ïlieuiuc £eiltsrf)e (üvurattl Als de Liftmaster... Britse oorlogsbodems zijn op weg naar het opstandige Guyana ■onden knapt de zaken anders op dan wij indertijd in Indonesië Gezin met 18 kinderen dakloos door boerderijbrand In Korea heerst een zeer geladen atmosfeer De veriatenen Wist U DINSDAG 6 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Vier en dertigste jaargang No 9856 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stan!»a«tle& Is gbeMtoea «in btrl ia legbeospotT Diamant, bauxiet, goud, rum en suiker I HET ONRUSTIGE BRITS-GUYANA, de kolonie naast Suriname, is de politieke toestand momenteel uiterst gespannen. De gouverneur, Alfred W. L. Savage, heeft moeilijkheden met zijn opstandige linkse inisters. Engeland heeft oorlogsschepen en troepen naar zijn enige ode" kolonie gezonden. Troepenverplaatsingen, die officieel worden schreven als voorbereidingen voor Vlootmanoeuvres, welke op 8 Octo- r a.s. zullen beginnen, doch waarvan regeringswoordvoerders in rticuliere gesprekken hebben verklaard, dat zij bedoeld zijn om luvemeur Savage te steunen. Britse Kruiser „Superb" heeft In gston (Jamaica) 400 Welsh Fuseliers boord genomen, en is met „verzegel- orders" naar „onbekende bestem- ning" vertrok ken. Een etmaal tevoren.- stoom de het fregat „Bigbury" Caraïbische Zee in de rich ting van het Zuid-Ameri kaanse vaste land. Morgen zal de kruiser ..Sheffield" naar West-Indië vertrekken en volgens de Britse admirali teit slechts voor een normale inereis. De progressieve volkspartij Pi. die in de afgelopen lente met 18 de 24 zetels in de Wetgevende Ver ging. het bewind overnam, verzamelt iet ogenblik handtekeningen voor een koningin Elizabeth, waarin worden aangedrongen op de volgende ijzigingen: Beperking van de bevoegdheid van gouverneur, om de politiek inzake het buitenland en binnenland Ontslag van de „Speaker", die is jewezen door de gouverneur, en ver- |ing door een speaker, die door de gevende Vergadering is gekozen. Een einde te maken aan het recht de gouverneur, over de wetten een uit te spreken. de afgelopen maand kwam het tus- de PPP en de gouverneur tot een arbeidsomstandigheden. Af- ardigden in de regering, steunden de staking der arbeiders op de sui- speciale bevoegdheden heb- gekregen, om aan alle eventualitei- het hoofd te kunnen bieden. Er it ook het plan te bestaan, om de ministers aan de kant te zetten, gevreesd wordt, dat de leiders van de PPP dan eerst lijkheden zullen veroorzaken. tienduizenden werken op de uitgestrekte suikerplantages en rijstvel den. Bovendien heeft de PPP vele vol gelingen onder leger en politie. Een plot seling bijeengeroepen vergadering van de Privy Council werd, zoals eerder gemeld, voorgezeten door koningin Elizabeth. Men leidt hier uit af, dat de vorstin de nodige orders voor Savage heeft onder troepen door de'tekend. De „Daily Express" meldde, dat ko ningin Elizabeth tijdens de spoedzitting de Kroonraad een nooddecreet heeft ondertekend, waarin de grondwet, die half jaar geleden aan Brits Guyana werd gegeven, wordt ingetrokken. Engeland, aldus de politieke correspon dent van het blad, heeft deze dramatische stap genomen, om een communistisch complot te verijdelen, dat van Guyana eer rode kolonie wilde maken. Offieieel is nof niet bevestigd, dat de grondwet is inge trokken. Wij wijzen er nog op. dat de huidige premier Cheddi Jagan is. een in India ge boren tandarts, die drastische hervormin gen eist. Zijn vrouw is de 32-jarige in Chi cago geboren Janet Rosenberg, een felle communiste. Autoriteiten van het ministerie var loniën beweren, dat Jagan en de partij, die hij leidt, zeer dicht bij het commu- isme liggen. Behalve voor rum en suiker is de kolo- e ook van groot belang voor Engeland egens de rijkdom aan diamant, bauxiet, goud, kolen en mogelijk uranium. sstelijk voorstel inzake Triest geland. Frankrijk en de V.S. zulen enkort aan de Italiaanse en Zuidsla- regeringen de onderlinge verde- n Triëst, op grond van de huidige lelijke toestand voorstellen, meldt er uit Rome. ilgens het plan zou zone A, welke laven van Triëst zelf omvat, en een wegend Italiaans karakter draagt, Italië komen. De zone staat thans Brits-Amerikaanse militaire con- Zone B. welke een overwegend sens karakter heeft, en thans door lidslavische regering w en deel van Zuid-Slai Westelijke mogendheden werden eens, dat verdeling volgens ige oplossing na^de jong- Amsterdamse tram rijdt model Prof. dr P. fl. Diepenhorst (74 jaar) overleden De bekende oud-hoogleraar in de eco nomie aan de Vrije Universiteit prof. dr P. A. Diepenhorst, is gisteren op 74-j. leeftijd te Epe (Gld na een langdurige ziekte, overleden. Voor een uitvoerig levensbericht verwijzen wij naar pag. 2 De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is vastgesteld Vrijdag 9 Oct., middags half één op de begraafplaats Epe. Des morgens om 11 uur wordt op De Epenhorst een rouwdienst gehouden, waar na de begrafenis ook gelegenheid is tot condoleren. Mossadeq verdedigt Mossadeq Het militair tribunaal te Teheran heeft Mossadeq de gelegenheid geboden, een verdediger aan te wijzen. Hij heeft vijf dagen tijd om' hierover na te denken, maar heeft reeds verklaard: „Ik zal mij zelf verdedigen". Mocht hij er echter toch de voorkeur aan geven zich door een advocaat te laten verdedigen, dan krijgt deze tien dagen tijd. om zich voor te bereiden. Onder de Perzische mili taire wetten moet de beklaagde verte genwoordigd worden door een advocaat die door hemzelf aangewezen is of door het hof. De verdediger moet een advo caat van het leger zijn. Volgens Ass. Press zal het proces openbaar zijn, maar de datum is nog niet vastgesteld, hoe wel het op 15 October aanvankelijk was bepaald. Als Mossadeq veroordeeld wordt, wacht hem, zoals gisteren reeds gemeld is, de doodstraf. Volgens het te Téheran verschijnende onafhankelijke dagblad „Kehyan" zijn ongeveer honderd officie ren en soldaten van de Perzische lucht macht gearresteerd, als gevolg der in cidenten in September, toen officieren op de luchtbasis Galeh Morghi brand probeerden te stichten. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Nederl. auto A in Frans huis Een familie in Maubeuge in Frdnkrijk werd op een wel heel ongewone wijze gewekt toen deze met vlees geladen vrachtauto uit Overschie hun slaapkamer binnendrong. Twee mensen werden gewond. Toen men de zware vrachtauto weer uit het huis getrokken had, zakte dit in elkaar. Bewoners gered, maar schade groot Ook meubelfabriek te Hengelo vannacht in vlammen opgegaan Te Herpen in de gemeente Ravenstein (N.-Br.) is gisteravond brand uitgebro ken in een boerderij aan de Broeksteeg. De landbouwer H. van Grunsven kon zich met zijn gezin dat achttien kin deren telde in veiligheid brengen. De boerderij brandde geheel uit. Ook ;n hooimijt, een schuur en de gehele oogst gingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. In de afgelopen nacht is in Hengelo (Gld.) een meubelfabriek uitgebrand. Ook de woning van de eigenaar, waar in tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren gevestigd, ging in de vlammen op. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade 150.000 a 200.000 gulden. De brand ontstond omstreeks kwart Dor vier en het vuur greep zeer snel om zich heen Door het spoedig ingrijpen de plaatselijke brandweer, die'werd bestuurder, dodr leg nog stojfie!" teidag verspreide opklaringen t morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk lich te regen. Morgen overdag verspreide opklaringen. Ma tige tot krachtige wind tus sen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN lensdag: zon 6.50 tot 18.05 uur; i".-6.21 tot 17.22 uur. Op 8 October Amsterdamse tram rijdt weer model Een commissie van het Amsterdamse trampersoneel is gistermiddag opnieuw bij het stadhuis geweest met het verzoek toegelaten te worden tot de commissie van bijstand. Dit verzoek werd geweigerd. Daarom zou het „modelrijden" vandaag tot nader order worden voortgezet. Soekamo naar Celebes President Soekamo zal van 7 tot 13 October Zuid-Celebes bezoeken gedeel telijk met het vlaggeschip der Indonesi sche zeemacht, de torpedobootjager Gadia Mada, de vroegere Tjerk Hiddes bijgestaan door haar collega's uit Vor- den. Ruurlo. Zelhem en Doetinchem. wa: het- mogelijk een nabij gelegen schoen fabriek te behouden. De brand is ontstaan in de meubel makerij. De oorzaak is nog niet bekend, doch mén denkt aan kortsluiting. De be woners schrokken wakker door het knet teren van de vlammen. Verzekering dekt slechts een deel van de aangerichte schade. Terwijl men in de V.N. „praat"... Seoel zal de Indische bewakingstroepen er eventueel uitjagen ZUID-KOREA zal misschien gewapende strijdkrachten gebruiken om de Indische bewakingstroepen uit Korea te verdrijven. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, wijzen wij er op, dat de Zuidkoreaanse onderminister van Buit. Zaken, Tsjo Tsjoeng Hwan, in het parlement ver klaard heeft, dat het van de toekomstige activiteit der Indische troepen afhangt, of de Zuidkoreaanse regering geregelde strijdkrachten zal ge bruiken of niet. Ook blijkt uit het standpunt van deze minister, dat even tueel gebruik zal worden gemaakt van Koreaanse „vrijwilligers", omdat communistisch China zulks ook in de Koreaanse oorlog heeft toegepast. De Geallieerde troepen dienen op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. de Indische troepen, of „verdedigings maatregelen" van de Zuidkoreaanse re gering, indien zü zouden blijven. Vreugde om redding van doodgewaande Chinese krijgsgevangenen van Panmoendjon die eerst weiger den zich te laten uitwisselen, maar later weer van gedachten veranderden. Onbewogen zitten ze nu achter hun rijstkommen en luisteren naar een kameraad die allerlei beschuldigingen uit schreeuwt aan het adres van het V.N.-Commando dat de Chinese gevangenen zou heb ben mishandeld en gemarteld. Rechts aan de tafel zitten Chi nezen en Noordkoreaanse ondervragers. Uit dit alles blijkt, dat de situatie op Korea nog zeer explosief is. Het zou tot bloedvergieten en geweld kunnen komen, neer Indische militairen de gevange- bewerken om te luisteren naar com munistische argumenten, teneinde achter het IJzeren Gordijn terug te keren. Velen hebben gezworen liever te sterven dan rar de rode vogelaars te luisteren. Geruchten doen de ronde, zo verluidt uit Seoel, dat luitenant-generaal Won Jon Doek, als chef van de militaire politie, coup voorbereid, zoals ook op 18 Juni plaats vond, toen 27.000 anti-communisti sche Nóord-Koreanen werden vrijgelaten. De autoriteiten klagen, dat de Indische troepen pro-communistisch zijn. Overal in het land zullen demonstraties worden gehouden, gericht tegen het „barbaarse optreden" der Indische bewakers in de kampen. Inmiddels hebben de Noord-Koreanen Amerika er weer eens van beschuldigd de demarcatielijn geschonden te hebben, het geen zou zijn geschied door vier Ameri kaanse vliegtuigen op 1 October. Ham- marskjöld, de secretaris-generaal der V.N., heeft Rood-China een boodschap gezonden betreffende Korea. Aan com munistisch China zal binnenkort het ver slag worden toegezonden betreffende de besprekingen in de Assemblée over de plaats, die het Koreaanse vraagstuk op de agenda der V.N. dient in te nemen. Voorts heeft Noord-Korea verklaard, negen door de Amerikanen opgeleide sabo teurs gearresteerd te hebben, die naar het communistische grondgebied gesmok keld zouden zijn om fabrieken te vernie tigen en militaire inlichtingen in te win- Radio Pjongjang heeft omgeroepen, dat de mannen behoorden tot de „3519de Amerikaanse eenheid van het commando in het Verre Oosten". Zij zouden op 22 September door de burgerwacht te Sin- honoe in het district Koemgoen, gear resteerd zijn. Aan Reuter ontlenen wij nog: Meer dan 50.000 Zuïd-Koreanen heb ben vandaag te Seoel gedemonstreerd, als protest tegen „het onmenselijk op treden" van de Indische troepen, die be last zijn met de bewaking van krijgs gevangenen, die niet gerepatrieerd wil len worden. Zij eisten terugtrekking van Prins maakte 6000 m kleurenfilm Alvorens Arusha (Tanganyika) te vei laten, heeft Prins Bernhard gisteren meegedeeld, dat hij 6000 meter gekleurde film heeft gemaakt van de dieren i wilderns. De Prins reisde met zijn eigen Dakota via Nairobi naar Nederland. Ned. ministers kwamen in Afrika aan Minister-president dr W. Drees, minister Algera en hun gezelschap zijn gisteren met de Superconstellation Proton vai K.L.M. in Johannesburg aangekomen. Het toestel arriveerde 24 uur te laat als gevolg van de motorstoring, die het het vertrek uit Frankfurt had opgelopen. Het gezelschap werd begroet door d« minister van Verkeer, P. Sauer, de minis ter van dé Mijnen, J. H. Viljoen, de bur gemeester van Johannesbrug. H. Miller, en ambtenaren van de Nederlandse le gatie. De ministers Drees en Algera vertrok ken naderhand met de heren Sauer Viljoen naar Pretoria, waar zij de gasten van de regering zijn. MEN HEEFT in Nederland over het al gemeen geen begrip van de toestan den. waarin de Indische Nedei landers thans in Indonesië leven. Zij die. als Indo-Europese ambtenaren jarenlang het land hebben gediend, wisten op een klein salaris een Nederlands levenspeil te handhaven en met grote offers trachtten zij hun kinderen in de Europese sfeer een toekomst te geven Thans worden zij allerwegen uit hun betrekkingen gestoten, omdat zij Neder- landers wensten te blijven. Er zijr- voor aanstaande mensen in Nederland, die deze trouw niets begrijpen en zich net het woord „sentiment" van af maken. Is voor hen dan trouw en vader landsliefde niets meer dan sentiment Hun is de weg om zich een toekomst te zoeken in Indonesië afgesneden en zij zijn aangewezen op steun van Neder land. Hoe het met die steun staat, kan een enkel voorbeeld leren. Een Indonesische huisjongen ontvangt in Soerabaja een salaris van 120 roepiah in geld. benevens een bedrag, dat veel meer waard is. in eten. In Soerabaja moeten een moeder en een dochter leven van 180 roepiah steun in de maand zon der eten. Dit betekent gebrek lijden. Zelfs al ware het. dat de steun de Indische Nederlanders veroorloofde op Aziatisch peil te leven, dan houae men zich goed voor ogen. dat het met aan gaat. mensen, die steeds met moeite in 's lands dienst een Europees levenspeil hebben gehandhaafd neer te drukken naar het Aziatische peil, dat veel lager is. 'kinderen is de nood eveneens groot. Er bestaat een stichting, die zorg draagt voor het Nederlandse onderwijs in Indo nesië Dit onderwijs is bedoeld voor de kinderen van gouvernementsambtenaren en personeel van grote maatschappijen. Zij. die niet tot deze groepen behoren, betalen een dubbel schoolgeld. Het ge volg is. dat personen, die uit hun baan gestoten worden omdat zij Nederlander zijn gebleven, niet alleen hun inkomsten verliezen, doch tevens een onbetaalbaar schoolgeld moeten opbrengen, zodat hun kinderen niet meer Nederlands onderwijs kunnen ontvangen. Gelukkig heeft de Nederlandse rege ring thans toezegging gedaan een post op de begroting te brengen teneinde de invoering van een wisselend tarief ten behoeve van deze groep mogelijk te maken. Af te wachten valt, wanneer dit geschiedt en hoeveel de regering deze mensen tegemoet komt. In de ondernemingen hebben deze Indische Nederlanders steeds minder kans, omdat deze gedwongen worden Indonesiërs in dienst te nemen. De weg naar het Indonesische staats burgerschap hebben zij zich zelf afgesne den. door aan het Nederlanderschap vast te houden. Zelfs als deze weg weer wordt geopend, en gesteld, dat zij hun nationaliteit zouden willen opofferen, dan biedt dit staatsburgerschap hun al evenmin hoop. Immers, Mayor Polak heeft onlangs nog geklaagd, dat de vroegere Nederlander, die Irdonesiër wordt, overal wordt ach tergesteld. Het is niet voor niets, dat er in West-Java een kantoor bestaat voor aangelegenheden van „halfbloed" Indo nesiërs en buitenlanders. TVBDERLAND mag deze groep niet laten vervallen in ellende. De oudere ambtenaren zijn meestal niet meer te helpen, hun werk is dikwijls zó geheel anders geweest dan wat zij in (Voor vervolg zie pagina 5.) Grote vreugde om een verloren gewaande man en vader, die na 38 dagen plotseling terecht kwam, heerst in het gezin Koe ten aan de Lefèvre de Montig- nylaan 121 in Hillegersberg. Een vliegtuig waarin zich Koeten en zes andere mannen bevonden, moest zoals men weet wegens benzinegebrek een noodlanding maken in de ijs- wildernis van Noord-Quebec (Canada). Juist op zijn zeven de trouwdag werden de uitge putte ir Koeten en zijn metge zellen door een speurend vlieg-, tuig gered. Zijn familie waande hem toen reeds verloren. Vol gende week wordt ir Koeten thuis verwacht. DAT tot notaris te Heemstede is be noemd cand. A. W. Voors aldaar, als op volger van not. mr J. A. de la Hayze. DAT de bouw van een stationspostkan toor te Groningen gegund is aan de N V. Algemene Bouwonderneming Albouw te Breda voor ƒ1.046.000. DAT er in Utrecht een nieuw univer- siteits-laboratorium voor analytische scheikunde komt met een inhoud van 49.000 m3 en de totale kosten geraamd worden op f5Vt millioen. DAT B. en W. voorstellen de cnkele- ritprijs op de Arnhemse stadsbus, tot nu toe de laagste in het land m.i. van 1 Jan. te verhogen tot vijftien cent. DAT in Den Bosch voortaan behalve de Woensdagse bedrijfsveemarkt een Maandagse slachtveemarkt gehouden wordt en de burgemeester gisteren deze tweede marktdag opende. DAT de nog steeds in gebruik zijnde oude korenmolen De Zwaluw te Hasselt met ondergang bedreigd wordt, daar de eigenaar zijn bedrijf gaat mechaniseren, waardoor de molen buiten gebruik komt DAT van 1 Oct. af telexverkeer met de Belgische Congo mogelijk is, dat de voorbereidingskosten voor telefoonge sprekken met Indonesië verhoogd zijn en men op werkdagen van 's middags 1 tot 4 uur met Nieuw-Zeeland kan tele foneren. DAT binnenkort het haventje van Cad- zand verdwijnt i.vun. de in het voorjaar te bouwen nieuwe zeesluis. DAT de 24-j. modetekenaar Jan Riks man uit Den Helder binnenkort naar Rome gaat om de zomercollectie te teke nen voor het modehuis Emilio Frederico Sehu'berth. DAT men ter ontlasting van het post kantoor op het A'damse Centraal-Station overweegt er ook een te bouwen op het Oostelijk Stationseiland. DAT circa 30 Deense architecten en bouwondernemers gisteren in A'dam kennis namen van de uitbreiding en stadsontwikkeling en zij vandaag R'dam bezoeken. DAT de Caltexmaatschappjj 9 jonge Philippijnse scheikundige en werktuig kundige ingenieurs voor een jaar in ons land laat studeren bij de raffinaderij te Per nis. DAT de 65-j. directeur van de AKU, jhr Th v. d. B.. dezer dagen m Arnhem door een motorrijder werd aangereden en met een hersenschudding en een ge broken arm naar het ziekenhuis werd overgebracht DAT de Zuid-Veluwse Jachtvereniging Dinsdag op haar alg. ledenvergadering in Arnhem het stichten van een rijcentrum in Arnhem zal overwegen. DAT minister Mansholt Vrijdag te Goes de herverkavelingscommissie Zeeland zal installeren. DAT het plv. hoofd van het district Noord-Oost van de Economische Con- tróle-dienst te Groningen, A. W. v. d. Pijl, benoemd is tot ridder O.N. DAT het uit Nieuw-Guinea en Indonesië in R'dam terugkerende s.s. Tomini o.m. voor het Rijksmuseum voor natuurlijke historie te Leiden geprepareerde slangen en hagedissen meebracht. DAT de Arnhemse lt ter zee 2e kl.. Simon v. Woerden, dezer dagen met de Westerdam uit Amerika repatrieerde en hij na 16 maanden training bij de Ameri kaanse marïneluchtvaartd-.enst de gou- De slagzin „Geen prettiger dag dan een „Wassenaar-dag" heeft altijd een irote aantrekkingskracht op me gehad. Daarom kon U me gisteren vinden voor de apenkooi van het dierenpark „Wassenaar". Het is pure apenliefde van me, dat ik daar zo af en toe een uurtje zoek breng. Maar dit keer werd ik slacht, offer van die liefde, toen een speels aapje een duik nam en met een aap achtige beweging de Nieuwe Leidsche uit mijn zak griste. Dit ontlokte één van mijn mede bezoeksters de opmerking: Wat een verstandig beestWaarop ik, met een blakende inhaakte met: dat hg de Nieuwe Leidsche leest Zo raakten we aan de praat. En in dit geval kwam tot slot de aap uil de mouw in de gedaante van de wer vingsbon. Naar ik hoop zeer tot genoegen van alle lezers en lezeressen, die de laat ste weken opstaan en naar bed gaan met de slazin: YULUT HtT IDEE VAS IVELTtVREE ES ZtSUT EES SIEUfTE ABOSSE! Ik doe mee aan de wei taal*) abonné als mijn a de volgende week/maand/kwar- Woonplaats: S.v.p. doorbalen wat niet jnist is. Afzender: abonné 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1