ïlicttiue jtriftsrlje (Courant Havenarbeiders aan Oostkust van de V.S. vannacht in staking gegaan Trainingsbroeken ilo Bezoek van de Koningin aan het rampgebied «J DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,- per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatoastlctj Is gfidilevtn «ga hert ia Ujljeaspott* NU IS HET TIJD VOOR GASVERWARMING A. ZWART Vier en dertigste jaargang No 9853 Warmonds tol gaat nu verdwijnen Loonconilict in Amerika Eisenhower overweegt Taft-Hartleywet wisjinsky wilde Korea .alc canr-tio tno to noccon aaan „herkauwen" als sanctie toe te passen VANNACHT om 12 uur zijn de havenarbeiders in New York en in elf andere havens aan de Oostkust van Noord-Amerika in staking ge gaan. De mededeling van deze staking kwam reeds gistermiddag af en wekte grote beroering. Verwacht wordt, dat de staking de staat New York anderhalf millioen dollar per dag zal kosten. Kort na de bekend making van het stakingsplan der arbeiders, hield president Eisenhower een persconferentie, tijdens welke hij mededeelde, te overwegen om de wet van Taft en Hartley toe te passen, teneinde de staking onmogelijk te maken. De gevolgen van deze staking, waarbij alleen al in New York 800_000 personen kunnen worden betrokken, zullen pas over enkele dagen in volle omvang worden gevoeld. In de haven van Halifax wor-1 den maatregelen getroffen, om de te verwachten enorme drukte op te vangen. haar bezoek aan Schouwen en Duiveland, dat H.M. de Ko ningin gisteren brachtheeft zij i Oosterland namens de Prin sesjes enkele prachtige konij nen aangeboden aan kinderen uit het rampgebied. De diertjes waren speciaal uit Soestdijk meegebracht. Weduwe Patton verongelukt Derde tragische geval in generaalsfamilie Mevr. Beatrice Ayer Patton. weduwe van generaal George Patton, de beroem de bevelhebber van het Amerikaanse derde leger, tijdens de tweede wereld oorlog, is gisteren om het leven geko- doordat zij door een rijpaard werd afgeworpen. Zij werd naar het ziekenhuis Beverley vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Haar dood was de derde, grote droe vige gebeurtenis in deze familie sinds de laatste paren. Haar man kwam om het leven bij botsing tussen zijn jeep en een ander voertuig, terwijl hij in Europa diende hun dochter, Beatrice, echtgenote van John Waters, een officier van het leger, en jaar geleden plotseUng overleden, aldus A.P. Inmaddels is het departement van Ar beid in adlerijl bezig de verklaring over de stoterig -te bestuderen. Als oorzaak wordit opgegeven, het geschil over een loonconitraot tussen de initennartaonale havenarbeidersvereniigiirng en de New- Yorkse redersvereniging, waarin 170 scheepvaartmaatschappijen zijn vertegen- woordtigicL De arbeiders eisen verhoging van het uurloon mat 13 dollarcent en de werk gevers hebben deze eis afgewezen. De i reders vereniging vraagt direct, de et van Taft en Hartley toe te passen. Volgens deze welt k-urnnen de rechtbam- een staking, waardoor de voorspoed de veiligheid van -de natie in gevaar wordt gebracht, tochtig dagen opschor ten. De door de staking, bedreigde havens zijn New York. Portland. Boston, Provi dence, New Londen. New Haven, Bridge port, Wilmington, Philadelphia, Chester, Baltimore en Hampton Roads. Het -ge hele passagiers- en goederen vervoer kan bij deze staking komen sbiil te liggen. Vakbondsconflict De politie vreest voorts gevechten tus- -n leden van de internationale haven arbeiders vereniging, welke onJangs uit de A.F.L. is verwijde-nd en de nieuwe vakvereniging van de AF.L. rivaliteit tussen bedde vak verenigingen kan aanieddii/ng zijn tot botsingen. De uit de A.F.L. gestoten vak- Bomaanslag in Weens ziekenhuis Een ex-patiënt, die weigerde zijn ver- plegingskosten te betalen, heeft gisteren in de ooflijderskliniek van het algemeen ziekenhuis te Wenen een bom laten ontploffen, waardoor twee mensen om het leven kwamen, onder wie hijzelf. Er werden voorts verscheidene personen gewond. De ex-patiënt, die zich Strauffenberg noemde (dat is de naam van de man die de bomaanslag op Hitier uitvoerde), had tevoren een ernstige woordenwisse- lirtg gehad in het administratie-kantoor het ziekenhuis- Thans officieel: Generaal Barette chef luchtmachtstaf Tevens van gen.-maj. tot luit.-gen. bevorderd Met ingang van heden is thans, zoals reeds was aangekondigd, benoemd tot luitenant-generaal-waarnemer chef\ luchtmachtstaf, de generaal-majoor-- nemer A. Baretta, thans plaatsvervan gend chef luchtmachtstaf. Hij is opvolger van luit.-gen. I. A. Aler. Tot generaal-majoor-vlieger. plaats vervangend chef luchtmachtstaf, is be noemd commodore vlieger J. H. var Giessen, thans sous-chef luchtmachtstaf, staf. Voorts is de commandant van de tac tische luchtstrijdkrachten, commodore vlieger-waarnemer J. L. Zeegers. noemd tot generaal-majoor-vlieger- miging. welke weigerde zekere als „misdadus" 'bestempelde elementen uit haar gelederen te verwijderen, kant zich fel tegen de nieuwe vakvereniging, maar deze will nu per referendum onder de havenarbeiders doen uitmaken, welke de twee vakverenigingen 'hen wer kelijk vertegenwoordigt Ook sleepboten Een ernstig feit acht men het dat de sleepbootbemamniingen dóe bij de inter nationale havenarbendlersverenigkig zijn aangesloten hebben medegedeeld d'c sta kingen te zullen eerbiedigen. Hierdoor "iet voor grote passagiersschepen on mogelijk zijn de havens -in- en uit te Men verwachtte vanmorgen als eerste passagiersschip de Franse „Liberté" en daarna de Amerikaanse „Constitution". Net als op Scheveningen Hertog van Edinburg maakte eerste, overzeese vlucht En zijn gemalin vertrok weer naar Schotland De hertog van Edinburg. gemaal van de Britse koningin, heeft gisteren zijn eerste overzee» vlucht gemaakt. In een tweernotorige Dove van de RAF vloog de hertog, die enige maanden geleden zijn „Win-g" behaalde, van Londen naar Lüneburg in Duitsland voor een kort be zoek aan het achtste regiment koninklijke huzaren van de RAF, waarvan hij het opperbevel heeft. Tezelfdertijd vertrok kondngm Eliza beth weer van Londen naar Schotland. Zij onderbrak Maandag haar vacsr/ue voor drie dagen om een korte vergade ring van haar Kroonraad bij te wonen. gaan „herkauwen' De V.N. was niet bang voor zijn grote mond I De Rus Wisjinsky heeft in de V.N. ge tracht, de kwestie-Korea weer aan de orde te brengen en daaraan zelfs voor rang te verlenen. Hij kreeg echter de kous op de kop. want de grote meerder heid was er tegen. Aan de. reeds vast gestelde, datum voor de „vredesconfe rentie" over Korea. 28 October, wordt vastgehouden. Wisjinsky probeerde de vergadering onder druk te zetten. Hij betoogde, dat de vredesconferentie over Korea niet kan worden gehouden, als geen neutrale landen daaraan mogen deelnemen. Voorts drong hij er als vroeger op aan, een groot aantal landen tot de V.N. toe te laten. Weer 80 Ned. militairen naar Suriname Een detachement van de Tweede Surl- name-compagnie zal morgen per s.s. Cottica uit Amsterdam naar Suriname vertrekken. Het detachement omvat in totaal 80 man. waaronder 3 officieren. De af- scheidsplechtigheid, die muzikaal zal worden opgeluisterd, heeft om 10.45 uux plaats in de loods van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam. Tweede sous-chet generale staf Luit.-kol. Van der Wall Bake benoemd In de vacature van tweede sous-chef generale staf, ontstaan door de benoe ming van kolonel C. J. Valk tot chef staf le Legerkorps, is met ingang van 1 Oct. benoemd luitenant-kolonel van de gene rale staf A. V. van der Wall Bake, die met ingang van dezelfde, datum tijdelijk la bevorderd tot kolonel, Oefening Mariner Kikvorsmannen vallen Vlissingen aan Boten die deelnemen aan de oefening Mariner zijn gisteravond een aanval be gonnen op de marinehaven Vlissingen. Deze actie heeft ten doel de maritieme havenverdediging van Vlissingen in het geweer te brengen. De verdedigers zullen en gemakkelijke taak hebben, gezien middelen, waarmee de aanvallers de strijd zullen voeren. Ze zullen onder meer Ikikvorsman-nen van een speciaal opgeleide Engel» eenheid aan de oefe- lng deenemen. Deze zowel te land als te rater strijdende mannen genieten de re putatie. ware vechtjassen te zijn. Ook het onderzee bootwapen zal door de aanval lers gebruikt worden. Westduut» staat Wünttembemg-Baden door de grondwetgevende vergadering benoemd de Chrderben-demooraat Gebhamd Muller. Mooie kwaliteit alle maten Bij de terugkeer van het hospi taalkerkschip De Hoop heeft de bijna 90-jarige t.b.c.-bestrijder Jan van Zutphen zich gisteren te IJmuiden aan boord van het schip begeven om eens nader kennis te maken met de instel ling waarvoor hij zo hard heeft gewerkt. Tijdens de tocht naar Amsterdam hield de krasse „ome Jan" korte tijd het stuurrad in handen. Teneinde een bezoek aan Schouwen en Duiveland te brengen landde H.M. de Koningin gisteren met een helicopter van de Kon. Marine bij de Rampaartse dijk. Daarna begaf zij zich over een wankele loopplank aan boord van een motorvlet voor een tocht naar de verdronken plaatsjes Nieuwerkerk en Ouderkerk. Met haar zware rubberlaarzen waadde Koningin Juliana giste ren moedig door het water bij Nieuwerkerk op Schouwen en Duiveland, waar nog grote stuk ken land blank staan. Naast Hare Majesteit: een van de hof dames. Nachtelijke schoten in Vlaardingen Berucht inbreker na wilde achtervolging gepakt Toen een Vlaerdingse politieman j 's nachts van een bezoek naar huis ging, werd zijn aandacht getrokken door een i auto, die in de omgeving van de Surina- mesingel stond en waarin een man beetje zat te slapen. De man vertelde, aat hij thuis ruzie had gehad en daarom de deur maar was uitgegaan. Hij zei, monteur-autohandelaar te zijn, bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Aan het verzoek, maar eens even mee te gaan naar het politiebureau, gaf de bekende gewillig gehoor en samen reed men naar de markt. Nadat de wagen daar was geparkeerd, stapten de beide mannen elk aan een kant uit. De aa gehoudende nam echter de benen. Onmiddellijk werd alarm gemaakt rukten versterkingen uit. Op de Maas- sluise Dijk kwamen twee agenten man tegen, die een sommatie orti te stop oen volkomen negeehde en via een sloot verdween op het terrein van de netten- taanderij, ondanks een waarschuwings- schot. Een agent kwam in de sloot te- i recht en kon daar slechts met behulp van een collega weer uit komen. Tever geefs stelde de politie ook op het sta tionsemplacement nog een onderzoek vaarbij verschillende schoten werdén Inmiddels auto o.a. een stel aangetroffen en van zekere G. H. man werd later in de nacht gegrepen. Hij bekende, hebben «remaakt aan een Sohiebroek en vijf inbraken in Vlaar dingen. H.M. opendé het Verpleeghuis Der Boede in Koudekerke j Het bezoek van Koningin Juliana aan iet Zeeuwse rampgebied heeft gisteren hoogtepunt gevonden in de opening het verpleeghuis Der Boede te Kou- iekerke op Walcheren. Voor het dek van buitenplaats, die is ingericht voor angdurige zieken, was een lint gespan- n dat door de Koningin werd doorge- r..ipt. Tijdens de rondgang bood een der rerplegenden, de heer ft. Lente, de Ko- lingin drie mandjes en twee dien- ilaadjes aan. die van pitriet zijn ver- raardigd en als eerste voorbeeld golden de arbeidstherapie die hier zal wor den toegepast. De Koningin had eerst Schouwen en Julveland bezocht eir ging daarna aan ord van het schip Oosterschelde van r. provinciale stoombootdiensten in Zee land. Tijdens de vaart werd de lunch ge- jruikt. Van Katseveer werd in snelle Koudekerke gereden, waar lurgemeester A. H. S. Stemerding van West-Souburg een uitvoerig Bverzicht gaf van de tot standkoming van iet werk van de stichting Verpleeg- en lusthuizen Walcheren die het verpleeg- exploiteert. Er zijn nu vier van deze hulzen en ..eeds ls een vijfde aanbesteed, maar toch is de behoefte vele malen groter, want ln Zeeland zijn reeds meer dan 1500 (rheumapatiënten. Der Boede telt 140 bedden, die per stuk f 7500 komen. De stichting heeft de ;n van het Koningin Julianafonds. dat en belangrijke subsidie heeft toegezegd. De Koningin gebruikte de thee in het •erpleeghuis. Per auto reed het gezel schap naar het station in Vlissingen, waar een grote mensenmenigte zich had ver zameld. Luide toegejuicht door de en thousiaste Zeeuwen begaf de Koningin Ich naar de gereedstaande extra-trein. Nieuwe Opperrechter Earl Warren volgt Vinson op President Elsenhower heeft de 62-ja- rige gouverneur Earl Warren van Cali- fornië benoemd tot Opperrechter van het Amerikaan» Hooggerechtshof, de hoog ste rechterlijke functie in Amerika. Warren is de opvolger van Vinson, die entge weken geleden aan een hartaanval overleed. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd, wan deze in Januari bijeenkomt. Warren was één der Republikeinen, die bU de verkiezingen voor een partljcan- didaat door Eisenhower werd verslagen. Hy wordt echter zowel door de Democra ten als de Republikeinen gewaardeerd. HET WEEÏTÏN EUROPA Weerrmpporten van hedenmorgen 7 q Vergissing schaaktour- nooi te Zurich Dioog weer

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1