Jlicittue £eihsrl)c (Courant Terugblik en toekomstmuziek Toenemende Franse achterdocht jegens groeiend West-Duitsland Komt de Bondskanselier niet meer terug op Buitenlandse Zaken? Wist U Machtige „Liberté" liep bij Le Havre aan de grond Weinig gelukkig tijdstip Zes nieuwe K.L.M.-Convairs op Westindische lijnen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- t Advertentle-ardellng: Tel 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaa 2,— per maand; f 0,47 per wee Vier en dertigste jaargang No 9834 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$lMl.OSlit» li «tflIlRO bqd kcrt la teg^raspacl' Adenauer stelt Marianne gerusl DE FRANSE VREES voor een militair en economisch machtig Duitsland neemt toe. Franse zakenlieden geloven, dat de verkiezingszege van Adenauer en de hierop volgende ratificatie van de E.D.G. belangrijke Amerikaanse steun voor West-Duitsland tot gevolg zullen hebben, waar door de concurrentie voor Frankrijk groter zou worden. Franse industrië len zijn volgens Reuter van mening, dat de Ver. Staten hun steun vooral zullen gieten in de vorm van eeft belangrijke lening en grote Ameri kaanse investeringen in dé Westduitse industrie. Een vertegenwoordiger van het Amerikaanse bedrijfsleven nam gisteren te Parijs geen blad voor de mond en verklaarde botweg, dat de Duitsers goedkoper en vlugger leveren dan de Fransen en dat zij bovendien goederen produceren voor de massamarkt. Bondskanselierschap. Vast staat, dat Adenauer beide posten niet meer zal combineren. Voor het eerst na de oorlog zal West- Duitsland weer een ministerie van De fensie hebben. Als minister wordt ge noemd Theodor Blank, de voormalige vakbondsleider. Voorts wordt er een mi nisterie voor de buitenlandse handel ge vormd onder leiding van Franz- Blücher. de voormalige vice-kanselier. Nu Adenauers positie door de verkie zingsuitslag zozeer is versterkt, zal hij zich kunnen ontdoen van enige ministers uit het vroegere coalitie-kabinet met wie de samenwerking te wensen heeft over gelaten. Het lijkt wel zeker, dat dr Tho mas Dehler, tot dusver minister van Justitie, en Hans Christoph Seebohm. tot dusver minister van Vervoer, niet in Frankrijk vreest dus niet alleen een militair machtig Duitsland, waardoor het Franse leger „in een hoek wordt ge drukt", doch ook een economisch sterk Duitsland, dat in korte tijd de Franse economie zou overvleugelen. Adenauers uitlating, op het fakkelcon gres te Bonn. dat niet langer moet wor den gesproken van „Duitslands hereni ging" doch van ..bevrijding van de Oost- duitse gebieden", heeft in Franse rege ringskringen eveneens ongerustheid ge wekt. Men meent overeenstemming te zien tussen de verklaring van Adenauer (die haar later nog eens herhaalde) en de uitspraak van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Foster Dul les. volgens welke het IJzeren Gordijn moet worden ..teruggerold". Zowel in Franse als in Britse kringen is men hui- j verig voor een dergelijk ..avontuur". Natuurlijk is de Franse achterdochti van ongunstige invloed op de Europese 1 harmonie. Adenauer stelt dan ook al het mogelijke in het werk om de Fransen gerust te stellen door te verklaren, dat Duitsland het beste voor heeft met zijn Europa-één-politiek. Aan een verslagge- ver van Ass. Press vertelde de Bonds- I kanselier gisteren, dat hij voornemens I is. positieve maatregelen te treffen ten einde Frankrijk gerust te stellen met be- I trekking tot de Duitse herbewapening. Hoogstwaarschijnlijk zal dr Heinrich von Brentano, de CDU-fractie-voorzitter j in de Bondsdag, het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Adenauer overne men, die zijn handen vol heeft met het Trekken Russen zich uit Oostenrijk terug? Het Weense persagentschap I.F.A. zegt 1 „uit Oostenrijkse en Geallieerde bron" vernomen te hebben, dat im de loop vam de week de Russen een voorstel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door I de bezettingstroepen van de V.S., Enge land, Frankrijk en.de Sowjet-Unde. Vol gens I.F.A. zouden de Russen hun troe- pen in October terugtrekken en slechts een ..symbolische" bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achterlaten. In Oostenrijkse en Geallieerde kringen i te Wenen is het bericht vain I.F.A. op geen enkele wijze bevestigd. O.E.E.S. trekt beperking koperverbruik in regering zullen terugkeren. Het zal evenwel nog ruim een week du- voordat Adenauer zyn nieuwe ploeg heeft samengesteld. De Saar en Polen Tijdens een interview, dat een ver slaggever van Ass. Press gistermiddag met Adenauer had n.a.v. diens succes bij de Westduitse Bondsdagverkiezingen, verklaarde Adenauer, dat het nog niet in werking getreden verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap in be langrijke mate kan bijdragen tot het vermijden van een conflict tussen Duitsland en Frankrijk. De Bondskanse-! lier zeide te verwachten, dat het verdrag, nog dit jaar werkelijkheid zal worden, j Over het Saargebied zei Adenauer, dat dit het grootste struikelblok vormt op de weg naar FransDuits begrip. Het Saaj-: gebied dient volgens Adenauer een vrij gekozen parlement te krijgen. Zulk een parlement zal tenslotte een Europese óp- lossing voor zijn regeringsprobleem kie- 2n, aldus de Bondskanselier. Adenauer is van oordeel, dat indien Polen vrij wordt, het vraagstuk van de hier levende Duitsers niet tot een oorlog mag leiden. Hij zoekt de oplossing in een gemeenschaopelijk bewind of een bestinr onder toezicht van de Ver. Naties. (Na de oorlog is door Polen een groot Ooste lijk deel van Duitsland ingelijfd). Adenauer sprak tenslotte als zijn me ning uit, dat de uitslag van de West duitse verkiezingen een gunstige invloed zal hebben op de positie van De Gasperi. de onlangs ten val gebrachte Italiaanse premier. De Duitse wil tot Europese gen heid moet indruk maken op de Italiaanse kiezers, aldus Adenauer. de heeft besloten de gemeenschappelijke lijst van verboden toepassingen ten aanzien van koper en koperalliages, die in Sep- tember 1951 was goedgekeurd, in te trek ken. Het besluit treedt in werking op 4 September jl. De gemeenschappelijke lijst werd reeds opgeschort in December 1952. Wordt Nasser premier van Egypte? In Egypte worden ingrijpende wijzigin gen in de regering en het politieke beleid verwacht. De vice-premier Nasser zou met het premierschap worden belast. Thans is Naguib zowel president als premier van Egypte. Op de terreinen van de C.P.I.M., de oliemaatschappij van Curacao, is een nieuwe fabriek voor stalen vaten van de groep VAN LEER in bedrijf gesteld. Er worden dagelijks 2000 vaten afgeleverd. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 nnr: Helsinki Stockholn Oslo Frankfort München Wenen NNO W 1< WZW w windstil NO 27 0 Noord-Westen wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opklaringen. Matige tot krach- ffc tige en mogelijk nu en dan harde Noord-Westelijke wind. Iets koeler. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zc«n 6.06 uur tot 19.07 uur; Maan 8.31 uur tot 19.14 uur. Op 16 Sep- In de gemeente Odijk, bij Utrecht, werd de eerste onderaardse plastic waterleiding in Nederland gelegd. Men gebruikt daarbij een zgn. „molploeg", die de leiding direct onder de grond werktzonder dat de bodem zichtbaar beschadigd wordt. Plastic waterleidingbuis bij Odijk gelegd Molploeg legde eerst het loodje tegen zware klei In Odijk bij Utrecht is gisteren een de monstratie gegeven van het leggen van dralhstilleen (plastic)-waiterleidiiings- buis met behulp van een molpfoeg, instrument om onder het maaiveld gan gen te graven. Doordat de plastic-buis buigzaam is kan men deze achter de mol ploeg aan direct in de grond leggen, der dat men lassen behoeft aa: brengen. Bij de demonstratie bleek eohter. dat de klein van de Kromme Rijn zeer stug Hoewel de molploeg gekoppeld een rupsband-tractor, versterkt i zware Lfenwiele vrachtauto, slaagde n er niet in de gewenste gang od 80 diepte te trekken. Men heeft toen eerst de ploeg op halve hoogte inge bracht, zonder buis en daarna met buis op de juiste diepte, hetgeen gelukte. In het algmeen bleek de gevolgde methode wel bruikbaar te zijn, mits men de be schikking heeft over voldoend sterke tr actiemiddelen. De aangelegde leiding is bestemd voor >or watertoevoer naar de vecdrlnk- Eén dode op vliegshow van Farnborough Maar veiligheidsmaatregelen zijn afdoende Op hèt vliegveld Farnborough in Zuid- Engeland is gisteren de grote jaarlijkse Britse luchtvaarttentoonstelling geopend Eskadercommandant Nevil Duke luister de opening op: in de Hawker Hunter, waarmee hij de dag tevoren een nieuw wereldsnelheidsrecord had gevestigd, doorbrak hij boven de hoofden van de tienduizend toeschouwers driemaal de geluidsbarrière. Aan de gebruikelijke parade van vlieg tuigen werd o.a. deelgenomen door de grootste vliegboot ter wereld, de Britse Saunders-Roe Princess. De Princess is een tienmotorige machine. Het vorig jaar zijn bij de luchtvaart- show te Farnborough de beroemde piloot John Derry en 29 andere mensen om het leven gekomen, toen het straalvliegtuig van Derry boven het publiek aan stuk ken vloog. Thans zijn extra-maatregelen getroffen om ongelukken te voorkomen Zo mogen straalvliegtuigen niet meer op het publiek neerduiken, doch alleen ho rizontaal over het vliegveld razen. Toch is er weer een ongeluk gebeurd. Een helicopter van de ambulancedienst sloeg bij de landing om, waardoor één der inzittende om het leven kwam. Nasleep van de relletjes in Beerta Tegen 18 ingezetenen werd in hoger beroep 2 weken geëist In hoger beroep werd gisteren tegen achttien inwoners van Beerta, o.w. twee vrouwen, voor het Hof te Leeuwarden twee weken geëist. De Groninger politie rechter had hen veroordeeld tot 6 weken, met uitzondering van de voorman J. S„ die 3 maanden kreeg. Zij waren op 19 Dec. '52 met een grote groep werkelozen ïaar het gemeentehuis in Beerta getrok ken. om bij de burgemeester na d< iluiting der raadszitting te klagen over d< verlaging van de steun in verband met nvallen van de vorst. Ondanks her haalde bevelen waren zij doorgegaan met herrieschoppen op de publieke tribune. Tegen genoemde J. S. uit Beerta en H. S.. uit Finsterwolde luidde in een tweedè zaak, eveneens wegens lokaalvredebreuk in het gemeentehuis, de eis 2 weken (vonnis van de politierechter tegen J. S. 2 maanden en tegen H. S. 6 weken). Bovendien hoorde J. S. ook nog 6 maan den tegen zich eisen (gelijk aan het vonnis van de Groninger rechtbank), wegens be- DAT de directeur van het officiële toeristenbureau van Slovenië enKroatië m Joegoslavië, dr Mitja Gorec, volgen de week ons land bezoekt. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging der begroting van het gemeentefonds voor 1953 is ingediend» i.v.m. het onlangs ingediende voorstel tot regeling der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. DAT de 47-jarige vrouw H. van B. uit Amsterdam, die reeds 7 maal wegens zakkenrollen was veroordeeld, thans in A'dam wegens hetzelfde feit 15 maan den heeft gekregen (overeenkomstig de DAT de dienstplichtige huzaar J. G. W. uit Den Haag voor het Hoog Militair Gerechtshof wegens desertie en diefstal van een fiets is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst (krijgsraadvonnis: dezelfde straf plus ontzetting uit het recht, bij de militaire macht te dienen). DAT de oud-directeur A. Nolle van de N V. Houthandel v/b Van Wessem en Co te Zaandam op 69-jarige leeftijd is overleden en in alle stilte is gecremeerd. DAT tegen de 30-j. L. H. uit Haarlem, die een concurrerende firma «*pn klan tenlijst heeft overgelegd van de Heem- steedse pluimveevoedeffabriek waar hij boekhouder was geweest, voor het Amsterdamse hof 1Ó00 boete ts geëist (rechtbankvonnis: 300). j v In een dichte mist Het oorspronkelijk Duitse schip heeft reeds bewogen carrière achter de schroef DE 51.839 TON METENDE Franse oceaanstomer Liberté, het vlagge- schip vari de Franse Transatlantische Passagierslijn, is gistermiddag met 1075 passagiers aan boord juist buiten de haven van Le Havre aan de grond gelopen. De meeste van de passagiers zijn Amerikanen, die in Europa met vacantie zijn geweest. Pas gisteravond is men er in geslaagd, het reusachtige schip met zes sleepboten vlot te slepen, toen het hoog water was. De Liberté heeft geen schade opgelopen. Gistermiddag om een uur was het schip uit de haven van Le Havre ver trokken. Het zou eerst nog Southampton aandoen en dan naar New York over steken. Zodra het schip echter maar net buitengaats was, geraakte het in een dikke mist. Juist voorbij de havenuit gang liep de oceaanreus muurvast aan de grond. De Liberté heeft reeds een bewogen carrière achter de rug. In 1929, het jaar dat het schip in Hamburg onder de naam „Europa" werd gebouwd, liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebroken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was, liep het aan de grond. In Maart 1931 won de Europa de blauwe wimpel voor de snelste overtocht over de Atlantiscne Oceaan. In 1945 werd de Europa door de Koningin Juliana kocht gisteren in Soestdijk enkele Rode Kruis- zegéls en -prentbriefkaarten aan het loket van het rijdende post kantoor. H.M. schreef een van de gekochte prentbriefkaarten direct aan de Voorzitter van het Rode Kruis, ir F. C. C. Baron van Tuijll van Zuylen ,>met de beste wensen voor deze onze actie" en toen deed ze de kaart op de bus van hetautopostkantoor. DAT de wijziging van de wet op de materiële oorlogschade op 13 October in de Eeïste Kamer in behandeling komt. DAT de bevelhebber van de zeestrijd - krachten, vice-admiraal A. de Booy. in Den Helder een afscheidsbezoek beeft gebracht aan het fregat Dubois, welk schip op 15 September naar Korea ver trekt. DAT in Augustus by Aken 1.148.000 personen over en weer de Ned.-Duitse en de Belgisch-Duitse grens overschre den (54 pet meer dan vorig jaar). DAT in Santpoort 17-eeuwse funda ment-resten van het voormalige huis Neethof en overblijfselen van een 14e of 15e-eeuws bouwwerk zijn gevonden. DAT de K.L.M. in de eerste zeven maanden van dit jaar 331.500 passagiers heeft vervoerd (15 pet meer dan vorig jaar). DAT uit kampeertenten op de Sint Pietersberg bij Maastricht kampmate rialen en geld zijn ontvreemd. DAT de K.L.M. in April 1954 ook Colombo, de hoofdstad van Ceyion. wil gaan aandoen en thans in deze stad be sprekingen worden gevoerd over het verkrijgen van de landingsrechten. DAT er gisteravond „muziek" in de K.L.M. scheen te zitten, daar mej. Schubert, en de heren Schumann en Strauss naar de andere kant van de oceaan vertrokken. DAT wegens diefstallen van horloges, vulpennen e.d. uit étalages in tégen de 24-j. L. van L„ de 22-j Britse luchtmacht met bommen ii grond geboord. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, doch in 1947 zonk het opnieuw, ditmaal bij Bre men. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als de Liberté. doch maand later liep het bij Southampton aan de grond. Na enige uren kon de Liberté toen worden vlotgebracht. Ir Manusama Vrijdag in Nederland Wij vernemen, dat ir Manusama e zijn eohtgenote vermoedelijk Vrijdag middag 11 September a.s. op Schiphol zullen aankomen, tezamen met de heren Nanlohy, Tahapary en Pattipeilulu. De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft telegrammen gezonden aa:i d« mi nisterraad en de gouverneur van Nieuw- Guinea, waarin zij protesteert tegen de behandeling van ir Manusama. naar leiding van een telegram, ontvangen mr J. de Rijke te Hollandda, rechtskundig raadsman van ir Manusama. Deze meld de. dat ir Manusama vooa- zijn vertrek bij de gouverneur geroepen werd een regeringsverklaring aan te ho Toen hij weigerde, werd hij ondanks zijn verzet door de politie bij de gouverneur gebracht en moest staande een verkla ring aanhoren, terwijl hij door de politie bij beide armen vastgehouden werd. De verklaring hield in dat hij, als hij gerde naar Nederland te vertrekken met zijn gehele gezelschap naar Boven-Digoel zou worden gebracht Verhoor van Mossadeq is begonnen Ondanks zijn ziekte is een begin ge maakt met het verhoren van ex-premier Mossadeq van Perzië, die in een der ge vangenissen van Teheran is opgesloten. Ambassadeur Lawrentiei contra de pers De Sowj et-ambassadeur in Tehi Lawrentief heeft gisteren een Perzische diplomaat ontvangen. Daarmee is een eind gekomen aan allerlei geruchten over moordpogingen. Hij herhaalde, dat hij hartaanval heeft gehad en deelde i een aanklacht te zullen indienen tegen diverse Perzisch bladen wegens laster. Het overlijden van Vinson President Eisenhower heeft 30 dagen rouw afgekondigd in verband met h< overlijden van de Amerikaanse opper rechter Vinson. Hij was degene, die gratie 'gerde aan de Rosenbergs. DAT het Verbond voor Veilig Verkeer op 16 September in Zwolle zijn alge mene vergadering houdt. DAT tegen de bloemist N. Chr B. uit Enschede, die reeds 18 maal wegens op lichting e.d. is veroordeeld, te Arnhem 1 jaar gevangenisstraf met teroeschik- kingstelling is geëist. DAT de Maasdam van de HA.L. op 23 November uit New York vertrekt met Ned. emigranten die de feestdagen in hun oude vaderland willen (aankomst Halifax 25 Nov., Rotterdam 3 December). DAT tegen de 53-j. kantoorhouder de P.T.T. in Poortugaal. T. v. d. S„ een vals geschrift had opgemaakt een n iet-werkende hulpbestellei toch aan uitkeringen te helpen, in Rotterdam ƒ200 boete is geëist plus 6 weken waardelyk. DAT de personeelscombinatie v N.V. Nieuwsblad voor Frieslana, welke combinatie het weekblad Nieuwsblad voor Zuid-Friesland uitgeeft, wegens een geschil over het eigendomsrecht van dit blad is ontslagen en thans „edities" verschijnen tot de reenter deze kwestie zal beslissen. DAT burgemeester Van Schaik van de gemeente Measheeze op de ]aarbeurs staat met een stand van ae stichting Industrievestiging in de Poort van Bra bant. DAT wegens het geven van gelegen- Uirechti heid tot hazardspel in A'dam tegen de n koopman E. M. en de 62-j. L. C J. resp Het grote Franse passagiers schip „Liberté" (de vroegere Duitse „Europa") is gisteren, met 1100 passagiers aan boord, in de dichte mist, vlak bij Le Havre aan de grond gelopen. De 52000 tonner was vertrok ken met bestemming New York. Gelukkig kon de Oceaanreus vrij spoedig uit z'n benarde po sitie worden bevrijd. s. Kindje viel en overleed op schoolplein Twee dodelijke ongelukken in Amsterdamse haven Bij het uitgaan van de St Aloysius- school te Baarn is de 8-j. Sjaantje Kuyer, die met haar fiets huiswaarts wilde gaan. gevallen. Het hoofd der school trof het kind in bewusteloze toe stand op het speelplein aan. Een onmid dellijk ontboden dokter kon slechts óe dood constateren. Het kind was het enig dochtertje uit een groot gezin. Op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam is gisteravond de 47-j. arbeider C. de la B. van 5 meter hoogte in het ruim van een schip gevallen en op weg naar het Binnengasthuis over- Aan boord van het motorschip Alan Evelyn, liggende bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij aan de Meeu wenlaan te Amsterd am, is de 52-j. aanbouwer G. H. Z. van een steiger ge vallen en met het hoofd twaalf meter la ger op de stalen bodem terechtgekomen. De man overleed aan zijn verwondingen. Een 66-jarige voetgangster, die op 28 Augustus in het Tweede 'Weteringplant soen te Amsterdam door een per- •erd aangereden, is gisteren haar verwondingen overleden. TYAT HET BESTUUR van de Partij van de Arbeid met zijn verklaring over „de gevaren en mogelijkheden van de politieke ontwikkeling in ons land" op een weinig fijn gekozen ogenblik im- enkelé dagen voor de Troonrede gekomen is, is niet het enige dat van t stuk te zeggen v?lt. Letten we nadèr op de inhoud van het stuk, dan blijkt, dat het ogenblik van publicatie, vermoedelijk met opzet zo ge kozen. behalve onfijn, toch ook voor de .d.A. zelf wel bijzonder ongelukkig is. Wat is toch hét geval? In dit stuk wordt aangedrongen op sa menbundeling van „progressieve" krach- wordt weer eens een aanval ge daan op confessionele (op de belijdenis gegronde) partijvorming, waarvan gezegd wordt, dat ze alleen maar een zwak be- lèid oplevert. Nu vermoeden we echter, dat onze socialisten deze partyverklaring wel even de zak hadden gehouden, als ze de uitslag van de Duttsé verkiezingen had- Maar dat blijkt dan alles betrokken worden op het sociaal-economische lev Waaraan naar onze stellige overtuiging land en volk behoefte hebben is aan bewuste principiële keuze, ook op het gebied van de politiek. Hier mogen zeker nog wel eens de Duitse C.D.U. melden. Adenauer heeft in de verkie zingsstrijd gezegd, dat het ging om behoud van het Christendom. En vai zijn confessionele partij heeft hij op het Duitse volk, dat toonde dit te hebben grepen, geen vergeefs beroep gedaan, (v'erkelijk. we menen in gemoede, dat onze Nederlandse socialisten voor hun verklaring behalve een onfijn, ook e ongelukkig tijdstip hebben uitgekozen. QOK IN DUITSLAND ging de ver- kiezingsstrijd tussen een typisch con fessionele partij (de CDU, waarin Rooms- Kathoiieken en Protestanten hartelijk lamenwerken) en de socialisten. Die strijd werd gevoerd op een voor het Duitse volk oor Europa uiterst belangrijk ogen blik. Wat zien we nu? Dat de Nederlandse socialisten bet maar heel goed vinden, in deze beslissende strijd niet hun mede-socialisten, maar die typisch con fessionele partij van de C.D.U. de over- nning heeft behaald. Waarmede we aar gezegd willen hebben, dat ook vol gens de Nederlandse socialisten een con fessionele partij nog helemaal niet zo ver keerd behoeft te zijn en omgekeerd een socialistische partij het wèl helemaal bij het verkeeroe eind kan hebben. Misschien kan dit er toe bijdragen, dat nze socialisten de onwezenlijke tegen stelling tussen „progressiviteit" (waarvan zij het geheim heten te bezitten) en con- lionele partijvorming (die volgens hen alléén maar zwak kan zijn) loslaten. Dat dan een wezenlijke winst betekenen. T~tAT de Nederlandse socialisten hun Duitse collega's zijn afgevallen, wil- we nu eerst wel mét enkele citaten aantonen. Zo schrijft Het Parool, dat de S.P.D. (de Duitse socialistische party) leren inzien, dat zij met haar Euro pese politiek volkomen op de verkeerde baan is terechtgekomen. „Hopelijk zal zij uit deze verkiezingsuitslag lering trekken" En Het Vrije Volk: ,,De economische plannen van de S.P.D. waren de kiezers te ingewikkeld en in één opzicht vonden ze die ook gevaarlijk." Van de door de C.D.U. gevoerde econo mische politiek erkent dit blad, dat zij „voor orde en rust in het land zórgt Van de dóór de Duitse socialisten voor gestane buitenlandse politiek schrijft dit blad van de P.v.d.A., dat zij „een te theoretische politiek" was. p ENOEG echter over deze verklaring van het P.v.d.A.-bestuur. Doch één ding willen we nog zeggen. Die verkla ring wil spreken over „de gevaren en mogelijkheden, die de politieke ontwik keling in ons land inhoudt". In dit ver band mogen we inderdaad wel opmerken, dat we leven in een gevaarlijke tijd, waarin het aankomt op ingrijpende be slissingen en op een belangrijke keuze, ook op een belangrijke keuze van over- Daarnaar hebben we in deze verklaring van het P.v.d.A.-bestuur tot ons leed wezen tevergeefs gezocht. Zeker, daarin lezen we, dat alleen een geestelijk sterk volk bestand is tegen „de beproevingen en teleurstellingen, die ons nationaal en internationaal ten deel kunnen vallen". Eilanden- en schildersnamen Eerste van twaalf bestelde toestellen wordt deze maand op Schiphol verwacht DE SUPER CONSTELLATIONS en de nieuwe viermotorige Lift- master zal, zoals reeds eerder is gemeld, binnenkort ook een aantal Convairs 340 aan de vloot van de K.L.M. worden toegevoegd, gedeeltelijk ter vervanging van bestaand materieel, gedeeltelijk ook voor uitbreiding van de luchtvloot. De eerste van de twaalf bestelde Convairs 340 wordt in de loop van deze maand op Schiphol verwacht. Zes van deze nieuwe vliegtuigen zullen op het Europese luchtnet worden ingezet. De zes andere gaan dienst doen in West-Indië, waar de K.L.M. een luchtnet van ruim 20.000 km lengte exploiteert. De zes convairs. die in Europa zullen worden gebruikt, worden zoals reeds is gemeld, genoemd naar bekende Neder landse schilders, evenals dit by de Con vairs 240 het geval is. Het zijn de: PH-TGD Pieter Breughel; PH-TGE Jeroen Bosch; PH-TGF Willem van der Velde: PH-TGG Nicolaas Maes; PH-TGH Ferdinand Bol; PH-TGI Vin cent van Gogh. De zes Convairs 340 die in West-Indië dienst zullen doen, ontvangen de r van de zes Nederlandse West-Indische eilanden. Het zijn de: PJ-CVA Aruba: PJ-CVB Bonaire: PJ-CVC Curagao; PJ-CVE St Eustatius; PJ-CVM St Maarten; CVS Saba De Convair 340 is een grotere en r we uitvoering van de Convair 240, u van de K.L.M. sinds 1948 er elf op haar Europese luchtnet in dienst heeft. Door de verlenging van de romp en het gro tere vleugeloppervlak heeft de Convair 340 een laadvermogen van vijf ton. dit is een ton meer dan de Convair 240. Bo vendien ts het vliegbereik door de gro tere benzinetanks in de vleugels aan zienlijk groter n.L 3000 km tegenover de Convair 240 ca 1800 km. De spanwijdte van de Convair 340 is 4.11 meter groter dan bij het oudere type Convair. terwijl de romp 1.36 meter langer is. n.l. 24.12 meter. De hoogte bedraagt 8.59 meter. De passagierscabine biedt plaats aan 44 teerste klasse) of 48 (toeristen klasse) passagiers. In totaal hebben de vrachtruimen een inhoud van 14 53 m3. dit is ruim 5 m3 meer dan bij de Convair 240. Vissen in plastic de wereld rond T)E KL-W- heeft thans voor het vervoer van levende rissen plastic,.zakken" in gebruik geno men, om dezt spartelende passa giers een goede en geriefelijke overtocht te bezorgen. De nieuwe verpakking heeft vele voordelen. In de eerste plaats is het gewicht vrij gering een zeer voornaam punt in de lucht vaart. Voorts is kans op lekkage uitgesloten, terwijl de geschubde passagier 'n geriefelijke overtocht heeft en de gehele wereld over kan reizen in zijn plastic privé- zwembassin. Een privé-bassin is het zeker, want men moet zoveel mogelijk de rissen gescheiden hou den en uitJcyken, dat geen vecht lustige sterkere en zwakkere broeders in dezelfde zakeen plaatsje krijgen. Ook voor de toe voer van de vereiste zuurstof is op een handige manier gezorgd. Ge durende zijn reis krijgt de ris voorts zijn speciale vissenmenu opgediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1