Indrukken uit Zwitserland Frankrijk en Italië J De Souvereiniteit over Nw-Guinea berust bij Nederland Actie tegen de pornografie in Oostenrijk Laatste brief uif bewoonde wereld Fransen verdrinken hun daag" voorbij zou zijn met dat staken. De arbeiders schudden het hoofd. „Nog niet", zeiden ze. „De leidende figuren zijn aan 2 Rivièra". En eentje stapte op zijn fiets zei: „Kom mee, ik zal je de weg wij zen naar het consulaat. Zolang die ellen- zorgen aan de Riviera T~\E LAATSTE BRIEF uit de bewoonde wereld. Nu is dat natuurlijk ovèr- dreven: „de bewoonde wereld", want in Joego-Slavië, in Griekenland en wat daar zo achter ligt, wonen ook wel een paar mensen. Maar laten we het dan zo zeggen: de tijd van service, van pompen-langs-de-weg (zowel voor water als voor benzine)de aanwezigheid van die prachtige kampeer plaatsen overal, de grote steden, het drukke verkeer, de gemakkelijke ver bindingen, dat alles is straks voorbij. Ik schrijf U dit uit Milaan en paar dagen, als ik via Bologna en Venetië („moet je gezien hebben") en Triëst Joego slavië ben „ingedoken", is het dus zover. Ik heb u al meer geschreven, dat het me een beetje te langzaam ging en weet ook zo langzamerhand wel waarc Waarnog bij kwam, dat je, eenmaal in Zwitserland, Zuid-Frankrijk en in Italië zijnde, de gelegenheid toch ook eens wil de aangrijpen er iets van te bekijken. Ik heb op mijn zg. „grote reizen" naar het Verre Oosten alleen maar dat gezien, wat elke militair ziet: troepenschepen, unifor men, overvolle slaapruimen, landmijnen, foxholes en alle narigheid die daarbij hoort. En ik heb me altijd voorgenomen, de wereld ook nog eens van de andere kant de meer vreedzame te be kijken. De indrukken uit Zwitserland, Frankrijk en Italië zijn wat verward, om dat ik twee en een half duizend kilometer in iets meer dan tien dagen heb afgelegd, elke avond heb gekampeerd, elke morgen de zaak weer moest afbreken en daar tussen door met jan en alleman heb ge- Ik ben daardoor elke avond ergens in het pikdonker aangekomen, zodat ik een reusachtige handigheid heb gekregen in het bouwen-van-tenten-in-de-nacht. Daar bij ben ik op de laatste dag al mijn tentharingen kwijtgeraakt, heb ettelijke honderden keren uit moeten leggen hoe en waarom ik o zo helemaal-alleen-op- m'n-eentje deze reis maak, heb een keer de melk laten overkoken, terwijl achterin mijn bagageruimte een ware kruideniers- rommel is ontstaan, omdat een busje pud dingpoeder zich geëngageerd heeft met de inhoud van een eeneens niet erg dicht jampotje (abrikozensmaak). Dit alles met de wonderlijk schone ber gen, de sneeuw die ik in mijn handen had op de Susternpas, het water van Rhone, het Meer van Genève en Middellandse Zee waarin ik heb gezwommen, het sta kende Frankrijk (waarvan ik niets merk te), het idioot drukke Nice, Italië met zijn oude en moderne schoonheden, werkelijk, het is voor een pas beginnend wereld reiziger zoveel, dat hij het bijna niet kan En dan zegt men: „indrukken" wel, de Zwitsers om te beginnen een wonderlijk volk. Technisch tot hun tenen, maar even koud en nuchter als die tech niek zelf. Ze zijn een beetje koel, een beetje formeel en ze doen zeker niet meer voor je dan zé moeten doen. Het is net, of die Zwitsers iets van de geslotenheid van hun bergen hebben, of ze, door hun toeristen-industrie, een beetje egoïstich zijn geworden. Ach, ze hebben ook geen eigen taal: men spreekt er immers liefst Toch zijn ze nationalistisch genoeg: ze zijn dol met hun leger, waarin het lang dienen is. Ze betalen zich blauw aan be lasting en iedereen weet, dat hun levens standaard te vergelijken is met die van Amerika. Zoals ze zelf zeggen: ze hebben het te goed. En van de Duitsers beweren ze: het gaat hun goed, te goed, ze hebben dat eigenlijk niet verdienden dan met een blik in de richting van het stakende Frankrijk: jammer, van die Fransen, ze hebben beter verdiend „Ik weet het niet Ja, dat hebben ze ook. Je weet van die Fransen nooit, wat je ervan moet den ken. Ze haten de Duitsers (evenals de je op straat doodgewoon alles afen wat niet al. Ik ben nu weliswaar nog geen week hier en heb mijn scooter altijd ge parkeerd staan onder bewaking, maar ik krijg van de Italianen alleen maar de in druk, dat het grote kinderen zijn. Ze zijn zo enthousiast in hun uitingen, zo spon- in de omgeving van Milaan. Ze helpen je de weg vinden, brengen je persoonlijk. Je wordt bij wildvreemde mensen uitge nodigd en men heeft grote belangstelling voor Nederland. Ik heb eens ergens wat aan mijn scooter staan knoeien, een vuile bougie u kent dat. En met mijn vergeet achtigheid strooide ik mijn hele gereed schap over de straat en vergat een tang en een stuk ijzer. Men maakte me er niet alleen op attent, maar pakte het op en stopte het in mijn zak. En drie, vier Italianen verdrongen zich om te helpen duwen, toen ik het vehikel niet meer aan de gang kreeg omdat er iets was met de benzinetoevoer. Erg simpel: ik had geen benzine meer en de bonnen Toen Nederland pufte van een hittegolf, lunchte Wim Dussel in de sneeuw op de Susterpas. dige staking duurt heb ik toch niets te [kunt hier geen benzine kopen als toerist) Waaruit ik concludeer dat ze dus (lagen „thuis". Een agent liet het verkeer, toch niet graagjhet verkeer en ging persoonlijk mee naar En ja, die Rivièra.... ik ben er, via ;een pomp, teneinde de eigenaar te bewe- ,yon en Avignon heengereden en hoe j gen een halve liter te geven, ïeer je de kust nadert, des te drukker wordt het. Op het laatst rijd je dan in colonne en is het geclaxonneer niet de lucht. Tientallen en nog eens tientallen ns, van heel gewone tot heel dure rijden naar Nice, Menton, Monte Carlo en hoe het daar maar heten mag. n paar voorbeelden, m; ding niet doen: beginr i te hebben. U moet n: intig mensen om u ht atief alles op slot doen :1 dicht is. Want dan ki orden, die Italianen, ik maar dat er intussen toch niet iets gestolen is. U weet het: je oit pochen. Laat ik daarom i zeggen: tot de volgende keer. Uit de in, demonsti :en of het w Wim ssel. flccoord tussen Frankrijk en Cambodja Inzake rechtspraak en politie wezen Frankrijk en Cambodja hebben Zater dag in de Cambodjaanse hoofdstad, Pnom Penh, een accoord getekend, op grond waarvan Frankrijk de volledige souverei niteit op het gebied van rechtspraak en politiewezen aan Cambodja overdraagt. Het protocol met betrekking tot de recht spraak moet nog door de Franse Natio nale Vergadering worden goedgekeurd, vóór het van kracht wordt. Aldus meldt Over militaire kwesties, zoals het aan tal Franse legereenheden, dat in Cambod ja mag blijven na de souvereiniteitsovcr- dracht. is nog geen overeenstemming be reikt. De Cambodjaanse premier zei hier over: „Er zijn geen onoverkomelijke moeilijkheden voor de overdracht van de militaire bevoegdheden." Schoten en traangas in Nyassaland In het Britse protectoraat Nyassaland (Centraal Afrika! zijn nieuwe ongere geldheden uitgebroken. Honderd man van de Brits-Zuidafrlkaanse politie zyn Zaterdag per vliegtuig van Salisbury naar Nyassaland gezonden. In de stad Tsjiradzoeloe werden verscheidene per sonen gewond, toen de politie optrad tegen betogers, die met traanbommen uiteen werden gedreven. In Nkenge opende een patrouille het vuur, nadat zij bijna in een hinderlaag van inboor lingen was gevallen. Sech. S.E.R., dr P. S. Pels, naar de Ver. Staten De secretaris van de Sociaal Economi sche Raad, dr P. S. Pels, zal binnenkort op uitnodiging van het Amerikaanse De partment of Labour voor enkele weken naar de Ver. Staten gaan ten einde een studie te maken van de samenwerking tussen de werkgevers en de werkne mers, de arbeidsverhoudingen in de on dernemingen, de loonpolitiek, de arbri- tage en de adviserende taak van het be drijfsleven aldaar. Dr Pels zal ook aan enkele universiteiten colleges geven over de sociale en loon-politiek in ons land en het weik van de Soc. Econ. Raad. Eén dode, twee zwaar gewonden Slippende bus door twee auto's gegrepen Arbeider door vallend dekkleed getroffen en overleden Een auto-ongeluk, waarbij twee achter elkaar rijdende personenwagens beiden op een slippende bus botsten, die uit de tegenovergestelde richting naderde, heeft Zaterdagmiddag op de Rijksstraatweg van Amsterdam naar Utrecht, tussen Maarssen en Breukelen. het leven gekost aan de bestuurder van de eerste perso nenauto. de 69-jarige directeur J- P. J. Zijlmans. van de N.V- De Toevoer te Breukelen. In de tweede personenauto zaten de 56-jarige hoofdvertegenwoor diger van de firma Albert Heyn. de heer D. J. Verpoorte. die de wagen bestuur de. alsmede zyn 17-jarige pleegdochter. Beiden werden naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Het meisje had een hersenschudding en vele glaswonden aan hoofd en benen- De heer Verpoorte kwam er iets beter af met een gebroken knie en slechts enkele glas- of snijwonden. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. De bus passagiers bleven ongedeerd. De 54-jarige havenarbeider J. S. -uit Amsterdam-Oost, die Vrijdagavond in zeer ernstige toestand naar het O-L.V.- gasthuis te Amsterdam is vervoerd, na dat aan boord van het m s- Hestia in de haven een 40 kg wegend opgerold dek kleed van een hoogte van tien meter op hem was gevallen, is gisteren aan zijn verwondingen bezweken. Het dekkleed was gevallen doordat een touw brak waaraan het van het dek naar de brug werd getakeld. Twee Duitse vrouwen, die met een ge zelschap toeristen per bus uit Duitsland naar Amsterdam waren gekomen, zijn Zaterdagavond, toen zij het Rokin in Amsterdam overstaken, door een tram gegrepen en gewond geraakt. Het waren de 42-jarige mevr- Boschee uit Witten en de 43-iarige mej. Maria Boden Neumann uit Dortmund. Beiden werden in het ziekenhuis opgenomen. De 86-jarige bromfietser H. v. d. H. uit Arnhem is Zaterdag bij het oversteken van de Bakenbergseweg aldaar door een gemeentelijke autobus gegrepen en over- Onze regering verklaart Manoeuvres met 500.000 man Gewone mailschepen ingeschakeld bij oefening Mariner EEN GROTE SLAGVLOOT bestaande uit vliegkampschepen, slagsche pen, kruisers en andere oorlogsschepen van verschillende Nato- landen zal onder bevel van de Amerikaanse vice-admiraal Thomas S. Combs een belangrijke rol spelen in de oefening Mariner, die op 16 Sep tember begint en waarbij 500.000 man zijn betrokken. Deze vloot wordt in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan samengetrokken. Zij zal zich, al oefenend, in Zuidelijke richting verplaatsen en met haar carrier- vliegtuigen aanvallen doen op de Britse eilanden. Ter beoefening van de konvooi-bescher-1 rende hun normale vaart over de oceaa ming en ter beproeving van de organisa- bij de oefening worden ingeschakeld als tie voor de regeling van het zeeverkeer] alleenvarende schepen die bescherming Je kunt niet van alle Nederlanders die je onderweg tegenkomt een foto nemen. Maar voor deze maakte Wim Dussel een uitzondering. Het zijn de enthousiaste tippelaars Bram Dreswes, de Mey van Streef kerkstraat 41, Leiden, en Kees Verhoef, Ter Leedelaan 9, Sassenheim. Ach, het is er mooi, het is er echt alle maal zo diep blauw, zoals u het ziet op kleurenfoto's. En het is er niet zo duur als u zou denken, dat is het gekke. En ik zou u zelfs willen aanraden, er dan pas heen te gaan als het seizoen voorbij is. Want heus, je komt er nu iedereen tegen en moet vechten voor je eigen stukje Mid dellandse Zeedaarom, dacht ik, staakt Frankrijk natuurlijk. Iedereen zit zijn zorgen te verdrinken in het altijd blauwe Italië, och, je hoort Zwitsers) en zijn verzekerd van hun groot heid. Ze staken en als je ze vraagt waar om, dan halen ze de schouders op en zeg gen: „Ik weet het niet, dat hoort er zo bij. De anderen staken ook en wij doen mee, want we laten elkaar niet in de steek.... maar het gaat niet goed hier. Wanneer komt er nu eens een regering die blijft?" En tegelijk nemen ze dan een kaartje voor de bioscoop, gaan uit en zijn vrolijk. Ik stond ergens een broodje met koffie te genieten, omringd door stakende arbei ders. Men had me verteld, dat het „van- wordt zoveel gestolen, de r denkbeeldige als kelijke konvooien worden gevaren. Hiertoe zullen de voor de slagvloot be stemde hulpschepen op hun weg naar het verzamelgebied konvooien voorstellen. Verder zullen uit West-Europa twee kon vooien vertrekken in Zuidelijke richting. Deze keren nabij Kaap Finisterre terug en stellen dan konvooien voor, die uit het Zuiden op weg naar Engeland zijn. Bovendien zullen er nog konvooien varen tussen Engeland en Scandinavische havens en van de V.S. naar de Middel landse zee, via de Azoren. Enkele grote mailschepen zullen gedu- Australische minister naar Den Haag De Australische minister van Volksge zondheid, dr Earle Page, zal het congres van het medische wereldgenootschap te Den Haag bijwonen. Hij zou vandaag per vliegtuig op Schiphol aankomen, Dr Earle is een chirurg van grote repu tatie, die van vele vooraanstaande me dische genootschappen'deel uitmaakt. Hij was reeds meerdere malen Australisch minister en in 1939 minister-president. De aandeelhoudersvergadering der N.V. Moluksche Handelsven nootschap heeft het dividend be paald op 8 pet, doch de voorgestelde sta tutenwijziging kon niet behandeld wor- gappen I den door gebrek i quorum. WOENSDAG VERTELT „MARGRIET" U MEER Maar de op school geleerde taal blijft nog steeds het Maleis Sociale politiek moet vrijheid dienen Einde van Chr. studenten- congies in Lunteren In het door de Nederlandse regering in de Verenigde Naties uitgebrachte rapport over Nieuw-Guinea, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, verklaart de regering uitdrukkelijk, dat de souve- hiteit berust bij Nederland. Voorts spreekt het rapport duidelijk van Neder lands Nieuw-Guinea, en verklaart, dat de grondslag der politiek van de Nederlandse regering de ontwikkeling der bevolking De aanpassing van de Papoea aan de moderne beschaving geschiedt in versneld tempo, waarbïf gehaakt "Wbrdt tegen ont wrichting. De schatting der bevolking op millioen blijkt te hóóg te zijn ge weest. Thans raamt men haar op 700.000. Wat de immigratie betreft, zal de rege- in verband met het geringe op- ingsvermogen van het land slechts die personen toelaten, die een daadwer kelijke bijdrage kunnen leveren tot de opbouw. Er kwamen 180 gouvernements ambtenaren binnen en 1095 particulieren. In toenemende mate werden fapoea's op genomen in de bestuursambten. De in- van het land was f53,5 (v.j. 45.8) millioen, de uitvoer f 11.4 (14.2) min, welke daling te vinden was by schroot en bevolkingsproducten, terwijl aardolie iets steeg. Op het ogenblik zijn nog 37.000 personen aangewezen op invoer var voedsel. Men zal de haven van Biak ge schikt maken voor schepen van 1Q.OOO brt. Door de Protestantse zending werd een privé vliegveldje aangelegd te Aenggi bezuiden Hollandia. Te Obano bij het Paniaimeer is begonnen met de voorbe reiding van een vliegveld, evenals bi Manokwari. De bestaansmoeilijkheden voor onbemiddelde kolonisten bleven groot. De verhouding tot de bevolking was bevredigend. Het nieuwe ziekenhuis te Merauke naderde zijn voltooiing. Het aantal hulpziekenhuizen vermeerderde met 3. Het aantal gegeven salversanni raten tegen framboesia was 128.932. het geheel genoten 30.350 (v.j. 29.350) Pa poeakinderen schoolonderwijs. Op de dorpsscholen is de voertaal in hoofdzaak Maleis. Daarboven is Nederlands een leer- Misdrijven tegen de staat Door de landrechter werden 258 per sonen wegens misdryf veroordeeld, var wie 53 wegens misdrijf tegen de veilig- Voor de laatste dag van het congres der Calvinistische studenten in Lunteren was als thema gekozen: „Sociale poli tiek". Dr A. Zeegers van Amsterdam sprak over „De vrijheid van de arbel- heid van de staat, 10 tegen de openbare dende stand" en prof. dr W. Rip behan-, orde, 1 tegen het openbaar gezag. 8 delde het onderwerp „De gezamenlijke! wegens belediging, 4 tegen de vuur- belangen van ondernemers en arbeiders". penordonnantie, door de Inheemse! Dr Zeegers wees erop, hoe de vrijheid rechtspraak 739 personen, van wie 171 van de arbeider wordt aangetast door wegens misdnijven tegen de openbare verschillende oorzaken. Daar zijn b.v. de orde, 3 tegen het openbaar gezag. In de indirecte organisatiedwang, de vastzet- gevangenissen vertoefden gemiddeld 266 ting der lonen, het verlies van het recht personen, in hechtenis 35. in preventieve Van staking en van eenzijdige opzegging hechtenis 85. Doodstraffen werden niet i en de gedwongen inkomensbesteding. bijv. in de vorm van sociale voorzienin gen. hoe nodig deze overigens ook zijn. Spr. pleitte op al deze punten grote mate van vrijheid en verw de goede resultaten, die met de „socialej markteconomie" in Amerika en Duits land bereikt zijn. De vrijheid moet be schermd worden door een efficiënte so ciale wetgeving, bestrijding van inflatie en tegengaan van kartels. Voor vrijheid pleitte ook prof. Rip. In: plats van het liberalisme moet de s werking van ondernemers en arbeiders Deutsche Reichspartei verboden De Westduitse minister van Binnen landse Zaken zal het Hooggerechtshof verzoeken, de Deutsche Reichspartei. die kenmerken van een Nazi-partij heeft, te behoeven. Om aan te geven dat de oefening deelnemen, zullen zij een :warte vlag voeren. De konvooien zullen worden aangeval len met onderzeeboten, andere oorlogs schepen en vliegtuigen van de oranje partij. Escorteschepen zullen hen tegen deze aanvallen verdedigen. Meer treinen naar Antwerpen Om de spoorwegverbindingen tussen België en Nederland uit te breiden, zal de treindienst op de lijn Antwerpen— Rosendaal van af 4 October worden ge wijzigd. Tussen Roosendaal en Antwerpen vice versa zullen ieder uur directe motor- treinen rijden. Die treinen zullen te Ant werpen de aansluiting verzekeren met de directe electrische treinen van de lijn AntwerpenBrussel, en, rekening hou dend met de nodige tijd voor de douane formaliteiten, zullen zij te Roosendaal aansluiting geven op de directe treinen naar en uit Amsterdam en Tilburg. 0E OEFENING ..MARINER" bieden. Hiervoor zou voldoende be zwarend materiaal verzameld zijn. Deze partij, het trefpunt van „niet-bekeerde" i's, voert een luidruchtige campagne bij de op 6 September te houden ver kiezingen hardnekkige nazi's op het kus- ;e brengen- eis zal waarschijnlijk enkele dagen vóór de verkiezingen aanhangig worden gemaakt. GLOBE' SNTPPF.RS bevorderd worden. Ondanks de teleurstellingen wegen immers de gezamenlijke belan gen en dit moet tot uiting komen In het overleg binnen de ondernemingen. De P.B.O. heeft zowel het gevaar dirigisme als van gesanctionneerde i nopolies van het bedrijfsleven. Maar op zichzelf is de P.B.O toe te juichen als vorm van deze samenwerking ten dienste van het algemeen belang, op spr. uitvoerig inging. Ook de medezeggenschap is prachtig en ze moet in grote bedrijven georga niseerd worden. Maar dan i van mede-beraden. Dc beslissing moet bij de ondernemers blijven Dat ligt in de eigen structuur van de onder- "prins neminS- waarin de ondernemer een zelf- Hotel Schönberg te Garmisch (Duits land), waar Koningin Juliana en Prins Bernhard elkaar in 1936 voor de eerste heef: Maar ook dit se. maal ontmoetten, wordt door de militai-1 ^gt onder de eis van de liefde tot die er waren gehuisvest, verlaten. j en naas'e Het hotel wordt weer voor 't toerisme 'r" vrijgegeven. Bij een jachtpartij in de omgeving van Barnstaple (Z.W. Enge land) schoot een jachthond twee jagers doordat hij met zijn poot de trek- an een op de grond liggend geweer overhaalde. De jagers zijn niet ernstig gewond. Op de dag van de Ver. Naties October zullen door de Ver. Naties herdenkingspostzegels worden uitge geven. -fr De Opperste Sowjet. voor het eerst sinds Stalins dood te Moskou bij een, heeft de afzetting goedgekeurd van drie waarnemend-premiers van de Repu bliek. Hun plaatsvervangers werden terstond aangewezen, -fr Voleens de communistische opperbevelhebber in Indo-Chlna, generaal Giap. verloren de Frams-Vietmamese sfcrijcfikrachton tot toe in totaal 280.000 man. Naar AFP zijn dezer da gei keeën van Spaans Marokko de gebeden gezegd „in naam van Sidi Mohammed ben Joessef", de afgezette sultan. Ten slotte heeft dc voorzitter het congres, de heer R. Klein Utrecht nog eens de betekenis van eongre» kort aangeduid en alle mede werkers bedankt voor hun hulp en wezigheid. Velen zullen zich na dit ge-j slaagde congres zeker voorgenomen- hebben volgend jaar weer te komen. Russische order voor Tilburgse weverij Een textielwevery in Tilburg heeft eer proeforder gekregen voor het leveren var wollen kamgaren stoffen ter waarde var f 1 millioen aan de Sowjet-Unie. „Er was veel concurrentie van buiten landse firma's, maar mede dank zy de medewerking van het ministerie van Economische Zaken hebben wij Zaterdag j.l. het contract kunnen tekenen", aldus een der directeuren. Maar jongens gingen toch naar de bioscoop meteen valse baard De nieuwe Oostenrijkse wet ter be scherming van de jeugd heeft reeds ge leid tot een opmerkelijke vermindering van het aanbod van immorele boeken, tijdschriften en platen in het openbaar. De inmiddels uitgesproken, strenge straffen tegen de aasgieren, die de jeugd belagen, hebben in belangrijke mate hiertoe bijgedragen. Zo werd in de laat ste weken een straathandelaar wegens het te koop aanbieden van bepaalde tijd schriften tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld. Een vrouw, die prospectus sen van pornografische boeken aan huis had verspreid, kreeg drie weken gevan genisstraf. Het etaleren van een immo rele plaat op een stofomslag kwam een boekhandelaar op een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand te staan. Een eigenaardig gevolg van de nieuwe wet is, dat de Weensc politie in var- schillende bioscopen tijdens de vertoning van voor de jeugd verboden films, jon gens beneden de voorgeschreven leeftyd heeft betrapt, die een valse baard droegen. Enkele jeugdige personen had den ook de leeftyd op hun persoonsbe wijs vervalst Nederlands schip Hoflaan kreeg motorpech Het Nederlandse kustvaartuig Hoflaan heeft Zaterdagavond omstreeks half twaalf gemeld, dat het met motorpech te kampen heeft. Het schip bevond zich geveer 7 m(jl ten Noord-Westen van Kaap Finisterre en vroeg onmiddellijke assistentie. Gisteren is de Hoflaan door' het Franse schilp Laenvec de Portu gese haven Vigo binnengesleept. Het kustvaartuig meet 500 ton en is eigendom van de N V Stoomschip Han nah te Rotterdam Het was op weg naar Portugal met een lading kolen aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5