Gen. Erskine: Mau-Mau over half jaar bedwongen Hoe z<d men de loyale Kikoejoe aan zich weten te binden? Waar komt dat verschil toch vandaan? NIEUWE LEZDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 19SNIEU ONTDEKKINGSTOCHT DOOR AFRIKA (Van onze correspondent Alfred van Sprang) NAIROBI, September 1953. GENERAAL SIR GEORGE ERSKINE staart met een ernstig gezicht het plafond van de kleine, houten loods welke dienst doet als werk kamer voor de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Oost- Afrika in het nieuwe hoofdkwartier even buiten de stad. „Het is een lange geschiedenis....", zegt hij tenslotte. „Hoelang denkt u ongeveer, De generaal is kennelijk huiverig om zich te binden. „Ik geloof, dat het mogelijk is om in zes maanden met de Mau-Mau-benden af te rekenen. militair gesproken danmaar het zal veel langer duren om de Kikoe- joes weer voor ons te winnendat is een kwestie van jaren". Weinig blanke inwoners van deze Brit- De resultaten waren echter niet erg bevredigend, daar de Mau-Mau altijd van tevoren wist. wanneer er troepen in aan tocht waren en derhalve maatregelen kon nemen om hen te ontlopen. Met de lessen van het verleden en meer troepen ter beschikking heeft generaal Erskine nu eindelijk besloten, wegen dwars door het oerwoud te hakken en aan het einde van die wegen militaire posten te bouwen. Van die posten uit zal het nu veel ge makkelijker zijn. patrouilles te lopen. Bo vendien zal de Mau-Mau zich niet langer zo vrij door het bos kunnen bewegen om in het reservaat voedsel te stelen en slachtoffers onder de loyale Kikoejoe's te maken. Het oerwoud is echter uitgestrekt en zeer dichtteneinde dat doelmatig te kunnen patrouilleren is een groot aan- jungle-vechters nodig. se kolonie zullen het met het laatste deel van generaal Erskine's opvatting niet eens zijn. Maar aan de andere kant zijn ook weinigen zo optimistisch om te ge loven, dat de activiteit van de Mau-Mau- terroristen in zes maanden ten einde zal zijn. Tenslotte is er nog geen enkele wijzing dat hun macht aan het afnemen is. De generaal heeft een andere mening. „De benden hebben het heel zwaar Het roven en moorden blijft echter aan houdenMaar het wordt steeds moei lijker...." Het is een feit, dat de macht de Mau-Mau bestreden wordt met de dag groeit. Terwijl we zitten te praten worden tweeduizend nieuwe Britse militairen met speciale vliegtuigen van Engeland Kenya gevlogen. Verder is men in Enge land bezig met het aanwerven van vier honderd- en-vijftig politie-officieren om het veel te kleine en voor een groot deel op vrijwilligers gebaseerde politie-appa- raat van Kenya te versterken. Dan is er de Kikoejoe burgerwacht: 'n zich regelmatig uitbreidende organisatie van loyale Kikoejoe's, die deels met vuurwapenen en voor de rest met speren, pijl en boog en kapmessen aan de strijd tegen de Mau-Mau deelnemen maar dat alles neemt niet weg, dat de Mau- Mau zich fel blijft weren. Een bewijs daarvan is. het volkomen falen van het overgave-aanbod van de regering. Enkele weken geleden is men met een grote- campagne begonnen om de Mau-Mau te bewegen de strijd te staken. Men heeft meer dan honderddui zend strooibiljetten met de voorwaarden voor de overgave verspreid. Niet meer dan een handvol bendeleden heeft sinds dien de strijd gestaakt. Het waren echter stuk voor stuk meelopers. Het moreel van de leiders is door deze actie ongetwijfeld versterkt en zolang men hen niet onscha delijk kan maken, blijft de kern van de Mau-Mau-beweging bestaan. In het oerwoud Generaal Erskine wijst naar een staf kaart aan de wand van zijn werkkamer. "Dikke, rode potloodstrepen lopen van de grens van het Kikoejoe-reservaat een stuk het oerwoud in. Elke streep eindigt in een cirkel, welke een militaire post voorstelt. „Is dit het nieuwe plan....?" „Inderdaad Het is een politiek, waar kenners van het land al lang op aangedrongen heb ben. Het was tot nu toe de gewoonte, de eenheden in het reservaat te legeren en vandaar het oerwoud te patrouilleren. AMBONNEZEN In het interview met Gene raal Erskine komt ook de deel name van buitenlandse troepen aan de strijd tegen de Mau-Mau ter sprake. Het plan om troepen uit Rhodesie of Zuid-Afrika in te schakelen wijst de generaal direct van de hand, daar de moeilijkheden in Kenya ten slotte geheel buiten de verant woordelijkheid van deze gebie den vallen. „En Ambonnezen. „Wie zijn dat. Ik leg uit, dat dit militairen van het eiland Ambon zijn, die wegens hun loyaliteit aan Ne derland na de overdracht van Indonesië daar niet langer kon den blijven. „Hoe spelt u die naam. Vraagt de generaal een bloc- nota van zijn schrijftafel ne mend, „en wat spreken ze..?" Nederlands en Maleis...." De generaal weet niet, of het mogelijk is dergelijke troepen voor het Britse leger aan te werven, maar het idee interes seert hem blijkbaar genoeg om er een notitie van te maken. Tiaag Het heeft lang geduurd, voor Engeland de ernst van de situatie in Kenya heeft willen inzien, "tot nu toe is er een on verantwoordelijk zware wissel op de mankracht van Kenya zelf getrokken. Van de veertigduizend Europeanen zijn practisch alle mannen van dienstplichti ge leeftijd in het leger of bij de politie. Het economische leven heeft daar sterk onder te lijden, vooral onder de boeren planters. De ontevredenheid is des te groter, omdat de Britse regering hen wel inschakelt voor het herstellen van orde en rust, maar hun slechts bitter weinig zeggenschap wil geven in het bestuur van het gebied, dat zij met eigen handen op bouwen en verdedigen. Zolang Londen deze opvatting vol houdt, heeft men van de zijde van Kenya steeds aangedrongen op het zenden meer militairen uit Engeland. Ten slotte is Kenya een Britse kolonie waar- Leger en politie zijn voortdu rend op jacht naar Mau Mau-ers. In een Kikoejoedorp controleren Europese en Afri kaanse politiemannen de legi timatiepapieren en fouilleren de inwoners op verboden wapens. voor Engeland geheel en al verantwoor delijk is. Na elf maanden worstelen met veel te weinig troepen heeft Engeland uiteindelijk toegegeven. „Hoeveel man heeft U nu, generaal..?" De generaal telt op zijn vingers, de ba taljons onder zijn bevel. „Bijna achtduizend man „En is dat genoeg „Ja." Geen Malakka De situatie in Kenya wordt dikwijls vergeleken met die in Malakka. Gene raal Erskine is het daar slechts gedeel telijk mee eens. In de eerste plaats is het onrustige gebied hier veel kleiner dan in Malakka. In de tweede plaats is de bron van de onrust een andere. „In Malakka is het een zuiver munistische beweging, gesteund vai ten afzegt de generaal", Hier is het een beweging, die zijn ontstaan vindt ln anti-Westerse gevoelens en zwarte kunst, zonder steun van buiten „En India dan. „O, jaer is wel morele steun van India en van de communisten natuur lijk, maar het is niet zo als in Malakka, waar de terroristen grote hoeveelheden wapens en ammunitie uit China krijgen De wapens waar de Mau-Mau over b> schikt zijn practisch uitsluitend afkom- diefstal. Er worden veel pens van burgers gestolen. Dan overvalt n nog al eens alleen-lopende Afrikaan militairen en politiemannen. En slotte slaagt de Mau-Mau er ook n in, in een gevecht met een patrouille het leger of de politie wapens buit te maken. Er zijn echter geen bewijzen, dat er pens op illegale wijze (over de grens met Ethiopië bijvoorbeeld) het land binnen komen. Evenmin als de geruchten be- zijn, dat er halfbloeds (twee broers van een Zuid-Afrikaanse vader Kikoejoe-moeder) of blanken (de serteurs van het bataljon Lancashire Fu seliers) bij de Mau-Mau in het oerwoud zouden zijn. Hei-opvoeding Generaal Erskine is uiteraard optimis tisch over de uitkomst van de operaties. Aan de andere kant geeft hij toe, dat er geen gevaar bestaat, dat Kenya een twee de Malakka zou kunnen worden. Ten slotte zijn het ook daar slechts enkele duizenden terroristen, die nu al jaren lang een deel van het gebied in onrust weten te houden. En er is eveneens kans, dat deze onrust onder de Kikoe joe's zich tot andere stammen en andere delen van Afrika zou kunnen uitbreiden. „Maar ik hoop, dat we dat kunnen voor komen door het probleem hier op de juiste wijze aan te pakkenvoegt hij Een van de manieren is de heropvoe ding van gevangen genomen Mau-Mau- ers, die uit zichzelf de bereidheid ge toond hebben hun leven te willen beteren. In speciale kampen krijgen zjj een gees telijke omscholing, terwijl zij tegelijk een nuttige en leerzaam vak kunnen leren Deze omscholing gebeurt geheel op christelijke grondslag onder leiding inheemse zendelingen en missionarissen. Vele bladen staan nogal sceptisch tegen over de resultaten er van. De Kikoejoe's zijn een uiterst primitief volk, dat vijf tig jaar geleden nog als volkomen bar baren leefde, en ook nu nog spelen bij geloof, zwarte kunst en dergelijke invloe den een grote rol Mau-Mau is er een de bewijzen van. Daarom vreest men, dat het vage weinig-spectaculaire Christendom geen diepe indruk op hen zal maken. Tenslotte zou het niet de eerste keer zijn, dat het Britse bestuur bij de ontwikkeling deze natuurstammen te hoog gegrepen heeft. Problemen Het is een zware taak. In de eerste plaats moeten de terroristen onschadelijk gemaakt worden. Dan zul len de deelnemers aan de Mau-Mau tot oorbare leden van de samenleving gevormd moeten worden, en tenslotte zal de gehele Kikoejoestam overtuigd ten worden van de goede bedoelingen van het Britse bestuur. Dat is een langdurig proces, daar de Mau-Mau 'het brein van verreweg de meesten van hen vergiftigd heeft met ti-Westerse propaganda. Maar daarmee is men er nog niet. De Kikoejoe's vermenigvuldigen zich. door toepassing van Westerse methoden op het gebied van geneeskunde en hygiëne, in een verontru^end-snel tempo, en het Westerse onderwijs (voornamelijk door missie en zending), leidt tienduizenden op voor semi-intellectuele arbeid. Het gevolg daarvan is, dat het Britse bestuur zal moeten zorgen, dat zij meer land krij gen en meer gelegenheid om hun ver worven kennis in de practijk te brengen. Ontevredenheid en later opstandigheid zullen wortel schieten als de verwach tingen teleurgesteld worden. Dat is een van de problemen van Kenya en van heel Afrika trouwens, waar de zwarte millioenen gestaag in getal en ontwikkeling groeien en een steeds don kerder schaduw over de kleine blanke gemeenschap werpen. Financieel Overzicht ^vqn de weekj Amsterdams beurs was rustig en verbetering te New York had weinig invloed deze week een rustige effec- tenmarkt met weinig koersafwijkingen. De stemming was prijshoudend met hier en daar een neiging tot enige verbetering. De betere houding van de New Yorkse beurs had hier weinig uitwerking. De Ameri kaanse autoriteiten hebben gezorgd voor een stimulans door de verklaring, dat de inkomstenbelasting 1 Januari 1954 zal worden verlaagd met 10'/., terwijl ze niet om de overwinstbelasting, In een speciale jachtauto bestuurd door de gastheer van de Prins, de jager Russell Douglass en vergezeld van zijn adjudant luitenant kolonel Geertsema rijdt Prins Bernhard rechtstreeks van het vlieg veld naar het kamp in het bos. Als men zo'n label hanteert Een praatje over de verhouding van loon- tot inkomstenbelasting Op het kleine vliegveld van Arusha wordt Prins Bernhard (die de Dakota zelf landde) begroet door zijn gastheer Russell Douglass (met cowboyhoed met luipaardvel er om), een bekende jager op groot wild. XJET IS ONS GEBLEKEN, dat som- mige belangstellende lezers moeilijk heden hebben met het hanteren van d< inkomstenbelastingtabel, die wij publi ceerden in ons blad van 15 September jl. Zij redeneren als volgt: in de tabel staan jaarbedragen, zowel voor het zuiver in komen als voor de belastingbedragen. Wanneer wij echter nagaan, wat op het ogenblik op ons weekloon of maand salaris aan loonbelasting wordt ingehou- en vermenigvuldigen dit met 52 of 12, dan komen wij tot een lager bedrag dan in de gepubliceerde tabel is gegeven als „oud" tarief. Om een v beeld te nemen: bij een maandsalaris (of 3600 per jaar) wordt per maand loonbelasting ingehouden (voor ge huwd zonder kinderen) een bedrag ƒ25.15. Per jaar is dat dus ƒ301.80. In de tabel staat echter achter ƒ3600 als oud tarief vermeld een belastingbedrag an 325-per jaar. Ra, ra, hoe kan dat? De oplossing is heel eenvoudig deze: de gegeven tabel heeft geen betrekking op de loonbelasting, maar op de inkom stenbelasting. Zoals men weet is de loon belasting een zgn. voorheffing op de in-, komstenbelasting. Aangezien echter inkomen van ƒ5000 per jaar het be drag aan loonbelasting gelijk is de inkomstenbelasting, krijgt iemand, die uitsluitend inkomsten uit loon heeft niet boven de 5000 uit komt, geen afzonderlijke (verreken-) aanslag inkomstenbelasting. Juist in dat gelijk lopen van de loon- en inkomstenbelasting t 'm de kneep! Wat toch is het geval. Bij de bepaling in het zuiver inkomen voor de inkom stenbelasting wordt rekening gehouden met de zgn. verwervingskosten, waar minimaal 100 mag worden afge trokken. Het zou onbillijk zijn, wanneer bij de loonbelasting (als voorheffing en tot 5000 als plaatsvervangende heffing) hiermee niet óók rekening gehouden zou worden. Daar het echter uitermate moei lijk is, deze aftrek te verwerken in het zuiver maand- of week-inkomen, heeft rde fiscus voor de loonbelasting een an dere methode gevolgd om hetzelfde te bereiken. De minister van Financiën is n.l. krachtens de wet van 21 December 1950 tot verlaging van inkomstenbelasting en loonbelasting gemachtigd, de loon belastingtabel (dus voor week- en maand- met die voor de inkomstenbelasting, tande evenwel, dat in de belastingbedragen rekening den gehouden met een aftrek van ƒ100 voor verwervingskosten en persoonlijke verplichtingen. Het verschil tussen de bedragen loon- en inkomstenbelasting spruit dus hieruit voort, dat by de loon belasting de aftrek wegens verwervingskosten niet plaats vindt by de vaststelling van zuiver Inkomen, maar is verwerkt ii belastingbedragen, terwfjl by de komsten belasting deze aftrek niet in de belastingbedragen is verwerkt, r plaats heeft by de bepaling van zuiver inkomen. In de te betalen belasting maakt en ander geen verschil. Verdient iemand 3600 per jaar in een vrij beroep, zodat inhouden van loonbelasting niet mogelijk is, dan kan hij voor de inkomsten belasting een aftrek wegens verwervings kosten toepassen van (minstens) 100, zodat men de te betalen belasting in de tabel moet zoeken achter het zuiver in komen van ƒ3500. Voor gehuwden zonder kinderen vindt men dan in de volledige tabel een bedrag van ƒ302 p Verdient iemand echter 300 p. maand (hetgeen overeenkomt met ƒ3600 p. jaar) in dienstbetrekking, zodat loonbelasting wordt ingehouden, dan kan niet eerst 100 worden afgetrokken. Men vindt dan in de loonbelasting tabel voor ge huwden zonder kinderen een belasting bedrag van ƒ25.15 per maand (in well bedrag de minister van Financiën de af trek reeds heeft laten verwerken!). Dit geeft een belastingbedrag van 12 maal ƒ25.15 of ƒ301.80 per ji Zoals men ziet ligt dit 20 cent lager dan de overeenkomstige inkomstenbelas ting. Dit wordt uitsluitend veroorzaakt door toegepaste afrondingen bij de be rekening van de maandbelastingbedragen. Men heeft dus, naast de inkomstenbe- lastlngtabel een afzonderiyke loonbelas tingtabel nodig. Toch kan men, uitgaan- in de in ons blad van 15 September gepubliceerde inkomsten belas tingtabel, óók berekenen, welk bedrag ongeveer aan loon belasting moet wor den ingehouden. Mi lonen) vast te stellen, in overeenstemmlngberekenen van het zuiver inkomen de welke einde 1953 afloopt, te verlengen. De verlaging van de inkomstenbelasting alleen al zal de Amerikaanse schatkist op, naar schatting, 5 milliard per jaar ko men te staan. Nu het gevaar van een con junctuuromslag klaarblijkelijk aanwezig wordt geacht, brengt de Overheid een matiging van de sterke belastingdruk en tracht zij door fiscale maatregelen de conjunctuur te schragen. Men kan uit deze gang van zaken in Amerika concluderen, dat de regering-Eisenhower niet werke loos een ernstige inzinking in de economie zal laten ontstaan. De internationale fondsen bleven op onze effectenbeurs goed op prijs. Konink lijke had de neiging, onder invloed van enige buitenlandse belangstelling, aan te trekken in koers. Er was deze week enige belangstelling op te merken voor aandelen van maat schappijen, welke tengevolge van het af lopen der dividendstop, een hogere winst tot uitkering zouden kunnen brengen. Aand. Holl. Draad en Kabelfabriek b.v. werden op grond van deze verwachting gevraagd. Er zijn diverse maatschappijen, welke een belangrijk bedrag op een divi dendreserve hebben geplaatst, die aan de aandeelhouders ten goede moet komen. Nu met ingang van boekjaar 1953 de divi denduitkeringen vrij zijn van Overheids maatregelen, kunnen de declaraties, als het getij niet tegen zit, voor de bedoelde ondernemingen, hiervan de invloed onder vinden. Van cultuurwaarden werden eert. De Oostkust gevraagd. Ter jaarvergadering werd medegedeeld, dat 7%> interim-divi dend ter beschikking zou worden gesteld, welke uitkering het bestuur verantwoord achtte, gezien de gang van zaken in boek jaar 1953. De beurs achtte dit een zeei gunstige verklaring en is klaarblijkelijk pessimistisch over het slotdividend gestemd. De koers der eert. De Oostkust maakte een behoorlijke sprong omhoog. Deze gunstige winstuitkering had enige invloed op de koersen van Oude Deli, Senembah en Arendsburg, welke een groot belang bij deze rubbermaatschappij heb ben. Voor de rest waren cultuurwaarden ver onachtzaamd. De strubbelingen in Atjeh hadden geen zichtbare uitwerking op het koerspeil, terwijl ook de nog niet gesta biliseerde sociale verhoudingen in andere delen van Indonesië geen invloed uit oefenden. De Curacaosche Handel Mij heeft wederom 12 Vz'l» dividend aangekondigd, waarvan 10'/« in aandelen en 2%'/o in con tanten. Dit is de derde keer in successie dat deze maatschappij via de uitkering van een stockdividend een emissie van aandelen lanceert. De marktsituatie is echter niet bijzonder geschikt voor dergelijke operatie en vrees voor aanbod stockdividend remde een koersstijging r deze aandelen, welke een fraai dement bieden, af. Aand. van Nelle werden aangeboden vanwege de critiek van de zijde van deelhouders op de geste van het bestuur. Men is van oordeel, dat het indertijd ge publiceerd prospectus veel te optimistisch was gesteld en misplaatste verwachtingen bij het publiek had gewekt. Inplaats va de in uitzicht gestelde 7*/», is slechts 5' uit de bus voor de aandeelhouders geko- Dergelijke feiten zijn uiteraard weinig geschikt om het vertrouwen de beurs te winnen en de ervaringen leren hoe lang men zulke dingen in gedachten houdt. was verder enige belangstelling aand. Fokker, welke maatschappij dividend (v.j. nihil) op de gew. aandelen gaat uitkeren. De resultaten van het af gelopen boekjaar werden door de directie niet onbevredigend genoemd. Het bedrijf behoorlijk van opdrachten voorzien, Wij ontvingen van onze reis- corresp. Alfred van Sprang een drietal exclusieve foto's over het verblijf van Prins Bernhard in Afrika. Op de bovenste foto controleert de Prins de uit de Dakota geladen bagage, waar onder een aantal jachtgeweren. De aankomst was volkomen on officieel en min of meer onver wacht daar het toestel enkele uren eerder boven Arusha ver scheen dan het plan was. Fruit goedkoper door slecht weer Waarschijnlijk zullen de prijzen goede soorten appels en peren belangrijk in prijs dalen, als gevolg van het buiten gewoon slechte najaarsweer. Om te voorkomen, dat het winterfrult in de bomen waait en beschadigd wordt, zijn de kwekers de laatste dagen koorts achtig aan het plukken gegaan. Hierdoor worden de veilingen overstroomd n grote hoeveelheden prima winterfrult. Sanapirin aaa o p we kk end-pijn verdrijvend methode volgen, die voor de inkomsten belasting geldt en eerst 100 aftrekken. Verdient een gehuwde zonder kinderen 300 per maand, waarop loonbelasting wordt ingehouden, dan is dit, omgere kend over een geheel Jaar, ƒ3600. Hier- trekt men af 100 verwervingskos- zodat het belastbaar bedrag ƒ3500 De belasting bedraagt dan volgens de komstenbelasting tabel 302 per jaar of ƒ25.17 per maand. (De wer kelijke inhouding bedraagt volgens de lor de vervaardiging van Hawker Hun- terstraalvliegtuigen. De aand. Fokke :ageerden maar weinig op de publicatie in het verslag. Duitse obligaties ontmoet ten opnieuw belangstelling. Youngleninj Dawes en Kali-obligaties trokken enkelt punten aan. Sperrmarken waren wederon vast gestemd. De Londense schuldenregeling is, be halve voor Nederland, in werking getre- ;n. De eerste aflossing op buitenlands! :hulden bedraagt 189 millioen Mark. Dt positie van de Rijksmark op de valuta markt is zeer stevig geworden, waarto- •aard de gunstige ontwikkeling vat de buitenlandse handel veel heeft bijge dragen. Er wordt wederom een nieuwe Canadesi dollarobligatie op de Amsterdamse beun geïntroduceerd en wel cert, van 4 Hydro-Electric Power Commission Ontario, een Canadese electriciteitsmaat- schappij. Op de staatsfondsenmarkt bleef de stem ming goed prijshoudend. Smokkel naar Rusland tiert weer Zeven of acht West-Duitse firma's ingeschakeld De breuk in de Sowjetrussische smok- keiketting, die strategisch belangrijkt goederen van West-Europa naar landeo achter het ijzeren gordijn vervoert, hersteld. Einde Mei werd hieruit schakel weggenomen door de arrestatif van een Roemeen, die zich als handels attaché in Zwitserland ophield, Jacob Magoera. Zijn plaats is thans ingenomen door zeven of acht Westduitse firma's. Dit werd vandaag bekend gemaakt door woordvoerders van de geallieerde mische opsporingsdienst in Rome, aldui de Vkrt. De Westduitse firma's, die thans hand en spandiensten aan de Russen verlenen, bevinden zich voornamelijk in Noord- rijnland-Westfalen en Beieren. De Duitse regering heeft al een onderzoek gelast, maar zij heeft tot nu toe geen verdachte transacties kunnen ontdekken. De smokkelaars, die vroeger hun sluik handel door de bemiddeling van Magoera dreven, zouden van plan zijn de hele Italiaanse afdeling van hun onderneming uit te schakelen, omdat zij door talrijke arrestaties is gecompromitteerd. Magoera, die op verzoek van de Zwitserse regering naar Roemenië werd teruggeroepen, is in deze Russische sluikhandel reeds vi gen door een andere diplomaat va Sowjet-satelliet. Begin Juli vorig jaar hebben de i mische controledienst en de rijksrecher che in Nederland in een soortgelijk smok- kelcomplot, waarbij Nederlanders, Duit sers en Zwitsers waren betrokken, inge grepen. Z. Bras Jr ridder in de orde van O.-N. Afscheid bij Ned. Chr. Beambtenbond (Van een onzer verslaggevers) Aan de heer Z. Bras Jr, de scheidende secretaris van de Nederlandse Christe lijke Beambtembond, is dezer dagen tijdens de tweede algemene vergadering van deze bond in de Koopmansbeurs te Rotterdam een grandioos afscheid bereid. Staatssecretaris Van Rhijn deelde namens de regering mee, dat de heer Bras ridder in de Orde van Oranje-Nassau is ge worden. De staatssecretaris memoreerde uitvoe rig de betekenis van het werk, dat de heer Bras voor de opbouw van de Chr. vak- iging heeft verricht. Ook gewaagde an diens belangrijke functie op an der gebied: in de adviescommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau, in de Raad Arbeid en in de Woningstichting Pa- Bras werd betrokken, bood de heer H. J. Vermeulen als voorzitter van de bond de versierselen aan, die bij de onderscheiding behoren. Namens de bond had hij ook nog een bijkomend geschenk: liberty-stoel en een geschenk onder rert. Mevrouw Bras ontving een bloe menhulde. Namens de afdeling Den Haag werd de scheidende functionaris een timmerkist aangeboden, waarna deze in een dank woord nog enkele oude herinneringen op haalde. Terwijl de bondsleden een boottocht door de havens maakten, moest de heer Bras nog vele handen drukken, o.m. die dr J. Schouten. De afscheidsreceptie *4*1 A" A~ ~'erd door zijn talrijke i hotel Atlanta i n belastingtabel ƒ25.15 per maand).vrienden en kennissen niet vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6