Leiden zag eigen historie op een zonnige 3 October Zes eeuwen trokken door Leidse straten de Promotiebakker Gerrit Hulst gehuldigd in sociëteit Bij koraalmuziek werden drie jubilarissen gehuldigd NIEUWE IEIDSCHE COURANT MAANDAG 5 OCTOBER 1953 Voldoen historische optochten op de duur wel? Uyt Leydens Scatcamere Van Ada van Holland tot Napoleon Wat mist in de vroege ochtenduren en Leiden is op 3 October vroeg uit de veren! maar verder hebben we het Zaterdag toch wel bijzonder getroffen met het weer. De onverwacht zachte en zonnige herfstdag was al een feest op zichzelf. Tienduizenden en nog eens tienduizenden mensen uit Leiden en omgeving hebben de deur achter zich dichtgeslagen en zijn gaan ?-Octoberen. De omgeving (wat ruim te nemen!) is vooral in de middaguren naar de Sleutelstad getogen. Naast het schuttersveld blijkt in het bijzonder de optocht telkens weer dè grote trekpleister te zijn. Zo ook Zaterdag. Een Nurks zei ons van die optocht eens, dat op 3 October de ene helft van de Leidse bevolking er in meeloopt, terwijl de andere helft er naar staat te kijken (ongeacht de gasten natuurlijk). Ge weet dat dit niet waar is. Leiden telt nog altijd een dikke negentuigduizend inwoners, terwijl in de optocht deze keer ongeveer achthonderd man meeliep. De heer Commandeur, directeur-generaal van het optochtwezen, heeft het ons in hoogst eigen persoon verteld. Maar dat het elke keer een knaap van een optocht ls, is een feit. Ook ditmaal was het raak. En wij be doelen hiermee niet alleen, dat de histo rische stoet een machtig lang serpent was, dat zich in allerlei listige bochten door onze straten en langs onze singels slingerde, maar wy willen er ook mee zeggen, dat de optochtcommissie aardig in de roos heeft geschoten. Want de taak, die deze commissie zich gesteld had, was bij lange na niet een voudig: het uitbeelden van historische gebouwen, die alle min of meer een rol in Leidens geschiedenis hebben gespeeld. Dat de commissie dit heeft aangedurfd, pleit voor haar moed. Dat ze behoorlijk in haar opzet is geslaagd, is een overtui gend bewijs van haar kunde en kennis van zaken. Me dunkt dat de heer Commandeur en de zijnen die toch altijd al de hoofd moot van de 3-Octoberviering voor hun rekening nemen een extra pluim op hun prachtig-glanzende hogezijden heb ben verdiend. Levend boek In de Feestwijzer vond u ook niet, dat de omslag alleen al feestelijk stem de? zegt het bestuur van di ging, dat Leiden rijk is aan historische gebouwen, en dat men uit die gebouwen het verleden kan leren kennen geschiedenis van de stad uit kan herlei- Zo is het ook. Leiden is niet alleen een universiteits stad. Of alleen maar een stad met hu morloze mensen. Of een stad met levens gevaarlijk verkeer voor fietsers en over stekers. Leiden is óók, en vooral, een stad met veel historische gebouwen, die spreken van een rijk verleden. Als men er maai oog voor heeft. En dat hebben wij, in gezetenen. doorgaans niet. DAérom vooral heeft de vereniging eei uitstekend cultuurhistorisch werk willen i verrichten, met deze optocht te organi-| seren. Een cultuurhistorisch werk, dat de Leidenaar wellicht een beetje meer res pect voor z'n eigen schone stad bijbrengt. We mochten Zaterdagmiddag een le vend geschiedenisboek langs ons zien heen trekken. Een boek, door uiterst competente Lei- denaars geïllustreerd. Overweging Toch zou het, dunkt ons, wel eens overweging verdienen, van de historische optocht af te stappen. Wanneer men zo z'n oor te luisteren legt, hoort men nog al eens de opmerking maken, dat elke op tocht op hetzelfde neerkomt. Edellieden en hun dames te paard, edellieden en hun dames in karossen, minder deftige lie den en het gemene volk te voet, het is elk jaar weer hetzelfde. Breedgerande hoeden met witte veren, fluwelen japonnen met goud bestiksel. manhaftige laarzen en zwierige degens, het is toch altijd weer dezelfe aanblik. En de meneer, die vorig jaar een „Leidse meester" voorstelde, liep dit jaar in het zelfde pakje rond als „de Heer van Rijs wijk", om maar wat te noemen. Daar zit natuurlijk wat in. Wanneer evrouw de douarière Amalia met de Princesse Royale Maria in een koets zit, ze evenzogoed een deel van het ge- innemen. Er zullen zelfs mensen zijn ook 3 Octoberbestuursleden die zul len vinden, dat het feest valt of staat met de historische optocht. Die optocht is een traditie geworden. In 1906 begon men er mee. maar het is eerst sinds 1919, dat de historische op tocht een vrijwel vaste plaats in het feest programma kreeg. Noodzakelijk Zoals de uitreiking van haring en wit tebrood, de dankstond en de algemene feestvreugde integrerende bestanddelen van het feest zijn, zo zijn de optocht, de kermis, de cabaretvoorstelling en het vuurwerk de larderingen, de opsierselen van dit feest. Al is het dan ook, dat de historische optocht het meest wAardige versiersel is, dat bovendien het dichtst bij de hoofdgedachte van de herdenking is gelegen. Vergisten wij ons, of was het Zaterdag werkelijk zo, dat het tijdens de optocht minder druk was dan vroeger, en dat op diezelfde uren het Schuttersveld meer bezoekers had dan anders? Hoe verdienstelijk en prijzenswaardig de vele belangeloze en prachtige arbeid van de optochtcommissie ook moge zijn, men dient niet te vergeten, dat de grote massa niet wetenschappelijk de voorbij trekkende stoet beziet. Men kijkt voor namelijk naar kleding, voertuigen en a die andere dingen uit voorbije tijden, zonder dat men aandacht heeft voor het geen het voorbijtrekkende voorstelt. Zo is de massa nu eenmaal. En daar dient men rekening mee te houden. En Ook telegram van hutspot-eters in Djakarta Studenten en reünisten zetten hem in de bloemetjes Zaterdag was het behalve 3 October ook de dag van de bekende promo tiebakker Gerrit Hulst. Hoewel hijzelf er weinig voor voelde om in het licht der publiciteit te komen, hebben studenten en reünisten doorgezet, dat de populaire studentenbakker ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag gehuldigd werd. De receptie had plaats in de bibliotheek van de sociëteit Minerva, waar vele studenten en oud-studenten de krasse jubi laris hun complimenten kwamen aanbieden. Dit gebeurde in de middag- n het zonnetje is lekker; dit is dus de beste 1 om op de optocht te wachten. volg zijn van Prins Maurits, toen hij z r intocht ln Bergen op Zoom hield (histo rische optocht 1922). Nu zijn wij er ons volkomen van be wust, dat het moeilijk is om iets te ver zinnen, dat op waardige wijze de plaats van de historische optocht komt het ook wellicht, dat diezelfde massa weieens „optochtmoe" nen worden. Kleurrijk kunnen waren, op die dag ontbraken, omdat zij in gevangenis of concentratiekamp ver toefden, ondergedoken waren of naar het buitenland gevlucht. Hij herinnerde er voorts aan, hoe hij tijdens de bezetting drie 3-Octobertaarten naar gijzelaarskampen had gestuurd, on der het motto: „Er is maar éne goeie gijzelaar, en dat is de Leidenaar". Van de talrijke schriftelijke en telegra fische gelukwensen moet vooral genoemd worden een telegram van oud-Leide- naars, verzonden tijdens een in Djakarta gehouden hutspotmaaltijd. Hierna werd in de benedenzaal van de sociëteit te zijner ere een diner gegeven, waarbij ditmaal een uitzondering op de Minerva-mos werd gemaakt en zelfs de dames-familieleden van de heer Hulst mochten aanzitten. •Tijdens dit wel zeer feestelijke diner bleek nogmaals ondubbelzinnig, welk een populariteit de jubilaris zich in de loop der jaren heeft weten te verwerven. Tal rijk waren de bewijzen van waardering en vriendschap, die de 80-jarige in ont vangst had te nemen. Mr Penterman uit Rotterdam sprak na mens de reünisten en bood de heer Hulst een groot bord van Delfts blai waarop aan de ene zijde het corpswapen was aangebracht, terwijl de andere zijde een aan de jubilaris gewijde tekst droeg, getuigend van warme vriendschap en hoogachting. Mr Verheyen, officier van justitie in 's-Hertogenbosch, vergastte de heer Hulst en de overige aanzittenden op kos telijke anecdotes, waarna prof. R. P. Cle- veringa het woord voerde en o.m. zei, dat hem het geluk beschoren geweest was om is zijn studententijd de heer Hulst tot zijn vriend te maken. Ook de heren mr Koeleman mi Haag, dr De Visser uit Bergen op Zoomi ^G"°uae" vn "r Bakker Dirks uit Rotterdam spra- Wat bewondermg vo ken woorden van hulde, die de jubilaris V£ar<?- in de zichtbaar goed deden. schijnhjke bochten en standen kon mens het collegium sprak de heer en als een gummibal Dijkmeester. Ala geschenk bood hij derp'd€- Hulst het Geschiedboek van het ,De muzikale clown Fantasio Leidsch Studenten Corps aan. De heer alter ego Zambel weten op de meest Van Berckel voerde het woord namens dwaze manier uit de onmogelijk te. e commissie van beheer meest prozaïsche dingen muziek te halen, Tijdens de officiële tafel 's nachts, die\ tot uit spatborden van fietsen toe Voor /eneens in de sociëteit gehouden werd,1 de meesten is de bel wel het meest mu- loest de heer Hulst opnieuw aanhoren, zikale onderdeel, Zambel echter at men hem niet vergeten was, en wel I speelt het zadel" en blaast melodieën uit it de mond van burgemeester Van Kin-1 tiet stuur! schot, die woorden van waardering sprak. Het orkest van Cor de Vries wist ïehalve een uitstekend bakker heeft dede stemming in te brengen, dooi er Hulst in die nacht getoond, eveneens meer normale manier muziek te mal i vlot en geestig spreker te zijn, noch- en zeker niet het minst door de uitste- ïs tevens een gevoelige toon wetend! kend verzorgde show van Parijs leggen waar die nodig was. Hij begon j nacht it er aan te herinneren, dat hij op zijn! John Pims zong. -begeleid door Tonny zeventigste verjaardag in Het Haagsche £chifferstein, aardige liedjes Schouw eveneens door velen was toege-1 vlotte conférence wist hij de goede sproken en gelukgewenst, doch dat ver-1 draad te vinden om de onderdelen scheidene van hen, die ditmaal aanwezig cén te rijgen. HARING EN KUIT 's Avonds was de Gehoorzaal volge stroomd met mensen die gekomen waren om zich door het gezelschap van Roland Wag ter gezellig te laten an die nu, korter of langer tijd na de huts pot Haring en Kuit kregen voorge; De titel was de enige Drie-Octoberse klank in het programma, maar dat hin derde niet. Met oude en nieuwe n mers heeft men alle aanwezigen op uit Den buitengewoon gezellige manier bezig Betty r het toneel Met grote liefde en kennis van zaken is deze optocht gecomponeerd. Al kon den wij de praalwagens van de Burcht niet als bijzonder geslaagd beschouwen, de entourage was meesterlijk. Een kleur rijke groep van grandseigneuren en adel lijke joffers en mevrouwen, omstuwend de lieftallige Ada, gravin van Holland, >ns in de Burcht een veilige schuil plaats vond en daar een belegering van de Kennemers te verduren kreeg. Jammer dat een der edellieden-te-voet juist vlak voor de pui van het stadhuis restantje van de klapstuk, vermoeden wij, noodzakelijk uit z'n kies moest peu- Waardig was de stoet van rederijkers, die bij de Zijlpoort bijeen kwamen \o9r een machtig landjuweel, alhoewel wij niet geloven dat in die dagen zoveel jonge lieden en zo weinig mensen van middel bare leeftijd de letterkunde beoefenden. Een kwestie van grimage en houding, Bijzonder interessant was de voorstel ling rond het Gravensteen. Duidelijk uit kleding en gedrag naar voren het onderscheid tussen de waardige schout en schepenen enerzijds en de los- houdlng van boeven en publiek an derzijds. Alleen zouden wij liever gezien hebben, dat het „grauw" wat meer in disorde gelopen had, wat aan een juis tere afbeelding van de werkelijkheid ten goede gekomen zou zyn. Herhaling Zijne Hoogheid Prins Willem Hendrik van Oranje (Kind 1 met een page te voet. Het bezoek van Prins Willem Hendrik in het stadhuis te Leiden was, dunkt is, historisch goed verantwoord, i ek ons teveel op vroegere groepen o :er te boeien. Dit geldt eveneens het bezoek van keizer Napoleon aan pand Rapenburg 48. Hoe voortreffelijk de grote keizer ook zijn witte schimmel bereed, wij geloven dat men bovendien beter ge daan had, wanneer men voor deze uit beelding een waardiger figuur had ge- Uitstekend was de Lakenhal. Zit het 'n i onze aloude .handelsgeest, dat wij eet dergelijk tafereel zo voortreffelijk weten weer te geven? Zeer knap was ook het Annahofje. De zelfbewuste en menslievendheid bedrij vende regenten in hun statige kledij vormden een passende tegenhanger de gemoedelijk, pratende en breiende hof j ebe woonsters Van de Hortus hadden wij meer wacht. Wij voor ons vonden de taak déze groep uit te beelden wel de zwi ste. En dit geldt zowel voor de praal wagen als voor de entourage. De eerste 3 gezongen, ZESTIG JAAR GELEDEN ZONGEN ZE VOOR T EERST MEE Daar stonden ze, gedrieën op een rijtje, vóóraan, op de beste plaats: mej. W. Dee, 75 jaar, Juffer Maashofje 4, mej. A. S. C. Wilschut, 75 jaar, St Janshof 10, en de heer G. Mulder, 81 jaar, Morsweg 77A. Niet gebogen door de jaren, maar fier, niet met een gezichtsuitdrukking van „Wat word ik toch oud en wat is het leven onplezierig", maar vrolijk en blij, niet met een „Hier zijn wij nu, de oudsten der koraalmuziek", maar met een tedere glimlach dankbaarheid. Krans Voordat de heer J. de Nle namens de deelnemers een krans aan de burgemees ter liet overhandigen, om die te beves tigen aan de arm van burgemeester Van der Werff, nam mevrouw Van Kinschot boeket anjers in ontvangst uit han- van mej. Th. Platteel. De krans werd aangeboden door Anke van den Bos en Ellie Sirach. De koraalmuziek werd gesloten met het zingen van twee verzen van het volks lied. Er waren twee liederen aan het tra ditionele programma toegevoegd, t.w. Komt nu met zang en O Leiden, gi) oude mooie stad. Het aantal deelnemers was groter dan vorig jaar en er werd uitstekend gezon gen. Velen hadden de repetities in de Waag bijgewoond, maar de eerste factor is naar onze mening toch de krachtige leiding van de heer Mens. Die weet van een ongeschoolde zanger in korte tijd een korist te maken. Het ls ons opgevallen, dat van de vele heren met hoge hoeden er slechts een paar meezongen. De koraalmuziek ls geen kijkspel, maar een loflied aan het begin van deze schone dag. We hopen, dat in het vervolg alle mensen binnen de afzet ting dat lied zullen aanheffen. Vermelden wij tenslotte, dat mr W. J. Geerstema. nu burgemeester van Warf- fum, ook in het Van der Werffpark was. Na afloop hebben velen de jubilaris sen de hand gedrukt. Toen de bekende Hy traden mr Ph. J. de Ruyter de Wildt. de heer E. W. Wichers Rollandet en de heer J. H. C. Laman naar voren om het dia manten trio. dat zestig jaar geleden voor 't eerst naar de koraalmuziek toog om er ook aan deel te nemen, geluk te wen- De heer De Ruyter de Wildt had het in een korte toespraak over een voorrecht, een zegen. En over de blijdschap, die er bij deze mensen moet zijn om het zover te brengen. Mej. Dee en mej. Wilschut ontvingen -n boeket rood-witte anjers en de heer Mulder ging met een sigaartje naar huis. 'r kan nog meer bij", fluisterde Mul- >ns in het oor met een guitig lachje. Men moet weten, dat hij gisteren zestig getrouwd was en dat naar zijn zeggen de krantenstukjes hem wel enige dozen sigaren hebben opgeleverd! Hierna liepen burgemeester en mevrouw Van Kinschot op de jubilarissen toe. ge volgd door de dirigent, de heer Leo Mens. Mej. Dee vertelde de burgemeester, dat de nacht vóór het feest de slaap maar niet had kunnen vatten. Ze vond deze eenvoudige hulde een gebeurtenis ln haar leven. Met een stralend gezicht dankte hem voor zijn vriendelijkheid. Namens alle drie sprak mej. Wilschut een kort dankwoord, waarin ook een wen.' naar voren kwam: dat zij nog enige ja ren in deze koraalmuziek mogen mee zingen. „Tot eer van God. Die deze dag ons gaf". Een goede praalwagen uit de optocht: de Lakenhal, centrum van de lakenindustrie in 1640. Leydts Goet! king geworden is tot een symbool van verlossing uit grote lichamelijke nood. Dit geldt eveneens voor de dank stond in de Pieterskerk en de algemene feestvreugde op straat. Toen Leiden ontzet werd. i§ men naar de kerk ge gaan om God te danken en hééft op de straten en pleinen zijn vreugde geuit. deed ons te weinig-denken aan de mach tige botanische tuin aan het Rapenburg teveel aan de broeikas van een artis tieke tuinder. De tweede, de entourage, had net zo goed een bezoek van welke andere prins ook aan welke andere ge legenheid ook kunnen voorstellen. Ge ziet: wij hebben wel enkele aan- erkingen. Nochtans handhaven wij ten volle, wat wij in het begin schre- de optochtcommissie heeft prach tig werk geleverd. Zij heeft er van ge maakt wat er van te maken viel. be houdens enkele „schoonheidsfouten". En zij moet maar bedenken dat het een goed vriend is, die ons onze feilen toont. Ten slotte: een woord van lof voor Werkmans Wilskracht, Concordia, de R.K. Leidse harmoniekapel. Kunst en Ge noegen, Nieuw Leven, De Post en de Dordrechtse P.T.T. harmonie. Ze bliezen hard en goed. Maar een noodzakelijk onderdeel van het feest is de optocht niet. Als men ons vraagt, wat hét bestanddeel, het hoofd bestanddeel van het feest moet zijn en blijven, dan zeggen wij met mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, de waarnemend voorzitter van de vereniging: de uit reiking van haring en wittebrood. Dit hóórt bij de herdenking, omdat dit een v^aaréchtig onderdeel is van een waar achtige historie. Omdat deze uitrei- Neef. journalisten in Australië: Immigratieprogramma kan succes worden De negen Nederlandse journalisten die thans in Australië vertoeven, heb ben vandaab te Adelaide onder meer verklaard dat het Australische immigra tieprogramma een succes kan worden genoemd. Zij waren echter van mening, dat de immigranten vlugger de opvang centra moeten passeren. De journalisten zullen, zoals men weet, vijf weken in Australië verblijven. Heinekens in Venezuela Te Los Chorros. enkele kilometers buiten Caracas in Venezuela, is de C.A. Cerveceria Heineken de Venezuela offi cieel geopend, waardoor de Heinekens Brouwerijen N.V. te Amsterdam een nieuwe fabriek in Zuid-Amerika heeft. Burgemeester en mevrouw Van Kinschot leggen de krans van de deelnemers aan de koraalmuziek bij het standbeeld tian Van der Werff. Achter hen mr Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer E. W. Wichers Rollandet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7