Jlicuuie £ciitsr(|e (fourant 1- Morgen de grote dag 19' 15' 5475 et 18 Westen heeft „niet-aanvalsverdrag met Rusland in de maak ullesDuitsland, Oostenrijk noch Korea gebruiken wij voor aggressie In Londen erkent men thans troepenverscheping Het heengaan van prof. Diepenhorst Wist U ENSDAG 7 OCTOBER 1953 Kbuj AD1 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. IONNEMENTEN: 6,per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9857 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantoastlch Is gfjebftoto m«n htrl ia tegfjeaspoet' e royi fi moe». Tussen vrees en de hoop op garanties NGELAND, Frankrijk en de Ver. Staten bespreken een voorgesteld niet-aanvalsverdrag" met de Sowjet-Unie, dat dit land waar gen zou geven tegen een eventuele herleving van Duitse aggressie. heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse ten, gisteren op een persconferentie verklaard. Hij deelde bovendien de, dat Amerika verheugd zou zijn Rusland verzekeringen te geven, het Duitsland, Oostenrijk noch Korea zal gebruiken voor aggressieve leinden. Drie gevaarlijke gebieden, die nog bezet zijn en niet wer- vrij en onafhankelijk. eerder reeds in een beschouwing ge- Het voorstel om een bijeenkomst van Ie regeringsleiders van de Westelijke Grote Drie" te beleggen, is niét weer an de orde gesteld. Nimmer, aldus Dulles, zal de Ameri kaanse regering overwegen een overeen- onderschrijven waarin de satel- lietlanden van Oost-Europa onder Rus sische heerschappij blijven. Atoomkracht moet bedwongen op tactische I meende Dulles dat het Handvest Verenigde Naties in feite al een aanvalsverdrag" tussen de deelne- staten was, maar in bepaalde ge- het z.i. toch passend, naar procedures te zoeken. Zulks te ler, omdat Duitsland geen lid van de en door het Handvest niet wordt 1 bij zulk een verdrag de bestaan- ïzen van de Sowjet-Unie worden aorgd?, zo werd aan Dulles ge- agd. Hij antwoordde, dat op het ogen- J tussen de Westelijke „Grote Drie" I West-Duitsland over vele mogelijke ^nbinaties en omzettingen" van ge- i wordt gewisseld. Het was echter niet de tijd om hierover bijzonder- n bekend te maken. Alle leden-staten 3 de N.A.T.O. worden op de hoogte lulles zeide voorts, dat de Ver. Staten krachtig pogen een oplossing voor bestaande geschillen te vinden, zulks het oog op de steeds groter worden- erwoestende kracht van de moderne (hij herinnerde er aan, dat ook i een waterstofbom heeft) en ft wegens het feit, dat de moeilijkheden zijn dan ooit. Niet bemoedigend iter, zo vervolgde Dulles, vóórdat de Staten met Rusland in zee zouden moesten de Russen eerst een bewijs geven van de oprechtheid hun bedoelingen. Helaas moest hij dat recente bewijzen van de hou- in het Kremlin, wat betreft hi overeenstemming komen met de rest i de wereld, niet bemoedigend zijn. Russen willen niet op 15 October pra- Duitsland en Oostenrijk en d< willen geen Koreaanse politieke iferenties houden. Hierop hebben wij Conductrices op de A'damse tram? Personeelsgebrek leidde tot moeilijkheden De moeilijkheden met de Amsterdam tram zijn voornamelijk te wijten rsoneelsgebrek, zo zei wethouder Van ijck gisteren tot persvertegenwoordi- s. Er komen zeer weinig sollicitanten, maximumleeftijd voor conducteurs •dt nu verhoogd tot 35 jaar. Het dra van een bril zal geen 'belemmering ;r vormen, wanneer zij daartoe in op der jaren moeten overgaan, en amdirectie overweegt de aanstelling nductrices. Het personeel moet met 70 worden uitgebreid, dan zijn de moei- kheden opgelost. Tram- en busverkeer, aldus de wet- uder, zijn drukker geworden, maar :t personeel nam in omvang af. Hij hreef dit toe aan het feit dat op heidene plaatsen in het economisch »n tekort aan personeel bestaat. Het gaat niet om de lonen, zo meen- wethouder Van Wijck: de lonen van it trampersoneel in Amsterdam liggen procent hoger dan de vastgestelde lan- •lijke regeling aangeeft. Het is geen on- il, dat de directie de extra verlofda- en niet door het personeel kan laten op- maar onmacht. IVeer 6 Amerik. commu nisten gearresteerd Brownell, de Amerikaanse minister 3n Justitie, heeft meegedeeld, dat nog js functionarissen van de Amerikaanse ommunistische partij zijn gearresteerd. arrestaties zijn door ambtenaren an het federale bureau van onderzoek F. B. I.) verricht te Cleveland. Lorain Steubenville (Ohio) en te Newark New Jersey). Bovendien is een bevel gevangeenhouding uitgevaardigd te- een andere partijfunctionairs, die op iet ogenblik te Columbus (Ohio) een >or een niet-politiek vergrijp uit- :it.' ,De vrede kan lang! jze worden gewo Westelijke mogendheden hun militaire macht opbouwen en handhaven, zodat deze hen beveiligen kan tegen aterstofbommen", aldus heeft pre sident Eisenhower gisteren in Atlanti City verklaard op een vergadering va Christelijke vrouwenverenigingen. .Aangezien Rusland zich toelegt op wereldoverheersing", aldus de president, de vrije wereld gedwongen zich te op het aanleggen van wa- penvoorraden, welk elke aanval op de genen, die vrij wensen te zijn, kan af wenden". In schrille kleuren schilderde Eisen hower zijn toehoorsters, de plotselinge massavernietiging, waarmee een atoom oorlog gepaard zou gaan. „Deze titanische kracht moet teruggebracht worden e gebruikt in dienst van het mensdom' zei hij, „en als het in de macht va leiders ligt, zal dit met Góds wil geschieden". Slecht? wanneer de macht nenergie in vredelievende banen wordt geleid, zal de vrede kunnen worden gewonnen en dat kan alleen ge schieden door moed, kennis, geduld er leiderschap. Minister Luns sprak met Dulles De Nederlandse minister van Buitenl. Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft Washington een onderhoud van een i gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dulles, waarbij werd gesproken eer kwesties, betreffende het Verre Oos- m en Europa. Na afloop van het onderhoud zei Luns „zeer tevreden" te zijn over De Christchurch-race De route van de K.L.M.-Liftmaster Van de zijde van de K.L.M. deelt men is mee, dat de K.L.M.-Douglas, DC-6A Liftmaster, die Donderdagmiddag van London-Airport naar Christchurch zal vertrekken, de volgende route zal vol gen: Londen. Rome, Bagdad, Karachi, Rangoon, Djakarta, Darwin, Brisbane, Christchurch. De route is vanmiddag, vlak voor het vertrek van de passagiers, mee zullen vliegen in de KJL.M.- Liftmaster Dr Ir M. H. Damme in de Ica-hal van het vliegveld Schiphol offi cieel bekendgemaakt. (Men leze ook pag 5). Mau Mau-vfouwen doodden negen mensen Voor de eerste maal hebben zich nu ook vrouwelijke Mau Mau-terroristen schuldig gemaakt aan moordpartijen. In het Fort Hall-reservaat hebben zij 1. in de afgelopen nacht drie mannen, >n vrouw en vijf kinderen op gruwe lijke wijze met z.g. panga's (kapmessen) n het leven gebracht. In één geval dwongen zij een moeder toe te zien, hoe vier van haar zes kin deren (de anderen waren niet thuis) werdep vermoord. Daarna werd zij zelf gewurgd. wijze waarop Dulles o.m. had gesproken de Amerikaanse aangelegenheden met betrekking tot Nederland. Later op de dag zou hij minister Dulles opnieu' ontmoeten, ditmaal aan een diner op de Nederlandse ambassade te Washington. Minister Luns. die de Alg. Vergadering an de Ver. Naties heeft bijgewoond, is an plan vandaag naar New York terug te keren en morgen naar Nederland t« vertrekken. Weer stierf een kindje in een ijskast Een afgedankte ijskast heeft in Amerika weer een nieuw slachtoffertje gemaakt. Het is ditmaal de 4-jarige Pamela Fisher uit Grand Haven in Michigan, die met een vriendinnetje Lila Mae Carpenter, in de kast was gekropenen er niet meer uit Toen mevr. Carpenter de kinderen mis te begon zij hun te zoeken. Eindelijk maakte zij de ijskast open. Het gelukte nog, de levensgeesten van Lila Mae op te wekken, maar Pamela was gestorven. Oude ijskasten schijnen grote aantrek kingskracht voor kinderen te hebben. De laatste twee maanden zijn daardoor in de Verenigde Staten en Canada al 16 slacht offertjes gemaakt. „Communistisch" Guyana Rode premier Jagan: „Geen vuiltje aan de lucht Na gedwongen dieet van wilde mossen De Engelse regering heeft gisteravond toegegeven, dat in allerijl zeestrijdkrach ten en troepen naar Brits Guyana zijn gedirigeerd, om een communistische sa menzwering in deze kolonie de kop in te drukken. Naar verluidt, zouden de vrouwen en kinderen van Europese em ployes opdracht hebben gekregen. Don derdag a s. de suikerplantages te verla ten. Er zouden reeds maatregelen zijn getroffen om hen in Georgetown, de hoofdstad van de kolonie, een veilig on derkomen te bezorgen. Een woordvoerder van het ministerie van Koloniën betoogde, dat de „proges- sieve volkspartij" onder leiding van pre mier Jagan, contact onderhoudt met Moskou. De echtgenote van de minister president zou in de partij communisti sche cellen voor politieke agitatie heb ben gevormd. Over een, op handen zijnde constitu tionele, crisis in de kolonie zei premier Jagan echter: „Ik weet niet waarover men zich opwindt." En de voorzitter van de progressieve volkspartij, Burnham, die minister van Onderwijs is, haastte zich verklaren, dat de geruchten, als zou zijn partij plannen hebben voor een communistische staatsgreep, volkomen ongegrond zijn. Het is bijna niet te geloven, maar dit zijn twee foto's van dezelfde man. Links: de Rotterdamse ingenieur K. Koeten in zijn gewone doen. Rechts: hoe ir Koeten er uitzag, toen hij werd gered in de onherbergzame streken van Noord-Canada, waar hij vijf weken lang heeft geleefd op een ge dwongen dieet van mos, patrijzen en hazen. Zoals men weet, had het vlieg tuig waarin ir Koeten zich bevond een noodlanding moeten maken. Auto-show in Amsterdam DrDrees aan noenmaal bij premier Malan In het zeventiende eeuwse kasteel van Kaapstad heeft de Zuidafrikaanse rege ring gisteren een noenmaal aangeboden aan de Nederlandse minister-president dr W. Drees. De Zuidafrikaanse premier, dr Daniel Malan, bracht een heildronk op Konin gin Juliana uit en dr Drees één op Ko ningin Elizabeth. De eetzaal was ver sierd met vlaggen van de Nederlandse Verenigde Oostindische Compagnie e Britse East India Company. Dr Malan zei in zijn welkomstwoord, dat Zuid-Afrika nu voor de eerste maal zijn geschiedenis van 300 jaar bezoek mocht ontvangen van een Nederlandse premier. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, zo zei hij, maar ver scheidene, doch Nederland wordt meer dan andere als moederland beschouwd. „Zuid-Afrika moet gezien worden als dochter van Nederland. Wij in Zuid- Afrika vergeten dat niet. Wij hopen ook, dat Nederland zijn dochter Zuid-Afrika niet vergeet", aldus premier Malan. Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend plaat selijk mist en iets kouder, overigens veranderlijke be wolking, droog en ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. (Opgemaakt om 10 uur). Tulpen van Koningin voor Ottawa In Canada zijn gisteren 50.000 tulpen bollen aangekomen, die de Nederlandse vereniging van bollenkwekers aan Ottawa heeft geschoken uit erkentenis het voorjaarstulpenfestival te Ottawa. federale districtcommissie van Ottawa ontvangt ieder jaar ook van Koningin Juliana 16.000 tulpenbollen, uit erkentenis voor de gastvrijheid, die zij met haar familie gedurende de twee de wereldoorlog in Canada heeft onder vonden. Nieuw orgaan in plaats van Unicef De Algemene Vergadering- van de Ver. Naties heeft gisteren eenstemmig beslo ten, het internationaal kindernoodfonds te vervangen door een permanent, ge specialiseerd orgaan, dat als naam za dragen „V.N.-fonds voor het Kind". De bekende afkorting voor het fonds, .Unicef", blijft onveranderd Volgens berichten uit Georgetown de bevolking zich thans rustig houden en zich wijden aan de normale bezighe- Zal Laniél bet overleven? Franse Kamer was in spoedzitting bijeen Stakers zetten kabinet opnieuw onder druk De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren haar werkzaamheden, onder voor zitterschap van Herriot, hervat, kwam, op verzoek van socialistische communistische afgevaardigden, spoedzitting bijeen, zes dagen vóór het reces zou zijn afgelopen. Het parlements gebouw werd door politiemannen streng bewaakt, met het oog op 2000 demon stranten, die zich voor het gebouw vei zameld hadden. Delegaties van vijf pei sonen elk werden door de politie tot de vergadering toegelaten voor het aanbie den van verzoekschriften, betreffende loonsverhogingen en schorsing van straf maatregelen tegen stakers. Het debat werd geopend door de 1 malige socialistische minister van nenl. Zaken, Depreux. De debatten zul len zeer fel worden en als premier La- niel morgen of Vrijdag aan het woord komt, zal het extra spannen. Laniel hoopt, dat zijn kabinet het zal overleven, als over de regeringspolitiek gestemd wordt. Aan de oproep van de communis tische C.G.T. en enige R.K. vakvereni gingen tot het houden van waarschu- wings-stakingen, hebben behalve de rei nigingsdienst. de spoorwegen, ook leden van de P.T.T. gehoor gegeven. Het me rendeel van de chauffeurs en laders leg den het werk neer, evenals de sorteer ders, zulks bij de stations te Parijs. Men verwacht niet. dat partiële stakingen in gas- en electrlciteitsbedrijven veel stag natie zullen veroorzaken. In het Noor den van het land wordt in enige kolen mijnen gedeeltelijk gestaakt. Het comité van landbouwers in Mid den- en West-Frankrijk zal a.s. Maandag op alle nationale wegen weer barricades oprichten, teneinde het verkeer stil leggen. Zulks uit protest tegen de te lage prijzen voor landbouwproducten. Mayerling-mYSterie opgelost Tsjechoslowaakse regering geeft geldkist terug De Tjechoslowaakse regering heeft e voorwaardelijk in toegestemd, aan Oos tenrijk een verzegeld, metalen geldkistje terug te geven, waarvan de inhoud mo gelijk de sleutel zal bevatten tot het ysterie van Mayerling. Dit mysterie betreft de Oostenrijkse kroonprins Rudolf, die op 30 Januari 1889 op het keizerlijk slot Mayerling met zijn vriendin barones Vetsera dood werd aangetroffen. Hoe en waarom (waardoor) zij de dood vonden, is nimmer opgelost. Het kistje, bevat de particuliere stuk ken van wijlen keizerin Elisabeth, ge malin van keizer Franz Josef I, die 55 jaar geleden werd vermoord. De keizerin verzegelde het kistje er liet er een koperen plaatje op aanbren- gne met de woorden: „Te openen in 1950". De sleutel is vermoedelijk in d€ Donau geworpen. In 195Ö is echter van het openen niets gekomen, omdat het geheimzinnige kistje in 1945 naar Brno (Tsjcchoslowakye) werd overgebracht, waar zij vóór de oor log ook werd bewaard. De Tsjechische regering is nu bereid, het voor Oostenrijk zo belangrijke voor werp terug te geven, mits de Oosten rijkse regering aan Tsjechoslowakije de archieven van het voormalige Praagse Centrale Verzekeringskantoor ove draagt. Vermoedelijk zal de regering Wenen hierin toestemmen. De Prins vanmiddag weer thuis Prins Bernhard is gisteren op weg Tanganyika naar Soesterberg met Dakota te Rome aangekomen. Vanoch tend zou hy vandaar vertrekken en loop van de middag zou hij weer thuis zyn. De Prins zou landen op het vlieg veld Soesterberg. Leden van de Nederlandse ambassade j verwelkomden hem gisteren op het vliegveld te Rome. Het zat hoofdagent Van Beur den van de Haagse politie niet erg mee bij de cross-country i de Z.H. Jachtvereniging. Na het nemen van een hindernis maakte hij met zijn paard Taco deze salto mortale. Gelukkig kwamen ruiter eji paard toch weer heelhuids op hun pootjes terecht. Ned. schip kreeg hulp van vliegtuig Zwemvest met tandwiel gedropt in kanaal De Nederlandse kustvaarder Arcturus, die in het Kanaal ronddreef met motpr- schade en via de radio om hulp en onder delen vroeg, heeft assistentie gekregen van een vliegtuig. Voor de reparatie had men een tand wiel nodig. Dit is gistermiddag om vier uur, verpakt in zwemvesten, door Pipercub vlak naast het schip aan lijn in zee geworpen. Daarna vloog het toestel over het schip en maakte de lijn los, zodat deze dwars over het schip kwam te vallen. Aan boord behoefde n nu de lijn slechts in te halen om het derdeel in handen te krijgen. De schipper had de Nederlandse vlag het dek gelegd om zijn schip voor piloot duidelijk zichtbaar te maken. De Arcturus, die op weg was van h pels naar Aarhus, behoort aan C. Hol- schers Kustvaartbedrijf N.V. M het maar dadelijk eerlijk en onom wonden neer te schrijven: aan wei nige dingen zullen wij zo moeilijk kunnen nnen als aan de wetenschap, dat prof. P. A. Diepenhorst er nu niet meer Want al leefde hij met zijn echtgenote sinds enige jaren teruggetrokken in het e Gelderse dorp Epe, waarvan zijn enige zoon, dr I. N. Th. Diepenhorst, bur gemeester is. we mochten wel aannemen, dat zijn immer bezige geest werkzaam bleef. Werkzaam bleef, al was het slechts (maar dat is reeds veel) in zijn belang stelling voor zo velerlei. Immers, belangstelling had prof. Die penhorst. Hoe wijd waren in dit leven de cirkels niet beschreven! Hoogleraar, po liticus, auteur, journalist, verenigings man: dit alles was hij, en op voortreffe lijke wijze. In onze tijd van toenemende speciali sering vertoonde hij in zijn persoon en arbeid een veelzijdigheid, die bij meer dan één gelegenheid schier wonderbaar lijk moest aandoen. "y"EELZIJDIG dus was hij. Maar was niet juist een zijner geheimen, dat hij in dit alles een opmerkelijke eenheid wist te bewaren? Dit leven was niet verbrok keld. Geen man was hij, die zo hier en daar wat grasduinde om spoedig zijn aandacht op iets anders te richten. Neen, wat hij was en wat hij deed, was en deed hij uitermate verdienstelijk. Maar hij bleef dan ook in dit alles zichzelf. Man van wetenschap, en tegelijk staan de midden in het practische leven, is hij voor beide, voor wetenschap zowel als voor practijk, van eminente betekenis ge weest. Zijn wetenschappelijke aanleg en geest hebben zijn pracfisch handelen niet weinig beïnvloed. Aan de andere kant stelde zijn omvangrijke werkzaamheid buiten de universiteit hem in staat de ontdekkingen der wetenschap aan het leven zelf te toetsen. En zijn critische zin heeft gedurende vele jaren met name tot de fleur van het politiek beweeg bij gedragen. T^EZE beide derhalve: wetenschap en levenspractijk heeft hij gediend. En in de resultaten daarvan heeft hij onder ons tajlozen hartelijk aan zich verplicht. Wij denken aan zijn leerlingen die in hem een hoogleraar hebben bezeten, naar wie te luisteren het te allen tijde geen plicht, slechts een boeiend genot was, maar wier dierbaarste herinneringen toch zeker gewijd zullen zijn aan zijn vrien delijke, joviale, gulle en door cn door menselijke persoonlijkheid. Maar naast hen en om hen heen al die anderen, die Diepenhorst hebben leren kennen in en door zijn publicaties, zeker planken vol. uitlopend van bondige brochures tot kloeke werken in twee en drie delen. Is het niet een van zijn beste verdien sten dat hij een breed terrein van weten schap (met name die der economie en der parlementaire geschiedenis) voor ver scheidene generaties heeft gepopulari seerd? Indien men misschien in deze jaren zijn boeken minder dan voorheen ter hand neemt, zo is het onze stellige overtuiging, dat men zich daardoor niet weinig te kort doet. (Voor vervolg zie pagina 6 Baron Baud wordt 60 jaar Mr J. C. Baron Baud, die jarenlang particulier secretaris van Prinses Juliana is geweest, wordt 11 October 60 jaar. Ba ron Baud is thans groot-officier in spe ciale dienst van het civiele huis van H.M. de Koningin en kanselier der koninklijke DAT een groep directeuren van Franse reisbureaux gisteren een bezoek aan Delft bracht. DAT een Parijs gerechtshof een bevel tot inhechtenisneming heeft uitgevaar digd tegen de in Engeland wonende Ne derlander Max v. d. Berg, die wegens verduistering van 615.000 fr. (ƒ6150) ten nadele van een Parijs zakenman bij ver stek is veroordeeld tot 18 mnd. gevange nisstraf. DAT B. en W. van Amsterdam ruim een half millioen gulden aanvragen om het Stedelijk Museum op te knappen. DAT vandaag en morgen in het ge bouw van de Rubberstichting te Delft 162 industriëlen en wetenschappelijke werkers uit 17 landen bijeenkomen eri daar Vrijdag de internationale uitvinders dag op rubbergebied wordt gehouden. DAT aan de dijken van Noord-West Brabari/t huisjes (met een telefoontoestel en een zendapparatuur) worden ge bouwd om de bewoners bij gevaar var dijkdoorbraak te kunnen waarschuwen. DAT tegen de 23-jarige Apeldoornsc monteur P. H. H. wegens diefstal van een een jaar gevangenisstraf is geëist en hij als motief voor zijn daad opgaf finan ciële moeilijkheden als gevolg van zijn voogdschap over twee andere kinderen uit het ouderloze gezin, waartoe ver dachte behoort. DAT een der oprichters van de Mag- neet-rijwielenfabriek, de 62-j. J. v. d. Berg te Weesp, is overleden. DAT acht Indon. bestuursambtenaren, die een studiereis van drie maanden in Amerika gaan maken, een vijfdaags be zoek aan ons land hebben gebracht als gasten vain de BPM en de Stichting voor Culturele Samenwerking. DAT 'gisteren het Vondelpark officieel is overgedragen aan de gemeente Am sterdam. DAT de fokkersvereniging Vooruit gang te Venray het hoofd van de onlangs gestorven fokhengst Nico van Melo heeft laten opzetten en nu een plaatsje krijgt in de woning van de voorzitter. DAT B. en W. van Amsterdam voor stellen ruim 9 millioen te lenen aar bouwverenigingen voor het bouwen van DAT het gerestaureerde museum Prin- cessehof te Leeuwarden gisteren is her- DAT de burgemeester van Almelo, mr J. M. Ravesloot, gisteren een bulldozer bediende en daarmee de eerste vierkan- meters grond wegschoof voor de aan- g van industrieterreinen. DAT tegen de arbeider M. B. uit Ren- kum 4 maanden gevangenisstraf is ge-r eist wegens oplichting van 18 Ambon- n uit het kamp te Doorwerth aan wie hij had voorgespiegeld dat ze voor f0.50 per persoon aan een autobustocht konden deelnemen. DAT het stadsorkest uit Aarhus en een aantal architecten uit die Deense stad gisteren een bezoek aan Rotterdam brgchten. DAT de Canadese minister voor oud- strijders, lt.-kol. Hugues Lapointe, morgen in ons land aankomt om de Canadese begraafplaats te Holten. Groesbeek en Fergen op Zoom te bezoeken. DAT tegen de 54-jarige vrouw B. W. B. Z. uit Renkum, die gedurende acht ja ren een reeks van diefstallen pleegde, o.a. bij een kantonrechter, zes maanden onvoorw. en drie maanden voórw. is ge- eist. week kreeg ik 3 wyzer van Weltevrei volgende briefje: Wilt U eens komen het gaat niet goed m< t Uw zoon! Nu i i goede op school, en gezellige onderwijzer en daarom was ik erg benieuwd naar de achtergrond van dit laconieke briefje. „Bly dat U komt", zo begroette hy mij. „En om maar met de deur in huis te vallen, weet U dat Uw zoon beeldromans leest onder de les?" Omdat mijn gezicht een en al vraag teken was, kwam even later uit de afdeling Jqbesltggenomen goede- ren" de laatste pagina van het Zon dagsblad te voorschijn. Meteen was ik „blakende" en ik sprak op docerende toon: „Meneer Van Mameren, ik begrijp Uw moeilijk, heden, maar wanneer U vandaag een abonnement op de Nieuwe Leidsche neemt, kunt U als een goed paeda- goog iedere Maandag het beeldver haal in de klas voorlezen. Voorko men is dikwijls beter dan genezen.." Moet ik nog zeggen, dat de bon drie minuten later enkele sierlijke letters rijker was? Daarom: Hebt U soort gelijke moeilijkheden met Uw kin deren, aarzel dan niet, maar VOLGT HET IDEE VAN WELTEVREE EN ZENDT EEN NIEUWE ABONNE! Weltevree, Ik doe mee aan de wervingsactie. Note kwartaal abonné als mijn aandeel. Woonplaats: S.v.p. doorbalen v de volgende week/maand/

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1