Amsterdamse vloot krijgt er elfduizend tonner bij Gillette Nederland laat vier nieuwe schepen bouwen Middenst. Opleiding ,Vita Nova" bezig geschil op te lossen Varkentje van bacon-export is voor dit jaar gewassen Op Universiteit heeft niemand wijsheid in pacht ER 19iweuwe leidsche courant 3 DONDERDAG S SEPTEMBER 1953 Breeveertien op met nieuw schip jei gen, d (Van onze §-redacteur) érf^ "e v^°°^ van Maatschappij Nederland en daarmee die van Amsterdam in is gisteren uitgebreid met een nieuw schip: het elfduizend ton metende mo torschip Banka, dat door A. Vuyk en Zonen's Scheepswerf N.V. te Capelle jan de IJssel geb°uwd werd. Om half één gistermiddag daalde de vlag van vó^e werf, de twee oranje diagonalen op een wit vlak met de letters AVZ in verkc blauw en rees aan de achtermast de rederij vlag, gehesen door de heer M. C. -.^Koning, oud-commissaris en oud-directeur van de Stoomvaart Maatschappij efde" Nederland. Tegelijkertijd werd bekend gemaakt, dat de maatschappij Ne- solldderland nog drie vrachtschepen bij Nederlandse werven bestelde. Twee er van zullen worden gebouwd door de Machinefabriek en Scheepswerf van Ideol Smit Jr N.V. te Rotterdam en het derde door C. van de Giessen en Zoon's zal 1 scheepswerven te Krimpen a.d. IJssel. et ve Naar verwacht wordt zullen die sche- ze len in de loop van 1956 in de vaart [omen. De schepen zullen een draag- zou <1 rermogen van 10.000 ton hebben, alle l-°r t' n£er'cht zijn voor het vervoer van 12 in tassagiers, door Dieselmotoren worden ersoowoortbewogen en een snelheid hebben te vefan 1514 mijl. Aan de N.D.S.M. te Amsterdam is opdracht gegeven voor de bouw ran een tanker van 18.000 ton draagver- g wemogen, die in de loop van 1957 zal wor- jen opgeleverd. Deze tanker verhuurt de Nederland voor de duur van 15 jaar aan de Anglo iaxon Petroleum Comp., doch het be- fieer ervan blijft in handen van de Stoom- n'e^raart Maatschappij Nederland. Tenslotte is op deze, voor de Neder- koopvaardij zo belangrijke dag log meegedeeld, dat het vrachtschip .Bawean" van de Nederland, dat onlangs iij de N.D.S.M. te water werd gelaten, In December a.s. aan de vloot zal zijn j loegevoegd. De vloot van de Nederland ie 'jtal dan 35 vrachtschepen tellen, met raadvermogen van bijna 300 000 bruto egister ton. S ti De maatschappij kwam in 1945 de uit met 14 schepen met 113.000 brt. n zij bezat voor de oorlog 27 schepen net 212.000 bruto register ton. art t De herleving van lend en volk demon- atwij treert zich in deze cijfers zeer sterk. De Banka Met de Banka, het allernieuwste schip is gisteren een groot aantal geno- »n de Breeveertien opgeweest. De veertien is namelijk de naam van de (rook water, die zich, enige tientallen nijlen uit de Nederlandse kust, uitstrekt IJmuiden en Den Helder. Op de ïkaart komen in dat gebied enkele induidingen voor els: „wrakken", tortplaats voor munitie" en „schiet- -liegtuigen". Maar in wer kelijkheid is het een waterwildernis. larheen zette het schip Banka gister- chtend koers. Het gedroeg zich in het veld van de golven en windkracht acht q—A-oorbeeldig. Het deinde licht op het wa- CAiJer en het toonde in die speelse bewe- ingen alle glorie van haar rank en Itrachtig 156 meter lange lijf. De breedte H""i het schip is bijna 20 meter en de >gte 12.20 meter. Midscheeps verheft ich het zeer hoge blanke brughuis, dat ekroond wordt door de brede, gele :hoorsteen. In dat brughuis zijn de ver lijven voor de officieren, de navigatie de 12 passagiers, die het schip ver ren kan, ondergebracht. Het behoeft nde^een betoog, dat deze ruimten alle vol- uiterst hoge eisen. Het moet redii een feest zijn in deze rust te reizen met dit schip, dat een snelheid van 16 knopen heeft. Het moet óók een plezier zijn, erop te werken. Op enkele lichtmatrozen na. die samen één hut delen, hebben alle leden van de bemanning, van kapitein P. Hee- ren af, tot koksmaat G .A. Braas uit Beverwijk toe een eiger. hut. Dat biedt grote voordelen, omdat het verantwoor delijkheidsgevoel van de man erdoor ge sterkt wordt. Architect J. A. van Tien- Alle hutten zijn voorzien van apart toilet, douche en wastafel en ten behoeve van de, voor het schip nodige riolering, werd 6 km. buis in het vaartuig gelegd. Voor het eerst in 80 jaar De werf van, de heren Vuyk in Ca pelle aan de IJssel bestond dit jaar 82 jaar. Voor het eerst in die tachtig jaar hadden ze een bestelling van de Neder land gehad. De heer Piet Vuyk, die het schip overdroeg, hoopte, dat het niet weer tachtig jaar zou duren, voor een nieuwe bestelling afkwam. Het schip is het grootste, dat tot dus ver op de werf in Capelle werd gebouwd Vóór het te water gelaten werd hadden de heren Vuyk een week lang slapeloze nachten, maar alles verliep naar wens en op de vrijgekomen plaats is direct de kielplaat gelegd voor een Fins schip. Dat loopt binnenkort van stapel. Dan volgt er een zusterschip van de Fin en vervolgens komen nog twee nieuwe schepen aan de orde. In Capelle is men voorlopig niet om werk verlegen. In Amsterdam ook niet. De aandacht van de Nederland is, behalve op de oude lijn naar Indonesië op heel de wereld gericht en de cijfers van de maatschappij spreken een klare taal. De omzet bedroeg vorig jaar 160 min gulden, waarvan het exploitatie-saldo bedroeg f 56 millioen. Als men nagaat, dat de gehele bollenhandel Nederland een inkomst geeft van f 140 millioen, dan is het cijfer van de Nederland duide lijk. Dat is dan nog één maatschappij. De omzet van de Nederlandse koopvaardij was vorig jaar niet minder dan f 2 milliard. De kosten van de Banka die van de bestelde schepen belopen f 1100,per ton. Dat is dus tussen de twaalf en vijftien millioen per schip. Is het wonder, dat^ er gisteren i enige begrijpelijke zorg, dat de kapitein van de loodsboot gezagvoerder Heeren op zijn vraag of hij binnen kon komen met de lamp toepinkte: ,.U kan komen' Een dergelijk schip is een parel aar kroon der Nederlandse koopvaardij. Hedennacht vertrok de Banka IJmuiden naar Antwerpen. Vandaar gaat zij terug naar Amsterdam. Volgende week vertrekt het schip beladen Nieuw-Guinea en Indonesië. De ruimen zullen dan vol zijn en de hutten ook Agenda voor Leiden Donderdag Posthof, 6.50 n.m.: Chr. Reisverenl- ging, excursie na: r de Sprookjestuin. x-ieterskerk. 8 uur: concert nationaal muziekcorps Leger des Heils. De Sitterlaan. 8 uur: openluchtcon- eert Nieuw Leven. Oud-Poelgeest, half 9: openlucht film voorstelling H. Kleibrink. Zaterdag Gehele dag: collecte voor getroffen Griekenland. Foyer Stadsgehoorzaal, half 8: jubi leumuitvoering „De Sleutelstad". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. (Advertenite) EXAMEN 1954 Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65. tel. 26558 Leidse belangstelling voor marinevliegtuigen De weinig-alledaagse lading van twee dekschuiten heeft vanmorgen de belang stelling van talrijke stedelingen getrok ken. Op deze schuiten, die handig door de Leidse bruggen werden gemanoeu vreerd. stonden vier nieuwe vliegtuigen voor de Marine-luchtvaardienst op het vliegkamp Valkenburg. Het betrof hier een onderdeel van een levering van vlieg tuigen door de Verenigde Staten. De toe stellen zullen na aankomst 0P het vlieg kamp in gereedheid worden gebracht. Deze toestellen van het type Avenger worden gestemd voor verkenning duikbootvernietiging. Zij kunnen vanaf vliegdekschepen opereren. De Avenger is een één-motorig toestel met Pratt and Whitney double Wasp-motoren. De be wapening ervan bestaat uit twee 20 mm kanonnen en torpedo's, dieptebommen of bommen. Aan de buiken van de toestel len zijn speciale radarkoepels voor de opsporing van duikboten gebouwd. De Avengers zullen de Britse Fireflies, tweepersoons marine-jachtverkennners voor vliegkampschepen, gaan vervangen. De M.L.D. beschikt over ongevee Fireflies. „Grote verantwoordelijkheid". Boodschap van Christen-studentenraad aan de eerste-jaars NU10 Blauwe Gillette mesjes in een Snelheids- Dispenser met ingebouwd vakje j Begroeting ds Van der Weele Gisteravond hebben ds en mevrouw der Weele in de Chr. Geref. Kerk de verenigingen en de leden der Ge- ite nader kennis gemaakt. De avond tond onder leiding van de heer N. 7eeda, voorzitter van de mannenver. iderzoekt de Schriften Na hem voer- i acht vertegenwoordigers (sters) van verenigingen het woord. Het koor )ng enkele liederen. De organist W. liet twee orgelwerken horen er samenzang. Ds Van der reele dankte aan het slot voor het or- i deze avond, die werd ge- adejloten met het zingen van Psalm 901. be- Inschrijving nieuwe !ch studenten ul Ter verbetering van het bericht in ons blad van Dinsdag „Ruim 4400 nieuwe stu denten in Leiden" melden wij thans, dat 'tu de cijfers in dit bericht betrekking had- lor den op het lopende cursusjaar 19521953. >0 De inschrijving voor het volgende cursus- ar, 19531954, begint op 22 September eindigt op 16 October. Zij vindt plaats in het academiegebouw. Jaarvergadering van „6 Ons Belang In de Jacobazaal van de Burcht werd iifcteravond de jaarvergadering van de Iff Poningbouwver. Ons Belang gehouden Ie voorzitter, de heer J. Gerritsen, wees 'd'r op. dat het Ons Belahg niet was ge- 'ïUkt woningen toegewezen te krijgen, llinnenkort hoopt men betere berichten e kunnen doorgeven. Herdacht werd het verleden bestuurslid, de heer Joh. v. d [ark De jaarverslagen werden goedgekeurd. Ie heren Joh. v. d. Bos en P. J. Schouten verden als bestuurslid herkozen, alsmede e heren J. G. v. d. Pompe en J. v. d. tenilk (de laatsten by acclamatie). De heer Regeer werd gekozen, alsmede de. heer J. de Tombe, de laatste voor de raad an commissarissen. Tot lid van de kas- d®ömmissie werd gekozen de heer A. Sin- 51 lerling. n-fiurgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hans, z. van J P G E Milané en C de Costa; Hendrika C M, 1 I Vrijbloed en M Vrijbloed; Hélène voor de gebruikte mesjes f. 1.60 Al deze voordelen zonder extra kosten! geen tijdrovend uitpakken elk mesje onmiddellijk voor gebruik gereed iflett beschadiging der snijkanten uitgesloten een vakje voor de gebruikte mesjes. Dispenser of pakje, met 10 Blauwe Gillette mesjes f 1.00 Een „goeie morgen" begint met GILLETTE! Grote belangstelling voor ledenvergadering Er Is de laatste tijd heel wat te doen geweeét in de coöperatieve vereniging kunstmatige inseminatie „Vita Nova" voor Leiden en omgeving. In het bestuur rees een ernstig verschil van mening over de pensionnering van de secretaris-administrateur en de aanstel ling van een nieuwe functionaris. Het bestuur van de vereniging viel in twee partijen uiteen en men gaf elkaar aanvankelijk niets toe. Uit de leden van de vereniging werd daarom een „vertrou wenscommissie" benoemd, die moest trachten te bemiddelen. Samen met de raad van toezicht heeft de commissie alles gedaan om aan haar taak te vol doen. wat in eerste instantie ook scheen gelukken, maar wat daarna afstuitte op de houding van één der bestuursleden. De raad van toezicht en de vertrou- enscommissie adviseerden het bestuur vervolgens, een buitengewone ledenver- Karle; Jacob, z van J Heijmans en G J La Lau; Caspar, z van F Ahlers en P Boer; Renée V A ,d van J H Meissner en V Gerlach; Gerrit C, z van G Lantrok in H C Dukers. GEHUWD: W Jordens en M Barendse; Stol en P Ëiesbroek: I. Rijsbergen en jSl A Zandvliet S K v d Wijngaard en P Teleng; M A Lancel en A van Eeuwijk; n A. H v d Voorn en H Springer; G Witteman en J Pikaar; J A Hofkes en A. W A Nieuwland; D van 't Zand en P C Dongelmans; A de Bruin en E N Knol; S Leenstra en C v d Steen; L v d Leek en I A Roelandse; B J Leclercq en A Uit den. Boogaard. dering werd gisteren gehouden in Stadsgehoorzaal te Leiden. De opkomst der leden was uitermate groot. De raad van toezicht had vijf tweetallen opge steld, ter verkiezing van de nieuwe be stuursleden. Dat was ook nodig, omdat de aftredende bestuursleden statuair terstond herkiesbaar zijn. De candidatenlijst zag er als volgt uit: C. van Zijverden te Hillegom, aftredend, en Jac. Rijlaarsdam te Alphen aan den Rijn; C. P. Roest te Zoeterwoude, aftre dend, en C. Voets te Alphen; J. C. Wes- selingh te Zoeterwoude. aftredend, en P. F. Vergeer te Warmond; W. C. van der Geest te Oud Ade, aftredend, en J. P. van der Hulst, te Oud Ade; S. P. H. Kroft te Langeraar, aftredend, en J.-P. Rotte veel te Lisse. Toen de stemmen waren geteld, bleken gekozen te z(jn: Jac. Rijlaarsdam (voor zitter), C. P. Roest, P. F. Vergeer, W. C. van der Geest en S. P. H. Kroft. Verkeer op Boter- en Vis markt tijdens markt Men ziet er thans nauwlettend op-toe, dat de verkeersborden tijdens de markt op tijd worden geplaatst en weggeno men, zo deelde men ons van bevoegde zijde mede naar aanleiding van een in gezonden stuk in ons blad van Zaterdag. In dit ingezonden stuk werd er over geklaagd, dat de borden, die het verkeer op de marktdagen op de Vis- en Boter markt verbieden, te lang blijven staan, zonder dat dit in overeenstemming met de politieverordening is. Op Woensrag geldt het verbod na 6 uur niet meer, op Zaterdag na 7 uur niet meer, omdat de markt officieel tot deze tijdstippen „Westerkwartier" 25 jaar In November is het 25 jaar geleden, dat de heer C. F. Lardee met enkele an dere bewoners van het Haagwegkwar- tier de speeltuinvereniging „Wester kwartier" oprichtte. Dit zilveren jubi leum zal waardig worden gevierd en ten bate van het jubileumfonds wordt een grote verloting gehouden. Deze dag moge in uw herinnering blij ven voortleven, omdat hij de overgang markeert naar jaren van studie, met wel licht nog onvermoede mogelijkheden. Men mag hopen, dat u niet naar Leiden bent gekomen om daar slechts de kennis te vergaren, nodig voor het uitoefenen van een toekomstig ambt. Er wordt meer van u verwacht. Ge kunt hier uw karak ter ontplooien, ge kunt u hier bekwamen voor een latere maatschappelijke functie met een wijd sociaal en cultureel perspec tief. Het zijn in onze tijd nog steeds slechts de uitverkorenen die in staat zijn om te studeeren; studeren is een voor recht. Dit geeft u een grote verantwoor delijkheid tegenover al diegenen die dit vorrredht niet bezitten. Hen zult ge lei ding moeten geven, als vakman, maar vooral als mens. Het is juist dit laatste, hetgeen van u zeer veel vraagt en dat ook het werken voor examens u slechts onvoldoende geven kan. Van u worden later geëist: doordacht gedrag en een bezonnen deel. Dat kunt ge slechts geven, daarop voorbereid, van nu af aan. Met dit voor ogen zult ge dan in de komende jaren uw koers moeten bepalen. En bedenk wel, in volstrekte vrijheid, it is een voordeel enerzijds, het geeft sommigen de mogelijkheid 'ikkeling een grote diepte te geven. Aan veel buitenlandse universiteiten echter heeft men zo weinig vertrouwen zelfdiscipline van de jonge mens het bepalen van die koers liever' slechts ten dele aan hem zelf overlaat. Maar hier wordt ge inderdaad volledig vrijgelaten. Dit vraagt veel zelfbeheersing, veel discipline. Uw mogelijkheden zijn hier zeer groot. Doch uw verantwoorde lijkheid evenredig zwaar. Inderdaad, var wordt zeer veel verwacht. Ons land heeft een geestelijk erfgoed te bewaren en dat is ook uw taak. Ge zult dat erfgoed moeten voegen perspectief van de toekomst. Men mag u verwachten. Ge zult u moeten bezinnen op het doel, dat achter studie elvaartsstreven ligt. Ge zult uw koers moeten bepalen en welk uw toekomstig ambt dan ook zijn zal, ge zult in het be palen van die koers met een dienende levensfunctie rekening moeten houden. Visserijgolfjes Italiaanse vissersvloot is zeer verouderd Met financiering van de Wereldorga nisatie voor Economische Ontwikkeling 1 de Italiaanse visserijvloot worden gemoderniseerd, waartoe een aantal Noorse deskundigen is aangezocht rap port uit te brengen. De Italiaanse vis serij bevindt zich nog steeds in ver ouderde toestand. Weinig boten beschik- motoren, terwijl de meeste scheepjes zeer klein van inhoud zijn, ge tuige het feit, dat Italië niet minder dan 40.000 scheepjes van zeevissers telt, waar- het grootste deel zelf voor de ver koop diént te zorgen of tegen vrij lage prijzen aan de visverwerkende industrie verkoopt. De Noorse deskundigen heb ben de opdracht, een rapport uit te bren- coördinatie-mogelijkheden en coöperatieve samenwerking der vissers. Flus vyf Buien de drie aangekondigde haring- trawlers leverde de markt gisteren vijf schepen uit de Noord op: twee loggers en drie Wironkotters. Haring standvastig i haring handhaaft zich op het bekende peil: de slechte soorten worden afgekeurd en dus niet verkocht, de eet bare kwaliteiten gaan wat de slappe soorten betreft weg voor f 11.tol f 12,50, terwijl het beste wordt afgeno- ten voor f 13.en soms f 14,50 per kist. Makreel wat duurder Ten opzichte van Dinsdag was de kreel gisteren een weinig duurder: deed van f 16,tot f 18,per 50 kilo. België graag De .Belgische handel bleek tuk te zyn op de kabeljauw en de prijzen stegen dus navenant. De regels liepen van de 104,tot de f 134.als het een top- prijs gold, de kisten waren eveneens stukken duurder met hun f 125.— tot 140,per 125 kilo. Piepers en wijting in de verdrukking Voor de overige rondvis verliep de markt minder florissant: de beste braad- jes deden maar f 19.per kist, de kleine gemengde braad maakte tussen de f 11, de f 17,terwijl de wijting het niet verder bracht dan tot f 13.voor de lekkere soorten Schol schaars ar weer weinig platvis te koop aan deze middenweekse markt: de paar kistjes snurrevaadschol-twee brach ten f 30,op en de gewone tweetjes gingen voor f 26,— van de hand. Schol drie van de f 13.tot de f 25,naar ge lang van grootte en de afkomst: de hoogste prijs gold weer voor de snurre- vaadkwaliteiten. Mooi wat tong naar Frankrijk Ge zult Ieren beseffen, dat uw leven dan pas zin heeft, wanneer het inhoud geeft aan de zin var; het menselijk zyn. Dit al gemeen menselijk aspect van ons leven maakt iedere verantwoordelijkheid zwaar. En dan zult ge ervaren in de ko mende jaren, juist in en door de vrijheid die ge hier genieten zult, dat wij deze verantwoordelijkheid niet dragen kunnen. Denkend over doel van ons leven, achter en in onze studie leren we zoeken een hoogste norm van mens zyn. Deze hoogste norm is ons in de persoon Christus voorgehouden. Men zou kunnen zeggen: Hij is een voorbeelddat wij te volgen hebben. Doch wanneer wij probe ren om te volgen, dan zal juist onze vrij heid ons onze onmacht doen ervarei dat niet alleen omdat de figuur Christus te zeer in de historie bepaald zou zijn. Ook omdat het menszijn in Hem tot een uiterste consequentie gevoerd is, waar wij niet meer volgen kunnen. Toch is juist en alleen daar de uiteindelijke zin van het menselijk leven gegeven. Wanneer wij als intellectueel verant woord trachten te leven, dan zal ons dat ethisch nader tot Christus brengen; doch inderdaad zullen wij tenslotte een ontoe reikendheid ervaren, een onmacht die ons de noodzaak doet zien met ons zelf verzoend te worden. Dit brengt ons uit eindelijk tot Christus. Wanneer wij name lijk ontdekken dat verzoening met ons zelf slechts mogelijk is door verzoening met God. Niet ieder mens zal deze weg gaan; zeker niet iedere student. Doch de ernst, die van u gevraagd mag worden, zal u doen zien, dat ge studerend iets nodig hebt om uw studeren zin te geven. Een algemeen menselijk verantwoorde lijkheidsgevoel zal u naar die zin doen zoeken; tot een student mag gezegd wor den: het evangelie is geschreven voor hen die verantwoord trachten te leven. September 1953. Geen overschot gevreesd Deense concurrentie wordt in de toekomst meer aan banden gelegd "P\E VOORUITZICHTEN van de Nederlandse varkensfokkerij hangen -L-' grotendeels samen met de exportmogelijkheden van varkensvlees. Gelukkig voor ons, zijn de Engelsen dol op bacon (spek). In het bacon- contract werd oorspronkelijk overeengekomen, dat Nederland in het tijd vak van 1 November 1952 tot 31 December 1953 aan Engeland een hoe veelheid bacon zou leveren van 35000 long tons. Eén long ton of Engelse ton weegt 1016 kg. Van deze hoeveelheid was voor 1 Januari 1953 reeds 7000 ton geleverd. Er bleef dus voor het jaar 1953 nog slechts 28000 ton over. In 1952 heeft Nederland ongeveer 37.000 ton naar Engeland uitge voerd. Bovendien zal de productie van varkensvlees in 1953 hoger zijn dan in 1952. Nederland liep dus gevaar met een grote voorraad varkens vlees te blijven zitten. Om dit te voorkomen, werden in Januari 1953 on derhandelingen aangeknoopt met Engeland. Gelukkig was Engeland bereid 7500 ton meer af te nemen. Voorts bleek het mogelijk een grotere hoeveelheid varkensvlees in blik te porteren, o.a. naar Engeland. Bovendien er meer ham naar Amerika uitge voerd worden. Voorts konden vele kens hun „bestemming" bereiken door verhoogde consumptie van varkens- Dag der eerstejaars In, de kleinere .orterinsen is er aardis I de*°"'e >™-™- ,aide™ wiron. tong uit IJmuiden naar Frankriik J"?™ ÏT™ u (UM 281 3.500 (IJM 210) binnen. Weinig garnalen De garnalenaanvoer bestond Woensdag verhuisd, de prijzen bleven dientenge volge stevig, ondanks het feit, dat de sr niet onaanzienlijk was. De lap pen bleven even boven de f 3.— per kilo de grootmiddeltong deed f 2,per kilo, terwijl de kleinmiddel maar een dub beltje per kilo goedkoper was. Voor tong één werd f 1,75 betaald en de slips de den f 1,35. Plechtigheid in de Pieterskerk Vandaag is vanwege de Leidse universiteit de eerstejaarsdag gehouden. Deze begon vanmorgen om half elf met een bijeenkomst in de Pieterskerk, waarin, na een openingswoord van de heer M. Oort, praeses van de ver gadering van Leidse studentenfaculteiten, de rector magnificus, prof. dr J. J. L. Duyvendak, het woord voerde. Ook werd een boodschap van de Chris ten-studentenraad in onze stad voorgelezen, welke boodschap wij in haar geheel afdrukken. Men is vrij om college te lopen of niet, men is vrij om te studeren of niet Door deze omstandigheden is zelfdiscipline van het allergrootste belang. Dit geldt ook op ander terrein. „Gelukkig leven wij niet meer in het Victoriaanse tijdperk", aldus spreker, „en is er een vrijer omgang ge komen tussen de geslachten, maar ook hier zijn grenzen, die voor iedereen, ook voor de student, gelden." De dag werd verder doorgebracht op de gebruikelijke wijze. Om half twaalf kwam men bijeen in het Academiege bouw, waar toespraken werden gehouden namens de Stichting Pro Civitate, he Collegium van het L.S.C. en de V.V.S.L Ook waren er faculteitslunches rondleidingen. Vanavond is er een maaltijd op de Mensa Academica en een ontvangst door het dagelijks bestuur van de Stichting. De plechtigheid in de Pieterskerk werd ook bijgewoond door de president curator, dr E. J. baron De Vos var Steenwijk, de secretaris van de Senaat, prof. dr J. M. van Bemmelen (de toe komstige rector), leden van de Senaat en afgevaardigden van studentenvereni gingen. Haagse economische politierechter Melkhandelaren in overtreding Een melkbezorger uit Oegstgeest werd door de Haagse economische politierech ter bij verstek conform de eis veroor deeld tot f5 boete of 2 dagen. Hy had een litermaat niet goed afgedekt voerd. Een melkhandelaar uit Voorhout, die melk regelrecht uit een melkbus had ge- schept, kreeg eveneens bij verstek f5 boete of 2 dagen, f25 of 10 dagen werd opgelegd aan een Leidse melkventer, ook al vanwege de litermaat. Hy was boven dien onhebbelijk opgetreden. Bloemkweker beboet Een kweker uit Roelofsarendsveei verscheen voor de Haagse economische politierechter, omdat hij meer opper vlakte had beteeld met bloemen verwarmde kas dan waarvoor hi, gunning had. Verd. meende dat hij in zyn recht stond, want hij had de binnen kant van de kas gerekend en de meters hadden de buitenkant gerekend. Een schikking van f 40 had verd. niet betaald. Nu eiste de officier van Justitie f50 boete of 25 dagen. Het werd f30 of 20 dagen hechtenis. Winkelsluitingswet overtreden Voor overtreding van de winkelslui tingswet werd een groentehandelaar uit Katwijk aan Zee bij verstek door de Haagse economische politierechter con form de eis veroordeeld tot f5 boete of 2 dagen. De universiteit is geen school, die een dosis vaststaande kennis ter consumptie voorzet, maar een instituut, dat studen ten vormt en hun horizon verruimt. De studenten moeten zich er wel van be wust zijn, dat het van hen is, van wie de toekomstige grootheid der universiteit afhangt, aldus de rector. Prof. Duyvendak zei, dat de studenten de hoop der toekomst zijn en dat, hoewel hun jeugddagen niet doorgebracht hadden in een gelukkige wereld, zij vele verwachtingen deze nieuwe, univer sitaire wereld binnentreden^ De academie heeft voor hen een dubbele taak, te we ten de beoefening van de wetenschap de karaktervorming. Wat de beoefening de wetenschap betreft moet de stu dent er voor waken, dat hij niet in zijn studie verstart tot iemand, die de wijs heid meent in pacht te hebben. Aan de universiteit heeft niemand de wijsheid in pacht, ook de hoogleraar niet. Prof. Duyvendak wees vervolgens op het belang van het volgen der colleges van het Studium Generale, waardoor eenzijdige ontwikkeling vermeden wordt. Het studentenleven is een geheel ri" leven. Er is een grote mate van vrijheid. Reizen en dagen De negendaagse reis is gisteren de Eli bekrond met 'n besomming f 22.300. De Vios die er ook negen dagen op uit was geweest sleepte f 26.700 wacht. De Petten deed daarentegen met zijn geringere vangst voor negen dagen niet meer dan f 13.600. Jammer Zoals we gisteren ln het kort al con stateerden, vallen de Pettenboten Schoorl en Petten de laaste weken lich telijk uit de toon: er werd door de Pet ten in drie reizen krapaan f 40.000 be- somd, de Schoorl maakte voor haar tw< laatste reizen slechts f 23000 in totaal. DrleT Voor vandaag waren bekend de VI- kingbank met 1450 kisten, een Vemmer de Bergen. Loggerrelzen Van de Noordloggers maakte gisteren de KW 51 de beste reis met een besom ming van f 7.500, op de voet gevolgd door de IJM 209, die voor f 7450 op de haring was geweest en kennelijk niet op uit 44 kilo flauwe en 348 kilo zoute gar nalen. De flauwe deden f 0,74 per kilo en de zoute werden verkocht voor f 1.21 tot f 0.96 p. kilo. De beste vanger was de IJM 318 met 94 kilo. Het «chip voerde ze gezouten aan. vlees in het binnenland. Door dit alles is het gevaar van een te veel aan varkens althans voor het jaar 1953 bezworen. Regeren is vooruitzien. Gedachtig aan deze spreuk heeft de Nederlandse Rege ring getracht, ook voor de toekomst onze exportbelangen veilig te stellen. Denemarken, onze grote concurrent, heeft met Engeland een baconcontract lopen, dat vernieuwd moest worden. De hoeveelheid bacon, welke de Denen vóór de oorlog naar Engeland exporteerden, was reeds veel groter dan de onze. In de jaarperiode van 1 October 1952 tot 1 October 1953 zal de Deense uitvoer naar Engeland vermoedelijk stijgen tot 220.000 ton. Volgens het lopende baconcontract mogen de Denen n.l. 90 procent van hun exportoverschot naar Engeland uitvoeren. Dit betekent, dat Engeland zonder enige beperking verplicht is 90 procent van het Deense aanbod op de buitenlandse markt af te nemen. Door deze bepaling liep de Nederlandse export groot gevaar; zij dreigde immers af te zakken tot een sluitpost van de Engelse behoefte aan bacon. Terecht heeft de Nederlandse Regering aangedrongen herziening van de betreffende regeling. Het nieuwe Engels-Deense baconcontract, dat op 1 October 1953 in werking zal treden, houdt inderdaad re kening met de Nederlandse belangen. Dd genoemde bepaling is wel is waar geble- ir gebonden aan een maximum. Bij handhaving van het export-overschot 90 procent zonder enige beperking de Deense uitvoer naar Engeland van 1 October 1953 tot 1 October 1954 naar schatting 230.000 ton bedragen. Op basis deze schatting is voor die jaarperiode de Deense uitvoer naar Engeland gebon- een maximum van 230.000 ton. Dit zgn. plafond heeft dus voor het eerste jaar geen practische betekenis. In de periode van 1 October 1954 tot 1 Oc tober 1956 zal het plafond echter 200.000 ton per jaar bedragen, hetgeen dus voor de toekomst een belangrijke beperking Inhoudt van de Engelse invoer uit Dene marken. Prijzen Het nieuwe Engels-Deense bacontract heeft bovendien een grote invloed op de prijs, welke Nederland voor zijn bacon zal kunnen bedingen. De oude Deense prijs bedraagt 252V4 shilling, d.i. 12.625 Engels pond, per centweight. Een cent- weight is het twintigste deel van een long ton en weegt dus 50,8 kg. De nieuwe Deense prijs bedraagt slechts 237'i shil ling of 11.875 pond per centweight. Hier bij moet in aanmerking worden genomen, dat het vervoer over zee van Denemar- Engeland volgens het oude con tract voor rekening van de Engelsen is volgens het nieuwe contract op kosten de Denen zal geschieden. Dit vervoer kost de Denen 4 shilling per centweight. (Voor Nederland ligt de vracht iets ho ger). In feite is de prijs dus gedaald van 252^4 tot 23314 shilling, hetgeen neerkomt op een prijsverlaging van ruim 7!j pet. Wat de Nederlandse prijs betreft, deze is tot en met 31 December 1953 gelijk de oude Deense prijs van 25214 shil ling, doch alleen voor de oorspronkelijk toegestane hoeveelheid van 35.000 ton. De prijs, welke de Engelsen voor de extra 7500 toa zullen betalen, is nog niet vast gesteld. Dit zal vermoedelijk in Septem ber 1953 gebeuren. Het spreekt bijna van zelf, dat de prijs zal dalen tot het peil de nieuwe Deense prijs, j nemen aan, dat de Regering in aan sluiting daarop de door haar vastgestelde prijzen voor de aangevoerde varkens zal verlagen. Wij zullen moeten afwachten, in welke mate en in welk tempo dit zal gebeuren. Tevens doet zich hier het pro bleem voor, of het verantwoord zal zijn de aanstaande prijsverlaging te matigen met behulp van overheidsgelden. Wij ho pen, dat de Regering ook dit varkentje zal weten te Mr C. BARON BfttTIfflSfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3