Jlicuwe |TeiJtsrJjc GTmiraitt Adenauer stelt de Sowjet-Unie een veiligheidspact voor Elke kiezer moet niet 1, maar 2 stemmen uitbrengen Wist U Tito dreigt met militaire tegenmaatregelen irg {ATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 was.. at't BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Te). 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; f 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 9831 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTEUIR'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastlclj f« gIjfMi»en ago tier! In tegljeaspoef Prognose Duitse verkiezingen D. Vóór de verkiezingen van morgen ct. flaar Moskou brandt onmiddellijk los op de Westduitse bondskanselier AN HET EINDE van zijn grootscheepse verkiezingscampagne heeft de Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, zijn oproep tot een eiligheidspact voor de gehele wereld herhaald, „om de vrede in onze jd te waarborgen", zoals hij zeide. Hij opperde de gedachte, dat de uropese verdedigingsgemeenschap als regionaal verbond in verhouding ebracht zal worden met de regionale verbonden van het Oostelijk blok. it zou kunnen gebeuren door een nieuw op te richten organisatie van e V.N. Aldus zouden tussen de Oostelijke en de Westelijke mogend- eden zekere banden worden gelegd. Verdragen tussen de regionale roeperingen zouden dit veiligheidssysteem tot stand kunnen brengen. de voorstellen onverwijld op de hoogte gebracht. Adenauer heeft ze oorspronke- i Adenauer gewaagde van de mogelijk- leid, dat de E.D-G. zich tenslotte tot een teiligheidspact voor de gehele wereld za'. fctwikkelen. Hij verzekerde Moskou op- fieuw, dat een Westduitse alliantie met iet Europese defensiesysteem geen en- jele bedreiging voor Rusland inhoudt. I Adenauer wil blijkbaar proberen het toor Rusland gemakkelijker te maken laar Lugano te komen om met Amerika, Ingeland en Frankrijk de hereniging van Duitsland te bespreken. De Russen heb- len echter herhaaldelijk laten weten, dat erbewapening van West-Duitsland in het aam van de E.D.G. of de Nato niet zal porden geduld en dat dit de hereniging |an Duitsland onmogelijk zou maken. Veelomvattend luil- systeem voorstellen van Adenauer beogen jok het tot stand brengen van een veel bevattend economisch ruilsysteem tussen e gemeenschappelijke Europese markt n het economisch gebied van de Sowjet- Hij ziet in het veiligheidspact, dat hij denkt, de weg naar een internatio- beperking van de bewapening, raaruit voortvloeit, dal het aldus be- aarde geld gebruikt kan worden voor ïrtioging van de levensstandaard en be vordering van de internationale handel. De Westelijke mogendheden zijn van lijk gedaan aan de Westelijke ministers an Buitenlandse Zaken, toen die deze imer te 'Washinston bijeen waren. Adenauers verklaringen ten gunste van het tot stand komen van een conferentie met de Sowjet-Unie worden als zijn beste troeven beschouwd in de laatste ronde van de strijd. De oppositie doet dan ook alles om de kiezers te bezweren, at ze niet ernstig gemeend zouden zijn. De slagen zullen Zondag vermoedelijk vallen in drie steden, namelijk het ka tholieke Oberhausen in de Ruhrstreek, de rode messenstad Solingen en Lüne- burg. De campagneleiders van alle partijen hebben de laatste resten van hun ma teriaal, nu op de mijnwerkersstad Ober hausen geconcentreerd en Adenauer zelf trekt er vandaag nog heen om te elfder ure te trachten panne te voorkomen. Felle critiek Inmiddels heeft de Sowjet-propagandrf de strijd op de West-Duitse verkiezingen geopend met een felle aanval op Ade nauer. Het Russische nieuwsagentschap Tass heeft het beroep van de Bondskan selier op de Sowjetregering om mede te werken aan een oplossing voor het Duit se probleem een „verkiezingsstunt" ge noemd. Wanneer Adenauer zou winnen en West-Duitsland aan het Westen zou worden gebonden, zou de Sowjet-Unie Duitsland niet langer als een vredelie vende staat kunnen beschouwen, aldus het Russische persbureau. Personen en lijsten Blad in Bazel onthult Zwitsers geschut naar West-Duitsland Nazi-geld voor Duitse herbewapening Het Zwitserse kabinet zal waarschijnlijk volgende week beslissen of vergunningen Hienen te worden verschaft voor de uit voer van luchtdoelgeschut en munitie, ter Iwaarde van 10 millloen francs voor de IWestduitse grenspolitie, aldus verluidt te I De bestelling van de Westduitse rege ling voor het geschut, dat van een kaliber Van 20 mm is, werd geplaatst bij Hispano- Buiza te Genève. De order betreft waar schijnlijk 34 stukken. De bondsraad heeft besloten een onder teek in te stellen naar berichten in de Ewitserse pers, dat internationale finan cieringsmaatschappijen op Zwitserse bo dem bezig zijn, de weg te'effenen voor de herbewapening van West-Duitsland. Er werd beweerd, dat trust-maatschappijen |met 'n totaal kapitaal van honderden mil- 'lioenen Zwitserse francs technische en financiële voorbereidingen troffen. De ictiviteit van deze maatschappijen, die hoofdzakelijk zouden werken met gelden, velke uit Nazi-Duitsland gesmokkeld wa len, zou nadelig voor de Zwitserse neu traliteit zijn. De aanvaring met de Eos Deens schip gaf geen mist- signalen De kapitein van het Nederlandse schip lEos, dat Woensdagochtend in de Oren- Iseyfjord in aanvaring is geweest met 'het Deense vaartuig Mars. heeft in een verhoor te Kopenhagen verklaard, dat ide Mars in de mist zonder signalen te geven de koers van de Eos heeft ge kruist. De Deense loods, die zich aan boord van de Eos bevond, bevestigde deze ver klaring van kapitein Beaumont. Het Deense vaartuig Mars is, zoals men weet, na de aanvaring gezonken. Ingewikkelde techniek voor verkiezing der 2800 candidaten in de Bondsdag "T^OOR DE MORGEN te houden bondsdagverkiezingen in West-Duitslgnd zijn 33,2 millioen stemgerechtigden, mannen en vrouwen, ingeschreven. Zeventien partijen en groepen hebben tezamen ongeveer 2800 candidaten gesteld. Onder de candidaten zijn een driehonderdtal vrouwen en 23 bonds- en landsministers. Evenals vier jaar geleden, wordt ook nu een gedeelte der afgevaardigden rechtstreeks gekozen in de districten, volgens relatieve meerderheid, en de rest komt via landslijsten, volgens evenredigheids systeem, in het parlement. Iets nieuws ten opzichte van het, in ■1949 gevolgde, systeem is, dat elke kie- thans niet één, - j heeft uit te brengen. Met de eerste stem kiest hij de districtscandidaat zijner keuze persoonlijk, maar de tweede stem brengt hij uit op de landslijst van een partij, die niet identiek behoeft te zijn met de partij van de, rechtstreeks door hem gekozen, districtscandidaat. De tweede-stemmen worden in elk land, naar de partijen verdeeld, opge steld. Volgens de aldus gebleken sterkte- verhouding, worden dan de Bondsdag zetels procentsgewijze over de partijen verdeeld. De bij de rechtstreekse stem ming aan een partij toegevallen zetels worden afgetrokken van het aantal, dat de partij op grond van het aantal ver kregen tweede-stemmen zou toekomen. De zogenaamde „sperclausule" bepaalt, it een partij minstens vijf procent van het aantal stemmen in het Bondsgebied een districtsmandaat moet behalen, n bij de verdeling naar evenredigheid aanmerking te komen. Hoe in 1949 werd gestemd Bij de verkiezingen in 1949 in de Westduitse Bondsrepubliek heeft 21,5 pet van de stemgerechtigden geen gebruik gemaakt van zijn stemrecht. Het aantal ongeldig uitgebrachte stemmen beliep 3, pet, terwijl 23.732.398 Duitsers in 1949 hun stembiljet op de juiste manier invul den. De uitslag in 1949 voor de Duitse Bondsrepubliek was: HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 NNO 4 NNO 1 windstil windstil windstil windstil vindstil 27 0 18 0 22 0 Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer perioden van zonneschijn. Weinig wind. Koude nacht. Morgen dezelfde middag- temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 5.59 tot 19.17 uur; maan: 3.53 tot 18.20 uur; Maandag: zon 6.01 tot 19.14 uur; maan: 5.04 tot 18.38 uur; September N.M. Auto reed van dijk 1 dode, 1 gewonde Arbeider uit hijsluik gevallen en overleden Te Herwijnen (Betuwe) is gister middag een vrachtauto, geladen met graszoden, plotseling van de zes meter hoge Waaldijk naar beneden gereden. De chauffeur, de 23-jarige J. de Gits, werd op slag gedood. Zijn vader, die naast hem zat, kreeg o.a. een dubbele beenbreuk. Een derde inzittende in de cabine bleef geheel ongedeerd. Ook de op de gras zoden zittende H. de Bruin, die door de schok de lucht in werd geslingerd kreeg geen letsel. Een 50-jarige zakkenreparateur is toen hij aan de achterzijde van een per- de Wittenburgergracht te Am sterdam uit een hijsluik leunde, beneden gestort. De man moet op slag dood zijn geweest. De 24-jarige L. Lobart uit Zutph in de papierfabriek van de N.V. S. te Eerbeek op onverklaarbare wijze in de rhepbakjes van de roerkuip geraakt. Zijn rechterbeen werd afgekneld. De jongen overleed in het ziekenhuis. Treinontsporing op het Maasstation Ernstige materiële schade; jaarbeurstrein uitgevallen Op het Station Maas te Rotterdam i vanmorgen om 7.23 uur een electrisch treinstel van vier rijtuigen ontspoord, Het ongeval geschiedde, toen de trein langs het eerste perron zou voorrijden. Er zat niemand in. Men vermoedt, dat verkeerd is gemanipuleerd met een wissel en dat daardoor het tweede of derde rij tuig uit de rails is gelopen. De schade is aanzienlijk vooral, omdat het tweede rijtuig langs een vooruitste kende punt van het tweede perron werd gedrukt. Ook werd dit perron beschadigd. Een aantal perronsporen was volkomen versperd. De treinen van en naar Utrecht hadden echter maar weinig vertraging. stemmen pet zetels Naain partij Chr.-Dem. Unie Soc.-Dem6.934.975 29.2 131 Vr. Dem. (Lib.) 2.829.920 11,9 52 Comm. Partij 1.361.706 5,7 If Beierse Partij 986.478 4.2 12 Duitse Partij 939.934 4,0 11 Duitse Rechtse P... 429.031 1,8 Zd Sleeswijks Verb. 75.388 0,3 1 Econ. Herst. Partij 681.888 2.9 12 Centrum Party 727.505 3,1 1( Onafh. Partij 1.141.647 4,8 2 Overige Partijen 264.842 2,8 (Hierbij niet inbegrepen de afzonder lijke cijfers voor de 9 landen, waaruit de Duitse Bondsrepubliek bestaat). Held werd ingepalmd De Nieuw-Zeelander Hillary, held van de Mount Everest, is te Auckland in het huwelijk getre den met de alpiniste Louise Rose. Duizenden belangstellenden wa ren samengestroomd voor de kapel, waar de inzegening plaats had en er moest een leger van verkeersagenten aan te pas ko men om de menigte in bedwang te houden. Intussen zijn de Hil- larys op huwelijksreis gegaan. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft de laatste dagen weer van zich doen spreken door een politiek „offensief", gericht tegen de Sowjet-Unie. De wereld vraagt zich af, of Amerika zal kunnen verhinde ren, dat communistisch China toch een zetel krijgt in de Ver. Naties, nu de aandrang daar toe groter wordt. Ook het pro- bleem-Triëst, gezien het feit, dat Italië en Zuid-Slavië beide waardevolle partners zijn voor de defensie van Europa, baart Dulles kopzorgen. De minister heeft echter ook een andere kant van zijn persoonlijkheid, die doorgaans verborgen blijft. Wij zien Dulles hier tegen de achtergrond van een omvang rijke boekenkast (waarin „lm Westen nichts Neues" wel niet zal ontbreken) als familie vader, rustig gezeten naast zijn vrouw, zijn zoon Avery, die se minarist is, en zijn gehuwde dochter mevr. Robert Hinshaw. DAT de Ned. Centrale Ver. tot Bestrjj ding der Tuberculose deze ma^nd haar 50-jarig bestaan viert en het cijfer van de sterfte aan t.b.c. sinds 1903 is gedaald in 189 tot 12 per 100.000 inwoners. DAT Eindhoven van 18 tot 21 Septem ber door 50.000 lichtpunten feestelijk zal zijn verlicht t.g.v. de herdenking der be vrijding van dc stad op 18 September '44. DAT de eerste accountantsdag op 24 September in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht wordt gehouden. DAT aan mr R. Dobbelman. directeur van de directie der N.V. Dobbelman Zeepfabrieken te Nijmegen, de pauselij ke onderscheiding van ridder in de orde van de Heilige Gregorius is uitgereikt DAT in A'dam in twintig jaar tijd 500 van de 3000 monumenten zijn gesloopt. DAT de Australische minister voor Ge zondheid, Sir Earle le Page, die het in ternationale artsencongres in Den Haag heeft bijgewoond, van Schiphol na^r De extra-jaarbeurstrein moest uitvallen. Glasgow is vertrokken. Naar Meine Pot wordt nog steeds gezocht Nadat zijn gratieverzoek was afgewe zen, heeft F. Colson zich op verzoek van de officier van justitie bij de Haagse po litie gemeld. Na voorgeleiding is hij op gesloten in de strafgevangenis te Sche- veningen om zijn straf voor zijn aandeel in de aanslag op luit.-kolonel Harjono te ondergaan. Colson was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van zeven maanden voorarrest. Naar Meine Pot, wiens gratieverzoek eveneens is afgewezen, wordt nog ge zocht. Hij verliet zijn domicilie in Den Haag, nadat zijn verdediger bij de Hoge Raad cassatie had aangetekend tegen het vonnis van het gerechtshof, dat hem had veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. DAT ged. staten van Gelderland de vier waterschappen op de Noord-West Veluwe, langs de IJsselmeerkust, willen verenigen tot één groot waterschap (8600 ha) en drie nieuwe gemalen willen laten bouwen. DAT van 23 t/m 29 Augustus in ons land 101 gevallen van roodvonk en 6 ge vallen van kinderverlamming zijn aan gegeven. DAT drs A. P. J. Brouwers, die we gens zijn leraarschap door de gemeente raad var. Dongen (N.-Br.) niet als raads lid was toegelaten en daartegen in be roep ging. thans door ged. staten in het ongelijk is gesteld en nu bij de Kroon in beroep zal gaan. DAT de Zaandamse h^ven-douane de gebr. B. uit Zaandam heeft aangehouden, die met een roeibootje 20.000 Amerikaanse sigaretten vervoerden. DAT het aantal leden van de Bond Heemschut in het afgelopen jaar met 10 pet is toegenomen en gisteren als be stuursleden zijn gekozen ir F. H. War- naars uit Den Haag en C. A. Huygens uit Schar nheer. Vierde protest van Zuid-Slavië Hoogtepunt in spanning over Triest bij demonstraties van morgen ZUID-SLAVlë heeft gisteren officieel gedreigd, troepen naar de Italiaanse grens te zullen sturen, wanneer Italië niet zijn troepen aan de andere kant van de grens terugtrekt. Deze waarschuwing was vervat in een nota de vierde in drie dagen tijds die in Rome overhandigd is. Hierin wordt gezegd: „Indien de Zuid- slavische regering vaststelt, dat de Italiaanse regering de abnormale toe stand aan de grens bestendigt, zal zij gedwongen zijn, op haar gebied dien overeenkomstige maatregelen te nemen". De onder Geallieerd toezicht staande politie van Triëst heeft alle verloven op geschort en neemt voorzorgsmaatregelen. Dit'gebeurt met het oog op de uitlatingen van de burgemeester van Triëst, Gianni Bartoli. Deze heeft namelijk gezegd: „Wij zullen desnoods de straat opgaan en on der mijn leiding zal het volk van Triëst op krachtige wijze uiting geven aan trouw en Italiaanse wezen". Engeland had hij betiteld als het „perfide Albion". Westelijke waarnemers verwachten, dat de spanning tussen Italië en Zuid-Slavië morgen haar hoogtepunt zal bereiken, als president Tito te Okrogb'ca, bij Italiaanse grens, een bijeenkomst 300.000 personen zal toespreken. Italië heeft in een gisteravond overhan digde nota Zuid-Slavië opnieuw de schuld Ernstig gewond in Tirol Reuter bericht ons, dat de 37-jarige be stuurder van een scooter, A. B. uit W as- ar, in een scherpe bocht nabij Wat- tens in Tirol de macht over zijn stuur verloor, waardoor hij, en zijn duopassa gier A. W. H uit Den Haag kwamen te vallen en ernstige verwondingen oplie pen. Zij zijn in het ziekenhuis te Inns bruck opgenomen. DAT B. en W. van Dordrecht deze win ter 25 personen, die in de overige seizoe nen elders werk vinden, tapijten willen laten knopen. DAT tegen de landbouwer M. M. J. B. uit IJzendijke, die grond te duur ver kocht zou hebben, voor het Haagse Hof tijdens een zitting in Terneuzen bevesti ging is geëist van het rechtbankvonnis (f 2000 boete en 5 maanden gevangenis straf, waarvan 4 voorwaardelijk). DAT op de Middelburgse kazerne, waar de Centrale Opleiding Administratief Ka der is ondergebracht, de naam Generaal- majoor Berghuyskazerne is onthuld door mevr. de wed. Berghuys-Velsheym. DAT de Amepikaanse torpedoboot jagers Alison en Sperry van 29 September tot 5 October "Wet R'dam, maar A'dam bezoe ken. DAT prot dr P. J. Oud, die thans de reis maakt welke hem tg.v. zyn afscheid als burgemeester van R'dam werd aan geboden. is ontvangen door de burg. van Rio de Janeiro en weldra met de Aldabi terugkeert. i het z i dagen oude geschil gegeven inzake Triëst. Italië heeft Zuid-Slavië ten volle uitsluitend verantwoordelijk gesteld de gevolgen van de aangekondigde maat regel. De door Italië genomen maatrege len in het grensgebied worden uitsluitend „beschermend" genoemd. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat Engeland en Ame rika een oplossing van het vraagstuk tus sen beide landen op vriendschappelijke wijze voorstaan. Dankbaar volk In deze dagen herdenkt ons volk in dankbaarheid, hoe nu vijf jaar geleden onze Koningin haar hese ambt aanvaardde Onze gedachten gaar. onwil lekeurig terug naar de vele ontroerende momenten, die bijdroegen om de over dracht der koninklijke waardigheid te maken tot een onvergetelijk iets in leven en in onze geschiedenis. Nog klinken in onze oren na de diep mense lijke woorden: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" Heel veel is er in deze vijf jaar ge beurd. Koningen zijn heengegaan tronen zijn ingestort. Maar onder ons volk is de koninklijke troon hecht verankerd. De waardige en tevens volop menselijke wijze waarop onze vorstin in dit vijftal heeft geregeerd, heeft de eerbied ins Koninklijk Huis. reeds zo groot, nog aanmerkelijk verdiept. Het zijn ook voor onze Koningin zware jaren geweest, jaren waarin van haar uitzonderlijk veel werd gevraagd. Nog echter heeft zij willen geven. Zij aanwezig bij vreugde en bij smart. Zij sprak haar woord tot groten der aarde tot de eenvoudigen en altyd kwam het recht uit het hart. De beste tradities haar huis handhaafde zij en zij deed het onverkort. Waarlijk ons volk heeft reden, zich rijk bevoorrecht te gevoelen en dankbaar te zijn. Onderzoek Over het algemeen staan we nogal huiverig tegenover een justitieel onderzoek naar de herkomst van publi caties in de pers. Zo licht immers komt de vrijheid.in het gedrang. Onder be paalde omstandigheden echter kan zulk •n onderzoek nuttig en wenselijk zijn. Die wenselijkheid acht de regering thans aanwezig by de onthullingen, wei- socialistisch dagblad onlangs heeft gedaan met betrekking tot de komende millioenennnota. Zij heeft medegedeeld, de publicatie een ambtelijk en justitieel onderzoek wordt ingesteld. In de afgelopen dagen hebben we hier en daar de veronderstelling horen oppe ren, dat de publicatie van dit stuk in een socialistische krant wel eens hele maal niet tegen de zin der regering en in het bijzonder niet tegen die van de socialistische minister van Financiën, kon zijn geschied. De publicatie zou dan een voorbereiding zijn geweest op het geen de millioenennota straks zal open- Deze veronderstelling hebben wjj niet tot de onze willen maken. Had zij grond, dan zouden we wel met een uiterst be denkelijk verschijnsel te maken heoben. Het schynt ons intussen niet uitgesloten, dat de regering nu dit onderzoek mede heeft ingesteld om aan die veronderstel ling ook maar de schijn van mogelijkheid te ontnemen. Waarmede we overigens weer niet gezegd willen hebben, dat we van het onderzoek zelf veel verwachten. Er gaan 35.000 soldaten naar Duitsland Voor grote aanvalsoefening in gebied van Bremen (Van een onzer verslaggevers.) Zoals men weet ral ook dit Jaar een groot contingent Nederlandse troepen deelnemen aan de geallieerde oefeningen, die. onder de naam Grand Repulse van 18 tot 24 September in Duitsland worden gehouden. Niet minder dan 35.000 man behorende tot de vierde divisie en de Legerkorps troepen. die samen het Nederlandse Leger korps vormen beginnen op 7 September hun uittocht naar Duitsland. Hot is het grootste Nederlandse leger, dat tot nu toe aan herfstmanoeuvres in Duitsland deel- De eerste eenheden zullen de depóts in richten, waaruit deze grote legermacht bevoorraad zal worden. Op 14 September gaat de hele 4e divisie met de overige onderdelen. De oefeningen worden gehouden in een groot gebied tussen Enschede en Bremen. Vóór 1 Oc tober a.s. zullen alle troepen geleidelijk in Nederland teruggekeerd zijn. Aan de Nederlandse troepen zal een Britse pantserdivisie, waaraan ook Cana dese eenheden meewerken, worden toege- A1 deze troepen staan onder bevel van de commandant van het Nederlandse legerkorps, luit. gen. A. Th. C. Opsomer, Een Nederlands-Engelse scheidsrechters- ploeg zal toezicht houden op de oefening, die wordt geleid door de staf van de Noor delijke legergroep. Oostduitse kinderen in Nederland Op uitnodiging van de stichting Oecu menische hulp aan Kerken en Vluchte lingen zijn deze week ongeveer 210 kin deren uit West-Duitse vluchtelingen kampen in Nederland binnengekomen voor een vacantieverblyf van acht we ken. De kinderen, in de leeftijd van 5 tot 15 jaar, zijn afkomstig uit Oost- Duitsland en andere door de Russen be zette gebieden. Zij vertoefden in West- Duitse kampen en zyn thans onderge bracht in de omgeving van Geldermal- sen. Het was oorspronkelijk de bedoe ling het transport aanzienlijk groter te laten zijn, maar helaas moesten honderd kinderen achterblijven, omdat in een der kampen kinderverlamming was gecon- Appèl over Vietnam te Parijs De eerste minister van Vietnam. Ngoeyen van Tam, is gistermorgen per vliegtuig uit Saigon te Parijs aange komen. Hy zal formele besprekingen voeren met de Franse regering over de onafhan kelijkheid van Vietnam. De keizer van Vietnam, Bao Dal. die zich reeds in Frankrijk bevindt heeft al besprekingen gevoerd met president Auriol en verscheidene Franse ministers. De Nederlandse Bank deelt mede. dat blijkens de voorlopige gegevens Neder land gedurende Augustus 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van 15 millioen heeft ver- Ds Wakker in ongelijk gesteld Aan het procederen komt vooreerst geen einde De president van de Zwolse rechtbank, gistermiddag uitspraak doende in het derde korte geding in het geschil bij de Vrije Hervormde Gemeente te IJsselmui- den, heeft de eiser, ds T. Wakker, voor ganger van de gemeente, niet ontvanke lijk verklaard. De eis hield, zoals men weet, in, dat de ontslagen ouderling J. Boer enkele kerkattributen, waaronder de sleutels, die hij onder zyn beheer had, moest afgeven aan de nieuwe kerkeraad. De president overwoog, dat de functie van zakelijk leider, die het beheren van gel den en het voeren van de pen Inhield, niet verbonden is aan het lidmaatschap van de kerkeraad. Aan de processen in de Vrye Hervorm de Gemeente te IJsselmuiden schijnt geen eind te willen komen. Nu heeft de oude kerkeraad weer hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de president van de arrondissements-rechtbank te Zwolle d.d. 19 Aug. jj. waarbij de schorsing van ds T. Wakker en 35 leden der gemeente tot onrechtmatige daad werd verklaard. Het hof te Arnhem heeft de zitting hier voor bepaald op Woensdag 23 Sept. a.s. des Tl. 10 11 Behalve 3 korte gedingen, waarvan er reeds 2 door ds Wakker c.s. zijn gewon nen en het derde nog lopende is, zijn er nu nog twee zaken welke in hoger be roep door de oude kerkeraad tegen ds Wakker zijn ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1