biMet Leidato toont middenstand zijn kracht en durf Adr. van 00Y Jr. LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1353 3nd i nder er Stii cier ling volledi n dezei desbetri chte Ho H„ aid is: Ka :and.1T Amstt te Hei; ""8 C f errassende ontmoeting tussen verkoper en koper ZU1DAFRIKAANSE BELANGSTELLING BIJ DE OPENING |'peWe hebben twee organisatoren van de gistermiddag in de Stadsgehoorzaal geopende Leidato gevraagd, welke verwachtingen zij van het bezoek aan de terttoonstelling hadden. De antwoorden liepen nogal uiteen: De één zei 14.000, de ander 30.000. De twee heren keken elkaar toen een beetje vreemd aan. Maar hoe het zij, aan belangstelling zal het de mensen van de Leidato zeker niet ontbreken. Dat bleek gistermiddag al direct na de opening, lidato is ook niet alleen een verkoopbeurs, waar je de portemonnaie van :gin tot eind' open kunt houden, maar zeker ook een attractie. jroepjes aandachtige mensen te vormen. Egenwoovdigen een element, dat tentoonstélling als deze niet kan worden gemist. De mensen willen ook we] wat „beweging" zien en resultéat van het gebruik van een bepaald artikel. We den ken verder aan de plaatsen, waar de kij kers iets kunnen gebruiken. Een serieuze en dus uitgebreide wandeling door de za len heeft ook invloed op keel en maag. En dan dóet de uitnodiging „Gratis proe ven" het wel. Wie zou daarvan geen ge- oruik maken We vonden de Leidato gistermiddag ge zellig. En we zijn er van overtuigd, dat het er met het klimmen van het aantal bezoekers gezelliger zal worden. Want de ménsenmoeten het in eerste en laatste instantie toch doen. De gezelligheid komt ook van het bal- con van de grote zaal, waar in een hoek een populair orkest van de A.V.R.O. een menigte liedjes produceert. En de sfeer op deze beurs wordt mede bepaald door de vroiiike bloemversieringen. Al met al menen wij te mogen vaststellen, dat de middenstand hier goed uit de bus gekomen is. De tijden zijn voorbij, dat de klanten op je afkwamen, als je de gordijntjes van de zaak openschoof. De middenstand moet acht-geven, moet naar buiten komen met de beste krachten, die hij nog bezit. De Leidato is er, afgezien van het succes, een bewijs van, dat er in deze sector van het bedrijfs- leven heus nog wel „pit" te vinden is. Men zou dus kunnen zeggen, dat de tentoonstelling al bij voorbaat is geslaagd. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer A. Sanders, «en van de leden van het organiserende comité. Hij be- groétte in het bijzonder het college van B. en W. en de Zuidafrikaanse handels delegatie. De heer Sanders, bekende nog, dat er fouten zijn gemaakt bij organisatie en opzet van de tentoonstelling, maar hij vertrouwde er op, dat men de „nieuwe lingen" deze fouten niet zal toerekenen. Loc Het is voor een verslaggever wellicht G. Titlfsmakkelijker, over een politieke verga- ig of een schilderijen-tentoonstelling :hrijven dan over een actie als de entrallLeid£ito- Met gemengde gevoelens gingen ar de opening. Het is deze mensen 5 allemaal te doen om de reclame verkoop. En daarvoor is de iour- nu eenmaal een beetje huiverig. [Toch waren die gevoelens spoedig ver- Al mogen we geen namen noe- jlmen, een bescheiden loflied op de orga- Land|nisatie, geestdi*ift der standhouders en nej, Jjde inrichting van de zalen zijn ongetwi jfeld op hun plaats, school Er zijn ruim veertig deelnemers. Méér T. Hjhadaer. cr beslist niet moeten zijn, want Jn d'dan zoudén de zalen te vol zijn geworden t tijdlet is soms toch al th; i overzicht te krijgen. Maar gezien het ka- tzem^rakter van deze middenstandsactie, mag gezr-gd worden, dat de Leidato-ers er van hebben gemaaki wat ze er van maken konden. Een rommelige indruk maken de stands 111 tuet. Men heeft tiiec geprobeerd een zo groot mogelijke hoeveelheid in zijn afde ling uit te stallen. De hoeveelheid is over wogen en de wijze van „opdienen" even eens. De meeste stands hebben dan ook 13 een artistieke inslag. Ze nopen tot kij ken, keuren en misschien wel bewonderen. En men mag hopen, dat de bewondering der kijkers voor de verschillende zaken gunstige resultaten zal afwerpen. Demonstraties HOE U MET ƒ24.— verend interieur matras laten wij zien en bespreken wij met U op de ..LEIDATO" van 11-16 Sep tember in de Stadsgehoorzaal. Breestraat - Tel. 20890 Werkloosheid in Leiden nu weer gestegen Op 5 September 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 875 geheel werl lozen ingeschreven, terwijl daarenbove 104 personen tewerkgesteld waren o DUW-objectcn. Een styging van 111 in vergelyking met de vorige stand. Deze styging is vrywel geheel toé te schryven aan seizoen-invloeden (afvloeien arbeids krachten uit de conservenindustrie en de hotelbedryven). De vraag bleef vrijwel constant e blijft gericht op vaklieden. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen onder ging een niet onbelangrijke stijging, die in hoofdzaak het gevolg is van inschrij ving van jeugdigen. De v welijke krachten bleef lijk 211. Botsing Bij de Korenbrugsteeg kwamen gister middag de 21-jarige militaire motorrijder L. van E. en de 63-jarige fietser W. D. uit de Surinameslraat met elkaar in bot sing. De matroos verwondde zyn knie, de man kreeg schaafwonden. Gistermorgen acht uur raakten twee veehandelaren op de Beestenmarkt hand gemeen. Een van hen moest in de afde ling oogheelkunde van het A.Z. worden opgenomen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 Sept. 13 uur tot Zaterdag 19 Sept. 8 u. ■waargenomen door apotheek Van Drie- sum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Van Bockel, De Jager, Kors, Masten broek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Bij de opening van de Leidato was gistermiddag ook de heer. Paul H. Théron, handelssecre taris van de Unie van Zuid- Afrika. Het is te begrijpen, dat hij na de opening de Kaapse wijn alle eer aandeed. Links op de foto staat de heer Sanders, die namens het comité de ten toonstelling opende. Verder van links naar rechtsde heer Théron, mevrouw Van Kin schot, burgemeester Van Kin schot en (geheel rechts) de heer Van der Kloot van de Leidse middenstandscentrale. Foto N. van der Horst een menigte particuliere huizen en slechts énkele winkels. Hoe is de winkelstand in de achlerliggende vijftig jaar niet opge klommen! Het beeld van de stad is er volledig door veranderd. De burgemeester legde er de nadruk op, dat de bloei van de stad nauw ver band houdt met de ontwikkeling van de idd^-nstand. Er is een wisselwerking tus- n die beide. Spr. was er van overtuigd, dat het werk van de initiatiefnemers en organisatoren van de Leidato met succes zal worden«bekroond. De kleuter J. J. Wolfslag, zoon van een lid van het comité, bood mevrouw Van Kinschot hierna een bos bloemen aan. „Dat zijn bloemen van de Leidato", zei hij op kleutcrachtige manier. Namens de Kamer van Koophandel voerde de heer Meerpoel het woord. Het is voor de middenstand weer dringend nodig, aan de weg te timmeren, zei hij, omdat het economische klimaat zo ver anderd is. Wc moeten niet maar afwach ten tot dé zaken naar ons konten', wij moeten naar de zaken toe. De tijd, dat de klanten vanzelf in de winkel kwamen, is voorbij. De beer Meerpoel wees ook op de noodzakelijkheid, dat de midden stand zich intern organiseert. Hij zag deze tentoonstelling dan ook als een actie naar binnen cn naar buiten. Zuid-Airika De opening van de Leidato vond plaats in een stemmig versierde kleine zaal Het comité had er veel autoriteiten vooi uitgenodigd. Een groot aantal had aar deze uitnodiging gevolg gegeven. Wij noe men: het voltallige cpllege van B. en W. mr Bool, gemeentesecretaris, de heer Ver stegen, gemeente-ontvanger en vertegen woordigers van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, de Leid se middenstandscentrale, de vereniging voor vreemdelingenverkeer, het actie comité Leiden Leeft cn verschillende ge meentelijke diensten. Twee voorname gas ten hadden wij eigenlijk het eerst moeten noemen, namelijk de heer Paul H. Théron, handelssecretaris van de Unie van Zuid- Afrika en mr G. Bosman, vertegenwoor diger van de coöperatieve wijnbouwers vereniging in Zuid-Afrika. Hun aanwezig heid zette de opening op bijzondere wijze luister bij. Zij hield verband met het feit. dat men op deze tentoonstelling ook van Kaapse wijnen kan proeven. Wat er te zien is Naast deze globale indruk van de Lei dato zal de belangstellende lezer graag willen weten, wat er nu op deze tent stelling alzo te zien is. Aan een beschrij ving van de stands kunnen we niet ginnen, vandaar de volgende wellicht taaie opsomming, die toch demon streert, dat de mensen van de Leidato zich ook hebben toegelegd op de var iets waardoor een Verkooptentoonstelling zo aantrekkelijk kan zijn. In de grote zaal vindt men onder meer: kinderwagens, haarden, fietsen, wijnen, radio's, electrische apparaten, soepen, schrijfmachines, schilderwerk, corsetten, keukengerei, vlees- en groentenmolens, boeken, bedden, dekens, televisietoestellen en fotomateriaal. Het podium wordt in beslag genomen door dekens, radio's en De hal vertoont reclameborden, tapij ten, beddegoed, een stand van de vereni ging van melkhandelaren en een hoekje, dat is ingericht door de genoemde om roepvereniging. Bij de trap kan men „Gratis proeven". De receptiekamer wordt ingenomen doör ccn fotostand. In de foyer is het volgende te zien: wol, bont, electrische apparaten, meubelen, huishoudelijke ge bruiksvoorwerpen, naaimachines en sport- kleding. Op de balcons is gelegenheid een verversing te gebruiken. De gangen zijn ook ftiet ledig gelaten. Eerste bezoekers De eerste bezoekers van de tentoon stelling waren de autorite'ten, die voor de opening waren uitgenodigd. Vóór de opening hadden de meesten van hen al een vluchtige blik in de zalen geworpen. De meningen vielen toen unaniem gun stig uit. Na de opening volgde een officiële rond wandeling langs alle stands, waarbij de indrukken werden verstevigd. De burge meester toonde zich verrast over de pres taties. En met hem allen, die hem volg den. Mevrouw Van Kinschot mocht op haar wandeling verscheidene attenties in De Zuidafrikaanse gasten waren niet minder enthousiast. De stand met Kaap wijn werd alle eer aangedaan! Veranderd stadsbeeld Het was burgemeester Van Kinschot een groot genoegen, de tentoonstelling te mo gen openen. Hij bracht hulde aan het initiatief, waaraan naar zijn vaste mening een grote duif ten grondslag ligt. Bewon dering had hij voor de stands; men kan zelfs bij een oppervlakkige beschouwing al zien, dat ze met animo zijn opgebouwd. De burgemeester herinnerde aan de historische po.-itle van de jaarmarkten van voorheen. De Haagse kermis was in het verleden zeer bekend. Daarheen trokken ook wel veel Leidenaars. De negentiende en de twintigste eeuw hebben echter een grote evolutie gebracht. De verkoper en de koper werden nauw bij elkaar betrok ken. Omstreeks 1900 vertoonde de Breestraat Opening volgende week Donderdag Vebo verwacht duizend dieren op haar tentoonstelling Dit jaar wordt de jaarlijkse Vebo-tentoonstelling te Leiden gehouden op 17 en 18 September, volgende week Donderdag en Vrijdag dus. De keu ringen der dieren geschieden weer op het veemarktterrein en de afdeling zuivel wordt ondergebracht in de kegelbaan achter Het Schuttershof. Het Waaggebouw is er ditmaal niet bij; het bestuur heeft gemeend de. activi teiten te moeten concentreren. De Vebo-tentoonstelling 1953 staat in het teken van de selectie ten aanzien van de in te zenden dieren en van de uitbreiding van het aantal relaties. toonstelling ontvangt een lunchkaas, ietie- ijfhonderdste een Goudse ka Het Vebo-bestuur legde er op een pers conferentie nog eens de nadruk op. dat het streeft naar verbetering van de vee stapel en de zuivelproductie, maar niet aLlecn uit economische overwegingen. Men ziet zich wel degelijk een belang rijke taak opgelegd met het oog op de volksgezondheid. Daarom verwacht de Vebo ook dit jaar niet alleen de ctirect- belanghebbenden, maar ook belangstel lenden uit de stad en de dorpen. On; het bezoek te stimuleren, heeft men ertkele attracties aan de tentoonstelling verbon den. Als men een bezoek aan de zuiveltent toonstelling brengt, moet men vooral rfiet vergeten even naar de achterzaal var Schuttershof te lopen, waai- een leerza me tentoonstelling vanwege de voorlicli- tings- en gezondheidsdienst wordt inge licht In de afdeling zuivel zal naast kaas een afdeling boter te bezichtigen zijn. Iedere vijftigste bezoeker van deze ten- Modeshows in de kleine zaal Na de officiële openingsplechtigheid van de Leidato werden de gasten van het comité uitgenodigd om de modeshow in de kleine zaal te bezoeken. Daar toonden enkele samenwerkende firma's bontmantels, truitjes, blouses> rokken, deux-picces, hoeden, tassen en handschoenen, een en ander van Albert de Vries, mevrouw De Groot, de dames Middelkoop en de firma Brinks. De bontshow besloeg ongeveer een half uur; na de pauze ifferden een half uur lang de combinaties van mevrouw De Groot getoond. Albert de Vries heeft het in hoofdzaak in het niet zo prijzige genre gezocht, al waren er ook enkele dure pronkstukken zoals de ocelot-set, enkele prachtige Per- sianer-jassen en silver-blue bisom Umi- tatie silver-blue mink). De heer De Vries beweert echter altijd, dat men ook in de goedkopere bontsoorten mooie jassen ma ken kan en hij bewijst dit telkens weer op zijn shows. Kalf. kid-leg. seal elec- trique, biberine (een Duitse biberette); petit-gris, het „doet" het allemaal even goed bij hem. Dat is natuurlijk te danken aan de uiterst vakkundige bewerking van bont. Deze goedkope jasjes, in hoofdzaak fingertips, zijn werkelijk vederlicht en vallen soepel, terwijl zij zó ruim ont worpen zijn, dat zij nog verscheidene veranderingen van de mode kunnen ver dragen. Drie beroeps-mannequins toonden de jassen ter zake kundig. Na de pauze lie ten zij op overtuigende wijze zien, dat een trui en een rok niet noodzaKelijk een uitsluitcnd-practisch geheel behoeven te vormen. Mevr. De Groot bracht een col lectie, voor een groot deel geïmporteerd uit Wenen, die uitgesproken chique ge noemd mag worden. Met zo'n truitje kan men gerust op een feestavondje verschij nen. Een stola verhoogt dan nog vaak het sierlijk effect. Ook in deux-pièces valt er op deze show wel wat te bewonderen. Om van de kanten blouses maar niet te spreken. Hoeden, handschoenen en tassen sloten zich uitstekeod bij het geheel aan. Een piano-muziekje vormde een prettige ach tergrond. De bontshow werd gecommen tarieerd door de heer De Vries zelf; mevr. De Groot had een wat onwennig, maar moedig meiske achter de microfoon ge plaatst. Het publiek waardeerde het ge heel zeer. De show heeft iedere middag en avond plaats. Na afloop van de show demonstreerde de heer A. Riel het schikken van bloe men. een en ander om het publiek op te wekken eén cursus daarin te volgeu. C. Th. R. Het bestuur verzocht ons speciaal de aandacht van de vrouwen op een en a te vestigen, de huisvrouwen, de ve gingen van huisvrouwen en de leerlingen der vakscholen voor meisjes. Paardenkeuiing Het is té verwaobten, dat straks niet minder dan 127 paarden langs de jury zullen trekken. De organisatoren zullen er voor zorgen, dat de belangstellenden de keuring vanaf de verhoogde veelading op-het terrein van de veemarkt kunnen De aantallen stieren, koeien en kalveren zijn ook belangrijk. Er zullen op de ko mende Vebo-tentoonstelling in totaal geveer duizend eieren worden aange voerd. Het aantal sahapen zal een hon derd bedragen. Is het naet iets voor de onderwijzers van de hoogste klassen der lagere scho len om de leerlingen op deze dag nader in contact te brengen met dit edele dier? De zeugen, de biggen en de beren kunnen er dan nog wel bij. En wat te denken de bokken en geiten? We kregen deze tip van het Vebo-bestuur en geven hem gaar ne door. omdat we er van overtuigd zijn, dat aan deze tentoonstelling een gedegen les te wij dén zou zijn. Geen daling Het Vebo-bestuur heeft, toen het zich wierp op een strenge selectie der dieren, nog even gedacht, dat deze schifting wel een ongunstige invloed zou hebben op de hoeveelheid. De uitkomst heeft deze ge dachte echter gelogenstraft. Uit alles blijkt, dat de Vebo haar positie nog steeds aan het verstevigen is en voorlopig niet van plan is. daarmee op te houden. Straks hopen ook de burgemeesters van het eiland Texel en de gemeente Haarlem mermeer de tentoonstelling met een be zoek te vereren. Hun bezoek is sympto matisch voor de ontwikkeling van de Vebo. Donderdagmorgen 10 uur wordt de ten toonstelling in het Schuttershof door bur gemeester Van Kinschot geopend. Op Vrijdag wordt het vet- en slachtvee aan gevoerd. Men vergete de exposities in de kegeloaan en in het Schuttershof niet. Verenelden wy tenslotte, dat er ook weer een veebeoordelingswedstrijd wordt gehouden. Dit zat de leerlingen van de landbouwscholen zeker aansporen de ten toonstelling te bezoeken. 1 Agenda voor Leiden Zaterdag. Stadsgehoorzaal. 26 en 711 uur: Lei dato. Burcht, 8 uur: personeelsvereniging I.F.S., cabaretavond. Maandag Stadsgehoorzaal, 26 en 711 uur: Leidato. Oud-Hortuszicht, 8 uur: tuinconéert Leids politiemuziekgezelschap. Doelen. 8 uur. Leidse amateur-fotogra fen. buitengewone ledenvergadering. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 26 en 7—11 uur: Leidato. Het Ceptrupi, Hoogl. K.erkgracht.8 uur: Geref Bond. ds Timmer van Nieuwer- kerk aan den LTssel. Collecte t.b.c.-bestrijding Het bestuur van de afdeling Leiden van het fonds Draagt Elkanders Lasten schreef ons: In de week van 14 tot en met 19 Sep. tember wordt in Leiden een coilecle te- n,ar buiten sebracht houden voor de fondsen Draagt Elkao-,geuren van een rogenaamde paniek,lui der, Lasten en de interkerkelijke Pro- tül, „„alen. waardoor het mogelijk estaotse stichting Zmdnederlands Sana- Und, een grote menigte in record-tijd torium. welke beide de bestrijding van buit„ le werke„ v,_ n„od de tuberculose ten doel hebben. Veel isI' ïe"SÜ"'5 uN°3 '«kit voor de kaartjesverkoop. steeds zijn tal van Nederlanders door Trl nminnn Haeeeehfer X* deze ziekte aangetast. if" V T P daarachter de -- 'lelijke kapstokken vervangen door een nopen, gat j moderner gelegenheid om jassen en hoe bij de heer A. Kiel. GeVrït Doust°raft*8J! i °P ^nHéhten' ™imteg®brek Leiden, of op Zaterdag 19 September in °"JïÜ.«,rlChten Va" enkel° «arder°- het gebouw voor Chr.-sociale belangen. Brekerij in lecoid-tempo Geen schotjespolitiek meer in Leidse schouwburg TONEEL KAN WORDEN HERSCHAPEN IN ..WATERBALLET" Betonwerkers, timmerlieden, schilders en electriciens zijn de laatste vijf weken koortsachtig bezig geweest, de Leidse schouwburg in een zodanige staat te brengen, dat het nieuwe seizoen met een gerust hart tegemoét kon worden gezien. Zoals men weet, liet de brandveiligheid van het oude ge bouw zeer veel te wensen over en achtte men het niet langer verantwoord, énkele honderden mensen binnen deze muren een avond op te sluiten. Er zijn nu, met gemeentesteun, zeer grote verbeteringen aangebracht en het schouwburgbestuur heeft het zijne gedaan om het interieur een fleurig aanzien te geven. politiek maakt het de mensen veel gemak Om maar meteen letterlijk met de deur in hujs te vallen, in de schouwburg heeft mén de rollen omgekeerd en valt men juist met de deur naar buiten. De trappen Wié wil collecteren velen zijn kan zich opgeven inrichten onmogelijk gemaakt. Het voordeel vi het opnemen van de garderobe in de wan delgang is natuurlijk, dat de bespoediging van h?t terugkrijgen van winterkleding hierdoor in de hand wordt gewerkt. De opstelling van het stoclenplan in de zaal is gewijzigd. De afscheiding van de orkestbak is enige decimeters naar ach- •aarnemend-diirecteur van de ge- teren gebracht, zodat het mogelijk werd meentelijke Volkscredietbank is door d6 rijen wat te vergroten. In de baignoi- k€,'J;<2fmd de heer J. W. Segaar.jres valt het verschil wel heel duidelijk ant daarin zijn de tussenschotten Oude Singel I Waarnemend directeur van de Volkscredietbank door^ v -.«»-<=. -■ o. Segaar, sinds Jum 1951 reeds in dienst bij deze op. bfnik. I verdwenen. Dit breken met de schotjes- De oprichting van Catena van Notities van twee leden het L.S.C. Naar aanleiding van ons artikel over de oprichting van de nieuwe stu dentenvereniging Catena verzochten de heren F. Molhuysen en W. de Tombe, leden van het Leidsch Studenten-Corps ons om een onderhoud, waarbij zij énkele opmerkingen maakten over wat men ons van Catena- zijde met betrekking tot het L.S.C. had medegedeeld. clusief te zijn. Wél wil het zijn instelling zuiver houden. Dat wil zeggen: iedereen, die volgens de levensstijl van het L.S.C wil leven en dat wil uiteraard niet zeggen, dat men zijn individualiteit moet verliezen kan lid worden. Met of zon der dispensatie Wie deze stijl niet aan voelt. voelt zich niet in het corps thuis. En die stijl uit zich niet in arrogantie of pedanterie. Maar in gedragingen, die men van een waardig corpslid mag verwachten. Deze stijl heeft al is ze moeilijk te omschrijven althans niets met bras- serijen te maken, welke bezigheden men de corpsleden dikwijls en graag aan wrijft Het financiële maandgemiddelde van een corpslid is dusdanig laag. dat. heeft men zijn kamer, zijn was, zijn eten. zijn sigaretten en zijn bioscoop betaald, -einig guldens overschieten om te gaan kelijk niet zonder meer schub op zijn zachtst uitgedrukt lauwe houding ten opzichte van het Corps. Men dient niet te vergeten dat een groot aan- studenten buiten Leiden en Oégst- geest woont. Vorig -jaar bedroeg dit aan tal niet minder dan 1216. Dit zijn voor namelijk dus de spoorstudenten. Dit maakt 50 uit van de door Catena ge noemde 65 Wanneer iemand bijvoorbeeld in Den Haag woont, kan men moeilijk verwach ten dat hij z'n gezelligheid in de avond- in Leiden gaat zoeken. Lidmaat schap van het L.S.C. zou dan ook niet veel zin hebben. Vele Leidse studenten, die in Den Haag wonen, zijn bovendien an de Haagse Studenten-Vereniging. Dit spoorstudentenprobleem is overigens en probleem apart. Dispensatie En wat de dispensatie betreft: niet min der dan 12 der corpsleden maakt thans geheel of gedeeltelijk gebruik van de dis pensatiemogelijkheid. Men is diis niet zo erg bang voor „genadebrood". Dit kan ook niet. want het. is een volstrekt ge heim, .wie dispensatie geniet. Het is al leen de quawtor, bij wie men zich hier voor gemeld heeft, die hiervan op de hoogte is. Met een commissie, waarin o.a. reünisten zitting hébben; heeft hij, het dispensatiegeval onderzócht. Groentijd De groentijd is niet zo erg als het veel al lijkt. Er is bijvoorbeeld cn dit slaat dan op de bezwaren A-en Catena tegen het „lichamelijk ontgroenen", zoals dit in het betrokken artikel werd génóërpd een streng vérbod om te slaan. Hier wordt nauwgezèt acht op gegeven. En wat de sfeer tussen de jongere- en ouderejaars betreft, die valt dus heus wel mee. Zeker, er is-onderscheid, maar geen grievend onderspheid; En de wetenschap dat de jongerejaarjs eenmaal ook oudere jaars wordti en dus ook een beurt krij gen, maakt dat men de zaak van een spor tieve kant bekijkt. Behoelte? Het feit. dat zich slechts 56 studenten meldden, toen de „promotors" van Catena hun beroep deden om tot de oprichting van een vereniging te komen, zegt nogal duidelijk dat er niet zo'n heel grote be hoefte was aan een dergelijke vereniging. Bovendien acht men het onjuist, wil men iets verbeteren, om op een scheiding aan te sturen. Voldeed het L.è.C.'op bepaalde punten niet aan de verwachtingen, dan had men als men zich dit aantrok cr in moeten blijven of zich als lid moe ten aanmelden, èn aldus van binnenuit naar verbetering streven. Merkwaardig is voorts dat de nieuwe vereniging iets voortzet, wat ze in de „oude", het L.S.C., afkeurt, in elk geval geen effectieve instelling vindt: de dis pensatiemogelijkheid. Wanneer Catena vindt dat dispensatie tot gedachten om trent genadebrood leidt, mag men rede lijkerwijs toch verwachten, dat zijzelf die dispensatiemogelijkheid niet zal instel len. Ze doet dit nochtans wél. Ook mag verwonderlijk genoemd wor den. dat Catena zich in haar folder aan dient als een van de twee gezelllgheids- nigingen, waartussen de eerstejaars kunnen kiezen. Terwijl zij toch weet, dat zij niet erkend is als zodanig. Het L.S.C. streeft er niet naar om ex- brassen. keiijker na brekende Alle vluchtwegen zyn ontdaan van hun opstapjes en zoveel mogelijk voorzien van een bordes. De nooduitgangen parterre zijn van vijf op zes gebracht, twee opzij, twee naast het toneel en twee achter het toneel. De deuren tot de toeschouwers- ruimte zijn ontdaan van hun gordijnen, en kunnen met één handomdraai van binnen uit worden geopend. Watergordijn Het toneel is voorzien van een spren kelinstallatie. Met één handbeweging kan de brandwacht de installatie in werking stellen. Tussen toeschouwersruimte en toneel valt dan een aaneengesloten wa tergordijn, terwijl talloze sproeiers op het toneel zelf een waterballet veroorzaken, erger dan een wolkbreuk. Dc installatie komt, wanneer niemand aanwezig is, automatisch in werking, wanneer de hitte van een brand de smeltveilighedcn doet smelten. Het overgaan ran de handle doet automa tisch het alarmsignaal in de seinzaal van de brandweerkazerne gaan. De speelruimte met de coulissenberg- plaats is door een muur met twee brand deuren van de kleedkamers gescheiden. In de kapruimte is een brandscheiding gemaakt tussen zaal en toneel. De schijn werper in de kap heeft een brandvrije ommanteling gekregen en er zijn twee grote schijnwerpers voor toneelverlichting bijgekomen. Voorts is het aantal aansluitingen voor brandslangen beneden met twee vermeer derd. Een brandscherm tussen toneel en zaal is niet aangebracht. De constructie hier van bleek een te kostbare onderneming Amphitheaters Ook in het eerste amphitheater zijn de tussenschotten verdwenen, waardoor het aantal deuren van de baignoires kon wor den verminderd. De spiraaltrap naar het hoogste amphitheater is smaller gewor den en daardoor minder gevaarlijk. Aan de linkerzijde is een vrij trappenhuis ge maakt. De brandtrappen aan de voorzijde moesten, wegens omstandigheden, worden gehandhaafd. De algehele indruk van het interieur is moderner geworden door het aanbrengen van lichte verf en licht behang. De nood verlichting komt daardoor beter uit. Aan nemer L. Zitman, heeft, met steun van de gemeentediensten, ccn mooi stuk werk Nieuw schouwburgseizoen goed begonnen Met opvoering van operette „Wiener Blut" Met de opvoering van de operette Wiener Blut"', door de Hoofdstad- Operette is gisteravond de Schouw burg, na de Verbouwing die enige maanden in beslag nam, heropend en daarmee is het nieuwe seizoen be gonnen. Een operette is een gezellig begin. Op de deining van bekende melodieën kan men zich laten meevoeren van het e tot het laatste accoord. Daardoor geeft ze een goede ontspanning en daarom heb ben de oude operettes ook nu nog waarde en kunnen zij'een belangrijke functie hebben, ook in cultureel opzicht (wan neer ze goed gebracht worden). Het winterwerk begonnen De Her v.-Gere f. m arm e n v ere mg mg De Heere is onze banier cn de Herv.-Gerei, vrouwenvereniging Maria Magdalena hielden gisteravond in het gebouw Stille Rijn 13 een gecombineerde vergadering ter opening .van het winterseizoen. De héér J. Meel. voorzitter van ae m&nnen- verenigiing, besprak het onderwerp Jozua. de hogepriester. Spr. belichtte de volgen de vier punten: Satans aanklacht, Jozua's zwijgen. Gods spreken en het vrijspreken door de enge! des verbonds. Er volgae een uitgebreide bespreking, waarna vergadering werd gesloten door ac x de voorzitter, de heer G. Schaap sr. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Mantdnus Th. M„ z. a W. Nieuwenhuizen en C. J. Kcster; Ca- tfiarvna H.. d. v. P. Keyzer en H. G. v Voet; Susanna S.. d. v. W. F. Gubler C. v. Tongeren; Ina M.. d. v. D. A. Huwee en T. N. A. Scholtcns; Albertus J.. A. M. Bavelaar en G. M. A. Vinkentein; Petronella M.. d. v. H. A. de Koning G. J. Brokx; Niesje. d. v. J. v. d Stelt T. E. Kuiper. OVERLEDEN: J. E. de Nobel, huisvr. van Van der Velden, 54 j.; J. J. Zirkzee, wednr.. 76 j.; J. van Kempen, wed. van Straathof. 84 j.; A. van Nood, man, 69 j. (Adrertentic) REGENJASSEN RECENjASJES Meisjes en Jongens. 6 jaar. vanaf I RECENjASSEN Dames en Heren, vanaf Dubbel Popel ine - Groene Trenchcoat Weerschijn - R.A.F.-bcige twee kléürftii mantels Gabardine Jassen zuiver wol dames en heren vanaf lACKScn (OPPERS Meisjes. Jongens. Dames. Heren. vanaf 11.50 19.75 PANTALONS Tweed Kamgarcn Gabardine. - COSTUUMS 9.75 29.50 COSTUUMS Extra kwaliteit, ook grote I 49.50 buikmaten. vanaf I I LEUNE Wal dit laatste betreft kan men in de Hoofdstad Operette vol vertrouwen heb ben. Met goede stuurmanskunst weet Otto Aurich het scheepje tussen de klip pen door te brengen en een goede koers te doen varen. Zijn persoonlijke aanleg voert hem wel eens dicht in de buurt van de zandbank, die „gein" heet, maar ei op stranden doet men niet. Ook nu weer hebben we kunnen con stateren, dat bij de leden van dit gezel schap een behoorlijke harmonie is tussen het vocale en het dramatische. Fritz Steiner en Otto Aurich hadden weer een gioot aandeel in het succes, maar het Gerard Heerings zijn uit het goede hout gesne den. Van de dames noemen we Ruth Ro den. Claire Clairy en Mizzy v. d. Lans; deze laatste kan in haar spel zo nu en dan wat meer „Weens bloed" hebben. Het geheel was een kleurrijke verto ning. Vooral de costumes waren van grote distinctie. Prachtig van kleur, in har monie met het décor. Zo werd deze opvoering, een goed be gin van het nieuwe seizoen. Bn GEMEENTE LEIDEN Oificië/e publicaties BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen tern algemene kennis, dat de inschrijving van leer lingen voor het openbaar vervolg onderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 15 en Donderdag 17 September a.s. des avonds van 78 uu.\ Voor jongens in het gebouw van de aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug. M.I.v. de nieuwe cursus zullen de les sen worden gegeven: a. voor jongens in hot schoolgebouw aan dc Oude Vest 35; b. voor meisjes in het schoolgebouw aan ,de Langebrug. Leerlingen van de vorige cursus moe- j ten zich opnieuw laten inschryven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is de heer A. Meijer, Morskade 1. He* hoofd der meisjesschool is de heer IF. J. Riks. van der Waalsstraat 2. VERKEER HAARLEMMERSTRAAT Burgemeester en Wethouders van Led. den brengen ter openbare kenn-is, dat met ilrgang van 14 September a s. tot en met 11 October cLa.v., de Haarlemmerstraat voorzover gelegen tussen de Pelikaan straat en dc Turfmarkt, gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen met l«Ue voertuigen, rij- «n trekdieren en we.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3