Overal in de White dreigt de Mau Highlands Mau Planters Zitten met een hun bord aan revolver naast tafel „Ik wil niet ageren, ik vraag alleen recht...." 19 Septi zaken aa van 't tro ZATERDAG 12 SEPTEMBER 19S3 zal het op Woei haald, ethouder den als portefei bedrijvei rt sociale vesting, et publit e Dondei Leeuwe dijk ven ing. Ontdekkingstocht door Afrika P Hoek (Van onze córréspondent Alfred van Sprang) NYERI (Kenya), September 1953. 'ET IS BIJNA DONKER. De gebloemde overgor- en fijnen in de salon van het moderne buitenhuis Schrie ïn gesloten. Een schemerlamp verspreidt een ge- CMV empt licht. In de open schouw knettert een groot outvuur. „Thee...?" vraagt de gastvrouw.„Erg graag...". „Met melk en suiker...?" Geen melk graag...". De gastvrouw schenkt de kopjes vol en snijdt een elfgebakken chocolade-cake aan. Dan vliegt de omerdeur open en stormen twee kleine meisjes met W fox-terrier binnen. Alle drie bedelen ze om een luk cake. Het zou theetijd in een Engels landhuis ergens in Suirey kunnen zijn. In werkelijkheid is het echter in het huis van een koffieplanter in de White Highlands: het hooggelegen deel van Kenya, waar de Europese kolonisten hun bezittingen hebben. En tegelijk één van de streken waar de Mau Mau zeer actief is. Het is prachtig hier. De plantage strekt zich enkele honderden hectaren uit over groen, golvend heuvel land, waarvan een deel met koffie, tarwe, mais en aardappelen beplant is en de rest voedsel levert voor vijfhonderd koeien. Het huis staat op een kleine hoogte met een wijd uitzicht over de omgeving. Er is electrisch licht, telefoon en stromend water. En in de aaraae staan twee auto's. >y c weinig te wensen overblijven sf°jals de streek niet vol Mau Mau 7.at. De White Highlands (zo genoemd omdat er uitsluitend blanke kolonisten zijn ge- vestigd) grenst aan de ene kant aan het ^reservaat waarin de één-en-een kwart illioen Kikoejoe's wonen en aan de Janacre kant is het oèrwoud. waarin de Mau Mau-benden zich verscholen heb- E bèn. Het operatieterrein van deze benden strekt zich uit over de Highlands en het reservaat. Het is daarom allesbehalve veilig en rustig hier. Overdag laten de tèrroristén zich niet zóveel zien, maar zodra de duisternis over de heuvels daalt, komen zé te voorschijn om te roven en te moorden En alle pogingen van de politie en het leger hebben tot nu toe geen einde kunnen maken aan hun activiteiten. Vernietiging De deur gaat open. De heer-des-huizes in een khaki Paki_anhto een Rrnte revolver om rijnmiddr 1™riek; «tapt binnen. Evenals de meerderheid van de planters hier is ook hij een Brits offi cier. die zich na zijn pénsionnering in Kenya gevestigd heeft om een beetje te boeren. .Hello, darling HHij valt irt een stoel bij hét vuur neer. „Je bent laat „Ja, er was weer een vergadering". „Iets nieuws „We moeten dé aanplant langs het bos erniêtigen. „Wat.,..!" in een poging om de Mau Mau door uithongering tè dwingen de strijd op te geven, heeft de regering rtu besloten, dat in eèn strook van enkele kilometers breedte langs het bos geen voedselgewas sen meer verbouwd mogen worden. Het is de niéuwste van een serie maat regelen welke de planters hebben moe- verzetten zich echter krachtig tegen nieuw plan om alle Kikoejoe-arbeiders te ontslaan en naar het reservaat over te brengen. In de eerste plaats achten zij het allesbehalve fair tegenover de vele arbeiders, die hen een mensenleeftijd loyaal gediend hebben, en in de tweede plaats vrezen zij, dat de meerderheid van hen zich in het reservaat geen bestaan zal kunnen scheppen en zich tenslotte bij dè Mau Mau zal aansluiten. Onveilig Een zwarte bediènde in eén lang. wit gewaad én éen fez op zijn kroeshaar ruimt onopvallend dè vuilé théekopjes; weg. „Breng nog wat hout, Wanjohi zegt de gastvrouw. „Dia, memsahib De kolonel staat en zet de radio n. Victor Silvester zijn orkest vul len de kanier met De kolonel-planter en> zijn vrouw praten in de tuin van hun woning met enkele bezoekende politie-offi- cieren. Temidden van zandzakken staat een inheemse ondernemings- waehter. door een bende overvallen is en met een verbrijzelde schedel achtergelaten is. En zo zijn er voorbeelden te over. Pas op uw wapen De Mau Mau steelt de laatste tijd zoveel vuurwapenen van bur gers (speciaal in Nairobi), dat de overheid krachtige maatregelen genomen heeft om hieraan een einde te maken. In de eerste plaats tracht men de burgerij (waarvan practisch iedereen een vuurwafien bezit) wat meer verantwoordelijkheids besef bij te brengen door een grote propaganda-campagne onder het motto PAS OP UW WAPEN! Deze slagzin verschijnt overal op aanplakbiljetten, in de kranten, xn de bioscopen, over de radio en zelfs in speciale poststempels op alle brieven. Bovendien heeft mén besloten het verlies van een vuurwapen niet langer uitsluitend met een geldboete (maximum f 1000) te bestraffen, Piadr de boete verge zeld te doen gaan van één of meer maanden hechtenis. Het zijn echter niet alleen bur gers, die uiterst slordig met hun wapens omgaan. Een dezer dagen nog verliet een Brits kolonel hét Out span Hotel in Nyeri zon der eraan fe denken, dat zijn re volver nog onder het hoofdkussen in zijn slaapkamer lag ..In de afgelopen vier-en-twintig uur zijn de volgende incidénten gerappor teerdleest de Omroeper, „een Mau Mau bende heeft getracht een stal op de boerderij van kolonèl Jeffreuys in brand te steken maar kon door wachtposten verdreven worden. In het gebied van Mweiga zijn twaalf koeien van een Euro pese boerderij gestolen. Ten zuiden van Nyeri is het verminkte lijk gevonden van een oude Kikoejoe „Darling, zet de radio alsjeblieft af.." vraagt de vrouw-des-hulzes. „Waarom „Ik wil daar niet naar luisteren De bediendê komt méedelén, dat het dinér klaar is. In de eetkamer is de tafel volgens alle régélen gedekt. Een schaal met verse bloemen prijkt in het middén. Het licht glinsterd in de glazen en op het zilver. We gaan zitten. De kolonel en zijn vrouw nemen elk hun revolver uit de holster en leggen die schietklaar naast hun bord. En als we later in de salon de koffie ge bruiken leggen ze hém dirct binnen hun bereik op de sofa. Dat is zó dè gewoonte 's avonds. Verder zorgt men ervoor dat alle gordijnen dicht zijn. Men sluit uiteraard ook alle deuren en haalt de sleutels uit het sleutelgat. En geen van deiediendèn slaapt meer in het huis. Verder is er prikkeldraad om vele huizén en een of ander alarmsysteem Mevrouw Howard-Williams :s een plantersvrouw van de oude stem pel, die er ondanks de gevaren niet aan denkt de onderneming in de stèek te laten. Maar ze zal nooit het huis uitgaan zonder haar geweer (en een oudé hoed van haar man). om te kunnen waarschuwen in géval een aanval. Maar dat kan allemaal toch geen hon derd procent zekerheid verschaffen. Er is dan ook altijd éen zekére spanning. De één kan er beter tegen dan de andér, op den duur is het van invloed op ieder- Mcn schrikt op van ieder óngewoon geluid. Men slaapt licht en is nooit hele maal geruit, En zeker niet, als er kleine kinderen in huis zijn. Maar aan de anderé kant laat mén zich toch ook niet door de Mau Mau verdrij venmede omdat niemand onder deze omstandigheden een boerderij wil kopen En omdat de koffieprijzen de laatste tijd zo hoog zijn! Revolver en fruit We gaan vroeg naar bed. „U heeft geen revolverzegt de kolonel. „Nee...." „Dan moet u de mijne maar lenen.. Ik protesteer, maar hij staat erop.» dat ik hem meéneem. En een politiefluit. De logeerkamer is tenslotte in een lós het huis staand gebouwtje. Voor ik in bed kruip controleer ik, of de vensiers wel gesloten zijn. Dan leg ik de revolver on de fluit zo op het nacht kastje. dat ik ze zélfs in het donker kan vinden. Het duurt echter lang vóór ik in slaap val. Onwillekeurig luister ik naar de ge- luidén buiten. En ik overleg wat ik zal doen. als de Mau Mau inderdaad zou trachten mün kamer binnen te dringen. Het bos is misschien een kwartier lopen van hier en het is niet moeilijk orr huis in het donker ongemerkt te deren. Er gebeurt échter niéts. Maar vóoi eerst gedurende mijn verblijf in Kenya ben ik blij, dat er een revolver naast mijn bed ligt. Voorzorg De muziek stopt. Dè nieuwsberichten volgen. Eerst it wereldnieuws van de BBC en daarna het plaatselijk nieuws van Radio Nairobi, voorafgegaan door èenl waarschuwing om vuurwapenen tegen I Duitse bedrijfsleven betrokken diefstal te beschermen. Financieel Overzicht van de weet j Betere stemming voor Duitse stukken kwam Nederlandse ten goede T~\E UITSLAG van de Duitse verkiezingen was voor de effectenbeurs AJ aanleiding om hierop met wat hogere koersen te reageren, waarbij ondernemingen met Duitse belangen op de voorgrond traden. De over winning van Adenauer, onder wiens leiding het economisch herstel van West-Duitsland grote vorderingen heeft gemaakt, maakt de voortzetting van de regeringskoers waarschijnlijk. De gunstige verwachtingen omtrent de toekomst van Duitsland kwam tot uitdrukking in een hogere notering voor de sperrmark, Duitse obligaties als Young- en Dawes-leningen en aandelen. Ook sommige Nederlandse fondsen i handel afhankelijk is. Een terugslag In kwam dé betere stemming vóór Duitse de Amerikaanse conjunctuur zou Europa stukken ten goede. Aamd. Alg. Kunstzijde niet onberoerd laten. Unie. welk concern via de deelneming Deze overwegingen hebben tér beurze dc Vereini-gte Glanzstoffen bij het'de laatste dagen tot een politiek van IfggjafgIggjkjm afwachten geleid. Het koerspeil is vrij- de Mau Mau voedsel te onthouden. Al 'het vee moet bij het in vallen van de duisternis in afgesloten vakken vlak om de boerderij samenge bracht worden. De Kikoejoe-arbeiders moéten in dorpèn zo ver mogelijk van het bos geconcentreerd worden. Op eJke boerderij en plantage moet een aantal nachtwakers dienst doen. En zo is er nog veel meer. De planters In Eindhovens dierenpark Verzorger door leeuw aangevallen De vogelverzorger van het vogel- en dierenpark Animali te Eindhoven is door een jonge leeuw aangevallen. De man had. toen de verzorger van de wilde dieren een vrije dag had, diens taak over genomen. Hij stapte de kooi van de jonge leeuwen binnen en tracteerde de dieren óp een fles melk om ze vriendelijk te stemmen. Dat lukte; de leeuwen hadden meer belangstelling voor de melk dan voor de man. Om de toenadering te ver innigen, waagde de verzorger het, een der dieren te strelen. Echter met ave rechtse uitwerking. De grootste leeuw viel hem aan en bracht hem een zware scheurwond in de schouder toe. De ver zorger moest naar het ziekenhuis worden Overgebracht óiïi te worden verbonden, diende bij het ophangen Het valt moeilijk zioh in te denken op een van de meest gevaarlijke punten van Kenya te zijn. En toch is het zo. Er is practisch geen onderneming In de omgeving, welke niet op de een of andere manier van de Mau Mau te lijden heeft gehad. Verleden week heeft de Mau Mau hier nog veertig stuks vee en dè koeienjongèn mee genomen. In het huis anderhalve ki lometer verderop is een bende binnenge drongen, toen de planter en zijn vrouw even na3r Nyeri waren om boodschappen te doen. Toen ze terug kwamen was de he le inventaris kort en klein geslagen en waren alle werk ossen verdwenen. Op een naburige koffieplantage heeft de Kikoejoe-opzich- ter ongemerkt alle bloesems van de struiken geknipt en is toen met drie an dere arbeiders met de noorderzon ver trokken. De oude eigenaar van een kleine veehouderij is op beestachtige wijze afgeslacht. En als de in het huis ernaast wonende i majoor en zijn vrouw niet door het ka-| baal wakker géworden waren en zich met hun geweren in de slaapkamer verschanst hadden, waren zij waarschijn- lijk als slachtoffers van dezelfde bende gevallen. Het is nog maar een paar dagen gc-j leden, dat een trouwe Kikoejoe be- WANT YOUR GUN SEE THAT THEY PONT GET IT IN THE LAST THREE MONTHS 65 FIREARMS HAVE BEEN STOLEN FROM PRIVATE INDIVIDUALS 19WERE STOLEN IN MAY it WERE STOLEN IN JUNE 16 WERE STOLEN IN JULY EVERY ONE OF THESE IS A POTENTIAL MURDER WEAPON GUARD YOUR GUN de Dit is een van de aanplakbiljetten wdarover Alfred v. Sprang sclxrijjt. De tekst luidt: De Mau Mau wil uw geweer hebben. Zorg dp ze het niet krijgen. De laatste drie maanden werden er 65 vuurwapenen gestolen van particulieren, 19 in Mei, 'JS in Juni en IS in Juli. Elk van deze wapenen is een mogelijk moord wapen, Pas op uw geweer. als eert. Kon. Hoogovens (belang bij Verein. Stahlwerkc), kwamen op hoger peil. Pandbrieven Nederl. Bankinstelling welke overwegende belangen in Duits land bezit, ontmoetten eveneens kooplust en brachten hot tot een hogere notering. In het begin der week was het senti ment ter beurze vrij algemeen beter, om dat men de uitslag der Duitse stembus een positieve bijdrage achtte voor de op bouw der Westerse verdediging. Helaas bleef de Amerikaansè beurs in gebreke om eveneens gunstig op de overwinning van Adena-uer te reageren, omdat klaar blijkelijk de binnenlandse toestand tot onzekerheid cn afwachting aanleiding gaf. Nieuwe concrete gegèvens, welke een teruggang in de Amerikaanse conjunc tuur signaleren, zijn niet bekend gewor den. De voorraden in het bedrijfsleven zijn enigszins gestegen, de producten is wat trager geworden, het consumentencrediet, voortkomend uit aankopen op afbetalingen, is hoog ge stegen. maar verontrustende factoren ztjn nog niet voor dê dag gekomen. De staal- productie bedroeg In het eerste halfjaar 1953 57.9C0.457 ton tegen 45. het eerste halfjaar van 1951 Het electr. stroomverbruik vertoont een bevredigende ontwikkeling, de om zetten in de kleinhandel waren het eerste halfjaar hoger dan in dezelfde periode van 1952 V.S. nief gerust Toch blijkt men in Amerika niet ge rust te zijn op dc toekomstige onwikke- ling. De automarkt raakt verzadigd, de landbouwers worden wel verder gesteund maar krijgen vermoedelijk lagere inkom sten, een geleidelijke vermindering dei- bewapen ingsopdraehten zal van invloed op het bedrijfsleven worden. De zich thans voordoende terughoudendheid in Amerika kan inderdaad aanleiding geven en zekere conjunctuursteruggang en bedenke, dat psychologische factoren bij het publiek een rol van betekenis kunnen spelen. De laatste gegevens omtrent de ont wikkeling hier in Nederland stellen niet teleur. De werkloosheidscijférS over 1953 zijn gunstig te noemen. De Industriële productie laat niets te wensen ovér en de inzinking van 1952 is geheel overwon nen. Het indexcijfer van de gemiddelde dagproductie bedroeg over Juli 150 (v.j. 16» Deze cijfers zijn wel geruststellend eu lustrcrcn dc bevredigende gang van za ken in het Nederlandse bedrijfsleven. Het kan echter geen kwaad ln herinnering te brengen, dat ons land voor zijn wel vaart grotendeels van de buitenlandse Ir Manusama hield persconferentie zonder politie Zijn er hier ook Indonesiërs? Neen alleen Ambonnezen (Van een orizer verslaggevers) NA ZIJN NOGAL STORMACHTIGE AANKOMST op Schiphol en het korte interview, dat wij gistermorgen met hem in zijn pension aan de Heemraadssingel in Rotterdam konden hebben, kreeg ir Manusama pas gistermiddag in Den Haag de gelegenheid, een persconferentie te be leggen en een verklaring af te leggen, die naar hij hoopte door ieder een in ons land gelezen zou worden. „Want wij voeren geen aggressie, tegen welk volk of wélke natie dan ook, maar ik vraag alleen recht. Als ik op een andere wijze Nederland was binnengekomen, dan nu het geval is geweest, had ik met geen woord gerept over wat mij in Nieuw-Guinéa is overkomen. De geschiedenis herhaalt zich jammer genoeg ook hier. Ik kreeg nog voor het vliegtuig op Schiphol was geland de boodschap, dat ik in Nederland niet mocht spreken op openbare vergaderingen of be sloten bijeenkomsten en dat ik mij moest vestigen in een woonplaats, die hét ministerie van Justitie mij zou aanwijzen. Maar ik ben in Nederland, en ik zal mijn zaak bepleiten, ik zal er mee doorgaan tot voor de Verenigde Naties en de Veiligheidsraad.." Op deze Haagse persconferentie zaten Ivan hém. die kort geleden hier in Rot- aan de conferentietafel, vlak tegenover terdam aankwam en waarin hij schrijft dr Manusama twee vreemde eenden in dat de RMS-troepen (het leger van de de bijt, twee heren, die zich niet voor- republiek Zuid-Molukken) stand houden stelden en die geen woord spraken. Toen I en dat er een prachtige geest heerst", een der vertegenwoordigers van del „Het gaat in die strijd om verdediging Stichting Do or de Eéuwen Trouw dan on erkenning van de menselijke persoon- ook vroeg, of alle aanwezige persver- I lijkheid en het fundamentele recht en tegenwoordigers zich konden legitimeren, vrijheid van de mens. De rechten van bleken z{i van de politie te z:'n. Het was mens tot mens. gelden ook van volk tot een besloten vergadering, zonder vee! volk en van natie tot natie. Het Zuid mopperen verlieten zij de kamer. Pas .Molukse volk leeft nu geknecht onder ir Manusama het woord. „Helvreemde heerschanpij. Wij ontlenen ons van bewust dat ik in overtre- recht aan de RTC." ding ben. Ik mag nu éénmaal niét op Daarna, toen ook het Kamerlid K. van ergaderlngen spreken. Ik stoor me er Ryckevorsel was binnengekomen, ver liet aan.-" telde ir Manusama van zijn reis. zoals Dé ministér van Défensie van de Re- WÜ die in onze courant hebben weer- publiek Zuid-Mölukken was nog niet gegeven, goed met rijn verhaal begonnen, of t heren van de vreemdelingenpolitie klop ten op de deur en vroegen, of Indonesiërs aanwezig waren. „Neen, alléén Ambonnezen". was het laconieke antwoórd. en ook deze rechercheurs keerden zich om, niet beseffend, dat vol de opvatting van het kabinet Am bonnezen eigenlijk Indonesiërs Dat had Ook het gouv Nieuw-Guinea niet door, want op ir Ma- nusama's identiteitsbewijs schreven „Nationaliteit: Ambonnees". „De strijd op Ceram gaat nog door. wat de Jappen niet konden énkele dorpen, zoals Kamiké eti Maneo bezetten zal ook de TNI niet kunnen. Dat m: dr Soumokil dood zou zijn. is een fabel tje. door de Republiek Indonesia de we reld ingestuurd. Hiér heb ik één brief onveranderd gebleven, maar za enige betekenis worden niet ged; Op zichzelf gezien is het niet onbevre digend. dat in stille markten het koers peil gehandhaafd blijft. Ter beurze wai men deze week van mening, dat Wall street de opnieuw ontwakende kooplust hier heeft afgeremd door het zenden teleurstellende Amerikaanse koersen. Aand. Philips Gloeilampen waren kele punten beter, maar veel om het lijf had de handel niet. Cultuurwaarden bleven vrijwel op prijs, sléchts Deli MU moest een paar punten afstaan tengevolge van enig aanbod, ver moedelijk voortkomend uit verwisselde aand. Dell Batavia. Scheepvaartwaarden bleven onvi dérd en het wachten is hier op de dere ontwikkeling van de vrachtenmarkt. Aand. Van Nclle waren aangeboden op het teleurstellend dividend, dat tot 5 pet verlaagd werd. Over het lopend boekjaar merkte het verslag op, dat het effect der concurrentie merkbaar zal zijn, maar dat de toestand van het be drijf deze volkomen het hoofd zou kun nen bieden. Voor de aandeelhouders der Ned. Ind. Suiker Unie, welke maatschap pij tegen hogere koersen bij de aand. Van Nelle voor een aanzienlijk bedrag is be trokken. werd het terughoudend verslag laatstgenoemde vennootschap ter beurze onprettig geacht Op de beleggingsmarkt bleef de prijs houdende stemming gehandhaafd. De nieuwe lening draaide rond de koers var 10H* pet. Ter beurze is men in afwach ting van de publicatie der nieuwe staats begroting. welke vermoedelijk meer licht kan verschaffen omtrent de ontwikkeling dér rijksfinanciën in het komend be grotingsjaar. Jordaan kijkt naar Koningin Om zich hij het bezoek van Koningin Juliana te verzekeren van een prima plaats, lieten twee vrolijke meisjes in de Jordaan zich gisteren in een kooi ophijsen. Met typisch Jordaanse humor kwamen de om wonenden alras de vrijwillige gevangenen voorzien van een „natje en eèn droogje". Ondeugdelijke Indon. importregeling Nauwelijks drie dagen, nadat de In donesische autoriteiten een nieuwe in voerregeling voor het eerste kwartaal van 1954 hadden afgekondigd en nog voordat deze regeling bekend gemaakl was, is zij door het Indonesische minis terie van Economische zaken weder in getrokken. De voornaamste bepaling dier regeling was. dat vijftien belang rijke soorten goederen alléén door zoge naamde nationale importeurs mochten worden ingevoerd, zodat het leeuwen deel van de invoer in handen van natio nale importeurs zou komen, waartoe deze lieden niet in staat zyn. Deze goe deren warén alle soorten van textiel. huishoudelijke artikelen, meel ce ment. spijkers, vensterglas, kantoor- en schrijfbehoeften behalve technische schrijfartikelen. caustic soda, gonjezak- fietsonderdelen, fototoestellen, autobanden, schroeven en hand en sluit werk. houtvrij schrijfpapier, ijzer en aluminiumdakbedekking. Nederlandse bokking naar Griekenland Concurrentie met Engelsen in het Een combinatie van Nederlandse bok kingexporteurs. de Cevebo. heeft het initiatief genomen tot het exporteren bokking naar Griekenland in het zgn. voorseizoen. Het betreft bokking, die in de rokerijen is verwerkt van ha ring van de teelt 1952 en daarna is op geslagen in de koelhuizen. De export Griekenland, die reeds in begiru Augustus is begonnen, omvat 50.000 kist- van 6.8 kg. it nu toe werd op de Griekse markt monopoliepositie ingenomen door de Engelse bokkingexporteurs, die gewoon lijk in het zgn. „voorseizoen" veel bok king (eveneens gerookte haring van de oude teelt) naar Griekenland verschepen. De voorsprong, die de Britten hierdoor hadden, bleek van grote invloed in het seizoen. De Nederlandse bokking van de nieuwe vangst verscheen gewoonlijk pas omstreeks begin October op de Griekse markt. Paniek in de Jordaan Gulden Koningsboek was verdwenen TIE AMSTERDAMMERS die gister- middag tegen drieën een politie motor met zijspan van de Minerva- laan naar de Egelantierstraat hebben zien razen, zullen weinig hebben ver moed, dat in die minuten een kleine tragi-comedie werd afgesloten die de avond tevoren met paniek was be gonnen. Op de vooravond van het koninklijk bezoek aan het Koning Willemshuis voor bejaarden was het Gulden Boek zoek, èen boek vol handtekeningen van Nederlands vorstenhui- sinds Willem III. Tevergeefs was het huis „uitgekamd" en men bad de hoop al opgegeven de handtekening van onzi Koningin aan de verzameling te zien toegevoegd, toen iemand zich her innerde het Gulden Boek twee jaar oeleden te hébben ^itgeleend aan een Amsterdamse ontwerper, voor het maken van een cliché. De klok sloeg twaalf uur. Binnen een kwartier werd opnieuw een huis overhoop gehaald, ditmaal het huis van de ontwerper in de Mi- nerualaan. Urenlang zochten de vrouw des huizes en haar nerveuze bezoekers tussen, op en achter meu belen. Maar geen Gulden Boek. Om weinige minuten na drieën vond mevrouw alweer alleen met haar driejarig zoontje het gezochte op een voor de hand genoeg liggende plaats: onder een stel werktekenin gen. Ogenblikkelijk stelde zü de niet lang tevoren vertrokken bezoekers telefonisch van haar vondst op de hoogte. Maar wat nu? Zijzelf kon onmogelijk het uis verlaten en aan de andere kant van de lijn werd koortsachtig dc laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de ont vangst van Hare Majesteit. Bij de heersende verkeersdrukte zou mis schien zelfs geen tari meer baten. .J'robccrt u eens het alarm-assistcn- ticnummer van de politie, vijf maal acht", werd er geopperd. De politic stribbelde eerst wat tegen, maar toen zij eenmaal een besluit had genomen ontwikkelden de dingen zich in een (jltempo. D' aanvraagster had de hoorn nauwelijks op de haak gelegd of de motorpolitie stond voor, om het album waarvan alles afhing, te be zorgen. In het Gulden ~"oek van het Konino Willemshuis aan de Egelantierstraat prijkt nu ook de handtekening van Koningin Juliana.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5