Dertienduizend mensen halen haring en wittebrood Kê Uyt Leydens Scatcamere" met 400 deel nemers en 130 paarden Vier Leidse modezaken toonden hun kunnen Eerste huizen in plan Noord III in voorjaar '54 klaar Onder woningenknutsel- en clublokalen en wasserijruimten (329) ÜMBEB nieuwe leidsche courant zaterdag 26 september 1953 De feestwijzer is er weer lft, 6 n hetf< at voc Ges lug, Voor encate, A'dj Maandag verschijnt in Leiden de feestwijzer voor de 58ste officiële her denking van de derde October. Op een dezer dagen gehouden persconfe- rentie verklaarde het bestuur van de 3-Octobervereniging, dat het dit jaar r, A buitengewoon grote belangstelling verwacht. Ten eerste wordt het feest op •laagj Zaterdag gevierd en ten tweede zijn er duizenden folders in het land ver- 'oron- ipre^ me' °Pwekking ket *eest bij *e wonen. In de regel wordt het aan j j tal „vreemdelingen" op deze dag geschat op honderdduizend. Het bestuur meent niet te optimistisch te zijn, als het voor de komende viering op ruim 150.000 belangstellenden van buiten rekent. Maar dan moet het weer ook N'edgunstig zijn. vc ers bleek vei: ra pers voor Wie de feestwijzer 1953 maar even doorbladert, komt tot de conclusie, dat de traditie ook bij de aanstaande feeste lijkheden een grote rol zal spelen. D< liraditie van dit feest is dan ook zo zin rijk, dat het niet goed mogelijk is, in grijpende veranderingen in het program ma aan te brengen. Ofschoon het be stuur wel blijft streven naar afwisseling, vooral op die punten, die met de historie weinig of niets te maken hebben.. De feestgids belooft een althans naar bet uiterlijk moei 3-Octoberfeest, n in de eerste plaats alle Leide- zonder één uitzondering, hopen, dat het de verwachtingen zal overtref- dat de herinneringen weer goed zullen zijn. Het bestuur der vereniging heeft het mogelijke gedaan dit te be reiken. Daarvoor zij het nu reeds dank gebracht. Het begin De feestelijkheden worden op Donder dagavond 8 uur in de Pieterskerk ge opend met een feestelijke wijdingsure. belegd door de Chr. zangvereniging Ex 2 Animo. De sprekers zijn dr P. L. Schoon- heim, Hervormd predikant en ds O. Toornvliet, Geref. predikant. Aan het ifoj orgel: de heer Leo Mens. Medewerking verleent het gemengd koor Ex Animo onder leiding van Herman de Wolff. Op Vrijdag 2 October 's avonds half 8 begint de grote taptoe. De verenigingen, die hieraan deelnemen, is verzocht om 7 uur op het Kaasmarktterrein aanwezig te zijn, .waar de opstelling van de stoet plaats heeft Kinderen beneden twaalf jaar worden liever niet toegelaten. Men .en brenge vooral vlag en licht (lampion of fakkel) mee. De voorzitter van de 3-Octobervereni- ging, mr Ph. J. de Ruijter de Wildt, wees er in dit verband op, dat in de feestvie ring te Alkmaar ook een taptoe is genomen. De deelnemers daar dragen veel meer licht mee dan de taptoe-ei hier. De Leidse taptoe kan dan ook méér een lichtstoet zijn. Wij schrijven ieder jaar en het resulaat is tot dusver minimaal geweest. Dat het dit jaar ders moge zijn. Deze opwekking geldt trouwens niet alleen de deelnemers de stoet, maar evengoed de bewoners sterf van de straten, waardoor de taptoe trekt. Ie; Bij het standbeeld van burgemees ter P. A. v. d. Werff zal alleen een couplet van het Wilhelmus worden gespeeld, om het oponthoud, dat vorig jaar nogal groot was, tot een minimum te beperken. Vrijdagavond 8 uur gaat het Lunapark op het Schuttersveld open. Om 12 wordt het gesloten. De sluiting op de eigenlijke dag is door B. en W ook be paald op 12 uur ,zo vernamen wij. Hel college zag geen reden de feestelijkhe den tot 1 uur Zondagnacht te laten duren temeer niet omdat de vorige Zaterdag viering van 3-October ook om 12 uur werd geëindigd. De morgen De Zaterdag wordt weer geopend om uur door een reveille op het achterbor- es van het stadhuis van het Leidse po- litie-muziekgezelschap onder leiding van de heer D. Andersen. Er worden acht nummers uitgevoerd. De uitdeling van haring en wittebrood begint, zoals vorig jaar. ook al o uur. Dat is wel nodig, want er hebben 3 October-collecte voor Prinses Irenefonds De heer J. C. van Schaik, wethouder dezer gemeente en voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Prinses Irenefonds, schrijft ons: Op 3 October a.s. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten behoe ve van het Prinses Irenefonds- Sinds kort bestaat in Leiden een afdeling van ge noemd Fonds- Het doel van het Prinses Irene Fonds is het geven van ontspanning in zieken huizen, sanatoria en psychiatrische in richtingen. Deze ontspanning geschiedt in de vorm van filmvoorstellingen, klein kunst, declamatie, lezingen, goochelen, concerten, enz. De werkzaamheden van het comité Lei den strekken zich o m. uit over de Leidse ziekenhuizen, de gestichten te Oegst- geest, de St Bavostichting te Noordwijker- hout, Sole Mio te Noordwijk en het Rot terdams Zeehospitium te Katwijk. De daarvoor benodigde gelden worden verstrekt door het Fonds, dat vanzelf sprekend op de financiële hulp van de burgerij is aangewezen. Met toestemming van B. en W. van Lei den wordt daarom de hierbovengenoem- de collecte gehouden. Met opzet is die dag gekozen, omdat het comité verwacht dat de burgerij in feeststemming verkerende, nog milder dan gewoonlijk een bijdrage zal geven om het hun zieke medemensen mogelijk te maken ook in de feestvreugde, zij het dan in andere vorm, te delen. Denkt u eens in, hoe eentonig vaak het leven is der patiënten, die dikwijls maan den of jaren in een sanatorium of inrich ting moeten verblijven, en hoe welkom het voor hen is, als zij zo nu en dan eens een film kunnen zien of van een beetje cabaret kunnen genieten. Geeft dan ook die dag royaal. Gy viert feest, laat anderen, en in dit geval de zieken, in uw feestvreugde delen. En zijn er onder u, die op die dag het comité willen helpen door al is het maar één uurtje te helpen collecteren, geeft u dan op als collectant. U kunt dit doen op het Stadhuis, kamer 222. of op 3 October aan het Stadhuis, ingang Stad huisplein- U helpt hiermee een goed. doel! zich niet minder dan 13.052 personen gemeld. Een record is dit niet; in 1952 waren er 13.115 gegadigden. Toch zal de commissie voor dit bijzondere program ma-onderdeel de drie uren tot 10 uur hard nodig hebben. De R.K. harmonie kapel heeft aangeboden gedurende de uitreiking op het Waaghoofd een concert te geven. Deze kapel staat onder leiding van de heer B. van Veen. Dat men aan deze uitdeling de handen vol heeft, blijkt wel uit het feit, dat er drie commissies bij be trokken zijn, t.w. een commissie van regeling en uitvoering in het Waag gebouw, een commissie van bijstand (uitreiking haring) en een van toe zicht en controle in de omgeving van het gebouw. Er worden straks on geveer 23.000 haringen en 7500 bro den van achthonderd gram uitge reikt. De Wereldomroep heeft bericht gezonden, dat hij van plan is een reportage van de uitdeling te maken. Tevens worden enkele flitsen van de koraalmuziek opgenomen. In verband met het grote aantal inschrijvers is het Waaggebouw alleen bereikbaar via de Vrouwensteeg en de Aalmarkt. De Mandenmakersteeg geeft dus geen toegang en is dan ook afge sloten. Deze uitdeling heeft, zoals men begrijpt voor de kas van de 3-Octobervereniging niet-geringe gevolgen. Het is echter niet zo, dat zij daardoor de gehele feest viering in gevaar zou brengen, zoals vorig jaar van zekere zijde werd gesug gereerd. Wel willen we de opwekking overnemen, die in de feestwijzer staat bij het punt „Haring en Wittebrood", deze: „Door lid te worden van de 3-Octo- bervereniging kunt gij mee helpen de uitdeling van haring en wittebrood te doen plaats vinden". Het bestuur hoopt van harte, dat aan dit stuk van het pro gramma nooit getornd zal behoeven te worden, aangezien het een van de mees: zinrijke is. Diamanten zang jubileum De koraalmuziek, 8 uur, staat straks voor de 26ste maal onder leiding va.. heer Leo Mens. Medewerking verleent weer de Chr. muziekvereniging Concor dia, dirigent de heer P. van Bruggen. Er worden twee nieuwe liederen gezongen, t.w. „Komt nu met zang", een oud Ne derlands lied, en „O Leiden, gij oude mooie stad", tekst van Selma ae Jong, compositie van Leo Mens zelf. Met het oog op deze twee nieuwe nummers wor den twee repetitie-avonden gehouden op 24 en op 29 September. Plaats: de Waag. Dit jaar zal de koraalmuziek nog een bijzonder tintje dragen door het feit, dat mej. J. Wilschut thans voor de zestigste maal hoopt mee te zin gen. Zij is 75 jaar. Wethouder Jongeleen stond ons toe ergens in het stadhuis deze ma quette te fotograferen. Het is een maquette van het plan van 329 wo ningen in het Noorden van de stad. Met het metselwerk voor de eerste woningen hoopt men over een week of zes te beginnen. De huizen worden gebouwd tussen de Willem de Zwijgerlaan en het grote volks tuincomplex „Het Noorden". Het eerste wat opvalt is, dat de woon blokken alle evenwijdig aan elkaar comen te staan. Aan de kant van de Zijl (links op de foto) bevindt zich de hoogbouw in drie lagen, de andere zijde vertoont hoogbouw in uier lagen. De horizontale hoog bouw op de achtergrond zijn de reeds bestaande huizen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. We hopen, dat de tussen de hoogbouw in het nieu we plan geprojecteerde laagbouw duidelijk te zien is. Dit zijn de een gezinswoningen, 27 in totaal. Zij staan loodrecht op de hoge blokken evenwijdig aan de Willem de Zwijgerlaan. Zoals men ziet, us aan de groenvoorziening in dit complex ook ruim gedacht. (Foto maquette: jV. v. d. Horst De militaire mars défilé worden weer détdelen x het traditionele irzorgd door on- de landmacht de luchtmacht. Medewerking verlenen de studentenvereniging Pro Patria, de kapel van de luchtmacht, de kapel van het vliegveld Valkenburg en de drum band van de Nationale Reserve. Het défilé heeft plaats omstreeks kwart voor '1 voor het stadhuis, Van half 9 tot 10 uur wordt een grote wielerwedstryd gehouden in de Burge- meesterswijk. Het parcours heeft een lengte van 80 km. De route is: Burggra- venlaan. Fruinlaan. Cobetstraat, De Laat de Kanterstraat, Thorbeckestraat, Van den Brandelerkade en weer Burggraven- laan. De wedstrijd wordt gereden met toestemming van de K.N.W.U. en er ne men ook provinciale amateur-kampioe nen aan deel. Het aantal deelnemers is zeker 72. Van 10 tot 12 uur is het stedelijk mu seum De Lakenhal geopend voor hen. die belangstelling hebben voor de jaar lijkse tentoonstelling „Leidens beleg ontzet". Deze tentoonstelling heeft aantrekkelijke uitbreiding gekregen dank zü de bemiddeling van de gemeente archivaris, die een aantal prenten er kaarten beschikbaar stelde, betrekking hebbend op het beleg en ontzet Om half 11 is er in de Pieterskerk een herdenkingsdienst met als spreker ds J van der Wiel, Hervormd predikant. In de kerken van de Chr. Geref. Kerk er Geref. Gemeente zün ook diensten. Historische optocht De optocht wordt in de feestgids gekondigd als „Luisterrijke historische optocht", waarvan de titel is: ..Uyt Ley dens Scatcamere". Ongeveer vierhonderd gccostumeerde deelnemers lopen mee Niet zonder trots deelde de voorzitter van de optochtcommissie, de heer N. A. Com mandeur mee, dat de stoet een honderd dertig paarden te zien zal geven. Voorts heeft men beslag kunnen leggen op eer viertal originele boerenwagens. „Wy realiseren ons te weinig, dat Lei den niet alleen universiteits- en industrie stad, maar ook een schatkamer vol his torische juwelen is", aldus de optocht commissie. „We verzuimen uit deze schatkamer te putten, de juwelen te be zien, de schoonheid er van te bewonderen en ons te koesteren in de glans, die van afstraalt" Juwelen van historische betekenis bezitten we onder meer in de vele fraaie huizen en gebouwen, die onze stad rijk is. De komende optocht gaat over deze schatten. Er zijn in totaal acht groepen, te weten: de Burcht, de Zijlpoort, het Gravensteen, he stadhuis, de Lakenhal, het Anna- hofje, de Hortus en het patriciërs huis Rapenburg 48. De stoet wordt geopend door een paukenist en vier trompetters te paard. Groep 1 heeft als onderwerp: Ada van Holland op de Burcht belegerd; groep 2 de Zyipoort als tehuis van de Leidse re- derükers; groep 3 het Gravensteen als huis der gerechtigheid (1623); groep 4 de ontvangst van Willem Hendrik van Oranje in het stadhuis in het jaar 1659; groep 5 de Lakenhal als centrum van de lakenindustrie (omstreeks 1640); groep 6 het Annahofje als een oase van rust (1720); groep 7 de Hortus als onderdeel van de Leidse universiteit; groep 8 het patriciërshuis Rapenburg 48, waar kei zer Napoleon in 1813 een receptie heeft gehouden, toen hü zyn nieuwe gebied persoonlek kwam verkennen. De optocht wordt weer geformeerd op de Burggravenlaan. In de route is een verandering gekomen doordat de hoge brug tussen de Nieuwsteeg en de Doeza- straat voor de praalwagens moet worden vermeden. Van het Gangetje trekt de stoet nu naar de Korevaarstraat en via de Raamsteeg (dus niet via Steen- schuur) naar de Doezastraat. Op de Aalmarkt wordt de stoet ontbonden. Verlichting De rest van de dag is gauw vermeld. Om 8 uur is er in de Stadsgehoorzaal feestavond, te verzorgen door Ro land Wagter met een aantal medewer kers, on het Schuttersveld wordt een „avondfeest met hosconcert" in elkaar gezet en precies 11 uur schiet de firma Kat de eerste pyl van het „Groot en schitterend feestvuur-werk" de lucht in. Na afloop van het feest: extra trei nen. trams en bussen. Het gemeentebestuur heeft het bestuur der 3-October-vereniging doen weten, dat het het stadhuis en de molen met schijn werpers zal laten verlichten. De licht fabrieken zijn verder van plan in het singelwater bij molen De Valk een fon tein aan te brengen, die 's avonds ook wordt verlicht. Men heeft nóg een ver rassing, maar daarvan mochten we geen melding maken, omdat die een experi ment is en men er niet zeker van is. dat het slaagt. Nu we het over een fontein hadden, moeten we tenslotte nog wel vermelden, dat de fontein op de Vismarkt van 10 uur tot half 12 's morgens weer zal spuiten. L.C.O.V. in schouwburg Van het bestuur der Leidse Chr. Oranje vereniging ontvingen we nog het vol gende bericht. De trouwe bezoekers van de 3-October avonden van de Leidse Chr. Oranjever eniging zyn er meermalen getuige van geweest, dat bij grote toeloop naar de Burchtzaal op die avond een aantal feest gangers met een staanplaats genoegen Om dit euvel te verhelpen heeft het bestuur besloten, dat men by voldoende belangstelling voortaan in de schou- burg zal samenkomen. Het bestuur wekt alle belangstellenden op straks koers te zetten naar de Oude Vest. waar een ver rassend programma zal worden aange boden. De avond zal in verband met het vuurwerk tijdig worden gesloten. Modeshow 1953 in De Turk Bont, mantels, mantelcostuums, hoedjes en schoenen De firma Van Egmond heeft op het gebied van mode-shows in Leiden een goede naam verworven. Dit bleek gisteravond weer eens in de Turk, waar de heer Van Egmond, in samenwerking met Messchers hoeden en Hollants' schoenenzaak, voor enkele sportcombinaties geassisteerd door het sporthuis A. H. v. d. Staay een show had georganiseerd, die klopte als de bekende bus. mantelcostuum met fyn ingewerkt je, waarbij een buitengewoon elegant hoedje gedragen werd met een 6tyfstaand zwart „sluiertje" van achteren. Datzelfde zwarte sluitertje kwam als motief nog eens terug by een grote, zwarte velours- hoed; met evenveel succes. De bontjasjes en bontmantels zonder uitzondering van uitstekende kwaliteit. De snit was goed, ook bij de goedkopere soorten. Nieuw v zeehond-jassen, die door goede king opvielen, maar niet zo algemeen de smaak zullen vallen van de Neder landse vrouw. Prachtig was een zwarte persianer-mantel met rode zijden voe ring, chique een grafiet-kleurige persia- ner, waarbij het rose hoedje met slak motief van voren echter minder geslaagd Getoond werden niet alleen bontman tels en andere bontwerken, maar ook mantels van stof en mantelcostuums. een en ander gecompleteerd met bijpassende hoedjes, handschoenen en schoenen. In het algemeen kan worden gezegd, dat de combinaties geslaagd waren. Enkele zelfs zéér geslaagd. By de mantels beviel ons het beste een beige zebeline travers-mantel, ruim en recht, chique en tegelük sportief. Dit soort mantels, dat pretentieloos is en zijn aantrekkingskracht uitoefent door een feilloze snit en prachtige kwaliteitsstof, zal het een volgend, en misschien zelfs nóg een volgend seizoen, door de na- tuurlükheid van de coupe blyven doen, ook al is de mode in die tyd weer ver anderd. Deze coupe werd ook in andere stoffen geshowd, steeds met succes, aan getekend kan hierbij worden, dat de hoedjes er ook bijna feilloos bij pasten. Bij de mantelpakken werden de mo derne rechte pasjes getoond, zonder taille dus. Wanneer er een klassiek getail leerd mantelpakje direct op volgde, zo als in het begin, sloeg de weegsohaal, on danks de evidente kwaliteiten van de eerste, steeds naar het getailleerde mo del door. Bijzonder smaakvol was het zwarte LEIDEN GROEIT UIT DE KLUITEN (VU) De lezers, die in het Noorden van de stad wonen, zullen wel hebben ver moed, dat er in deze serie ook een artikel aan hun omgeving zou worden gewijd. In de laatste jaren is hier immers een nieuwe wijk ontstaan, waarop Leiden wel met enige trots kan wijzen. Bovendien zijn de voorbereidingen begonnen voor de bouw van niet minder dan 329 woningen en 27 schuren op terreinen in „Plan Noord III" ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan. In begin Mei werd dit gebied, dat een lengte heeft van 420 en een breedte van 100 meter, voor de woningbouw ontslo ten. Er worden hier 27 een-gezinswonin gen gebouwd en 302 woningen in hoog bouw van drie en vier woonlagen. Voordat met de bouw van deze huizen wordt begonnen, moeten ongeveer der tienhonderd betonpalen in de grond, die voor een belangrijk deel uit veen bestaat, worden geheid. Dat deze grond „slap" is, is bij het heiwerk duidelijk waar te ne men. Als het heiblok valt, schiet de paal een heel stuk de grond in. De paal „glijdt" zelfs nog een eind door als het zware blok alleen maar op de kop van de paal Het helen gaat dan ook snel in zijn werk. sneller nog dan men had gedacht. De palen, die een lengte van veertien me ter hebben, worden op het terrein ge maakt. Er zijn er tot dusver een 250 ver werkt. Ze hebben gemiddeld een gewicht van 6500 kg. De schuren worden gebouwd op houten palen met betonnen oplangers (koppen). Het plan De hoogbouw in deze nieuwe wyk zal worden opgetrokken in tien blokken, de laagbouw in acht blokken (vyf van drie huizen en drie van vier). Het leek ons niet onaardig, in korte trekken te schetsen wat er op een verdieping van de hoog bouw met vier lagen is te zien. In de woning links van het trappenhuis is links in de gang een slaapkamer ge projecteerd met een lengte van 4.17 en een breedte van 2.29 meter. Achter deze slaapkamer ligt de woonkamer, 4,17 me ter lang en 3.99 meter breed. Aan het eind van de gang is de deur, die toegang geeft tot slaapkamer II, die een lengte heeft van 4.81 en een breedte van 2.69 meter. Aan de rechterkant van de gang komen van achteren af resp. het toilet en een wasruimte, de keuken en nog een slaap kamer (III). Slaapkamer III ligt dus schuin tegenover I. Keuken en slaapkamer III zyn beide 3.57 meter lang en 2.29 meter breed. De wasruimte, waarover we het hadden, is achter het toilet geprojecteerd staat in verbinding met de keuken. De rechterwoning ziet er anders uit. Deze heeft twee slaapkamers. Rechts in de gang heeft men eerst een slaapver trek van 2.29 bij 4.17 meter. Daarnaast is de woonkamer, die even groot is als die in de andere woning: 3.99 by 4.17 meter. Aan het eind van de gang is de deur voor de tweede slaapkamer, 2.69 by 4.81 meter. Links aan de gang bevinden zich onder meer de keuken en ook een wasgelegen heid. 21 Knutselruimten De achtergevel van de hoogbouw ver toont een balcon, dat is geprojecteerd langs keuken en slaapkamer III van he' linkerhuis en de keuken van het rechter- huis. Op dit balcon is gelegenheid vooi kolenberging. Het hoogtepunt van deze bouw ligt on geveer vyftien meter boven N.A.P. Men zou hier zelfs kunnen spreken van een vyflagenbouw. Onder de woningen ko men namelyk nog flinke ruimten voor allerlei doeleinden. Wij zagen het plan voor een onderhuis onder de vier-lagen- bouw. Aan weerszyden van de lange gang bevinden zich in de lengte van het blok acht bergruimten, waarvan de breedten variëren van 1.88—2.11 meter en de lengten 3.45 (links van de gang) en 4.05 (rechts) bedragen. In de breedte van het huizenblok is dan nog een grote ruimte gepro jecteerd van 3.93 bij 9.57 meter. Het totale plan geeft verder te zien (on der de benedenste woonlaag) knutselruimten, 5 wasserijruimten, 5 clublokalen en 2 ruimten voor woningbouwvereniging. Men rekent er op, dat de eerste woning in dit plan omstreeks het voorjaar van 1954 kan worden betrokken. De winter moet dan geen spaak in het wiel steken. De uitvoering van het gehele plan neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. Over een week of zeven hoopt men met het metselwerk voor de eerste huizen bezig te zijn. Het plan wordt uitgevoerd door Padox en Panagro. Rivierenwijk We hebben ons lijstje, dat betrekking heeft op de woningbouw, bijna afgewerkt. Nu rest nog slechts de nieuwbouw over de Wilhelminabrug, in de Roomburger- Nu nog één De volgende week hopen wij het laatste artikel in deze serie te pu bliceren. Er zyn nog enkele onder werpen, waarover we nog niet heb ben geschreven en die er toch by horen. We hopen in het achtste „bedrijf" ook te voldoen aan een verzoek van verscheidene lezers. Welk verzoek dat is, zal het slot zelf openbaren. Redactie N.L.C. polder (Rivierenwijk). In dit nieuwe stuk je Leiden (IJsselkade. Lekstraat enz.) treft de bezoeker niet alleen de kwaliteit van de uitbreiding, maar ook de entourage, waarmee de plantsoenendienst haar heeft ..behangen" (een woord van de heer Gal- jaard, chef van deze dienst). Men lette slechts op de omgeving van de Meerbur gerkade. die haast meer dorps dan stads aandoet. Dit stadsdeel is. na een intensieve bouw van enkele jaren, tot rust gekomen. Van gemeentewege werd ons meegedeeld, dat het voorlopig niet de bedoeling is. de stad hier nog meer uit te breiden. Het grondgebied van de aangrenzende ge meente ligt niet ver en de stukjes grond, die eigendom zijn van de gemeente Lei den, sluiten niet by het nieuwe gedeelte Overal grenzen wy gaven aan deze serie het motto „Leiden groeit uit de kluiten". Achteraf »n we, dat we by het kiezen van deze woorden wat bescheiden zyn geweest. Maar we vonden ze al vóórdat we onze excursies begonnen. Als we er achter had den gestaan, zouden we zeker iets anders hebben gekozen. Zoiets als: Leiden tè klein om gróót te worden. Of: Leiden barst uit zyn grenzen. Want dèt is het. Wanneer zouden we ons aan alle kanten hebben vastgebouwd? Zijn er oplossingen gevonden, als het zover is? Ligt dat in het verre verschiet of zitten we er middenin, voordat we 't goed en wel weten? Dat zijn vra gen, die je onwillekeurig stelt, als je na de grote tocht naar en door de nieuwbouw naar het hart van de oude wallenstad terugkeert. Wallen kennen we niet meer. Nu zyn er grenzen. Het is een kwestie van wijs beleid om die grenzen zo te trekken. I ?r „levensmogelijkheden" blyven. Wie de nieuwbouw in Leiden als in een film aan zich laat voorbijgaan, komt onmisken baar tot de conclusie, dat de nieuwe wijk over de Wilhel minabrug, plan Roomburger polder, tot de mooiste van de stad behoort, zo niet de mooiste is. Het gehele gebied doet meer dorps aan dan stads. De royale plantsoenaanleg valt ook direct in het oog. Men ziet het, hoe de bewoners van de Meerburger kade ongestoord van een ruim uitzicht kunnen genieten. Foto N. van der Horst mee men er bovendien aantrekkelyk uit zal zien. By de stola's was de wit In- disch-lam cape-stola van een byzonder- natuurlijke charme, die blauwvos stola 'n rijk garnituur voor degene, die nog in groot gala kan gaan. Kortere rokken? De heer Van Egmond toonde in zyn collectie verschillende malen de verkorte rokzoom. Het voldeed o.i. niet; misschien, dat wy er nog aan moeten wennen; de mannequins moesten dat óók, want onder menige kortere jas keek een wat langere Niet zó geslaagd vonden wy óók de verwerking van bont op tweedjassen. Tweed is een stof, die voor zichzelf Een byzonder show-nummer was het zwart-zyden costuum met wit bonten kraag, voor de mannequin, die het droeg, een geslaagd geheel, maar niet geschikt voor de gemiddelde Nederlandse vrouw. De hoedjes van de firma Messcher vol deden als colectie zéér. Zy waren uit stekend aangepast aan de interessante collectie van de heer Van Egmond. en met de handschoenen van de firma Mes scher en de schoenen van de firma Hol lants vormden zijn een geheel, dat een goed geslaagd beeld vormde van datgene, wat de goed geklede vrouw in de komen de winter van de mode weten moet. Aan vullend voegen wy hier nog aan toe, dat bij de hoedjes veel streepdessins werden getoond en dat de schoenen Ln kleur en snit op byna geraffineerde manier by de combinaties pasten. De sportcombinaties, waaraan de firma Van der Staay had meegewerkt, toonden, hoe men eenvoudig, practisch en tooh up to date by de wintersport gekleed kan gaan. De commentaar voor de microfoon werd verzorgd door de heer Van Egmond zelf; de muzikale omlysting was van het ensemble Alexander Corret. De belang stelling was groot en het publiek zeer ge animeerd. Menigmaal klonk er een ap plausje en na afloop waren er heel wat dames, die collectie nog eens van dich- terby wilden bekyken. C. Th. R. Invaliden 3 October naar de optocht De afdeling Leiden van de Alg. Ned. Invalidenbond deelt ons mede, dat ook dit jaar de minder-validen van alle ge zindten in de gelegenheid worden gesteld de optocht van 3 October gade te slaan. Zy zullen dit in de nabyheid van de Stu denten-sociëteit aan de Breestraat kun nen doen. Voor zitplaatsen wordt ge zorgd. In verband hiermee verzoekt de afde ling de stadgenoten, zich niet op te stel len aan de Noordzijde van de Bree straat, vanaf de gemeentelyke meisjes school, nr 80, tot het belastingkantoor, r 40. Minder-validen, die zich moeilijk kun- ?n bewegen, worden ran huis gehaald. Zij moeten zich dan vóór 1 October schriftelyk melden bij het secretariaat an de afdeling. Herengracht 83. Men zal. evenals vorige jaren, trachten de minder-validen verfrissingen aan te bieden. Men kan de kaarten hiervoor, op vertoon van bewys van invaliditeitsrente, ongevallenrente of lidmaatschapskaart een invalidenbond, eventueel ook een bewys van een arts, kopen voor 20 centen per plaats. Het afhalen van plaatsen kan geschie den op 28, 29, 30 September en op 1 Oct. 's middags van 1 tot 2 uur. en 's avonds De restauratie van de Hooglandse kerk Zoals wy enige tüd geleden al be richtten, had de minister van Onder- wys, Kunsten en Wetenschappen er ln toegestemd, volgend jaar een sub sidie ter beschikking te stellen voor restauratiewerkzaamheden aan de Hooglandse Kerk. Van de zUde van Monumentenzorg vernamen wU. dat deze dienst juist gisteren een uitvoe rig advies voor deze restauratie aan de monumentencommissie van het departement heeft verzonden. Onze zegsman verwachtte, dat de kerk voogdij van de Leidse Hervormde Gemeente omstreeks November van dit Jaar een definitief bericht over het herstel deier kerk van de minis ter sal ontvangen. „In leder geval wordt volgend jaar met de restaura tie begonnen", verklaarde hy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3