OéfMsiQ ,r „Schooiertje moet uitgroeien tot volwassen man" Boeiende expositie van werk van Arend Hendriks Jubilerende N.C.R.V. en haar plannen Eerste stap naar ideaal: nieuw wijkgebouw een Burgemeester Schokking-beker voor Chr. lyceum I Jubilerend Oranjecomité kreet bloemen en geschenken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 25 SEPTEMBER Bj >NIE brug, dus vandaag of morgen. J Aan beide opritten der brug zijn wk huisjes geplaatst voor de passagier» 1 de busonderneming N. A. L. Gemeenteraad Dinsdagavond half 8 komt de raadj in. Agenda: benoeming leden adi >mmissie regeling vleeskeuringst idem woonruimtecommissie, benoei hoofd openbare lagere school J. A. Keuken, reiniging waterleidi wachthuisjes N. A. L., vei heffing slraatbelasting. idem los plaatsrechten, idem drankwet, brugwachters, begrotingswijziging sn paar kleine zaken. Vertraging in Restauratie Doordat de vijzel nog steeds nie! geleverd is, ontstond een aanzienj vertraging in de reeds aangeval Vervolg van Stadsnieuws Jaarvergadering Cefa Leiden Ledental dient sterk te worden opgevoerd ..Wanneer ik een film zou moeten maken van de Cefa van nu, dan zou die film de titel ,,'t Schooiertje" dragen", zo begon ds G. Toornvliet gister avond op de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Chr. Film actie, in Het Gulden Vlies gehouden, zijn inleiding onder de titel ,.Cefa en wij". Van de 260 leden hadden acht de moeite genomen de jaarverga dering bij te wonen. De positie van de Cefa, aldus ds Toorn vliet, wordt bepaald door het monopolie van de bioscoopexploitanten, en het gro tendeels afzijdig blijven van de Chris tenen. De Cefa is een schooiertje, dat door velen van de stoep van het Chris telijk huis wordt weggekeken, en aan wie de wereld met opgetrokken neus voorbij loopt. Dit jongetje gebruikt als diner het af val van de diners van de groten der aar de. het gaat gekleed in de afdankertjes van de grote cinema's en heeft een slob berbroek a la Charley Chaplin. Allenwegen, aldus spr., wordt gediscus sieerd over het bestaansrecht van de Cefa, die vaak wordt uitgekreten voor een kruising tussen Christelijke opper vlakkigheid en demonische afval. Hoe maken wij van deze verschoppe ling een man, die zich in de Kerk en in de wereld kan handhaven? Ds Toorn vliet was blij, dat dit jongetje er is, het had alleen 25 jaar eerder moeten worden geboren. De Cefa vraagt levensruimte, met allen, die de hele schepping en de cultuur voor God en Christus opeisen. In scheppende kunst ontplooit de mens zich als beelddrager Gods. Daarom moet de Christen geïnteresseerd zijn in de cul tuur, die in handen van het ongeloof tot demonie wordt. De film is, aldus ds Toornvliet, wel genoemd de avondschool voor de massa mens. De film kan neertrekken in het 6lijk. maar ook opheffen tot menselijke problemen en het leven van grote men sen. De film kan de laatste scheppende kracht in de mens doden, juist dat grote gevaar maakt ons vandaag wakker. Ds Toornvliet trok een parallel met de literatuur. Wanneer we de film op de roesthoop van de anti-Christelijke cul tuur smijten, verzaken we daarmee onze persoonlijke verantwoordelijkheid. Het is vreselijk goedkoop te zeggen: „Laat de film maar over aan de met-Christelijke wereld". Dan laden we het odium op ons van als Kain aan de naaste voorbij te gaan. Bovendien Is de film niet te van gen In een zwart-wlt schema. Ter- wille van elke Christelijke gemeen schap vroeg spr. open ogen voor de waarde van de film. De Cefa moet voorlichting geven en crltisch leren zien. En ten slotte moet het streven zijn In Internationaal verband te ko men tot eigen films. Scheppen Het wemelt van de mensen Die PRONONCE wensen GEMEENTE LEIDEN OFFICIËLE PUBLICATIE Bestrijding Aardappelmoeheid De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning bij zijn beschikking van 5 Septem ber 1953, no. L/P.A. 1001, de lijst, beho rende bij de „Beschikking gebieden Aardappelmoeheid 1952" voorzover de gemeente Leiden betreft thans als volgt heeft vastgesteld: 1. Het gebied gelegen ten Noorden van de spoorlijn LeidenWoerden, tus sen deze spoorweg en de Kastanjekade. Vanaf de overweg bij de Herenstraat tot aan de kruising met de tramlijn Leiden Den Haag. 2. De volkstuin gelegen ten Zuidwes ten van de Kaasmerkenfabriek en be grensd door Kaasmerkenfabriek, sloot, perceelsscheiding woonhuis Roomburger- weg no. 4 en Roomburgerweg. 3. Het terrein gelegen ten Zuidwes ten van het woonhuis Burggravenlaan 30 en begrensd door de eerste sloot even wijdig aan de Burggravenlaan vanaf ge noemd woonhuis tot dwarssloot op 200 m. dwarssloot, 2e sloot evenwijdig aan Burggravenlaan en pad langs ge noemd woonhuis. 4. Van de volkstuin „Ons Genoegen" de tuinen 31 tot en met 38 en begrensd in het Noorden door de Stinksloot, in het Westen door pad (Koendert Mulder laan) cn in het Zuiden door sloot langs pad (Lindelaan) in het Oosten door sloot langs weiland. 5. Volkstuinen gelegen langs de Su- matrastr. en begrensd in het Westen door Sumatrastraat, in het Noorden en Noord oosten door jachthaven, in het Oosten door fabrieksgebouw en in het Zuiden door toegangsweg naar Scheepswerf Boot. 6. Van de Volkstuinvereniging .Room burg" de tuinen 48. 49 en 50 en begrensd in het Zuiden en Oosten door een sloot en in het Noorden en Westen door paden Binnen het aangewezen gebied is dc teelt van aardappelen en tomaten ver boden. Ook Is verboden de teelt van bloembollen en -knollen, boomkwekerij producten, koolplanten, koolraapplanten, stekbieten en dergelijke gewassen, voor zover zij bestemd zijn om als voorplan tingsmateriaal te worden gedistribueerd. Van deze verboden wordt ontheffing verleend voor de teelt van aardappelen en de hierboven genoemde gewassen, in dien deze teelt reeds was aangevangen vóór de datum van deze bekendmaking, en wel onder de volgende voorwaarden: a. dat voor het rooien en vervoeren van deze gewassen ten minste 48 uren van te voren schriftelijk toestemming wordt gevraagd aan de ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst, binnen wiens ressort de gewassen worden ge teeld; b. dat het rooien en vervoeren van deze gewassen slechts geschiedt na ver kregen toestemming als bedoeld onder a. en met inachtneming van de daarom trent door of vanwege de Directeur der Plantenziektenkundige Dienst gegeven aanwijzigen. LEIDEN, 25 September 1053. Kunst, Christendom en film. De schep ping van een kunstenaar blijft spreken over alle grenzen heen. Mensen, die ont vankelijk zijn voor een kunstwerk, zijn verwante zielen. Dat wonder is er en dit moet zijn gegrond in wat de Schepper heeft willen leggen in de wonderlijke gave van de scheppende kunst. Kunst moet voor zichzelf spreken, evenals ons Christendom. Het heilige moeten van de kunstenaar lijkt merk waardig veel op het besef van roeping, dat de Christen kent. Toewijding van de kunstenaar en overgave van de Chris ten kunnen hand in hand gaan Er bestaan, aldus prof. De Zwaan, films die de ziel kunnen ontroeren, soms met dezelfde ontroering, die de schep pende kunstenaar kan wekken. De vraag of zij zeldzaam zijn is niet inte ressant, kunst is altijd zeldzaam. De film kan dienstbaar worden gemaakt aan het gebod van de Heer om het Evangelie aan alle mensen te boodschappen. Het niet willen zien. welke betekenis de film heeft voor de massa, zowel ten goede als ten kwade, zullen we later moe ten verantwoorden. Wij hebben te doen wat onze hand vindt om te doen. In het huishoudelijk gedeelte onthul de de penningmeester, de heer C. Veer man. dat de inkomsten van Juli 1952 tot 1 September 1953 f 1441.71 hebben bedra gen. en de uitgaven f 1170,97. Het leden tal is 260; dit moet in Leiden ten minste 1000 worden. De secretaris, de heer P. A. Kouwen- hoven, gaf een verslag over de jaren tot midjle.o 1953. Het is de bedoeling het aantal voorstellingen in het Casinothea ter nog uit te breiden. De leiding van avond berustte bij ds H. J. Westerink. Probeer dan morgen eens Die sig (CONSTANTE KWALITEIT) Die sigaret is anders, die is beter! Blokhoofden B.B. in wijk VI geïnstalleerd E.H.B.O.-wedstrijd voor bedrijven Nieuwe Leidsche Couraal toonaangevend In De Doelen zijn de blokhoofden van wijk VI van de Bescherming Burgerbevol king geïnstalleerd. Het wykhoofd, de heer B. J. Huurman, opende de avond. He» hoofd B.B.. de heer S. W Hagedooi lichtte de gang van zaken bij de B.B. en Pc-soneelsleden van de plaatselijke be zette de betekenis van de vrijwillige ver- drijven worden reeds geruime tijd opge. bintenis uiteen. jeid voor het diploma EHBO. Nu is vorig De burgemeester besprak m algemenejaar bij de vierin,g van het twintigjariL zin de taak van allen, die aan de B.B.besUan van de afdeling EHBO. het plan meewerken. Hulp aan medeburgers is gerijpt om ieder jaar een onderlinge plicht, niet alleen in oorlogstijd doch ookt;HBO-wedstryd te houden voor bedryfs- ïn geval van andere rampen. Spr. ver_ heden. De eerste van deze wedstrijden klaarde daarop de blokhoofden en hun j vond gisteravond plaats in het gebou plaatsvervangers voor geïnstalleerd, en v n bet Rodc Kruis aan de Hooftstraat wenste hen daarbij de beste resultaten toe i wedstrijdscommissie bestond uit de de vervulling van hun taak. beer Marbus (voorzitter De heer Hagedoorn deelde nog ALPHEN AAN DEN RIIN hoofd van de Chr. school in wijk Hoorn neerleggen. Het bestuur heeft de heer J. Klugkist te Overdinkel benoemd. De heer Klugkist is een bekende verteller uit de N.C.R.V.-rubriek „Jeugdland". Hazerswoudse vrachtauto gekraakt Vermoedelijk door de gladheid van d kleistaal, waarop men aan het lossen was. zakte een vrachtauto van de expe ditie Van Gorkum en Cools te Hazers- woude bij de firma D. van Oordt en Ct N.V. gedeeltelijk met de wielen weg Door het gewicht van de laadbak were de wagen geheel uit elkaar gerukt er volkomen gekraakt. De bestuurder, de heer G. Oppelaar, kon zich bijtijds red den. De auto was niet verzekerd. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Reclasserlngsdag Morgen zal in Koudekerk en aan d« Rijndijk de collecte ter gelegenheid var de Nat. Reclasseringsdag worden gehou den. Men geve ruim! Propaganda-avond B.B. Gisteravond had in het Parochiehuis aan de Groenedijk een vergadering plaats, onder leiding van burgemeester Den Hollander, die als doel had een blokploeg van de B B. voor de Groene dijk op te riohten. De heer Stroo, na mens de Stichting B.B. sprekende, zette de opbouw, het doel en het wezen de organisatie B.B. uiteen. Hij legde de nadruk op, dat het ieders belang dat er een blokploeg tot stand komt wees er op, dat het gaat om de vrijheden en de democratische beginselen, waaruit ons volk leeft. Nadat er gelegenheid wai geweest, vragen te stellen, werd de blok ploeg opgericht. Enkelen kunnen nog toetreden. De burgemeester deelde in zijn dankwoord mede, dat volgende week Donderdag aan het Zwaantje een der gelijke avond zal worden gehouden. NIEUW-VENNEP Verandering in Rchobothschool Het bestuur van de vereniging Geref. schoolonderwijs alhier heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer ver zocht. 1024,82^ beschikbaar te stellen voor de inrichting van de bestuurskamer van de Rehobothschool tot onderzoek- kamer voor de schoolarts en de tandarts. Het kunsthistorisch museum te Alphen aan den Rijn exposeert op het ogenblik, zoals men weet, teken- en etswerk van de in 1950 overleden kunstenaar Arend Hendriks. Knap werk met boeiende fa cetten, dat velerlei invloeden verraadt. Er zijn etsen, die van een brede visie getuigen, andere, die diep doorvoeld zijn. In sommige blijkt de etskunst van de ze ventiende eeuw nog haar aantrekkings kracht te bezitten, in ander werk spre ken moderne tendensen. Van het eerste getuigt bijvoorbeeld de portret-ets van Menno Simons en het kijkje in de St Bavo te Haarlem, van het laatste spreken de kijkjes in Parijs. Moderne invloeden, maar niet de Allermodernste. Van een gewetensgetrouw werken ge ven de planten-stillevens blijk, nauwkeu rige weergaven van botanisch leven In bos en veld. De portretten zijn stevig neergezet. In de landschappen ontdekt men soms een zeer persoonlijke kijk op de dingen, het opmerken van een typisch tegenlicht-effect bijvoorbeeld. De grote Christuskop is diep doorvoeld. Jammer is, dat óók minder persoon lijke schetsen op de tentoonstelling aan wezig zijn. tekeningen, die in het kader van een tentoonstelling van één kunste naar soms een aanvullende en verklaren de rol kunnen spelen, maar die geen expositie-materiaal in eigenlijke zin Afgezien daarvan is deze tentoonstel ling er echter een. die weer eens getuigt van de ondernemingslust van de leiding van dit kleine museum. Alphen mag zich waarlijk gelukkig prijzen; in menige grote stad wordt niet zóveel initiatief g De expositie duurt tot 3 October. C. Th. R. de blokploegledei Belangrijk geschenk van de ruim 300.000 luisteraars (Van een onzer verslaggevers) DE N.C.R.V. gaat volgend jaar jubileren. Dan wordt de 30ste verjaardag gevierd van deze omroepvereniging. Voor de 315.000 leden is er een prachtige gelegenheid hun sympathie voor deze organisatie daadwerkelijk j bate van de voetbalvereniging „Alphen" te tonen. Onder het motto „Elite steen is er één" wordt er door Johan "ehradte ""S? «1 Bodegraven een actie op touw gezet om de N.C.R.V.-leden tot een jubi-Ned. A- en een Ned. B-team. Deze wed- leumbijdrage te brengen. Als op 7 Juni a.s. in Arnhem, een JUBO II, het1 wordt gespeeld onder auspiciën d. Meer-Valenteijn, mej. A. de Hertog en dc heren J. de Raat en D. L. L. Kal. De jury werd gevormd door de dokters P. C. W. Jongebreur, H. van Kooten en A. J. Zwartendijk. Elke deelnemende ploeg bestond uit drie personen, onder wie één commandant. Winnaar werd de eerste ploeg van Samsom, die met 261 punten de wissel beker in ontvangst kon nemen, de lei der kreeg 77 punten. Voorts ontving deze groep een vergulde medaille van hei Rode Kruis en de le.der een vulpen van de N.V. Samsom. De verdere uitslag luidt: gecombineerde ploeg Oosthoek- Van Dijk, 224 p.. leider 50 p. tweede prijs, ploeg rijk en gemeente, 222 p„ leider 66 p., derde prijs; ploeg II Samsom, 166 p„ leider 30 p. vierde prijs. De opgave was een gecompliceerd fabriekson-geval. Rugbywedstrijd Zaterdagmiddag c r wordt ten graven zal de thermometer der offervaardigheid voor de radio bekend maken. Herman Felderhof zal grote klankbeelden verzorgen, o.m. over de Rijn, en Alfred van Sprang vertelt uit Ethiopië, het land van Heile Selassie. De hoorspelen wor den ook in het nieuwe seizoen in hoofd zaak op Maandagavond gebracht. Er ko men weer drie hoorspelen over musici, n.l. over Mozart, Beethoven en Dvorak. Het ontspannings-element wordt natuur lijk niet verwaarloosd. Ruim 300 scholen staan ingeschreven voor de schoolradio en er -zullen fraaie beeldenstrips komen. Een aparte, didac tisch geschoolde staf van medewerker* heeft er de handen reeds vol mee. De grote reportages en de radiokrant „Van daag" blijven natuurlijk bestaan en er zal naar worden gestreefd zoveel mogelijk ruimte te maken in het programma voor tóp-actualiteiten. Om de radio niet de huismuziek te doen verdringen worden voor de microfoon voorbeelden van musiceren in de huis kamer gebracht. Ook aan de volksmuziek zal de nodige aandacht worden besteed samenwerking met de U.N.E.S.C.O. en de specialist op dit gebied prof. Constan- tin de Brailoiu uit Genève. De zangkun stenaars Elisabeth Schwarzkopf. Frieda Nielsen en Julius Patzak verzorgen een liederencyclus van Hugo Wolf en de blin- Duitse organist Helmut Walcha zal concerten geven op 't nieuwe Sweelinck- orgel. Als buitenlandse dirigenten zijn geën gageerd Wilhelm Ehman en Paul Hinde- mith. Van de grote oratoria gaan de Mis- Solemnis (Beethoven), Die Schöpfung (Haydn), Joh. Passion (Bach), The King dom (Elgar), Le roi David (Honegger) en Apocalyps (Badings). Voorts staan op het programma Matthis der Maler van Hin- demith, Zar und Zimmermann van Lort- zing en Der Vogelhandier van Zeiler Ned. muziek krijgt ook een plaats in king met Donemus en het Haagse Museum Kamerorkest o.l.v. D. J. Balfoort brengt Ned. orkestwerken uit de 18e eeuw. Het Leger des Heils mee met corpsen cn zangbrigades de 14 dagen wordt des Maandags avonds een programma van geestelijke liederen uitgevoerd uit verschillende kerkgebouwen. Donderdagsavonds om 10 uur gaat het wekelijkse orgelconcert en het is niet uitgesloten dat ook op de Maandagmiddag nog enige orgelmuziek wordt gegeven, vermoedelijk door jonge organisten. De romantische school komt aan het woord met een César Franck- cyclus op grote romantische orgels, o.a door Marcel Dupré. De bestaande en sembles voor lichte muziek worden uit gebreid met een orkest in het genre van Marek Weber. Al laten de televisieprogramma's zich moeilijk in een vooraf vastgesteld schema vangen, toch zijn er reeds vergevorderde plannen. Journaal en dagsluiting blijven gehandhaafd. Op 2 October is er een Ned versie van de Engelse televisiewedstrijd „Wat, waar, wanneer?" en om de scherp zinnigheid van de kijkers te testen komt er een detectivespel „Met vervroegd ver lof". De dader zal pas worden bekend gemaakt, nadat de kijkers het gestelde probleem hebben opgelost. Kroatische volksdansers komen voor de televisie en onder de titel „Linkerhand-Rechterhand" wordt het probleem der linkshandigheid behandeld Zi Waarvoor Is dat bedrag? Voor de zee noodzakelijke uitbouw van de N.C.R.V. studio in Hilversum. De programma' vragen nu eenmaal veel meer ruimte da: vroeger en daarop is de huidige studio zeker niet berekend. Er moet een grote studiozaal komen met 700 zitplaatsen, schikt voor concerten en steravonden. Dan zullen meer luisteraars de stera in de zaal kunnen meemaken. Dat is het jubileumgeschenk en de voorzitter de N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, helemaal niet pessimistisch toen hij gis teren in Hilversum deze mededeling de pers deed. begin voor de verbetering de studio is er reeds een orgel gekocht bij de Deense orgelbouwer Marcussen te Abenraa. Het is een koor-orgel, waarbij de bouwer teruggrijpt naar de grote pe riode van kerkorgelbouw uit het begin der 17e eeuw. Dit Sweelinck-orgel heeft 2 manualen en pedaal en 16 stemmen 920 pijpen, waarbij de sleeplade mechanische tractuur werd toege past. Meindert Boekei hebben we er al op horen spelen en de klank is inderdaad helder en boventoonrijk. In de kale stu diozaal klinkt het wat scherp, maar door de radio zal datwel beter zijn. Wat de plannen voor het a.s. seizoen betreft, vertelde de voorzitter dat die, al wacht men nog steeds op een radiobestel, al keurig op papier stonden. Er wordt ïog naar gestreefd des Zondags meer •.endtijd te krijgen. Nu blijft het voor lopig ongeveer bij het oude. Er komt 19 uur nieuws uit de wereldkerk prof. dr J. W. Kooiman zal een reeks kwartierlezingen houden over reformato rische figuren. •genprogramma van de werkda gen wordt gewijzigd. Tussen 7 en 8 uur wordt rondom de dag-opening een pro gramma van gewijde muziek gegeven en de nieuwsuitzending van 8 uur is het programma meer berekend op hen, die zich gereed maken voor de arbeid. Lichte gramofoonrubriek te half negen wordt onderbroken door een nieuwe rubriek „Tot uw dienst" van 5 minuten, waarin op gezellige wijze mededelingen en be richten voor en over automobilisten, zee varenden, vliegeniers en schippers wor den gedaan. Twee bekende jeugdleiders Ad Kuiper n ds Nico Steenbeek gaan Donderdags- vonds na 7 uur aan de hand van brieven an luisteraars „rondom de 20" een ge sprek voeren met de jongeren en later op de avond beantwoordt Gerard Hoek, der het motto „Ik denk er zó o vragen van luisteraars. Heer Jurriaan De steravond krijgt een ander jasje en is opgehangen aan die gefantaseerde fi guur Heer Jurriaan, die verre reizen doet Het Reisbureau Jurriaan trekt de hele wereld door en radio-omroepen uit 20 landen zijn uitgenodigd om in humor er muziek aan dit reisbureau mede te wer ken. Vanzelfsprekend komen er ook po pulaire plaatjes, die worden gedraaid door Jan de Visser onder het spreek woord „Meeste stemmen gelden". Het Mastklimmen wordt voortgezet op veler verzoek. Op de Woensdagavonden komen cycli-lezingen over de Westerse cultuur en over Israël, alsmede enkele voor drachten op sociaal-economisch terrein. j dc Ned. Rugby-bond e cachet dragen, aang wedstrijd de spelers ber in België te houden interlandwed strijd BelgieNederland worden gekozen. In het A-'eam zijn Zaterdag opgesteld: Molendijk, Klinkhamer, Staneke, Buut- veld, Cleef, Dijkman, Capelle, Brakho ven, Bogers, Reinder, V. d. Hoek, De Jong, Lusink, V. d. Beek en De Rië: in het B-team: Insinger, Maris, Ooms, Har- tog. Dekker, V. d. Kley, Van Vught, Van Maren, Ouwerkerk, De Rijke, Reinders, Van Maren, Neumüller, Colebrander en Kernkamp. Een explicator zal door mid del van een microfoon het verloop van de wedstrijd voor het publiek uiteen zetten. Hoornse damclub De twee tientallen van de Hoornse damclub voor de a.s. competitie zijn als volgt samengesteld: (eerste tiental) C. Zijlstra. C. Verboom. M. de Groot. H. de Vos. J. Dissel, G. van Winkel, R. van Klaveren. W. Baart, W. Ravensberg, W. Verboom; (tweede tiental) A. de Groot, C. van Looijenstein, V. Masmeijer, A. Bijl. T. Spek. M. v. d. Vaart. K. Voorts, A. Verboom, C. van Klaveren, A. van Vliet. Als reserve zijn opgesteld: A. v. d Ent, E. Megchelse, F. van Doorn, N. Uithol en T. Vergunst. Benoeming schoolhoofd In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal de heer E. D. Lodder op 1 Januari zijn functie als Aangezien de inspecteur van het lager onderwijs en de schoolarts gunstige ad- hebben verstrekt, adviseren B. en W. de gemeenteraad, die op Donderdag- ddag 1 October om half 3 vergadert, het verzoek in te willigen. „Dokter Van Haeringen-plantsocn" Zoals bekend zal in het gemeentelijke plantsoen langs de Eugenie Previnaire- weg een bank worden ingericht ter na gedachtenis aan dokter A. v. Hearingen arts alhier. Het comité, dat zich met deze oprichting heeft belast, heeft de gemeenteraad verzocht, het van het tijdstip der onthulling af in eigendom over te nemen. Voorts heeft het comité gevraagd, aan het betreffende plantsoen de naam „Dokter Van Haei gen-plantsoen" te geven. B. en W. stellen de raad voor, deze verzoeken in willigen. WOUBRUGGE Propaganda voor het diaconessenhuis Gisteravond werd in de Gereformeerde Kerk een propaganda-avond gehoudei het Leidse diaconessenhuis. Ds J. Dijk. Hervormd predikant deed zijn openingswoord een beroep op het levend geloof. Alleen daardoor kunnen liefde onze offers brengen. De Gods naam is gemoeid bij de breiding van de Protestantse zieken huizen. Verder ligt hierin ook nog de mogelijkheid tot het uitdragen van Gods Woord. Het zangkoor De Lofstem bracht, der leiding van de heer D. van Vliet, volgens enkele liederen ten gehore. Ds B. C. Visser uit Oegstgeest sprak vervolgens over de dringende noodzaak van nieuwbouw. Hij riep op tot gebed, liefde en offervaardigheid. Juist in een Protestants ziekenhuis vindt de zieke ook troost voor zijn geestelijke nood. Met film werd het werk van de di' verduidelijkt. Hierbij konden de zigen zichzelf overtuigen van de dringen de noodzaak tot nieuwbouw. Voor een hospitaal van 300 bedden is ruim 7 millioen gulden nodig. De Pro testantse bevolking in en rond Leiden moet hiervan een millioen opbrengen. Behalve met collectes hoopt het comité dit doel te bereiken door bazars, lepeltjes- acties. een hoenderpark, e.d. Spreker eindigde met het devies van de acte nieuwbouw: „Steun door Liefde". Service-station en wachthuisjes Bazai te Ter Aar In één der garages van de firma Langhout te Ter Aar werd gister middag de bazar voor het Groene Kruis geopend door burgemeester B. J. Hoogenboom. Het was dadelijk al een gezellige drukte en vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd. Burgemeester Hoogenboom en de heren H. Bos en C. Lok resp. voorzitter en secretaris van het Groene Kruis in gesprek voor „de winkel van Sinkel". Foto N. van der Horst In de prachtige met groen en vlaggen versierde garage van de firma Langhout opende burgemeester B. J. Hoogenboom van Ter Aar gistermiddag de bazar het Groene Kruis, nadat de voorzitter hiervan, de heer H. Bos, een inleidend toespraakje had gehouden. „Op deze plaats en op dit uur is de eerste stap ge zet op de weg naar de verwezenlijking van ons aller ideaal: te komen tot een nieuw wijkgebouw", aldus liet de heer Bos zich uit. Daarna heette hij in het bij zonder de burgemeester welkom, alsmede wethouder Den Hollander en verder nog Vorige week begonnen de Jengd- schaakwedstrijden, dit jaar voor de vjjfde maal door de Alphense schaakclub ge houden. Woensdag werden ze voortge zet en beëindigd. Voor de derde maal was het 't eerste zestal van het Chr. lyceum dat kampioen werd. Eerst werd de tweede ronde gespeeld. De uitslagen waren: groep I: Chr. tech nische schoolBoskoop I 42; Chr. ly ceum IIChr. lyceum I 15; groep II: Chr. uloschoolBoskoop II 2—4; Martha- stichting IMartha-stichting II 60. Om ongeveer 9 uur werd. onder veel spanning bij de jongelui, met de eindstrijd begonnen. Door de Chr. technische school en het eerste zestal van het lyceum werd dus gekampt om de wisselbeker. Spoedig was de stand 30 voor het lyceum; het werd 32, maar de zesde man van de technische school verspeelde de winst kans. Het werd 24. Boskoop IChr. ly ceum II 5—1. Tweede groep: Boskoop II— Martha-stichting I 24; Chr. uloMartha- stichting II 42. Zo werden de eindstan- Groep I: gesp. gew. gel. verl. pt bordpt. Lyceum I 3 3 0 0 6 13 Boskoop 13 10 2 2 8% Techn.school 3 1 0 2 2 8 Lyceum II 3 1 0 2 2 6% Groep II: Martha- stichting I 3 3 0 0 6 14 Boskoop II 3 2 0 1 4 10 Chr. ulo 3 1 0 2 2 8 Martha- stichting II 3 0 0 3 0 4 Als wedstrijdleider fungeerde drs M. Verburg. De voorzitter van de Alphense schaakclub, de heer A. H. Hooyer zei o.m.: zijn het Is een leuke wedstrijd geweest. Alles de i de N.C.R.V. is vol goede moed. Iging erg vlot. Aan het bestuur Martha-stichting werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van de mooie kerkzaal voor dit doel. Spr. was speciaal erkentelijk voor de deelneming van de Boskoopse ulo, die hij. met hun jonge spelers en goede resultaten volgend jaar een kans gaf op de eerste plaats. Namens het gemeentebestuur heeft de heer W. Brouwer, als lid van de commis sie voor schoolzakcn de wisselbeker uit gereikt. Spr. merkte o.a. op. dat de span ning weer voorbij is. Er zit heel wat in het schaken. Chr. lyceum I heeft de beker nu voor de derde maal gewonnen en zal trachten, die voor goed in zijn bezit te krijgen, nl. door de beker in totaal vijf keer te winnen. De andere ploegen wer den opgewekt dit te voorkomen. Met een hartelijk felicitatiewoord en onder spontaan applaus nam Jan Buma de beker voor zijn zestal in ontvangst. Men zal ook nog een door de Alphense schaakclub aangeboden medaille ontvan gen. De Martha-stichting I ontvangt een medaille aangeboden door genoemde stichting, als prijs voor groep II. De wisselprijs. die destijds door burge meester Schokking beschikbaar werd ge steld, werd in 1949 gewonnen door Ly ceum I, in 1950 door Lyceum II. in 1951 door Lyceum I, in 1952 door Martha-stich ting I. BENTHUIZEN Schaakclub vergaderde De schaakclub „Benthuizen" vergader de onder leiding van dokter D. A. de Leeuw. De heer H. Spruitenburg bedank te als secretaris. Zijn opvolger werd de heer K. Merbis. Besloten werd dit sei zoen met één tiental aan de competitie van de L. S. B deel te nemen. Er kon helaas geen tweede tiental worden sa mengesteld. de gemeenteraadsleden, aanwezig waren. De voorzitter bracht hulde aan de heer en mevrouw Langhout, die de garage voor de bazar beschikbaar stelden. Verder bracht hij dank aan he damescomité, dat de bazar organiseerde. De burgemeester noemde de Groene- Kruisvereniging één van de mooiste ver enigingen uit de gemeente, omdat zij het goede doel heeft, de zieken te helpen de volksgezondheid te bevorderen, juichte de ijver en de werklust van Groene-Kruismensen toe. En hij besloot met de hoop uit te spreken, dat vele r sen, zowel uit de gemeente als uit de trek, de bazar zouden bezoeken. Daarmee verklaarde hij de bazar voor geopend. De dames in de handwerk-stands had den het al gauw druk met de bezoeksters. Gisteravond zorgde een band uit Alphen aan den Rijn voor wat gezellige muziek. Het was druk! Bij de schiettent moest men zelfs wachten op een beurt. De heer Bos was dan ook zeer tevreden over de gang Onder de genodigden bij de openings plechtigheid merkten wij nog op de heer en mevrouw Nout uit Nieuwveen. mevr Quartel en enkele leden van het Wou- brugse Groene Kruis. koel Aicell w Oï -estauratie van de bekende watentX.hu de Vrouwgeestpolder. Het zal nuQ,et voorjaar 1954 worden, eer de alge ,ou, restauratic is voltooid. Bazar Zangvereniging De zangvereniging De Lofstem I* ,e® de Chr. School een bazar op 3" October. Ook mr L. A. Kesper bü de openhL^j Naar wij vernemen is het vrijwel ker, dat ook mr L. A. Kesper, com :.V. de Koningin, morgenmid 'oei bij de opening van de nieuwe bruj ij gerrwoordig cal zijn. toel Haagse economische S" politierechter W Maar goed, dat hö niet betaald h» |di; Omdat hy meer bloemkwekenipr^pa: ten had geteeld dan waarvoor gunning had, moest een kweker made terecht staan voor de Haagse nomische Politierechter. Verd. mt dat de meting niet helemaal in orde .Waarom hebt U de schikking van niet betaald?", vroeg de rechter. Ik heb twee schikkingen van f dat vond ik te veel, antw verdachte. Ook de rechter bleek 4 veel te vinden. De Officier van Justitie deelde dat hier kennelijk een vergissing begaan, en hij eiste daarom f35. Verdachte vond het nog veel de reiskosten moeten er ook af' politierechter en hij veroordeelde kweker tot f 25 boete. Duizend gulden boete Een bloembollenkweker uit Noordi stond terecht voor de Haagse Econ-I ^'al sche Politierechter, omdat er penbloemen waren geoogst dan. vergunning'was. Er was een meqTE; brengst van plm. f 1400 berekend. 0 komstig de eis werd verd. veroord tot f 1000 boete of drie maanden. Teler pleegde valsheid in geschrifi Een 48-jarige bloembollenkweker Rijnsburg had een meetbon ondertek die sloeg op tulpen, die niet door werden geteeld. De verd. had >}jet ge! bedrijf van zijn broer overgentoen. I broer had reeds de afspraak gems met iemand die geen vergunning om diens teelt met zijn vergunning dekken. Verd. had deze belofte gesll^F gedaan en hiervoor dus valsheid in schrifte gepleegd. Hij betoogde dit goeder trouw te hebben gedaan. Oi eenkomstig de eis werd hij door Haagse Economische Politierechter oordeeld tot f 75 boete. Aannemer betaalde tc hoge lonen Aan zeven werknemers, die in Apa 6' Mei bezig waren met de herbouw panden van het badcentrum te Kat» Zee, had een 61-jarige aannemer daar te hoge lonen betaald. Hij beke tegenover de Haagse Economische tierechter. Het werk moest voor klaar, het was een groot pension, dei verdachte mede. „U hebt betaald dat stukken er afvlogen. Dit slaat alles k tot dusverre gezien heb", mer rechter op. „De jongens werkten verdachte verontschuldigend. De officier van Justitie requiret f 1000 boete en vyf dagen voorwaardelj hechtenis met een proeftyd Mr J. v. d. Plas, de raadsman, sche hoe verdachte een groot aandeel de snelle wederopbouw van Katw Ondanks de hoge lonen schrijft verdai steeds laag in. De loonadministratie geen juist beeld, daar mensen, die timmerman ingeschreven stonden, eij lyk uitvoerders waren. In recordtijd gebouwd ten bate van de wederoplx de raadsman verzocht hiermede ning te houden, evenals met het bla strafregister. Hy verzocht voorts voorwaardelijke straf op te leggen. „Het enige wat me weerhoudt hogere boete te geven is Uw goede tatie", zei de politierechter, mr G man, tegen verd., en hij veroordeeld! aannemer overeenkomstig de eis. SASSENHEIM Knaapje uit sloot gered ten koste van bril Een vierjarig jongetje duwde giste een even oud knaapje in de Teyling sloot. Juist passeerde de heer J. Jo bloed, die in het water sprong ventje op het droge bracht. Deze moed daad kostte de redder zijn bril. h tu VOORHOUT Voorlopig geen klokgelui Tydens het hevig onweer in de ni van Woensdag op Donderdag sloeg bliksem in de toren van de R.K. kerk. klokken werden zodanig beschadigd, zy niet kunnen worden geluid voor reparatie is uitgevoerd. ROELOFARENDSVEEN Het Oranjecomité had juist gezien met de feesten een dag op te schuiven. Gisten werd de vreugde niet verstoord door nat herfstweer. Begeleid door Liefde Harmonie trokken de kinderen, getooid met Oranjeversieringen, door het dor kauwend op velerlei tractaties. Op het feestterrein mochten zy gratis in de tlrw molen, en natuurlijk waren er ook kinderspelen. van het Oranjecomité, de heer Nic. Berkel. De uitslagen voor de jongensspel waren: le klas. blokjes rapen. 1. Ben Prie, 2. Hans Verdel. 3. Adri Verdel; Voorts gaf de gemengde zangvereni ging Vox Laeta om half elf een geslaag de uitvoering. Onder leiding van de heer Toon Vranken zong het koor enige popu laire liederen, afgewisseld met sopraan- en pianosoli. In de Spoorstraat begonnen om 10 uur wielerwedstrijden voor de korte baan. De deelname had wat groter gekund, maar het publiek heeft toch wel genoten. Door Gunst Verkregen uit Nieuwe We tering maakte om half acht in de avond een muzikale wandeling. De vele lam piondragers, die in de stoet meeliepen, zorgden voor een aantrekkelijk geheel Liefde voor Harmonie bracht, ter gele genheid van het veertigjarig jubileum van het comité, een serenade; de voorzit ter overhandiede een bloemstuk. Voor deze huldeblijken dankte de voorzitter klas, vlaggetje steken: 1. Joop de Jo: 2. Jan Loos. 3. J Hoogenboom; 3e k! busje dragen: 1. Wim van Wieringen Martien v. d. Meer. 3. Kees v- d. Poel; klas, zaklopen: 1. Jos van Veen, 2. Jo; Hoogenboom, 3. Hein van Berkel: 5e kl balletje dragen: 1. Nico Spierenburg, 2. Hoogenboom, 3. G. Wesselman; 6e kl hardlopen met hindernissen: 1. Jan Veen, 2. Jan van Dijk, 3. Jac. van Ruit! 7e en 8e klas, behendigheidswedstrijd! 1. Harry v. d. Meer, 2. Kees Bakker, Wil Droog. De uitslag van de wielerwedstrijd V 1. P. Buschman Sr, 2. Theo v. d. Meer, Arie van Rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4