ïiieutor £riitsrl)C (tfimronl K. en G. in het zilver ^Sowjet Unie ontvangt met veel statie 6 een Noordkoreaanse delegatie 'hen Wen wil de vrede en de veiligheid in rood Azië versterken BULTHUIS Oude coalitie blijft in het kabinet gehandhaafd Wist 11 Redders geëerd Aankomst van Manusama ging nogal geheimzinnig VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9836 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEU1K-NATIONARL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanttasttdr f« «Mines m«n hert In tegljeaspott" kgl Communistische militaire blokvorming lini HET STATION van Moskou stonden gisteren de groten van Rus- land aangetreden om een Noordkoreaanse delegatie te ontvangen, thalve Molotof, de minister van Buitenlandse Zaken, en Boelganin, de lister van Defensie, was Molotofs adviseur Gromyko aanwezig, be- tvens een grote gioep Russische deskundigen inzake het Verre Oosten, in ziet, de Russen vinden de komst van de Noordkoreaanse delegatie, ie onder leiding staat van niemand minder dan de Noordkoreaanse tmier Kim II Soeng, buitengewoon belangrijk. In het Westen houdt in het voor zeker, dat het Noordkoreaans bezoek verband houdt met politieke conferentie over Korea en een Russisch-Noordkoreaans mili- verdrag. Het bezoek van de Noord-Koreanen wordt in Westerse diplomatieke kringen gezien als een inleiding tot militaire blokvorming in het Oosten. Uit de woorden van Kim 11 Soeng, dat de vrede en veiligheid een punt van bespreking in Azië uitmaken, leidt men af. dat naast versteviging van de economische prnaOver deze politieke conferentie repte Tim II Soeng overigens niet, toen hij op M°skouse perron het doel van zijn hoek toelichtte. Volgens Kim is de )-^ioord-Koreaanse delegatie naar Rus- #|nd gekomen om: 1. Dank te betuigen ^Joor de toegezegde Russische hulp (1 illiard roebel) voor de wederopbouw n ^CK>r<i"^orea- 2. De verdere uitbrei- bespreken van de economische culturele banden tussen beide landen 3. De vrede en veiligheid in Azië te rtgkrsterken. o De Noord-Koreaanse delegatie, die Vooi's van ^en dagen achter de rug had, samengesteld uit hoge autoriteiten, •halve de premier maken de volgende nctionarissen deel uit van de delegatie: neraal Nam II, minister van Buiten- ndse zaken (dé man van de Rode be- andsdelegatie), minister Tsoen Taek n Economische Ordening, Pak Tsjong, lorzitter van de Arbeiderspartij, vice- emier Tsjong U Nyong en de minister ior de Spoorwegen, Kim Hae H. Nederlander in Parijs gearresteerd j Verdacht van juwelendiefstal royer bij landgenoot De Nederlander J. L. is gisteravond in hotel te Parijs gearresteerd. Hij •dt er van beschuldigd, op 30 Augus- juwelen ter waarde van vijf millioen ie (f 50.000) uit Chiteau Rouge, de oning van de Nederlander Osenbrug- te Montauroux, bij Saint Tropez, tï bben gestolen. culturele banden ook en vooral militaire samenwerking wordt overwogen. Tussen Rusland en Rood China bestaat reeds veiligheidsverdrag en vermoedelijk wil Moskou hierin nu ook Noord-Korea betrekken. Jaarbeurs Nouveauté's Nieuwe kleuren en dessins Karpetten - Lopers en Gordijnstoffen Kom even kijken bij ./oninginrichting BOTERMARKT 23 LEIDEN IET WEER IN EUROPA eerrapporten van hedenmorgen 7 oor: licht bew. zw. bew. half bew. Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind, later draaiend naar West tot Noord-West. (Opge maakt om tien uur), lat Zaterdag: Zon 6.09 tot 19.03 uur; Maan 52 tot 19.4 uur. Op 16 Sept. EX. Permanent roker De kwestie-Triest Tito en Pella gaan elkaar te lijf De Zuidslavisohe onderminister var Buitenlandse Zaken, Bebler, heeft in hei parlement medegedeeld, dat Tito maatre gelen overweegt in antwoord op de blij vende Italiaanse dreiging aan de Zuidsla- vische grenzen. De aard van de maatre gelen zal Tito zelf bekend maken tijdens de toespraak, die hij Zondag te Split zal houden ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het achtste legerkorps, i Tezelfdertijd, Zondag dus zal ook pre mier Pella van Italië een toespraak hou den over het probleem-Triëst. Zijn toe spraak zal een antwoord zijn op Tito's felle rede van enige dagen terug. K.L.M. mag tussenlandingen maken op Ceylon De K.L.M. heeft het recht verwo AmsterdamBangkokDjakarta op Cey lon tussenlandingen te maken en passa giers en vracht aan boord te nemen. Naar men verwacht zal het kabinet van Ceylon de overeenkomst binnenkort goedkeuren. De 2-4-jarige scooterrijder P. v. K. uit de Amsterdamsestraat te Den Haag beleefde gistermiddag in de Parkstraat aldaar angstige ogen blikken. Voordat hij het wist, lag hij met zijn voertuig onder een personenauto. Wonder boven wonder kwam hij er levend af met alleen maar een pijnlijke arm. Van de scooter bleef niets over. Besluit van Adenauers partij: Oost- en Westduitse communistenleiders door Moskou ter verantwoording geroepen T~\E WESTDUITSE Christen Democratische Unie heeft gisteren tijdens -L' het interne partijberaad op aandrang van haar voorzitter, Bonds kanselier Adenauer, besloten, de coalitie, welke gedurendfe de laatste vier jaren het land heeft geregeerd, te handhaven bij de vorming van een nieuw kabinet. Naast de Christen-Democraten zullen dus de Vrije Demo cratische Partij (liberalen) en de Duitse Partij (conservatieven) weer in het nieuwe kabinet zitting hebben. Eén en ander sluit de mogelijkheid niet uit, dat de nieuwe vluchtelingenpartij, die 27 zetels in de Bondsdag veroverde, bij de regering zal worden betrokken. Adenauer verklaarde, voorstander te "zijn van een democratische regering op zo breed mogelijke basis, maar bedoel de hiermee beslist niet (daar vestigde hij zelf nadrukkelijk de aandacht op), dat hij een z.g. „grote coalitie" met de socialisten zal aangaan. De socialisten zullendus in ieder geval met hun 150 Bondsdag-zetels de oppositie vormen. Het wachten is nu op het lesultaat der onderhandelingen, waarbij de porte feuilles worden verdeeld. Men verwacht, dat dit wel enige tijd van discussie zal kosten, gezien de aspiraties van de libe ralen voor Buitenlandse Zaken. Op het matje De hoge leiders van communistisch Oost-Duitsland hebben in de ogen van het Kremlin grote fouten gemaakt. Zij hebben niet alleen gefaald in hun po ging, de Westduitse verkiezingen met woord en daad te beïnvloeden, doch zij hebben de Russische Hoge Commissaris Semjonof een veel te rooskleurige voor spelling gedaan met betrekking tot de uitslag van de Westduitse verkiezingen. De hoge Rode heren hadden Semjonof verzekerd, dat de communisten welis waar geen grote winsten zouden maken, maar toch wel hun positie zouden ver sterken. Ook stelden zij Semjonof een socialistische overwining in het vooruit zicht. Het is dus allemaal verkeerd geraden: de communisten verloren al hun 15 zetels in het parlement en de socialisten kregen een flinke politieke knauw. In opdracht van 't Kremlin riep Hoge Commissaris Semjonof gisteren de Kode leiders op het matje. Zij moesten hem eens uitleggen, hoe zij tot hun verkeer de voorspellingen waren gekomen waarom er niet meer „goed werk' gedaan om de Westduitse verkiezingen in de war te schoppen. Voor dit laatste falen draait de nieuwe Oostduitse ge- heime-politiefunctionaris, Wollweber, op, die pas enkele weken geleden de afge zette Zaisser verving. Wollweber dacht het plannetje van de commu> sche infiltratie in West-Duitsiand, een utrecht is gearresteerd. plan dat door de Westduitse politie de bodem werd Ingeslagen door massale arrestaties van binnenkomende commu- Rode partij-secretaris Ulbricht, premier Grotewohl en Wollweber heb ben hun uitbrander al ln ontvangst ge nomen. Nu waoht Somjonof nog op de Westduitse communistenleider Reimann zijri voornaamste medewerkers, die rekenschap moeten afleggen de kostbare 15 zetels die zij speelden „Het tocht hier enorm" Op verzoek van Koningin werden ramen en deuren van klas gesloten H.M. toonde belangstelling voor speciaal onderwijs in de hoofdstad 0 (Van onze Amsterdamse correspondent) |P DE tweede dag van hun verblijf de hoofdstad hebben Koningin Juliana en Priis Bernhard. aandacht geschonken aan onderwijsinstellingen van bijzonder karakter. De Koningin bezocht gistermorgen eerst de mytylschool voor gebrekkige kinderen in de Bessemerstraat bij de Ringdijk in het Oostelijk deel der stad. Deze school, die in 1947 door een parti culiere stichting is geopend, is later door de gemeente Amsterdam overgenomen. Zij telt 75 leerlingen van wie de grootste groep wordt gevormd door kinderen me' verlammingen. De school beoogt dez< kinderen zoveel mogelijk levensvreugde geven, opdat zij later als geestelijk gezonde mensen in de maatschappij eigên plaats kunnen vinden. De Koningin heeft zich in bijzonder heden verdiept ln de problemen die met deze vorm van onderwijs samenhangen. Zij toonde moederlijk medeleven met de noden van zovele kinderen. In de vijfde klas op de eerste verdie ping vertelde de onderwijzeres, mevrouw Smit, aan de Koningin over de voordelen de plaatsing der banken en de grote ruiten, die het licht en luchtig karakter in het lokaal geven. „Het tocht hier enorm", merkte de Vorstin op, „is dit niet hinderlijk voor de kinderen? Wellicht is het beter als u de deur en het raam sluit." De Koningin hoorde met belangstelling toe, toen haar verteld werd, dat de elf jarige Elsje Monas, ondanks haar 40 gra den koorts, niet van school wilde weg blijven „zo heerlijk vond zij het daar". „Dan is het gewenst voor tocht op te passen" vond de Koningin en ze keek voldoening naar de inmiddels .Te- sloten ramen. Enige hunner hadden aardige geschen ken gemaakt en mochten die de Konin- aanbieden. Het bezoek aan deze z- nodige, maar toch tot ontroering stem mende school maakte diepe indruk op de landsmoeder. Het tweede bezoek van H.M. gold de openbare lagere Prinses Beatrixschöol de Sara Burgerhartstraat ln het ye West. Deze school is gebouwd de onderwijskundige hygiënische architectonische eisen, waaraan volgens ipeciale studiecommissie een school gebouw moet voldoen. H.M. bezocht enige klasselokalen met tafeltjes en stoeltjes, overeenkomstig nieuwere inzichten trent onderwijs en klnderhygiëne. Verder bekeek zij de lokalen voor handenarbeid, speelwerk, handwerken en de schoolzaal. Met het speelwerklokaal beoogt men wergang van kleuter tot schoolkind ergemakkelljken en de schoolzaal is de centrale platas in de school, een soort aula dus. Kinderen van het tweede leer jaar zongen hier een paar versjes. Alle leerlingen deden daarna insgelijks op de speelplaats. Twee der jongste leerlingen pverhandlgden de Koningin een album met foto's van de school, bestemd voor Prinses Beatrix. Het was ten allerleukste wandeling, die de Koningin in de 600 leerlingen tel lende school maakte. Met grote voldoe ning zal leder in de school hierop terug zien. Buiten stonden weer duizenden moeders en kinderen te wachten. Leer lingen van de Chr. Julianaschool waren getooid met strikjes en vlaggetjes. Van het blok woningen der Prot. Chr. Wo ningbouwvereniging aan de overkant der school wapperden huis aan huis de vlag. In de middaguren heeft de Koningin de leden van de gemeenteraad ten paleize ontvangen. Geen der fracties ontbrak op dit appèl. Daarna verleende H.M. enige audiënties. Een vorstelijk applaus heeft Eduard De meisjes van de Beatrix- school te Amsterdam kregen gisteren zomaar de Koningin als klant in hun winkel. Op deze school heeft men een bij zondere vorm van onderricht om de overgang van het kleu teronderwijs naar het L.O. te vergemakkelijken. En daar hoort ook een winkel bij. H.M. kocht voor 30 centen snoep) en toen mochten de kinderen het zelf opeten. van Beinum en het Concertgebouw orkest gisteravond beloond voor de uitvoering van het volksconcert, be halve door Koningin Juliana en Prins Bernhard, bijgewoond door het bijna volledige college van ministers en een aantal staatssecretarissen met hun dames d^e tevoren als gasten van de Koningin ten paleize hadden ge dineerd. Met het Wilhelmus werd het concert ingeleid. De Koningin droeg een zwart 'ondtoilet, een corsage bezet met bril janten en diamanten oorhangers. Op de balustrade voor haar plaats in het midden het bal con waren gele anjers neer gelegd.'Dè Prins was in rok en had in zijn knoopsgat de gebruikelijke witte Gedurende de pauze onderhielden de koninklijke bezoekers zich in de foyer o.a. met Eduard van Beinum, met de so list Samuel Brill, die 't violoncelconcert Saint-Saens ten gehore had gebracht, met Marius Flothuis, van wie het or kest voor het eerst een Capriccio (op. 35 2) had uitgevoerd. Jan Hajdukiewicz, een jonge Pool, die zich liet inschrijven voor de strijd tegen de „imperialistische Ameri kanen" op Korea, is er in geslaagd, naar de Geallieerde zijde van de be standslijn te komen. Hem werd politiek asyl verleend. De foto werd genomen, toen hij verslaggevers van zijn goed voorbereide ontsnapping vertelde,Jk ben doodsbang voor het lot van mijn moeder en zuster, die nog in Polen *ün", aldus de vluch teling. Intussen beweren de commu nisten. dat Hajdukiewicz door de Amerikanen is ontvoerd. DAT de Tweede Kamer gisteren f317.700 voteerde voor de aankoop van percelen verbetering van de huisvesting van gewestelijke arbeidsbureaux. DAT de KLM-machine die zal deelne- ,en aan de Christchurchrace behalve swone post ook pakketpost meeneemt. DAT 34 directeuren van Duitse mjjnen in 16 t/m 18 September te Gulpen bij eenkomen en o.a. het stikstofbindings- bedrijf in Geleen zullen bezoeken. DAT te Oirschot aan het regiment Van Heutsz namens het militair invalidehuis Bronbeek een borstbeeld van wijlen gen. Van Heutsz is overgedragen, hetwelk vroeger in Kotaradja stond en tijdens de Japanse bezetting door de bevolking werd verborgen. DAT bij de invoer van jaarverslagen, ie aan Ned. administratiekantoren van Amerikaanse en andere fondsen worden toegezonden, geen belasting verschuldigd hetgeen blijkt uit een mededeling staatssecretaris Van den Berghe aar. K.v.K. te A'dam. DAT met de aanleg van rijwielpaden langs de drukke verkeersweg Halsteren- Steenbergen (N.-B.) nu is begonnen. DAT een 18-j. leerling-tekenaar, die uit een tehuis in Delft was ontvlucht e Rotterdam drie maal had ingebroken, ln DAT volgens een tien eeuwen oude traditie op 17 September met klokgelui de geërfden van de buurt Ede—Veldhui- worden opgeroepen voor de bijwo ning van een buurtspraak. DAT voor de Dordtse rechtbank op 17 18 September de 30-j. Utrechtse ge meentewerkman L. terecht zal staan, die er van wordt verdacht zijn 23-j. vrouw M. L.W. te Oud-3eijerland met arse- icum te hebben vergiftigd. DAT de omzet aan de Venlose groen teveiling vorig j?ar ruim 37 millioen bedroeg (in 1951: ƒ32 millioen en in 1938: 2 millioen). DAT voor een kleuren-geluidsfilm rer Arnhem, waarvoor Reinier Meyer Jules Prins van Colour-Press te Den Haag proef-opnar-en hebben gemaakt, door B. en W. van Arnhem bij de raad ƒ13.500 is aangevraagd. DAT tegen de 53-j. voormalige hulp kan loorhouder G. H. W. van de P.T.T. t( Harkstede (Fr.), die ƒ169 zou hebben verduisterd, voor het Leeuwarder hof 3 maanden is geëist (rechtbankvonnis: 4 mnd.). DAT de Ned. Heidemaatschappij van daag in Dordrecht o.l.v. mr S. baron van Heemstra zijn 63ste algemene vergade ring heeft gehouden. DAT de Kamer van Koophandel te A'dam bij de minister Van de Kieft een bespoediging van de import van han- DAT tegen de 32-j. kantoorbediende C. J. L. uit Rotterdam, die als penningmees ter van de R.K. bouwvereniging Voor het Huisgezin ruim 23.000 zou hebben ver duisterd in Rotterdam, 6 maanden is ge- eist, DAT majoor ir H. K. Stokla uit Den Haag tijdens het komende weekend per KLM naar Engeland vertrekt technische opleiding en de 2e luit.-vlieger J. Baurdoux uit Dordt morgen met de Rijndam uit de V.S. naar Nederland terugkeert. DAT van 30 Augustus t/m 6 September in ons land in 7 gemeenten op 9 bedrij ven pseudo-vogelpest werd geconstateerd (in de voorafgaande wee' resp. 7 DAT staatssecretaris Van Rhijn op 17 September te Zeist de tweede congresdag van de Ver. van Leiders van openbare Diensten en instellingen voor sociale zorg zal bijwonen. DAT tegen de 55-j. Bussumse expedi teur H. M. K., die drie serviezen zou heb ben verduisterd welke hem in 1943 door een Joodse familie waren toevertrouwd, voor het Amsterdamse hof 6 maanden is geëist (rechtbankvonnis: dezelfde straf, DAT de onderzeebootjager Gelderland op 19 September in Schiedam wordt te water gelaten door mevr, H. A. Heringa- Pleyte. echtgenote van de wnd. vlagoffi- R is in Nederland een Carnegie-Hel- denfonds. dat telken jare een aantal landgenoten onderscheidt (met een me daille of diploma of anderszins), die menslievendheid aan de dag hebben ge legd in het redden van medeburgers. De redders maken van hun gedrag als regel zelf weinig ophef en ook het jaar verslag van het Carnegie-Heldenfonds, dat een opsomming van het betoon van moed pleegt te geven, komt tenslotte in weinig handen. Temeer achten wy het wenselijk, van dit alles hier eens nadruk kelijk melding te maken, omdat zich in dit alles een brok prachtige volkskracht openbaart. Elk geval van redding dat het fonds ter ore komt, wordt nauwkeurig onder zocht. Burgemeesters, politie, maatschap pijen en verenigingen tot het redden van drenkelingen verlenen daarbij hun mede werking. Daarna wordt de aard van de beloning vastgesteld. Het spreekt wel vanzelf, dat in ons land de meeste reddingsgevallen betrek king hebben op het water. Het strand met de zeekust heeft zijn gevaren, maar niet minder de vele havens, kanalen en sloten. W/JE een lange serie van reddingsgeval- len doorloopt, komt wel weer tot de overtuiging, dat voor de Nederlander de zwemkunst meer dan een genoegen, dat zij bijna een levensvoorwaarde behoort te zijn. Het kan immers ieder van ons overkomen, dat wij, wandelend of fiet send langs een kanaal, een verdrinkings- geval meemaken. Hoezeer zullen wij het moeten betreuren, wanneer wij een medemens zien omkomen, die wij hadden kunnen redden, indien wij de zwemkunst machtig waren geweest. Maar daarnaast zyn er nog andere ge vallen van redding: uit een brandend huis of door het tot stilstaan brengen van een hollend paard. Het verslag ver meldt zelfs de redding van een kind uit de kalkput op een bouwwerk. De redders, zoals zy ons uit dit verslag voor ogen komen, vormen een getrouwe doorsnede uit heel ons volk. Men vindt onder hen ouden, maar ook jongen. Een man van 75 jaar aarzelde al evenmin als een jongen van tien. toen de nood van hen eiste, een drenkeling in gevaar na te springen. CPREKENDER dan een lange uiteen- zetting van het verdienstelijke werk. dat het fonds verricht, lijkt ons de ver melding van enkele overigens geheel willekeurige gevallen: „Op 27 September 1951 klonk te 's-Gra- venhage over de Zuid-Buitensingel de kreet: „een kind in het water". Juist pas seerde op zijn fiets D Pronk, oud 16 jaar, van beroep loopknecht te 's-Gravenhage. Een man of 15 groepten langs het water „Kun je zwemmen?" werd Pronk ge vraagd. Op het bevestigend antwoord werd hem gezegd: „duik dan in het water, want er ligt een kind in." Pronk behoefde dit geen tweemaal te worden gezegd. Hij kende zijn plicht, dook on middellijk het grachtwater in en haalde het kind aanstonds naar boven. Vlug bracht hij het naar de kant, maar slaagde er niet in. het aan omstanders over te geven. Tot driemaal toe verdween hy met het kind onder water, maar hy hield vol. Een onbekend gebleven man hielp hem uit zijn benarde positie door van de wal af in het water te stappen en het kind van hem over te nemen. Daarna werd Pronk op het droge getrokken." (Belo ning: polshorloge en f40.schadever goeding). fVoor vervolg zie pag. 2). Angstvallig werd gewaakt tegen elke ontmoeting (Van verslaggevers) Onder groot vertoon van geheimzinnig- heid is ir Manusama van Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen om, voorafge gaan door een auto van het ministerie Justitie, te worden overgebracht naar Rotterdam, waar hij als vrij man in een pension aan de Heemraadssingel zal ver toeven. Gelijk men weet is deze Zuid- molukse staatsman geruime tijd geleden de Zuid-Molukken op Nieuw-Guinea aangekomen om voor de Nederlandse re gering en de Verenigde Naties de zaak van zijn land te bepleiten. Hij werd ech ter op Nieuw-Guinea gearresteerd en vastgehouden wegens het schrijven van een politiek artikel. Enkele dagen geleden werd hem door de Nederlandse regering aangezegd, dat hij de keuze had naar Boven Digoel te gaan of naar Nederland te worden overgebracht. Natuurlijk verwekte het bericht van zijn op handen zijnde aankomst beroering bij de vrienden van Ambon en de vele Am- bonnezen in Nederland. Deze laatsten hadden gehoopt met 250 man hun staats man op Schiphol te begroeten en met een fluitorkest te verwelkomen. Dit werd echter onmogelijk gemaakt, daar op bevel van de minister van Justitie niemand de aankomst mocht bij wonen. De pers werd niet toegelaten, één journalist werd zelfs de douanekaart afgenomen. De zuster van ir Manusama woonde de aankomst niet bij. De taris-generaal van de algemeen genwoordiger van de republiek Zuid- Molukken. de heer I. A. Lebelauw, werd eveneens geweerd tezamen met de leden van het vertegenwoordigend lichaam der Zuid-Molukken. de heren J. Leihitu, A. H. Tomasoa en A. Salamur, terwijl de heren Conradi en G. Buiten van Door de Eeeuwen Trouw natuurlijk ook geen kans kregen. Maréchaussée en bewakers omringden het vliegtuig, waarbij Koningin spreekt voor jeugd via radio Op verzoek van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal H. Al. de Koningin zoals men weet morgen in de Koopmansbeurs te Amster dam een rede houden voor de Nederlandse jeugd. Deze rede zal uitgezonden worden door de radio en wel vin Hilversum 1. golflengte 402 meter. De uitzending begint om 20.15 uur en zal duren tot 21.00 auto's te wachten stonden stonden. Het duurde byna een uur na de aankomst (hedenmorgen 10 uur 18) van het toestel uit Biak, voordat de heer Manusama en zijn gezelschap het vliegtuig verliet. Op honderden meters afstand zag men slechts hoe geüniformeerde personen de trapen van het vliegtuig op en af gingen. Vervolgens verdwenen de auto's, voor afgegaan door een geel voertuig der po litie langs een geheim gehouden uitgang het vliegveld, opdat toch maar nie mand zou kunnen wuiven of groeten, dat is in het land van St Bureau- cratius een doodzonde. De aangekomenen zijn de heren ir J. A. Manusama, zijn echtgenote, Nanlohy, Tahapari, Pattipeiluhu. Zij genieten in Nederland bewegingsvrijheid, doch val len onder de voor vreemdelingen gel dende beperkingen. Album met kunstwerken voor Koningin In de burgemeesterskamer van het Kon. Paleis te Amsterdam heeft Koningin Ju liana gisternèiddag het dagelijks bestuur van de jurycommissie van de Kon. sub sidie in audiëntie ontvangen. De kunst schilders Matthieu Wiegman. Mark Kolt- hoff en Gerard van Vliet hebben de Ko ningin officieel de album met 25 kunst werken aangeboden, vervaardigd door de jongere schilderessen en schilders, die ge durende het eerste regeringslustrum van onze vorstin de Kon. subsidie verworven. Gedurende drie kwartier heeft de Ko ningin zich met de kunstenaars onderhou den en haar dank betuigd voor deze geste, die zij hogelijk op prijs stelde. Uit protest Amerik. minister Durkin afgetreden De enige democraat in de regering van Eisenhower De Amerikaanse minister van Arbeid, Martin P. Durkin. is afgetreden omdat de regering-Eisenhower haar belofte, de arbeidswet van Taft en Hartley te wij zigen, niet gestand gedaan zou hebben. President Eisenhower heeft getracht, hem te bewegen zijn ontslag weer in te trekken, maar Durkin sond er op, heen te gaan. Hy zal zyn vroegere functie van voorzitter van de vakverenging van loodgieters weer opvatten Hij was de enige democraat in de huidige regering en de eerste van Eisenhowers ministers die is afgetreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1