|lieutuc jCeihscfjc (Courant Dag der eerstejaars Westelijken nodigen Moskou uit een conferentie in Lugano "Belangrijkste punt der agenda: vrije verkiezingen in Duitsland voor Prins (met feestmuts) werd erecommandeur DE Maarschalk Auriol op Juin trapte de tenen Wist U DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0,47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9829 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantvasUcf) (s gfjebfmn ugn hert In tcgfjenspcet" Russen, wij willen wel „pralen" \E WESTELIJKE GROTE DRIE hebben wederom de Sowjet-Unie uit- genodigd, deel te nemen aan een conferentie van hun ministers van Buitenlandse Zaken over de brandende kwesties Duitsland en Oos- rijk. Zeven weken geleden werd een soortgelijk voorstel gedaan. In lijkluidende nota's, die in Moskou overhandigd werden, stellen nerika, Engeland en Frankrijk voor, dat op 15 October a.s. de „Grote bijeenkomen in de Zwitserse stad Lugano. Deze nota's zijn als het een antwoord op een aantal Sowjetnota's over Duitsland en Oos- rijk, die in de loop van Augustus zijn ontvangen. De Westelijke allieerden leggen er in hun nota's de nadruk op, dat zij de bespre ngen beperkt willen houden. I Het gaat om de volgende vier punten: 1. Regelingen te treffen voor het houden l vrije verkiezingen in bedde zones Duitsland, als een noodzakelijke stap voor het herstel der Duitse voor een accoord over een slijk Duits vredesverdrag. 2. Een overeenstemming te bereiken het Oostenrijkse staatsverdrag, dat e Sowjet-Unde steeds heeft tegengehou- De nota's wijzen het voorstel van i de hand om een voorlopige yr geheel Duitsland in te stel- i zou moeten deelnemen aan de Duitse vredesconferentie, welke bin nen zes maanden zou moeten plaats vin den. De Russen hadden ook voorgesteld, (dat de vrije verkiezingen voor béide pones van Duitsland eerst na de beoogde [vredesconferentie gehouden zou worden. Wij wijzen er op, dat .vorige Russische jota's over dezelfde onderwerpen door de Geallieerden werden uitgelegd als lijnde gedeeltelijk propaganda om de naderende Westduitse verkiezingen, ten nadele van Bondskanselier Adenauer te beïnvloeden. Zo stelde de Russische nota van 4 Augustus jl. voor, dat de ministers van Buitenlandse Zaken het gehele ■Duitse probleem zouden aansnijden, ter- ■wijl ook communistisch China vertegen- iwoordcgd zou moeten zijn, tenemoe de Internationale spannang te doen afnemen. ■Wat het Russische voorstel voor deel- fceming van communistisch China betreft, ■dit werd door de Westelijken verworpen _ttider het motief, dat Peking al vertegen woordigd zal zijn op de Koreaanse con- tferenitie, waar internationale vraagstuk ken aan de orde komen. Wel gaan de Geallieerden ou accoord h«t het verlangen van Moskou, dat ook andere Duitse kwesties dan die van verkiezingen besproken zullen paar vastgehouden wordt aa-> het probleem der „vrije verkiezingen in geheel Duitsland'' punt één moet zijn op <ie agenda. In de nota wordt duidelijk gezegd: „Dit is de sleutel tot de oplos- Eng van de gehele Duitse kwestie". Nog vestigen wij er de aandacht op. dat de Grote Vier te Lugano in Zwitserland op 15 October zullen vergaderen en dat ia dezelfde dag als de Ver. Naties hebben voorgesteld voor de „politieke conferen tie" over Korea. De reacties zijn als volgt: Zowel Ade nauer als Ollenhauer hebben hun voü- doening uitgesproken over de inhoud van de Westelijke uitnodiging aan Rua- land. In een verkiezingsrede in het Ruhr- gebied verklaarde Adenauer, dat hier mede de weg geopend is eniging in vrijheid van Oost- en West- Duitslanid. Ook Wenen prijst de nende toon der Westelijke nota. Parijs is van oordeel, dat de Westelijke voorstel len „ernstig en precies" zijn en een baris voor besprekingen inhouten. Volgens Reuters correspondent te Washington, koesbent men daar weiwig of geen hoop, Lokollo met sterke arm voorgeleid In verband met de zaak „Door de Eeuwen Trouw" Naar de Nieuwe Leidsche Courant fèrneemt, is vanochtend, in zijn woning e Rotterdam aangehouden de heer L. W. Lokollo. De heer Lokollo was, toen die regering as in functie was, hoofd van het depar- ;ment van Voedselvoorziening van de «publiek der Zuid-Molukken. Hij is terstond naar Den Bosch [ebracht, om daar voor de officier van Justitie gebracht te worden. Deze voorge- sterke arm houdt, naar wij verband de, in Juni 1951, desbetreffende Kragen van het socia- INOJistische Kamerlid Frans Goedhart aan Ie minister aanhangig zaak tegen LOKOLLO ie stichting „Door de Eeuwen Trou)v" te Eindhoven. Zoals men weet, werd deze Stichting rerdacht van deviezenovertreding. Er een strafvervolging ingesteld tegen le bestuursleden, doch de zaak werd aan- jehouden, omdat de laatste getuige, de >er Lokollo, nog gehoord moest worden. Op verzoeken van het parket in Den osch om als getuige op te treden, gaf de heer Lokollo geen antwoord. Hij be- iep zich op zijn zwijgrecht in verband net zijn officiële positie in de R.Z.M. het ogenblik dat zijn raadsman, mr baron van Haersolthe te Amsterdam, "met vacantie buitensland is, heeft men iLokollo vanochtend om vijf uur aange houden om als getuige te worden voor- jgeleid. De plaatsvervanger van zijn ad- Ivocaat, mr T. Collot d'Escury in Am sterdam, heeft zich terstond met het par ket in Den Bosch in verbinding gesteld. jVanmorgen om negen uur zou de heer Lokollo worden gehoord. Francis en de Zezel Werden de bewonderaars van het witte doek over de ganse we- reld jaren lang in verbazing ge bracht door „Francis'', de spre kende ezel, New York heeft thans de primeur van deZezel"! De dierentuin van Bronz in New York is namelijk in het bezit ge komen van een drie weken oude Zezel, zijnde een kruising tussen een mannetjes zebra en een vrouwtjes ezel. Heeft Goethe van zichzelf gedicht „Vom Vater habe Ich die Statur, des Lebens ernstes Führenen Vom Mütterchen die Frohnaturde Zezel heeft de lange oren van zijn moeder en de strepen van zijn vader. Hopen wij, dat het strepen en niet stre ken zijn. Deskundigen, aldus het zakelijke Reuterbericht, verklaar den nog nooit zó iet» gezien te hebben- het or waarschijnlijk, dot de Sowjet- Unde nog vóór de Wesbduiltse verkiezin gen op de Westelijke offerte zal reageren. De ramp met Franse Constellation Muilezels brengen nu de doden van berghelling Autoriteiten zoeken naar diplomatieke documenten Zoals wy reeds uitvoerig meldden, is een Constellation van de Air France met 42 dnzebtenden in de Franse Alpen te pletter gevlogen tegen een bergtop. On der hen bevond, zich de beroemde violist Jacques Thibaiud, die was vergezeld zijn schoondochter en wiet, zoals Reuter aanvankelijk meldde, van zijn dochter. Geen der inzittenden, allen Fransen, heeft de ramp overleefd. Op muilezels zijn gisteren de stoffelij ke resten vaw enige passagiers van de berghelling waar beneden gebracht. Dit wenk vordert slechts langzaam, daar het terrein steil en onbegaanbaar is, door de muilezels slechts langzaam uit komen. De stoffelijke resten zullen in kisten worden opgebaard in het ka pelletje van 't dorp Fours-St. Laurent. Franse autoriteiten zoeken op de plaats des onheils near een aantal diplomatieke documenten, die met de Constellation werden vervoerd. Eén postzak is vrijwel onbeschadigd gevonden, doch de rest de post is verbrand. Ook werd een v; met 800.000 francs baar geld gevonden snals enkele juwelen. Grensincidenten bij Triest Tweede protestnota van Zuid-Slavië Rome wijst haar wederom af Voor die tweede maal in twee dagen heeft Zuid-Slavië bij Italië een nota ingediend. Ditmaal naar aanleiding van beweerde grenssohendingan door Ita liaanse soldaten. Rome heeft de nieuwe wederom prompt afgewezen. Van Zuid-Slavische zijde is melding gemaakt door Italliawan veroorzaakte grens incidenten en het in beslag nemen van twee Italiaanse vissersboten, in de Zuid- slavische teritoriale wateren. Sinds een jaar geleden de visovereenkomst tussen Italië en Zuid-Slavië afliep, is het in be- slagnemen van vissersschepen, die na een boete en confiscatie der netten weer wor den vrijgelaten; een dagelijkse zaak ge worden. De Zuid-Slavische waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, heeft gisteren de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke Grote Drie bij zich ontboden, teneinde de houding van Zuid-Slavië inzake de kwestie-Triëst, uiteen te zetten. Over de inhoud der besprekingen is met geen woord gerept. In Washington verwacht men, dat Ttiito in de rede, die hij oZndeg in het dorpje Okraljica zal houden, zijn reeds bekende standpunt zal uiteenzetten, dat le uitvoering van het plan voor een „wij rriëst" wenselijk noch mogelijk ls. Nog 65.000 Italiaanse krijgsgevangenen De Italiaanse afgevaardigde in de ,V.N.-commissie voor de krijgsgevange- ïen" uit de tweede wereldoorlog, Meda, heeft te Genève gezegd, dat er zich nog 65.000 Italiaanse krijgsgevangenen ln de Sowjet-Unie bevinden. Na de oorlog werden er 75.000 Italianen in het Russische front als „vermist' opgegeven, aldus Meda. Van hen zijn ilechts 10.000 teruggekeerd. Meda herinnerde er aan, Italiaanse communistenleider Togliatti 1945 ln een radio-uitzending uit Mos kou had gezegd, dat de Russen 75.000 Italianen krijgsgevangen hadden ge- Herdenking van Tromp te Den Briel Zaterdag 5 September zal in Den Briel de vlootadmiraal Tromp worden her- dacht. Bij deze plechtigheid zullen aan wezig zijn o.a. de minister van Marine ir C. Staf en de commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. 's Avonds om zeven uur zal de herden kingsbijeenkomst worden gehouden in de St Gatharijnekerk. Na het tellen van de neuzen: Marokko komt niet in Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad, die nog debat teert over, al da nndet, opneming van de Marokkaanse kwestie op de agenda heeft Columbia zich gisteren tegen, en Chili zich vóór opneming uitgesproken. Tot dusver hebben vijf landen meege deeld, dat zij vóór opneming zullen stem men, ml. Pakistan, Libanon, de Sowjet- Unde, China en Chili. Er zijn zeven stern- Door de uitspraak van Columbia, is het voorstel van de 15 Aziatisch-Afri- kaanse landen, om de kwestïe-Marokko op de agenda te plaatsen, in feite ver worpen, daar het geen zeven stemmen meer kan halen. Engeland, Frankrijk en Amerika hebben ook al gezegd, dat zij tegen zullen stemmen. Griekenland heeft verklaaird. zich van stemming te zullen onthouden. De hittegolf in Amerika eiste al 104 levens De hittegolf, die al negen dagen in het Oostelijk deel van de Ver. Staten heerst, heeft tot dusver aan 104 mensen het le ven gekost. Aan te velde staande gewas sen is voor millioenen dollars schade toegebracht. Nieuwe raadsman voor N.E.S.B.-leider Wolthuis Jhr mr J. W. van Iddelimge, die als raadsman was toegevoegd, aan mr J. Wolthuis, de zich in voorlopige hechtenis bevindende NESB-leider, is verhinderd deze taak op zich te nemen. In zijn plaats heeft de rechter-commis- saris thans mr Th. Muller Massis voor de verdediging van mr Wolthuis in het komende proces aangewezen. Na de stakingen Loonsverhoging in Frankrijk Verlaging der prijzen van levensmiddelen Het Franse kabinet heeft gisteren be sloten, de lonen van de arbeiders, die op het ogenblik zeer slecht worde i betaald, te verhogen, aldus Reuter. Regeringswoordvoerders wilden geen bijzonderheden meedelen, maar zeiden wel, dat de loonsverhogingen hoofdzake lijk arbeiders in de provincie betreffen. Ook besloot het kabinet in de laatste week van September, de raadgevende commissie van vertegenwoordigres van de regering, werkgevers en werknemers, bijeen te roepen. Deze commissie houdt zich bezig met collectieve arbeidsover eenkomsten. Voorts maakte de regering nieuwe stappen bekend, voor de verlaging der prijzen van levensmiddelen en huishoude lijke artikelen. Jolige Limburgers op Soestdijk Carnavalvierders, in kleurig groot-gala, vermaakten vorstelijk gezin }E ORANJERIE van Paleis Soestdijk heeft gistermiddag getrild van het trompetgeschal, ingezet nadat Prins Bernhard de tekenen waren om gehangen van het ere-commandeurschap in de Orde van de Papegaai van Marotte, het Sittardse carnavalsrijk. Tevoren had de vorst van dat rijk evenals zijn omvangrijke gevolg in kleurig groot-gala gestoken, de Konin gin, de Prins en de vier Prinsesjes toegesproken, niet in het hoog-Sittards, maar voor deze bijzondere gelegenheid in de taal „van een bevriende natie", het Nederlands. De imitatie - plechtigheidwaaraan Prins Bernhard zich lachend onderwierp, tot grote vrolijkheid van de andere •ezigen, hofhouding en personeel Gevolgen van een karweitje Iet was geen geheim, dat de Franse maarschalk Juan (NATO-bevelhebber in Centraal-Europa) en de huidige regering het niet zo best met elkaar konden vin-' den. aldus de Parijse coit. van de „Tel.", Gistermorgen is die breuk openlijk ge worden. De recente uitlatingen maarschalk zijn namelijk ter sprake ge komen in de ministerraad; die onder voorzitterschap van president Auriol in het Elysée is gehouden, en daarbij oen minder vriendelijke commentaren gehoord aan het adres van Juin. President Auriol zelf heeft gewezen op de uitlating, die Juin heeft gebezigd, hem vroeg of hij zich eventueel daait zou willen stellen voor het presidentschap van de republiek: „Neen, nooit zal ik mijn titel van maarschalk Frankrijk laten varen om een functie op mij te nemen, die meer vervelende karweitjes meebrengt, dan dat zij mij bevrediging zou schenken President Auriols commentaar hierop as vlijmsoherp en ijzig-kalm: „Eén van die vervelende karweitjes wordt van neden af afgeschaft: ik zal maarschalk Juin niet meer op het Elysee ontvan- Sprekend tot de corresDondeten van bladen, die bij het geallieerde hoofdkwar tier zijn geaccrediteerd, had Juin verder nog gezegd: „Ik bemoei mij slechts met politiek, voor zover deze de veiligheid van Frankrijk raakt Zoals generaal Gruenther heeft verklaaird: Men moet het aan generaals overlaten de vrede te ver zekeren. Hij heeft volkomen gelijk: zij verzekeren de vrede". Aangezien de ministerraad in deze woorden een zekere geringschatting Nederl.. parlementaire missie keert terug Na een verblijf van ruim drie weken op Nieuw-Guinea zal de parlementaire 'e op 5 dezer uit Hollandda over Blak Nederland terugkeren. De missie heeft Biak, Hollandda, de Wisselmeren, Saroed, Manokward, Fak Fak, Sarong, Steenkool en Merauke bezocht. Met het zelfde vliegtuig zullen enige leden van agrarische commissie terugkeren. De i is volgens leden der missie uiterst nuttig geweest voor de verkrijging van grondige Inlichtingen. Suiker in Engeland van de bon Eerst na 14 jaar Na 14 jaar gaat deze maand in Enge land de suiker van de bon. Na de ophef fing van de distributie van suiker, zijn nog slechts boter, margarine, kaas, spek vlees op de bon. Slechts boter en kaas moeilijk voor de Britse huisvrouwen krijgen, maar de verkoop van dure import kaas is vrij. meende te beluisteren van de oapaedtei- i der regeringspersonen om de vrede bewaren, heeft de minister van Oor log, Pleven, te kennen gegeven, dat hij ■schalk Juin eerstdaags bij zich zal ontbieden. Het was gistermiddag een jolige ver toning op Soestdijk. Limburgse car navalvierders, die hun beschermheer een bezoek brachten, zetten Prins Bernhard een kleurige muts op. Vol gens de carnavalsgewoonte groette de Prins met de hand aan de linker wang de burgemeester van Sittard. paleds Soestdijk. maakte deel uit van eer amateur-cabaretvoorstelling ..een ruikea anjers uit Limburg". Deze voorstelling ii samengesteld uit anjeravonden, dde eer der ddt jaar in zestien Limburgse plaat sen zijn gehouden onder beschermheer schap van de Prins. Omstreeks half vijf, nadat de Koninklij ke familie haar plaatsen in de oranjerie had ingenomen, schetterde het „Eik< hout is eikenhout uit de blaasinstrumen ten van het harmonie-orkest der staats mijn Emma, dat zich in de tuin had op gesteld. Een regenbui haalde een streep door de rekening, maar slechts ten dele, want later brachten de vijftig musici met htm zwarte, witbepluimde mutsen, in de oranjerie zelf nog wat kapelmu- ziek ten gehore. Intussen was de- voorstelling, met de heer Toon Schrijnen (voorzitter van anjer-comité Venlo) als conférencier, geleid door Flipje Houben( zoontje van de commissaris der Koningin in Lim burg). Van tijd tot tijd sierlijk gebarend met zijn hoge hoed, bracht Flipje de Prins dank voor zijn vriendelijkheid, het cabaret naar Soestdijk te nodigen. Met dans, muziek en Limburgse voordracht werd het programma voortgezet Dc Prinsessen Beatrix en Irene werden ont haald op bloemen en een verrassings pakket door twee meisjes van de Lim burgse boerderij waar zij dnit voorjaar hebben gelogeerd. Op het door een microfoon gegeven startsignaal „Voorwaarts, mars" var Prins kwam de Marotte Kapel uit de binnenmarcheren, trouw saluerend de rechterhand aan de linker wang, lange feestmuts veren wapperend achter zich aan. Veel succes had een parodie Dichter und Bauer waarmee de gelijke- is der amusementsmuziek van 1850 met Le van 1950 werd beklemtoond. Na ruim een uur verlieten de Koningin en de Prins, gevolgd door de Prinsesjes en hun logeetje Renée RoëU, de oranjerie. Gewapend met paraplu's begaf de koninklijke familie zich gistermiddag naarde oranjerie van het paleis Soestdijk om een vrolijke voorstel ling van Limburgse dilettanten bij te wonen. Rechts op de foto: de com missaris der Koningin in Limburg, dr F. J. M. A. H. Houben. Luchtlijn Nieuw-Guinea- Australië Op 8 dezer wordt in Hollandda een Quantos-vliegtuig verwacht ter opening van de lijn tussen Hollamdia en Lao in Australisch Nieuw-Guinea, van waar aan sluiting bestaat op andere plaatsen in Australisch Nieuw-Guinea en op Sydney. DAT in Rotterdam is opgericht de Stichting voor moderne Bedrijfsbera- ding, Nederlands Raadgevend College, die de juiste maatschappelijke en psy chologische verhoudingen in 't bedrijfs leven wil bevorderen (voorz. J. van Meiniger, arts te R'dam secr. H. v. d. Sluys te R'dam). DAT de Kath. Volkspartij aan haar werkgroepen een aantal vragen over de politieke eenheid der Rooms-Katholie- ken in Nederland heeft toegezonden. DAT de B.B.C. Zaterdag een televisie reportage zal maken van het bezoek van Britse oorlogspelgrims aan Nijmegen en omgeving. DAT bet Coöp. melkproductenbedrijf Domo te Bellen 25.000 m2 bouwgrond van de gemeente gaat kopen voor de bouw van een nieuwe fabriek. DAT de directeur van de Zuid-Afri kaanse toeristenorganisatie, dr A. J. van Niekerk, gisteren in ons land aankwam en vanmiddag na besprekingen zou doorreizen naar Brussel. DAT de gemeenteraad van Geffen (N.-Br.) opnieuw bij de Kroon in beroep is gegaan tegen een besluit van Ged. Staten, ditmaal in zake de geweigerde goedkeuring van grondaankoop voor aanleg van een weg. DAT minister Staf op 26 September een bezoek aan Leeuwarden zal brengen t.g.v. het eerste lustrum van het Insti tuut Steun Wettig Gezag. DAT de Vereniging Handelsrecht prae- adviezen van zeven deskundigen over een aantal vraagpunten in zake het nieuwe Burgerlijke Wetboek heeft toege zonden aan de Tweede Kamer. DAT de officier van Justitie te Almelo in hoger beroep is gegaan tegen de vrij spraak van de Almelose bureauhouder L. M. le L„ die „zwarte lijsten" van wan betalers heeft verspreid. DAT mr Jan Derks gistermiddag in de Utrechtse Raadskelder de int. wijnproe verij opende, die t. en m. morgen duurt en waaraan 5 buitenlandse wijnhuizen deelnemen. DAT morgen op de kazerne te Middel burg, waar de 1ste Centrale Opleidings school voor Administratief Kader is ge vestigd. de naam „Gen -majoor Berghu.vs- kazerne" wordt onthuld. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 w* £;5lc WZW 4 NNO 3 ndstil ON O 18 1 16 5 16 8 21 0.1 32 Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk weinig, maar morgen weer toenemende be wolking met in de namiddag het Westen kans op enige regen. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zuid- West tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog krachtig of harde Westelijke wind. Vrij koude nacht Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN. Vrijdag: Zon: 5.56 tot 19.21 uur; Maan: 1.27 tot 17,52 uur. Op 8 September N.M. Tot morgi R in de maand (I) Uit de ditmaal nogal vochtige Augustusmaand zijn we bijna on gemerkt weer in September terechtgeko men, de eerste maand van een ganse reeks met de letter r er in. Er kunnen nu nog wel zonrijke dagen komen en we willen er hartelijk op hopen maar die r is toch al een aankondiging van de naderende herfst en zelfs van de win ter daarachter. Daarop moeten we ons dan ook maar gaan instellen. Er zijn er, die het daarmee niet moei lijk hebben. In de vacantie hebben ze gezworven door bos en over hei of langs de stranden of ze hebben „alleen maar" niets gedaan. Maar ze hebben kracht verzameld, zijn bezield van de beste voor nemens en die willen ze nu in werkelijk heid gaan omzetten. Daarnaast zijn er anderen, die nu hun winterelaap schijnen in te gaan. Maar over hen willen we het nu maar niet hebben. We willen alleen hopen, dat ze de dadendrang van de eersten niet alleen maar lastig vinden, doch dat ze er in tegendeel ook een beetje door zullen worden aangestoken. R in de maand (II) Dat er in al die maanden met die r heel wat gedaan kan worden en ook heel wat goeds het staat voor ons vast De zomer is een mooie tijd. maar wat een mogelijkheden zitten er niet in de herfst en in de winter! Noem eerst maar eens het gezinsleven. In de vacantie zijn de gezinsleden uit- gezworven. De kinderen zijn er al fiet send of al liftend (het moderne ver schijnsel) op uit getrokken, maar nü is het gezin weer compleet. Er valt van dat gezin wat te maken. Het is met dat gezin als met zoveel andere dingen: het is gave en tegelijk opgave. Ook met het gezin moet men maar niet op zien-komen spelen. Het ge zin is wat we er zelf van maken. We kunnen het laten versloffen, maar het kan ook iets heerlijks zijn. Hier en daar begint men de Septem bermaand met een speciale gezinsweek. Dat is goed gezien. R in de maand (III) De r in de maand betekent méér. Naast het gezin is er het bonte ge heel van verenigingen en organisaties. Sommigen vinden het zelfs wel een beetje al te bont We willen niet bewe ren, dat ze ongelijk hebben, mits ze dat dan maar niet gebruiken als een voor wendsel om zich met het verenigings leven in het geheel niet in te laten. Ook met die verenigingen is het als met het gezin. Er zit heel veel goeds in. maarhet is weer belangrijk wat we er zelf van maken. Een vereniging be hoort een centrum van actie en activi teit te zijn, waarbij men zioh het doel steeds voor ogen behoort te houden. Inderdaad, er zijn wel wat véél ver enigingen. Maar er zijn ook organisaties, die heel nuttig kunnen zijn en deson danks niet de nodige 'belangstelling ge nieten. We denken nu onder meer aan de politiek. Zouden we nu we toch bezig zijn met de verwerkelijking van goede voornemens ons op dit punt tegelijk maar niet eens flink gaan herzien? R in de maand (IV) Het laatst, maar niet het minst: het kerkelijk leven. Ook dat gaat weer beginnen. En het behoort onze gelovige mdacht te hebben. Zullen we het straks alleen op de pre dikant laten aankomen? We zijn bang, dat hij dan gauw het gezonde kleurtje kwijt is, waarmee hij uit zijn vacantie is thuisgekomen. Of zullen we het aan enkele ouderlingen en diakenen over laten? We hadden het over goede voorne ens. We hebben bovendien in de af gelopen maanden weer zo het een en ander moeten horen over de wijze, waar op elders, in het Oosten, in Spanje, in Zuid-Amerika hier en daar, de kerk leeft onder de druk. Maar we hebben er altijd horen bijvoegen, dat de kerk onder die druk lééft, een levende kerk is, hoe zeer zij smacht naar de vrijheid. Wij hebben nog de vrijheid, de vrij heid om inhoud te geven aan ons gezins leven, om van ons verenigingsleven iets moois te maken, om onze geloofsgemeen schap ook naar buiten te doen treden. Maar dan weten we ook, wat ons te doen staat. Zodat we maar zeggen willen, dat die r in de nu aangebroken maanden nog altijd betekent een rijkdom aan moge lijkheden die we hebben te benutten en van kansen die we hebben aan te grijpen. Meneer kocht in... Hoge Am. functionaris gearresteerd Wegens omkoperij en mis bruik van vertrouwen Het hoofd van de Inkoop-afdeling voor levensmiddelen van het Amerikaanse leger, Charles E. Wilson, ls Dinsdag te Neurenberg gearresteerd wegens „het vangen van steekpenningen, omkoperij misbruik van vertrouwen". De eigen lijke hoofdschuldige ls de 38-jarige Ame rikaan James Harlow, die tot November 1952 hoofd van genoemde afdeling was. Zijn opvolper blijkt in zijn voetstappen 'e zijn voortgegaan. Een Amerikaans zakenman te Brussel 'erklaarde reeds, dat hij in totaal gedu rende twee jaar 200.000 dollar „commis sie" bij een Zwitserse bank heeft gestort. Een Deense zakenman bleek gedurende jaar maandelijks 3000 dollar te heb ben overgemaakt. De betrokken Amerikaanse handels organisatie koopt goederen op in zestien Europese landen en voorts nog in India. Israël en Siam. De goederen zijn bestemd de 400.000 leden van het Amerikaan se leger in Europa. De organisatie drijft ook snackbars en clubrestaurants. Bij het omkoopcomplot zijn Ameri kaanse burgers in Duitsland betrokken. Twee van hen werden twaalf uur achter- verhoord, maar daarna weer in vrij heid gesteld. Wilson werd na het afleg gen van de belofte, dat hij zich ter be schikking van de justitie zo« houden, reneens in vrijheid gesteld. Reeds achttien maanden is het onder zoek in deze zaak, dat zich over 4 landen uitstrekte, gaande.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1