Ziekenhuis aan Hooigracht en beide Lycea worden groter rij Wie weet Leeghw a ter straat, Hof laan, Merwedekade en Weidehof? Oostar provinciaal kampioen bij draverijen Schoolhoofd en de Chr. school Driftstraat jubileerden Zestig jaar geleden voor het eerst bij koraalmuziek 3 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 LEIDEN GROEIT UIT DE KLUITEN (VIII - Slot) hn te beginnen vragen in dit slotartikel een nieuwbouw en een uitbreiding ho nze aandacht. Het zijn de bouw van de R.K. ambachtsschool aan de buft lariënpoelstraat en de uitbreiding van het Elisabethziekenhuis aan de Hu looigracht. In de school is plaats voor 360 leerlingen, de nieuwbouw van gevoi et ziekenhuis biedt plaats aan ruim zeventig patiënten. geopend, zal men slechts één van de zes leslokalen niet gebruiken. Deze ontwikkeling wijst er duidelijk op, dat het Chr. lyceum de nieuwbouw hard nodig heeft. En zet de groei zich voort, dan zal men binnen niet al te lange tijd weer over nieuwbouw moeten gaan Kooli De plannen voor de uitbreiding vai acht|lisabethziekenhuis dateren al van 1935. vlotten voor de oorlog niet bijzonder toen de oorlog er eenmaal Was, werd dit plan van de kaart geveegd. De wi nstandigheden na de bevrijding warer lerminst geschikt de afbouw te begin- vandaar dat men er jaren op heeft Istjioeten wachten. Half Januari 1952 werd het benodigde t Duwvolume beschikbaar gesteld. De uit- v reiding, zijde Hooigracht, staat onder Iding van de architecten J. A. van san, J. B. Hermans en Th. M. van den. Het terrein is 750 vierkante groot en de nieuwbouw heeft eer h oud van 12.000 m3. lil In de kelder komen het magazijn, de Jhr erkplaatsen en de telefooncentrale. Op ichln« begane grond wordt de polikliniek ge- %stigd, alsmede drie ruime kantoorloka- kluis en nog een wacht je jokaal. De patiënten worden verdeeld I k{ rie verdiepingen met aan de tuinzijde rie zalen met zes bedden en aan de kant 0T »n de Hooigracht drie kamers met cl> edden, in totaal dus 72 bedden. De doorn e verdieping is een zolderruimte met ovjeventien cellen voor d© zusters. Voor deze bouw moesten eerst 110 be- jnnen palen worden geheid. Men deelde dat het werk nog dit jaar klaar 1. Scl Uil Ambachtsschool De aanbesteding van de bouw va K. ambachtsschool vond plaats op 18 tdei-w 'ovember van het vorige jaar. Op de IC sgane grond zijn drie theorielokalen, Aen tekenzaal en de leraarskamer gepro feteerd. Op de verdieping twee theorie- bÜJ ikalen en twee tekenzalen. De praktijkruimten worden in fabrieks- n ondiiji opgetrokken. Ze bevatten drie bank- •rkerijen, een plaatwerkerij, een vuur- j, twee timmerwerkplaatsen, een een lokaal voor houtbewerking handvaardigheidslokaal. De grote irmnastiekzaal van 11 bij 23 meter kan ok gebruikt worden als cantine en voor Ijeenkomsten. Het gehele gebouw kan loctorjnderdak verschaffen aan 360 leerlingen. et ontwerp kwam van het architecten- ididYiUreau Van der Laan, Hermans en Van hfer Eerden. Enige praktijkruimten zijn reeds in ge- jruik. De opening zou dit jaar nog plaats 3 sbben. ogie, j.ns omt. Uitbreiding twee lycea i. Leid Het Chr. lyceum s (ci et R.K. lyceum i orden uitgebreid, hr. lyceum is al a 55181 edoeling, dat het r in de Kagerstraat en de Mariënpoelstraat De uitbouw van het 1 de gang. Het is de gedeelte direct bruik maken. Voorts geeft het plan te zien toiletten, een kleedkamer, bergruim ten, douches en dertig voetbaden. Op de eerste verdieping is ook eei geprojecteerd met garderobes. Bovendien een vaklokaal met kabinet voor biologie, vier lokalen, een vertrek voor de rector, een wachtkamer en een administratie ruimte. Boven de gymnastiekzaal komt een overblijflokaal met keuken en buffet. Onder de nieuwe vleugel is een rijwiel- kelder ontworpen van 8.50 bij 24 meter met twee ingangen. Het is de bedoeling, de gymnasiumafde ling zoveel mogelijk in de nieuwe vleugel onder te brengen en de H.B.S. in het be de kerstvacantie in gebruik wordt ge- Het plan werd ontworpen door de heer Stigter, architect te Leiden. De uitvoe- v(jlng is in handen gegeven van de firma Wilde te Gouda. Er worden zes loka- v Pfcn, zes toiletten, een trappenhuis en twee «rh« ermiddelenlokalen bijgebouwd. Drie les- ikalen bevinden zich beneden en drie oven, terwijl de begane grond en de ver- ;w leping ook beide een leermiddelenlokaal fih"^lebben- De nieuwbouw heeft een lengte en een breedte van tien leter. Op 15 Juli van dit jaar werd met de begonnen. Deze nieuwe vleugel be- "ifindt zich aan de Zuidzijde van het ge ide kant van de Rijnsburgerweg). De aanvankelijke aanvrage voor lieuwbouw ging over drie lokalen, waarvan er -twee direct gebruikt zou- t y len worden. Toen de vergunning fffenmaal was afgekomen, bleek men l vier lokalen nodig te hebben, en ni Js straks het nieuwe gedeelte wordt tterdi 80 ek;leti 32 „Zo", zegt timmerman W. Schellens, >,het Akkerhof zit er ook weer op". Dat wil alleen zeggen, dat de huizen klaar zijn en de mensen er wonen. Want in het Akkerhof zelf moet nog heel wat gebeuren. Maar zolang er in het Haagwegkwartier gebouwd wordt, kunnen de straten nu een maal niet schoon zijn en de perken niet bloeien. Ja, het Akkerhof is in het Haagwegkwartier. Wist u dat al? Nu, er zijn tal van Leidenaars, die het nog niet wisten. Zie maar eens naar de lijst van nieuwe straten in dit artikel; we zijn er zeker van, dat u er een beetje verwonderd van raakt. Foto N. van der Horst Dezer dagen is uit Den Haag de offi ciële toestemming ontvangen tot uitbrei ding van het R.K. lyceum. In de eerste helft van de volgende maand reeds vindt de aanbesteding plaats. Op de begane grond van de nieuwbouw komen een ingang, een hal met twee gar derobes, zes lokalen en een gymnastiek lokaal van 12 bij 21 meter. Deze zaal krijgt aan de achterzijde een aparte in gang ten behoeve van verenigingen e.a., die buiten de schooluren van de zaal ge- Feest in Hillegom /olijf en spanning bij kindei- en volksspelen aa" M vroeg werden de Hillegommers gistermorgen gewekt door de muziek 'an de plaatselijke muziekcorpsen, die een rondgang door het dorp maakten ils inleiding van de feestelijkheden op deze dag. De ochtend was gereser veerd voor de volks- en kinderspelen, waaraan velen konden meedoen doordat veel werkgevers en de hoofden van scholen hun personeel en leer lingen een vrije dag hadden gegeven, o Zoals elk jaar ging de meeste belang- umi stelling weer uit naar de strijd tussen de gonsterke mannen in het tonknuppelen. goede worp werd hier met gejuich Haa begroet en de vele missertjes lokten nog nut eens een hoera uit. Het duurde ge- ajïuime tijd eer de tonnen hun prijzen los- de spanning steeg daardoor De kinderen vermaakten zich op het zelfde terrein met enige spelen. Hier wa- ten het meer de vriendjes en vriendin- ïrer netl' H c: die hun favorieten aanmoedigden. Ook bij de ringrijderij met a-u-to's werd warm gestreden om de prijzen en de deelnemende dames gaven hier elkaar and niet veel toe. Terwijl de spelen plaats vonden, werd i Van den Endelaan in gereedheid ge bracht voor het hoogtepunt van de fees ten. kortébaan-draverij, die ditmaal een bijzonder karakter kreeg, doordat het kamipioen-schap van Zuid-Holland werd verreden. Voor een talrijk publiek werden deze spannende races verreden, rchté waarbij ten slotte Oostar uit de stal van B F. L. M. de Meulder. Lisse, met berij der F. A. Bosveld, beslag wist te leggen op de eerste plaats en daarmede tevens 't I kampioenschap van Zuid-Holland ver overde; 2 werd Partout, stal Mevr. G. Post. berijder N Heskens; 3 Octavia. stal J. T. Haan, berijder J. Wagenaar; 4 My Darling, stal P. v. Dam, berijder N. Hes kens. De prijzen werden door de burgemees ter van Hillegom uitgereikt, die zich ver heugd toonde dat een paard uit de bol lenstreek 't kampioenschap had behaald. De voorzitter van de harddraverij-ver eniging sprak zijn blijdschap uit over de mooie sportmiddag, maar betreurde het, dat van de 21 ingeschreven paarden er slechts 12 aan de start verschenen De heer J. Th. de Vroomen. die namens het hoofdbestuur van de Ned. Bond voor Kortebaaindraverijen aanwezig was. meende de geringe deelname te moeten toeschrijven aan het groot aantal drave rijen, die in het afgelopen seizoen zijn gehouden. De feestelijkheden, die dit jaar wel bijzonder goed geslaagd zijn, werden besloten met een concert voor het raad huis door de Hillegomse Harmonie Kapel De prijswinnaars van de volks- en kin derspelen zijn: Hardlopen met hindernissen: 1 HeiJ- koop; 2. v. d. Meij; 3. Heemskerk; 4. v Saase. Haal de trein: 1. D. Warmerdam; 2. J v. Dam; 3. J. Klein; 4. W. Weyers. Poprijden: 1. Mia Kunst; 2. Tiny v. Kempen: 3. Jopie Kappers; 4. Martha Assendelit Was ophangen: 1. Willy Slobbe; 2. Nel ly Schrama; 3. Ria Bonckaers; 4. Truus v, d. Water. Tonkmuppelen: 1. A. v. Kampen; 2. M. v. Aart; 3. G. Vijfschaft. Ringrijden per auto: 1. C. de Groot; 3. W. Assendelft; 3 L. Waasdorp; 4. A. Uitendaal, 5. Mevr. Troeaèl. staande gebouw, waarvan de ingang wordt gehandhaafd. De school telt nu on geveer vierhonderd leerlingen. Waar kan men de nieuwe straten vinden? Verscheidene lezers hebben ons ge vraagd, een lijst te publiceren van de straten, die Leiden er de laatste jaren bij heeft gekregen, mèt de namen van d« wijken, waarin deze gelegen zijn. In één van de brieven werd er op ge- ger werden gekozen door de gemeente raad, zodat het krantenlezend publiek door de verslagen van de gemeenteraads vergaderingen op de hoogte werd ge bracht. Nu heeft het college van B. e deze naamgeving in handen en is het dus niet meer mogelijk, de genoemde versla gen te raadplegen om te weten, hoe de straten in de verschillende nieuwe wijken Toen de afdeling bestratingen van de dienst van Gemeentewerken ons de na men gaf, kwamen we verscheidene stra ten tegen, die wij (als redactie) beslist niet konden thuisbrengen. Zelfs wart enkele, waarvan we nog niet hadden ge- Aangezien het velen zo zal vergaan, ls het dus allerminst overbodig, hier een eenvoudige lijst te geven. In de nieuwbouw bij de Lage Mors- weg zijn de volgende straten gekomen Leeghwaterstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Damlaan, Callandstraat, Leemansstraat, Storm Buijslngstraat, Sluisstraat, Morslaan. De bebouwing in de Meerburger polder (over de Wilhelminabrug) is uitgebreid met de volgende straten: De Ro Meerburgerkade. Merwedekade, Zaanstraat, Lekstraat, IJsselstraat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leedestraat, Spaarnestraat. r p o 1 d e ing Burggravenlaan) kreeg de straten bij: Snouck Hurgronjestraat, - H.uizingastraat, Van Vollenhovenkade. Wij hebben reeds gemeld, dat de nieu we straten in het plan der „militaii woningen (Professorenwijk) aldus zullen heten: Beijerincklaan, Brugmanslaan. Su- ringarstraat en Teminckstraat. Tussen de Zoeterwo en het verlengde van de I schansweg vinden we de volgende nieuwe straten: Druivenstraat, Kersenstraat, Tomatenstraat, Meloenstraat. Appelstraat, Veilingkade. Dan komt het Haagwegkwartier met deze lijst: Boshof. Duinhof, Meerhof, Akkerhof, Weidehof, Boshuizerkade, Hoflaan, Willem Klooslaan, Frederik van Eedenlaan, Lodewijk van Deysselstraat, Albert Verweystraat, Multatulistraat, Louis Couperusstraat, Heiman Gorterstraat, Jacques Perkstraat. Ten slotte plan Noord (achter de Mare- en dc Herensingel): Willem de Zwijgerlaan, Falckstraat, Julianakade, Marijkestraai, Margrietstraat, Irenestraat, Beatrixstraat, Bernhardkade. Men doet verstandig, dit lijstje uit te knippen en te bewaren. Eind en dank We zijn hiermee gekomen aan het eind van onze artikelenreeks Leiden groeit uit de kluiten". Het tot-stand- komen er van heeft velerlei bezig heden met zich gebracht en we kunnen gelukkig niet zeggen, dat we er ook maar één oninteressant hebben gevonden. Vooral zullen we ons met Dubbel zilver Prettig ieest voor kinderen en ouders Voor de leerlingen van de christelijke school aan de Driftstraat heeft de schoolbel gistermorgen misschien wel geluid, maar zij hoefden dan toch niet op de klanken van dit apparaat netjes de schoolbanken in te schuiven, zoals duizenden andere kinderen dat moesten doen. Nee, voor de kinderen van deze school was dit het sein om in de glippertjes en bussen, die klaar stonden, te stappen. Voor hen was het feest, want het zilveren jubileum van hun school werd gevierd. Voor de heer C. P. van der Bie was het wel een bijzondere feestdag; hij is name lijk vijf en twintig jaar als hoofd aan de school verbonden. De hele morgen bracht men door in de speeltuin van Oud-Hortus- zicht Een goochelaar, die er optrad, bleek nog meer aantrekkingskracht te bezitten dan de draaimolen en de glijbaan. Gisteravond was er een intieme feeste lijke bijeenkomst in het gymnastieklokaal van de school aan de Lusthoflaan voor genodigden cn ouders van de leerlingen. De heer J. Overduin, voorzitter van de feestcommissie, opende de avond. Het programma werd verzorgd door de kin deren van de eerste tot en met de zeven de klas. Zij voerden verscheidene zang spelletjes uit, die ze onder leiding van hun onderwijzeressen en onderwijzers hadden ingestudeerd. De drie kleine kleutertjes hebben we nu eens in levende lijve gezien, evenals Hanneke en Janneke onder moeders para- plui. Zelfs een hele bruidsstoet werd van het huis van de bruid in minder dan geen over het toneel per arreslee naar het stadhuis vervoerd. Zo langzamerhand raakten de kinde in uitgeput en kregen de ouderen ge legenheid iets naar voren te brengen. De genoegen de contacten met hen her inneren, die zo vriendelijk waren ons van de nodige inlichtingen te w zien. Allen zijn we erkentelijk. En we hopen, dat de lezers dit ook een beetje zijn, want de open deuren, die we overal hebben gevonden, w; toch in de eerste plaats voor hén be doeld. Mej. A. Wilschut Eenvoudig karakter en blij gemoed In een hoek van het St Janshof aan de Haarlemmerstraat woont mej. A. Wilschut. Een poosje geleden is zij 75 jaar geworden. Het gezellige tuoon- vertrek was toen haast te klein om de kennissen, de nichten en de neven te herbergen. Maar mej. Wilschut is bijna altijd alleen en dus is het huisje groot genoeg. Mej. Wilschut kén alleen zijn. Dat is op zichzelf al een opmerkelijke eigen schap. En bij ihaar is het bijzondere van die eigenschap nog, dat ze er opgeruimd onder blijft. ..Och", zegt ze. „als de men sen oud worden en ze gaan teruggetrok ken leven, dan kunnen ze zo gauw sagge- rijnig worden. Maar dat is niets gedaan, hoor. Daarom probeer ik m'n humeur te bewaren" En dat nu is mej Wilschut tot dusver gelukt. Daarin ligt ook het geheim van haar komende jubileum. Wie een eenvoudig karakter en een blij gemoed heeft, kan uit het 'hart zingen. En dat zingen houdt dan niet op. Het leven zelf is een lied. Zelfs in de somberheid. „Zestig jaar ge leden nam ik voor het eerst deel Als het radioprogramma zang vermeldt 't gééft niet welke omroep het is dan zit mej. Wilschut aan het toestel. En als ze het lied kent, zingt ze mee. „En 't hoeven heus niet alleen ernstige liederen te zijn". Leutige wijsjes van vroeger en nu hebben in de opgeruimde mej. Wilschut een dankbare klant. Foto N. van der Horst En mej. Wilschut gaat verder: „De koraalmuziek is zo toepasselijk bjj dit feest. Het gaat op 3 October toch niet alleen om de lol. Wat vind ik het altijd weer mooi: 'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheên. Dat is het lied, waarmee m'n moeder is gestorven. U vraagt, of ik er ieder jaar bij ge weest ben? Geen keer hoefde ik over te slaan, ook de repetities niet. Ik kan me niet herinneren, ziek geweest te zijn. De laatste drie jaar tob ik een beetje met m'n rechterbeen ik moet dan ook met een stokje lopen maar als ik het kalmaan doe, kan 'k het Waaggebouw het park gemakkelijk halen. Bovendien heb ik zoveel kennissen, dat er hier en daar best te rusten is". Medeleven Mej. Wilschut is in Leiden geboren. Ze proeft als het ware de zin van 3-Octobertradities. Dat zij nu al zo lang aan de koraalmuziek meedoet, is dan ook niet alleen te danken aan haar zanglief de, maar ook aan haar medeleven met dit pure Leidse feest, een medeleven, dat alle échte Leidenaars gemeen hebben „Zo doet de een mee aan de koraal muziek, de tweede aan de optocht, ter wijl de derde nooit by haring en witte brood ontbreekt." Bijna 25 jaar is mej. Wilschut in dienst geweest bij de familie Doesburg aan het Noordeindsplein. Toen ze 62 jaar was geworden, ging ze in het St Janshof Op een tafeltje in de woonkamer van mej. Wilschut kleurt nog een bloemstukje als overblijfsel van de verjaardagsvreugde. Straks zullen zich er nieuwe kleuren bijvoegen, 3- Octoberkleuren. Ze krijgt die bloe men na het zingen en bij het stand beeld, waar ze zestig jaar geleden als deelneemster aan de koraalmuziek haar eerste lied aanhief: Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen dit won der bijzonder gedenken toch. heer H. C. F. de Greef, voorzitter van de Gereformeerde schoolvereniging, maakte hiervan gebruik. We zijn hier bij elkaar, zo zei hij, om Gods daden aan deze school te gedenken. Hij heeft de arbeid school willen zegenen. Als we eigen werk zien, dan was dat vol gebre ken en we kunnen niets anders zeggen dan: Soli Deo Gloria, alleen aan God de Hij heeft het mogelijk gemaakt, dat hi op deze school nu al vijfentwintig ja Christelijk onderwijs wordt gegeven. God heeft voor dat werk mensen willen ge bruiken. Over één van die mensen wilde de heer De Greef spreken, de heer Van der Bie. Spreker kenschetste het jubile rende hoofd als een man, die in alle stilte, maar met trouw, uiterste nauwkeurigheid en een brandend geloof zijn werk richt. De heer De Greef zei verder, dat het voor het bestuur een groot genoegen om met de heer Van der Bie samen werken. Namens het bestuur overhan digde spreker de jubilaris een pendule. Geschenken Namens de ouders der leerlingen, sprak de heer Van der Heeden. Hij gaf de heer Van der Bie een verzilverde sigarendoos. De school kreeg van de ouders één grote en twintig kleine Bijbels Namens het personeel van de school sprak de heer A. de Lange. De heer S. de Vries deed dit namens de hoofden en het personeel van de scholen van de Ge reformeerde schoolvereniging, de hei D. Meijer namens de oud-hoofden, de he ren Aldershoff en Pothuis en namens mevrouw Bakema. Ook deze sprekers boden de heer Van der Bie geschenken Tenslotte bedankte de heer .Van der Bie voor de hartelijke woorden en de vele geschenken. Hij deed enkele grepen uit de geschiedenis van de school. Er zijn blijde en droeve momenten geweest. De heer De Greef is het enige bestuurslid, dat er vijfentwintig jaar geleden ook al zat. Spreker herdacht mevrouw Smit. die een tijdlang onderwijzeres aan de school is geweest. Mevrouw Smit overleed dit voorjaar. Tevens herdacht hij de vijf leer lingen, die in de loop van het bestaan van de school zijn overleden. De heer Van der Bie sloot met de woor den van het jubilerende lied: En onze God spaard' al die tijd de school in Zijn Hierna kwamen de kinderen van de hoogste klassen nog met een paar stukjes op het toneel. Tenslotte werd een film vertoond, gistermorgen in Oud-Hortus- zicht opgenomen. De Ploeg (L.O.I.) kwam bijeen Gisteravond werd in hotel Het Witte Huis te Oegstgeest die jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de per soneelsvereniging der L.O.I. De Ploeg, on der leiding van de heer L. T. Schonagen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. F. Maas. kon worden dat het aantal leden en donateurs stijgende lijn gaf te zien. Het afgelopen Jaar werd niet slechts besteed voor sement, doch ook voor het culturele grote plaats ingeruimd. Het perso neelsorgaan verscheen in een nieuwe, frissere vorm, terwijl het verslag gewaag- an de instelling van de medaille van verdienste, die ieder jaar éénmaal zal worden uitgereikt aan het meest actieve lid. Een nieuw programmapunt vormde dit jaar de snuffeltocht door de stad Leiden, die men zich voorneemt ieder te houden. De penningmeesteresse, mej. Toussaint, kon gewagen van een batig saldo van f 128.15. In de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heren de Geus an Etten, werden gekozen de heren T. Huisman en J. Looijé. Na deze vergadering werden de prUs- ïnnaars bekend gemaakt van de Zater dagmiddag gehouden rijwielralley, die via Wassenaar en Voorsdhoten over een afstand van plm. 20 km liep. De eerste prijs werd toegekend aan de heer F. K. Boks. 2 de heer R. Paling. 3 Ina Nieuwen- hulzen van der Vlist, 4 de heer J. Witte en 5 Ans Koevoet. De heer A J Schrader mocht de poedelprijs in ont- Zilveren blikslager De heer J. Schouten hoopt a.s. Donder dag zijn zilveren jubileum te vieren bij de N.V. fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, voorheen L. E. Nieuwen- huizen te Leiden. De jubilaris is werk- in de afdeling blikslagerij- „Een foto bij het jubileum van de Chr. school Driftstraat Dan graag van de kinderen"aldus de heer Van der Bie. Per Glip- pertje en bus gingen de jongens meisjes gisterochtend naar Oud-Hortuszicht om daar feest te vieren. Rechts onder ziet men fotograaf Van der Horst aan 't werk. Daarom kan er onder deze plaat alleen maar staan: Foto Assistent. J Agenda voor Leiden Woensdag Steenschuur 21, half 8—half 9: zitting prijzencommissie. Donderdag Pieterskerk, 8 uur: Wijdingsuur 3 Oct. „Ex Animo", sprekers dr Schoonheim en cis Toornvliet. VrUdag Half acht: 3-Octobervereniglng, taptoe. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel 7 er. apotheek „Tot hulp der menschheoi". Hooigracht 48. tel. 21060. L.D.M. alweer „zeer goed drinkwater" In de gisteravond onder voorzitterschap van jhr mr F. H. van Kinschot gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Lektoche Duinwater Mij waren vertegenwoordigd 15 aandelen met 15 stemmen. Tot commissaris werd her benoemd de heer A van Dijk. Aan het door de directie uitgebrachte verslag is het volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 4.443677 m3 water, tegen 4.257.140 m3 in 1951, of 186.537 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal op gepompt 12.141 m3 tegen 11.663 m3 in 1951. De totale lengte van het hoofdleiding- net bedroeg op 31 December 1952 222.765.50 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 21.276 stuks. Volgens de kohieren is aan meteraf nemers geleverd 3.646.940 m3. zodat gerekend naar het totaal verbruik van 4.443.677 m3 door abonnementen moet zijn gebruikt 796.737 m3. in welke laatste hoeveelheid echter het water voor spuien, filterepoeliwg, brandblussing en lekkages is begrepen. Het aantal con- tnaoten bedroeg aan het einde van heit verslagjaar 19.617. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacteriologisch onderzocht door het scheikundig labora torium van het Keuringsinstituut voor Waterleddjngarti'kalen te Leiduin. Schei kundig werd het enkele malen onder zocht door dr ir A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uot Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar Alle aandelen bevinden zich in handen van publiekrechtelijke lichamen. Het di vidend is vastgesteld op 8 pot, hetgeen voor de gemeente neerkomt op een ren dement van ca 2.7 pot. waaruit zij echter rente en aflossing der aangegane geld lening moet betalen. Geslaagd Gisteren is onze stadgenoot de heer P. W. Mart ij n Jr te Utrecht geslaagd voor het camdidaaitsexsamen godgeleerdheid. Bevolkingsonderzoek in wijk II Zoals bekend, begint het doorllchtlngs- onderzoek der ..groten" in Leiden op Maandag 6 October. Men is reeds bezig met de voorbereidingen voor het onder zoek in de tweede week. Het huisbezoek tn deze wijk zal spoedig moeten worden gedaan. Tot de wijk behoren de straten achter de Maresingel. de Herensingel, de omgeving van de lichtfabrieken, de om geving van de Van der Werffstraat. het Havenkwartièr, de Kooi en de Zijlsingel met daarachter liggende straten Het on derzoek vindt plaats in de gymnastiek lokalen van de openbare school aan de Maresingel. de openbare school Medusa straat en de Chr school Munnikenstraat. Voor de medewerkers aan het huis bezoek wordt op Dinsdag 6 October 8 de kleine zaal van de Stadsgehoor- •n instructiebijeenkomst gehouden. zaal t Met pensioen De heer A. Alberts, deurwaarder bij de belastingen alhier, hoopt op 1 Octo ber de dienst met pensioen te verlaten. De heer Alberts is ruim veertig jaar bij de belastingen werkzaam geweest. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johan, z. v. J, Sioders en E. Chaudron; Simon, z. v. S. Schellinker- hout en M. van der Berg; Adriwna P.. d. v. W. Volk er cn A. H. Visser; Marjo. <L v. F. M. van de Buld en H. J WiMemae; Petaonella. d v. J. Boehmer en P. Seijn; Marijtje J„ d. v L. v. Egmond en J. Bouwman: Carolina M., d. v. J. J do Vmes en C. M. Spitsbaard OVERLEDEN: A L. van Zonneveld, man. 68 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3