sjlitgebreïd technische school nam een werkplaats in gebruik 5tePractische oefeningen werden eerst in Grofsmederij gehouden Burgemeester bood 92-jarige ir Driessen portret aan Buitenkanaal van Katwijk wordt verdiept en verbreed Europa moet gaan leven voor de Leidse jeugd HERINNERING... Kampeerders op het Langeveld veroordeeld ISUWE LEIDSCHE COUHANT DINSDAG 6 OCTOBER 1953 Naai gezonde verhoudingen dart4>e bijeenkomst in een der lokalen i.G. werd geopend door ir H. de Jong, voorzitter van het genootschap. Hij rak zijn vreugde uit over deze belang- re totstandkoming. Na een schets o'dfyben gegeven van de oorsprong el van het uitgebreid technisch onder is, constateerde de heer De Jong, d. school te Leiden voldoende levensvat- •heid bleek te bezitten om tot de iting van deze werkplaats over te De jongens hielden hun practische >ningen tot dusverre in de grofsme- De materialen waren hier vanzelf- •kend ook uitstekend, maar de afstand de schoollokalen en de werkplaats toch niet bevorderlijk, ink bracht de heer De Jong aan de der Hoogt, de directeur van an de heer J. Voorbach van dienst van Gemeentewerken. de Leidse ambachtsschool voer de heer C. Brilman het woord. Hij over de wenselijkheid van een •oming van de lagere technische naar de u.t.s. en nog verder. Piactijk en correctie de werkplaats stelde wethouder J. C. Schaik een draaibank in werking. De hield daarna nog een korte ipraak, waarin hij opmerkte, dat veel Leiden de technische vakken dat het voortgezet technisch irwijs er daartegenover maar mager jmt. Hij noemde dit een scheve toe- jrid. die vooral in de huidige maat- ippelijke ontwikkeling niet op zijn )it euvel kan worden weggenomen de stichting van scholen voor uit- foormalig conducteur paardetram 80 jaar Dp Maandag 19 October hoopt de heer 1. van Noort, Rijnsburgersingel 19, tachtigste verjaardag te vieren. De N„'er Van Noort is één van de mensen, i zich nog als de dag van gisteren het staan van de Leidse paardentrams her- ;ren. In 1894 werd hij zelf conducteur de tram en ofschoon hij die betrek- maar tot 1898 bleef vervullen, mag nog graag herinneringen aan die imtijd uit zijn geheugen graven. Hij kan it plezier vertellen, hoe in die bezadig- tijd de tramconducteurs opgescheept ;.4rden met allerlei boodschapjes, van het leven van een zak aardappelen af tot aanreiken van een schotel aardbeien iet verdere deel van zijn leven heeft heer Van Noort incasseringswerk ge- an, bij Lezwijn en Eigeman op het ipenburg, waar nu de Amsterdamsche gevestigd. Dat heeft twintig jaar duurd. Daarna werkte hij nog ar bij de Nationale Bank en ten slotte "rkte de heer Van Noort bij de Leidse aarbank. Hij zegt er zeker i met al het geld, dat hij in zijn incasseerde, Leiden zou kunnen i iderhouden. Hoe Leiden spaarde In September werd bij de Lelds rbank ingelegd' f 868.038,61 en ter ld f 636.221,28. *e Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 374 mom, het aantal afbetaalde boekjes 181. "in Op 5.261 rekeningen van deelnemers de afhaaldienst werd f 82.178.50 bij schreven. Moui^r werden 573 busjes ter lediging aan- gezamenlijke inhoud van 10.561,37. |Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde drag was f 334,15. Agenda voor Leiden ?lera wee jaar geleden werd in het gebouw van M.S.G. de uitgebreid technische tooi geopend. Deze school staat onder auspiciën van M.S.G. en onder ding van ir W. F. Engels. Na twee jaar kan worden gezegd, dat zij in een hoefte voorziet. Eén belangrijke wens moest nog in vervulling gaan: een d® oderne werkplaats in de eigen omgeving. Gistermiddag nu is zo'n werk- aats geopend. gebreid technisch onderwijs. Het bedrijfs leven heeft dit nodig, willen er geen gapingen ontstaan en willen er geen sen in een bepaalde sector van het maat schappelijk leven worden gezet, niet thuis horen. De wethouder deed enige medede lingen omtrent het plan om twintig jongelui van scholen voor uitgebreid lager onderwijs en middelbaar on derwijs een paar uur in de week in de gelegenheid te stellen met het nij verheidsonderwijs kennis te maken door hen in de nieuwe werkplaats van de u.t.s. te laten werken. Wel licht is het dan mogelijk een correctie aan te brengen op de beroepskeuze, die te vroeg of in een verkeerde rich ting is gedaan. De nieuwe werkplaats van de u.t.s. ziet er keurig uit. De omgeving is licht en fris en de machines zijn alle splinternieuw. Men vindt er zes draaibanken, 1 frees- bank, twee schaafbanken, drie boorma chines, 1 slijpkop, 1 hardingsoven, 1 zaag machine, een slijpmachine en zeven werk banken, waaraan 21 man kunnen werken. Dinsdag Kleine stadszaal, 8 uur: bijeenkomst medewerkers bevolkingsonderzoek op tuberculose. Pieterskerk, 8 uur: Youth for Christ- rally, ds Toornvliet en kapt. Dros. Woensdag Lido-lheater, kwart voor 5: Dieren bescherming. film „De rode hengst". Steenschuur 21. half 8half 9: zitting pnizencommissie Doopsgezinde Kerk, 8 uur: prof. dr P. A. H. de Boer over het verleden en he den in het land van de Bijbel. Steenschuur 6, 8 uur: de heer A. E. Dingjan over: Dooden wat dan? Academiegebouw, 8 uur: prof. dr L. L. Hammerich uit Kopenhagen over: „Hoe zijn de Nederlandse woorden in het Deens gekomen?" (Deense week). Donderdag Groenteveiling Zoeterwoudseweg, 2 u.: opening nieuwe neerzethal. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Con Amore voert uit: Ein Deutsche Requiem ec Kantate no. 56. Rehoboth, 8 uur: VERON, films ovei electronic*. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Geslaagd voor wiskunde M.O. Voor het examen wiskunde M.O. K I is te Den Haag geslaagd mej. G. var Hoeven uit Leiden. Wethouder J. C. van Schaik stelde gistermiddag in de nieuwe werk plaats van de Leidse u.t.s. een draaibank in werking ter officiële opening van de werkplaats. Links op de foto: mr Ph. J. de Ruyter de Wildt. Verder v.l.n.r.: wethouder Van Schaik, ir H. de Jong, de heer A. van der Hoogt en ir D. Boogerd (directeur Gemeentewerken). Foto N. van der Horst Gemeen (eibesf uur huldigde oud-directeur van gemeentewerken Op de vooravond van zijn twee-en-negentigste verjaardag heeft het ge meentebestuur de oud-directeur van gemeentewerken, ir G. L. Driessen, een geweldige verrassing bezorgd. De heer Driessen zat gistermiddag om half drie rustig in zijn hoekje op het gemeente-archief te werken, iets wat hij al sinds zijn pensionnering doet, toen daar plotseling de burgemeester, de wethouder van openbare werken en de gemeentesecretaris „met gevolg" Hoogheemraadschap Rijnland Spoedig opruiming van bunkers tussen Scheveningen en I]muiden In de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, Vrijdag te Leiden gehouden, is besloten tot verdieping en verbreding van het bui tenkanaal tussen het gemaal en de zeesluis te Katwijk, dit ten behoeve van een betere uitlozing in verband met de bouw van het nieuwe gemaal. Dit werk zal f 488.000 kosten. Het plan is zodanig opgesteld, dat gerekend wordt met de mogelijkheid, de zeesluis als waterkering te doen vervallen. enkele De heer Jongeleen vroeg of de verbin ding, die thans via de zeesluis met het Noorderstrand bestaat, behouden zou kunnen blijven ten behoeve van de strandbezoekers, maar de dijkgraaf kon niet toezeggen, dat Rijnland hiervoor zou zorgen. De vraag of het gewenst is de buitensluis als waterkering te behouden is overigens nog niet definitief beant woord en heeft de volle aandacht van dijkgraaf en hoogheemraden. Een ander belangrijk besluit gold het opruimen van de bunkers langs de Noo.dzee zover als Rijnland strekt, d.w.z. van even ten Noorden van Schevenin gen tot dicht bij IJmuiden. Deze oprui ming zal door de zorg van Rijnland wor den uitgevoerd, maar via Wederopbouw zullen de kosten geheel van het Rjjk wor den terugontvangen. Met het eerste ge deelte, van Scheveningen tot voorbij Noordwijk, zal spoedig worden begonnen. De dijkgraaf kon mededelen, dat de werken voor de verbetering der water- inlating op Rijnlands boezem nu geheel gereed zijn en dat hiervan gedurende deze zomer zeer tot tevredenheid gebruik is gemaakt. De indruk is gevestigd, dat Rijnland nu inderdaad alle gewenste ge legenheid tot boezemverversing en -aan vulling zal hebben en dat' de vereiste hulp ook aan Delfland verleend kan worden, zonder dat dit Rijnlands belan gen schaadt. Het nemen van enige voorbereidende maatregelen, teneinde te geraken tot een centrale, afvalwaterzuivering voor heel Rijnland, werd goedgevonden. De dijkgraaf kon mededelen, dat de werkzaamheden aan het nieuwe gemaal goed vorderen. De bovenbouw moet tegen het invallen van de vorst dak- en Ven- sterdicht zijn, zodat tijdens de winter met het installeren der machines kan worden voortgèwerkt De streefdatum voor de voltooiing en ingebruikstelling 1 Mei. Aan de daarbij te arrangeren plechtigheid wil men verbinden een her denking van Rijnlands 750-jarig bestaan, en als zichtbaar teken daarvan een beeld van Graaf Willem I van Holland aan het gemaal fe Katwijk plaatsen. Er is van het nieuwe gemaal een fraaie maquette gemaakt, die door de leden, pnder de toelichting van de tijdelijke in genieur J. H. van Witzenburg, met veel belangstelling is bezichtigd. het einde der maand f 18.595.115,8: Leids Volkshuis Serie voordrachten, iilms en cursussen Het tegoed der 32.596 inleggers bedroeg kwamen binnenstappen De heer Driessen wist niet, hoe hij het had, toen al die belangstelling voor hem bleek te zijn. Maar het „waarom" werd hem al gauw duidelijk. Met hartelijke woorden herinnerde de burgemeester aan het werk van de „bijna jarige" als directeur van gemeentewerken en aan :eer gewaardeerde werk, dat de heer Driessen sinds zijn pension nering op het gemeente-archief heeft geleverd. Het initiatief van deze bijzon dere soort felicitatie, zo zei de burge meester, was van mr R. van Royen de gemeente-archivaris. Namens het ge meentebestuur bood spr. ir Driessen een door de Leidse kunstschilder Jos Mer- tens getekend portret van de jarige aan, compleet in lijst. Naar dit portret had de e'Ook dit jaar biedt de culturele afdeling Heb or v°lwassenen van bet Leids Volks- Do lis weer een boeiend en zeer gevarieerd ogramma. Zaterdagmiddag 10 October irdt deze afdeling ingezet met een voor- acht van Simon de Waard over: Kam- ■zwerf tocht door Joegoslavië met djeurenfilms en -beelden. sus natuurkunde in het Kamer- igh-Onnes-laboratorium op 17 en 24 Oct. behandelen aan de hand van veel iven het voor de toekomst zo belang- :adee'ke onderwerp: Toepassing a Vrke magneten bij lage temperaturen, verbonden een rondgang door t laboratorium en een bezoek aan dt euwe door de B.P.M. geschonken ap- )oor« iratuur. Sprekers: dr Steenland en di Klerk. a staat op het programma: Pio- k bij de burgerluchtvaart, met ad lm. In November volgen twee inleidin- „Onze labiele kust en de afsluiting de zeegaten" (met lichtbeelden), ter ijl Aafje Top, voordrachtkunstenares, 'n awav 'ddaS za' geven: „De oude man en de i Ernest Hemingway. In December komt de cursus „Van rijd en overwinning", met twee films. Van Januari tot Pasen staan op het rogramma twee lezingen met lichtbeel- 1 over het Negervraagstuk in Afrika het Afrika van Albert Schweitzer door isd( e bekende spreker Junius Ingerman. De z lm „Ik ben een kleurling" sluit hier 'L^eheel bij aan. J Voorts vermeldt het programma nog M Bfen middag van dr A. van Biemen over iuwelijk en gezin"; „De moderne be- ideling van geesteszieken in de psy- iatrische inrichtingen" met film iting van zuster Meyboom, terwijl dr zal spreken over de vorderingen geneeskunde van de laatste tijd. Prof. Van de Hulst zal een voordracht mden over „het rechteloos heelal", mei Ichtbeelden. w| Met twee filmmiddagen over het vogel- Nederland, met toelichting var LÏlmon de Waard, wordt het interessante iterprogramma besloten. >gb Candidaat theologie Onze stadgenoot de heer J. Overduin kan de Utrechtse universiteit geslaagd koor het candidaatsexanen theologie. foto's heer Herman Kleibrink gemaakt, die de burgemeester overhandigde voor de kinderen". Ir Driessen dankte in bewogen woor den voor deze onverwachte vreugde. Spr. wist wel niet. waar hij dit huldebetoon aan had verdiend. Volgens hem was het werk op het archief in hoofdzaak een soort vrije-tijdsbesteding, die en passant ook nog nut opleverde, naar hij hoopte Dat laatste werd tenminste steeds be weerd. Maar de twee-en-negentig-jarige het prachtige portret in ieder geval veel genoegen in zijn huis ophangen er de jaren, die hem nog gegeven zouden worden, van te genieten. Daarna het stuk naar de familie gaan, die ongetwijfeld evenveel prijs op stellen. Spr. hoopte echter, dat die tijd ïven op zich zou laten wachten. Stiekem Driesen ietwat doof is, bemerkt hij niet zo gauw, wanneer er iemand het ver trek binnenkomt. Mertens had alle kans de jarige te observeren. Hij heeft dat dan ook uitstekend gedaan. Ir Driessen is weergegeven, terwijl hij een oude foto Leiden zit te bestuderen. Ofschoon het werk modern van opvatting is. ge lijkt het tot in details en geeft op frap pante wijze de actie van het bestuderen zich herinneren weer Het wat archaï serende wapen in de rechter bovenhoek het opschrift met de leeftijd vallen in dit geheel niet uit de toon: ook de ivoorkleurige, antieke lijst niet. Na de aanbieding werd er een feeste lijk kopje thee gedronken en geposeerd de fotograaf. Bij het afscheid druk te de burgemeester de hoop uit, dat de verjaardag een mooie dag zou worden dat deze onverwachte hulde de jarige niet te veel zou hebben geëmotionneerd. Hetgeen de oude heer Driessen beant woordde met een geanimeerd verhaal het samenkomen van zijn kinderen ïn diner in de Turk Slangen en hagedissen voor Leiden Het as „Tomirvi" van de Rotterdamsche Lloyd, dat gisteren uit Nieuw-Guinea Indonesië te Rotterdam aankwam, bracht aantal kisten met bloedtransfusiema- teriaal mee voor het centraal laborato- van de bloedtransfusiedienst het Rode Kruis en een zending ethno- grafische en anthropologische speciali teiten voor het koninklijk instituut vooi de tropen te Amsterdam. Ook voor par ticuliere verzamelaars had de „Tomini" kisten met ebhnografisch materiaal uit Sorong en Hollandia aan boord. Voor het rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden bracht het schip ge prepareerde slangen en hagedissen en voor het Tilburgs dierenpark twee le vende bantangstieren. Koksschool opent seizoen met klucht De dienst Welzijnszorg van de militaire koksschool heeft het personeel legeronderdeel gisteravond in het Anto- nius-clubhuis onthaald op een opvoering van de klucht „O, o, die vrouwtjes' John Emerson. Het was de eerste spanningsavond van het nieuwe sei Afgaande op de lachbuien, waarii publiek om de haverklap verzeild raakte, heeft de leiding van de dienst welzijns zorg een goede keuze gedaan en heeft het uitvoerende gezelschap, de toneel groep „De schouwspelers", een fraaie prestatie geleverd. Zuiver artistiek gezien werden eens kromme wegen bewandeld. Goed koop effectbejag ontsiert elke toneel voorstelling, ook al is de inzet eer klucht. Beschouwt men de zaak echter van de luchtige kant, dan stelling een doorslaand succes en werd het doel, ontspanning te geven, ruim schoots bereikt. De intrige van het stuk zit goed in el kaar. In hoofdzaak komt het neer op het aan de vrouw brengen van een verlegen jonge man. Dit gelukt tenslotte, al gaat het met moeite. De jongeman maakt met zijn schoonvader in spe, die zelf de trouwplannen ontwerpt, heel wat span nende ogenblikken door end komt. Besloten is tot toelating herkozen hoofdingelanden ingeland-plaatsvervangers. Voor de eerste maal zijn verkozen en toegelaten heren: N. van Reeuwijk Wzn als hoofd ingeland-plaatsvervanger in het 7e dis trict (Nieuw-Vennep, Haarlemmermeer); Kempenaar als hoofdingeland-plaats vervanger in het 10e district (Alphen a/d Rijn), en mr G. C. D. baron van Har- deribroek als hoofdingeland-plaatsver vanger in het 15e district (Wassenaar). Leids Kunstcentrum Zaterdagmiddag 3 uur zal wethouder J C. van Schaik, voorzitter van het Leids Kunstcentrum, de najaarstentoonstelling van dit Centrum in de Boerhaavezalen openen. Medewerking verlenen Gerda Bromolow, viool, en Henk Briër, piano. De tentoonstelling, die tot 25 October ge opend blüft. is op werkdagen te bezichtl-(hier gekweekte g< gen van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Ite dienen. Een ongewone loopbaan Onze stadgenoot de heer H. J. van Hat- tum, amanuensis b.j het Rijksherbarium, 1 September j.l. benoemd tot ad junct wetenschappelijk ambtenaar bij onze ivolprezen Leidse Hortus. Deze gang in zaken is zo ongewoon, dat hij wel enige bijzondere vermelding verdient. De heer Van Hattum, die in het bezit van acte L.O. heeft zich zodanig tot de plantkunde aangetrokken gevoeld, dat hij nooit toe is gekomen gebruik te maken n de rechten die de genoemde acte hem bood. Hij verkoos daarentegen een onbezoldigde betrekking bij het Rijksher- hoop op die manier ten slotte zijn doel te bereiken. Vele jaren heeft hij moeten wachten tot hij een bescheiden aanstelling, bij het Rijksherbarium kon krijgen en eenmaal het geval was. heeft hij geruime tijd zijn vrije tijd opgeofferd or bereiken van de 30-jarige leeftijd met de gebruikelijke dispensatie te kunnen gaa" studeren. In Juli van dit jaar behaalde hij zijn candidaatsdiploma en daarop i bovenvermelde benoeming gevolgd. De bedoeling is dat de heer Van Hat tum de naamgeving van de duizenden plantensoorten in onze Hortus zal leren. Dat dit in iedere Hortus zeer nodig is, weet elke ingewijde; een ontstellend groot percentage der soorten is onjuist of verouderd gedetermineerd. De Leidse Hortus zal aldus in wijde om trek een unicum zijn. nu een jong syste maticus is aangesteld om aan dit euvel tegemoet te komen. Wij nemen de heer Van Hattum ook bij het Leidse publiek een bekende figuur zal worden, die gaarne bereid zal zijn belangstellen- botanische zijde der assen van voorlichting Weinig sprankelend Europees jongerenforum Op de laatste dag van het tweede congres van Europa, dat van 8-10 Oct. in Den Haag wordt gehouden, zal een grote jeugddemonstratie plaats vin den. Ter voorbereiding van deze Europese manifestatie worden dezer dagen alom in den lande jongerenforums belegd, waarop een zo breed mogelijke voorlichting wordt gegeven over de ontwikkeling van de Euro pese éénwording. Gisteravond was er in Leiden zulk een forum. Voorzitter was de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik. De leden van het forum waren mej. J. Schilt- hulzen uit Den Haag, lid van de buiten landse commissie van de K.V.P., drs Joh. Boers uit Den Haag, secretaris van de federatie van C.H. jongerengroepen, mr A. W. Kist uit Oegstgeest, directeur van de stichting Oud-Poelgeest, Eibert Mees ter uit Leiden, secretaris gewest Zuid- Holland van de P. v. d. A. en dr E. Nord- lohne uit Den Haag, voorzitter van de jongerenorganisatie der V.V.D. De Leidse jeugd heeft het de heren achter de groene tafel niet moeilijk ge maakt. Graag hadden de forumleden eei wat sprankelender vergadering meege maakt. Mr Kist gaf een inleiding, waarii betoogde, dat we na twee wereldoorlogen in een totaal nieuwe wereld zijn komen te leven. Op het terrein van de economie en de defensie staan de landen van Euro pa voor problemen, die ze niet i zelfstandig kunnen oplossen. Dank zij de Marshallhulp waren we nog in staat adem te halen. De weg van de Europese integratie is de enige mogelijkheid ons uit de impasse te redden. Ten slotte somde mr Kist de Europa-feiten op in steeds sneller tempo op elkaar volgden. Bij de beantwoording van de 1 gen, die op een enkele uitzondering na op het economische vlak lagen, onderstreepten de forumleden una niem het belang van de Europese éénwording. Als men zich onthoudt, moet men wel bedenken, dat daar door een crisis wordt geschapen, die levensgevaarlijk is en we weten niet, wat er dan met de wereld gaat ge beuren. Matig gehalte Uit matige belangstelling en het ge- het happy I halte van de vragen bleek wel, da Europa onder de bevolking en met nami onder de jeugd niet leeft. Het forum sprak daarom de conclusie uit, dat in de komende tijd via de wegen, die ter beschikking staan, zoals onderwijs en jeugdorganisatie, de jeugd op dit gebied zal moeten voorlichten, want zij zal Gisteren bereidden B. en W. van Leiden de op één dag na 92-jarige oud-directeur van Gemeentewerken, tr Driesseneen grote verrassing, toen ze hem in het gebouw van het gemeente-archief, waar de heer Driessen sedert z'n pensionnering werkzaam is, een portret van hem zelf kwamen aanbieden, getekend door de Leidse kunstschilder Jos Mertens. Op de foto: de burgemeester, de heer Driessen, de heer Mertens en mr Van Royen, de gemeente-archivaris. Foto N. van der Horst Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Dirk M, z. van J Colpa J Ligtvoet. Petronella C M, d. van Vooijs en P Lares- Francicus PGM. van G H A Langezaal en A Plezier. Ar- mandina S M. d. van G H A Langezaal en A Plezier. Jansje. d. van G Schoor J M Bruin. Antoon C, z. van PJvd Meer en A K Hoogenboom Ingrid M. d. van G van Be mm el en W E Vilders. Andries W. z. van I J P Schalker en J P v Voorthuij- zen. Louis, z van H Stouten en D v d Es- senburg Maria L O. d van M Paalvast en O A Weeber. Jacob, z. van J Suvaal en M Spatschenko Andries. z. van G var Duijvenbode en J G Buis. Clemens A. z van A Ouwerkerk en G de Groot. Johan nes G M. z. van 'M A Wijnands en J J Brama Franciscus H M. z van C J H Bovenlander en H H Goddijn. Anna Ma ria H A. d. ven ALM Sontrop en A B M van Eisen. Hendrika, d. van IJ v Rijn en C van Duijvenvoorde Philippus, z- van Ph Maré en E Teske Jacoba P, d. van J Grootveld en P J Snelderwaard Wil- lempje. d. van P van Duyn en P van der Meij. OVERLEDEN: Th J Belt, wedn., 86 j. A Berk, rpan. 63 j. C Zwaan, man, 70 j. GEHUWD: H Mulder en B E Veerman A Verbiest en M H Kuivenhoven. L M Smit en J Galjaard. P A Wijde veld t J Kórber. straks in het nieuwe Europa moeten leven. Men moet proberen de gedachte het federatieve Europa uit te bou- i, opdat deze gedachte in stad en land door de bevolking wordt gedragen. De heer M. van Aken, secretaris van de B.E.F. afdeling Leiden, dankte ten slotte wethouder Van Schaik en de forum leden voor hun medewerking. Spreker noemde dit forum in zo verre hoopgevend, omdat er een basis om verder te gaan was gelegd. GEMEENTE LEIDEN OFFICIËLE PUBLICATIE Verordening op het bouwen en slopen Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat ge durende drie maanden ter lezing een ieder op de secretarie dezer gemeente (Stadhuis, kamer No 111) is nedergelegd de verordening van 27 Juli 1953, houdende wijziging van de verordening var October 1905 (Gemeenteblad No 25 het Bouwen en Slopen, laatstelijk gewij zigd bij verordening van 19 September 1950 (Gemeenteblad No 40), waarbij een welstandscommissie wordt ingesteld. Burgemeester en Wethouders van De Burgemeester, F. H. van Kinschot. De Secretaris, J. BooL Leiden, 6 October 1953. JJ7AS AL LAAT, toen wij dezer dagen na een langdurige ver gadering over de Hogewoerd wan delden, op weg naar huis. Je kon erkelijk geen hand voor de ogen zien: de Hogewoerd was volgepakt met dikke koude mist en de straat verlichting brandde nog maar voor de helft. En toen wij daar in het donker voortschuifelden, kwam ons die grappige geschiedenis uit de oorlog, tien jaar geleden, weer in gedachten. 't Was óók op de Hogewoerd, Oc tober 1943. Het was óók koud en mis tig en je kon toen helemaal geen steek zien. Een keurige mijnheer zo luidt de geschiedenis zocht zich half tastend een weg over de straat, toen er plotseling ruw iemand tegen hem aanstootte. „Au!", riep die iemand en liep door. Maar die mijnheer geloof de niet aan een toevallige botsing. Hij greep zenuwachtig naar z'n vestzak, hij altijd zijn gouden horloge droeg. Het was er niet meer Alle mensen! De mijnheer aarzelde geen mo ment, maar keerde zich om en rende de man achterna, „die zijn horloge had gerold". Daar was-ie. „Mijn horloge, vlug!" brulde de mijnheer. De ander, schijnbaar" ook een heer, aarzelde en zei beleefd: „Par don, wat bedoelt U?" De mijnheer werd nog kwader en zijn stem echode in het straatje: „Mijn horloge, schiet een beetje op!" Nu haalde de ander een horloge uit zijn vestzak te voorschijn en gaf dat aan de mijnheer, die het opborg en met een rood hoofd doorliep. „Je mag blij zijn, dat je er zo af komt, boef!" riep hij nog. En toen kwam die mijnheer thuis. Hij wilde juist zijn avontuur vertel len, toen zijn vrouw opmerkte: ,Je was je horloge vergeten, hè? Het ligt op de schoorsteenmantel!" H. J. van der Hee verlaat het herbarium De heer H J. van der Hee. technicu* A bi.i het rijksherbarium te Leiden, die op 30 September de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, hoopt morgenochtend half 11 in de directeurskamer van het herbarium afscheid te nemen van zijn werkkring. Hendrik Jan van der Hee werd te Waddinxveen geboren. Op 1 Augustus 1916 werd hij aangesteld als tijdelijk be diende tweede klasse, op 1 September 1919 werd hij bediende tweede klasse, op 1 Januari 1922 amanuensis, op 1 Januari 1942 technicus eerste klasse en op 1 Januari 1948 technicus A. De heer Van der Hee is van huis uit opgeleid tot tekenaar. Vele jaren is hij in zijn vrije tijd tekenleraar geweest bij het nijverheidsonderwijs. Bij het rijks herbarium heeft hij zich doen kennen aLs een nauwkeurig en betrouwbaar ad ministrateur, aan wiens toewijding het instituut veel te danken heeft. Ds A. Vergunst naar Zuid-Dakota Onze oud-stadgenoot, ds A. Vergunst te Zeist, heeft het beroep naar de Ge- reform. Gemeente te Corsicana in de staat Zuid-Dakota in Amerika aange nomen. Haagse politierechter Onoplettende chauffeur Op de 25e April J.l. was een 52-jarig# chauffeur uit Alphen aan den Rijn op de Groeneweg plotseling linksaf geslagen, zonder vooraf een teken te hebben gege ven. Het was een stille weg en hij dacht hfet rijk voor zich alleen te hebben. Juist op het moment dat hij linksaf sloeg, werd hij echter ingehaald door de motorrijder G. Kranenburg. Een botsing.was onver mijdelijk. De duorijdster, mevr. K-, kreeg een zware hersenschudding en een ge compliceerde rechterbeenbreuk. De verdachte gaf wel toe foutief te heb ben gehandeld. Hij was chauffeur bij een wasserij. De 47-jarige G. Kranenburg uit Boskoop vertelde, dat zijn vrouw nu aan de beterende hand was. Zij was er heel erg aan toe geweest. Direct na de aan rijding had verd. aan zijn spiegel zitten prutsen, maar verd. hield vol dat deze voor de aanrijding ln de goede stand had gestaan. De eis luidde: twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk en f 50 boete of 25 dagen. Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld, echter met toevoe ging van een Jaar ontzegging van de rij bevoegdheid voorwaardelijk. Kantongerecht Leiden Voor het Leidse kantongerecht n ten gisteren twee Rotterdammers terecht staan, omdat zij in de nacht van 23 op 24 Mei zonder vergunning van B. en W. in een tent van mevrouw J. Koomen op het kampeerterrein Langeveld onder Noordwijk hadden gelogeerd. Slechts één verdachte was verschenen. Hij begreep niets van deze zaak, want in andere plaatsen, waar hij had gelogeerd, was nooit naar een vergunning gevraagd, daar zorgde de eigenaar van het kampeerter rein altijd voor. De Ambtenaar meende, dat de kam peerders wel degelijk om een vergun ning hadden moeten vragen, en eiste 6 De raadsman, mr Schaper, vond, dat de Ambtenaar „in beeldspraak" had ge sproken. Geen enkele kampeerder kan immers ln de nacht om een vergunning gaan vragen. De kantonrechter-plaatsver- vanger, mr W. de Koning, veroordeelde de Rotterdammers elk tot ƒ2 boete. Daarna stond mevrouw Koomen te recht. omdat zij, zonder vergunning van B. en W., aan de twee kampeerders on derdak had verschaft. Het OM. eiste 30 boete. Mr Schaper betoogde, dat zijn cliënte te goeder trouw heeft gehandeld, altijd vergunning heeft gehad, terwijl de gemeenteraad niets daaromtrent heeft besloten. Het O.M. legde er de nadruk op. dat B en W. de vergunning op 11 April 1953 hebben Ingetrokken. De kan- tonrechter-plaatsvervanger veroordeeld# mevrouw Koomen tot 6 boete, de laag ste straf, waarbij zij nog in hoger beroep kan gaan. Vrachtautochauffeur „kraakte" fleta Op 10 Juni stapten kinderen van de Ohr. school aan de Morsweg in een auto bus. Zij werden door hun moeders weg gebracht. Een vrachtautochauffeur uit Lelden trok zich van de oploop niets aan en reed met onverminderde snelheid door. De moeders konden zich, door snel opzij te apringen, van de dood redden, maar de fiets van één van de moeders werd „ge kraakt". De roekeloze chauffeur hoorde zich tot 40 boete veroordelen. Aardappelmoeheid Een aardappelhandelaar uit Katwtfk aan Zee had op een perceel land, waarop ln twee voorgaande jaren al aardappelen waren geteeld, dit jaar weer aardappelen gepoot. Dit is in strüd met de wet op de aardappelmoeheid. De eis luidde ƒ100 boete. De kantonrechter maakte er ƒ75 boete van. Een Voorhoutenaar werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot een boete van ƒ45. Voor Prinses Irenelonds De Zaterdag gehouden collecte voor het Prinses Irenefonde heeft ongeveer 1300 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3