Zuid-Afrika zal eerlang republiek worden een a li «BV Drie Britse randgebieden moeten bij de Unie ingelijfd Aanvoer kleiner en prijzen weer iets lager De Hervormde Kerk en de viering van het Heilig Avondmaal Nieuwe electrische centrale in de hoofdstad De Zuidpool krijgt zijn eerstiH blijvende nederzetting b NIEUWE LETOSCHE COURANT DINSDAG 6 OCTOBER 19S Di Malan in exclusief interview: (Van onze correspondent in Kaapstad) IN EEN EXCLUSIEF INTERVIEW, dat ruim anderhalf uur in beslag nam, deelde de minister-president van Zuid-Afrika, dr Daniël Frangois Malan mij, in antwoord op desbetreffende vragen, onder meer het volgende mede: Ik acht het gewenst, dat Zuid-Afrika eerlang een repu bliek wordt, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke vaderlands liefde onder alle secties der bevolking en om een einde te maken aan de verdeelde loyaliteit, die nog bij vele Engelssprekende Zuidafrikaners be staat. De tijd om over te gaan tot aanvaarding van de republikeinse staatsvorm is echter nog niet rijp; de meerderheid van hen, die er van harte vóór zijn, moet eerst groot genoeg worden om de republiek stabiel te doen wezen. Het koningschap is onder beheer het Zuidafrikaanse parlement en kan. evenals bij%'Oorbeeld de Senaat, bij par lementair besluit worden afgeschaft. Het uitroepen van de republiek be hoeft geenszins te betekenen, dat Zuid- Afrika uit de Britse Statenbond treedt; India heeft in dit opzicht een duidelijk precedent geschapen en op de Londcnse conferentie van 1949 is vastgesteld, dat andere Statenleden eenzelfde houding kunnen aannemen. De Staten bond is een vrije associatie; men is om er in te blijven, maar ook vrij 01 uit 'te treden. De regering van Zuid-Afrika blijft van de Britse regering verlangen, dat. zij het koloniale gebied Basoetoland de beide protectoraten Beet-sjoéanaland en Swazieland binnen een tijdsverloop vijf jaren overdraagt tot inlijving bij de Unie van Zuid-Afrika. Als Londen een deel van Beetsjoeana- land zou willen afstaan aan de onlangs tot stand gekomen Federatie van Cen- traal-Afrika (bestaande uit Noord- Zuid-Rhodesië en Nyassaland) dan dat een onvriendelijke daad zijn, verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben voor de verhouding tussen Zuid- Afrika en Engeland. De Zuidafrikaanse regering zou zulk een handeling be schouwen in een zeer ernstig licht. Eigen natie De 79-jarige premier, wiens persoon lijkheid nog altijd de indruk maakt van besliste kracht, formuleerde zijn ant woorden op een wijze, die soms bijzon der voorzichtig was, maar die ander zijds een beheerste hartstocht verried. Dit laatste was vooral het geval, toen ik hem vroeg naar het oude ideaal der nationalisten: de verandering van de Unie, zoals zij thans bestaat onder het koningschap van koningin Elizabeth II, in een republiek onder een eigen. Zuid afrikaanse president, zoals het was in de dagen van Paul Kruger en Marthinus Steyn. Zijn woorden van tijd tot tijd on derstrepend met een simpel handgebaar zeide de overigens onbeweeglijk achter zijn schrijftafel zittende eerste minister: „Het verlangen naar een republiek, dat onder ons bestaat, is niet vreemd, niet onnatuurlijk en stellig niet te veroorde len. Hier waren republieken, aan welker bestaan met oorlogsgeweld een einde is gemaakt. Voor het behoud dier repu blieken hebben duizenden en niet alleen op het slagveld hun leven ge offerd. Op grond van de historie is dus het verlangen naar de herrijzing van de republikeinse staatsvorm verklaarbaar; het zou onnatuurlijk zijn indien het an ders ware. Dit republikeinse streven dient be oordeeld te wórden op grond van de vraag: is het in h<?t belang van Zuid- Afrika of niet? Mijn mening is, dat de republiek gewenst is te achten, omdat haar uitroeping voor een groot deel de enige manier is om een gemeenschappe lijke grondslag van gehechtheid, van ongedeelde Zuidafrikaanse vaderlands liefde te krijgen voor beide volksgroe pen (de Afrikaners en de Engelsspre kenden). Denk maar aan Zwitserland; een land met drie talen maar een eigen natie met een loyaal, ongedeeld volk. Dat is waar naar wij streven. Onder een deel van onze Engelssprekende burgers bestaat nog altijd de verdeelde loyaliteit; zij achten Zuid-Afrika ondenkbaar zondpr het koningschap. Wel. het is een vreemd lichaam, waarvan het hoofd zit op een afstand van 6000 mijl van de romp Een republiek zal de oplossing zijn om definitief te komen tot een eigen Zuid afrikaans „nasieskap". In de Statenbond? Zal die toekomstige republiek deel kunnen uitmaken van de Britse Staten bond? „De Statenbond is een vrije associatie. Wie dat wil. kan er uit treden: wie blij ven wil, kan blijven. Denk maar aan Ierland, dat uittrad. En denk maar aan India, dat een republiek werd maar toch in de Statenbond bleef. Op grond van een beslissing, die op een Londense Sta- tenconferentie in 1949 genomen werd. zou de Zuidafrikaanse Republiek binnen de Britse Statenbond kunnen blijven. U moet niet vergeten, dat de Kroon op het ogenblik reeds gedeeld is. Konin-ldcn ontvangen. gin Elizabeth is „Koningin van Zuid- Afrika". Wij kennen haar alleen als zo danig. Met haar beslissingen als Konin gin van Engeland, van Australië of van Canada hebben wij niets te maken. Het koningschap staat, voor wat Zuid-Afrika betreft, onder beheer van ons eigen parlement. Onze constitutie kent het ko ningschap, de Senaat de volksraad. Wij kunnen b.v. de Senaat afschaffen. Wel nu, hetzelfde geldt van het koning schap". Acht u de uitroeping van een repu bliek in de nabije toekomst mogelijk? „De republiek moet stabiel zijn. Geen regering zal een republiek uitroepen zonder dat een behoordijke meerderheid van het volk haai- besluit onderschrijft. Stol eens, dat_ bij een volgende verkie zing een partij aan het bewind zou ko- die tegen de republiek is, dan zou de staatsvorm immers veel te onsolide zijn. Het is een kwestie van gezond ver stand. te wachten tot het besef van de gewenstheid ener republiek voldoende Dr D. F. Malanpremier van Zuid-Afrika. tijdens de onthul ling van het Voortrekkers-mo nument te Pretoria. Hij is de mandie de voortrekkers-idee van een republiek thans op nieuw met kracht verdedigt. LJ gegroeid is. Dat groepproces is thans in volle gang. Oók onder een deel van de Engelssprekenden in dit land. Wij zullen onze Engelsprekende burgers blijven aanmoedigen in die richting, maar er zal nog heel wat evangelisatie-werk" verricht moeten worden. Intussen blijft het beginsel staan. Wij handhaven ons principe met onverzwakte trouw". Overdracht van gebieden Er heeft onlangs een uitwisseling van documenten tussen Pretoria cn Lon den plaats gevonden nopens de kolonie Basoetoland en de protectoraten Beets- joeanaland en Swazieland. U eist die Britse gebieden op tot inlijving bij de Unie? „Toen in 1910 de Unie tot stand kwam door samenvoeging van Kaapland. Na- de vroegere republieken Trans- i Oranje-Vrijstaat, heeft de En gelse regering ons een belofte gedaan nopens Basoetoland. Beetsjoeanaland en Swazieland. Daaromtrent bestaat een contract tussen Londen cn ons. In een nhangsel bij de toen in Londen vast gestelde Zuid-Afrika Wet (de „grond- in de Unie) wordt nadrukkelijk gestipuleerd, hoe deze gebieden, na de overdracht aan de Unie, door de Unie geregeerd zullen moeten worden. Dat impliceert dus duidelijk de belofte van overdracht. Maar de Britse regering heeft zich het reoht voorbehouden om te zeggen wanneer die overdracht zal Gesprek mei Malan van l'/z uur Onze correspondent te Kaap stad heeft een gesprek van ruim anderhalf uur gehad met de minister-president van Zuid- Afrika, dr Daniël Frangois Malan. Het onderhoud handel de over de gewenste republi keinse staatsvorm, het toevoe gen van enkele gebieden aan de Unie, het kleurlingenvraagstuk en de constitutionele crisis en over de fundering van de apart heidspolitiek. In een drietal ar tikelen is een samenvatting van het gesprek neergelegd. Het eerste daarvan treffen onze le zers hiernevens aan. plaats vinden. Meer dan veertig jaren lang hebben wij daarop nu al gewacht. Ik heb besloten, dat deze zaak thans tot een oplossing moet komen en mitsdien heb ik onlangs uitdrukking gegeven aan het verlangen onzer regering, dat de ge noemde gebieden binnen een tijdperk van omstreeks vijf jaren bij de Unie zullen worden ingelijfd. Londen zegt thans, dat de overdracht niet kan plaats vinden zonder consul tatie van de in die gebieden wonende naturellen. Ik stel vast, dat consultatie niet hetzelfde betekent als veto-recht. En in correspondentie met de vroegere premier generaal Hertzog heeft de Brit se regering dat ook erkend. Aan die er kenning houden wij vast. Trouwens: wat heeft Engeland zelf onlangs gedaan toen de Federatie van Centraal-Afrika tot stand kwam door de samenvoeging van Noord- en Zuid-Rhodesië en Nyassaland? Toen heeft men óók de naturellen ge consulteerd en ze waren er vrijwel alle maal tegen. Maar de Federatie is niette min een feit geworden. En daaruit blijkt, dat de Engelse regering zich zelf óók op het standpunt stelt, dat het recht van consultatie iets anders is als het veto recht. De consequentie van deze hou ding is duidelijk en.wij zullen die conse quentie trekken". De publieke opinie „Een tweede argument, dat Londen thans tegen onze I Britse publieke opinie. Die zou zich te- gen onze eis verzetten. Wel. de Britse publieke opinie is niet onze moeilijic- heid, dat is hun moeilijkheid. Zuid- Afrika kan en zal zich niet buigen voor de Engelse publieke opinie, die boven dien nog grotendeels gebaseerd is op verkeerde Inlichtingen. Als wij naar de Britse publieke opinie gingen kijken, dan zou er voor ons geen reden van be- Laat ik u met een voorbeeld uit de ge schiedenis duidelijk maken, hoe wankel de Britse bezwaren zijn. Indertijd was India een kolonie van Engeland en Na- tal was een kroonkolonie van Engeland Zoals u weet. waren er veel Indiërs naar Natal gekomen en die hadden daar het zelfde stemrecht als de blanken, die het land hadden open gelegd. Maar toen Na- tal zelfregering kreeg, eiste de Natalse regering, dat het stemrecht van de In diërs zou worden weggenomen. En dat, terwijl de Indiërs ook Britse onderdanen waren cn dat nog wel in de tijd van ko ningin Victoria. Wat de Britse publieke opinie ook geweest moge zijn: die eis van Natal is ingewilligd. Ook dat his torische precedent dient men te onthou den, als men de bezwaren onderzoekt, die Londen thans tegen onze gerecht vaardigde eisen meent te moeten inbren gen Onvriendelijke daad" Beetsjoeanaland grenst voor een groot deel aan de nieuwe Federatie van Centraal-Afrika. Wat gebeurt er, als Londen zou besluiten althans een deel van Beetsjoeanaland over te dragen aan de Federatie? „Dat zou een onvriendelijke daad zijn. En de uitdrukking „unfriendly act" is in het Engelse diplomatieke spraakgebruik een zéér krasse uitdrukking! Een derge lijke daad zou door ons beschouwd den in zeer ernstig licht en zij zot slechts een ernstige kwestie oproepen tussen Zuid-Afrika en Londen in de sfeer van het Gemenebest. De ge noemde gebieden zijn voor hun mische bestaan van de Unie afhankelijk; wij nemen in dit opzicht een sterke po sitie in. Zuiver theoretisch geredeneerd; wij zouden Basoetoland. dat geheel geven wordt door Unie-gebied, in drie maanden tijd totaal kunnen uithongeren. Let wel ik spreek zuiver in theoretiscne Deze zaak wacht reeds veertig jaren op een oplossing. De tijd is aangebroken om de belofte van 1910 ingelost te krij- De hollenhandel in de vorige week Het bollenseizoen loopt langzaam af. Nog enkele weken en dan zit ook de zoge naamde na-pakkerij er weer op. Vroeger was het dan zo, dat de exporteurs een paar stille maanden kregen en zich prepareerden op de vaak grote reizen, die ze voor de boeg hadden. Voor vele bedrijven bestaat die rustperiode nu niet meer. Zodra het „zomergoed", zoals men de tulpen, narcissen, hyacinten e.d. noemt, is verscheept, begint de export der gladiolen weer naar de landen van het Zuidelijk Halfrond. Vorige week was dan volgens de ver achtingen de aanvoer kleiner en liepen ook de prijzen weer terug. Weliswaar kwamen beste partijen twaalven van Brillant Star. Prins Car naval, Sunburst en Keizerskroon nog bo- 10 uit, al was het soms maar een paar dubbeltjes, een tulp als Couleur Cardinal, die dit gehele seizoen grif i een dubbeltje per stuk kon opbren- moest nu al heel mooi wezen om met 9 per 100 of daaromtrent gewaar deerd te worden. Prins van Oostenrijk. Ibis, Fred. Moore hingen rond ƒ4.50 per 100 en dat is een prijs, waar men geen man-in-bonus van wordt! Gen. de Wet bracht nog ruim 7 per 100 pp. Bij de dubbele vroege tulpen zakten Maréchal Niel en Mr v. d. Hoeff naar 4,50 per 100 voor twaalven, Oranje Nassau naar 6,35 en Pgach Blossom 5,70, Noteringen die te laag liggen. Alleen Dante handhaafde zich nog een beetje met 14 per 100. Elven van Mr d. Hoeff kon mén al kopen voor 3,30 per 100 Bij de Darwinnen was het al niet veel beter: William Copland. Rose Copland, Princess Elizabeth, Pride of Harlem, Zwanenburg, e.d., gingen allemaal voor de minimumprijs (ƒ3,50) of in het gunstigste geval een paar dubbeltjes er boven. All Bright en Campfire, die een maand geleden nog boven 10 stonden. 'cn nu met 5,80 gewaardeerd. Barti- gon draaide voor ƒ4,50 per 100 en elven ƒ3. Queen of Night werd met 4 betaald, Prunus idem en tulpen als Golden Age en Charles Needham brachten dan nog ruim ƒ9 op. Golden Harvest, Kleurenpracht, Marjo- c Bowen, en diverse andere soorten late tulpen draaiden ook rond de minimum prijs. Mothcrday en John Scheepers wer- "en met pl.m. ƒ4.50 betaald en Advance iet 7,50. Parkieten verschilden natuurlijk zeer sterk in prijs. Want terwijl men Orange Favorite voor de m.p. kon kopen, liep Red Champion nog tot ruim 18. Sunshine uim 11 cn Blue Parrot tot ruim ƒ9 Fantasy bracht ƒ5,80 0p en Violet Queen 8,50. Bij de Mendeltulpen waren het Weber Van der Eerden, die bedenkelijk dicht in de buurt van de minimumprijs kwa men. Krelage's Triumph bracht nog ƒ4 op. Early Queen 5. Fridjof Nanssen ƒ6.80, Hildegarda ƒ4,75 en John Gay ƒ4.65. Tot slot: de triumphtulpen. waar van Rijnland voor de m.p. weg ging. Korneforos voor ƒ6. Elmus voor 5 en Edith Eddy voor ƒ4.10. De elven van deze soorten lagen tussen ƒ3 en ƒ4. Men schrijft ons van Hervormde zijde: TN de Generale Synode der Ned. Herv Kerk is een zaak ter sprake geweest, die meer aandacht verdient dan zij in hot algemeen heeft gehad. In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat in de zittingen van Juli j.i. commissies werden ingesteld voor het ge sprek met de Vrije Evangelische Gemeen- en met de Remonstrantse Broeder schap. Wat de toenadering tot deze laat ste geloofsgemeenschap betreft moge lijk ware het beter te spreken van de toenadering der Remonsiranten tot de Hervormde Kerk deze vindt nog steeds een moeilijk obstakel op haar weg: de in de Belijdenisgeschriften, ook bij de nieuwe kerkorde, gehandhaafde „Artike len tegen de Remonstranten'" Er zijn voldoende Remonstranten, die weten, dat deze Artikelen nooit tegen hen en hun geloofsgemeenschap worden gehanteerd; er zijn heel wat Hervorm den, zo niet het overgrote merendeel, de predikanten incluis, die nfet of üjks weten, wat zij behelzen. Maar ze zijn er officieel nog het „staan op de bodem der Belijdenis geschriften" naar voren komt. betekent dat voor bepaalde stromingen in de Her vormde kerk ook en nog steeds: op de Artikelen tegen de Remonstranten. Wat het gesprek met Gereformeerde Kerken en Luthersen betreft, dit reeds eerder aan commissies gedelegeerd en wij mogen aannemen, dat het op gang is. TN verband hiermede besprak de synode het gastlidmaatschap van leden van andere Kerken. Het valt te rangschikken onder de Ordinantie uit kerkorde, die handelt over „Het verband met andere Kerken" de oecumenische zou men kunnen zeggen. Daarin staat, dat leden van een andere Kerk in Nederland, of van een Kerk in het Buitenland, maar in ons land achtig, in het register hunner woonplaats als gastlid kunnen worden ingeschreve De voorwaarde daartoe is, dat Vé synode-wege en volgens door haar vas gestelde richtlijnen, zulk een andere Kei in haar formatie en leer daarvoor geen belemmering vormt. Het gevolg van zulk een gastlidmaatschap is dan te1 de betrokkenen kunnen worden toegela ten tot het H. Avondmaal en vallen kun- Kost meer dan 100 millioen gulden De deelnemers aan het jaarlijks con gres van de Kon Mij tot Bevordering de Geneeskunst, dat op 8. 9 en 10 October alhier wordt gehouden, zullen Donderdagmiddag 8 Oct. in het gemeente- door het gemeentebestuur wor- Als een lichtend monument voor sterdams toekomst staat de reusachtige centrale aan de Hemwcg te Amsterdai in het nachtelijk duister. Zaterdag i deze nieuwe centrale officieel in gebruik genomen. Tot nu toe is er voor i 100 millioen ingestuken en nog is complex niet helemaal klaar. Voorlopig zal de centrale, ten behoeve van Am: dam en de Zaanstreek, dagelijks energie van 200.000 KW voorthrcngci op den duur rekent men op 100.000 KW. Thans verslindt de installatie reeds 750 ton kolen per dag en als de bouw geheel is voltooid, zal dit ca 3.000 ton zijn. De schoorstenen hebben een doorsnee van 3,20 meter, zodat er ruimte genoeg is om er met een personenauto te rijden. De bouwwerken zijn gefundeerd op 6700 betonnen heipalen. Aan de totstand koming van het enorme complex heb ben 10.000 arbeiders gewerkt, onder 24 ncn onder de pastorale zorg der betref fende Hervormde Gemeente. De door de kerkorde geschapen voor waarden voor dit alles zijn evenwel met uitsluitend aangegeven door formele overwegingen omtrent leer en belijdenis der Kerk, waartoe eventuele gastleden behoren: zeer bepaald gaat het ook om de oecumenische gedachte en haar ver werkelijking: de erkenning van elkaar in het geloof in de ene Heer. Zo stelde de synode vast, dat dit, wat Nederland betreft, geldt voor leden van de navolgende Kerken of geloofsgemeen schappen: De Gereformeerde Kerken, de Chr. Ger. Kerken,, de Ger. Gemeenten, de Ger. Kerken naar art. 31 K.O., de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, en, uit de aard der zaak, ook de Kerken, met de Hervormde Kerk aangesloten bij de Oecumenische Raad: de Evangelisch Lutherse Kerk. de Doopsgezinde Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap, de Unie van Baptisten Gemeenten en de Oud- Katholieke Kerk, zomede de Herrnhutter- TTET gastlidmaatschap wordt echter door de Hervormde Kerk slechts dan verleend, wanneer de eigen Kerk van de betrokkene daartoe toestemming geeft. De synode nam deze voorwaarde op, oin te vermijden dat men zou denken, dat de Hervormde Kerk langs deze weg en m gemeenten, waar bepaalde Kerken niet vertegenwoordigd zijn, althans geen ge meente hebben, voorgoed leden van an dere Kerken aan de oorspronkelijke eigen gemeenschap zou onttrekken en daardoor de Hervormde gemeente op minder fraaie wijze zou vergroten. De schijn daarvan zou een gesprek, als waartoe de synode HONORING Gen. GEORGE S.PATTON,JR. AND THE ARMORED FORCES OF THE U. S. ARMY Ter ere van wijlen generaal Pattonde beroemde pantsercommandant' H van het Amerikaanse leger, en ook ter ere van het gehele Amcnkaansej®ct pantserioapen, is een postzegel ontworpen. Het is een drie dollarcents postzegel, waarop de generaal op de voorgrond staat afgebeeld met de achtergrond een Patton-tanlc in actie. De jacht op bases irbi Strijd om de aansprakenis echter in een nieuw stadium getreden DE POOLGEBIEDEN hebben een betekenis verkregen, waarvan het 1 lang vooral door de grote mogendheden wordt ingezien. De Nootf pool b.v. is de korste verbinding tussen Rusland en Amerika. De afstaj den tussen de werelddelen worden over de polen belangrijk teruggebradj Men kan zelfs zeggen, dat voor bijna al de belangrijkste landen wereld de korste verbindingen over de beide polen lopen! De Noord- en Zuidpool beginnen onze samemeving een plaats te krijgen die zij niet meer zullen verliezen die zelfs bij de verdere ontwikkeling voortdurend aan belangrijkheid winnen. Het is dan ook geen toeval, dat de zo ongeveer grootste luchtbasis van de wereld in het Noordpoolgebied van Groenland ligt Wij bedoelen hier Thule. waar duizenden Amerikanen gelegerd worden. Door de scherpe tegenstelling tussen Oost en West is het vooreerst de Noord pool, die de aaiidacht heeft van de grote mogendheden. Toch is ook de Zuidpool, in figuurlijke zin, meer en meer naar voren gekomen. Zij is niet bewoond, maar bezit vele begerenswaardige grond stoffen. die menselijke bewoning verant woord zouden maken. De Zuidpool bezit vooral ook een stra ten aanzien van verschillende Kerken besloot cn waarin zij met andere reeds betrokken is, uitermate bemoeilijken en bovendien zou een en ander vreemd zijn aan werkelijk oecumenisch streven. Inmiddels betekent dit, dat er onmis kenbaar een klimaatverandering aan de gang is met betrekking tot de kerke'ijke verhoudingen in ons land. Dat klimaat zal niet in enkele maan den grondig wijzigen. Misschien zijn er op sommige punten wel jaren voor nodig. In elke klimaatswisseling spelen depres sies en opklaringen een rol. Maar zeker is. dat ook bij velen in andere Kerken het verlangen leeft naar oecumeniciteit en als gevolg daarvan, ook naar een mogelijkheid, gemeenschappelijk het H. Avondmaal te vieren als een teken dier verbondenheid. En zeker is ook, om buiten de Her vormde Kerk één Kerkgroepering met name te noemen, dat land en volk, maar vooral de prediking en doorwerking van het. Evangelie in ons midden, in onze tijd een noodzakelijke, vóóronderstelling dagelijks meer behoeft: de werkelijke toenadering tussen Hervormde en Gere formeerde Kerken. Wanneer men daar heen, ook in ruimer verband, samen op weg is, is het van minder belang, dat de weg lang en moeilijk zal blijken te zijn. Waar het op aankomt is, dat over en weer het doel in het oog wordt genouden en dat alles wordt ondernomen om het te bereiken. Dat zal een kwestie zijn van geven en nemen, waarbij altijd de een ae ander uitnemender heeft te achten aan zichzelf. The Times Literary Supplement 28 Aug. 1953 niT Speciale herfstnummer omvat, zoals op de eerste bladzijde te lezen staat: "A 52-page inset thoughts second thoughts upon some outstanding books of the half-century 19001950". Ket is daardoor een nummer van oi veer 70 bladzijden folio geworden bevat buitengewoon goed geschreven artikelen over allerlei boeken laatste halve eeuw, waarbij de aller modernste niet vergeten worden. Ik noem daarvan: Alan Paton „Too late the Phalarope' Zuidafrikaanse rassenvraagstuk, evenals zijn vorig, zo beroemd geworden boek: "Cry, the beloved country", dat ook in filmvorm de wereld heeft veroverd. Niet alleen romans worden besproken, maar ook boeken over Korea; "Russia after Stalin"; middeleeuwse kastelen; meubelen uit de tijd van George III er IV, Kafka's liefde voor Milena en de brieven, die hiervan getuigen. Maar vooral belangrijk door de overdrukken van critieken de laatste halve eeuw (dit is dan de Een der eerste is: „The critical of 1929" en daarnaast "The critical of 1922". Beid'e artikelen zijn uitstekend ge schreven en geven een denkbeeld van de wijze, waarop men 30 jaar geleden trachtte ook van een critiek een letter kundig juweeltje te maken. 1. Eliot as a poet: the view of 1923" bewijst ons dat men toen gezonde denkbeelden ten opzichte van de poëzie dier dagen had en niet schroomde een dichter zijn zwakheden voor ogen te houden. Een ander belangrijk artikel uit 1929 „The structure of politics" Dit tekent is de verschillende politieke stromin- ?n in de 18de eeuw bij de troonsbe stijging van George III. Hierbij sluit min aan een artikel naar aanleiding werk geschreven door J. L. en Barbara Hammond: "The Town Labourer. 17601832". In dit boek wordt de in vloed besproken van de Industriële Re volutie. die vooral in Eneeland zulk een geweldige verandering teweeg bracht. Het lijkt ons nu een boek uit een zeer ;r verleden, "Tono-Burgay" van H. G Wells. Maar het maakte in die tijd niet Heen een geweldige, maar ook een uiterst moderne indruk. Wanneer we deze critiek uit 1909 lezen. kun-| Verne de Engelsman H. G. Wells door een profetische geest was bezield. Het artikel „Socialism examined" van 1908 doet ons duidelijk zien hoe ver we van dat jaar in onze meningen ver wijderd zijn. En toch, de slotzin van het artikel: "Socialism has lost a economic basis; it has yet to find its working ethical creed" is ook voor onze tijd niet geheel zonoder betekenis evenmin als de zin "The whole of that literature re sounds with the word "rights"; we have searched volumes without finding more than scanty reference to "duties". Ook dit geldt nog voor onze tijd, ook nu nog wordt in sommige kringen veel meer over „rechten" gesproken dan aan het vervullen van „plichten" gedacht. Een zeer diepgaand artikel is "Shakespeare on the stage" 1928. Wanneer ik ten slotte nog de aandacht vestig op "H. S. Cham berlain, 1910", dat een uitvoerige critiek behelst op "The foundation of the Nine teenth Century" door Houston Stewart Chamberlain dan doe ik dit vooral om dat mij bijzonder trof de gedachte dat toen (in 1910) reeds groeide wat de wereld een kwarteeuw later in de groot ste ellende zou dompelen. In dit boek komt het denkbeeld dat betekenis bestaat, reeds aller duidelijkst uit. Voor ieder die belang stelt in de let terkunde van het Britse Rijk gedurende de laatste halve eeuw is dit i belangrijk, niet het minst verzorgde stijl, die aantoont dat de Engelse school, wat er ook aan haar moge ontbreken, uitnemend onderwijs de moedertaal geeft, zo zelfs dat de Nederlandse ten voorbeeld kan strekken. Landelijk verband S.G.P. vergadert in R'dam Het landelijk verband van studie- e kiesverenigingen van de Staatkundig Gereformeerde Partij houdt op Woens dag 7 October in het wijkgebouw van de Ned. Herv. Kerk aan de Avenue Con cordia 39 te Rotterdam-Oost zijn jaar- ergadering. Behalve het behandelen van jaarver slagen en huishoudelijke zaken staan op genda redevoeringen van ds P. J. Dorsman uit Staphorst cn van ir C. N. van Dis. lid van de Tweede Kamer, die 1 spreken over „De roeping der over- "Jk: tegische betekenis. Niet alleen de jongste oorlog een zeer gewei duikbootbasis, maa len van het Panamakanaal, de koi verbinding tussen de Atlantische- Stille Oceaan. Als het kwetsbare 1 makanaal uitvalt, moet de scheepv, de weg vinden tussen de punt van Zi Amerika en Grahamland. Zijn dit dus zeer belangrijke punl de Zuidpool is ook de kortste luchtv lussen drie werelddelen. De Australische minister van Buit EEN LUCHTL'JN OVER DE ZUIDPOOL? PM.1 aaa ATLANTISCHE OCEAAN <aapsted Mocjelijkf luchtlijn over de Zuid- jln la; landse Zaken heeft gesproken over 4j mogelijkheid, dergelijke luchtwegen tri; openen. Hij sprak in dit verband over tri Zuidpool als „de achterdeur van Austne lië". Naast de aanduiding van een moaai lijke luchtlijn over de Zuidpool kondigco; hij ook de vestiging aan van een blijveéhi wetenschappelijk station. N In de loop van 1954 zou een Austraht sche expeditie naar de Zuidpool vertre sn ken om een station in te richten. I iu station zou misschien mogelijkhed ïic bieden om ingeschakeld te worden. >h een luchtverbinding naar Zuid-Afril in Met een dergelijk station krijgt de Zui pool dus de eerste blijvende mensely nederzetting in haar geschiedenis. J( Een blijvende menselijke vestigir aan de Zuidpool is op verschillen! plaatsen mogelijk. Grahamland b.v. hee' een klimaat met een dusdanig draaglij^' temperatuur, dat het er soms zon lemaal niet vriest. Ook valt er n gen dan sneeuw. Zelfs groeien er plal^( ten! Grahamland is dus de aangewezë plaats om een vliegveld aan te legge Het is geen toeval, dat juist het bei van dit land betwist wordt door Engu^ land. Argentinië en Chili. Wie Grahai land bezit, kan toekomstige luchtweg! [e: over de Zuidpool beheersen, nog afg zien van de aanwezjgheid van uraniu er en kolenlagen. In de toekomst zal m strijd om de aanspraken op de Zuidpos zeker weer van zich doen spreken, otl ve nic: ontkomen aan de indruk heid". De vergadering draagt i veel hogere mate nog dan Jules'sloten karakter. be loon- en inkomstenbelasting Geen verlaging voor oudere ongehuwden j Ook geen vrijstelling voor gratificaties Het voorstel om de zorgen van bejaaf! e ongehuwde belastingplichtigen te velt lichten door een verlaging van de leéjt tijdsgrens van 65 jaar, waarboven a< thans met gehuwde belastingpLichtógeï' orden gelijkgesteld, is door mindsUj an de Kieft en staatssecretaris Van dei- Berge afgewezen. Het voorstel was doi een aantal Tweede-Kamerleden gedaaf in het voorlopig verslag over stelde algemen i verlaging van de lo< en inkomstenbelasting. De mini staatssecretaris hebben nu gean-two dat de keuze van de leeftijdsgrens v jaar is ingegeven door de gedachte, men zich gewoonlijk pas op deze le« tijd uit het arbeidsproces pleegt terug tL trekken. Daarom willen zij de greii hand-haven. Ook verwerpen zij de opvatting dat hc' juister zou zijn, alle gratificaties, tanf èmes on andere beloningen, die i regel slechts eenmaal per jaar w< toegekend, tot een zeker bedrag vrij t stellen. De bewindslieden menen, juist het vo-gen van deze weg :oi tot grove onbillijkheden en misbruik. 3 herinneren er aan. dat in 1950 echte ;en tegemoetkomende regeling i troffen voor geschenken van de v gever bij jubileum, vertrek of huwalijl de werknemer. Minister Zijlstra dankte Zweden voor hulp De Nederlandse minister van EconomlJ p sche Zaken. prof. dr J. Zijlstra. heeflfoc Vrijdag in Stockholm de dank van Nederlandse regering overgebracht de na-oorlogse hulp van Zweden aan derland. in het bijzonder tijdens de c stromingen in Februari van dit jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6