Mieum (eihsrije (iïburartl Neerzethal op veiling Franse vakbondsleider Jouhaux moest zelf bagage van boord dragen Door ingrijpen Eisenhower zal monster staking worden opgeschort Oostenrijkse „invlieger" die zijn vrijheid herwon Garage met bijna 50 auto's in vlammen opgegaan Wfst i I VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2.— per maand; 0,47 per week. AD VERTENTIÊN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB Chef-Red.: H. W. I. EN SERINE CHRISTEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatvasticft h Relieves «ftt bert ia Ujljeaspotf Vier en dertigste jaargang No 9854 Stilte in Oostamerikaanse havens DE TAFTHARTLEY-WET is toepasselijk. Dit is het besluit, dat presi dent Eisenhower gisteren genomen heeft met betrekking tot de enorme stakingen, uitgebroken in een lange reeks havens aan Amerika's Oostkust. Hij acht het landsbelang er mee gemoeid. Een commissie van drie zal vóór 5 October, middernacht, de president rapport uitbrengen, waarna de president door het dep. van Justitie de staking tachtig dagen kan laten opschorten. Intussen kunnen de hoofden dan wat afkoelen. kade gekomen, waarna de passagier De staking zelf heeft een bijzonder >rote omvang. Zij omvat 60.000 arbeiders n een dozijn belangrijke havens tussen 'ortland en Hampton Roads. Het sleep- lootpersoneel staakt uit solidariteit. Van ille Amerikaanse buitenlandse handel is 0 procent komen stil te liggen. Bij de taking die. al reeds vermeld, in New fork alleen al anderhalf millioen dollar dag kost zullen, als zij voortduurt cchtstreeks of indirect een millioen ar- leiders betrokken worden. De Franse Liberté (51.840 ton; 1393 de geslaagd, Matthews ambassadeur in Den Haag Selden Chapin gaat naar Panama President Eisenhower heeft gisteren de laatsvervangende onder-minister van luitenlandse Zaken, H. Freeman Mat- ws. benoemd tot ambassadeur in Ne land. Reeds enige tijd werd dit ver pacht, doch het is gebruikelijk, dat voor benoeming van een diplomaat eerst de regering van het land, waar hij «ccrediteerd zal worden gevraagd •ordt of deze figuur welkom is. Nu Eisenhower deze benoeming offi- Jouhaux) zelf hun bagage moesten dragen. Vele schepen kort voor de staking nog in het ruime sop te kiezen. De Canadese spoorwegen hebben in tussen voorgesteld üjnboten op New York af te leiden naar Halifax. Zij wil len de passagiers dan met speciale trei nen naar New York vervoeren. De vol gende week zouden er te New York vier Cunard-liners aankomen met in totaal 4500 passagiers. Richten deze schepen de steven naar Halifax, dan zal dat zestien treinen vergen. Een vakbondsman heeft inmiddels aangekondigd, dat het werk zal worden hervat, zodra het rechterlijk bevel tot opschorting van de staking is afgekomen Ook elders wordt gestaakt. In de Britse havenplaats Birkenhead zijn 3.000 havenarbeiders in staking gegaan, we gens het ontelag van één hunner. Het werk aan de haven ligt geheel stil. Spoorwegstaking in Z.O. Frankrijk Parijse telegrafisten legden arbeid eveneens neer Het Franse communistische vakver bond van spoorwegarbeiders had voor heden het stakingsbevel uitgevaardigd. Dit gold voor het Zuidelijk deel van Frankrijk. De communisten wilden hier- c o mede protesteren tegen sancties, die eventueel genomen zouden worden tegen boord v'er spoorwegar°e'ders, die voor een i disciplinair gerechtshof moeten verschü- I nen, wegens hun aandeel in de vorige staking, namelijk die in Augustus. Ech ter vertrokken vanmorgen alle treinen op de belangrijke lijnen uit het Gare de Lyon op tijd. De treinen op de trajecten Nice, Marseille en Lyon kwamen met eer. vertraging van circa drie uur te Parijs Deze vertraging, zo wordt gezegd, zou hoofdzakelijk te wijten zijn aan het ont sporen van een goederentrein. Het ver keer naar de Parijse voorsteden wordt voor dertig procent door de staking getroffen. Reuter vestigt er da aandacht op, dat later op de dag beslo ten zal worden of ook de arbeiders in andere bedrijven tot staking zullen over gaan. Aan Ass. Press ontlenen wij, dat het personeel van de Franse telegraaf dienst een proteststaking begon voor 24 uur. Het is nog niet duidelijk, of de staking alleen in Parijs of ook elders van kracht is. Man schoot zijn vrouw neer en sloeg hand aan zichzelf Vreselijke ontdekking van politie in huis van boswachter te Doom Toen enkele inwoners van Doom gis teravond een bezoek wilden brengen aan het echtpaar L., zijn zij tot een vreselijke ontdekking gekomen. Door de ramen van de woning zagen zij mevr. G. L.-Van B. in een bloedplas op de divan liggen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie verschafte zich toegang tot de afgesloten woning en vond behalve het ontzielde lichaam van de vrouw, ook de 36-jarige bosarbeider-jachtopziener G. L. door in de woning. Zö neemt aan, dat de man zijn vrouw met een jachtgeweer heeft I Matthews, die 54 jaar is, heeft een res- 'ctabele staat van dienst achter de rug. 1 1923. dus precies dertig jaar geleden, 1 hij in dienst van het departement Buitenlandse Zaken van Amerika, ds sinds 1937 is hij werkzaam geweest 1 Europa. In 1947 werd hij gezant fweden, welke post later tot ambassade erd verheven. In 1950 werd hij waar nemend onder-minister, welke functie hij t op heden vervult. Ambassadeur Matthews is gehuwd en Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatse lijk mist en overdag enkele opklaringen Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid-Viest en Zuid. Aanhoudend zacht weer (Opgem. om 10 uur) ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 6.44 tot 18.14 uur; maa .44 tot 16.33 uur. Op 8 October N.M. Morgen geen N.L.C. Morgen, 3 October, zal de N.L.C., zoals vanzelf spreekt, niet verschijnen. Directie N.L.C. I Ook de Britse Valiant niet in luchtrace Engels blad spreek! van een fiasco De Bntee luchtmacht heeft gisteren be kend gemaakt, dat zij ..om technische re denen" de viermotorige Vickers Arm strong Valiant-straalbommenwerper uit de Chrratchurch-race terugtrekt. Dit be tekent, dat aan de snelheidswedstrijd slechts zeven toestellen, waaronder vijf tweemotorige Canberra-straalbommen- werpers, zullen deelnemen. In de verklaring van het Britse minis terie van Luchtvaart wordt gezegd, dat de technische voorbereidingen weliswaar waren voltooid, maar dat de tijd ontbrak om lange-afstandsproeven met het vlieg tuig te doen. De Valiant, die pas op 4 September zij») eerste vlucht heeft gemaakt, was dc enige grote nieuwe straalbommenwerper van de Britse vliegtuig-industrie, die aan de wedstrijd zou deelnemen. Het Britse blad News Chronicle heeft de Christchurch-race een fiasco genoemd „Nadat zij vier jaar lang aangeprezen is als de grootste race van alle tijden, is de belangstelling voor de race met het uit vallen van nog een deelnemer gedaald tot enkele graden boven het nulpunt", aldus het blad. In de afdeling passagiersvliegtuigen zul len elkaar nu slechts drie vliegtuigen be strijden om vier prijzen, zodat elke deel nemer waaronder ook de Douglas DC-6 van de KLM zeker is van een belo ning. Aan de Melbournerace van October 1934, waarbij de Douglas DC2 Uiver van de KLM de eerste prijs won in de handicap-afdeling en de tweede in de snelheidsklasse, namen in totaal twintig vliegtuigen deel. Zoon van Mossadeq weer vrij Dr Ghoelam Hoessein Mossadeq, zoon van de Perzische oud-premier, die Dins dag in hechtenis werd genomen, is gis teren tegen een waarborgsom op vrije voeten gesteld Een door Mossadeq benoemde onder staatssecretaris. Ali Mobatsjer. is gisteren gearresteerd Hij bleef tot de dag van zijn arrestatie in functie. Nieuwe directeur van de Rijkswaterstaat Ir A. J. F. v. d. Burgh als zodanig benoemd Bij K B. is te rekenen van 1 Augustus de hoofdingenieur van de Rijkswater staat in vaste dienst ir A. J. F. v. d. Burgh benoemd tot directeur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst ter stand plaats 's-Gravenhage. Bij besohikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de directeur van de Rijkswaterstaat ir A. J. F. van den Burgh, te rekenen van genoemde datum af belast met de leiding van het Rijkswegenbouwlaboratorium te 's-Gra venhage. neergeschoten en daarna de hand zichzélf heeft geslagen. Het drama moet gistermiddag zijn geschied, doch de me debewoners van het huis hebben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kinderen. Over de motieven van de man tast men in het duister. Nieuwe Oostduitse minister van Buit. Zaken Dr Lothar Bolz is benoemd tot mi- nister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, als opvolger van de ge arresteerde christen-democraat Destin- Bolz was tot nu toe minister van We deropbouw en plaatsvervangend pre mier. De Nazi's verhinderden dr Bolz in 1933, langer de advocatuur uit te oefenen. In 1939 vestigde hij zich in de Sowjet-Unie. Na de oorlog stichtte hij in Oost-Duitsland de nationale demo cratische partij, die een beroep deed op de kleine Nazi's en oud-soldaten om de communistische staat te steunen. Koningin Juliana woonde gisteravond in Den Haag een liefdadigheids concert in Diligentia bijdat werd gegeven ten bate van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Griekenland. Bij haar aankomst werd Hare Majesteit begroet door twee kinderen in nationaal Grieks costuum. Rechts op de foto de Griekse gezant de heer N. G. Lely. Hij koos het laatste Russen lieten de keuze tussen 25 jaar celstraf of contract in Siberië „SALZBURGER N ACHRICHTEN' heeft een gesprek gehad met Otto nat, een Oostenrijker, die in Oosten is teruggekeerd, na als invlieger de Russen dienst te hebben geda; nat. die als kolonel bij de Duitse luchtmacht diende, was na de oorlog ïwvakarbeider te Linz, zijn woonplaats Opper-Oostenrijk, toen hij in 1946 in de Sowjet-zone door enkele Russen werd aangehouden en per auto naar Wener aerd. Daar liet men hem de keuze •n 25 jaar gevangenisstraf als oorlogs- lisdadiger of een contract voor 12 jaar ienst als invlieger in Siberië. Dermat koos het laatste. Hij kreeg een hele serie „Migs" in te vliegen op de basis Novo-Sibirsk en vele Straalbommen- werpers. Soms moest hij wel een tiental proefvluchten op een dag maken. Her haaldelijk vloog hij door de geluidsmuur hij bereikte hoogten van 18 kilometer. Reeds in 1944 deed hij met de eerste Duitse straaljager proefvluchten. De Russen namen de strengste voor zorgsmaatregelen om te voorkomen dat de invliegers met hun machines uitwe ken. Zij kregen slechts brandstof voor afstand van 500 km mee en stonden steeds onder bewaking van luchtmacht escadrilles, die order hadden een proef- •liegtuig terstond omlaag te schieten als iet verdachte bewegingen maakte. Dermat zeide, dat het „moordend verk" was. Na een dag vliegen strom pelde hij halfdood van het vliegveld af ia drie maanden kreeg de hoogte- Stoffelijk overschot van Reuter opgebaard Onder enorme belangstelling van de Wesl-Berlijners is gisteravond het stoffe lijk overschot van burgemeester Reuter van het sterfhuis te Berlijn-Zehlendorf naar het stadhuis Schoeneberg overge bracht, waar het tot morgen, de dag var de begrafenis, staat opgebaard Op de Knie Platz. die thans is omse doopt in Ernst Reuter Platz. zagen 80.000 mensen zwijgend toe toen de kist va lijkwagen werd overgebracht op eei Tuit Op de kist werd Reuters vertroi alpinopet gelegd. Langs een 15 km lange route, waarlang» de West-Berlijners zich in dichte hagen ó'dden, opgesteld, ging het, zoals reeds gezegd, naar het stadhuis, waar het stoffelijk overschat staat op gebaard Toen de stoet het stadhuis bereikte, begon de beroemde „Vrijheidsklok" (ge schenk van de Amerikanen en symbool van de vrijheidsgeest der West-Ber lijners) langzaam te beieren. Baby te Amsterdam in wieg gestikt In een woning aan de Ferd. Bolstraat te Amsterdam is gisteren een drie maan den oude baby dood in het wiegje ge vonden. Het kind is door verstikking in een kussen om het leven gekomen. Maken eigen straatje schoon ii i De buschauffeurs van de Haagse Tram doen alles wat zij kunnen, om ook buiten hun eigenlijke arbeid de verkeersveiligheid zoveel mogelijk te bevorderen. Niemand weet beter dan zij, hoe gevaarlijk een laag olie op het wegdek bij plotseling remmen kan zijn. En dus gaat men die olieplekken te lijf. Vuur vond voedsel in benzine Schade van ongeveer een half millioen gulden voor bedrijf in Nijmegen EEN GROTE GARAGE, waarin ongeveer vijftig auto's van particulieren waren gestald, is vanochtend vroeg in Nijmegen geheel uitgebrand. Slechts enkele auto's konden tijdig in veiligheid worden gebracht. De schade wordt op ongeveer f 500.000 geraamd. De garage was het eigendom van de N.V. Van de Bosch en Jansen aan de Kronenburgersingel bij het Nijmeegse station. De brand werd vanmorgen omstreeks vijf uur ontdekt door een agent var politie. Onmiddellijk werd alarm ge maakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee nevel- en acht waterstralen, doch stond machteloos tegenover de vlammenzee Doordat het dak van de garage spoedig instortte, kon slechts weinig uit de garage worden gered. De vlammen vonden in de olie zinc, die zich in de garage bevond, snel hun weg. Tijden» de brand deed zich nog een ontploffing voor. De. aangrenzende woonhuizen school liepen groot gevaar prooi van het vuur te worden, doch de brandweer wist deze panden te behouden, hoewel een woning reeds door het vuur was aangetast. Dit huis liep geringe schade op. Over de oorzaak van de brand niets bekend. Men denkt aan kortsluiting, doch ook is het mogelijk dat de brand i ontstaan in een van de gestalde auto': waarvan de laatste omstreeks twee uu is binnengereden. De schade aan het gebouw, het ge reedschap en de inboedel wordt door zekering gedekt. De eigenaar was echter met verzekerd tegen bedrijfsschade. De De Dr Ir Damme naar Londen vertrokken Om kwart over 11 vanochtend is de Liftmaster DC-6A Dr Ir M. H. Damme. mee de K.L.M. deelneemt aan de Christchurch-race, van Schiphol naar Londen vertrokken, om daar in gereed heid te worden gebracht voor de start op 8 October a.s. Op Schiphol bestond vanmorgen voor het vertrek van het toestel met het Tie startnummer 21 op de romp ge schilderd, veel belangstelling. Mr W. Bakhuys Roozeboom, Voorz van de Ned. Stichting voor het gebrekkige kind. overhandigde aan gevagvoerder Kooper een fraaie oorkonde Zoals men zal deze oorkonde in de komende weken voor f 1.per stuk onder het pu bliek worden verkocht t.b.v. de bouw van internaat met school te Heemstede de slachtoffers van kinderverlam- DAT de Wereldfederatie tot Bescher ming van Dieren aan de Grote Vier een schrijven zond, waarin zij hun i.v.m. de Werelddierendag '53 verzocht aandacht te besteden aan de belangen der dieren. DAT de Radio-Auto-Diensl van de A'damse politie gisteravond binnen 10 minuten een tas met ƒ500 achterhaalde, sen dame op het Frederiksplein in lijn 7 had laten liggen. DAT bij de scheepswerf De Biesbosch te Dordrecht het Franse motorschip Chef mécanicien Miotte (4700 ton) te water is gelaten. DAT tegen de 30-j. Rotterdammer B. B„ die een chauffeur, met wie hij liftte, heeft opgelicht voor 5.55 en een spoor kaartje H'sum—Brussel, voor het A'damse hof 12 mnd„ waarvan 6 voorw., is ge- ("echtbankvonr.is: 1 jaar). DAT de rederij B. v. d. Laan te R'dam een motorvrachtschip van het shelterdek- type (1300 ton) heeft besteld bij de scheepswerf Stuurmeyer te-Foxhol (Gr.) en dit het grootste schip is hetwelk tot nu toe in het Noorden van ons land is gebouwd. DAT zekere J. van K. uit Weert is aan gehouden wegens diefstal van een geld kistje met ƒ1.070 bij zijn kostbaas J. S te Zierikzee. DAT Renkum en Aalsmeer aan het ge troffen Dreischor bijna 450 boeken heb ben gezonden. DAT de burgemeester van Kortgene in gezelschap van 30 raadsleden en ge meenteambtenaren een schilderij heeft aangeboden in Arnhem, welke plaats Kortgene heeft geadopteerd. DAT op 5 November in Bolsward de jaarlijkse Bolletongersdei (stieren-Don derdag) wordt gehouden en men aan de veemarkt, voor het eerst het karakter van een slachtveemarkt wil geven. DAT minister Van Thiel gisteren in Utrecht de vijfde provinciale dag van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Utrecht heeft bijgewoond. DAT morgen bij de centrale aan de Hemweg te Amsterdam het tweede aggre gaat voor de stroomlevering aan industrie en huishouding in gebruik wordt geno men en men in 1956 vier aggregaten hoopt gereed te hebben. DAT de nieuwe chef van de lucht machtstaf, lt.-gen. W. N. Baretta gisteren t.g.v, zijn commando-aanvaarding een dagorder uitgaf, i DAT alle winkels in R'dam 9 en 10 Oct. i.v.m. de opening van het winkelcomple.x aan de Lijnbaan aldaar (recht over het stadhuis) tot 's avonds 10 uur open zul len zijn. DAT 200 ijzer- en staaldeskundigen tot 6 October in Amsterdam de tweejaarlijkse bijeenkomst van het Britse IJzer- en Staalinstituut bijwonen. auto's, die in de garage werden gestald, waren door de respectieve eigenaren ver zekerd. Hieronder bevonden zich zes ge heel nieuwe Ooels en een nieuwe vracht auto van de Prov. Gelderse Electriciteits Maatschappij. ziekte hem steeds weer zo te pakken, dat hij enkele weken rust moest nemen. Der mat had 68 Invliegers zien verongeluk ken. Of zo'n ongeluk te wijten was aan een constructiefout van het vliegtuig of aan uitputting van de piloot zelf, was □ooit na te gaan. Dermat vertelde, dat de eerste Duitse straaljagers slechts wei nig bij de „Mig 15" ten achter waren. De Russen hadden hem laten gaan. om dat hij niet meer in staat was tot vliegen. Deen voorzitter van de Veiligheidsraad William Borberg (Denemarken) is voorzitter geworden van de Veiligheids raad voor de maand October. Hij volgt dr Francisco Urrutia (Columbia) op De maandelijkse verandering geschiedt naar alphabetische volgorde van de lan- Ibrahim Abdel Hedi, een vroe gere premier van Egypte, is te Cairo door het Hof van de Revo- lutionnaire raad ter dood ver oordeeld wegens „samenzwering tegen de staat". Al zijn bezittin gen zijn geconfiskeerd. Deze foto werd genomen toen Hedi uiter lijk onbewogen de rechtszaal verliet. PellaEerst Triest, dan de E.D.G. Premier Giuseppe Pella van Italië heeft gisteren te verstaan gegeven, dat het Italiaanse parlement mogelijk niet het voorgestelde verdrag voor het Europese leger zal bekrachtigen, indien het geschil met Zuid-Slavië over Triëst niet „op rechtvaardige wijze is bijgelegd". Ons land heeft een goed klimaat om blakende te blijven. Dat ondervond ik vandaag toen ik een bejaard heer nit mijn tram zag stappen. Want één ding wist ik zeker: toen hij op de Breestraat uitstapte, had hij een parapluie bij zich en nu verliet hij zonder dit nuttige voorwerp de Ik rook mijn kans. Denken en hande len gaan bij m\j in één vloeiende beweging. Twintig meter verder had ik (met parapluie) hem (zonder pa rapluie) al ingehaald er „Meneer, neemt U me niet maar wanneer U dadelijk r voelt, is het prettig om een ven Uw hoofd te hebben." De bejaarde heer bleek e« kwalijk, ittigheid dak bo- i nobel karakter te hebben, want hij vroeg me mdendienst te be- We zijn samen als vrienden een kop koffie gaan drinken en toen we af scheid namen, kon ik niet nalaten te aeggen: „Mocht er nog een buitje komen, meneer, denk dan aan de juistheid van het spreekwoord „Na regen komt zonneschijn", want van avond hebt U de Nieuwe Leidsche in de bus." U aiet het, mensen die de para- pluie-industrie op gang helpen hou den, zijn gunstige objecten. Maar ook wanneer er geen vuiltje aan de lucht is, geldt het wijze woord: VOLGT RET IDEE VAN JTELTEVREE EN ZENDT EEN NIEVfVE ABONNE! Weltevre»., Ik doe mee taal*) abonm Woonplaats: S.v.p. doorhalen olgende week/maand/kwi Afzender: abonné - I 9 olgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1