ïlieumc $>ütsrfje (Tonrant Voor K.L.M. is het meer technische advocaterii 1£ een Reorganisatie Volkscredietbank portiere medewerking passagiers wordt zeer gewaardeerd Neo-nazi's raakten slaags met de politie Wist U Vijftienhonderd gulden boete voor Voorburgse arts ISDAG 1 SEPTEMBER 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,— per kwartaal; 2,— per maand; 0.47 per week. Vier en dertigste jaargang No 9827 Directie: F. DIEMEH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken ,Staat«asUc!j («betref» mgn h«rt In tegtjeaspoeC" LUCHTRACE NAAR CHR'STCHURCH (Van een onzer verslaggevers) 'E KUNT AAN DE VIERDAAGSE MEEDOEN en je kunt gaan wande len. Maar als je aan de Vierdaagse meedoet, moet je je tanden wel en op elkaar zetten. En let erop: dit is geen race in de zin van leds maar doorjakkeren met zo weinig mogelijk rust. Integendeel: de L.M. wil aantonen, waartoe de burgerlijke luchtvaart in staat is en or haar zal de race een normale, commerciële vlucht zijn in een ogstens iets versneld tempo. In ons geval zal het niet de snelheid zijn, de doorslag geeft, maar meer een technische advocaterij." Zo vat de KLM haar deelneming op a de luchtrace. die begin October van tiden uit naar het Nieuwzeelandse ;je Christchurch, dat honderd jaar staat, zal worden gehouden. En zo •d het gistermiddag in de carnitine van grote KLM-gebouw aan de Raaimweg tgesproken door de directeur van de LM, dr A. Pleeman. was daar een samenkomst belegd :n de bemanning van het toestel „Dr M. H. Damme" en de passagiers, voor |t overgrote deel emigranten. Zij zul- n bijna drie etmalen met elkaar op- ekken. Natuurlijk zullen de passagiers ïlf geen invloed op het verloop van de lucht kunnen hebben, maar, zoals dr fesman het uitdrukte, „uw sportieve Bdewenking wordt zeer gewaardeerd". Twee jaai bezig Wet het uitwerken van de juiste ge- s voor deze vlucht is de KLM reeds neer dan twee jaar geleden begonnen, ie', totale gewicht van het vliegtuig moet Jijvoorbeeld gedurende de gehele reis ge- iji zijn, waartoe alles, tot zelfs de gor- lljntjes toe, nauwkeurig gewogen is. Bij itf verwisselen van de bemanning zal npensatie gezocht worden voor even- ïle gewichtsveranderingen, dn de vorm it zandzakjes. De man, die al deze becijferingen heeft emaakit, is de heer D. A. Visser, chef het Vliegtechnisch Bureau van de LM. Hij zal ook als „papieren vlieger" reis meemaken en aan de hand van ervaringen tijdens de tocht de vlie- s van advies dienen. De route zal door KLM zo lang mogelijk geheim worden ahouden. De heer Visser, die gistermiddag ook tijdje met de aanstaande passa- aatte, ontvouwde zijn idee, om t uniforme kleding voor de pas- jiers af te spreken. „Er komen ln mistohurch in October zeer veel vlieg- igen aan, die zich alle mogen verheu- en enorme belangstelling. Laten dan onderscheiden door er zo oordellg mogelijk uit te zien. Voor de dames had de heer Visser ge acht aan een witte blouse en een zwart tikje, dat zonder tegenwerpingen werd angenomen. Maar voor de heren (voor- il: grijze broek, donker jasje, wit over eind en een door de KLM beschikbaar stellen das) zat het zo gemakkelijk iet. „Wat ouwelijk" „Ik denk dat een zwart jasje mij een eefje ouwelijk staat", vond de Benja- lin van de reis, de pas achttien-jarige iul Frankeb uit Den Haag onder alge- hilariteit. Daar kon de heer Visser wel inkomen en men werd het eens IJ donkere broek en wit shirt. Want ln fetober is het in Christchurch gevorder- lente. Er zijn bijzondere voorzieningen ge- offen, om de vlucht ook in andere op- ichten zo bijzonder mogelijk te doen ijn. Op de heeonreds zullen, Naar school weet, brieven meegenomen worden, die speciale zegels en een speciaal stempel krijgen. Op de terugreis zullen tegen een voordelig tarief pakjes meegenomen kunnen worden van de emigranten, die ln Nieuw-Zeeland wonen, voor hun fa milieleden in Holland. Zelfs degenen, die met de tocht naar Nieuw-Zeeland zijn gekomen, zullen daarvan gebruik kun nen maken, want de Dr ir M. H. Damme'" blijft vier dagen in Christchurch. Tienduizend pk En als d<an Donderdagmiddag 8 Octo ber tegen een uur of vijf de tienduizend pk van de DC-6A Liftmaster PH-TGA het toestel brullend in de grijze Engelse herfstlucht naar boven trekken, dan zul- millioenen over de gehele wereld weten, dat een kledn land toch de trotse bezitter kan zijn van 's werelds oudste luchtlijn, die er tereobt aanspraak op maakt, de veiligheid (van zijn vóór alles te laten, gaan. Zestien Korea-landen in Washington bijeen Om plaats en tijd voor poli tieke conferentie te bepalen De Ver. Staten hebben de vijftien lan den die hebben deelgenomen aan de strijd op Korea uitgenodigd, vandaag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington bijeen te komen om tijd plaats van de politieke conferentie r Korea te bespreken. Volgens Reu ter zullen enige Zuidkoreaanse afgevaar digden na de besprekingen een aanbe veling doen voor tijd en plaats vai menkomst. Het Rode radiostation te Pjongjang maakte vanmorgen bekend, dat de Chi nese en Noordkoreaanse autoriteiten hebben besloten, alle Geallieerde gevan genen, ook hen die veroordeeld zijn we gens „oorlogsmisdaden", vrij te laten. Over het aantal van deze gevangenen werd niets gezegd. In antwoord op een communistische beschuldiging heeft de V.N.-afgevaardig- de op de bespreking van de bestands commissie gezegd, dat alle communisti sche gevangenen die gerepatrieerd willen worden, zullen worden teruggezonden. Kabinetswijziging in Engeland Premier Churchill heeft gisteren ministers van Oorlog en Huisvesting zijn officieel buitenverblijf Che quers ontboden, hetgeen aanleiding gaf tot nieuwe speculaties, dat een ka binetswijziging op komst is. Head, de minister van Oorlog, en Mac- Millan, de minister voor Huisvesting er Binnenlands Bestuur, werden op Che quers verwacht, waar zq tot vandaag zouden blijven. Sir Walter Monckton, minister var Arbeid en Buchan-Hepburn, de eerste „regeringswhip" in het parlement, heb ben Chequers verlaten, waar zij dit weekeinde besprekingen hebben gevoerd met Sir Winston. Gisteren is trouwens reeds een kleine kabinetswijziging aangebracht. Het nisterie van Nationale Verzekering werd samengevoegd met dat van Pensioenen. Het nieuwe ministerie zal beheerd wor den door Peake, de minister voor Natio nale Verzekering, Amory, die tot nu to« de leiding van het ministerie van Pen sioenen had, is hierdoor, aldus Reuter, tijdelijk zonder functie gekomen. Ned. visconserven voor Grieks rampgebied Het Nederlandse Rode Kruis heeft 40.000 blikjes visconserven gekocht voor de slachtoffers van de aardbevin gen in Griekenland. De zending zal ver scheept worden met de Eos van d« K.N.S.M., die op 9 September van Am sterdam naar Piraeus vertrekt. Dr A. Plesman en gezagvoerder H. A. A. Kóoper inspecteren voor het laatst nog eens hun overige bemanningsleden, voor zover zij in het land zijn. Daar toe hadden zij gisteren, op de ontmoeting tussen bemanning en a.s. passagiers, in het K.L.M.-gebouw te 's-Graven- hage, een uitgezochte gelegen heid. Op onze foto ziet men v.l.n.r. de derde officier J. 1. Noomen, de stewardess mej. N. T. B. Jaspers, directeur Plesman, gezagvoerder Kooper, de eerste boordwerktuigkun dige H. v. d. Ham, de stewar dess mej. E. M. L. Pinault, de eerste steward L. J. M. Her mans, de tweede en eerste ra dio-telegrafisten J. v. d. Bos en J. M. C. Kiepe en de tweede steward J. H. Hoftijzer. I Brit in Suez-kanaalzone doodgeschoten Kort nadat hij zich met zijn wagen naar zijn werk had begeven, is een Britse bur ger, in dienst van de R.AF., in de Suez- kanaalzone, te Ismailia, doodgeschoten. Hij werd aan de kant van het zoetwater kanaal gevonden. De naam van het slachtoffer wordt geheim gehouden. Brit se en Egyptische autoriteiten werken samen om licht te brengen in deze „duis tere zaak" zo meldt A P. Verrassende invitatie van Moskou Aan alle ambassadeurs Alle ambasasdeurs, die in de Russische hoofdstad geaccrediteerd zijn, hebben gisteren volkomen onverwacht uitnodi gingen ontvangen om vanavond de ope ning van het opera-seizoen in 't Bolshoi- theater bij te wonen. Diplomaten, die reeds jaren in de Rus sische hoofdstad vertoeven, zeiden, dat dit de eerste uitnodiging voor de opening het seizoen in het Bolshoi Theater Een Westelijke diplomaat, die in 1943 het eerst in de Sowjet-Unie kwam, zich een dergelijke uitnodiging aan alle leden van het corps diplomatique niet te kunnen herinneren. De uitnodigingen waren gericht aan de hoofden van de missie. Ook de echtge noten van de ambassadeurs en gezanten werden geïnviteerd. De ambassadeurs van de Westerse Grote Drie zijn voornemens van deze uitnodiging gebruik te maken. Het beroemde Bolshoitheater is onlangs geheel gerestaureerd voor de première Glinka's opera „Ivan Susanin", waar mede het operaseizoep vanavond geopend Kind in Roermond door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg nabij blokpost 11 aan de Heidebaan te Roer mond is gistermiddag een kind van het gezin B. aldaar door een passerende loco motief gegrepen. Het kind werd zo ernstig het hoofd gewond, dat het een uur later aan de gevolgen is overleden. het Canisiusziekenhuis te Nij megen is gisteren de 42-jarige schilder W. Michels, vader van twee kinderen, overleden. Bij het inzetten van een ruit en fabriek had Michels Zaterdag evénwicht verloren. Hij viel van grote hoogte op de straat en liep zware kneuzingen op. Het tweejarig dochtertje van het echt paar Ten Brinke teVarsseveld (Gld.) de Slingerbeek verdronken. 1 Adenauer, maar nu eens anders Deed onjuiste aangifte pleegde (Van een onzer verslaggevers.) De 61-jarige Voorburgse arts H. J. P. in D. had aangifte gedaan voor de suc cessierechten in de nalatenschap van zijn overleden moeder. Hij had deze aangifte later met een eed voor de kantonrechter Wij kennen Adenauer als een krach tige, markante figuur, die de knepen van zijn vak, de politiek der Chris ten-democraten, volkomen kent. In de verkiezingsstrijd weet de bonds kanselier de caricatuur te waarderen. Zijn tegenstanders, de sociaal-demo craten, hebben, zoals men op deze foto kan zien, Adenauer voorgesteld als een abnormaal grote gipsen kop. Wat op het spandoek stond, is juist: „Adenauer, die langzaam-aan beslis singen neemt", want daardoor breekt Adenauers lijntje met het Westen beslist niet Vlak vóór Duitse verkiezingen Relletjes te Maagdenburg en Erfurt in verband met de voedselactie TE NEURENBERG kwamen 3000 en in het nabij gelegen, Fuerth 2000 leden der uiterst rechtse „Duitse Rijkspartij" in botsing met de politie. In strijd met het verbod, wilden deze nationalisten toch een verkiezings bijeenkomst houaen. De politie joeg de demonstranten uiteen, door gebruik te maken van gummistokken en waterstralen. De heren van de Duitse Rijkspartij hieven het lied aan „Deutschland, Deutschland über Alles". De herrieschoppers waren naar Neu renberg gekomen om te luisteren naar een rede van Hans Rudel, ex-kolonel van Hitlers Luftwaffe. Maar deze bijeenkomst werd te elfder ure door het gemeente bestuur verboden uit vrees voor orde verstoringen. Ook in Fuerth kwam het In gezelschap van zijn echtgenote maakt de Britse minister Anthony Eden een reisje door de Middellandse Zee om te herstellen van de zware operaties die hij heeft moeten ondergaan. Deze foto werd genomen op het prachtige eiland Kreta, waar de Edens een museum bezochten. Mevrouw Eden staat juist achter haar echtgenoot. tot incidenten en moest de politie kracht dadig optreden tegen de bewonderaars Rudel. Voornoemde Rudel had zich candidaat gesteld voor de Rijkspartij, maar-zijn candidatuur werd niet erkend, omdat hij de laatste jaren in Argentinië woont. Echter neemt hij toch actief deel aan de verkiezingscampagne van de Rijkspartij. Deze incidenten typeren de stemming vlak vóór de verkiezingen in West-Duitsland. Wat de Amerikaanse voedselactie be treft, gisteren kwamen weer tienduizen den uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn naar West-Berlön, om een pakket te kunnen ontvangen. Hier en daar slaag den tegenstanders er in, voedselpakketten in beslag te nemen. Te Maagdenburg en Erfurt kwam het tot gevechten met de politie en verscheidene personen werden wegens verzet tegen de in beslagneming van hun pakket gearresteerd. Men be- grüpe goed, in Oostdultse kranten staat, dat degene die pakketten gaat halen in West-Berlijn als een „schurk" gebrand merkt en behandeld moet worden. Inmiddels heeft de burgemeester var. West-Berlijn, Reuter, aangekondigd, dat West-Berlijn in de komende winter zijn 220.000 werklozen kosteloos levensmid delen en bruinkolen zal verstrekken. Met Kerstmis zal ieder bovendien een gift van 40 tot 60 Mark ontvangen. De Ameri kaanse hulporganisatie, de bekende C.A.R.E., heeft 900 ton boter en 1350 ton melkpoeder voor dit doel ter beschikking gesteld. Men hoopt nog vóór Kerstmis met de uitdeling van het voedsel klaar te z\jn. Nieuwe commandant luchtvaarttroepen Gisteren werd het commando van de luchtvaarttroepen Nijmegen en van hel garnizoen Nijmegen door kolonel M. A Smeenk, die benoemd werd aan het mi nisterie van Oorlog, overgedragen aan luitenant-kolonel J. Tammes, com; dant van de officieren-l.aderschool de luchtmacht te Breda. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door luitenant-generaal I. A. Aler. DAT het Veteranenlegioen Nederland een plan voor de oprichting van een alles omvattend nationaal monument voor bereidt. DAT opsporing is verzocht van de 48- jarige Barbara MarkuyKnopjes, die Donderdag is weggelopen uit de stichting Vogelenzang te Bennebroek. DAT in Bussum op 78-jarige leeftijd is overleden H. Smitt, oud-directeur van de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang. DAT de directeur van de Maastrichtse aardewerkfabriek Société Céramique. Jan Defesche, is opgevolgd door Graaf C. A. de Meeüs d'Argenteuil, ingenieur, en mr K van Hinlopen Labberton, commercieel directeur. DAT de afdeling Groningen van de Ver. voor experimenteel Radio-onderzoek van 14 tot 19 September demonstraties geeft t.g.v. de Groninger lichtweek. DAT de burgemeester van Oldebroek, mr dr J. H. Luiting Maten, m.i.v. 30 Augustus j.l. eervol is ontheven van de waarneming van het burgemeestersambt van Elburg. DAT Zaterdag in Arnhem t.g.v. Ned. Philatelistendag een congres ovei jeugd en philatelie wordt gehouden. DAT Nijmegen in het afgelopen zomer seizoen is bezocht door minstens 1 mil- lioen dagjesmensen, die naar de verlich ting kwamen kijken. DAT de tweede Bossche veemarkt (een speciale wekelijkse slachtveemarkt) op 5 October wordt geopend met een natio nale vee- en slagersvaktentoonstelling. DAT in het nieuwe gedeelte van hel stadhuis aan de Paterstraat te Vlaardin- gen een gedenksteen is onthuld en eer oorkonde is ingemetseld. DAT zowel in De Steeg (gemeente Rheden) als in Spijkenisse gisteren oorlogsmonument is onthuld. DAT in Ommen een kruidendroger met een capaciteit van 15 ton per dag geopend ter vervanging van de droger die vorig jaar afbrandde. DAT de dichtingswerken van de Baak- sche Overlaat nog wel drie jaren duren en de totale kosten nader zijn geraamd op ƒ95 millioen. DAT een landbouwer te Maria-Hoop in de gemeente Echt (L.) twee hamsters heeft gevangen. DAT de Eindhovense raad 9.3 millioen beschikbaar stelde voor de bouw var pl.m. 750 woningen en er voor het bouw rijp maken van de grond reeds 1,4 mil lioen was uitgetrokken. DAT het thans gesloten Lichtfestijn Middachten 50.000 bezoekers heeft ge trokken. DAT in Wormerveer de feestelijkheden t.g.v. het 450-jarig bestaan van deze stad zijn begonnen. DAT de gemeenteraad van Eindhoven j bijna 1,7 millioen heeft beschikbaar steld voor de verbouwing en uitbreiding van het hoofdbureau van politie. DAT de internationale tentoonstelling Schoenen. Leder en Mode (S.L.E.M. Waalwijk is gesloten en de exposanten tevreden zijn over de resultaten. DAT Zuid-Holland op de contactdag van prov. ambtenaren in Zwolle drie wisselbekers heeft gewonnen, nl. voetbal, het hoogste aantal punten bij athletiek en de estafette 4 x 80 m hard lopen dames. DAT onder het pluimvee van H. van Ommen te Wezep pseudo-vogelpest is geconstateerd en een groot aantal niet- ingeënte kippen moet worden afgemaakt. Opvoedings-cursussen in democratie Voor vluchtelingen uit Oost-Duitsland Voor jeugdige vluchtelingen uit Oost- Duitsland zullen op vijf plaatsen langs de Oostgrens van West-Duitsland met in gang van vandaag, korte cursussen wor den gegeven. Deze vijf centra zijn gevestigd in West- Berlyn, Wentorf, Goehrde. Wotfburg en Schoeppenstedt. Het is de bedoeling aan vluchtelingen van 15 tot 30 jaar in een ;ertiendaagse cursus een geconcen treerde inleiding te geven in „het vrije denken der Europese democratische cultuur." Dit werk is voortgekomen uit een initiatief van dr W. Verkade. lid van de Nederlandse Raad van de Europese be weging. De uitvoering is in handen van internationaal team, waarin de heer I. van Broekhuizen een leidende functie bekleedt Beiden hebben het vorige jaar ln Duitsland het vluchtelingenvraagstuk bestudeerd. Zij zeggen geconstateerd te hebben, dat de jonge vluchtelingen weliswaar het. in het Oosten neersende regime afwijzen, maar veelal de denk wijze van dat regime hebben overgeno men, in grotere mate. dan men over het algemenn denkt Daardoor kunnen zij zich slechts met grote moeite aanpassen de Westelijke democratische maat schappij. Opnieuw een regenfront in aantocht (Van c weerkundige medewerker) regenrijke zor hebben in de Septembermaand. Maa dit vertrouwen zal de eerstkomende dagen worden geschokt. Vandaag zag een hogedrukgebied kans, droog en mooi brengen, maar morgen zal dit gebied naar Oost-Europa de vlucht moeten De temperatuur kon vandaag tot boven de 20 graden Celsius stijgen, maar de actieve depressie die in de richting van Schotland bepieegt Ierland al regen bracht, doet grote hoeveelheden koele oceaanlucht West-Europa stromen. Een belangrijke weersverbetering mag dan ook niet worden verwacht. Het zijn in grote lijnen nog steeds de oceaandepressies, die de lakens uit delen. Wij willen hopen, dat de hoge- drukgebieden zich hierdoor niet zul len laten overtroeven en na deze week nog eens een ernstige poging doen de depressies te verdrijven. Deze week zal het weer, afgezien van de dag van vandaag, onbestendig dan zomers karakter heb- De gemiddelde temperatuur van d« drie zomremaanden Juni, Juli er Augustus bedroeg, volgens hei K.N.M.I. in De Bilt 16.2 graden Cel sius. Dit is juist de normale waarde. Ook in de zomer van 1952 werd deze gemiddelde temperatuur bereikt. On danks het feit, dat het gemiddelde van de temperatuur normaal was, was er een tekort aan w In De Bilt kwam de temperatuur op slechts 15 dagen boven de 25 graden, terwijl dit gemiddeld op 18 dagen ge beurt. In De Bilt werd 614 uren zonne schijn geregistreerd tegen 610 urer normaal De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm tegen 222 mm normaal Niet alleen in De Bilt viel te veel regen, in vrijwel het gehele land was dat het geval Vooral Augustus in natte maand. Juni was minder ver boven normaal en de gemiddelde hoe veelheid regen van Juli was maai heel weinig groter dan de normale maandsom. De zomer is dus te nat geweest, maar wat de zonneschijn de temperatuur betreft vrij normaal HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 oor: ono wzw windstil hndstil 34 0 30 0 25 0 31 0 29 0 30 0 29 0 29 0 Latei enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later toenemende bewolking met in de middag van toet Westen uit enige regen. Aan vankelijk matige later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij warm. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 5.53 tot 19.26 uur; maan: 24 tot 16.54 uur. Op 8 September NJH. voor de successie en meineed bekrachtigd. De belastingdienst vergeleek deze aangifte met de laatste aangifte, die de moeder zelf had gedaan en kwam tot de conclusie, dat het vermogen in korte tijd wel schrikbarend was achteruitge gaan. Een onderzoek werd ingesteld en hoewel niet het gehele verschil kon wor den achterhaald bleek wel, dat de arts schuld van ƒ4000 aan zijn moeder niet had opgegeven. Thans stond de arts voor deze feiten terecht voor de Haagse Politierechter. Deze maakte hem er op attent, dat hij door zijn handelingen niet alleen de be lasting, maar ook zijn zuster had trachten te benadelen. De arts verweerde zich door te vertellen dat vroegere schulden hem door zijn moeder steeds waren kwijtgescholden. De schuldbekentenis ir de ƒ4000 had steeds bij hem berust hij had zich niet gerealiseerd, dat hij deze bij de aangifte had moeten ver melden. De officier van Justitie voerde aan dat hem uit het onderzoek wel was gebleken dat de financiën voor verd. zwaar wegen, verd. had behoorlijk gerekend tegenover zijn moeder, die bij hem in huis was. Een gevangenisstraf zou in dit geval echter wel heel zwaar aankomen de officier wilde wel in aanmerking nen dat verd. zijn handelwijze waar schijnlijk niet had overzien. Hij eiste daarom ƒ5000 boete of 250 dagen. Ook de rechter wilde wel aannemen, dat verd. deze schuld aan zijn moeder nau welijks meer als een schuld beschouwde en daarom veroordeelde hij verd. tot 1500 boete of 150 dagen. Radarplan van honderd millioen gulden Vermoedelijk in 1954 en 1955 gereed De Nederlandse luchtmacht wacht op de radar-apparatuur, die in 1950 is be steld, een plan van 100 millioen, dat door Philips zal worden uitgevoerd. Men hoopt, dat het in de loop van 1954-1955 klaar zal zijn. Het plan omvat ook de bouw van radarcentrales, commaado- P Dit verklaarde de chef luchtmachtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, naar aan leiding van het feit, dat de radarbeveili ging bij de onlangs gehouden luchtmacht oefening onvoldoende is gebleken. De Nederlandse radar-apparatuur, die thans in gebruik is, heeft men na de oor log tweede hands gekocht uit de Engelse voorraden. Als trainingsmateriaal hebben deze apparaten goede diensten bewezen. Verduistering bij coöperatie Bende van 25 man veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend vijf en twintig vonnissen gewezen inzake het verduisteringscomplot bij de Coöperatieve Inkoopver. Ons Belang te Amsterdam De hoofddaders, de 48-jarige magazijnbediende N. G. S. en C. R., wer den veroordeeld tot resp. 12 maanden ge- ngenisstraf. waarvan 3 voorwaardelijk, e eis was dezelfde straf met vier maan- n voorwaardelijk) en tien maanden, larvan 4 voorwaardelijk (de eis was hier dezelfde straf met 5 maanden voor waardelijk). Alle andere verdachten kre gen gecombineerde straffen variërend van een jaar met aftrek tot twee maan den gevangenisstraf. Debat in de Veiligheidsraad Komt kwestie Marokko op de agenda? Secretaris van de „Istiqlal" ter zitting aanwezig De Veiligheidsraad heeft gisteren het debat voortgezet over het punt, of de klacht van 15 Aziatisch-Arabische landen over het Franse beleid in Marokko, al dan niet op de agenda moet worden ge plaatst. De vergadering werd bijgewoond door de secretaris van de nationalistische Istiqlal-partU van Marokko, Balafrej. Hiertegen protesteerde de Franse gede legeerde, Hoppeuot. Deze merkte op, dat Balafrej geen recht had op een plaats, slechts gereserveerd voor waarnemers van de delegatie. De afgevaardigde ven Libanon, Charles Malik, betoogde, dat Balafrej wel recht had op die plaats, om dat h\j tot de delegatie van Pakistan be hoort. die de Marokkaan paspoort en lid maatschapskaart had verstrekt. Tenslotte legde de Franse afgevaardigde zich bij die „oplossing" neer. Tsarapkin, gedelegeerde van de Sow jet-Unie. pleitte voor opneming van Marokko op de agenda. Evenzo deed dr Tsjiang van nationalistisch China. De vergadering werd tot heden (Dinsdag) verdaagd en men verwacht, dat de re solutie der 15 landen, niet de vereiste 7 van de 11 stemmen zal halen. Slag om de prijzen in Frankrijk De Franse regering heeft met de bond vna slagers een overeenkomst gesloten met het doel de vleesprijzen 10 procent te verlagen. Het publiek is echter nogal wantrouwend, omdat dit het 28ste vlees plan is en de prijzen in weerwil van de 27 vorige plannen steeds zijn gestegen. Voorts heeft de regering plannen voor prijsverlagingen van vijf tot tien procent voor koffie, olie, zeep, margarine en ma caroni door afschaffing van plaatselijke belanstingen en medewerking van de handelaren. Met fabrikanten spreekt zij over prijsverlagingen voor meubelen, schoenen, huishoudelijke artikelen, elec- trische apparaten, hoeden, kleding, be hang, verf en linoleum. longen in drijfzand omgekomen De tienjarige Dirk Zwemme uit de Meervlletstraat te Velsen-Noord wordt sinds Zaterdagmiddag twee uur vermist. Men vreest dat hU in het drijfzand van de oude tankgracht bij de tunnelwerken te Velsen is terechtgeko men-

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1