Jlicutue £ciïtsd)c (üiromnt V I lillioenen bloemen vertolkten dank aan Koningin Juliana Prins Bernhard acht salaris van middengroepen te laag Oud, maar niet vergeten Alphen aan den Rijn is dit vogelpark niet waard" 1 AANDAG 14 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9838 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: a W. J. ENSERINE CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantsostfclj l« affront tngn berl In tcgfjcnspoet" William Oatis vertelt ZIE PAG. S EN 6 Reuzenguiilande van Aalsmeer etoverend mooi corso en stadionspel hielden Amsterdam in de ban ^ET EEN GRANDIOOS spel van kleur en lijn, waarvoor millioenen 1 en millioenen bloemen kunstzinnig waren gerangschikt, heeft ilsmeer Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam hulde bracht aan Koningin Juliana, die ons land nu vijf jaar regeert. Zeven twintig praalwagens en 25 versierde personenauto's een stoet van derhalve km lengte slingerde als een geurige guirlande voorbij koninklijke loge, waar behalve de Koningin ook Prins Bernhard, Prin- i Wilhelmina en de jongste drie Prinsessen genoten van de kleuren- Belde. Een weelde, die rond de sintelbaan de omlijsting vormde voor t stadionspel, dat in zeven tableaux de verbondenheid tussen volk en rstin tot uiting bracht. omtrek had het gejuich Erklonken van de 60.000 toeschöuwei de tribunes bevolkten, toen de calèche de vorstelijke bezoekers het machtige iion binnenreed. Voor de met vier rden bespannen koets reden vier voc in scharlaken jasjes gestokc boden, toen de calèche halt hield, aan. Op de met orenje gladiolen sierde eretribune werd de Koningin as verwelkomd door Prinses die reeds eerder had plaats laarna begon de vloed van bloemen te stromen, wagen na wagen, in ntallen kleuren, bont en zacht, helder vlammend. Weer even later was de binnen de kleurige slinger van het bevolkt met honderden dansende en lende jongens en meisjes, met militai- verpleegsters en anderen, in totaal jonge Amsterdammers, die het van i tintelende stadionspel Juliana gina opvoerden, waarvoor Wim Povel tekst had geschreven. Plotseling werd geruis van de wind sterker en nader- kleine figuren in grauwe en zwarte De golven waren het van die Februarfnacht. donker en drei- i allengs naderbij dansend. Toen. igs de bloemenwagens, schoot reddend airen en studenten, arbeiders en ver- fsters en andere helpers. Tot het ge ld werd gekeerd, de zon weer doorbrak het oranje, rood, wit en blauw van de ggen fier wapperde als tevoren. De rden spelers schaarden zich tot een ssaal défilé en dat was het slot. De :nwagens reden langzaam het De zilveren medaille die Koningin liana had beschikbaar gesteld en de rste prijs met lof van de jury in de ihgswagens werd toegekend Het Bloemenschip van Holland, van coöp. veilingvereniging Bloemenlust te lsmeer. Van de andere prijzen noemen de eerste prijs plus ereprijs in de se grote dichte luxe wagens, gewon door garage Van der Wal te Aalsmeer rrangeur: A. Korpel. Den Haag). Bij de jeugd de fleurig versierde Koopmansbeurs irak Koningin Juliana Zaterdagavond 2.000 jongeren udit het hele land een Kfrukwekkende, recht uit 'het hart ko- ende 'rede uit. waarvan men elders ln ET WEER IN EUROPA eerrapporten van hedenmorgen 7 oor: tockholm ipenh. ONO ZZW WNW windstil Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wei nig, later van het Westen uit toenemende bewolking maar tot aan de avond waar schijnlijk nog overal droog Hogere temperaturen. Overwegend ïatige Zuidoostelijke wind. (Opgemaakt 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 6.14 uur tot 18.56 uur; fiaan 14.22 uur tot 21.22 uur. Op 16 Sep- ember E.K. Parlement gesloten -5<\ f 12 September 1953. dit blad meer kan lezen. Imponerend was ook de vlaggengroet, waarbij de jeugd langs de balutrade met vlaggen op marcheerde. De bijeenkomst werd bij-ge- Een vorstelijke omhelzing woond door 50 jorugens en meisjes uit iedere provincie, die door de commissa ris der Koningin waren uitgekozen. Het initiatief tot deze ontmoeting tussen Vorstin en jeugd was genomen door ae Ned. Jeugdgemeenschap, in samenwer king met enkele andere jeugdorganisaties. Kort na negen uur verlieten Koningin en Prins de Koopmansbeurs. Na een kort oponthoud op het paleis vertrokken zij snel met Prinses Irene naar het Ooa- terdok om het grootse vuurwerk bij te wonen, waarmee de feestelijkheden van Zaterdag werden besloten. De vorstelijke bezoekers en leden van de hofhouding sloegen de uiteenspattende vuurpijlen, gouaen regens en enorme kleurige boe ketten van vallende sterren gade vanaf de rondvaard'boot Oranje Nassau. Het slotstuk werd gevormd door twee gewel dige groene bokalen met de woorden ..Juliana Regina". Zaterdagmorgen hadden Koningin en Prins een bezoek gebracht aan de grote zomententoonsteMinig De Venetiaanse het Rijksmuseum. Daarna Op de eretribune in het Olympisch Stadion begroette Koningin Juliana Zaterdagmiddag met een warme omhelzing haar lieve moeder. Waardering voor Nederlandse pers Probleem moet internationaal worden aangepakt de beoefenaars der intellectuele be roepen. die naar zijn mening in Neder land en in andere landen te laag worden gesalarieerd. Naar de mening van de Prins kan worden gezegd, dat de intellectuele wer kers in de verdrukking zijn gekomen, als gevolg waarvan- tot schade van het land de ontwikkeling van hun levens omstandigheden. is achtergebleven bij die an andere werknemers. Het probleem der „white collar people" (mensen met de witte boordjes is niet alleen een Nederlands probleem, het is vraagstuk, dat volkomen internatio naal is. Zelfs' Amerika me: zijn overi gens zo hoge levensstandaard kent dit probleem. Deze woorden sprak Prins Bernhard Zaterdagmiddag bij de beant woording van vragen tijdens de luncn. hem aangeboden door ds Amsterdamse pers in het Amstelhotel, aldus meldt De Telegraaf. Omdat het een internationaal probleem moet het. volgens Prins Bernhard. ook internationaal aangepakt worden. Mis schien dat op Nederlands initiatief het vraagstuk kan worden bestudeerd. Het is niet goed, dat mensen, die op leidinggevende plaatsen zitten en wier taak dus een verantwoordelijke is, hun arbeid gebukt onder zorgen voor hun gezin, moeten verrichten. Zorgen van ma teriële aard. Zorgen hoe het eten op ta fel te brengen voor het gezin, zorgen hoe de kinderen een goede opvoeding te geven. Eén der oorzaken van de moeilijkheden der intellectuelen, de middengroepen, was volgens Prins Bernhard de weinige organisatorische macht, die deze greep, nationaal en internationaal want het is in ieder land hetzelfde kan ontwik- Over de Nederlandse pers bleek de Prins goed te spreken. Hij trok verge lijking met) verschillende buitenlandse bladen en het sensationele karakter daar van en kwam tot de conclusie, dat de pers in Nederland daar heel gunstig bij afsteekt. Wel had hij bezwaren in het afglijden aar zeer- onbelangrijke details. De Prins gaf als voorbeeld zijn bezoek aan de An tiekbeurs te Delft. Een der bladen had groot verhaal gegeven van het feit. dat hij bij zijn aankomst met zijn wagen de trottoirband had geraakt en daarooor een lekke band kreeg. Het feit, dat hij op deze Antiekbeurs met zeer belang rijke mensen had gesproken was geheel verzwegen. aperatief, ongedwongen met de journa- ontviTug de Koningin in de burgemees terskamer van het Koninklijk Paleis op de Dam vertegenwoordigers van de Am sterdamse wijkcentra. Belangstellend formeerde Ha-re Majesteit naa-r het jeugd werk, de verzorging van de ouden dagen, de woningtoestanden en de spanning. Prinses Irene heeft Zaterdagavond gezeld door haar verzorgster, mej. A. A. Broers, een bezoek gebracht aai Cineac in de Reguliersbreestraat. Om streeks acht uur arriveerde de Prinses, wier komst van tevoren was aangekon digd, aan de achterzijde van de bioscoop, -waarna zij de hele voorstelling, die on geveer een uur duurde, heeft bijgewoond. H~; bezoek is volkomen onopgemerkt ge- Gistermorgen woonde het koninklijk paar een godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, het gebouw waar de Vorstin vijf jaar geleden werd ingehuldigd. Voorganger was ds G. Lans, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Met een gereserveerde gemeentelijke veerpont staken Koningin en Prins 's dags in gezelschap van burgemeester d'Ailly het IJ over voor een bezoek aan het Noordelijk deel van de hoofdstad. Het doel was het bezichtigen van „het visitekaartje van Noord", de midden stands- en industrietentoonstelling „Dit is Noord". Geruime tijd bracht het gezel schap er door. Daarna reed men naar de Oranjeslui zen, waar inmiddels ook de oudste drie prinsessen waren aangekomen. Met het motorjacht Piet Hein maakten de konink lijke gasten en de hofhouding een tocht over het IJsselmeer. In Muiden werden de Prinsessen afgezet, vanwaar zij per auto naar paleis Soestdijk terugkeerden. Tegen de avond arriveerde de Piet Hein aan de De Ruytprkade, waarna het vor stelijk paar per auto naar het Koninklijk Paleis op de Dam terugkeerde. Om tien voor tien vanochtend heeft het koninklijk paar aan de grens van de ge meente Amsterdam zij de Hartveltseweg afscheid, genomen van burgemeester d'Ailly en hoofdcommissaris Kaasjager, waarna de koninklijke wagen zich in be weging zette naar het paléis Soestdijk. Daarmee is een einde gekomen aan het vijfdaagse bezoek, dat het koninklijk ge zin aan Amsterdam gebracht heeft. De Prinsessen waren gisteren rcecU naar Soestdijk teruggekeerd, daar zij vandaag weer thuis op school aanwezig moesten Politieke leider in Tunis vermoord In Tunis is Zaterdagnacht Hed I. Tsja- ker, een bekend lid van het politieke bureau van de nieuwe' grondwetspartij, vermoord. Zijn lichaam werd op een weg buiten de stad gevonden; het was met kogels doorzeefd. Kort na midder nacht had Tsjaker het politiebureau op gebeld met de mededeling, dat onbeken den trachtten de deur van zijn woning open te breken. Hij vroeg onmiddellijke hulp. Toen de politie aankwam, vond zij de woning verlaten en de voordeur ver nield. Van de daders geen spoor. listen. Vervolgens ging men aan tafel, waar Z.K.H., nadat eerst een toast op ae Koningin was uitgebracht-, vlot voor de vuist sprekend, de gestelde vragen beant woordde. Tijdens de lunch werd de Prins een on der redactie van de Amsterdamse Pers geredigeerd blad. het Nieuwe Zijöje. overhandigd, waarin een verslag van de lunch met de foto's reeds was opgeno men. Voor deze .stunt" van de pers toonde de Prins veel waardering. Remreactie sneller dan normaal Tijdens het bezoek dat het koninklijk paar aan de tentoonstelling Dit is Noord te Amsterdam bracht, onderwierp Prins Bernhard zich aan een remproef op de stand Veilig Verkeer vaii de Amsterdam se verkeerspolitie. Na afloop Informeer de de Koningin met belangstelling naar de tijd, welke haar gemaal bij het rem men had gemaakt. Deze tijd bedroeg 0.7 sec. De gemiddelde reactietijd op de stand gemeten bedraagt 0.8 seconde. Enthousiast toegejuicht door tienduizenden bezoekers arriveerde de Koninklijke Familie Zaterdag in het Amsterdamse stadion, waar zij het kleurrijke stadionspel en bloemencorso „Juliana Regina" bijwoonde, zulks ter gelegenheid van het 5-jarig regeringsjubileum der Koningin. Vriendelijk glimlachend arriveerde Zaterdag ook Prinses Wilhelmina in het Olympisch Stadion. Ofschoon reeds oud, bleek het Nederlandse volk Haar nog allerminst vergeten! Dr Beel sloot zitting der Staten-Generaal Een jaar van noeste arbeid achter de rug De minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel, heeft Zaterdag, daar toe gemachtigd door H.M. de Koningin, in het gebouw van de Eerste Kamer de zitting dér Staten-generaal gesloten. De voorzitter der Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, presideerde d«> vergadering en benoemde tot leden van de commissie van in- en uitgeleide van de minister de leden mej. Tjeenk Willink (voorzitster). Fokkema, De Zwaan, Bommer en Jans- Dr Beel arriveerde in een gala-Ber- liner. bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie voor en achter het rijtuig Hij was vertrokken van het paleis I-ioordeinde. Nadat de minister de zaal was binnen getreden. hield hU een korte rede. waar in hij o.a. zei dat het verstreken zittings jaar een jaar van noeste parlementaire arbeid is geweest. De bewindsman her innerde aan de totstandkoming van de grondwettelijke bepalingen inzake de buitenlandse betrekkingen, de wettelijke voorzieningen in verband met de waters nood en de voorbereiding van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. „Ook dit jaar stemt de sfeer, waarin het gemeen overleg plaats vond. tot vreugde. De Koningin heeft mij opgedragen, U voor de betoonde ijver en toewijding dank te zeggen", aldus de minister. Nadat de minister was uitgeleide ge daan en de commissie in de zaal was te ruggekeerd werd de vergadering gesloten Auto met drie echtparen door hein gegrepen Eén der inzittenden om het leven Een personenauto met drie echtparen uit Heeten bij Raalte, op weg naar een bijeenkomst voor gehuwden in het retrai tehuis te Zenderen in de gemeente Borne (Ov.) is gisterochtend op enige honder den meters afstand van het einddoel door de sneltrein Enschede-Amsterdam op een onbewaakte overweg gegrepen De auto werd tegen een ijzeren mast geworpen, waardoor de 36-jarige echtgenote van de bestuurder, mevrouw Meyering. zo ernstig werd verwond, dat zij in de loop van de dag is overleden. Twee andere inzittenden van de auto werden licht gewond. Meisje van negen jaar in Nijkerk vermist De wnd groepscommandant van de rijkspolitie te Nijkerk verzoekt namens de ouders opsporing van Cornelia Ger- harda Maria Hulstijn, roepnaam Corrie. Zij is geboren te Nijkerk op 24 December 1943. Het kind is Vrijdag j.J. na school tijd niet thuisgekomen en wordt sinds dien vermist. Inlichtingen onder Telefoon K 3494—310. Bisschop beschuldigd van spionnage Moet met drie priesters en een non terecht staan Radio-Warschau meldde, volgens Reu ter, dat mgr Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce in Midden-Polen, vandaag recht zou staan wegens spionnage, tegen de staat gerichte propaganda en onder mijnende activiteit. Met hem stonden stonden vandaag drie priesters en een kloosterzuster terecht voor een militair tribunaal te War schau. De medebeklaagden zijn: Jan Dani- lewicz. Jozef Dombrowski, Wladyslaw Dzidlak en zuster Waleria Niklewska. De spionnage zou zijn geschied ten hoeve van de V.S., het Vaticaan en Nationale Comité voor een Vrij Europa, te New York. Mgr Kaczmarek zou het hoofd hebben gestaan van een groep geestelijken, die economische, politieke militaire inlichtingen zou hebben ver: meld en uitgeleverd. Wat de V.S. betreft zouden de inlichtingen zijn verschaft Bliss Lane, die van 1945 tot 1947 ambas sadeur te Warschau was. Mgr Kaczmarek is de eerste Poolse R.K. bisschop, die na de tweede wereldoorlog terecht staat. Het is het eerste grote poli tieke proces in Polen sedert de dood var Stalin. De bisschop werd ongeveer twee jaai geleden gearresteerd. Toen was niets be kend over de redenen voor zijn arrestatie Hij werd enige jaren voor de oorlog tot bisschop gewijd. Eerder dit jaar werd geschat, dat in Polen zeven R.K. bisschoppen vast woi den gehouden bijna een derde van d R.K. hoogwaardigheidsbekleders. Kinderbijslaglijstn vooral tijdig indienen Wie kinderbijslag moet ontvangen, dient er voor te zorgen, dat de kinder- bijslaglijst voor het derde kwartaal var 1953 uiterlijk in de eerste week var OOctober in het bezit van de betrokken bedrijfsvereniging of het gemeenschap pelijk administratiekantoor is. Ook gewenst, dat de aanvraagformulieren voor 1954 ten spoedigste worden inge zonden. Dit alles is in het belang van een snelle afwikkeling. Pella wil volksstemming in 't vrije Triest Doch maarschalk Tito denkt er niet over Premier Pella van Italië heeft voorge steld, in de neutrale zone van Triest een olksstemmiag te doen houden als oplos ing van het geschil tussen Italië en Zuid- Slavië over de tgekomst van dit gebied. Tezelfdertijd sprak maarschalk Tito van Zuid-Slavië te Splltt en verklaarde, niets te willen weten van een volksstemming. „Binnentrekken van Italiaanse troepen in Triëst zal met krachtige Zuidslavische maatregelen worden beantwoord". Hij kan onmogelijk een volksstemming toestaan, zonder een zeer grote kans te lopen, dat de vrije zone aan Italië toevalt. Het grootste deel der bewoners van dit stadsdeel is Italiaans van origine. Directeur op alscheidsleest Koninklijke bemiddeling ingeroepen voor behoud van Avifauna De poorten van Avifauna zijn gister avond gesloten om niet meer geopend te worden. Op 22 en 23 September zal het vogelpark onder de hamer komen. De laatste dagen heeft het park een enorme toeloop gehad en overweldigend was de belangstelling voor het afscheids feest. Voor het eerst sinds het bestaan van het vogelpark had de gemeenteraad toe stemming gegeven om een bal tot. vier uur in de nacht te geven, aldus meldt De Tel. De heer C. v. d. Brink ontving een minutenlange ovatie toen hij het podium betrad voor zijn afscheidsrede. „In 3Vz jaar zijn de bouw, het bestaan en de afbraak van^Avifauna voltrokken," zei de heer Van der Brink. De afbraak is o.a. te wijten, aldus spreker, aan de starre houding van de meerderheid van de ge meenteraad van Alphen aan den Rijn. Het park heeft 1.5 millioen gekost en thans wil de gemeente het voor ruim 1 millioen minder niet kopen. De curato ren zijn voor het bod niet gezwicht. De heer Van de Brink was hier dankbaar voor. omdat de gemeente, zo zei hij, dit prachtige vogelpark niet waard is. De naam van Avifauna was nu vrijge komen. zei de heer Van de Brink, en hij hoopte zijn gasten spoedig in een andere Avifauna te kunnen ontvangen, elders in het binnen- of buitenland. Een zestal landgenoten, dat zich de tolk gevoelt van de Nederlanders en buiten- Schip in moeilijkheden op het IJsselmeei Op de Gomt, een zandplaat ter hoogte in Urk, verkeerde gisteren een klein schip, waarschijnlijk een plezierboot, ln moeilijkheden. Omstreeks 11 uur Zater dagavond heeft men noodlichten en pijlen van het bootje waargenomen. De vuurtorenwachter van Urk heeft met en lamp nog teruggeseind, doch de op- arenden van het in moeilijkheden ver kerende schip hebben deze seinen niet beantwoord. Omstreeks het midder nachtelijk uur is .een kleine motorkotter T assistentie uitgevaren. Loodgieter uit dakgoot gevallen en gedood De 48-jarige loodgieter S. P. G. Is Zaterdag te A:r hem van negen meter hoogte uit de dakgoot van een woning gevallen en overleden. De man had het wicht verloren, waarschijnlijk door dat de daklijst van minder goede con-| structie was. Het slachtoffer laat een rouw en vijf kinderen achter. Generaal North, secretaris van de: Amerik. monumentencommissie heeft i Zaterdag een inspectiebezoek gebracht! n het Amerikaanse militaire kerkhof] Margraten (L). landers, die de sluiting van Avifauna zeer ter harte gaat, heeft zich met het vol gende telegram tot Koningin Juliana en Prins Bernhard gewend: „Getroffen door het feit, dat ons natio naal vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn als cultureel centrum moest sluiten, terwijl tienduizenden Nederlan ders en even zovele buitenlanders deze sluiting zouden betreuren, neemt een groot aantal van deze Nederlanders de eerbiedige vrijheid Uwe Koninklijke hoog heden te verzoeken door uw bemoeiingen Avifauna voor de natie te behouden." Het telegram was ondertekend door de heren: A. Polman Tuin (penningmeester Anjerfonds Amsterdam afd. Prins Bern hard Fonds), mr dr K. W. P. Klaassen, Den Haag; W. Walpoott. Den Haag; A. Kromhout, Alphen aan den Rijn; J. Schouten, Schiebroek, en architect P. Groenhart, voorzitter Alphens Belang. Psst. Weet U het al? ij Morgen is de grote dag. De dag der ij onthulling. Dan zult U zien waarom ik hier blakend van werkdrift onder een laken sta. „Blakend". Onthoudt dat woord, want U zult het meermalen uit myn mond hor* ](j Morgen hoort U meer. Maar denk er om: niet met het verkeerde been uit bed; anders blijf ik ijskond tot Woensdag staan. Ik moet U juiste stemming hebben. moei u in ae

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1