over het veld, ik kon het toestel duidelijk zien, toen het opsteeg. Ik hield mijn oog op de machine gevestigd wegens het vreemde gedrag van het toestel op de start baan. Plotseling, toen het vliegtuig eer kleine kilometer van het eind employé Bertil, die de ramp, van de ver keerstoren uit, zag gebeuren. Dit is de eerste grote ramp met een pasagiersvliegtuig, sedert op 22 Maart '52 het KLM-vliegtuig „Koningin Juliana" bij het Rijn-Main-vliegveld neerstortte. Dit ongeluk eiste 45 doden. I K.L.M. betuigt medeleven I De directie van de K.L.M. heeft de startbaan verwijderd was. zag ik het Sabena teleg/.ifisch haar diep medeli duiken en dadelijk daarop was het uit betuigd naar aanleiding het gezicht verdwenen, na vrijwel ver- I ramp te Frankfort. lieg- De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollan der, heeft knappe acrobaten in zijn dienst, zoals men op deze foto kan zien. De bovenleiding heeft een extra beurt nodig. De spoormannen weten zich op de draden in de Waldorpstraat in Den Haag goed in evenwicht te houden. Nationalistische gemoederen verhit In Triest kwam het thans tot felle demonstraties tegen Zuid-Slavië T~\E ITALIAANSE premier en minister van Buitenlandse Zaken, Pella, A-' heeft verklaard, dat Italië bereid is deel te nemen aan besprekingen over de kwestie-Triëst met Zuid-Slavië en de Westelijke mogendheden, mits aan één der twee volgende voorwaarden is voldaan: óf de A-zone van Triëst moet aan- Italië worden overgedragen, óf de B-zone moet door de Zuid-Slavische troepen ontruimd worden. In Triëst hebben thans demon straties plaats gevonden van Italianen tegen Zuid-Slavië; In, Washington, en Londen is rr oordeel, dat er nog voldoende tijd AI spoedig waren brandweer ploegen op de plaats van de ramp. Zij konden echter niet voorkomen, dat het vliegtuig geheel uitbrandde. Bij dit on geluk kwamen 44 mensen on het leven, o.w. een Neder lander. Ontslag voor flmerik. ambtenaren Die weigeren te getuigen voor commissie-McCarthy President Eisenhower heeft gisteren bepaald, dat regeringsambtenareni weigeren te getuigen voor de congres commissie van senator McCarthy zich zelf welicht in staat van beschuldiging zouden kunnen stellen, op grond daarvan ontslagen kunnen worden. De Amerikaanse president heeft giste ren een decreet uitgevaardigd, waarbij deze reden wordt toegevoegd a reeks van redenen, waarom een rege ringsambtenaar uit veiligheidsoverwe gingen ontslagen kan worden. Bus tegen boomelf ernstig gewonden Veer schoot uit de strop Elf arbeiders werden min of meer ern stig gewond en verschillende personen liepen lichte verwondingen op, toen gis teravond omstreeks half zes bü Almelo autobus van de firma Meinderink uit Beerzerveld, die arbeiders vervoerde van de machinefabriek Dikkers te Hengelo naar Hardenberg. in volle vaart tegen een boom vloog De bus kantelde en de :ittenden werden in het rond geslin gerd. Vrijwel alle inzittenden hadden ondingen opgelopen. Elf waren er ernstig aan toe; zij hadden benen of ar- gebrnken en andere verwondingen of inwendige kneuzingen. Het ernstigst gewond werden de 51- jarige R. Schonewille, die van onder de gekantelde autobus moest worden he- vrüd en in levensgevaar verkeert, de 60- jarige G. Wolders, de 33-jarige J. ten Brinke en de 33-jarige S. Booy. allen uit Bergentheim. De autobus is in beslag genomen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de lin- kervoorveer uit de strop is geschoten. De chauffeur verklaarde, dat hij naar links moest uitwijken voor een gepar keerde wagen Toen hij remde, blokkeer de het linkervoorwiel,met het gevolg dat hU tegen een boom reed. De autobus was in Augustus nog door de rijksver keersinspectie tot Februari aanstaande goedgekeurd Het verkeer over de weg Hengelo Almelo moest anderhalf uur worden om gelegd. Aanrander uit Soest gegrepen Een jongeman, die de laatste weken alleenfietsende meisjes in Zeist, Soest en Baarn heeft lastiggevallen, is gearres teerd. Het is de 21-jarige W. J. uit Soest. Hij heeft reeds een bekentenis afgelegd. diplomatieke oplossing der kwestie- Triëst, vóórdat Tito zijn dreigementen ten uitvoer kan brengen. In deze kringen meent men, dat het nog zeker twee of drie maanden zal duren vóór er een gun stige wijziging in de toestand kan op treden. De Italiaanse en Zuidslavische radio stations beschuldigen elkaar wederkerig van troepen-concentraties rond het ge bied van Triëst. „Explosies" in Triëst Wat de demonstraties in Triëst betreft, een groep van met vlaggen zwaaiende, Italiaans gezinde inwoners heeft het ge bouw van de Zuidslavische handelsmissie vernield. Een joelende menigte Italianen trok naar de bureaux van de Zuidslavi sche economische delegatie, waar het ge bouw bestormd werd, de ruiten ingegooid het meubilair naar buiten geworpen, waarbij het tot vechtpartijen kwam. Spoe- honderden politiemannen op de been, die de demonstranten verdreven. Later marcheerde de stoet betogers wederom zwaaiend met Italiaanse vlag gen door de stad naar de haven. Ook werd in, Triëst door Italianen het Zuidslavische persbureau „Tanjug" be stormd, waarbij enige mensen werden gewond en veel schade aangericht. Het rste politieke „explosie" in deze veel omstreden stad. Voor de hoofdkwar tieren der Britse en Amerikaanse bezet tingstroepen zijn de wachtposten ver sterkt. De Geallieerden, zullen zone A niet verlaten, vóór de Italiaanse troepen definitief hun intrek hebben genomen, welke verklaring dient om de ongeruste bevolking te kalmeren. De Franse. Duitse en Turkse ambassadeurs confereerden met de wnd. minister van Buit. Zaken van Zuid-Slavië, Bebler. Enigszins in tegenspraak met het voor gaande seinde de correspondent van Reu- De Britse en Amerikaanse troepen in de omstreden stad zijn druk doende met inpakken voor hun vertrek, waarvan de datum nog niet vaststaat. De door de Ge allieerden langs de wegen geplaatste aan wijsborden worden weggehaald. Vracht auto's met grote kisten en kratten rijden af en aan. De Britten hebben reeds tach tigduizend ton aan materialen uit de zone weggezonden. Veel hiervan gaat per trein naar Duitsland. De bibliotheek van de Britse troepen is gesloten en er zijn verkopingen aangekondigd van overbodig geworden legermateriaal. Zuidamerikaans protest Amerika heeft de rode leider Jagan een visum voor Londen geweigerd TTET BRITSE LAGERHUIS komt de volgende week Donderdag bijeen AA voor een uitvoerig debat over de jongste gebeurtenissen in Brits- Guyana. De Engelse regering ging accoord met het verzoek van de Labour- oppositie een officieel verslag te publiceren, inhoudende de redenen voor de toegepaste schorsing van de grondwet en het ontslag der ministers in Guyana. In dit verslag zullen de bewijzen worden gegeven van de samen zwering, beogende van de kolonie een communistische staat te maken. De toestand op de suikerplantages wordt er niet beter op, want de staking neemt toe, ja, in alle suikerfabrieken op één na, ligt thans het werk stil. Er is politie naar de plantages gezonden om de werkwilligen te beschermen. Brandstichters verwoestten ongeveer 16 ha. van een suikerplantage, nabij Georgetown. Inmiddels heeft de gouverneur Sir Alfred Savage, een nooddecreet uitge vaardigd. waarbij alle stakingen worden verboden. Dr Tsjeddi Jagan, de leider van de re gering van Brits-Guyana, die verleden week door Londen afgezet werd als pro- communistisch, heeft meegedeeld, dat Gisteren keerden de heer en mevrouw Drees van hun reis naar Zuid-Afrika op Schiphol terug. Zoals gemeld stapte mi nister Algera met zijn dochter te Brussel uit het toestel in ver band met een conferentie van ministers van Verkeer. Tragisch einde van een wielrijder De 19-jarige Frans v. d. Dyssel uit Den Dolder is in Zeist met zijn fiets gevallen, doordat een van de pedalen een boom raakte. De jongen overleed in het zleken- Twee kleuters uit dezelfde klas van een Enschedese kleuterschool zijn aan diph- terie overleden. Enkele anderen worden in observatie gehouden. Washington hem geen doorreisvisum verstrekt heeft, waardoor hij niet in staat is naar Londen te gaan om te protesteren tegen zijn afzetting. Jagan zei. dat hij en een andere afge zette minister van plan waren via New York per vliegtuig naar Londen te gaan. De regering van de Zuidamerikaanse staat Guatemala heeft geprotesteerd tegen het aan land zetten van troepen in Brits-Guyana en het buiten werking stellen van de grondwet der kolonie. De vertegenwoordiger van deze staat in de V.N.. dr José Luis Mendoza, verklaarde in de beheerschapscommissie der V.N.. dat Groot-Brittannië ten onrechte de aantijging gepubliceerd heeft dat de linkse premier van Guyana. Tsjeddi Ja gan. een communistische staatsgreep van plan was. Mendoza, die zelf een uiterst-linkse regering vertegenwoordigt, legde er de nadruk op. dat Groot-Brittannië de be schuldiging, als zou Jagan communisti sche inspiraties hebben, slechts geuit zijn eigen optreden tegen de heeft. o.iafhankelijkheidsbeweging te rechtvaardigen. Guyana li. -jVTJ WILLEN WIJ een korte samenvat- ting geven van de opmerkingen, door prof. Van Riessen in zijn boek De Maat schappij der Toekomst gemaakt over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De verantwoordelijkheden in het eco nomisch leven liggen in eerste ïrstantie bij hen. die de primaire economische activiteit ontwikkelen. Dat kunr.en per sonen zijn, maar ook samenlevingsver banden. Schakelt men deze verantwoor delijkheid geheel of in belangrijke mate uit, dan heft men in dezelfde mate het economisch leven geheel of gedeel telijk op. Dit betekent niet dat er geen gedeel telijke overdracht van verantwoordelijk heden kan optreden aan. wat de schr. noemt, verbindende organen Begrijpen we het goed. dan kunnen deze organen zowel van verticale als horizontale aard zijn en betrekking hebben op economi sche en sociale aangelegenheden. Dat de sociale taak van de huidige be drijfschappen belangrijk is (biz. 284). zal wel op een verschrijving berusten. De huidige bedrijfschappen voor de voedsel voorziening houden zich juist niet bezig met sociale afgelegenheden en andere huidige bedrijfsschappen zijn er op dit ogenblik (nog) niet. Het maken van bindende afspraken in de hiervoor genoemde verbindende orga nen acht de schr niets vreemds. Of de door hem gemaakte vergelijking tussen deze organen en een synode voor kerken met dezelfde confessie nu zo sprekend is. wagen wij te betwijfelen. Er zijn. op dit terrein althans, weinig zaken, die men duidelijker maakt door te wijzen op kerkelijke synodes! TAE ORGANEN van samenwerking, A-' aldus prof. Van Riessen. moeten die nen om een zekere mate van ordening in het economisch leven te brengen en be horen de zelfstandige activiteit der ondernemingen tot zo groot mogelijke bloei te brengen. Wij laten hetgeen de schr. opmerkt over de bedrijfsorganen en de bedrijfs tak, als zijnde geen gemeenschappen, thans rusten. Er kan. zo gaat de schr. verder, een tekort, maar ook eer. teveel aan ordening zijn. Er dan volgt de op merking; „Zo bezien is de bedrijfsorga nisatie niet alleen niet in strijd met de vrije economie, maar deze laatste heeft de bedrijfsorgarisatie zelfs nodig." Hier stellen wij nu onze eerste vraag. De schr. toetst de bedrijfsorganisatie blijkbaar aan het begrip: vrije economie. De bedrijfsorganisatie is er niet mede in strijd, dus accoord. Wat verstaat de schrijver hier onder vrije economie? Wij voor ons zijn wel voorstanders van een zo groot mogelijke vrijheid op economisch gebied, maar spreker liever niet van vrije economie Met deze vrije economie hebben we in de vorige en gedeelte van deze eeuw kennis gemaakt. Het was erg. Nog afge zien van het feit. dat ook deze economie nog niet eens voor honderd procent eenkomstig haar aard het recht heeft om afspraken en regels, o.a. met het oog op het recht der 'afnemers, onverbindend te verklaren, en het zal ook duidelijk zijn. dat zy het recht heeft in sommige gevallen aan regels van de bedrijfsorga nisatie. die in de sfeer der grens regeling van bet economisch leven lig gen. een publiekrechtelijke binding te geven. Wij leiden hieruit af. dat de schr, geen bezwaar heeft tegen het verbindend en onverbindend verklaren van onderne mers- en arbeidsovereenkomsten. (Zie ook pagina 2.) DAT het Tweede Kamerlid Scheps (P.v. d.A.) schriftelijk aan minister Cals heeft verzocht, het rapport van de commissie- Wesselings over de Friese verlangens op het gebied van onderwijs en cultuur aan de "IVeede Kamer over te leggen. DAT voor de bouw van 63 arbeiders woningen te Creil in de N.-O. Polder laagste inschrijver was S. de Vries te Oostwold met ƒ741.940 (hoogste inschrij ver: ƒ1.088.000). DAT de Unie van Aquariumverenigin gen (5.000 leden) voor het eerst de gou den U.VA.-speld heeft toegekend en wel aan de 71-jarige W. J. M. Deutz uit Berg- schenhoek. DAT de hoofdredacteur van Horeca, de 48-jarige F. van S. uit Doetinchem, die de directeur van gemeentewerken te Vaals een vijand van het volk heeft genoemd, in Arnhem is veroordeeld tot f25 boete (overeenkomstig de eis). DAT de gebouwen van de gemeente universiteit aan de Oude Manhuispoort te A'dam worden voorzien van centrale verwarming, waarvoor de raad ƒ343.000 beschikbaar heeft gesteld. DAT het V.V.D.-lid van de Tweede KameT Cornelissen aan minister Mans- holt heeft verzocht, een eventuele ver ordening van het bedrijfschap voor Mar garine in zake de grootte der fabricage en aflevering van margarine niet goed te keuren zonder overleg met de detail listen. DAT de Amsterdamse wethouder B. C. Franke ernstig ziek in het ziekenhuis is opgenomen. DAT 15 Ned. baggermeesters en machi nisten naar Oost-Pakistan zijn vertrok ken om 20 in Nederland bestelde dred gers In bedrijf te stellen en daarvoor personeel op te leiden. DAT de artsen dr J. D. Vervoorn uit Putten en dr J. M. Mees uit Rotterdam naar de Goudkust zijn vertrokken, waar zij drie jaar als gouvernementsarts zullen optreden. DAT de raad van A'dam heeft beslo ten, geldleningen van resp. ƒ3.9 millioen en bijna ƒ5,5 millioen te verstrekken voor de bouw van 284 huizen voor de woningbouwver. Eigen Haard en 432 voor Patrimonium. DAT administratieve en technische ambtenaren van waterschappen enz., die hebben meegewerkt aan het herstel in het rampgebied, vandaag een tocht naar Schouwen en Duiveland zouden maken. DAT de Karimata van de Maatschappij Nederland, dfe met machineschade heeft te kampen, thans door de sleepboot Oost zee naar Colombo wordt versleept. DAT de 52-jarlge machinist L. Haver kamp uit Groningen sinds Maandag wordt vermist DAT de Deense kusttorpedoboten Nult- feldt en Willemoes (782 ton) van 5 tot 8 November een niet officieel bezoek aan Rotterdam brengen. DAT het propaangasbedrijf ln Gennep (L.), het derde ln ons land dat door een gemeente zal worden geëxploiteerd, offi cieel is geopend. het oog hebt behandel hem dan als een kasplantje. Geef hem op tijd wat warmte en wat water. Anders gezegd: wys hem zo nu en dan eens op de goede artikelen uit de Nieuwe Leidsche, waarvan U weet dat ze hem interes- Ook dat geeft resultaten. Want het is nu eenmaal zo, dat de één spoe dig, de ander eerst later inziet, dat de Nieuwe Leidsche dè krant is voor hem. Houdt in beide gevallen de bon steeds bg de hand. Die hebt U nodig om op het juiste moment antwoord te kunnen geven op de oproep: VOLGT HET IDEE VAH WELTEVREE EN ZENDT EEN NIEUWE ABONNEl Ik doe mee aan de wervingsactie. Noteer de volgende week/maand/ kwartaal abonné als mijn aandeel. Woonplaats: S.v.p. doorhalen Afzender: abonné i i a

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1