Chr. school aan Driftstraat 25 jaar Receptie Ons Belang met lof voor Joh. v. d. Bos Straatverlichting wordt sterk j verbeterd nieuwe leidsche courant zaterdag 26 september 1953 De heer Van dei Bie jubileert mee De Chr. school aan de Driftstraat, hoofd de heer C. P. van der Bie, werd op 1 October 1928 geopend. Zij bestaat binnenkort dus 25 jaar. De herdenking van dat 25-jarig bestaan wordt een feestelijke gebeurtenis. En dat fééste- üjke wordt nog eens beklemtoond door het feit, dat het hoofd der school, de heer Van der Bie dus, mee-jubileert: 25 jaar hoofd van deze school in het Kooikwartier. Men ging plannen maken voor de bouw van de school, toen bleek dat de 6chool aan de Lusthoflaan te klein werd. Die werd zelfs zo klein, dat men het gymnastieklokaal moest gaan gebruiken plus twee klassen van de in de nabijheid liggende R.K. school. De heer Van der Bie begon in de Kooi imet 135 leerlingen, verdeeld over vijl klassen. Nu zijn er ongeveer 215 leer lingen, verdeeld over zeven klassen. Een verheugende groei dus, vooral verheu gend els men bedenkt dat het Kooi kwartier in de loop der jaren niet sterk is uitgebreid, in tegenstelling tot andere delen van de stad. De bevolking van dit 6tadsdeel is vrü constant en dus kon het leerlingenaantal van deze school ook niet anders dan vrü constant zün Op de school van de heer Van der Bie gaan ook kinderen uit het Leider-dorpse Zül- kwartier en zelfs heeft men er uit Ryp- wetering. In 1930 werden twee lokalen aan school toegevoegd. In het personeel M veel wisseling geweest. De heer Van der Bie heeft tal van onderwüzers en onder- wyzeressen zien komen en gaan. Hij is de school 25 jaar lang trouw gebleven. Tot genoegen, want 'hij houdt van de school, van het onderwijs en van de kin deren. Hy voelt zich thuis in de Kooi, niet dn het minst omdat de goodwill van de school in deze wük in de loop der jaren aanmerkelijk is gestegen. De heer A. de Lange is al sinds 1 Oct. 1936 aan de school verbonden. Hij werd in deze wyk geboren, doorliep de school aan de Lusthoflaen en keerde in '36 naar z'n „uitgangspunt" terug. De heer Van der Bie noemt hem zün „rechterhand' En aangezien dit hoofd van een stevige hand houdt, is deze benaming als groot compliment te beschouwen. De heei Van der Bie Nu de heer Van der Bie zelf. Hü werd !n 1890 te Barendrecht geboren en be zocht de Chr. kweekschool te Rotterdam. Het Chr. nationale onderwijs heeft hü gediend achtereenvolgens van 1909 tot 1911 te Ridderkerk, van 1911 tot 1915 tc Barendrecht, van 1915 tot 1922 te Vrees wijk (Prins-Hendrikschool voor schip perskinderen), van 1922 tot 1928 te Oude Wetering (als hoofd) en sinds 1928 te Leiden als hoofd aan de Driftstraat. Mede door het werk van de heer Van der Bie kwam drie jaar geleden de reor ganisatie tot stand van de vereniging tot opleiding van leidsters bü het Ohr kleu teronderwijs. De heer Van der Bie is voorts nog voorzitter van de commissie voor buiten-kinderspelen van de vereni ging Koninginnedag. Andere functies heeft hij niet. Dat zegt hü zonder een greintje schroom. „Want als je je volledig aan de school wilt geven, kun je er niet allerlei dingen by doen". Met deze uitspraak is zün visie op en zijn liefde voor het onderwas, dat hü nu al zo lange tüd mag dienen 'vol doende geschetst. Dinsdag wordt er feest gevierd. Het programma is in elkaar gezet door een commissie, bestaande uit ouders, personeelsleden en bestuurs- Geringe 'daling van werkloosheid te Leiden Op 19 September stonden bij het Ar beidsbureau Leiden 900 geheel werklozen ingeschreven, terwyl daarenboven 110 personen te werkgesteld waren op DUW- objecten. Een daling van 96 in vergelüking met da vorige stand. Deze daling is vrywel geheel toe te schrijven aan de plaatsing van arbeiders in de z g. na- campagne in de conservenlndustrie en de inzouterijen. Overigens ver toonde de werkloosheid een constant karakter. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1952, nL circa 1400, wijst Uit, dat er alle reden is tot tevredenheid De werkgelegenheid in de nyverheid ls nog altyd bevredigend. De vraag vaklieden houdt aan, terwijl de totale vraag slechts geringe wijziging ondergaat. Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen daalde eveneens, nl. van 245 tot 204. hetgeen voor een belangrijk deel het ge volg is van plaatsingen van jeugdigen ln diverse bedrijfstakken. De vraag onderging slechts geringe wij- Biging en is nog steeds beduidend. Zwitserse kunstavond te Leiden Onder auspiciën van de Ned. Chr. reis- vereniging wordt Vrijdag 16 October een Zwitserse kunstavond te Leiden gehou den- Hieraan werken mee de Landler- Kapelle, een Alpenhoornblazer vendelziwaaier. De uit vroegere avonden toekende solo-jodelrin Frau Berli .breekt niet op het appèl. Omdat deze avond veel animo wordt verwacht, heeft de afdeling Leiden de Schouwburg voor deze avond afgehuurd. Leger des Heils Morgenbchtend 10 uur wordt in het gebouw van het Leger des Heils een oogst- en dankfeest gehouden. Maandag avond half 8 worden de gaven verkocht. De opbrengst is geheel voor de zendings- arbeid van het Leger. leden, 's Morgens 9 uur is er een kinderfeest in Oud-Hortuszicht en 's avonds wordt in het gymnastiek lokaal van de school aan de Lusthof laan een intiem feestelijk samenzijn gehouden, waarvan het programma wordt verzorgd door personeel en kinderen. Benoeming Wü hadden het in dit stukje over de heer De Lange, die sinds 1 October 1936 deze school als onderwyzer dient. Wij ver namen dat de heer De Lange zojuist is benoemd tot hoofd van de Chr. school te Den Oever op Wieringen. Hij heeft deze benoeming aangenomen. Toen we dit nog Agenda voor Leiden Zaterdag Gehele dag: straatcollecte reclassering. Vestibule Stadsgehoorzaal, 24 uui 3-Octobervereniging, na-uitreiking kaar ten uitdeling haring en wittebrood. Geref. jeugdhuis, 5 uur: opening V.U.- weekend. Stadsgehoorzaal, half 8: Ons Belang, feestavond 40-jarig jubileum. Leids Volkshuis, 8 uur: opening ten toonstelling van het werk der clubs lessen. Maandag Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraad. Oosters Instituut, Rapenburg 61, 8 u C.H. Unie. D. van der Kwaak over 1954 Chr. Sociale Belangen, 8 uur: Chr. Be- dry fsgroepen Centrale, M. Selier over Is Chr. vakbeweging noodzaak? Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chopin-avond Theo van der Pas. Schuttershof, 8 uur: VOLA, lezing Doelen, 8 uur: Amateur-fotografen. Cor an Weele uit Amsterdam over portret fotografie. Dinsdag Stationsplein, half 2: Vereniging huisvrouwen, excursie naar Het scheppend Ambacht te Delft. Stationsweg 12. half 8: aandeelhouders vergadering L. D. M. Waaggebouw, 8.15 uur: 3 Octoberver- ïiging, tweede repetitie koraalmuziek. Als de school aan de Driftstraat uitgaat, staat de heer Van der Bie altijd op de stoep. ,,Tot morgen, kinderen!" Het valt misschien op, dat de heer Van der Bie wat nors kijkt. Als dat wérkelijk zo is, dan slaat dat op de fotograaf, die hij eerst wilde ontlopen. Maar omdat het hoofd straks mee-jubileert, kon dat plannetje niet doorgaan. Foto N. van der Horst Geslaagd Onze stadgenote mej. A. Wüling, De Goejestraat 16 is te Delft geslaagd voor het analysten-examen tweede gedeelte. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden. De herenhuizen met tuinen te Leiden, Terweepark 3, in bod f11,500 en te Oegstgeest, Wilhelminapark 21 in bod f 12.200 zün uit de hand verkacht. Het huis Herengracht 90, in bod f3000 is gemijnd op f200 en is niet gegund. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruyne, Hartman, Pleiter, Simons en Verbrugge. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 September 13 uur tot Vrij dag 2 October 8 uur waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, ei apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060. Bouwverenigingen geven kleur aan het stadsbeeld In de Harmonie werd gisteravond de receptie gehouden van de jubileren de woningbouwvereniging Ons Belang, 't Was eigenlijk een jubileum bijeenkomst, want om kwart over zeven was de bovenzaal propvol en toen is er ook niémand meer bij gekomen. Het was dus te verwachten, dat het aantal -toespraken wel zeer groot zou worden. Dat is ook gebeurd. Velen hebben de loftrompet gestoken op Ons Belang. Na veertig jaar mocht dat dan ook wel eens. liggende tijd ,.wel wat" gebouwd is. Het plan voor de komende drie jaar bevat in ieder geval niet minder wo ningen dan dat voor de voorbije drie jaar, kon de wethouder verklaren. Meer toezeggingen wilde hy niet doen. Men moet namelijk weten, dat ook zijn toespraak op een geluidsband werd op genomen Het streven van de bouwvereniging naar zelfstandigheid juichte, de heei Jongeleen toe. „Al mogen we dit nie vergeten: dat in de woningbouw de weg zeer lang is en dikwijls onbegaanbaar' Ook de wethouder sprak de heer v. Bos toe. Hij onthulde, dat de heer v. Bos als bouwverenigingsbestuurder i totaal een bedrag van niet minder dan 3.905.000 door zijn handen heeft laten gaan! Van de vele sprekers noemen slotte ir Boogerd, de directeur meentewerken. Deze sprak de t dat er jonge mensen gevonden zullen worden, die bereid zijn het werk der ouderen over te nemen. Mevrouw Landkroon bood het bestuur ierna een tafelkleed voor de bestuurs tafel aan. De gehele avond werd gevuld met har telijke toespraken, het aanbieden van nut tige geschenken en een grote dosis ge zelligheid. Onder de aanwezigen waren ook de commissaris van politie, de heer Meijer, de chef van het bureau volks huisvesting, de chef van de plantsoenen- enkele raadsleden. Voordat de „receptie" begon, werd de heer v. d. Bos, penningmeester, gehul digd. Deze heeft nu al 35 jaar in het be stuur zitting en het bestuur nam deze gelegenheid waar hem dank te brengen :yn werk, dat groot is geweest en dat hij nauwgezet heeft verricht. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, zei, dat hü 33 jaar met de heer v. d. Bos heeft samengewerkt en steeds op een prettige manier. „Deze bestuurder vat zijn taak voorbeeldig op en we blijven hem ons vertrouwen schenken". Aange boden werd een horloge. Voor de echt genote van de heer v. d. Bos, die wegens iekte de byeenkomst niet kon bywonen, vas er een bloemstuk. Ook de heer Verstegen, gemeente ontvanger, legde getuigenis af de keurige wijze, waarop de heer v. de financiën der vereniging verzorgt. Zijn waardering was tot be wondering gestegen. Verder richtten zich tot de jubilai de heer Goossens namens de afdeling Zuid-Holland van de nationale woning raad, een vertegenwoordiger van leveranciers, de heer A. Gerritsen, voc zitter van de jubileumcommissie, en heer Smit namens het bestuur van bouwvereniging Tuinstadwijk. De heer Bos sprak ten slotte een uitvoerig dankwoord. Hy vond het fijn, dat zyn vrouw had gedacht. Zy is hem altijd een grote steun geweest. Zellstandigheid Ter inleiding van het tweede deel de avond hield voorzitter Gerritsen grote feestrede. Hij herinnerde aan werk van de pioniers en schetste het doel van de oprichting. Het begin Ons Belang ls goed geweest; de zestig oningen van toen zijn nog steeds eraad voor de vereniging. Dank bracht hij aan wethouder Jonge leen, het gemeentebestuur en lissie van fabricage. Spr. hoopte, dat de oningbouwverenigingen hun zelfstan digheid nog eens terugkrijgen. „We wil len graag huurexploitanten zijn van dat gene wat wy ln samenwerking met hel gemeentebestuur hebben bereikt". Hei bestuur heeft dit devies, aldus de heer Gerritsen: „Niet achter de groene tafel daden te stellen". De voorzitter bracht ook de jubileum commissie hartelijk dank voor al haar werk. Hij zei nog eens, dat het monu ment, dat de vorige week door de leden werd aangeboden, de omgeving, waarin het staat, zal blijven sieren. Ten slotte richtte hy zich met een enkel woord tot de 88-jarige heer Zitman, oud- d van de raad van commissarissen. Er werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter herdenking van het enige tijd geleden overleden bestuurslid, de heer Van der Mark. Geluidsband.... Wethouder Jongeleen zei, dat de werk zaamheden van de bouwverenigingen kleur hebben gegeven aan het stadsbeeld dat deze organisaties hebben getoond begrip te hebben voor de waarde van dat kostelyke bezit: een goede woning. We zijn er in Leiden nog lang niet, ondanks hgt feit, dat er in de achter- Advertentie) LEIDSCHE CHR. ORANJE VEREENIGING FEESTAVOND op ZATERDAG 3 OCTOBER a.s. in de SCHOUWBURG DE TIMDELERCLUB brengt een GEVARIEERD PROGRAMMA! dienst Con i4more 8 October: Ein Deutsches Requiem De Chr. Oratoriunnvereniglng Con Amore zal op 8 October een uitvoering geven van Ein Deutsches Requiem Johannes Brahms. De componist ontving de inspiratie hiertoe bij de dood van moeder. Toch is juist dit Requiem geen dodenmis Dit blijkt direct uit de tekst. We hebben hier niet te doen met de traditionele Latijnse tekst, doch met deelten uit boeken van het Oude Nieuwe Testament. Het Requiem is geworden tot een episode uit het menselyk leven. Het alsof een gezin, dat zyn moeder heeft verloren, door droefheid overweldigd geen troost kan vinden, en door de Gemeente Gods. die zich Gods beloften herinnert, wordt vermaand de blik om hoog te heffen. Want wij hebben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toe komstige. werk neemt een zelfstandige plaats de muzieklitteratuur. Men hoort alleen Brahms, zonder nabootsingen van andere componisten. Na de pauze wordt uitgevoerd de Kantate no. 56 van Joh. Seb. Bach. „Ich will den Kreutzstab gerne tragen." De medewerkende solisten zijn Dora in Doorn-Lindeman, sopraan, en Her- an Schey, bas. De leiding berust bij Simon C. Jansen. Nieuwe werkplaats Het koninklyk genootschap Mathesis hoopt op Maandag 5 October om 4 uur "3 middags in het gebouw aan de Pieters kerkgracht de nieuwe werkplaats voor de dagschool voor uitgebreid technisch on- derwya in gebruik te nemen. Aanvang half acht precies. Toegangsprijs voor leden 1.en 0.75. Voor niet-leden 1.50 en 1. Voorverkoop van kaarten bij Fa Kouwen- hoven, Doezastraat 37, en Fa de Kier, Nieuwe Rijn 45, tot Woensdag 30 Sept. Daarna dagelyks bij de Schouwburg, Oude Vest 43, van 101 uur. Plaatsbespreken 0.15 aan de Schouwburg op Woensdag Sept. van 24 Rebecca in Luxor is alweer heel wat jaartjes terug, dat de Engelse schrijfster Daphne du Maurier met haar boek Rebecca een wereldsucces behaalde. In literaire krin gen heeft men daarover wel eens sma lend gesproken, als zou dit succes zijn te danken aan het zorgvuldig bespelen de publieke smaak, t verwyt moge gedeeltelyk waar zijn, is toch ook buiten kijf, dat dit werk beklemmende sfeer ademde, dat de lezer, eenmaal begonnen, onherroepelijk neiging kreeg het boek achter elkaar .t te lezen. De Amerikaanse maatschappü United Artist zag hierin een groot kassucces en gelastte de bekwame regisseur van thril lers Alfred Hitchkock om Rebecca te verfilmen, alweer jaren terug. Nu stond bij voorbaat vast, dat de efeer van het boek uitermate moeilyk film zou zijn te vangen, vooral de sfeer van dit boek. Het is dan ook zeldzaam lange rolprent geworden, die het verhaal weliswaar op de voet volgt, maar meteen aan het euvel mank ging, dat actie en daarmee gepaard gaan de mogelükheden voor verrassende mon tages en beeldwisselingen, tot een mini- .um werden beperkt. Een zeer goede kant van de film is, dat Hitchkock zich nergens heeft laten verleiden tot het aanwenden van goed kope effecten, zoals in „flashbacks" van Rebecca's leven eigenlijk voor de hand had gelegen. Wat de spelers betreft valt het op, dat Joan Fontaine zich niet tot die grote dramatische kracht heeft kunnen opwer ken, die bij het fyn afgestempelde spel Laurence Olivier als Max de Winter had gepast. Men kan Rebecca deze week in Luxor G. T. Studentenpredikant Rem. Gemeente Morgen wordt ds J. van Goudoever officieel aan de Remonstrantse Gemeente Leiden verbonden in verband met zijn opdracht voor het Remonstrantse suidentenwerk in onze stad. De beves tiging geschiedt door da E. B. A. Poort man, waarna de intrede van ds Goud oever vologt. De dienst begint om half 1L Het Rem. studentenwerk *rerd de laat ste jaren waargenomen door prof. G. J. Sirks, op verzoek van de commissie tot de zaken der Rem. Broederschap. Prof. Sirks leidde een cursus én een studen- tencathecbisatie. Het adres van de nieuwe predikant is: Du Rieustiaat 19, tel. 24435. Zyn weke lijkse spreekuur wordt gehouden Vrij dagmiddag van 12 tot 1 uur Ln het Pry- taneum. Ds Van Goudoever stelt zich October tot aan de Kerst- vacantie een oursus voor ouderejaars te geven en van Januari tot de Paasvacantie :n cursus voor eerstejaars. Door fiets gezakt De 13-jarige scholier E. G. van der W wonende in de Heemskerkstraat, zakte gistermiddag op de Maresingel door zijn fiets. Met een vleeswond boven het rech teroog en een hersenschudding werd hij per E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Helena A. S„ dr v. C. J. Gerriteen en E. W. Bakker; Aaltje G., dr v. H. van der Nagel en G. Kroon; Wil- helmina J. Chr., dr v. J. L. van Buuren en W. J. Valk; Johannes Th., zn Turenhout en G. Janssen; Willem, W. Pierlot en J. M. la Lau; Pieternelle M., dr v. W. C. van der Wilk 'n: Yvonne A. T„ dr v. A. C. P. Zegers T. P. Wynvoort; Agatha, dr v. W. C. Costerus en A. Bouthoorn. OVERLEDEN: G. van Polanen. vrouw, 78 jr; M. C. H. van der Arend, huisvr. v Van Scha ik, 58 jr. Prins Albert van België in Vlissingen Geheel onverwacht heeft Prins Albert van België een bezoek aan Vüssingen gebracht. Het bezoek gold in het bijzon der de marine en de oefening Mariner. Prins Albert, die adelborst eerste klasse de marine is, arriveerde in de loop de dag aan boord van de „Jacob chef van de Belgische commandeur Robins. De Prins werd ontvangen door de commandant der maritieme middelen in Zeeland, kapi i-ter-zee, J. G. Broekhuysen. Hi. bezocht voorts in gezelschap var admiraal „Benelux" (schout bij nacht F. T. Burghard) diens hoofdkwartier op voordat he Walcheren en ook enkele andere pos- h o o r 1 ij k e ten Tegen het einde van de middag (Spatiëring t vertrok de prins per auto via Breskens België. Tariefsverhoging voor vervoer bepleit Rijksbemiddelaars in beginsel accoord De loonsverhoging, die onlangs in de bedryfstak vervoer is tot stand gekomen, heeft de reeds zwaar belaste vervoersbe drijven ernstig getroffen. In sommige ge vallen bedragen de sociale lasten vai vervoersbedrijven al meer dan 50 pet de totale lasten. Wanneer met het oog op de huurverhoging een verdere loonsver hoging wordt ingevoerd, moeten de voersbedrijven op de een of andere nier compensatie ontvangen. In de e plaats zal hierbij gedacht moeten worden aan een verhoging van de tarieven, die, wat het percentage van de verhoging be treft, sterk bij lonen en materiaalprijzen zijn achtergebleven. Dit verklaarde de voorzitter van de Ned. Ver. van Transportondernemingen (N.V.T.O.), dr J. G. J. Nieuwenhuis, te Groningen op een buitengewone algemene ledenvergadering. Dr Nieuwenhuis achtte de loonsverho ging te bezwaarlijker, omdat de tarieven nog door de overheid beheerst worden een verhoging daarvan dus niet zonder meer mogelijk is. De directeur-generaal van het verkeer heeft inmiddels verklaard, een dergelijke tariefsverhoging goed te keuren, indien een verzoek daartoe door het College van Rijksbemiddelaars e Stichting van de Arbeid wordt gesteund. Deze steun werd toegezegd, aldus dr Nieuwenhuis, maar tegenover de direc teur-generaal van het verkeer werd door het college, mede namens het bestuur van de stichting, verklaard, dat men een ver hoging der tarieven op prijs zou stellen, voor zover zulks noodzakelyk is. Uit deze toevoeging blijkt, aldus dr Nieuwenhuis, dat het college zijn toezeggingen niet, al thans niet volledig gestand heeft willen doen, hetgeen hij betreurde. In kringen van de N.V.T.O. is men over deze gang van zaken dan ook zeer teleurgesteld. Als verdere compensatie voor de loons verhoging vroeg de heer Nieuwenhuis verlaging van de wegenbelasting. Spr. waarschuwde tegen het systeem vai taxi-telefooncentrale, zoals dat te Am sterdam wordt toegepast, en welk syteem in feite neerkomt op een bescherming van de slechte producenten ten nadele van het publiek. Hy achtte het hoogst be denkelijk, dat Den Haag. zy het in min der ingrijpende vorm, dit systeem zal Prof. dr H. van Ooyen volgt prof. dr J. Severijn op Prof. dr J. Severijn, de bekende hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die binnenkort wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd, met emeritaat gaat, wordt als hoogleraar in de faculteit der Godgeleerdheid opgevolgd door prof dr H. van Ooyen, thans hoogleraar te Bazel (Zw.) Zoals bekend doceerde prof. Severyn de wysgerige vakken. Raad van Leiderdorp Nieuw centraal gymnastieklokaal zal een ton kosten De vergadering van de Leiderdorpse gemeenteraad werd gisteravond doe burgemeester K. van Diepeningen gepresideerd. Op deze vergadering zij vier belangrijke onderwerpen behandeld. De vroede vaderen hielden zie bezig met de verbetering van de financiële positie van het gemeenteper soneel, met de stichting van een centraal gymnastieklokaal, met de tot standkoming van het schoolgebouw Zijlkwartier en met de straatlicht verbetering. Na de behandeling van de traditionele punten werd de aandacht bepaald bij een rapport van het centraal bureau verificatie en financiële adviezen v« Vereniging van Ned. gemeenten, rapport, waaruit de structuurverandering van de gemeente en de noodzakelijkheid van een subjectieve bijdrage blykt, opgesteld op verzoek van de gemeente. In dit rapport wordt het voorzienings- peil van Leiderdorp vergeleken met dat van enkele andere, ongeveer even grote gemeenten in Zuid-Holland. De heer van der Horst, districtsverifi cateur van het verificatiebureau, lichtte het rapport in de vergadering toe. Zowel uit het rapport als uit de toelichting bleek, dat Leiderdorp zeker in aanmer king dient te komen voor een subjeotieve uitkering. Er zal om een uitkering wor den verzocht voor dekking van het be grotingstekort over 1953 van f52.390 ei: voor de kapitaalswerken 19541955, ten bedrage van f 114.455. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft Leiderdorp ver- houdingsgewüs meer jonge gezinnen dan het gemiddelde cn is het gemid delde kindertal per gezin groter dan elders in Zuid-Holland en zelfs gro ter dan waar ook in Nederland. Het stukje grond achter de begraaf plaats werd opnieuw verpacht aan de heer C. Hoogeboom. voor drie jaar, tegen een pachtsom van f 50. De huur zal tel kens voor één jaar worden aangegaan om moeilükheden te voorkomen, als het stukje grond onverhoeds nodig mocht zijn. Zulks op voorstel van de heer Stoel. De heren Snel en Nievaart wilden ge acht zyn te hebben gestemd tegen het ongerept laten van de verordening op de heffing van straatbelasting. Voor deze verordening moest een nieuwe worden vastgesteld, omdat de nu van kracht zijn de goedgekeurd is tot 1 Januari 1954. De redaotie ervan blyf-t dus ongewijzigd. Een voorstel om de grond aan te kopen die men nodig heeft om de Dr van Rhiin- straat te kunnen verbeteren, werd goed gekeurd. De salariëring van het gemeenteper- soneel werd aangepast aan de bezoldi ging van het rykspersoneel. De raad besloot toe te treden tot het centraal orgaan van de gemeenschappe- Critische commentaar op een critische commentaar Nogmaals: L.S.C. en Catena De Christchurch-race Nog een mededinger van K.L.M. verdwenen De Australische mevrouw McKenzie uit Melbourne heeft zich teruggetrokken uit de LondenChristchurch race. Zy zou in de handicap-afdeling van deze wedstryd zijn uitgekomen met een Douglas Dakota- toestel, dat een vrouwelijke bemanning in boord zou hebben In de handicap-afdeling blijven nu nog /er de Viscount 700 van de British European Airways, een Handley Page Hastings van de luchtmacht van Nieuw- Zeeland, een Lockheed Lodestar Rausch Aviation uit de'Verenigde Staten de Douglas DC6A Liftmaster van de KLM, de Dr Ir M. H. Damme. Het verslag van de parlementaire com missie, die Nederlands Nieuw-Guinea heeft bezocht, zal waarschünlük eind October verschünen. Het staat wel vast dat over bepaalde punten een minderheidsnota komt. Deze zal niet worden ingediend door twee socialistische afgevaardigden, het Eerste Kamerlid H. J. de Dreu en het Tweede Kamerlid J. de Kadt, die niet ge- lyk vroeger, van plan zün te blijven plei- voor overdracht van Nieuw-Guinea Indonesië. De 26ste Juni van het vorig jaar kwam de Nieuwe Rotterdamse Courant met artikel van redactionele zijde, han delend over de oprichting van de nieu- studentenvereniging Catena Uit dat artikel citeren wij het volgende: „Leiden zit met een ontstellend groot aantal nihilisten, mede door de spoor studenten; het aantal groenen vai corps gaat achteruit; ook het totale il nieuw aangekomen studenten zakt eliswaar, maar zonder voldoende jonge- m verdwijnt ook de toekomst van h corps, dat het in die toekomst zal mo hebben van veel leden in plaats v; de weinigen, die vroeger ieder voor zich geldelijk behoorlijk uit de voeten kon den. En ook andere plannen mislukken min of meer. Men heeft een M.E.N.S.A. gezet, en wel in de het Corps een psychologische fout, onze overtuiging van de eerste orde, t bijna iedere student, die geen lid van het Corps is, krijgt van nature onbehagelijk gevoel wanneer hij als niet- lid de sociëteit moet binnengaan. Niet tegenstaande veel reclame liep de zaak niet". Nadat de N.R.C. verder gesproken heeft over de „social evenings", op touw ge in de vacanties voor de studenten uit den vreemde, die binnen Leidens poorten vertoefden, welke avonden geleidelyk uren werden, waar iedereen iedereen zag en sprak, lid van corps of club of nadat er op gewezen is, dat dezi den wel wat bereikt hebben, m er toch een groot verschil is tussen de doelstellingen van het Corps de „social evenings", schryft het blad „Nu is daar, ten slotte, Catena versche nen. Daaraan vooraf waren er reeds be sprekingen in Augustinus en S.S.R.: ge volgen van ontevredenheid over de civi- tas. Ook is er thans een plan verschenen tot reorganisatie van de civitas, dat in eerste indruk veel l'ikt op de aanwijzin gen die Van Wijk gaf: alle studenten ge coördineerd in een civitasraad. Over dit nieuwe plan dient men thans te gaan praten, of over een ander plan, het doet er weinig toe. Wa het niets alle ka gebe iten red. N.L.C.). Precies een maand later, op de 26ste Juli, nam de N.R.C. een schrijven op de Leidse hoogleraar prof. mr J. V. Ryp- perda Wierdsma, die mede namens kele andere Leidse hoogleraren sprak. In dit schrijven werd de N.R.C. v eten, een eenzijdige beschouwing hebben gegeven over de situatie in de Leidse studentenwereld. Een commentaar dus op de opvattingen van de redactie de N.R.C., die wij hierboven gaven. Aan de voet van het artikel van prof. Wierdsma geeft de redactie vei schrijft o.m.: „Of zyn (prof. Wierdsma's, red. N.L.C.) argumenten de onze overvleugeld hebben, n vraag, die men in alle objectivi- moeilijk kan beantwoorden. Er be- in dit opzicht te Leiden, zou mer kunnen zeggen, twee standpunten, die elkaar weinig toegeven. Een betrekkelijk kleine groep men kan met de beste wil van de wereld niet beweren, dat de Leidse civitas gemeengoed van alle Lei- denaren is heeft zijn inzichten tot werkelykheid gemaakt. Er is voorts ook niemand, die staande wil houden, dat de idee van de civitas te Leiden mislukt is in ieder opzicht, maar op een punt, dat dat men zeer gewichtig mag noemen het gezelllgheidsleven van de student mankeert er toch zeer zeker iets". „Prof. Rypperda Wierdsma schryft, dat de concentratie van het gezelligheids leven der studenten een geweldige stap is geweest in de richting van het ideaal der academische gemeenschap: de civi- tas-gedachte. Wy geloven stellig, dat deze stap juist geweest zou zün, als hü het succes had gehad, dat men er van ver wachtte. Dat is, naar onze overtuiging, niet het geval. Wanneer verreweg het grootste gedeelte van de mannelijke Leidenaren zich afzijdig houdt van het gezelliglheidsleven, zijn wij van mening, dat de enorme stap in de richting van het ideaal de civitasgedachte in derdaad een gedurfde stap is geweest, maar ook een stap, die in zijn gevolgen over een aantal generaties merkbaar zal zün. Want het gevolg van huidig nihilis me en obscuriteit voor de dies, de 26ste November en het contact tussen de oud alumni laat zich gemakkelyk raden". Niets is veranderlyker dan een men^ De redactie van de N.R.C. bestaat ook uit mensen. Men luistere slechts naar wat dit blad alweer van redactionele zijde over dezelfde aangelegenheid schrijft in zijn nummer van enkele we ken geleden, onder de kop „Critische commentaar". Het artikel begint met te betreuren dat doen wy trouwens ook dat Nederland niet gebouwd kan worden, of de splijtzwam moet zich er tussen wrin gen. Dit geldt, zegt het blad, evenzeer voor de studentenwereld. „Dit is" wij citeren nu „te meer te betreuren, daar het oprichten van Catena, waarvan wij langs melding maakten als een nieuw element in de Leidse samenleving, van elk wezenlijk belang is ontbloot' Iets verder schrijft het blad: ,.De verantwoordelykheid. di Leids Studenten Corps op zich heeft ge- door als oudste organisatie de stam te willen zijn. waaromheen confes sionele en faculteits- (als wetenschappe- ly'ke) verenigingen zich konden groepe- een hechter samenhang tussen alle verenigingen te waarborgen, heeft het gehonoreerd door zich op alle gelijke wijzen aan nieuwere toestanden heersende inzichten aan te passen door allerwegen de mogelijkheid te schep pen de eventuele barrières op financieel psychologisch terrein te ov< memoreren hier slechts een intensief patronaat, nieuwe indeling van de groen- tijd met sterker accent op contact met subverenigingen: muziek, toneel, sport, lezingen over de Civitas, Christen Studenten Raad en levensvragen, een uitgebreid dispensatie- en reductie systeem. enz. Dat daardoor 't vertrouwen het Corps is toegenomen, blükt uit de stijging in het percentage corpsleden der de studenten. Terwijl in 1952 33 pet annelijke studenten corpslid steeg dit aantal tot 36 pet bij de inschrij ving der eerstejaars. In dit jaar groeide het percentage tot 40 pet. Een veel hoger aantal studenten is bovendien lid van een confessionele vereniging. In de r.k. studentenvereniging St Augustinus ble ken de eerste-jaars te verdelen in spoor studenten en corpsleden, zodat een twee de vereniging volstrekt overbodig is". Nog wat verder heet het: „Catena doorkruist met dit alles de politiek van de Civitas, sinds 1945 er op gericht en voor een deel reeds met suc- bekroond om allen, van welke soort dan ook, samen te brengen". En de critische commentaar besluit met: ,Deze actie" van Catena, red N.L.C. „dreigt verdere pogingen voor een eenheid in de studentenmaatschappij tot onvruchtbaarheid te doemen, daarmede ille resultaten sinds 1945 bereikt idealen in dat jaar opgevat, te lijke regelingen betreffende de behand ling van gemeentelijke personeel: gelegenheden. Gymnastieklokaam d( Leiderdorp beschikt niet over een got,., de gelegenheid tot het geven van ondt wijs in lichamelijke oefening. Nu wort dat nog in het Dorpshuis gedaan. B. qge W. stelden voor een geheel nieuw loka^i te stichten, wat een uitgaaf zal vei f 100.000. Hierover ontstond «d{e; levendig debat, waaraan de heren Morai Nievaart. De Graaf, Broxterman. V. Stoel, Kuilenberg en Schoppen deela men. De voorzitter verklaarde dat lokaal op een centraal punt moet kome Het voorstel werd zonder stemming aac genomen. De school in het Zylkwarto in; behoudt voorlopig de beschikking om het gymnastieklokaal in het Dorpshui In de woonruimtecommissie werd' benoemd dc heren A. Alb. Mol, J Colit S. J. v. d. Stoel, H. van Kuilenberg E J. Vcld'huyzen. Straatverlichting B. en W. kwamen met een uitvoerij d voorstel voor verbetering van de straa t verlichting. Zü willen de Zyldijk tot d touwfabrieken voorzien van een T.L.-va lichting: de Zyldijk tot de Nieuwe \vq met inbegrip van de Dwarswateringkadq, van betonpalen met twee lampen; i Zijlkwartier de betonpalen verwijden en in de plaats daarvan stalen mast« 1,1 met circline verlichting aanbrenge Berkenkade, tweede gedeelte tot Acacli di laan. Acacialaan en Hoogmadesewq g richting Hoofdstraat, Hoofdstraat Does brugRuige Kade, T.L.-verlichting; i Achthovenerweg vervanging van de ij« t ren palen door betonpalen met twee lan> r pen; op het Jaagpad acht betonpalen n circlineverlichting; in de overige woc straten betonmasten, voorzien van c cline verlichting. De verlichting van de Van der Vall Boumanweg staat los van dit plan e: behoort tot de reconstructie. Zij zal be e staan uit twee-armige stalen masten r TL,-buizen, met op de beide eindpuntei - een hoge mast met drie armen, voorziet van natriumverlichting. Dit voorste werd aangenomen. In de commissie voor het nazie de gemeenterekening 1952 werden geko- de heren Kuilenberg, Los er Programma Jonge Kerk De Jonge Kerk van de Hervormde Ge meente heeft haar winterprogrammi samengesteld. Het ziet er als volgt uit 19 October: Verenigd Europa?; 16 Novem- Palestina door ds J. H. Grolli (Utrecht); 14 December: Waarom begrij pen de ouders dit niet?; 18 Januari 1954: De Gereformeerden en wij; 15 Februari: filmavond Rekkense Inrichtingen; Maart: De maatschappelüke taak der Kerk; 12 April: Waar is de Jonge Kerk?; 17 Mei: De Bijbel en zijn vertaling. Lachen verboden op de Vanguard Britse slagschip Vanguard hebbes Donderdag bevel gekregen, niet v lachen wanneer tijdens het tanken i» volle zee slangen scheuren. En in het bijzonder mogen zy niet lachen, wanneer de dikke stookolh op hoge officieren neerplenst. Woensdagavond was een Brits tank schip in volle zee langszij gekomen en had twee rubberslangen ac Vanguard vastgemaakt. Een vt twee slangen knapte, toen de beidi schepen in verschillende richtingen overhelden. Een grote hoeveelheid olie kwam op de dekken en geschutstoren recht. Een aantal opperofficiere n stond op het achterdek naar het tan ken te kijken. Al hun witte overhem den en dure goudgalon zaten in min der dan geen tijd onder een dikke iaofl Geconstateerd werd, dat een aantal matrozen daverend lachte en dit had tengevolge, dat gisteren op de mede delingenborden de volgende aankon diging aangeplakt stond: „Van nu af aan zal iedereen dit lacht, wanneer een olieslang scheurt, b\j de commandant op het rapport moeten verschijnen." Het schip was ongelofelijk smerig geworden ert de toestand was bijzon der vervelend omdat de Vanguard tijdens de operatie Mariner gastvrij heid biedt aan een aantal officieren van vreemde naties. Gisteren waren de matrozen dan ook druk in de weer om de vuile boet op te ruimen. En zij lachten helemaal Hoe zit dat. N.R.C.? Wy dachten dat „wanneer er niets ge beurt. het aan alle kanten gaat kraken het schip gezonken is voordat het ook maar één behoorlijke reis heeft gemaakt". Wij hebben die aanhalingstekens ge- Grote beroering onder Drentse boeren Verbeurd verklaarde grond aan Duitser teruggeven Onder verschillende Drentse boeren uit de omgeving van Emmercompascuum is grote beroering gewekt door een uit spraak van de raad voor het rechtsher stel. waardoor een boerderij van zes ha, eigendom van een Drentse boer, werd toe gewezen aan de vroegere Duitse eigenaar. Ongeveer tweehonderd hectare bouw grond, verdeeld over 31 landbouwbedry- ven in deze omgeving werden na de oor log als Duits eigendom geconfiskeerd en later door het Nederlandse Beheersinsti tuut aan Drentse boeren verkocht. De kopers werden in sommige gevallen ver plicht bedrijfsgebouwen op deze lande rijen te bouwen, terwü'l verscheidene van hen kostbare grondverbetering hebben toegepast. Zij hebben van het beheers instituut de verzekering gekregen dat de koop absoluut was en dat hieruit geen moeilijkheden zouden ontstaan. Met schrik wacht men nu het resultaat van andere processen af. Enkalon te Emmen heeft ruim 150 nieuwe arbeiders nodig De Enkalonfabrieken te Bargermeer (gem. Emmen) breiden hun productie T" "Tband hiermede zy'n binnenkort i 150 ongeschoolde arbeiders nodig,

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4