MUSSOLINI bevrijd Hinderlijke parasieten bij onze hond obinóon^ K^ruóog^, v&n ö&nieLöefoe m&Lcontent jouRnalist werö qeïnspiReeRö öoor öe a.vontuRen van een RevolutionndiR zeeman STUURMAN Alexander Selkirk was geen gemakkelijk mens in de om gang. Verre van dat. Kapitein Tho mas Stradling, die met deze jong» Schot aan boord in 1704 met de .Cin que Ports" de haven van Londen ver liet voor een reis naar Zuid-Ameri- ka, had dat al spoedig in de gaten. Er vielen harde woorden, er kwam regelrecht ruzie en de kapitein voel de dat zijn gezag werd ondermijnd op deze manier. Dat kon niet geduld worden in de kleine gemeenschap aan boord en hij nam dan ook een harde maar in die dagen niet onge bruikelijke maatregel. Toen de Cinque Ports" ankerde bij het onbewoonde eiland Juan Fer nandez ergens voor de kust van Chili en de bemanning aan land ging om vers water te halen, laaide de vete tussen kapitein en stuurman hoog op. De laatste werd veroordeeld om een zaam achter te blijven op het eiland. De vier illustraties bij dit artikel zijn ontleend aan de uitgave, die in 1735 bij Van Waesberge te Amsterdam het licht zag. Eigenlijk een vorm van uitgestelde doodstraf, maar op muiterij tegen het hoogste gezag aan boord stond dan ook de doodstraf. De ..Cinque Ports" voer weg zon der Selkirk. De ongelukkige stuurman liep het schip nog na tot hij aan zijn middel in het water stond, smekend om genade, maar de maat was vol en het schip verdween weldra aan de horizon. Maar toen de banneling van de eerste schrik wat bekomen was, gins hij niet kalm op z'n dood zitten wachten. Hij bouwde een hut, zocht voedsel en wist zich in het le ven te houden tot hij na vier eindeloze jaren en nog vier maanden tenslotte werd gered door een ander schip, dat het eiland aandeed. Na veel omzwervingen kwam hij pas in 1711 als tamelijk vermogend man in Londen terug. Zijn avonturen waren inmiddels op alle zeven zeeën besproken en toen hij in de Londense haven arriveerde, waren er verschil lende verslaggevers om hem te inter viewen. Zijn belevenissen versche nen in de kranten, maar c'ie versla gen zouden onze Alexander nfet on sterflijk hebben gemaakt. Dat hij zij het onder een pseudoniem nog overal bekend is terwijl de naam van kapitein Stradling reeds lang is ver geten, dankt hij aan een andere jour nalist, n.l. aan een zekere heer Da niël Defoe. T^EFOE werd in 1659 geboren als zoon van een slager en leidde aanvankelijk het leven van de be faamde twaalf ambachten en dertien ongelukken. Hij zou worden opgeleid tot predikant onder de dissenters, maar verzaakte deze geestelijke roe ping al spoedig. Toen ging hij in de handel, waar hij o.a. een tijd als kou senkoopman zijn brood verdiende. Maar eerst in de journalistiek vond hij z'n levensroeping. Vooral in de satire op het politiek gebeuren van elke dag was hij een meester. Eén ding pleit voor hem, hij was een echte Oranjeklant. In 1688 voeg de hij zich bij het leger van Stadhou der Willem III na diens invasie in Engeland en nog in 1701 bestreed hij In zijn brochure „The trucborn En glishman" de vooroordelen, die velen van zijn landgenoten koesterden te gen deze geïmporteerde vorst. Zijn scherpe pen bracht hem vaak in moeilijkheden. Twee jaar zat hij in de Newgate gevangenis wegens het schrijven van een scherp pamflet on één keer stond hij te pronk, met hoofd en handen in de schandpaal geklon ken. Hij miste daarbij de troost van zeker soort „toeback", maar mocht het genoegen smaken, dat het Lon- dense publiek hem een ware ovatie bracht en geen rotte eieren, doch bloe men naar het hout der schande wierp. Van 1704 tot 1713 gaf hij in z'n een tje een krant uit, de „Review'' Zeer veel gelezen werd zijn boeiend ver haal m reportage-vorm over de pest epidemie* die Londen in 1665 teister de. Hij schreef dit pas in 1722 en hij was pas vier jaar toen de pest in Londen woedde, maar het is of de auteur zelf die vreselijke maanden in Londen heeft doorgebracht. Hoewel zijn geschrijf veel opgang maakte, waren het toch slechts één dagsvliegen, die hij produceerde; commentaar op actuele gebeurtenis sen die weldra zijn waarde verloor. Was Defoe op 55-jarige leeftijd ge storven, wij zouden zijn naam wel licht niet meer kennen. Maar hij stierf niet, doch zette zich aan het schrij ven van een boek, dat hem een plaats zou.bezorgen onder de auteurs die zeven generaties na hun dood nog gelezen worden. IN 1718 hield het Engelse Parle ment zich druk bezig met de kwestie van de zeeroverij. De zee vaart stond in het middelpunt van de belangstelling en als goed journalist voelde Defoe aan, dat een boek over dit onderwerp, mits spannend ge schreven, er thans in zou gaan als koek. Toen schoot hem het verhaal over Alexander Selkirk te binnen en voortbordurend op het thema van de eenzame zeeman, die op een onbe woond eiland zijn leven in stand moet trachten tehouden, schreef hij zijn Na enig zoeken vond hij tenslotte een uitgever, William Taylor in Pa ter Noster Row te Londen, wiens boek handel de toepasselijke naam „In het Schip" droeg. Hier verscheen dan in 1719 het boek onder de wijdlopige titel: „Het leven en de vreemde, ver rassende avonturen van Robinson Crusoe van York, zeeman, die 28 jaar geheel alleen op een onbe woond eiland voor de kust van Amerika leefde bij de mond van de grote rivier de Orinoco, daar hij bij een schipbreuk waarbij alle mannen omkwamen behalve hij, aan land was gespoeld, met een verslag hoe hij tenslotte op vreem de wijze door ZEEROVERS werd bevrijd. Geschreven door hemze'J" Zoals men ziet was de titel een ad vertentie op zichzelf en het zal Defoe wel zijn, die op de gedachte kwam om het woord „zeerovers" met hoofd letters te drukken als zijnde een bij zonderheid die het boek een extra ac tualiteit verleende. Het boek was voor de uitgever een onmiddellijk succes. Er verschenen vier drukken binnen de eerste drie maanden en sindsdien zyn er tot cp de huidige dag honderden verschenen in tientallen talen. Het simpele ver slag, dat Robinson zelf geeft van zijn avontuurlijk leven en de manier waar op hij zich weet te handhaven zonder de hulpmiddelen der beschaving, heelt steeds oude en jonge lezers weten te boeien. Defoe buitte het succes direct uit door een tweede deel te schrijven, dat ook nog veel verkocht werd en daarna een derde dat slechts matige resultaten opleverde. Meer verdiende het ook zeker niet. Een gaaf exem plaar van de eerste drukken der drie delen is een begeerd bezit voor boe kenverzamelaars en brengt thans in Amerika zeker 60.000 op. William Taylor kreeg hc^fl wat minder voor een exemplaar, maar toen hij in 1724 overleed, liet hij z'n weduwe dank zij Defoe's boek, toch bijna een half mil- lioen gulden na. Zoals het vaak ging in die tijd, de auteur zelf overleed in 1731 in behoeftige omstandigheden. NATUURLIJK wekte het succes van de Robinson ook naijver op. De uitgever klaagt hier al over in zijn voorwoord bij het derde deel. Een zekere Charles Gildon liet een boekje verschijnen onder de hatelijke titel: „Het leven van Mr. D. De F. uon Londen, kousenhandelaar, die meer dan 50 jaar geheel alleen in het Koninkrijk van Noord- en Zuid- Britannië heeft gewoond". (Voor vervolg pag. 6) DIRECT INGRIJPEN IS NOODZAKELIJK P EN grote plaag onder de ■*-* honden vormen de wor men. Zij dringen de inwen dige organen binnen én kun nen daar ernstige verwoestin gen aanrichten. De honden- Üefhebber zal daarom regel matig de hond op wormen controleren. Wanneer het feit geconsta teerd wordt dient onverwijld ingegrepen te worden om er ger te voorkomen. Dik wij 16 zal men reeds een vermoeden hebben alvorens de wormen te constateren. Verschijnselen als braken, diarrhee, sterk wisselende eetlust en met het achterdeel over de grond schuiven doen al vermoedens rijzen. Er kunnen zich drie ver schillende soorten voordoen en we) ten eerste de spoel- wormen. Deze wormpjes zijn aan hun naam reeds te her kennen Zij zijn wit rossig van kleur en hebben de vorm van een spoeltje of sigaar Dik in het midden, aan de uiteinden puntig. Zij komen veelal bij jonge honden voor en nestelen zich in de dunne darm. Het zfjn parasieten en zij onttrekken voedsel aan het jonge hon denlichaam, waardoor het diertje vermagert en sterk aan weerstand inboet. Er ontstaat een zogenaam<t wormbuikje, dat veroorzaakt wordt door de ophoping van wormen die de darm afsluiten en waardoor zich gassen gaan ophopen. De gevolgen zijn krampen en stuipjes, alsmede aandoening van de darmwand. "D EGRIJPELIJK dient mén na de ontdekking dadelijk in te grijpen door de dieren arts te raadplegen, die dan een toepasselijke worm kuur zal voorschrijven, waardoor het dier grondig geholpen wordt. Begin niet zelf met het geven van wonnmiddel- tjes, want sommige zijn doel loos en andere te sterk in uw geval. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een hond zwaar ziek werd van een verkeerde wormkuur. De volgende soort wormen zijn de haakwormen. De be smetting ontstaat door de larven, welke ln water, be dauwd gras en besmette uit werpselen voorkomen. Zij tasten op verwoestende wijze de darmwand aan en veroor zaken hierdoor darmontste king. Natuurlijk wordt de spijsvertering ook in de war gebracht en zelfs kan bloed armoede het gevolg zijn. BU ontdekking schakele m delijk de dierenarts in hier is een speciale worm- kuur het afdoende middel. Over het algemeen komt de haakworm hier weinig voor. De bekendste en beruchtste van alle is wel de derde Ook soort, de lintworm. De lint wormen zijn een hardnekkig kwaad, waar men het besie korte metten mee kan maken, aangezien zij een hond vol komen te gTonde kunnen richten. T") E lintworm huist in hel U darmkanaal en het be langrijkste deel is de kop. Deze kop is de moeder van het geheel en groeit gestadig aan. Het lichaam bestaat uit geledingen, die ieder op zich tweeslachtige i Ierse Setters. Zijn 't geen schotjes? lintworm kan twee meter lang worden en er zqn er zelfs die wel vijf meter kun nen worden. De lintworm ls dadelijk te herkennen. De rijpe geledin gen laten los van het lichaam cn komen met de uitwerpse len naar buiten. Zo'n geleding is plat, vandaar de naam lint worm en heeft een wit, rose tot lichtblauwe kleur. De uit geworpen geleding is l ijp cn bergt eitjes in zich. De ge leding zelf beweegt zich uitermate langzaam voort en sterft meestal spoedig. Door gelik, gesnuffel enz. aan besmette plaatsen krijgt de hond de geleding naar binnen. De eitjes komen in do maag terecht en de larve, die later ontstaat, boort zich door de darmwand en komt in inwendige organen terecht. Daar begint het lieve leven een aanvang te nemen en er ontstaat een volslagen lint worm. Zo kunnen bij één hond verscheidene lintwor men voorkomen. VER het algemeen doen zich bijna geen ziektever schijnselen voor. Men dient nu echter niet te denken, dat het dan dus niet zo erg is want door deze parasiet wor den de beste voedingsstoffen afgezogen en wordt het weer standsvermogen van de hond volkomen ondermijnd. Boven dien wordt het dier steeds magerder, terwijl het over het algemeen een behoorlijke eet lust aan de dag legt. Dat de hond in een der gelijke positie natuurlijk zeer vatbaar is voor infecties ligt voor de hand. Daar om moet de lintworm er uit. Trouwens het komt niet altijd voor dat er geen ziekte verschijnselen zfjn te bespeu ren, want de gevolgen kun nen ook darmontsteking, diar rhee enz. zijn. Natuurlijk dient ook hier de dierenarts dadelijk bij geroepen te wor- Van een dergelijke worm- kuur is onze vriend meestal wel een poosje ln de lappen mand, maar dat moet men er voor over hebben om het kwaad te bestrijden. MMüML Vandaag tien jaar geleden: Stout stukje van Duitse valschermtroepen BEGIN September 1943 werden we verrast door 't bericht van de on voorwaardelijke capitulatie van Ita lië. 't Kraakte al lang in 't land van koning Victor Emanuel. In Juli was Mussolini afgetreden en werd hij op gevolgd door maarschalk Badoglio. Wat er precies gebeurd was bleef voorlopig een geheim. Tot opeens in September uit Duitse bron het ver haal werd gepubliceerd, dat Mussoli ni op verraderlijke wijze ontvoerd Van deze sensationele gebeurtenis werd het volgende verslag gegeven. Na een te Rome gehouden zitting van de grote fascistische raad op 25 Juli begaf de Duce zich naar de villa Sa- voia voor een onderhoud met de ko ning. Hij wenste volmachten voor een zeer krachtig optreden „tegen de door bepaalde kringen systematisch ge voerde sabotage". Het onderhoud duurde twee uur. De koning luister de aandachtig naar hetgeen de Duce te vertellen had. Toen Mussolini was uitgesproken, zei de koning: „Ik moet u mededelen, dat uw opvolger als mi nister-president reeds is aangewezen en dat hij zijn functie in feite reeds aanvaard heeft, namelijk maarschalk Badoglio. Stelt u zich ter beschikking Mussolini verliet woedend de villa en buiten gekomen riep hij met lui der stem: „Laat mijn auto voorko men!" In plaats van zijn auto kwam er echter een Rode Kruisauto. Tege lijk trad een kolonel op de Duce toe en zei hem: „Excellentie,, ik heb de opdracht gekregen u te arresteren. Ik verzoek u derhalve in deze auto plaats te nemen". Daarop werd Mus solini door enige mannen aangegre pen en, ofschoon hij zich heftig ver weerde, wist men hem in de auto te krijgen, waar hij op een brancard werd vastgebonden. Hij werd natuur lijk streng bewaakt en van de ene plaats naar de andere vervoerd. IT drama gebeurde op 25 Juli, of schoon het eerst in begin Septem ber bekend werd gemaakt. Nauwe lijks waren we van de verbazing be komen, toen op 12 September uit het hoofdkwartier van de Führer werd bericht, dat Mussolini door Duitse val schermtroepen was b e v r ij d. Laten we eerlijk zijn: dit was een zeldzaam staaltje van weergaloze moed en durf cn we kunnen begrij pen, dat onze „beschermers" deze bevrijding in geuren en kleuren op hemelden. Na vele speurtochten was Otto Skor- zeny, Hauptsturmführer der Waffen SS en van de Sicherheitsdienst, te we ten gekomen waar de Duce werd ge vangen gehouden. Dat bleek te zijn een voormalig berghotel op de 2900 meter hoge Gran Sasso in de Abruz- zen (midden-Italic). Skorzeny bereik te met aanvankelijk slechts negen man het bergmassief, nadat zijn vlieg tuig van een hoogte van 4500 meter een duikvlucht had gemaakt tot op enkele honderden meters van het doel. Drie mannen met machinepistolen in de hand begaven zich naar de kel deringang van het hotel, waar het ra diostation was gevestigd. Dit werd met enige slagen van de pistoolkol- ven vernield. Op de schouders van zijn manschap pen beklom Skorzeny een drie* meter hoge uitbouw, sprong over een muur en stond plotseling voor de hoofdin gang van het huis, die door carabinie ri met machinegeweren werd bewaakt Verschrikt en volkomen verrast ga ven deze mannen zich op de eerste sommatie over. Plotseling zag Skor zeny aan het venster van een kamer op de tweede verdieping de gestalte van de Duce. Ofschoon de gevange nis van Mussolini door enige honder den carabinieri bewaakt wc-rd, was er van tegenstand geen sprake. Zodra het bevel weerklonk: „Mani in alto!" (Handen op) werd door de Italianen hieraan terstond voldaan. De Duitsers kregen steeds meer versterking, zodat Skorzeny tot de ka mer van Mussolini kon doordringen. De twee mannen, die ter bewaking in de kamer waren, kregen bevel heen D Mussolini verlaat, begeleid door zijn bevrijders, zijn gevangenis. De trieste historie van Bar-Tudeluut HV) fUDELUUT kf zeiden we de vorige maal. Natuurlijk! Als de leiding kiezen moet tussen het vertrek van één hoe ook gewaar deerd lid of- dat van dertig andere niet minder gewaardeerde leden, offert zij onbekommerd die ene. Ze kan niet anders doen, omdat ze in het tegenovergestelde geval niets meer te leiden zal hebben. Maar thuis zelfs als dat samen thuis is is óók niet alles. Het heeft wat voor omdat je dan geen aanstoot kunt geven en omdat je elkaar in het oog kunt houden. Het heeft wat tegen, misschien omdat het op den duur vervelend is om geen aanstoot te kunnen geven. Misschien ook wel omdat een oog allengs wel 'het mooi af kijkt van de ander en er dan zo verschrikkelijk veel lelijks over blijft. Hoe dan ook. het volmaakte vindt men op deze wereld niet; zelfs niet als men samen thuis blijft. Men herstelt de hof van Eden niet door zijn voordeurtje te grendelen! Ik moet bekennen dat ik de juiste toedracht der dingen niet weet. Dat is vaak zo met ons werk: men kan niet door gesloten deuren heenkijken. Men kan ten hoogste zijn vermoedens hebben en verder moet men maar afwachten of de betrokkenen hun geheimen willen prijs geven. Dat is trouwens in heel nette wijken niet anders dan in de volkswijk. We laten allemaal heel veel van ons raden en ver moeden, maar we zorgen er wel voor dat niemand het preciese te weten komt. In het geval Bar- Tudeluut staat slechts nadrukkelijk vast dat ze omtrent een jaar later opnieuw ter kranssamenkomst ver scheen. Onaangekondigd. Plotseling. Meteen weer op haar oude plaatsje, helemaal links achter. Daar zat ze dus weer, en het gekke is dat niemand daar extra aandacht aan wijdde. De mede- kransleden niet. Die vertrokken geen spier van hun gezicht en deden of de terugkeer van een verloren dochter niets bijzonders was. Misschien was 't dat ook wel niet. Misschien wisten zij het al weken tevoren dat ze weer terug zou komen. Misschien op grond van ontwijfelbare feiten en mis schien louter intuïtief. Maar in elk geval namen ze ogenschijnlijk niet de minste notitie van Bar-Tude- luut's verleden en heden. En ook de leidster deed dat niet. Die be sefte al lang dat je in de volle vergadering niet de aandacht op één lid moet vestigen omdat je nooit weet hoe dat uitpakt. Die bepaalde zich enkel tot een extra groetje bij het vertrek van de leden en beet liever haar tong Uit de VOLKSWIJK af dan dat ze zou gevraagd hebben naar Bar. Dat ware het wekken van slapende honden. Dat ware het uitlokken van Bar's mogelijke nieu we invasie in het vrouwendomein. En daarom: „Hé dag juffrouw Bar, fijn dat u er ook weer eens bent!"Maar verder geen woord, geen toespeling, geen vraag. Bar-Tudeluut zelf zei al evenmin iets. Noch die eerste maal, noch de navolgende keren. Ze was terug en daarmee uit. Voor anderen een vraag waarom, voor haar een weet. Ze zat als vroeger rustig op haar stoel. Ze at als vroeger de trac- taties van en voor jarigen. Ze bleef niet zitten als iemands verzoek nummer werd aangeheven. Kort om ze was een voorbeeldig lid, gelijk ze dat ook voorheen geweest was Dat alles duurde tot omtrent de Kersemis. U weet zo langzamer hand wel dat de Kersemis voor een vrouwenkrans verschillende kanten heeft, al wou ik soms dat ik beter 'kon merken dat u dat wist! Eerstens is het Kerstfeest. Vervolgens is het een uitdelings- festijn met kleding en kalenders en verrassinkjes. Ook is het een bijzondere tractatiegelegenheid van tympen en chocolademelk, kransjes en borstplaatjes. En uiteindelijk betekent het een grote besparing op het altijd nooddruftige bestaan, want nooit z\jn er zoveel samen komsten als in die blijde dagen en nooit kan men dus zo totaal zonder kosten van vuur, licht en voedsel leven als juist in deze donkerste weken. Maar aan dat alles gaat veel voorbereiding vooraf en om deze goed te laten slagen worden reeds weken van te voren namen opgenomen en hartewensen geno teerd. Zo geschiedde het ook dat jaar. En temidden der vele namen riep de leidster ook af: „Juffrouw Bar-Tudeluut...?" Normaal ware toen geweest dat de betrokkene hadde geantwoord: „Jawelen haar wensen geuit. Maar in stede daarvan, corrigeerde zij vooralsnog enkel die naam en zei nadrukkelijk: „Wédüwé Bar- Tudelmit. voorheen Dronkers Het klonk als een oude gerenom meerde firmanaam. Het klonk tegelijk als een onthulling. Maar het klonk tenslotte ook als een mysterie. Want hoe kan nu een weduwe vervolgens bij haar wen sen opsommen: „Enne een mans borstrok. enne een mans onder broek, enne een paar mans- Ik weet het werkelijk niet. En daarom zeggen we tegenwoordig „Tudeluut" ils we iets niet meer snappen. Maar vragen niets verder, want verbeeld je dat Bar toch weer opnieuw boven water komt! WIJKPREDIKANT te gaan, waaraan zij aanstonds ge hoor gaven. Vervolgens meldde Skorzeny zich bij de Duce met de woorden: „Duce, de Führer zend mij om u te bevrij den. Gij staat thans onder mijn be scherming. Ik hoop, dat alles gelukt. Sprakeloos trad Mussolini op hem toe en omarmde hem ten diepste be wogen. Toen zei hij: „Ik had er een voorgevoel van en heb er nooit aan getwijfeld, dat de Führer alles zou doen om mij hier weer uit te ha len." Een ogenblik later stapte Mussoli ni met zijn bevrijder in het gereed staande vliegtuig. Het starten op het uiterst kleine, met rotsblokken be zaaide oppervlak van het bergplateau was waarlijk een meesterstukje van de piloot. Tijdens de start moest het toestel over een gracht springen en zich vervolgens laten vallen in een 500 meter diepe rotskloof, tot de pi loot, de machine weer volledig beheer send, veilig door de dalen van de Abruzzen kon sturen. C* NIGE dagen daarna hield Musso- lini een radiotoespraak tot het Italiaanse volk. Hij spoorde aan op nieuw de wapenen op te nemen aan de zijde van Duitsland, Japan en de andere bondgenoten. „Alleen bloed kan een dergelijke schandelijke blad zijde uit de geschiedenis van ons va derland verwijderen." Men weet hoe 't verder gegaan is. Italië, Duitsland, Japan en de an dere bondgenoten werden verslagen. In April 1945 werd Mussolini en ze ventien van zijn aanhangers te Mi laan ter dood gebracht. Hun lijken werden op het Loretoplein tentoon ge steld. Tijdens het défilé van het publiek trok een oude vrouw een revolver en schoot acht kogels in het lichaam van Mussolini. „Dit is voor mijn vijf ver moorde zonen!" riep zij daarbij uit.... Waar vvaarl gij Waar waart gij, toen Ik de aarde grondde? Geef het te kennen, in dien gij kloek van verstand ~jt. Job 384 l". dit woord, gesproken tot Job, treedt de Here op in Zijn Majesteit. Hij toont Job Zijn grootheid en hoog heid, en Hij doet Zijn knecht gevoelen diens geringheid voor de hoge God. De Here legt hem allerlei vragen voor, waarop hij geen antwoord zal kunnen geven. Eenvoudige vragen, maar die toch voor de hand liggen. En door die vragen wordt hij dan gebracht tot erkenning van zijn on wetendheid. van zijn onbevoegdheid om over Gods daden een oordeel te Waar waart gij, zo krijgt hij onder meer van de Here te horen, toen Ik de aarde grondde? Geeft het te ken nen, indien gij kloek uan uersfand zijt. Dan toch zou hij op een zelfde hoogte staan met zijn weten als die God, wiens daden hij wil beoordelen. Zo gaat de Here voort hem aan te tonen, hoeveel er is reeds in de na tuurlijke dingen, waarvan de kennis boven onze bevatting en buiten ons bereik ligt. Hoe zou dan een nietig mensenkind oordelen over Gods ver borgen bedoelingen in de bestiering van eens mensen, ook van zijn eigen, levenslot? En zeg nu niet, dat het hard voor Job was om zich zo te moeten laten neerzetten. Want het einde is voor .hem geweest verkwikking van Gods aangezicht. Maar daarvoor was hij niet ontvankelijk, zolang hij de ver kwikking zocht in de verstandelijke oplossing van het raadsel, dat hem drukte. Eerst moest h\j weer onder God komen. Het was juist de. font van zijn vrienden, dat ze hem wilden verkla ren, wat niet te verklaren is. En toen de Here eindelijk hem antwoordde uit een onweder, was het reeds een verkwikkingdat hij bevrijd werd van de marteling, waaraan hij van de zijde zijner vrienden was blootgesteld geweest. Al deden zij dif ook aan hankelijk met de beste bedoelingen. De Here heeft hem als onder vier ogen genomen en hem gebracht op de plaats waar hij zijn moest om het rechte gezicht te krijgen op zijn leven, en over de raadselen heen te zien op zijn God. Niet door begrijpen, maar door weer in de rechte stand jegens de Here te komen, heeft hij de vrede des harten herkregen. En deze les geldt ook voor ons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 16