Zal coalitie van Bonn de strijd overleven? Geen gothische kerken meer in Amerika DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 De Westduitse verkiezingen HET IS NOG lang niet zeker, dat de huidige regeringscoalitie van Bonn de verkiezingen zal overleven. Dr Adenauer persoonlijk geldt als voorstander van voortzetting van het bewind, dat in de afgelopen jaren de wind van een economische hoogconjunctuur en van een nationale eman cipatie in de zeilen heeft gehad. Adenauer heeft er dan ook openlijk voor gestreden, de drie regeringspartijen. Christelijke, Liberale en Duitse partij, met gesloten front de verkiezingsstrijd in te sturen. Deze opzet is mislukt en van een verkiezingsverbond tussen de partijen is thans nog slechts in be paalde delen van Duitsland sprake. tingen in de partij tot de orde heeft weten te roepen. Bij zijn sterk gestegen gezag kan men moeilijk aannemen, dat dit ook thans niet het geval zou zijn. Hoe het ook zij, in deze campagne treedt de C-D.U. aan als een succesvolle en compacte partij in een periode, waarin het steeds moeilijker wordt om haar „Eerst Europa"-politiek af te vallen- Want de leuze „Eerst Duitse eenheid" (lange tijd de gevaarlijkste voor Adenauers partij geacht), heeft juist in de laatste weken zeer aan kracht ingeboet door de onverzettelijkheid, waarmee de Russen op hun voorwaarden blijven staan. Daarbij komt, dat Adenauer zó handig heeft weten te manoeuvreren, dat hij zich bij voorbaat verzekerd heeft van de stemmen, die traditioneel toevielen aan het rooms-katholieke centrum. Hij heeft de kleine Katholieke partij, die zelfstan dig in deze verkiezingen niet meer aan bod zou zijn gekomen, tot een bondge nootschap gedwongen, hetgeen hem toch altijd nog rond een half millioen stem men kon opleveren. Het zou onder deze omstandigheden ingewijden verwonde ren, indien de C D U. iets zou moeten prijsgeven van de 31 procent der stem men. die zij in 1949 heeft behaald. Trou wens ook de tussentijdse verkiezingen hebben een grote stabiliteit der partij getoond. Geheel anders liggen de verhoudingen in de beide andere regeringspartijen, die vol van innerlijke strubbelingen voor het forum der kiezers zijn getreden. Beide partijen, de Liberale en de Duitse, dra gen de lasten van de sterke nationalisti sche invloeden, die in haar werkzaam zijn. De nationalistische overwoekering in de liberale partij is kort voor de ver kiezingen zó evident géwordén, dat het tot een soort revolte van de oude libe rale elementen in de partij is gekomen. De stoot tot deze ontwikkeling heeft de geruchtmakende affaire van Goebbels' staatssecretaris Naumann gegeven. De „echte" liberalen hebben daarin aanleiding gevonden in opstand te komen tegen die partijleiders, die in de richting van een groot nationaal blok wilden stu ren. Voornamelijk de zeer linksgerichie liberale minister-president van Wiirt- temberg. Reinhold Maier, is aanvoerder van het liberale front geworden. Hij can- dideert ook voor de Bondsdag en men schrijft hem grote plannen toe. Niet wei nigen geloven zelfs, djt hy er van zou dromen, in Bonn te g;~*i regeren met een liberaal-socialistische coalitie, iets wat hijzelf naarstig heeft ontkend. Tweespalt In elk geval ztfn de tegenstellingen in de partij van dien aard geworden, dat het vermoedelijk tot een splitsing geko- zou zijn, indien de verkiezingen er toe hadden genoopt, tenminste nog schijn van eenheid te bewaren. Het rommelt inmiddels overal in .de liberale partij. Politieke waarnemers in Bonn hebben reeds aan het begin van de verkiezings strijd een merkbare verkoeling van de betrekkingen tussen de drie partijen kun nen constateren. De campagne is zelfs begonnen met een felle onderlinge stryd. waartoe voornamelijk de minister van Justitie, Thomas Dehler, en de Württem- bergse minister-president Reinhold Maier het startsein hebben gegeven. Zy deden scherpe aanvallen op vermeende roomse kerkelijke invloeden in de Christelijke partij. In het verloop van de campagne heeft deze strijd zich echter 'ernstig toe gespitst Zonder twijfel staat van de drie rege ringspartijen de Chr. party verreweg het sterkst. Zij trekt het volle profiivan de politieke goodwill, die de Bondskan selier door zijn standvastige politiek van samenwerking met de Westelijke landen heeft verworven. Dank zij Adenauer heeft zijn C D U. een krachtig bewind en een lijnrechte koers. Natuurlijk zijn er ook in de Christelijke partij „vleugels". Met name is er een aanzienlijke stroming, die gaarne in de richting van een samenwer king met de socialisten zou sturen. Deze is in de verkiezingscampagne wel zeer duidelijk aan het woord gekomen in de persoon va* minister Kaiser, die kennelijk vreest, dat een te liberale eco nomische politiek op de duur een ver wijdering tussen partij en arbeiders ten gevolge zou kunnen hebben. Kaiser is over zijn onomwonden geestdrift voor een „rooms-rood" bewind openlijk gekapit teld door Adenauer. Waarnemers in Bonn zien generlei aanleiding om te verwach ten, dat de naar de socialisten neigende stromingen in de partij de overhand kun nen krijgen, zolang Adenauer in staat is, zijn grachtig bewind voort te zetten. Tot dusverre is het zo geweest, dat de 77-jarige kanselier steeds met weinige vermanende woorden de afwijkende rich- Noem het kind bij de naam! Toch is het zo! TTET IS MERKWAARDIG zoveel middeltjes er op alle mogelyke terreinen bestaan, waarvan de zin iedere verbruiker volkomen vreemd is, doch die desondanks gunstige re sultaten afwerpen. Zo vertelde een wat oudere vrouw (het zijn meestal vrouwen die dergelijke wijsheden verkondigen) ons eens, dat zij haar bloemen langer in een vaas kon goed houden door een cent in het water te leggen. Deze handeling klinkt op het eerste gehoor nogal onzinnig, doch met behulp van de moderne weten schap valt zij volkomen te berede neren. Laten we op de voorgrond stellen, dat het voor de particulier altijd erg moeilijk is de doeltreffendheid van een dergelijk huismiddeltje proef ondervindelijk te bewijzen, want ook zonder een cent in het water te depo neren. kan men met de ene bos bloe men enkele weken doen, maar een andere bos zal het slechts enkele dagen kunnen uithouden. Maar goed, deze dame beweerde dan dat zij haar snijbloemen lang goed wist te houden door een gering bedrag aan het water toe te vertrou wen. Er zijn de'laatste jaren uitge breide studies gemaakt van elemen ten, waarvan slechts sporen in op lossingen worden' aangetroffen. Die hoeveelheden zijn zó gering, dat zij met normaal chemische middelen niet kunnen worden aangetoond. Maar desondanks bleek de vloeistof die sporen van elementen bevatte fantastische resultaten op te leveren. Een oplossing, waarin bijv. zink voor kwam in een verhouding van 1 op Zo millioen. bleek een bepaalde schim mel te doen toenemen met 60 pet. De groeiprikkel die van het zink uitging bleek zó groot, dat elke gram „voe- dingszink" gelijk te stellen was met 100 kilo schimmel! Het meest magi sche effect gaf echter het mangaan te zien, waarvan de groeiprikkel bij een concentratie van 1 op 100 milliard nog duidelijk waarneembaar was. Omgekeerd bleken de sporen van koper de groei van sommige organis men te remmen of zelfs geheel tegen te gaan. Een stukje koperdraad, dat in het water wordt gebracht, geeft geen koperoplossing, maar laat wel enige kopersporen achter, welke vol doende waren om een bepaald wier volkomen te doden. Wanneer we nu weten, dat bloemen verwelken na de bevruchting, omdat hun taak ten einde is, dan kunnen we ons ook voorstellen dat een cent in het water tot langer behoud van sommige bloemen kan bijdragen. De kopersporen van de cent kunnen im mers een vertraging op het groeipro ces bewerkstelligen en de stempel tot een latere rijpingstijd nopen, zodat de verwelking kan worden uitgesteld Het huismiddeltje met de cent kan dan inderdaad minder zinloos zijn dan we aanvankelijk hebben veron dersteld. En we springen werkelijk niet van de hak op de tak wanneer we hier aan de vraag koppelen, waarom de mens sinds oude tijden het liefst met zilveren lepels en vorken heeft ge geten. Ook hierachter zit weer een grotere wijsheid dan we in de vroegere tijden hebben geweten. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) Stuurman Steven vertelt: „Ja, die slangenbezweerder hadden wij aan boord. Ik had de Indiër overgehaald een voorstelling te geven op het promenadedek. Het zat stampvol passagiers, toen op het eerste monotone fluiten een vervaarlijke cobra uit de mand gleed. Ademloos keken we toe. De dames griezelden. Opeens springt me daar het ras-pekineesje van een welgestelde dame keffend op de slang toe. ConsternatieSissend schiet het gruwelijke dier op het hondje af, dat achteruitstuift. Zonder öic» te bedenken duik ik tussen.de passagiers- naar de cobra en grijp hem vlak achter de kop vast. Eén moment kijk ik in de afschuwelijke, met gifttanden bezette muil. Toen nam de Indiër, eindelijk zelf van de schrik hekomen, het serpent van me over. „Stuurman", kwam de dame een minuut later trillend naar me toe, haar lievelingetje onder de~arm ge klemd, „hoe moet ik u danken. Neem deze zilveren sigarettenkoker!" „Geen sprake van, mevrouw," ant woordde ik, „als Sterling-roker gebruik ik zoiets niet. Ik draai een Sterling, als-u 't goed vindt. Zon lekkere, milde Vrrgmia-shag heb je nodig om je zelf te blijven. Vandaar, dat ik stè op STERLING! Aders aan minister: Middenstand wil juist wel radiospiegel Handelsvereniging Dwingeloo contra gemeenteraad De middenstand van Dwingeloo (Dr.) heeft zich lijnrecht gesteld tegenover het standpunt van de gemeenteraad, die zo men weet heeft geprotesteerd tegen voorgenomen plaatsing van een me radiospiegel (voor de bestudering de radiostraling der hemellichamen) in Dwingeloo. In een uitvoerig adres aan minister Witte verklaart de plaatselijke handels vereniging, dat de raad ten onrechte de indruk heeft gewekt, als zou de midden stand nadeel verwachten van plaatsing de radiospiegel. Integendeel, de leden de handelsvereniging zijn eenstem- van oordeel, dat de radiospiegel grootse perspectieven opent, zowel voor de neringdoenden als voor ambachtslie den, hoofdarbeiders, pensionhouders, enz. Het toerisme zal na plaatsing van de telescoop juist een grotere vlucht kunnen nemen. Iets dergelijks is reeds gebleken in Schoonebeek en Diever. aldus de handelsvereniging. De middenstanders betreuren, dat de raad vóór het doen een uitspraak niet eerst behoorlijk lichtingen bij hen heeft ingewonnen. Van bevoegde zijde is meegedeeld, dat binnenkort nadere mededelingen over de plaatsing van de radiospiegel en de ge volgen daarvan worden gedaan. Korf geding tegen De Waarheid Eis van N.V. Korff werd afgewezen De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen de eis tot het verbieden van ver dere publicaties in het dagblad De Waar- „Gothische kerken passen niet' heid over N.V. Korff's Cacao- en Choco- jn ^et Amerika der twintigste t ladefabrieken en tot het opleggen van|Dit is de conclusie van het congres van terugneming der op 13 Augustus jJ. ge- hrt officlële „instituut van Architecten" n„v\i,„„ar^a ui.m,. Korff tein de ugA waarby de ontwikkeling I van de Amerikaanse kerkenbouw onder J de loupe werd genomen. De aanwezigen i; waren unaniem van mening, dat de tra ditionele bouwstijlen onverenigbaar zijn met de geest van de kerk in onze dagen Korte staking in het Enkalonbedrijf Als gevolg van geschillen inzake de collectieve arbeidsovereenkomst om trent de werktijden en de lonen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op een afdeling van het Enkalonbedrijf te Em- men gestaakt. De staking was volkomen wild, de drie bonafide vakbonden had den er niets mee uitstaande. De toe stand in het bedryf is thans wéér vol komen rustig. De staking was bedoeld als protest tégen het verwerpen van de voorstellen van de drie erkende vakorganisaties in zake het uurloon van de ongeschoolde arbeider en het aanlal werkuren per week. Reeds lange tijd bestond er fc>ii het personeel grote ontevredenheid over het tot stand komen van een c.a waar over de uniebonden besprekingen voer den met de directie. Vrijdagavond en Zaterdagochtend heb ben de drie vakorganisaties vergaderd met het personeel "en zich volledig ge steld achter het standpunt van de arbei ders, die hun voorstellen aan de directie volledig wensen ie handhaven. Drie helicopters voor de marine aangekomen Ook zes Beechcrafts voor het vliegveld Valkenburg Drie dagen eerder dan verwacht werd, is gisteren in de Merwedehaven te Rot terdam aangekomen de Kingsport Victory met een aantal vliegtuigen voor de Ma rine Luchtvaart. Als onderdeel van hel wederzijds defensieprogramma met Ame rika kreeg de marine met deze zending zes Beechcrafts en drie Sikorsky's. De Beechcrafts zullen op het vliegveld Valkenburg worden gestationneerd en vooral bij de opleiding worden gebruikt. De drie hefschroefvliegtuigen zijn be stemd voor de Karei Doorman om perso neel te scholen, o.a. bij het redden van drenkelingen. Het materiaal wordt per dekschuit naar Katwijk aan de Rijn voerd, vanwaar het over de weg Valkenburg wordt gebracht. Kerkbouw in de U.S.A. „Want wij zijn een ander geslacht dan onze voorvaderen, die in deze stijl bouwden" publiceerde aanklacht, als lage lonen hebben uitbetaald, zen. Eiseres, N.V. Korff, werd veroor deeld in de kosten van het korte geding.; De rechtbank achtte het gewraakte ar-! tikel weliswaar in elk geval onvolledig en ook krenkend, maar niet in die mate, dat een verbod gerechtvaardigd zou zijn. I Wat de onvolledigheid betreft, was in het artikel niet vermeld, dat na een looncon- tróle bij de N.V. van hogerhand aanmer king op te hoge lonen was gemaakt. dat de ontwikkeling onmiskenbaar moet leiden tot doelbewuste toepassing de moderne vormgeving. Ook de Dr Van Mook gastprof. Geen parachutisten bóven Amerika De feestelijkheden ter gelegenheid van hoeverre de F.D.P. door in-30-jaóge bestaan van de plaatselijke nerlijke tweespalt aan stemmen zal in- j sportvereniging Roda te Bovenkerk, waar boeten is moeil'ijk te voorzien. Dit temeer voetballers per parachute op het veld omdat de nationalistische richting in de zouden neerdalen, en het in gebruik I partij natuurlijk een kans maakt om nemen van het nieuwe terrein zijn als een aantal van de hard-omstreden stem men van de vroegere nationaal-socialis- ten op te vangen. In 1949 behaalde de F.D.P. 12 procent der stemmen. Stemmenvangst onder de oude nazi's heeft vooral ook de Duitse partij bedre- I ven, wier operatiegebied juist ligt in die streken waar de extreme nationalisten iweer sterk zijn geworden. Ook hier heeft j deze stemmenvangst, die meestal bedre- I ven wordt door de opstelling van beken- I de vroegere nazi's als candidaat, tot inter- I ne moeilijkheden geleid. De conservatief Ingestelde delen van de partij zijn hiel en daar teruggeschrokken voor de naar- jstig door de partij geëtaleerde namen van personen, die functies in Hitiers rijk heb- jben bekleed. i Ook hier is het tot een uittreden van partijgroepen gekomen. Maar zoals gezegd, het wordt hier te vroeg geacht om reeds voorspel lingen te doen. Betrekkelijk kleine ver schuivingen onder deze kleine partijen kunnen de regeringslust al sterk be- invloeden en bovendien komt bij deze verkiezingen nog een geheel nieuwe figuur, de Vluchtelingenpartij, op het toneel, die zich bij voorbaat al zeer reEe- ringsbereid heeft getoond en mogelijk nieuwe perspectieven zou kunnen openen. Adenauer contra Ollenhauer Dr Adenauer, aldus de A.N.P.-corr. te Bonn, heeft tijdens dit weekeinde met een speciale verkiezingstrein de tocht door Noord-Duitsland gemaakt en hij was, zo zeide hy, „gegTepen door het enthousiasme, dat ons tegemoetkwam ook in de kleinste plaatsen die onze trein aandeed." Tijdens een aantal grote mee tings, richtte Adenauer felle aanvallen op de socialistische „Europa-conceptie", die daags tevoren nog eens door de socialistische leiders was geformuleerd. De socialisten hebben daarby nog eens met klem oo de totstandkoming van een viermogendheden-conferentie over Duits land aangedrongen. De sociaal-democratische leider Ollen hauer, die Adenauer óp zijn Noordelijke tocht op de voet volgde, trok in Lübeck fel van leer tegen Adenauer en de coali tie-partyen. De socialisten bleven de Duitse eenheid als het voornaamste voorstellen. „Wie de Europese vereniging vooropstelt, wil in werkelijkheid geen Duitse eenheid", aldus Ollenhauer. Ol lenhauer verdedigde zich tegen de ver denking der regeringspartijen, als zou den de sociaal-democraten zich bij de handhaving der Oder-Neisse-grens wil len neerleggen. Een oproep tot verzoe ning tussen Adenauer en de socialisten, deed de liberale Württembergse minis ter-president Maier. Hij verklaarde te Stuttgart, dat de huidige Duitse proble men slechts met een grote parlementaire meerderheid konden worden opgelost. „De heerschappij van één partij moet uit zijn, de grote partijen moeten een ge meenschappelijke buitenlandse politiek voeren. Van Maier wordt aangenomen, dat hij de socialisten in Bonn mede aan de regering wil brengen. Adenauer Jreeft gisteravond voor de radio uitvoerig hulde gebracht aan de Duitse huisvrouwen en haar bijdrage tot het-herstel van het economische leven in de bondsrepubliek Van de 33 000.000 Duitse kiezers zijn 18.000.000 15.000.000 De Cornell-universiteit in Ithaca. .(New York) heeft Zaterdag de benoeming be kend gemaakt van de voormalige luite nant-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, dr H. J. van Mook, tot gast- professor. Dr Van Mook, die hoofd is van de af deling openbaar bestuur van het bureau voor technische bijstand der Verenigde Naties, zal gedurende de herfst iedere week van New York naar de universiteit n om college te geven over de ver schillende vormen van bestuur. Carel Rijken nal alscheïd „Ridder in de orde der Zilveren Microfoon" Ruim 50 speeches afgedraaid op geluidsband Het hoofd van de hoorspelkern der Ne. derlandse Radio Unie, Carel Rijken, heeft Zaterdag in Hilversum afscheid genomen en zijn fuctie overgedragen aan-Constant Kerckhoven. Verscheidene personen den het woord en boden geschenken Geheel in stijl werd daarna een band afgedraaid, waarop 53 medewerkers de hoorspelkern, regisseurs der omroep verenigingen en afideren hun afscheids woorden van te voren hadden vastgelegd. Op de receptie stond telkens degene, die door de luidspreker aan 't woord was, op. Voordien waren de leden van de hoor spelkern in intieme kring bijeen geweest, waarbij het nieuwe hoofd, Constant van Kerckhoven, mededeling deed van de in stelling der orde van de Zilveren Micro foon. Nico de Jong, de nestor der acteurs, werd tot deken der orde benoemd. Piet te Nuyl Sr. tot plaatsvervangend deken Ridders werden Pérónne Hósang. Mien Kerckhoven-Kling. Louis de Bree en honorair ridder Carel Rijken. Constant Kerckhoven reikte de daaraan ver bonden zilveren insignes uit. theologen in de Verenigde Staten sluiten zich steeds meer bij deze opvatting aan getuige een toespraak van Paul Tillich van het Union-Seminarie te New York, die verklaarde: „Wij zijn in zeker opzicht ander geslacht dan onze voorvade- dle eens de kostelijke gothische Godshuizen hebben opgericht. In onze dagen kan de gothiek niet meer de ge dachten vertolken, die wij bij de bouw kerken tot uitdrukking willen brengen." Op het congres werd nog medegedeeld «Jat in het lopende jaar 1953 in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika reeds bedrag van' 170.000.000 dollar _in. de bouw yan naet\w,e kerken werd geïnvesteerd. Deze som ligt ongeveer 15 .pet hoger dan voor de overeenkom stige-tijd in 1952.. Bovendien werd in de :eerste vijf maanden van het lopende jaar begonnen met de nieuwbouw van ker kelijke scholen en colleges voor een to taal bedrag van 156.000.000 dollar. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (16 Sept.); Ned. Nw Guinea: m.s. Peleus (11 Sept.); Ned. Antillen: -m.s. Delft (8 Sept.); Suriname: m.s. Rantum (15 Sept.); Unie var Afrika en,. Z.W.-Afrika: m.s. Edinburgh Castle (5 Sept.); Canada: s.s. Maasdam (8 Sept.), s.s. Arkeldijk (10 Sept.); Zuid- Amerika: s.s. Eva Peron (5 Sept.), Highland Princess (7 Sept.); Brazilië: Eva Peron (5 Sept.), m.s. Westland (7 Sept.); Australië: s.s. Orion (7 Sept.); Nieuw Zeeland: Via Engeland (5 Sept.) Per 1 November iis tot predikant-di recteur van het Internationaal Doopsge zind Conferentiecentrum Heerewegen" te Zeist benoemd ds A. G. van Gilze Doopsgezind predikant te Amersfoort. Van het erl van School en Kerk Betoepingswerk Ned. Herv. Kerk o e p e nte Katwijk aan Zee (toez.) J. J. Poldervaart té Nyvérdal. en: naar Laren (toez.) J. D. de Stoppelaar te Oost- en West- Souburg, die bedankte voor Wilhelmina- dorp; aangenomen de benoeming tot vi caris te. Warfhuizen H. de Wolf, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Veenendaal (toez.) (vac! J."Bakker) P; Bouw te Ridderkerk; voor Wageningen (vac. J„ H. v. d. Wal) H. A. Labrie te Den Ham (Ov.). Beroepbaars tel ling: I. J. Wis- vicaris te Axel. Geref. Kerken Aangenomen: naar Assen (derde pred.pl.) G. P. Hartveld te Bodegraven. Bedankt: voor Makkum J. M. Vla ming te Echten. Veel schaduw, maar toch ook licht Het nationaal kerkelijk leven heeft zich de laatste maanden helaas niet van zijn beste zijde laten zien. Twisten en afschei dingen zijn welhaast aan de orde van de dag geweest. Hoogeveen, IJsselmuiden, Gouda, Huizen en Zwolle waren middel punten van allerhande moeilijkheden m een betreurenswaardige afloop. Het is d; ook geen wonder, dat ds J- J. Buskes het weekblad „In dc Waagschaal" j.l. Za terdag een vlijmscherp requisitoir heeft gehouden tégen al deze groepen en sonen die de Kerk tot een aanfluiting maken in de ogen van hen, die leven bui ten kerkelijk verband. Er schijnen nu echter plotseling enkele lichten in deze duisternis. In Zuidland gaan Hervormden en Gereformeerden samen naar de kerk, daartoe door de nood van de Februari-ramp gedreven. Stemmen gaan op, die vragen om een zelfde Kerkendag, als onlangs in Ham burg is gehouden En zo juist is er een verblijdend berioht uit Laren in Noord- Holland gekomen. De Hervormde predi- kan ds H. F- Kat nam dezelfde dag af scheid van zijn gemeente als zijn Gere formeerde collega ds H. U. Buitink. Er. zij hebben dat gedaan op een zeer origi nele wijze. Zij preekten over dezelfde tekst, en zij waren aanwezig bij elkan ders kerkdienst. Maar nog breder strekt zich de interkerkelijke vriendschap uit in Laren. Want ook de RK- burgemeester, de heer Nauw van der Ven, woonde beide diensten bij. En vanavond komen daar de Hervormden en Gereformeerden samen voor een gezamenlijke bidstond de Christelijke school, t is een lichtpunt in de duisternis Moge ook in dit opzicht, dat de onder linge broederschap betreft, de duisternis worden door het licht! ACADEMISCHE BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN Met ingang van 1 Sept. Is aan ir C. L. de Voogt eervol ontslag verleend als alg beheerder van de TH. in Delft. Voor het tijdvak van 1 Sept. —31 Aug. 1954 NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG. 29 Aug. Geslaagd: A M Claessens. Utrecht (le ged.); Th R Bremer, buten (le gedeelte). Tot lid van de commissie ter voorbe- •iding van een tweede T.H. heeft de mlnis- •r Van OnderwU» benoemd_ dr ir J. G. feeldenburg, Prof. Steger overleden Vanmorgen is te Haarlem overleden prof. dr A. M. A. A. Steger. Prof. Stegei werd in 1874 te 's-Gravenhage geboren. Hjj doorliep het gymnasium te Katwyk JL, en studeerde scheikunde aan de Amster damse universiteit en de Technische Ho geschool te Charlottenburg. Aan de Amsterdamse universiteit en de T.H. te Delft was hij privaat-docent in de chemische technologie. Prof. Stegei was hoogleraar aan de T.H. te Dèlft en aan de Ned. Economische Hogeschool] De overledene was van 1918 tot 1944 adviseur-generaal van het Jurgens-conj m cern. Van 1922 tot 1923 en van 1926 tol 1944 was prof. Steger lid van de Eerst^ Drie en een kwart milliard belasting Driehonderd millioen boven j I de raming De rijksmiddelen hebben in de eerstj zeven maanden van 1953 f3320,9 millioet opgebracht of meer dan driehonderd gul- 1 den voor elke Nederlander, de zuigelin- j gen inbegrepen. Dit is weliswaar f 34( millioen minder dan vorig jaar, maar nof altijd meer dan f300 millioen boven d< raming. De opbrengst van 1952 was na c melljk f3662,3 min en de raming bedroei r f 3014,8 min. T c In Juli j.l- was de totale' opbrengst f482 9 min tegen f519,2 min vorig jaar! r Het nog in te vorderen bedrag der ko- 1 hierbelastingen bedraagt f 1249,6 min. De opbrengst van de voornaamste af- 1 zonderlijke middelen was in Juli 195; v (1952) in millioenên guldens: Inkomstet 1 83,9 (95), vermogen 7,6 (8.1>, vennootscli 28,8 (42,3), grond 13.5 (12,4), personeel 3.1 (7.7), ondern. 9 (7.4). loon 85.9 (78.9). di. vidend 9,6 (23.3), commiss. 2.5 (2.6). ver- evening 19.8 (32,1). motorr. 6.9 (6.2). in- 32.8 (31.5) gedistill. 93 (8.4), biei 2.1 (1.7). suiker 8 (7). tabak 23 5 (26 1), d omzet 120.3 (107,8). zegel 3,4 (4), registr, - 5 (3.6), successie 6.8 (7.7). vermogensaan- j, 6 (3.5), vermogensheffing 2.1 (1.9). HÏ Russische storm ovei Oostenrijk n de A.K.U. te Arnhem Ga met overleg te werk Nieuw alwasmiddel maakt het veel eenvoudiger I De moderne huisvrouw zal bij haar dage lijkse werkzaamheden gretig gebruik ma ken van alle apparaten, methoden en middelen, die de techniek en wetenschap haar bieden en daardoor zichzelf veel tijd en moeite besparen. Zo is het ook het geval met de iedere dag opnieuw terug kerende afwas. Dank zij het nieuwe af- wasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, is dit vervelende werkje thans in zeer korte tijd en een minimum aan moeite gedaan en zelfs zonder afdrogen wordén vorken en lepels, vaat- en glaswerk toch glanzend schoon. Castella Vaatwas (per pak 25 ct) bezit echter nog een eigenschap, die zeer zeker IEDERE huisvrouw in hoge mate zal waarderen. Het actieve schuim van dit bijzondere afwasmiddel (een lepel geeft teilen vol sop), dat zo'n afdoende uitwer king heeft op de vuilste en vetste vaat, bast echter de huid v>an haar handen in het geheel niet aan, maar maakt deze juist zacht als fluweel, zodat geen ruwe washanden" haar verschijning mee breuk zullen doen. 't Verklaarde uitzicht Het lied der aetherqolven 1 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.1< Irani 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 Mor- engebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Vooi le huisvrouw 9.35 Gram 9.40 Lichtbaker 0.00 Vóór de kleuters 10.15 Gram 10.55 Gran- 1.00 Voor de vrouw 11.30 Gram 12.03 Grarr 2.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Repórtag< .25 Arnus. orkest 2.00 Lichte muziek 2.3! Iram'3.00 Metropole ofkest 3.30 Ben j< estig? 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor de jeugd 5.45 Regeringsuitzending 6.00 Lichte muziek 6.15 Gram 6.20 Sportpraatj 6.30 Voor de jeugd 6.52 Reportage 7.00 uu Nieuws 7.10 Gram 7.15 Uit het Boek de 60. Een donker park nam hen op. Ze drukte even zijn arm, vleide: „Ik vind het fijn, dat je bij me blijft. Anders had ik om het park heen moe ten lopen." Rick wist niet, dat ze de waarheid niet sprak. Zijn mensenkennis reikte niet ver genoeg om te weten, dat Lotte geen meisje was om bang te zijn. Jïij voelde zich in zijn mannelijke waar digheid aangenaam gestreeld. Ze gingen enkele straten van het aan de an dere zijde van h$t park gelegen tuindorp en hiel den stil voor één der voortuintjes van een lange rij gelijksoortige woningen. In het vage licht van een verre lantaren zag Rick een erker als een zaadbakje aan een vogelkooitje, een voordeur, een hoog dak. „Hier woon ik", zei Lotte. „Duif straat 41." „Ik hoop, dat je geen moeite krijgt om het late thuiskomen." Lotte snoof verachtelijk. „Welnee. Zo ouder wets zijn ze niet." „Nu, welterusten dan, Lotte." „Welterusten, Rick. En hartelijk bedankt, hoor." Ze wipte snel het tuintje in, opende de voor deur en stak, hoewel ze niet kon zien of hij haar nakeek, nog eenmaal de hand op Toen sloot ze de deur en leunde in het smalle gangetje tegen de overvolle kapstok. Lusteloos trok zij de handschoenen uit en plukte haar mantel los. Een loden vermoeidheid zonk in haar ijskoude benen Er was niets pittigs meer in het verstrakte, ble ke gezichtje. Al het triomphantelijke was uit de vurige, bruine ogen verdwenen. Er was slechts een bitter glimlachje om de rode mond, terwijl zij zacht voor zich heen herhaalde: „Nu welte rusten dan, Lotte." Ze begon moeilijk de trap te beklimmen. Al haar spieren schenen verstijfd, haar voeten le ken ijsklompen. En haar enige beloning was ge weest een kil: „Nu, welterusten dan..'-' Geen kus, niet eens een handdruk.. Voorzichtig trad zij haar kamertje binnen. Haar beide zusters sliepen gelukkig al. Ze be hoefde dus geen verklaring te geven. Er zou trou wens niet veel te vertellen geweest zijn over deze pèt-avond, dit uitgangetje van niets! Maar terwijl Lotte huiverend onder de^dekens door CAREL VAN DER HOEK kroop, was in haar toch dit vaste voornemen: elke teleurstelling te zullen verdragen. Het einddoel moest ten koste van alles worden be reikt. Ze wilde hier vandaan! Ze verachtte dit armoedige bestaan in het veel te volle hok, het grote gezin, waarvoo- ze zich schaamde. Rick liep de weg terug. Hij was boos op zich zelf, omdat hij voelde Lotte teleurgesteld te hebben in haar afscheidsverwachting. Maar zijn handen waren onmachtig geweest haar tot zich te trekken. Waarom eigenlijk? Hij deed er immers geen kwaad mee met een aardig meisje een saaie dag te passeren? Hij had haar immers best kunnen kussen? Kon hij het helpen, dat hij zo alleen was? En wat was er «p Lotte aan te merken? Aan godsdienst deed ze niet veel, waar schijnlijk zelfs niets. Maar was het zelfs niet gelijk, dat God haar met een bepaalde bedoeling op zijn weg had gebracht? Er geschiedde im mers niets bij geval? En al was het waar, dal hij vanavond niet flinkweg was uitgekomen voor zijn overtuiging, het was éven waar, dat hij niet dadelijk kon beginnen met evangeliseren. Daar zou ze maar kopschuw van worden. Neen, het was dom geweest die gelegenheid haar te kussen voorbij te laten gaan. Enfin, dat zou hij nog wel - inhalen. Thuisgekomen ging hij dadelijk naar zijn slaap vertrek. Morgen zou hij de papieren, die hij naar - het kantoor 'moest meenemen, wel bijeen zoe ken. De portretten van zijn ouders zouden hem een beetje hinderen nu., of nu ja, hinderen.. Werktuiglijk knielde hij neer voor zijn avond gebed. Maar ineens voelde hij de onzin van een bidden, dat slechts woorden bevatte, doch geen taal sprak. Zijn hart stond er buiten. En daarom was er geen Hoorder.. Ook in Zegge was het Kerstfeest geweest. Eli- ne had zeer tegen deze dagen opgezien, nu nie mand van de Dijk komen kon. Maar alles was zo meegevallen.. De stilte van haar huis had haar niet gedrukt. Zij mocht dan geleefd hebben in de herinnering aan het geluk der jaren van haar te korte huwelijk, zij had tevens ervaren, dat haar droefheid vrij was van de vroegere weedom. Want terwijl zij met haar kinderen speelde in een Overgave als zij nimmer had gekend, had zij begrepen, welk een onwaardeerbare brug het moederschap legde over de brede kloof in haar verminkte leven. Op dit Kerstfeest was dit haar een van God gegeven genade geworden, waar voor zij zó innig dankbaar was, dat zij er niet van had kunnen zwijgen, toen Oom en Tante Lee man de avond van de Tweede Kerstdag bij haar kwamen doorbrengen. Toonkunstkoor 9.45 Gram 10.45 Avondgebed 11.CO Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. AVRO 7.00 Nieuwt 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.: genwijding 9.1! vrouw 9.40 Gra 8.45 Gram 9.00 Mor- >or de kleuters 11.00 :ieken 11.30 Pianorecital 12.00 uur Lichte muziek 12.33 Voor het platteland 12.40 Twee piano's 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen I.20 Lichte muziek 2.00 Am. muziek-kaleido- scoop 2.30 Gram 4 30 Voor de jeugd 5.30 u Lichte muziek 6 00 Nieuws 6.30 Reportage 6.35 Gram 6.50 Harmonie orkest 7.15 „Van Groenlanders en Eskimo's" 7.30 Cello en piano 8.00 Nieuws 8 05 Muziekshow 9.10 Ope rette 10.05 Lichte muziek 10.20 Buitenlands overzicht 10.35 Gram 10.50 Sport 11.00 Nieuws II.15 „New York Calling" 11.20—12.00 Lichte muziek. Engeland BBC 330 m. 12.00 Sport 12.25 uur Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Gram 1.40 Pianokwartet 1.55 Sport 2.00 Schots or kest 2.45 Sport 3.00 Vespers 3.45 Caus 4.00 Planorecital 4.30 Sport 5.00 Voor de kinde ren 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Gram 7.00 Gevar. muziek 7.40 Volksliederen 8.00 Sopr. en piano 8.30 Klankbeeld 9.00 Nieuws 9.15 Caus. 9.30 Gevar. programma 10.00 Caus 10.20 Recital 11.00—11.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 11.30 Dans muziek 12.15 Orgelspel 12.45 Concert 1.45 uur Voor de kinderen 2.00 Voor de Vrouw 3.00 rkest 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's Dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Militair 5.45 Dansmuziek 6.15 Hoorspel 7.00 7.25 Sport 7.30 Luisterwedstrijd 8.00 Gevar. programma 9.00 Concertorkest. Man- nkoor en militair ork. 10.00 Nieuws 10.15 :lite muziek 11.05 Voordracht 11.20 Lichte iziek 11.56—12.00 Nieuws. Jrusscl 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram 1.00 euws 1.15 Gram 4.30 Omr. orkest 5.00 uur euws 5.10 Gram 5 15 Voor de kleuters 5.30 Operettemuziek 5.40 Gram 5.50 Dc wereld i het boek 6.00 Voor de jeugd 6.30 Voor ioldat 1 7.00 1 7.40 Gra i 7.50 l Vóór d< 9.15 Omr. orkest 10.00 Nieuws 10.15 iziek 10.55—11.00 Nieuws, seis 484 m. 12.10 Concert 1.00 Nieuws ram 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Dansmuziek 6.30 Pianorecital 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.00 en 9.20 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws. Engeland BBC uitzending voor Nederland 10.00—10.30 n.m. Nieuws. Vraaggesprek Boe- en en schrijvers (op 224. 49 en 42 m). TELEVISIE-PROGRAMMA'S VARA: 8.45—9.45 n.m. 1. Act.: 2. Weerover- Icht; 3. Documentaire over Internat, be- jemd aardewerk; 4. Beeldnouwkunst. Pauze „De wereld wil bedrogen zijn....", goochelprogramma. TZ"ORT EN GOED, van de Russen kar V men niet zeggen, dat zij tegenovei de Oostenrijkers een constante, vrieni delijke politiek volgen. En Wenen wend toch zó vurig, bevrijd te worden van d( druk der bezetting, waardoor de we; gebaand zou worden voor nieuwt levensvreugde. Wat is er nu weer ge schied? Aan de vooravond der bespre kingen te Londen over een verdrag vooi Oostenrijk met de Westelijke Geallieer den. nadat een zogenaamd „verkor vredesverdrag" voor Oostenrijk van d( baan was, verklaart Moskou, dat er niel voldoende concessies gedaan zijn en e: geen basis voor onderhandelen aanwezif is. De Oostenrijkers hebben in Augustiu gejuicht over de milde regen van Rus sische concessies en tegemoetkomingen maar zij hadden blijkbaar niet in d< gaten, dat het Kreml lin ieder ogenblilj een barre Oostelijki politieke wind kar doen waaien. In d( Russische - politiek in het grote inter nationale schaakspel mede, is ook Oosten rijk niet veel meer dan een pion. De Russen willen wel een compromis me: de Westelijke Geallieerden over Oosten-, rijk, maar dan moeten er zaken kunner worden gedaan over de veel brandende: kwestie. Duitsland. Ja, dan moet er ge marchandéerd kunnen worden op „hooj niveau", zeer zeker over Korea. TJET IS niet onmogelijk, dat er verbant bestaat tussen de aggressieve toon die de Rus Wisjinsky in de „politiek commissie" van de Assemblée der V.N plotseling aansloeg tegenover de Wes telijke Geallieerden en deze onver wachte, botte weigering van Moskou, hti Oostenrijkse probleem opnieuw aan I snijden. Als men bedenkt, dat vlak vóó de verkiezingen in West-Duitsland. d „infiltrerende" communisten geen middt onbeproefd laten, reclame te ma-ken voo Moskou, dat zij per se de (E.D.G.) rege ring-Adenauêr ten val willen brènge en al hun woede richten op de tweed Amerikaanse voedselactie voor noodlij dend Oost-Duitsland, dan begrijpt me het verband. De Russen willen Ooster rijk „uitspelen" tegenover Duitslant Gaan wij in het kort de gang van zake na, dan stuiten wij op de volgende feiter In de Russische nota van omstreefc 30 Juli gaf Moskou te kennen, dat c intrekking van het ontworpen „verkor! verdrag" voor Oostenrijk, de weg gt opend was voor nieuwe ondeTihandelir gen tussen de vier grote mogendhede Tot goed begrip diene, dat eindeloze cot ferenties over een, laten wij zeggf „onverkort verdrag", kort en goed, tt niets hadden geleid. Wel was men hi eens over een aantal punten maar ovt het belangrijkste niet. Het „verkori verdrag" was daarna door Amerik Engeland en Frankrijk in Maart 1952 aa Rusland gepresenteerd. Het was tege dit „verkorte verdrag." dat de Russ« de fiolen van hun toorn uitstortten. Eir delijk, omdat de Westelijken zeer vf wilden gaan bij het formeren van ee staatsverdrag voor Oostenrijk en me als basis het „verkorte verdrag" lie vallen, kon men nu starten. OPNIEUW zijn het de Russen, die c beweging remmen. Dit geschiedt r de concessie, dat Rusland voortaan al. bezettingskosten in Oostenrijk zelf wil bs talen. De ontgoocheling voor de Ooster rijkers moet wel groot zijn, als men b. denkt, dat er na 1945, dus acht jaar late nog steeds 50.000 Russen en circa 25.CK man andere bezettingstroepen in Oo tenrijk zijn. Over de kwestie Oostenrij hebben op hoog en laag niveau niet mir dér dan 258 besprekingen plaats gehïj en steeds kreeg men de indruk, di Moskou de, in Oostenrijk bezette „vooi post". deze voor de Russen gunstu (olie) -positie niét wilde prijsgeve: Wij wijzen er nog op, dat in het ve korte vredesverdrag over Oostenrijk ei tuurlijk met geen woord gerept we: over denazificatie, beperking der bewi pening en „democratisering" en hier tegen hadden de Russen bezwaar. UITERAARD hebben de Oostenrijke slechts behoefte aan een waarachti democratische staat, die niets geme« heeft met de status van een zogenaamd Russische „volksrepubliek". De buiter gewone interesse van Wenen voor fe- nieuw handelsverdrag met de Sowjel- Unie was wel ietwat voorbarig. De Sof jets houden vast aan het stelsel der in; vloédssferen van Yalta en Potsdam. R vandaar, dat conferenties op hoog °j lager niveau tussen de Westelijke Gealj lieerden en de Sowjets weinig kunne» uitwerken, ook over het Oostenrijks probleem Tenzijde wensdroom va: communistische wordt opgegeven. wereldoverheersini

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2