Jliemue geiltsrffe (Courant IM Eerste nul voor Smyslov [idnappers hebben zesjarig zoontje van schatrijke ouders gedood ian daders van deze gruwelijke mis daad straks naar de gaskamer? K.L.M.-toestel favoriet in de Christchurch-race De vredeskansen in de koude ooilog Britse oorlogsschepen in de haven van Georgetown f_!5)NDERDAG 8 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per .millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9858 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Slaatvastidi ghelfms o|n bert ia tcgljenspoef Amerika beleeft weer een „Lindbergh-drama" tëN AFSCHUWELIJK ontvoeringsdrama heeft Amerika in beroering 0 gebracht, een drama, dat grote gelijkenis vertoont met de tragische jtvoering van de kleine Charles Lindberg in 1932. Na elf dagen van »st ondragelijke spanning, hebben de schatrijke ouders van een 6-jarig (getje, Bobby Greenlease genaamd, thans zekerheid gekregen omtrent lot van hun land: Bobby is doodgeschoten. Agenten van de F.B.I. Iden het lijkje in een van kunsthars vervaardigde zak, die was be- |iven in de achtertuin van een landhuisje te St Josep. Op het grafje ren bloemen geplant om de vers gedolven aarde aan het oog te ont- cken. De daders van deze gruwelijke misdaad zijn gegrepen: de (voerster, de 41-jarige Bonnie Brown Heady; de 37-jarige Thomas John rsh en de even-oude Carl Austin Hall, die, volgens A.N.P., bekende, bby te hebben vermoord. Echter meldt Reuter, dat thans nog naar de (veroordeelde Marsh gezocht wordt en dat déze Bobby Greenlease zou }>ben doodgeschoten. Bobby verdween, zoals gemeld, op 26 September Drloos van zijn school in Kansas City. Bobby's vader, de millionnair fnlease. die met zijn gezin te Kansas f (Kansas) woonde, werd telefonisch en bedrag van 600.000 dollar is omgerekend ruim twee millioen i biljetten van tien en twintig ir een brug te komen. 88 km [.Noorden van Kansas City. Het geld i waterdichte zak, zoals die [het Amerikaanse leger in gebruik is, i gestopt en vervolgens bij de brug water geworpen. Kort nadat de Bobby dit persoonlijk had ge- I, ontvingen de Greenlease's de tele- boodschap, dat zij op 5 October I telegram zouden ontvangen, waarin Verblijfplaats van Bobby zou worden pndgemaakt. De vijfde October ging r voorbij, zonder dat een telegram ontvangen. De misdadigers hadden mijn blijkbaar alleen gesteld, om t de voeten te kunnen maken, t politie deelde mee, dat 292.000 dol- het losgeld en een revolver met Llege patroonhulzen in de kamer van [hotel gevonden werden, waar de idader Hall gearresteerd werd. Heady, de roodharige ontvoer- tegenover de politie de ver- fing af, dat zij zich had voorgedaan e tante van Bobby en hem had mee- i het Franse instituut van Dame de Sion, in Kansas City. s op verzoek van Hall, met wie zij gezegd had, t geleden werd deze foto van lobby Greenlease genomen, toen met zijn vader een wandeling (töafcte. Zelfs zijn ontvoerster, peuroutü Heady, vond Bobby t aardig kereltje. „Hij liep zo mee," vertelde zij.... de vroegere echtgenoot te zijn van de loeder van het kind, mevr. Robert Greenlease en dat het hem verboden was t kind te bezoeken. ,Ik dacht dat hij het kind alleen maar paar uur bij zich wilde hebben. Later hij mij, dat hij de jongen naar school teruggebracht had," aldus mevr. Heady. „De volgende morgen hoorde ik, dat het hier een ontvoering gold. Ik ging niet ïaar de politie, omdat ik begreep dat :ij mij de schuld zouden geven, dat ik de jongen ontvoerd had." Thomas John Marsh, de andere gear resteerde, is een ex-veroordeelde die een straf uitgezeten heeft wegens molestatie 3n een minderjarig kind. Het verslag van A.P. zegt voorts, dat Hall vertelde, dat hij en Marsh het kind hadden opgesloten in de kelder van het uis van mevr. Heady in St. Joseph. Hall gaf toe, dat hij het lijkje in een uit St. Louis de tip kreeg, dat een man in het Congres Hotel met geld smeet, die er het type niet naar was. Toen Hall gearresteerd werd, bood hij geen tegenstand. Hij gaf vrij spoedig toe, deelgenomen te hebben aan de ontvoe ring, maar hij hield vol, dat Bobby leefde en ongedeerd was. Hall vertelde later, dat mevrouw Heady en Marsh ook de ontvoering hadden deelgenomen. Hun strafregisters In Washington heeft de F.B.I. intussen de strafregisters van Hall, mevr. Heady en Marsh vrijgegeven. Hall is veroordeeld wegens roof, land loperij en het zonder permissie met ver lof gaan, toen hij onder dienst was. Mevrouw Heady werd veroordeeld we gens onzedelijk gedrag en werd beschul digd van prostitutie en het onderdak ver lenen aan een voortvluchtige. Marsh werd veroordeeld wegens ern stige vergrijpen tegen de zede, waarbij ook een negenjarige jongen betrokken was en wegens het molesteren van kin deren, landloperij, dronkenschap, diefstal en andere misdrijven. Hall heeft de politie nog meegedeeld, dat hij Hobby verschillende malen gade geslagen had, als deze in de auto van zijn vader naar school gebracht werd. Hij zei, dat hij het kind gedurende een week voor de ontvoering nauwkeurig had ge observeerd. Hij verklaarde voorts, dat toen mevr. Heady hem het kind overgedragen had, hij haar uit winkelen had gestuurd. Hij zei, dat hij in zijn auto "een paar huizenblokken verder gereden was en toen Mars ontmoette. Hij droeg het kind aan hem over met de instructie, het te brengen naar het huis van mevr. Heady in St. Joseph. Hall vertelde aanvankelijk, dat toen hij en de vrouw later in dit huis kwamen en naar de kelder gingen, zij het lijkje gevonden hadden met de revolver er naast. (Later bekende Hall, als reeds ge zegd, de moord te hebben gepleegd). Reuter meldlt verder: die recherche be- Dit zijn de kidnappers van Bobby Greenlease. Van links naar rechts: Thomas John Marsh, die Bobby overnam van Hall en hem naar het huis in St Joseph bracht; Bonnie Brown Heady, de roodharige vrouw die zich als tante van Bobby voordeed en het knaapje van school haalde; Carl Austin Hall, die bekende, Bobby te hebben vermoord. Hall had de leiding van het complot. Door zijn losbollig optreden werden de drie misdadigers later gegrepen. Hall ging nl met het los geld ruim 2 millioen gulden) naar een hotel en „strooide" daar met bankbiljetten. Dat wekte argwaan plastic tas gestopt had en op het erf. mevrouw Heady had begraven. - „Ik moest er vanaf." aldus Hall. Mevrouw Heady zei, dat zij sedert de ontvoering halfdronken was geweest. Zij deelde mede, dat Bobby niet bang was, toen zij hem mee nam van de school, „Het was zo'n lief kind. Hij liep zo zoet met mij mee. Hij zei dat hij een hond zou krijgen en een ijswafel." Zij zei voorts, dat zij de jongen op een afstand van enkele huizenblokken der school aan Hall had overgegeven. Hall heeft verklaard, dat hij het geld, dat bij de brug lag, nooit nageteld had. Bobby schieef adies Hall verklaarde nog, dat hij de brieven schreef en dat hij vier of vijf maal ge telefoneerd had met de familie Green- De eerste brief werd ontvangen op de avond van de dag, dat Bobby ontvoerd was. De brief was geschreven in blok- letters en het adres maakte de indruk door het kind zelf geschreven te zijn. Hall deelde de politie mee, dat hij jaren geleden voor het eerst in aanraking kwam met de familie Greenlease, toen hij dezelfde school bezocht als Paul Green lease, een aangenomen zoon, die nu sa men met de vader in de autobranche is. Deze Greenlease heeft echter verklaard zich niet te herinneren met Hall op één school geweest te. zijn. In één der brieven die Hall schreef, werd de instructie gegeven, wanneer het losgeld klaar lag, een advertentie te plaatsen in de Kansas City Star. Deze moest luiden: „Zal u deze week in Chi cago ontmoeten, G." Voordat het tot een advertentie kwam, verscheen een andere brief met een ver andering in de advertentie: „Zal u Zon dag in Chicago ontmoeten, G." De zaak liep mis, toen een politie-agent schouwit Haill a>ls die leddler van de bende. Hall békende, dait hij de roof gedurende drie jaar heeft voorbereid. Hij os de zoor van een rijke advocaat in Kansas. A.P. meldt, dat Bobby morgen zal wor den begraven. Churchill wil gesprek met Malenkof Mocht „Grote Vier" niet bijeenkomen Zoals in een deel onzer edities gisteren reeds vermeld, overweegt Churchill recht streeks in contact te treden met de Rus sische premier Malenkof en hij is bereid zich naar Moskou te begeven. Reuter legt er de nadruk op, dat Churchill dit plan is, indien zijn pogingen om een ont moeting van de leiders der Grote Vier, dus Amerika, Engeland, Frankrijk en Rus land. te bewerkstelligen, op niets uitlopen. In dat geval dus. zou Churchill Malenkof wel eens onder vier ogen willen spreken, teneinde verlichting van de internationale spanning teweeg te brengen. Mocht het tot een persoonlijk onderhoud tussgn Churchill en Malenkof komen, dan zal de Britse premier aansturen op een pact tussen het Westen en de Sowjet-Unie, waarbij partijen elkaar hulp toezeggen, Ingeval van een mogelijke Duitse aanval. Volgens de correspondent van het A.N.P. te Bonn, zouden Adenauer en zijn aan hangers zich pijnlijk getroffen voelen, in dien door het plan van Churchill, be ogende garanties van het Westen aan Moskou, de Westduitse herbewapening op de achtergrond zou worden geschoven. HANDICAP MEEGEVALLEN Liftmaster mag uren later aankomen dan andere machines VOOR DE DRIE VLIEGTUIGEN die in de handicapklasse deelnemen aan de luchtrace naar Christchurch is gistermiddag de handicap vastgesteld. De heer Van Balkom van de K.L.M. zei, dat deze handicap hem erg was meegevallen. Het is nu namelijk zo, dat de Liftmaster van de K.L.M. er 44 uur 29 minuten en 31 seconden langer over mag doen dan de Britse Viscount en bijna 9Vz uur langer dan de Nieuwzeelandse Has tings (handicap 35 uur). De Viscount, die veel sneller is dan de beide andere toestellen, zal indien alles gewoon verloopt, ongetwijfeld veel eer der aankomen dan de andere, maar dit wil nog niet zeggen, dat hij daar mee de race gewonnen heeft. Integendeel, als mén weet dat de K.L.M. zelf ongeveer 54 uur nodig denkt te hebben, is het niet te veel gezegd dat de Nederlandse Liftmaster als favoriet in de race start. Fataal Indiaantje spelen Jongen met mes in hartstreek gedood i Vel- Terwijl verschillende jongelui n aan het Indiaantje spelen gistermiddag de 13-jarage Rudolf Kramer door een 17-jarige knaap met een mes in die hartstreek gestoken. De jongens zaten elkaar achterna. Rudolf werd op een goed moment door de andere knaap overmees terd. Deze stootte hem een mes in de borst. De aairislatgpleger vluahitte niek het bos in. Het slachtoffer zakte op dm elkaar in die nabijheid van zijr g en werd naar het ziekenhuis ge bracht De toestand van de jongen. dd« uiit borat en mond bloedde, is zeer ernstig. Omwonenden hadden zich reeds enige tijd geërgerd aam die wijze waarop -groe pen schoolkinderen elkaar op de meeat barbaarse mamier be lijf girngen. De aan slagpleger was met een zwarte doek voor de mond vermomd en zwaaide een open knipmes im de hand. Op de hoek van de Veiserduinweg kreeg hij Rudolf te pak- sfcaik -hem neer. De recherche neemt voorlopig aam dat het kinderspel is geweest Accoord inzake Avifauna ingetrokken Faillissement neemt nu gewone loop Naar wij van de curatoren heeft de advocaat van de familie G. den Brink het destijds aan de crediteuren van het vogelpark Avifauna aangeboden accoord teruggenomen. Zoals bekend is, werd met dit accoord gestreefd naar op heffing van het faillissement. Gebleken venwel, dat het accoord de bij de ireiste meerderheid niet zou halen, behandeling ervan moest in de verificatievergadering van 18 September j.l. worden verdaagd, omdat het accoord niet tijdig genoeg ter griffie kon worden gedeponeerd. De vergadering van credi teuren, die dientengevolge op 9 October (morgen) was vastgesteld, gaat nu niet door. De curatoren zullen thans binnen korte tijd overgaan tot een eerste uitke ring aan de crediteuren van Avifauna. Het faillissement neemt nu dus zijn ge- De handicap is berekend naar -het ge wicht van de betalende lading, het totale gewicht van het vliegtuig en de gemid delde snelheid die moet worden gevlogen. Voor de K.L.M. z(jn deze cijfers respec tievelijk 31.826 Engelse ponden, 105.533 Engelse ponden en 181,38 mijl per uur. Voor de Hastings 21.357, 83.000 en 213.75 en voor de Viscount 5.862, 62.000 en 584,35. Dat de Viscount een zo grote handi cap heeft, is vooral een gevolg van het feit dat dit vliegtuig veel benzine in ex tra-tanks meegenomen heeft, waardoor het aantal tussenlandingen aanmerkelijk wordt beperkt. Ter verduidelijking delen wij nog mee. dat handicap beteken-t, dat de K.L.M.- Liftmaster, als hij 44 uur, 29 minuten en 31 seconden na de Viscount op het eind punt Chistchurch binnenkomt, met dit toestel gelijk gerekend wordt. Ieder uur, dat het K.L.M.-toestel voor het verstrijken"van deze in Christchurch landt, betekent een winstpunt. Komt het vliegtuig na afloop van de termijn bin nen, dan wordt voor ieder uur een straf- (Zie vervolg pas. 7). Tragisch ongeluk te Deltt Kleuter gedood onder bruidskoets Het tweejarige meisje J. A. van der L. uit Delft, dat gistermorgen met een makkertje op het smalle trottoir in de Anna Boogerd meeliep met een bruids stoet. is komèn. te vallen en door het rechtervoorwiel van de bruidskoets over reden. In de koets bevond zich het bruidspaar. De kleine is naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overgebracht. Daar bleek dat zij reeds was overleden. Ambassadeurs in Moskou zonder „geleide" De ambassadeur der V.S. in Moskou, Charles Bohlen, wordt sedert zijn terug keer niet meer vergezeld van een veilig heidswacht, die hem te voren overal volg de. Hetzelfde is het geval met de nieuwe Britse diplomatieke vertegenwoordiger, William Hayter. De Franse ambassadeur kon zich altijd reeds vrij bewegen. In diplomatieke krin gen put men hieruit een bewijs, dat Rus land zijn betrekkingen met het Westen wil verbeteren, aldus A.F.P. De achterblijvende familieleden zagen er gisteren op Schiphol veel minder vrolijk uit dan de emigranten die als deelnemers aan de Christchurch-race via Londen naar Nieuw-Zeeland vertrokken. De gezichten van de oude moeder (links) en de dame naast haar weerspiegelen de weemoed over het afscheid. Prins Bemhard terug uit Kenya Prins Bernhard is gistermiddag na zyn bezoek aan Kenya op het paleis Soest- dijk teruggekeerd. Na een voorspoedige was de Prins een half uur eerder werd verwacht op het vliegveld Soesterberg geland. H.M. de Koningin was naar het vliegveld gekomen om haar gemaal te verwelkomen. Minister Luns, die in New York de algemene vergadering der Verenigde Na ties heeft bijgewoond, wordt 17 dezer met de^ Rijndam te Rotterdam terugverwacht. [N Maart heb ik in enige artikelen de ontwikkeling in Sowjet-Rusland na de dood van Stalin besproken, gewezen op de mogelijkheid, dat Beria het voorwerp van aanvallen zou worden, en betoogd, dat de wereld beter deed, geen ijdele vre- desverwachtingen te koesteren. Nu wij zes maanden verder zijn, is het goed, deze ontwikkeling nog eens te be zien, vooral in verband met het verlan gen toch tot een conferentie van drie of vier leidende staatslieden te komen tot regeling van de geschilpunten In Oost en West. De voornaamste vraag daarbij is: Zijn er aanwijzingen, dat Moskou inderdaad een andere koers zeilt dan Stalin deed, en dat een ontspanning mogelijk is? Mogen wij geloven, dat een vreedzaam samenleven tussen Oost en West moge lijk is, en dat in geduldige onderhande ling een regeling van de geschillen valt te bereiken? Dan zal Moskou met iets meer moeten komen dan met enkele betui gingen. Van loutere betuigingen hebben wij er namelijk al genoeg gehad en het vredes- verlangen van het Westen heeft de vol keren telkens weer er toe gebracht, in de door Moskou verlangde zin te handelen en te geloven, dat het dit keer toch mis schien wel waar kon zijn. Laten wij de geschiedenis, sinds het op treden van het bolsjewistisch regiem in Rusland, maar eens nagaan. DAN zien wij, dat Tsjitsjfcrin, de eerste Russische commissaris van buiten landse zaken, in 1922, op de Conferentie van Genua, al sprak van een vreedzaam bestaan van de communistische staat naast de kapitalistische staten. Hij noemde de Sowj et-regering bereid, bewust en vrijwillig de grenzen te openen voor de internationale doorvoer en hout kapconcessies, concessies voor kolenmij nen, en diverse andere mineralen te ver lenen, kortom: hij zong het lied der open grenzen, zaken doen, algemene ontwape ning en vrede! Dat was in de tijd toen Rusland zijn economisch bestaan volkomen ontwricht zag en het zich midden in een ernstige hongersnood bevond. De wereld hoorde in gespannen ver wachting toe. en schoot Sowjet-Rusland te hulp. Alleen al uit de Verenigde Staten werden voor meer dan honderd millioen dollars levensmiddelen gezonden. Maar belangrijker nog was de politieke winst van het Kremlin: geen regering was meer bereid acties van het Koltsjak- en Denikin-type te steunen. Men luister de naar het zoet gefluit en hoopte zaken te kunnen doen, onder de suggestie: dat het toch niet zo erg was gesteld met de communistenl Wat kwam er van de schone verwach ting terecht? Niets, maar dan ook niets. Alleen: de communisten konden in vrede hun crisis overwinnen, en hun greep op de volkeren van Rusland bevestigen ten koste van het bloed en de tranen van millioenen. fZie vervolg pag. 2). Gespannen toestand in Guyana Officiële ambtswoningen zijn onder strenge bewaking gesteld Nauwelijks waren de spoedzittingen an de Uitvoerende Raad van Brits Guyana en het Huis van Afgevaardigden gisteravond beëindigd, of in het licht de ondergaande zon gingen de Britse kruiser Superb en twee fregatten met enige honderden soldaten aan boord bui ten de haven van Georgetown anker. De correspondent van Reuter wachtte, dat de troepen gedurende de nacht zouden worden ontscheept, doch "it is nog niet bevestigd. Cheddi Jagan, de premier van Brits Guyana, richtte gisteren een oproep tot de bevolking, kalm en standvastig te blijven. „De Britten zenden troepen" aldus Jagan, „maar waarvoor?" Volgens de premier is de toestand in het land normaal en rustig. Hij beschuldigde het Britse ministerie van Koloniën er v hysterische stemming te kweken het volk van Guyana van zijn rechten te beroven. De ambtswoningen van de opperrech ter, jninisters en andere vooraanstaande Kist is leeg I Mayerling-affaire blijft duister De voorzitter van de Oostenrijkse Aca demie van wetenschappen, professor Keil, heeft aan alle hoop op oplossing van het Mayerling-mysterie een einde gemaakt door mee te delen, dat de be roemde metalen doos uit de nalaten schap van keizerin Elisabeth van Oosten rijkleeg is. personen in Georgetown worden be waakt. Er zijn schijnwerpers opgesteld bij het hoofdbureau van politie en het militaire hoofdkwartier. In de zakenwijk wordt de wacht gehouden door speciaal opgeroepen agenten. Officieren van de veiligheidsdienst noemden de toestand gespannen. Er is nog geen melding ge maakt van incidenten. De blanken in de kolonie juichen over het algemeen het zenden van troepen en schepen toe. hoewel men de noodzaak van deze maatregelen betreurt en hoopt, dat de militairen slechts zo lang als nodig is, zullen blijven. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Een maarschalk liet zich gaan „Hij praat z"n mond voorbij". Kans op nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en echtend plaatselijk mist en kans op lichte nachtvorst. Morgen later op de dag over het al gemeen vrij zonnig en onge veer dezelfde temperatuur els vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon: 6.54 tot 18.00 uur; maan 8.42 tot 17.53 uur. Op 15 October E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1