mm ,Hebt U dit al eens vroeg eerder gezien? aan Oatis hij toonde hem een gele, verscheurde brief. „Ja", zei Oatis Tsjech KORT EN KLEIN, Prof. Scholten gelooft niet in een Europese geest DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA - 25 LEIDSCHE COOBANT 9 VRIJDAG 18 SEPTEMBER 19S3 ..HET IS IN ORDE MET U. V' jP EEN DAG in November 1950 werd ik per briefkaart ontboden naar het Praagse bureau, dat aan buitenlanders in Tsjechoslowakije ver- 'ergunningen uitreikt. Blijkens de kaart zou mijn jongste verzoek zulk een vergunning worden besproken. Op grond van een speciale likking had ik mijn werk als correspondent van Associated Press inen voortzetten dank zij opeenvolgende verlengingen van mijn ver- [jfsvergunning. Ondanks het feit, dat mijn officiële erkenning of werk- rgunning als correspondent mij einde September was ontnomen, ging naar het bureau en werd bij en het lezen van het dossier dat de politie zonderlinge man gebracht, een heel over mij had aangelegd, iderlinge man. Zijn bleek-blauwe ogen Ik was voorzichtig met mijn woorden achter dikke met staal en 'k zorgde er voor, mijn aandeel in de rekeningen voor de maaltijden te be talen. jirande brilleglazen, bov< i, koud aan. Zijn haar was verkleurd -'pnd, zijn gezicht zo bleek als een dode en verwrongen tot een overdr' e zo dacht ik, terwijl ik inwendig [{rkilde heeft het uiterlijk 5 van de geheime politi i ongeveer uit als een gevaarlijk [jort hagedis, die uit de een of andere loze krocht te voorschijn is gekropen, j] wees mij een stoel, ging 5n en staarde mij verscheidene se- den lang aan. Toen kwam een twee man binnen, die jas en actentas ter- a legde en als tolk naast mij plaats ,Wij moeten onze verontschuldigingen ibieden voor de schilderijen", •ste man in het Tsjechisch. Ik keek op naar de wanden en kleuren geschilderd portret in Joseph Stal'.n in militaire uniform. vroeg me af, waarom een commu- stlsciie politiebeambte zich meende te oeten verontschuldigen wegens een irtret van Stalin. Maar mijn geheim- nnige nieuwe kennis was al overge- n tot de onderwerpen „onze partij" „politieke verdediging". Hij betoog- dat de partij geloofde in critiek Ifcritiek. Zelfcritiek, zo doceerde hij, was eigen iets als de biecht in de r.k. kerk. i man Iets op zijn gei ertelde hij dat en dan voelde hij zich aarna prettiger. De „baas" Ik vroeg me af, waar hij heen wilde. Toen zeide hij: „Een burger van jjecho-Slowakije, die zich in arrest be- indt, heeft uw naam genoemd". s verrast en verklaarde, dat ik kon voorstellen wie dat Hü haalde ict3 uit het dossier, dat op ijn bureau lag, hield het omhoog roeg: „Hebt u dit eerder gezien?" een met de schrijfmachine beschre- vel geel papier, dat in stukken escheurd, die later weer aan elkaar ge- ilakt waren. „Dat", zeide ik, „lijkt op een brief, die name Jan Stransky, op (n Zondag in Augustus j.l. op mijn heeft geschreven." Ik vertelde hem, hoe Stransky, beidskamp, op die Zon- lag mijn bureau was binnengestapt lij had verteld, dat hij zocht naar irmaligc werkgever, Russell Jones - fnited Press, om met hem te praten 'ederindicnstneming als hij vrij Hoe hij, omdat hij Jones niet inden, die brief had geschreven en hem ij had gegeven met het verzoek, a Jones ter hand te stellen als ik Hamerende hoofdpijn... klop pende hoofdpijn... bónkende hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). JÈÈ& de volgende dag op het studenten congres zou treffen en hoe Jones de brief in stukken had gescheurd en die ter plaatse had weggesmeten. „Weet u wat in die brief stond?" vroeg hij. Ik antwoordde ontkennend en vertelde hem, dat ik de brief niet had gelezen. De man ging hierop tot andere onder werpen over en waarschuwde mij, me voor mijn indrukken van Tsjecho-Slo- wakije niet te verlaten op Tsjechen, die Engels spraken de meer ontwikkel den maar mij tot de arbeiders te wenden. Ook waarschuwde hij mij te gen „onofficiële berichtgeving", d.w.z. het geven van nieuws, ontleend aan an dere dan officiële bronnen. Toen ik hem vroeg: „Met wie heb Ik gesproken", flitste die afschuwelijke glimlach weer over zijn gelaat en hij antwoordde: „Noem me maar „de baas". „Denkt u dat ik mijn erkenning terug zal krijgen?", vroeg ik. Wper die glimlach, gevolgd door een korte pauze en ten slotte: „Ja". Boeiend raadsel Toen lk op weg naar buiten was, ach terhaalde de tolk mij in een kille gang. Hij ging lunchen en nodigde mij uit, met hem mee te gaan. Ik stemde toe. Wij staken de straat over en gingen naar het volksgebouw, een gemeentelijke in stelling, opgetrokken in de ruime, over dadige stijl van een halve eeuw geleden. Hij vertelde, dat hij geen politiebeambte was maar op de persafdeling van premier Antonin Zapotocky werkte. Zijn naam Was Antonin KratotsjviL In de drie maanden, die volgden, no digde deze man mij bijna iedere veer tien dagen uit om met hem uit te gaan. Meestal ging ik. Hij was een boeiend raadsel voor mij. Aan de ene kant sprak hij heel gewoon over dingen, die op het bureau van de premier omgingen en aan de andere kant had hij het over bezoeken „onze gemeenschappelijke vriend" Tips Eens gaf hij me de tip, dat te Kosice een Slowaaks bisschop zou worden be recht. (Later zijn er drie Slowaakse bis schoppen berecht te Bratislava.) Toen hij me weer ontmoette vroeg hij me, of ik er een bericht van had gemaakt. Ik antwoordde ontkennend. „Ik heb u die tip gegeven om u van dienst te zijn", zeide hij. „Ik was van mening dat ze het niet op prijs zouden stellen", antwoordde ik. „Dat zouden ze geloof ik ook niet ge daan hebben", verklaarde hij lachend. Een andere keer vertelde hij me. hoe 1950 de Grieks Katholieke kerk gronde was gericht en hoeveel priesters daarbij waren gearresteerd. Hij gaf de wenk, het verhaal om officiële tróle te voorkomen weg te sturen dé Amerikaanse ambassade, maar ik telde, dat ik zoiets nooit zou doen, w op hij zeide, dat andere correspondenten het wel deden. „Het kan me niet schelen wat zij doen, ik doe het niet", verklaarde ik. Erkenning terug Eens zei Kratotsjvil tegen me: „Ze denken dat u een spion bent", maar bij een andere gelegenheid vertelde hij: „Uw zaak staat er veel beter voor sinds wij met elkaar in verbinding zijn getreden". Tegen het einde van Februari vroeg Kratotsjvil mij, hem te ontmoeten in eer bepaald koffiehuis om „wat goed nieuw, betreffende mijn erkenning" te verne men. In dat koffiehuis vertelde hij mij dat ik mijn erkenning gauw zou terug krijgen, wat ook inderdaad gebeurde. Ik dacht dat ik gewonnen had, ge wonnen in een strijd om de geheim, politie er van te overtuigen, dat ik eet bonafide buitenlandse correspondent ei geen spion was. Maar ik vergat iets, nl dat Kratotsjvil mij had gezegd op de dag van onze eerste ontmoeting: „Het is ir orde met u, tenzij ze u voor een propa- gandaproccs willen hebben". (Copyright Associated Press) Noem me maar „de baas", luidde het antwoord van de geheime ■politie-ambtenaar, toen Oatis naar zijn naam vroeg. maat tcch lezenswaardig Maastricht, de eerstbevrijde stad De afd. Aalsmeer der Kon. Ned. Mij jor Tuinbouw en Plantkunde houdt op I en 23 September een speciale anjer- rozententoonstelling in Blóemenlusi in de Oosteinderweg te Aalsmeer. Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk, Bobbie, het mannelijke nijlpaard Diergaarde Blijdorp te Rotterdam, is storven. Vorige week gleed het dier tree van de trap van het binnenbas- en kwam op zijn kaak terecht. Daar het ongeneeslijk werd gewond is onder narcose gedood- -ft- Tegen de vi R. K. uit Opwierde (Appingedam), die haar zoon uit een gesticht voor zenuw zieken in Drente had ontvoerd, is in Assen 3 maanden voorwaardelijk en f750 boete _eëist. -fr Het hoofdbestuur van de Alg. Ver. Grunnen is voornemens een Gro nings weekblad op te richten, dat geheel het dialect geschreven zal worden, -fr Laagste inschrijfster voor de bouw 647 woningen in de nieuwe stadswijk Pendrecht te Rotterdam-Zuid was aannemerscombinatie S.S.N. te Schiedam 7.304.000. TÜf- In het Amsterdamse Stadhuis heeft de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, vice-admi- raal Rost van Tonningen aan de burge meester. mr Arn. J. d'Ailly, het vaandel het voormalige zevende regiment infanterie ter bewaring overgedragen, -fa De vreemdelingendienst te Rotterdam heeft een 26-jarige Duitse operazanger de grens geleid, die deze week met 't Nederlandse kustvaartuig E. en A. Scheer als verstekeling uit Casablanca te Rotter dam was aangekomen. De loon- en werktijdmoeilijkheden ln het Enkalonbedrijf te Emmen zijn thans 1 hoofdzaak opgelost. Op de tweede Int. fototentoonstelling te Venetië Is o.m. aan de Amsterdamse foto grafe Marie Austria een prijs uitgereikt. ■5ÜT Tegen de commies bij de strafgestich- ten te Norg (Dr.), G. E., die in Sept. '50 ontdekte een gedetineerde bij diens vrij lating ƒ100 teveel te hebben uitbetaald daarom in de rekening-courant van de gevangenen was gaan knoeien, is in As- 4 mnd geëist. Uitspraak 28 Sept. In Garantiewet Indonesië wordt herzien De indiening van een ontwerp tot herziening van de garantiewet burger lijk overheidspersoneel Indonesië kan thans binnen zeer korte tijd worden tegemoet gezien. Over dit ontwerp is uitvoerig overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van de belanghebbende organisaties. De pogingen om te geraken tot een overeenkomst met de Republiek Indo- betreffende de afkoop van ver schillende soorten vorderingen, welke deze heeft op Nederlanders, uit hoofde oorzaken, welke dateren van vóór soevereiniteitsoverdracht, worden, onlangs van Indonesische zijde ge gevens betreffende aard en omvang van deze schulden zijn ontvangen, voortge zet. Canadese fondsen in Europa bestemd voor studiebeurzen De oud-ambassadeur van Canada in is land en Italië, en oud-directeur van de internationale dienst der Canadese radio, de heer Jean Desy, zal binnenkort Nederland, Frankrijk en Italië bezoeken, a te gaan in hoeverre in Europa ge blokkeerde Canadese fondsen kunnen worden omgezet in studiebeurzen voor oudere-j aars-studenten uit enkele West- Europese landen aan Canadese universi teiten, op analoge wijze als reeds het ge- i met in Canada geblokkeerde Euro pese fondsen ten behoeve van Canadese studenten aan Europese universiteiten. land, brachten de lopers van de estafette ploeg der Maastrichtse athletiekvereni- glng 1934 de vrijheidsfakkel, die zij Don derdagmiddag in Caen (Normandië) in ontvangst namen, -fr Gen. maj. b.d. W. J. lijkens zal Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf in Krasnapolsky te A'dam de landdag 1953 openen van de stichting Mo- veo, (meer ontspanning voor ernstige oor logsgewonden). "jUr Te A'dam is opgericht de Stichting „Schadeloosstelling voor Jo den, sécr. M. Frank, Nwe Keizersgracht lc, A'dam (C.). Het Leeuwarder zuivelbedrijf N.V. de Lijempf is veroordeeld tot vier maal ƒ5000, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens te lage berekening van het vet gehalte door de fabrieken te Berlikum a Dokkum. Eis 2 x ƒ10.000. Zaterdagmiddag om half 4 zal op het Marktplèin te Geleen (L.) een helicopter dalen om grotere luister bij te zetten aan de opening van een filiaal aldaar van een Nederlandse textielonderneming. Uit de begroting: Volgend jaar zilveren guldens Volgend jaar zullen 50 millioen zilve- ;n guldens worden aangemaakt en oude guldens en rijksdaalders ter waarde van f 33 millioen worden ontmunt. Het defi nitief belegde kapitaal van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zal begin 1954 ruwe schatting, nominaal f 1764 mil lioen bedragen en in de loop van het jaar nog met ruim f 125 millioen toene- Voor de restauratie van het Huis ten Bosch is f 480.000 uitgetrokken. Voor het vervoer van emigranten wil de re gering ook in 1954 de schepen Johan van Oldenbarnevelt en Sibajak charteren. Daarnaast heeft de regering nog de Gro te Beer, Waterman en Zuiderkruis eigendom. Het is de bedoeling, dat de schepen volgend jaar 12 reizen naar nada, 3 naar Zuid-Afrika en 8 Australië en Nieuw-Zeeland zullen ken. Pas afgestudeerde academici zullen volgend jaar gelegenheid krijgen, als tij delijk assistent op de griffie van dc Tweede Kamer werkzaam te zijn, in d£ eerste plaats voor hun vorming. De finan ciële tegemoetkoming bedraagt f 200 per maand. Op de rijksbegroting is hiervoor f 7500 utigetrokken. Tuinbouwbedrijven in de Noord-Oostpolder De indijking van Oostelijk Flevoland die dit jaar aanzienlijk werd vertraagd doordat een groep technici van de Dienst Zuiderzeewerken en bijna al het bagger- materieel moesten worden tewerkge- gesteld in het rampgebied, zal volgend jaar met volle kracht worden voortgezet. Op de begroting van de Zuiderzeewer ken is hiervoor f 45 millioen aangevraagd. Voor de nieuwe verpachting in de Noord-'Oostpolder is gerekend op de bouw van 75 boerderijen in montage- bouw (24 tot 48 ha) en 55 boerderijen met bijbehorende woningen in de tradi tionele bouw. Voorts zullen in 1954 vijf tien bedrijfswoningen voor fruitteeltbe- drijven en 30 eenvoudige bedrijfsgebou wen voor gr oente£ weker ij en worden ge sticht. Ook is gerekend op de bouw 125 landarbeiderswoninfeen. Om de verkoop' van een boek over de geschiedenis van de Zuiderzeewerken mogelijk te maken, stelt minister Algera voor, dat het rijk 500 van de 2000 plaren zal kopen tegen de kostprijs van f 40 per stuk en bovendien het honora rium van de auteur (f 4000) voor zijn re kening neemt. Het boek kan dan vc f 25 per exemplaar worden verkocht. Meer geld voor behoud van natuurschoon Verhoging van de uitgaven voor de natuurbescherming is thans onontkoom baar, zo zegt minister Cals in de toe lichting op de Onderwijsbegroting 1954. De economische noodzaak dwingt volk er toe, zijn domein tot een zo groot mogelijke productiviteit te brengen. Dit leidt tot een activiteit op allerlei terrein, die in een aantal jaren, wellicht reeds in tiental, het'aanzien van ons land grondig zal wijzigen. Daarom moet bij aankoop van terreinen die als natuur monument dienen te worden behouden ruimere armslag mogelijk zijn. De minister doet geen voorstel tot verhoging de post die jaarlijks voor aankopen subsidiering daarvan wordt uitge trokken, maar geeft er de voorkeur aan, afzonderlijke begrotingsvoorstellen in te dienen wanneer de aankoop van enigs zins omvangrijke terreinen wordt over wogen. Ten behoeve van de restauratie monumenten van geschiedenis en kunst is f 5 millioen uitgetrokken. Rusland krijgt ministerie voor Auto-industrie Zoals gemeld, is te Moskou een groot scheeps plan aangekondigd betering der productie van consumptie goederen en landbouwproducten en d« vergroting van de ve.stapel in de komen de twee of drie jaar. Daartoe werden reeds vijf nieuwe ministeries ingesteld: Thans komt het bericht, dat nog drie ninisteries zijn ingesteld: een ministerie van automobielindustrie en verkeerswegen (betere wegen en betere vervoersdiensten), 'n rpinisterie van Geo logie (onderzoek der natuurlijke hulp bronnen van Rusland) en een ministerie liegtuigindustrie (eveneens met het oog op snel en goed vervoer). Ned. Opera krijgt zo nodig 600.000 subsidie Op de afdeling kunsten van de begro ting 1954 van O., K. en W. wordt een bedrag van f 1.105.765 mee? dan op de vorige begroting aangevraagd, dat is een verhoging van 22 pet. De Nederlandse Opera heeft volgens minister Cals een zodanig artistiek peil bereikt dat aan het orkest van deze stelling dezelfde eisen worden gesteld als de grote gesubsidieerde symphonie- orkesten. De minister vindt het daarom redelijk, dat de salarissen der leden van opera-orkest dienovereenkomstig worden verhoogd. Het bestuur van de Ned. Opera poogt van verschillende in stanties hogere subsidies te verkrijgen. "Mochten deze pogingen slagen, dan mag worden verwacht dat het thans uitge trokken bedrag van f 600.000 niet volle nodig zal zijn. Aan de „erkende" conservatoria Rotterdam en Utrecht wil de minister een verhoging van resp. f 5000 en f 4000 toekennen. Het bedrag van f30.000 muziek- en zangstudiebeurzen wil de be windsman met f 10 000 verhogen, minister acht het gewenst, dat het aandeel van het rijk in de- kosten van het stand houden van het in Amsterdam vestigen Nationaal Ballet zo nodig op f60 000 kan worden bepaald. Voor subsi die aan de toneelgezelschappen denkt mi Cals f 500.000 per jaar nodig te hebben. Van 1 tot 6 Oct. brengen premier Laniel van Frankrijk en de minister Buitenlandse Zaken. Bidault, e bezoek ?zn Turkije. Ook zal Laniel de V.S. be- Jongeren uit vele partijen over de eenheid EUROPA loopt geografisch tot de Oeral. Het is onwezenlijk een Euro pese eenheid te willen met uitsluiting van landen, die uiterst belang rijke bijdragen hebben geleverd voor de Europese waarden. Kwamen niet vele Protestantse denkers uit de huidige landen achter het ijzeren gordijn? Deze volken mogen niet zo maar opgeofferd worden; we spreken veel te gemakkelijk over die „ijzeren" grens. er. Men zal moeten pogen het goede de Russische politiek od een andere Dit zei prof. mr L. W. G. Scholten op een einde vorige week gehouden ferentie van de Politieke Jongeren Con tact Raad (PCJR) in „De Horst" te Drie bergen. Hier waren jongeren uit de ARP, CHU. KVP, VVD en PvdA bijeen om te discussiëren over de Europese eenheid. Aansluitend op het bovengemelde merk te prof. Scholten op. dat b.v. het Poolse volk een prachtig volk is. Ook de Rus sen hebben als volk prachtige karakter trekken en spr. geloofde niet, dat 30 jaar communistisch bewind deze vernietigd hebben. De Amerikaanse politiek denkt te veel in het dit-of-dat schema. De En gelsen zijn in hun optreden veel meei diplomaat en bereiken daardoor ook Voor Nieuw-Guinea De gewone dienst van de begroting Overzeese Rijksdelen van 1954 wijst 37,8 min aan uitgaven aan of ƒ21,7 mil lioen meer dan vorig jaar. Als subsidie voor Nieuw-Guinea is f 33.5 min uitge trokken, waarvan ƒ23,5 min als dekking van het tekort op de gewone, dienst der begroting van Nieuw-Guinea en f 10 min tér dekking van hét tekort op de kapl- taalsdienst. De regering herhaalt, dat het land ln rechte en feite onder Nederlands sou- vereiniteit staat en dat er zal worden samengewerkt met Australië. Onderwijs geneeskundige zorg worden zo veel mogelijk aan zendirfj: en missie toever trouwd. Congres van wereldgodsdiensten bij Woodbrokers te Bentveld Zondag wordt voor belijders van ver schillende wereldgodsdiensten te Bent veld een gemeenschappelijke godsdienst oefening gehouden ter g egenheid het World Congress of Faiths, dat aldaar 1 het Woodbrokerscentrum bijeenkomt. Sprekers op het congres zijn de heer Vilayat Inayat Khan, ds Arthur Peacock prof. dr C. H. van Os. Door prot dr C. J. Bleeker uit Amsterdam zal congres Vrijdagavond worden geopend. De oorlog met Mexico 97. Langzamerhand begonnen verscheidene landverhui zers zich in Texas te vestigen, dat bij Mexico behoorde. Het duurde niet lang, of er trokken zoveel mensen het land binnen, dat de Mexicaanse regering maatregelen moest treffen. In 1829 werd er dan ook een verordening uitgevaardigd, waarbij landverhuizing uit Amerika ver boden werd. Dit verbod werd niet nagekomen. 98. In 1836 verklaarden de Amerikaanse pioniers Texas tot een onafhankelijke republiek. De president van Mexico, Santa Anna, zond een leger en in een oud Spaans klooster. Alamo, in de buurt van de stad San Antonio, omsingelden de Mexicanen 150 opstandelingen. 11 dagen lang hielden dezen het beleg uit. Toen bestormden de Mexicanen het klooster, en alle opstandelingen, die nog in leven waren, werden gedood. wijze uit te buiten. Het probleem der integratie wilde prof. Scholten niet economisch of wiskundig, maar meer staatkundig bepaald zien, waarbij dan de nadruk valt op het steeds weer opnieuw beleven van de eenheid. Spr. geloofde niet in een Europese geest: werkelijk specifieke Europese waarden vallen niet te onderscheiden. De mili taire factor mag zeker geen basis vor men voor de Europese eenheid. Wanneer men een Europese integratie voorstaat, moet die ook blijven als de Russische dreiging wegvalt. Hert gevaar van de Rus sen ligt niet in de tanks, maar in de communistische ideologie. Hoe is bestrij ding daarvan mogelijk wanneer de eenheid van geest ontbreekt. Ook het ontbreken van een eennheid m gezagsvorm in een Europese inte gratie zag spr. aLs een bezwaar tegen de eenwording. De prachtige gezagsver houding in ons land dualisme tussen Koning en Volk gaat in een Europese federatie verloren. En daarmee leggen we land open voor het communisme, want dit tast juist altijd het gezag aan. Trouwens..kunnen bij Europese verkie zingen b.v. de Italiaanse kiezers (o.w. vele analphabeten) gelijkgesteld wor de Belgische cn Nederlandse? Ten slotte wees prof. Scholten er op. dat de Europese integratie in de huidige ver wezenlijking niet past in het historische ereldbeeld. Onder 2/3 deel van de we reldbevolking (met name in Azië) leeft nationale bewustwording. Natuurlijk moet er samenwerking zijn. maar nooit zo, dat het typisch essentiële van een volk verloren gaat. Weer politieke partijen in Syrië toegestaan In Syrië zijn thans weer politieke par tijen toegestaan. mits ze niet ageren tegen de onafhankelijkheid of de eenheid van het land. Ze waren sedert April 1951 verboden. Weer een „Beriaan" de laan uit Eerst thans is bekend geworden, dat generaal-ntajoor I. S. Kolesnikof is be noemd tot militair commandant van de Russische hoofdstad. Zijn voorganger, Sinilof, werden „Beriaanse sympa thieën" aangewreven. Alg.Com.Overheidspersoneel telt 112.000 leden Het Algemeen Comité van Overheids personeel omvat thans meer dan 40 pet van het totaal der ambtenaren en ar beidscontractanten die zijn vertegen woordigd in het rijksoverleg. Het leden tal bedraagt 112.500, tegen 49.000 in 1946, werd dezer dagen in Utrecht op de jaarvergadering meegedeeld. Kamperen wordt wellicht wettelijk geregeld De Nederlandse Kampeerraad heeft op uitnodiging van de regering een ontwerp- kampeerwet opgesteld. De regering on derzoekt thans of er aanleiding bestaat )t een wettelijke regelitg. De Rode-Kruishulp in de watersnood Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft een uitgave het licht doen zien (171 blz.) waarin de Rode Kruis hulp in óe watersnood uitvoerig wordt geschetst. Ook is een volledige lijst van slachtoffers van deze ramp uitgegeven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft deze week met algemene stemmen in de iwe functie van kanselier-directeur de Gemeentelijke Universiteit geko- dr F. Bender, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen van het de partement van O. K. en W. Van het erf van School en Kerk Intrede ds K. de Gier bij 99. Uit de Verenigde Staten kwamen zeer veel vrijwilli gers te hulp en onder bevel van Sam Houston versloegen zij de troepen van Santa Anna. Daarmee was de revolutie in Texas afgelopen. De vlag van de nieuwe republiek werd een „eenzame" ster op een blauwe achtergrond. Zij waalde slechts een jaar of zes over de nieuwe republiek. In 1845 werd Texas bij de U.S.A. ingelijfd. 100. Dit was opnieuw aanleiding tot een oorlog tussen de U.S.A. en Mexico. In 1846 werd de oorlog verklaard en reeds in 1847 waren de Amerikanen zo ver naar het Zuiden doorgedrongen, dat zij de hoofdstad Mexico City veroverden. Bij het sluiten van de vrede moest México geheel Nèw Mexico en Californië afstaan. v y (Wordt vervolgd.) (Vervolg van Pag. 2) Weer geloofsvrijheid in Columbia Nieuwe president maakt einde aan vervolging van Protestanten Even plotseling als aan het vervolgen an de Christenen in Oost-Duitsland en kele maanden geleden een einde werd gemaakt, schijnt thans in de Zuidameri- Jcaanse staat Columbia het vervolgen van de Protestanten gestaakt te zijn. Jarenlang kwamen er berichten bin- m over afgebrande kerken en mis handeling van Protestanten in Columbia. Duizenden mensen hebben daar het leven verloren vanwege hun godsdienstige of politieke overtuiging. Het Kristeligt Pres- sebureau in Kopenhagen meldt thans plotseling einde van dit alles. Enkele maanden geleden had ln Colum. bia een onbloedige politieke staatsgreep plaats en nam generaal Rojas Pinilla de macht over uit handen van president Ar- belaez, die het land verliet. In de eerste Pinilla's regering werd de vervol ging der Protestanten voortgezet, onlangs vaardigde de nieuwe president bevel uit, dat de geloofsvervolgingen onmiddellijk moesten worden gestaakt. Tegelijkertijd verzekerde hij aan de Pro testantse kerken volledige godsdienstige (en politieke) vrijheid. Men vermoedt dat de machtige wereldopinie tegen de gods dienstige vervolgingen in Columbia zulk sterke indruk op de nieuwe regent heeft gemaakt, dat hij het besluit geno men heeft de vrijheid van geloof te her stellen. Tegen het misbruik van Gods naam In het thans verschenen jaarverslag 1952 van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige Naam worde melding gemaakt van v« hoging der activiteit. Niettemin blev no. vele olaatsen en streken van o land onbewerkt. Daarentegen werd zendingen propagandamateriaal na het buitenland gezonden: België. Suri name. Oost-Afrika en Canada, nadat ei reeds contact was geweest met Enge land, Zwitserland en Denemarken. Het bestuur overwoog de verspreiding van jeugdlectuur. Een plan werd opge zet voor de bestrijding van vuile taal er vloeken in boenen. Na het publiceren van deze actie, die ais een aftasten van de reactie publiek was bedoeld, mocht de bond 30.000 instemmingen ontvangen. Ondanks herhaald bezoek aan het hoofdbestuur van de P.T.T. kreeg men geen toestemming de wandkaarten van de Bond de postkantoren geplaatst te kt.. ~.i -'ing 7' enige aan- minister van Oorlog en van Marine worden uitgeoefend met betrek king tot het vloeken in het leger en op De Bond werd financieel gesteund k vele kerken, door alle provinciale besturen en door 534 gemeentebesturen. Geref. Gemeente Ds K. de Gier. komende van Lisse, zal Woensdagavond 7 October om haifacht worden bevestigd tot predikant bij de Geref. gemeente in Den Haag (kerk aan de Oude Boomgaardstraat). Op Don derdag 8 October om half acht zal hij zijn intrede doen. Zijn toekomstig adres is Cornelis de Wittlaan 115. Op 1 Oc tober neemt hij afscheid van Lisse. In Dec. begint uitgave van 16-delige telefoongids In December zal men beginnen met de uitgave van de 13 districtstelefoongidsen, ons land heeft 13 telefoondistricten en in dezelfde maand hoopt men de eer ste gids, die voor het district Utrecht gereed te hebben. Zoals men weet waren Amsterdam, Den Haag en Rotterdam reeds uit het interlocale telefoonboek ge licht, zodat de volledige landelijke tele foongids in de toekomst uit 16 delen zal bestaan. Alleen de plaatsen met meer dan 1000 inwoners krijgen een eigen plaats- naamsgewijze vermelding. De abonné's van kleinere plaatsen uit het district worden ln één groot alphabetisch per soonsnamenregister achter in de districts- gids opgenomen. Conferentie van Christelijke kweekschoolleraren Op Woudschoten te Zeist zal op 21 en September as. een conferentie wor den gehouden van directeuren en lera- :n van Christelijke kweekscholen. De conferentie zal worden geopend et een inleiding van prof. dr J. Wate rink over De psychologie van het 10- en 11-jarige kind in verband met het on derwijs in het vierde en vijfde leerjaar. Kerk en School in het kort In verband met Werelddierendag op 4 October heeft de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren een schrijven gericht 5000 voorgangers en kerkeraden Protestantse kerken in Nederland, hen op te wekken de prediking van die dag in het bijzonder te wijden aan de opdracht Gods, die de mens tegen- de hem omringende schepping is gegeven. Op 3 en 4 October as. zal op Woudschoten te Zeist de 6e landelijke jeugddienst conferentie worden gehou den. de heer A. C. Schuurman zal com mentaar geven op hoofdstuk 2 van de jeugddienst-brochure en een referaat houden over koorzang in de eredienst. Dr J. W. Boerekamp uit Groningen zal orde V uit het Dienstboek bespreken, e restauratie van de Herv. kerk te Burg op Texel, onder toezicht van het rijksbureau voor monumentenzorg onder leiding van architect C. W. Rooyaards uit Bergen, rijksinspecteur oor kunstbeseherm;ng in NoordhOi- and, is thans gereed gekomen. Het ge bouw zal op 11 October a s. in gebruik worden genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9