El gi rliegtuig-show met vele nieuwe modellen Bevend geeft aarde geheimen prijs aan oliemensen Koninklijk gezin zag Spaans toneelstuk van De la Barca K.L.M. start als eerste in de grote luchtrace DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA - 24 TiTifl DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 i Woeri kloLn j In Farnborough eerste verkeershelicopter voor 40 a 50 passagiers (Van onze Londense correspondent) genj~|E JAARLIJKSE en over de hele wereld beroemde luchtvaartshow te ibercf Farnborough, die deze week begonnen is, wordt wel ééns de étalage tan de Engelse luchtvaartindustrie genoemd. Dat dit geen overdreven voor- jelling is, wordt dit jaar opnieuw duidelijk bewezen door het aantal vlieg- s nle/"gen' dat bij de demonstraties is ingeschakeld. Want in Farnborough s dapont de Society of British Aircraft Constructors de wereld meer dan j®'rHjftig verschillende vliegtuig-typen, waarvan twee-derde met de motor henjan deze eeuw, de straalturbine, is uitgerust. Bekende Engelse testpiloten chedejis Neville Duke en „Charlie" Beaumont vlogen de nieuwste modellen djtraalbommenwerpers, supersonische gevechtsvliegtuigen, lijnvliegtuigen ^nefjte. voor de ogen van tienduizenden belangstellenden uit binnen- en litenland. .T^ii dr'e gewilde V-klasse-straalbom- Vulcan en de Handley-Page Victor er. zomede de Hawker Hun- Supermarine Swift en de Gloster kinjvelin. Het werd een verrukkelijk 1 van sierlijke lijnen en vormen, snelheid, prestatie en betrouwbaar- >id. Duitse belangstelling De Westduitse luchtvaartdeskundigen, die gisteren de vliegfeesten hebben bij gewoond, verklaarden, volgens A.P., dat De Vickers Viscount is het eer- schroef-turbineverkeers vliegtuig. Het is uitgerust met vier Roll's Royce „Dart"-moto- Verschillende luchtvaart maatschappijen hebben reeds bestellingen op dit nieuwe toe stel gedaan. zij misschien orders zullen plaatsen voor nieuwe, Britse toestellen. Onder de Duit sers bevond zich ook de Westduitse mi nister van Verkeer, dr Seebohm, die zei- de: „Wij zijn buitengewoon onder de in druk van hetgeen wij gezien hebben", iii de minister voegde er veelbetekenend aan toe; „Wij zullen zeker in de toe komst straalvliegtuigen nodig hebben. Volgens een woordvoerder van Bristol Airplane Company toonden de Duitse deskundigen vooral belangstelling voor een nieuw Turbo-prop-vliegtuig voor de lange afstand. De bekende Franse aviatrice Jacque line Auriol. de schoondochter van de Franse president, was eveneens op het vliegfeest aanwezig. Toen een verslag gever haar vroeg, wat haar het meest had getroffen, wees zij met een enthou siaste bewegiinug op een juist overdave- rende Vulcan-bommenwei-per en zei „Dat". Gisteren werd de nieuwste Britse bom menwerper. een verbetering van het be kende type Vickers Valiant, getoond. Deze bommenwerper, een sinister uit ziend zwartgeschilderd toestel, heeft pas Vrijdag j.L zijn eerste vlucht gemaakt. imet, de Vickers Viscount en de Bristol kl^e.lrittannia gedemonstreerd z\jn|»kele prototypen van ni Bvoiutionnaire helicopters. Vooral Nederland, dat grote plan een binnenlands helicopter - »t heeft, heeft enorme belangstelling deze machines. Er is één rkeershefschroefvliegtuig b.v.: de fairy Rotodyne, dat tussen de veertig vijftig passagiers kan vervoeren een kruissnelheid van 325 kilome- per uur kan ontwikkelen. 5 jaj De Fairy Rotodyne, die in opdracht tan het Britse ministerie van Bevoor- iekending wordt gemaakt, zou een combi- j d,«n|itie kunnen worden genoemd van een i ilicopter en een vliegtuig met aange-, iwde vleugels. De machine is uitge- ïet een hefschroef en bezit boven- i rwee propellerturbines, welke tij de horizontale vlucht zijn in- .schakeld. Deze dubbele motoren aken de Rotodyne niet alleen iok een snel toestel. Baby-stiaalmotoi En dan werd er ook nog met de kgn. Saro-motor geëxperimenteerd, irelke voor gebruik in het hefschroef- ■^■liegtuig van de toekomst is bestemd. I g)eze baby-straalmotor heeft een lengte pan 1.20 meter en een doorsnede llechts vijftien centimeter. Vijf dezer turbines zouden een gewicht van 4500 ilo kunnen opheffen. Een blik op de lange lijst van vlieg- uigen, welke de SBAC dit jaar in Farn- orough demonstreert, dat overdui- efljk zien. dat vrijwel elke Britse hine, die in productie is, naar het bui- •nland wordt geëxporteerd. In cijfers litgedrukt komt de uitvoer van de pro- lucten der Engelse luchtvaart-industrie lp orfgeveer zevenhonderd millioen gul len per jaar neer een bedrag, dat i>g steeds stijgende is. Bepaald gewild zijn de grote Engelse Untoestellen, welke met straalmotoren propellerturbines zijn uitgerust in de afgelopen drie jaar hun debuut ebben gemaakt. De Havilland b.v. heeft 11 Cornet I's in bestelling en 33 Cornet Bij Vickers zijn reeds orders voor Viscount's geplaatst en Bristol heeft ip 't ogenblik al een productie-plan voor 1 Brittannia's. Op het gebied van militaire vliegtui- >n luidt het verhaal niet veel anders. Jtraaljagers, straalbommen werpers, itraaltrainers, transportvliegtuigen en lelicopters, ze zijn alle in grote hoe veelheden besteld en in vele landen ook ll afgeleverd. De Shackleton (zeeverkenningsvlieg- uig>, de Beverley (transporttoestel) en de Balliol (trainer) worden momen teel door een aantal buitenlandse lucht machten bestudeerd cn staan op 't punt. In behoorlijke quantiteiten besteld te worden. En de Hawker Hunter, een Straaljager nota bene, waarvan de eer- nog moet worden- afgeleverd, heeft al een order van vijftig millioen dollar ontvangen. Zeer in trek zijn ook de Engelse vlieg tuigmotoren. Straalmotoren als De Ha villand Globin en Ghost, de Rolls-Royce Derwent, Nena, Tay en Avon en de Armstrong, Siddeley Sapphire worden momenteel overal ter wereld in licensie gebouwd. Propellerturbines en schroef motoren van het klassieke type zijn •eneens in vele landen gelicenseerd. Hoe sterk de Britse luchtvaart-indus trie de laatste jaren gegroeid is, blijkt wel uit het feit, dat ze op 't ogenblik zestigduizend mensen meer in dienst heeft dan in 1951 (160.000). Elke maand krijgt ze er ongeveer tweeduizend werk- Nat. pijprooiconcours met 100 man Ook opa Klijzing steekt er de brand in Opa Klijzing, de wereldrecordhouder pijproken, heeft besloten voor zijn club De gesellighe Dampkring deel te nemen aan de nationale pijprokerswedstrijd in Purmerend. Ook de Nederlandse record houder, de heer S. de Ridder, zal Zater dagmiddag 3 uur de brand in zijn pijp steken. Reeds meer dan honderd pijprokers hebben voor dit nationaje concours inge schreven. Er wordt gerookt met f4 gram Hollandse baal. Australië en Nieuw-Zeeland Onze redacteur de heer R. Hagoort. hoopt op Maandag 21 dezer met een emigrantenvliegtuig mee te reizen naar Australië. Hu zal daar dan zes weken rondreizen, om te onderzoeken, hoe de Neder landse emigranten in dit jonge werelddeel het maken. Het programma van zijn reis ziet er als volgt uit: 27 September tot 3 October: Perth en omgeving (West-Australië). Speciaal bezoek aan het Holden Centre, het Kwinana project en de Zuid-Westhoek van deze staat. 4—7 October: Adelaide e.o. (Zuid-Australië). Bezoek aan het Woodside Centre, het Hills district, de Barossa Valley en het dal van de Murray tot Mildura. 9—15 October: Melbourne e.o. (Victoria). Hierbij is voorgenomen een bezoek aan Geelong en Ballarat, Morwell en Gippsland. IS—21 October: Tasmanië. Op het lijstje van te bezoeken plaatsen staan: Hobart. Huon Valley. Launceston en de Noord-West hoek van het eiland. 22 October: Bonegilla Centre en Albury district. 23 October: Canberra. 24—30 October Sydney e.o. (Nieuw Zuid-Wales). Volgens het voorlopig plan wordt hier een bezoek gebracht aan Greta en de New Castle Area, de South Cost Area. Bat- hurst en Orange. 14 November: Brisbane e.o. (Queensland). Het plan is, hierbij aan te doen: Wacol. Enoggera, Nambour e.o. 5 en 6 November: Noord Nieuw Zuid-Wales tot aan Coffs Harbour. 7 en 8 November: Sydney. 911 November: Canberra. Na besprekingen met de autoriteiten m de hoofdstad van Australië (waarbij natuurlijk ook de Nederlandse vertegen woordigers) wordt de reis besloten met een bezoek aan het Snowy-River project. Van 11 November af zal onze redacteur nog een tiental dagen in Nieuw Zeeland verblijven. Waarschijnlijk zal hij zich daarbij echter moeten beperken tot Auckland en de omgeving van Hamilton (Wai- kato district). Eind November hoopt hij met het lynvliegtuig van ae K.L.M. terug te keren. Onze redacteur zal zich zo veel mogelijk van de omstandigheden van een zo groot mogelijk aantal emigranten op de hoogte stellen. Wij verzobken onze lezers, die verwanten in Australië en met name in de te bezoeken gebieden hebben, deze van de komst van onze redacteur op de hoogte te stellen en hun te vragen als zn hem -11- nairan Vnnrtc OpllPVP men de ontmoeten, hem alle inlichtinaen te geven. Voorts gelieve namen en adressen aan ons op te geven. Natuurlijk zal het aantal te bezoeken adressen slechts zeer klein zijn, maar waarschijnlijk zal het wel mogeliik zijn, in en "a «je kerkdiensten, die onze redacteur steeds in de verschillende plaatsen hoopt bij te wonen, velen in groepsverband te ontmoeten. Men gelieve de opgaaf van de adressen liefst per briefkaart te zenden aan de Redactie van ons blad. In de Linkerbovenhoek schrijve men: Australië. w n H.f ral ni*»t moeelilk ziin dat onze redacteur zich belast met het overbrengen van pakjes. Doordat hij per vliegtuig reist, is zijn bagage h.nirVt tot een gewicht van 30 kg, waarin ook begrepen zijn de schxijftnachine en het fototoestel, die in deze tijd tot de uitrusting Bij Rijswijk wordt 25 ton olie per dag uit de bodem gehaald (Van een onzer verslaggevers) De hele dag door verneemt men in de woningen, die langs het Noordzee strand van Hoek van Holland tot Den Haag gebouwd zijn op gezette tijden een trilling, die uit de aarde voortkomt. Eerst hebben de mensen elkaar enigszins bevreemd aangekeken. Maar al gauw speurden zij de oorzaak van de trillingen op: „Ze zoeken weer naar olie" zeiden ze. En ten del* hadden ze gelijk. De trillingen zijn afkomstig van een ren. Het eerst komt een ploegje t aantal kunstmatige aardbevingen, die een seismographische werkploeg va Nederlandse Aardolie Maatschappij oorzaakt, door, op vijftien meter diepte dynamiet patronen te laten springen. De trillingen, die door deze ontploffingen worden veroorzaakt, planten zich voort in de verschillende aardlagen, die de bodem onder het strand vormen. In een. met zeer gevoelige instrumenten uitge ruste werkauto worden die gegevens ot een fotografische piaat vastgelegd en ui! de aard van de trillingen kan de geo logische dienst van de maatschappij dan uitmaken, hoe de bodemstructuur langs de kust is. Vindt men aanduidingen die er op wijzen, dat zich ergens in die al dus onderzochte bodem olie kan bevin den. dan volgt daar een proefboring var de soort, die men reeds zo dikwijls in dt buurt van Den Haag en Rotterdam heeft zien verrichten. Het wil zeker niet zeggen, dat die proefboring direct olie oplevert Acht en vijftig grondboringen waren nodig, voor men het olieveld van Schooneboek vond. En na de oorlog werden een ventigtal olieboringen uitgevoerd, tenslotte in Rijswijk tot een aanvanke lijk succes leidden. Daar wordt thans 25 ton aardolie per dag gewonnen. Van een olieveld kan nog geen sprake zijn. Het thans in gang zijnde onderzoek is juist voor om de aanwezigheid van olieveld in dit deel van Nederland vast te stellen. Volgende week onderneemt tweede boring bu Rijswijk. En ook bij Delft mag men verwachten tegen het eind van het jaar boortorens te zien ver rijzen. Technisch werk Heel het bodemonderzoek bevindt zich dus nog in een stadium van onderzoek, het strand rijdt een ploeg van der- nan, gedeeltelijk in jeeps, gedeelte lijk ln speciaal gebouwde wagens, die het seismographisch instrument De Vickers Viscount gefotografeerd uit een ander vliegtuig boven het Engelse landschap. (Vervolg van pag. 1). Meester en Guus Oster, de leiders van het Voorafgegaan door twee motorrijders toneelgezelschap De Nederlandse Cj>medie. de Koninklijke Maréchaussci r,~ "u"'4 1 J 1 J" helwitte helmen arriveerde de zwarte li mousine met Koningin Juliana en Prins Bernhard bij het schouwburggebouw. De Koningin in een wolk van turquoise over bruinrode zijde, Prins Bernhard in rok met witte anjer en Prinses Beatrix, die hier voor het eerst op een gala-voor stelling verscheen, in een bekoorlijke lichtblauwe avondjapon met een daarbij behorende stola, in dezelfde kleur. Schouwburg Onder de flonkering van de kronen schreden de koninklijke bezoekers naar -orstelijke loge. In de zaal verhief zich één deining van avondtoilet en schit- g van uniformen. Men stond en men zacht en allengs sterker, het Wil helmus aan. Op de eerste rij van de loge eerst Koningin Juliana plaats. Vóór haar, op de roodfluwelen balustrade, lag wit en paars van een ruiker anje- en doofden de zaallichten. Het doek golfde ritselend open en geboeid luister en keken de aanwezigen naar Het een Droom, naar het Spaans van Pedro Caldéron de la Barca. Een stuk. in het koningschap een grote plaats inneemt. Tijdens de pauze werden aan de Koningin voorgesteld de heren Johan de Zes Nederlanders klaar voor helicopterpiloot Waddinxveen afkom- sergeant-vlieger D. Zijlstra van de ie Luchtvaart Dienst, onlangs op zijn het marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden teruggekeerd. Als gast van de Amerikaanse marine is hij gedurende maanden op Ellyson Field de staat Florida volledig ingewijd in de geheimen van het vliegen helicoper. Een klein certificaat, erkenning van het voorgeschreven aantal vlieguren per hefschroefvliegtuig, is daar het bewijs van. Hij is de laatste van de zes Nederlandse marinevliegers, die dit jaar in Amerika theoretisch en praetisch zijn voorbereid op de uitbreiding van de helicoptervloot der M.L.D. Beurzen voor jonge zang talenten De directeur van het Amsterdams Con servatorium wil onderzoeken of er in Nedej-land jonge zangtalenten zijn, die na volledige opleiding aan de muziek dramatische afdeling van dit conservato rium, gerekend kunnen worden in aan merking te komen voor het opera-toneel. Max. leeftijd 35 jaar. Voor de beste stem- zullcn een aantal beurzen voor de volledige opleiding ter beschikking wor den gesteld, waarbij als voorwaarden worden gesteld een zeker technisch peil toneelaanleg. Candidaten kunnen zich aanmelden voor 25 September bij de ad ministratie van het conservatorium. hrijver Gerard den Brabander, die de Nederlandse tekst van het werk schiep, kreeg van de Koningin veel lof te horen. Intussen stond Prinses Beatrix gezellig met oud-minister Van Schaik over haar vacantiereis naar Amerika te praten. Prins Bernard onderhield zich later met zijn leraar Spaans, prof. Van Dam. Het was reeds middernacht, toen de koninklijke bezoekers terugkeerden in het paleis op de Dam. Buitengewoon pensioen teveel uitbetaald Bij de Buitengewone Pensioenraad zijn vorig jaar 549 nieuwe i om buitengewoon pensioen 19401945 ingediend. Het totaal aantal ontvangen aanvragen steeg daardoor tot 13543. Hiervan waren er op 31 December 1952 in totaal 9965 afgedaan en wel: 5773 door toekenning van buitengewoon pen sioen. 2456 door afwijzing der aanvrage en 1736 door intrekking der aanvrage. De nog resterende aanvragen zijn voor groot deel ongegrond, aldus het jaarverslag van de raad. Bij het onderzoek naar neveninkom sten kwam niet zelden aan het licht, dat teveel buitengewoon pensioen betaald. In 1952 werd in verband hier mee op een totaal pensioenbedrag van ruim ƒ12,6 millioen een som van bijna ƒ4,5 millioen in mindering gebracht. De mijnen van Koning Salomo Het begint er' op te lijken, dat de mij nen van Koning Salomo, die duizenden jaren geleden geëxploiteerd werden, bin nen een jaar of twee weer grote hoeveel heden koper zullen opleveren, aldus meldt A P. De beroemde mijnen bevinden :h in de buurt van de Rode Zee, zodat t vervoer vrij gemakkelijk zal zijn. In de woestijn Negev is een reserve van 100.000 ton koper en men hoopt daarvan jaarlijks 6000 ton te winnen. Binnen 15 maanden hoopt men een weg gereed te hebben. Ook verwacht men binnen twee jaar ijzer te delven. De Israëlische re gering wil voorts een chemische industrie de Negev opbouwen, die grote hoe veelheden phosphaten zal bereiden. Christchurch-koortsloopt op Verloop van de strijd zal van uur tot uur in passagekantoren te volgen zijn DE K.L.M. zal als eerste starten in de Christchurch-race. De aanvanke lijke plannen zijn namelijk veranderd en niet de snelheidsklasse, maar de handicapklasse zal het eerst de lucht ingaan. Zo zal dus gezag voerder Kooper van de Nederlandse Liftmaster, die het nummer 21 zal ontvangen, op 8 October van de Hertog van Gloucester zelf het startsein krijgen. Het verloop van deze luchtstrijd zal de passagekantoren van de KLM in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam van uur tot uur te volgen zijn op een routekaart, die voortdurend wordt bijgehouden. Ooit vele radio-amateurs hebben reeds laten weten, dat zij het vliegtuig op zijn vlucht geregeld zullen volgen. De belangstelling voor d/it belangrijke evenement in de luchtvaart neemt nog steeds toe. vooral in het buitenland, maar ook de Nederlanders ontkomen niet aan de voortdurende spanning. Enkele ver schijnselen hiervan hebben zich reeds ge openbaard. Een tegelfabrikant zal een herinneringstegel maken, een koekjes fabrikant ós van plan de Nederlandse magen te tractoren op speciale DC-6- koekjes, een Utrechtse winkeliersvereni ging organiseert een speciale KLM-week. Modezaken, sigarenwinkels en distilleer derijen lopen met plannen voor bijzon dere étalages rond en een pantofielfa- brikarnt heeft voor de passagiers Andrew Jackson 93. In 1828 kreeg de U.S.A. voor het eerst een president, die van de pioniers in het Wilde Westen afstamde. Dat was Andrew Jackson, de verdediger van New Orleans. Daarmee begon een nieuwe tijd. Toen Jackson tot zijn hoge ambt benoemd werd, stroomden grote scharen van zijn aanhangers naar Washington. 94. Houthakkers, pioniers, pelsjagers, rivierschippers en arbeiders grachten een bezoek aan het Witte Huis in hun eenvoudige, eigengemaakte, plunje met bemodder- de schoenen. Zij spuwden op de vloer en klommen op de zijden bekleding van de stoelen. Maar dat deerde Andrew Jackson niet. Hij .zelf hield niet erg van vor men en ontving eens een vreemde gezant in uitgelopen pantoffels en kamerjas. 95. In de twee perioden, dat Andrew Jackson president was, veranderde er veel. Hij begon met meer dan 1000 ambtenaren te ontslaan en had steeds verschil van mening met de Nationale Bank. Ten slotte gelukte het hem deze bank op te heffen Ieder jaar werd er grond aan de landverhuizers verkocht voor mlllioenen dollars. 96. Toen werd het land in Juli 1835 door een plotse linge geldcrisis getroffen, die als een bliksem bij hel dere hemel insloeg De meeste bedrijven moesten stop gezet worden en duizenden arbeiders werden werkloos. Meer dan 600 banken gingen failliet. De crisis duurde 5 jaar en de staten werden herhaaldelijk door ernstige paniek bedreigd. Het was de eerste van de grote crises, die in de daarop volgende 100 jaar keer op keer het financiële laven van de U.S.A, zouden schokken. deze vlucht sloffen beschikbaar gesteld. Bovendien zou de BBC vandaag naar Schiphol komen om er een aantal opna men te maken in verband met de race. Nieuw-Zeeland, en natuurlijk speciaal Christchurch, maken zich al klaar voor de ontvangst van de deelnemers, die een feestelijk karakter zal krijgen. De Neder landers hebben een apart plaatsje in het hart van de bevolking, want allerlei namen herinneren nog aan het feit, dat Abel Tasman als eerste blanke hier in 1642 voet aan wal zette. Gezagvoerder Kooper neemt een brief mee van minis ter-president Drees voor de premier van Nieuw-Zeeland. Sydney Holland, en zal de burgervader van Christchurch een schrijven overhandigen van zijn collega in Lutjegast, waar Tasman werd ge- De KLM-passagiers. die natuurlijk met Intense belangstelling de wedvlucht vol gen, zullen regelmatig van nieuws wor den voorzien in een speciale boordkrant. In de samenstelling van de bemanning is een verandering gekomen. In plaats van de heer W. F. J. Tielman zal de heer J. Boomsma als tweede boordwerktuig kundige de vlucht meemaken. Nieuwe, grote diefstal aan de Rivièra Opnieuw hebben dieven aan de Rivièra een geweldige slag geslagen. Uit een villa stalen zij ditmaal voor een waarde van tien millioen francs aan edelstenen. Net als bij de reeks diefstallen in het begin van deze maand, weet de politie geen raad met het geval. behulp vouwbare boorinstallatie een gat van 15 meter diepte maakt Die gaten komen op 450 meter van elkaar. Men heeft in Nederland reeds over een afstand van 6700 kilometer 17000 van der gelijke schotputten, zoals deze gaten ge noemd worden, geboord. Zeewater en een soort Frans cement worden gemengd om een spoelsel te verkrijgen, dat de boor- beitel smeuïg moet maken in de harde grond. Is de put geboord, dan komt schiet- meester De Lijster uit Den Haag en plaatst enkele kilogrammen springstof in de put. Inmiddels worden op afstanden van 35 meter seismegrafen geplaatst, die alle verbonden zijn met de operatiewagen, waarin de trillingen van de aardbodem op de fotografische plaat worden vastge legd. Een telefoonleiding zorgt voor de verbinding tussen operateur en schiet- meester. een claxon loeit, ten teken dat alles onveilig is. even later klinkt een doffe dreun, een straal modder spuit er gens omhoog en in enkele seconden heeft rde wéér wat van haar „diepste" geheimen prijs gegeven. rouw, die langs het strand wan- deld, ongerust konat toelopen en zegt: we het strand houden, als u bouwen gaat doet u het dan ver achter de dui- i." kan gerust gesteld worden. De Ne derlandse Aardolie Maatschappij gaat niets bouwen ze onderzoekt alleen maar of er ergens in de bodem een aanwijzing is. dat er wel eens olie zou kunnen zitten. Een simplistische bezigheid? Maar dan in ieder geval een, die millioenen ver slindt en die naar wij hierboven uiteen zetten, eerst op de lange duur resultaat kan hebben. Loterij-acties QNLANGS heeft in Amerika een R.K. aartsbisschop gewaarschuwd tegen loterijen bij geldinzamelingen voor ker kelijke en godsdienstige doeleinden. HIJ vreesde, dat zo zou worden gespeculeerd op de gokzucht. Het R.K. blad D e T ij d blijkt er niet helemaal gelijk over te denken: „De mensen zijn niet volmaakt en hebben juist daarom naar volmaakt heid te streven. Deugdbeoefening ia iets, dat geleerd moet worden en da natuurlijke hulpmiddelen, die daarbij van dienst kunnen zijn, mogen niet worden verwaarloosd. Dat geldt ook voor de beoefening van de deugd van liefdadigheid. Zo lang het loterij systeem ten behoeve van llefdadig- heidsacties niet ontaardt in een grove speculatie op de goklust, waarbij voor de deelnemer het goede doel geheel op de achtergrond zou raken, de zin voor zuivere liefdadigheid zou worden afgestompt of zelfs geheel verloren zou kunnen gaan en de ondeugd in plaats van de deugd zou worden be vorderd, zo lang behoeven wij noch van een uitwas, noch van iets, dat be strijding zou verdienen, te spreken. En dat te minder, waar de verplich ting om aanzienlijke bedragen te of feren voor de collectieve sociale over heidszorg het gevaar met zich mee brengt de vrijwillige individuele lief- dadigheidsbeoefening zodanig te rem men, dat deze laatste wel het steuntje van eeh kans op een prijs kan ge bruiken. Bovendien geeft de verplichte justitiële goedkeuring, vereist voor elke loterij in ons land, de waarborg, dat in het loterij-systeem zelf geen ontoelaatbaarheden binnensluipen. Niettemin blijft het vanzelfsprekend, dat de zuiverste en meest onbaatzuch tige intentie de grootste geestelijke verdienste uitmaakt van de Christe lijke liefdadigheid, en dat vooral bij acties voor kerkelijke en religieuze instellingen de nodige waardigheid moet worden betracht." Dit is mijn laatste kans Pool kreeg via (rood) Korea zijn vrijheid terug Hield angstvallig geheim, geen communist te zijn en vroeg toen asyl Een jonge, anti-communistische Pool heeft kans gezien, uit zijn vaderland de vrije wereld te ontsnappen. Op zichzelf zou dat nieuws nauweiijki bericht waard zijn, er ontsnappen dage lijks mensen door het IJzeren Goriijn het Westen, maar deze Pool heeft ongebruikelijke weg gekozen: ging via Korea! Zoals men weet is er in Korea op het ogenblik een neutrale commissie erk, die toezicht houdt op de krijgs gevangenen. Die commissie bestaat uit Tsjechen. Zwitsers, Zweden en Polen e as ook de 28-jarige Jan Hajdukii bij die commissie verzeild geraakt. H&jdukiewicz wist zijn gezindheid uit stekend verborgen te houden, want enige maanden geleden werd hij aangewezen als tolk met de Poolse waarnemers r Korea te reizen. Men deed dat via Siberië en Mantsjoerije en arriveerde op 13 Augustus. Het duurde een kleine maand voordat hij zijn kans schoon zag. Gistermiddag was de piloot van het toe stel, dat de Poolse waarnemers naar Noord-Korea sou terugbrengen, op het Zuidkoreaanse vliegveld Hangnoeng be zig zijn motoren in te schakelen, toen Hajdukiewics zich plotseling tot een Amerikaanse majoor wendde, die in zijn buurt stond. „Dit Is mijn laatste kans", zei hij. „Ik ben bang om weer in de communistische wereld terug te keren en vraag hierbij om politiek asyl". Dat werd de 28-jarige Pool onmiddel lijk verleend. Hajdukiewics vertelde, dat hy nooit Ud was geweest van de Poolse communistische party en dat hy in het dagelijks leven employé vaq. het lm- en exportbureau der Poolse regering was. Goud en deviezen bij Ned. Bank De Nederlandsche Bank heeft haar driemaandeiyks overzicht van de goud en deviezenpositie op 30 Juni j.l. bekend gemaakt! Goud f 2329 (31 Maart 2291) mil lioen, algemeen inwisselbare geldsoorten activa 724 (632) min, passiva 27 (38) min. geldsoorten inwisselbaar in het verband der Europese Betalingsunie met de vor dering op de E.B.U., ad f858 (748) min, activa 965 (915) min, passiva 119 (57) min. niet inwisselbare geldsoorten activa 368 (307) min, passiva 87 (93) min. totaal der activa 4386 (4235) min en passiva 233 (1R8) millioen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5